Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Loc de dat cu . . . . postul Cui nu-i place si de cine.    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? adrian ug
Cont Sters

Inregistat: 11-09-2006
Mesaje: 155
ce mai faci?,.....imi erea dor de tine.

04-01-2007 00:46:10
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ariella,la biserica te duci cu un gand pios, de ce iti umbla prin cap tot felul de fantezii...

04-01-2007 00:58:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Arriella a scris:

NU imi plac sarbatorile religioase,pentru ca nu cred in ele,ma deprima pana la orgasm craciunul,pastele(masii),si alte sarbatori cand babele se duc la biserica pentru pomana si sa pupe mana popii cu care acesta mai devreme si-a tinut scula erecta. Ale dracu babe jegoase cum stau ele la coada penrtu o farfurie de sarmale facute cu scarba in oale mizerabile,cum fac matanii si indura frigul cu gandul ca li se vor mai ierta din pacatele facute in tinerete cand le-o tragea pe la spate badea ilie in capita cu fan. Urasc pensionarii ,urasc saracia si prostia ,pentru ca intotdeauna omul sarac e omul incult care nu stie sa iasa din situatia disperata decat facand plocoane in fata unor hartii pictate,asa zisele icoane,crezand in marea lor idiotenie ca acestea ii vor ajuta . MI-e scarba ,,,mi-e scarba,,mi-e scarba .


04-01-2007 01:02:20
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
daca nu crezi in spiritul craciunului...pot sa te intreb, in ce crezi tu de fapt?...

04-01-2007 01:04:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
fan._fanny stii ce zic eu trebuia sa -l parafrazezi mai bine pe Lapusneanu"daca voi nu ma vreti eu va vreau",de altfel in momente de rascruce poti sa-ti schimbi parerea...zic eu...ma rog.....nu incerc sa te convertesc...

04-01-2007 01:26:13
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
mie nu imi place de costelino asta al nostru. prea e disperat dupa atentia cuiva...iar pupincurismul fiind in floare inca,poate ca ii lasa impresia de paravan..., dar nu-i asa beeeey  draga !!!
  pe de-o parte.., pe de alta stiu si sunt convins ca am coarne si eu,insa e bine ca nu le vad si nici nu ma ajuta nimeni la asta !!!  suna a provocare ,nu  ? asa o citesc si eu !!  I wait ....sunt momente cand imi place razboiul, depinde in ce stare ma aflu...=D =D


04-01-2007 07:57:33
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

tasha 1951 a scris:

fan._fanny stii ce zic eu trebuia sa -l parafrazezi mai bine pe Lapusneanu"daca voi nu ma vreti eu va vreau",de altfel in momente de rascruce poti sa-ti schimbi parerea...zic eu...ma rog.....nu incerc sa te convertesc...

:) eu stiu tasha?!
uneori si nervii mei cedeaza


04-01-2007 13:04:56
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
a....mai vreau sa-ti sugerez ceva,apropos de ce-ti spuneam mai inainte....persevereaza...daca iti vei gasi duhovnicul potrivit te vei simti super...va fi ca o sedinta gratuita la un psiholog....si garantez o sa-ti creeze dependenta....

04-01-2007 13:15:27
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

tasha 1951 a scris:

daca nu crezi in spiritul craciunului...pot sa te intreb, in ce crezi tu de fapt?...
Cred in CREATIE SI IN CREATOR,adica cred in ceea ce vad efectiv,vad creatia (pamantul acesta minunat cu toate frumusetile lui) si atunci stiu ca exista cineva care a creat toate acestea ,dar nu cred in icoane (desene facute de oameni),nu cred in sfinti (consider ca daca cineva e sfant,acela e CREATORUL )NU CRED IN ZILELE PE CARE VOI LE CONSIDERATI SFINTE,ZILELE SUNT TOATE LA FEL,DOAR OAMENII LE DAU O INSEMNATATE MAI MARE SAU MAI MICA,nu exista un spirit al craciunului decat pt cel care crede in tampenii din astea,daca citesti cu interes Biblia ,ai sa constati ca Isus nu a spus sa ii serbam ziua in care s-a nascut,el nu sarbatorea zilele de nastere,el a spus : cunoasteti adevarul si adevarul va va face liberi. Asa ca CREATORUL nu vrea ca noi sa ne impovaram viata cu tot felul de traditii si credinte,el ne-a dat un GHID,IAR ACESTA ESTE BIBLIA,cine cunoaste adevarul din aceasta va sti ca am dreptate . Popii sunt si ei oameni ,au si ei impulsuri sexuale,calugaritele la fel,de ce trebuie sa auzim la tv de calugarite care fug noaptea din manastiri pt a-si satisface necesitatile sexuale cand de fapt Biblia nu spune sa ne abtinem de la aceasta ,ci spune doar sa nu facem excese,sa nu curvim?

04-01-2007 17:06:15
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

tasha 1951 a scris:

Ariella,la biserica te duci cu un gand pios, de ce iti umbla prin cap tot felul de fantezii...
NU ma duc niciodata la biserica,nu cred in cruce ,nu cred in popi,ci cred doar in rugaciunea spusa din suflet ,rugaciune care incepe intotdeauna cu multumiri adresate Creatorului,cred in prietenia pe care o poti avea cu cel care a creat totul,si cred ca totul pe lume are un rost,iar fiecare va plati mai devreme sau mai tarziu pentru tot binele sau raul pe care l-a facut semenilor sai. Creatorul mi-a dat o viata pentru a ma bucura de ea,el nu vrea sa-mi pierd timpul cu lucruri inutile(mersul la biserica de exemplu). Si crede-ma ca am o relatie foarte buna cu EL,pentru ca ma cunoaste mai bine decat a-r putea orice om sa ma cunoasca,LUI ii cer sfatul in orice situatie,iar daca uneori uit sa ii multumesc pentru ceva ce am primit,EL stie ca sunt un simplu om si ma iarta atata timp cat ma rog pentru intelepciune .

04-01-2007 17:15:27
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319
ON TOPIC: nu-mi place faptul ca cineva tot sterge ceea ce scriu eu,,,,mai,,,forumul nu-i al meu,nici al vostru,,,ci al urmasilor urmasilor vostri,,,bagati-va mintile in cap.  Se pare ca am suparat pe cineva ;de sus;  ,,,asta e,,nu e prima oara ,,,mereu supar pe cineva ,,,dar cum naiba de numai femeile se supara pe mine ,,? Poate cineva sa imi explice?  Care te simti amenintata de prezenta mea? Cui i-am luat painea de la gura sau locul cald de langa soba?

Ultima modificare facuta de Arriella (04-01-2007 19:46:06)


04-01-2007 19:44:16
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
aloooooo !!! domnuuu !!!! da, da tu ala de acolo cu ochelarii aia prin care crezi ca vezi ceva .., aha de-aia dai mereu din groapa-n sant...,ma rog..,esti invitatul meu pe creatia ta !

04-01-2007 20:30:48
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319
Vai,,vai,,vai,,,cica invitatul meu pe creatia ta,,,ce sa inteleg din asta ? OK,am inteles ,nu doar eu am creier de blonda.

04-01-2007 21:34:49
   
?? costelino1
Cont Sters

Inregistat: 19-05-2006
Mesaje: 685

wscorpio a scris:

mie nu imi place de costelino asta al nostru. prea e disperat dupa atentia cuiva...iar pupincurismul fiind in floare inca,poate ca ii lasa impresia de paravan..., dar nu-i asa beeeey  draga !!!
  pe de-o parte.., pe de alta stiu si sunt convins ca am coarne si eu,insa e bine ca nu le vad si nici nu ma ajuta nimeni la asta !!!  suna a provocare ,nu  ? asa o citesc si eu !!  I wait ....sunt momente cand imi place razboiul, depinde in ce stare ma aflu...=D =D

eu disperat ?, nu am timp in fiecare zii sa urmaresc si sa dau replica la aberanti ca tine, care bineinteles ca fac pupicurism la desteptele, inteligentele, nemaiintalnitele si singurele rezultante ale unor iubiri de mult apuse, ( nu dau nume dar "se stie" vorba lui Guta.


04-01-2007 21:57:16
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319
Daca incepeti sa vorbiti de ciori,ma duc sa-mi iau punga ca imi vine sa vomit deja. CUM,,,,manele,,,? Asta ascultati voi? Traind in cercul vostru stramt,,,,,,doar manelele v-au mai ramas,,ca restul le aveti pe toate ,,,,

04-01-2007 22:19:25
   
martiella
Femeie

Nou venit

Inregistat: 04-01-2007
Mesaje: 63
Prea putini pentru un forum,.....unde ati disparut?!

04-01-2007 22:26:08
   
?? costelino1
Cont Sters

Inregistat: 19-05-2006
Mesaje: 685

Arriella a scris:


tasha 1951 a scris:

daca nu crezi in spiritul craciunului...pot sa te intreb, in ce crezi tu de fapt?...
Cred in CREATIE SI IN CREATOR,adica cred in ceea ce vad efectiv,vad creatia (pamantul acesta minunat cu toate frumusetile lui) si atunci stiu ca exista cineva care a creat toate acestea ,dar nu cred in icoane (desene facute de oameni),nu cred in sfinti (consider ca daca cineva e sfant,acela e CREATORUL )NU CRED IN ZILELE PE CARE VOI LE CONSIDERATI SFINTE,ZILELE SUNT TOATE LA FEL,DOAR OAMENII LE DAU O INSEMNATATE MAI MARE SAU MAI MICA,nu exista un spirit al craciunului decat pt cel care crede in tampenii din astea,daca citesti cu interes Biblia ,ai sa constati ca Isus nu a spus sa ii serbam ziua in care s-a nascut,el nu sarbatorea zilele de nastere,el a spus : cunoasteti adevarul si adevarul va va face liberi. Asa ca CREATORUL nu vrea ca noi sa ne impovaram viata cu tot felul de traditii si credinte,el ne-a dat un GHID,IAR ACESTA ESTE BIBLIA,cine cunoaste adevarul din aceasta va sti ca am dreptate . Popii sunt si ei oameni ,au si ei impulsuri sexuale,calugaritele la fel,de ce trebuie sa auzim la tv de calugarite care fug noaptea din manastiri pt a-si satisface necesitatile sexuale cand de fapt Biblia nu spune sa ne abtinem de la aceasta ,ci spune doar sa nu facem excese,sa nu curvim?

am mai citit fragmentul acesta undeva, scrii articole in cotidiane ?, sau .......


04-01-2007 22:30:46
   
?? kawacadabrantul
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 906

martiella a scris:

Prea putini pentru un forum,.....unde ati disparut?!


Pina si martziencele :D au observat cit de putini am mai ramas... No hard feelings, stimata dna.martiella ;), mai glumim si noi - desi, serios acum, stiam (de la Ariela citire :) ) ca barbatii vin de pe Marte si tipele de pe Venus!!! :):)


04-01-2007 22:41:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

martiella a scris:

Prea putini pentru un forum,.....unde ati disparut?!

am ajuns sa vorbesc singura....eu...si numele de scena...halal mie!


04-01-2007 22:47:11
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

kawacadabrantul a scris:


martiella a scris:

Prea putini pentru un forum,.....unde ati disparut?!


Pina si martziencele :D au observat cit de putini am mai ramas... No hard feelings, stimata dna.martiella ;), mai glumim si noi - desi, serios acum, stiam (de la Ariela citire :) ) ca barbatii vin de pe Marte si tipele de pe Venus!!! :):)

uite acum, ai nimerit,...sant taur si sint sub guvernarea lui Venus...


04-01-2007 22:51:18
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

tasha 1951 a scris:

a....mai vreau sa-ti sugerez ceva,apropos de ce-ti spuneam mai inainte....persevereaza...daca iti vei gasi duhovnicul potrivit te vei simti super...va fi ca o sedinta gratuita la un psiholog....si garantez o sa-ti creeze dependenta....

mi-a luat ceva timp pina sa ma hotarasc a-ti raspunde :( ; pe urma, dupa nebunia de azi.. nu mai stiam unde e locul cu pricina.. ;)
In fine, fara a supara pe cineva... daca prin duhovnic intelegi un preot... no way, tasha draga.. Nu mai e loc in sufletul / inima mea pentru el. Nu doar de atunci de cind mi-a inchis practic usa bisericii... Au fost si alte motive ...
si, aporpo de asta isus spune in Biblie doua chestii...
1. să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo Ă®nfăţişare a lucrurilor care sunt sus Ă®n ceruri, sau jos pe pământ, sau Ă®n apele mai de jos decât pământul. Să nu te Ă®nchini Ă®naintea lor şi să nu le slujeşti.
2. dumnezeu e pretutindeni; ridica o piatra si il vei gasi...
cu alte cuvinte, draga tasha... o fi Biserica o casa a domnului, dar, culmea.. nu si pt EL..
atunci de ce ar fi pentru mine? cit despre cei ce sint platiti sa ma boteze, cunune, ingroape.. dar nu o fac daca nu le umpli buzunarele... ce sa mai vorbesc eu cu ei?
sa le spun cit sint de pacatoasa? sa-i las sa arunce ei primii piatra in mine?
in nici un caz... Mai bine ma inchin pietrelor... :(

Ultima modificare facuta de fun-funny (04-01-2007 23:31:36)


04-01-2007 23:31:01
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
ah, si apropo de asta, stiti cum interpreteaza un preot porunca a doua din Decalog?
cam asa: sa nu fii lacom la mincare si bautura, la haine, la avutie... bla bla bla
daca poti, doneaza-le Bisericii :D


04-01-2007 23:36:04
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

costelino1 a scris:


Arriella a scris:


tasha 1951 a scris:

daca nu crezi in spiritul craciunului...pot sa te intreb, in ce crezi tu de fapt?...
Cred in CREATIE SI IN CREATOR,adica cred in ceea ce vad efectiv,vad creatia (pamantul acesta minunat cu toate frumusetile lui) si atunci stiu ca exista cineva care a creat toate acestea ,dar nu cred in icoane (desene facute de oameni),nu cred in sfinti (consider ca daca cineva e sfant,acela e CREATORUL )NU CRED IN ZILELE PE CARE VOI LE CONSIDERATI SFINTE,ZILELE SUNT TOATE LA FEL,DOAR OAMENII LE DAU O INSEMNATATE MAI MARE SAU MAI MICA,nu exista un spirit al craciunului decat pt cel care crede in tampenii din astea,daca citesti cu interes Biblia ,ai sa constati ca Isus nu a spus sa ii serbam ziua in care s-a nascut,el nu sarbatorea zilele de nastere,el a spus : cunoasteti adevarul si adevarul va va face liberi. Asa ca CREATORUL nu vrea ca noi sa ne impovaram viata cu tot felul de traditii si credinte,el ne-a dat un GHID,IAR ACESTA ESTE BIBLIA,cine cunoaste adevarul din aceasta va sti ca am dreptate . Popii sunt si ei oameni ,au si ei impulsuri sexuale,calugaritele la fel,de ce trebuie sa auzim la tv de calugarite care fug noaptea din manastiri pt a-si satisface necesitatile sexuale cand de fapt Biblia nu spune sa ne abtinem de la aceasta ,ci spune doar sa nu facem excese,sa nu curvim?

am mai citit fragmentul acesta undeva, scrii articole in cotidiane ?, sau .......

exista un diferend intre noi, Ariella,...nu-l dezvolt...nu vreau sa intre prietenia noastra intr-o zona crepusculara...


05-01-2007 00:34:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

fun-funny a scris:

ah, si apropo de asta, stiti cum interpreteaza un preot porunca a doua din Decalog?
cam asa: sa nu fii lacom la mincare si bautura, la haine, la avutie... bla bla bla
daca poti, doneaza-le Bisericii :D

comentariul tau are o doza de malitiozitate,tendentionist,....iar referitor la insinuari...te asigur ca pe cat imi permite punga, fac si asa ceva...


05-01-2007 00:58:17
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
nu, tasha... nu sint deloc insinuari... Le-am invatat la ora de religie... profesor mi-a fost regretatul Galeriu :(...

05-01-2007 00:59:18
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

fun-funny a scris:


tasha 1951 a scris:

a....mai vreau sa-ti sugerez ceva,apropos de ce-ti spuneam mai inainte....persevereaza...daca iti vei gasi duhovnicul potrivit te vei simti super...va fi ca o sedinta gratuita la un psiholog....si garantez o sa-ti creeze dependenta....

mi-a luat ceva timp pina sa ma hotarasc a-ti raspunde :( ; pe urma, dupa nebunia de azi.. nu mai stiam unde e locul cu pricina.. ;)
In fine, fara a supara pe cineva... daca prin duhovnic intelegi un preot... no way, tasha draga.. Nu mai e loc in sufletul / inima mea pentru el. Nu doar de atunci de cind mi-a inchis practic usa bisericii... Au fost si alte motive ...
si, aporpo de asta isus spune in Biblie doua chestii...
1. să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo Ă®nfăţişare a lucrurilor care sunt sus Ă®n ceruri, sau jos pe pământ, sau Ă®n apele mai de jos decât pământul. Să nu te Ă®nchini Ă®naintea lor şi să nu le slujeşti.
2. dumnezeu e pretutindeni; ridica o piatra si il vei gasi...
cu alte cuvinte, draga tasha... o fi Biserica o casa a domnului, dar, culmea.. nu si pt EL..
atunci de ce ar fi pentru mine? cit despre cei ce sint platiti sa ma boteze, cunune, ingroape.. dar nu o fac daca nu le umpli buzunarele... ce sa mai vorbesc eu cu ei?
sa le spun cit sint de pacatoasa? sa-i las sa arunce ei primii piatra in mine?
in nici un caz... Mai bine ma inchin pietrelor... :(


Chilian spunea ceva intr-un show televizat"libertatea mea incepe atunci cind incepe libertatea ta",subscriu...


05-01-2007 01:04:00
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

fun-funny a scris:

nu, tasha... nu sint deloc insinuari... Le-am invatat la ora de religie... profesor mi-a fost regretatul Galeriu :(...

scuza-ma daca am inteles eu gresit...chiar nu vreau sa intru in polemici...mai cu seama ca traversez cea mai grea perioada a vietii mele...si am mare nevoie de prieteni cu gandire pozitiva...


05-01-2007 01:07:38
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
da, e greu cind iti pierzi credinta in oamenii care ar trebui sa-ti fie alaturi... :(
lasa, ma descurc eu ;)


05-01-2007 01:07:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

fun-funny a scris:

nu, tasha... nu sint deloc insinuari... Le-am invatat la ora de religie... profesor mi-a fost regretatul Galeriu :(...

daca ai ramas cu atatea doar de la orele de religie, ce sa-ti spun,revin la afirmatiile de dimineata...nu esti numai frumoasa esti si desteapta...bravo tie!


05-01-2007 01:13:01
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

tasha 1951 a scris:


fun-funny a scris:

nu, tasha... nu sint deloc insinuari... Le-am invatat la ora de religie... profesor mi-a fost regretatul Galeriu :(...

daca ai ramas cu atatea doar de la orele de religie, ce sa-ti spun,revin la afirmatiile de dimineata...nu esti numai frumoasa esti si desteapta...bravo tie!

multumesc! ma coplesesti! :)


05-01-2007 01:16:33
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
tasha va urmaresc si ma minunez daca ai putina rabdare iti voi da un exemplu dupa care ar trebui sa taci si sa cugeti

05-01-2007 01:18:27
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
vacantele de vara de mic copil le faceam la bunica mea cea mai draga ce acu e sus printre ingeri. mi-a placut intotdeauna tot ce apartine de biserica religie,mi-am pus un car de intrebari la care tot eu trebuia sa gasesc raspuns ! de ce ? pt ca nu avea cine . bunica mea ducandu-si  traiul toata viata intr-un sat uitat de lume nu a avut prea multe tangente cu exteriorul. bun. dintr-o vara in alta am ajuns si in clasa a opta. eu am fost unul dintre cei care pot spune ca i-a convertit  la adevar pe colegii mei de clasa de la acea vreme. am fost pe punctul de a urma o scoala speciala undeva in zona sibiului. seara de seara ma rugam in genunchi in fata patului timp de juma de ora ''cot la cot'' cu bunica mea.  timpul a trecut de citit am citit la greu din colectia: vietile sfintilor , si visam ca si eu intr-o buna zi sa ma rog ca si ei plutind deasupra pamantului. am crescut cu teama si dragostea de d-zeu.
   incercarile la care ne supune El fiind permanente pt a-i demonstra credinta,la mine au persistat intr-un alt ritm decat la un om ..., altfel decat mine. am trecut peste ele asa cum am trecut . umblam in biserica pupam bucatile de lemn in forma de cruce, pupam inchipuirile pictate si inramate ale cuiva,pupam poalele popii..., de ce ? pt ca asa facea fiecare si asa era frumos cand te duceai la biserica--chiar si acum--sa faci ce faci da' sa fi in rand cu lumea . da tasha? bun !
  la un moment dat m-am trezit. m-am trezit din aceea bezna indusa de cineva care nu a facut altceva decat sa imi predea o stafeta . nu a fost greseala nimanui altcuiva decat a mea. greseala din nestiinta.
  biblia scrie clar acolo pe cine ,cum si de ce trebuie sa iubesti. chipul cioplit la care se inchina si se roaga milioane de oameni--nu sunt de vina ca m-am nascut in aceasta tara--, nu e placut lui dumnezeu. hai sa o spun altfel : daca eu vin la tine acasa  cu doua bucati de  lemn in cruce batute la mijloc cu un cui te inchini ? vei saruta acea cruce ? ori sunt un adevarat talent in ale picturii,pictez ceva din imaginatia mea pe o panza si iti spun ca e sfantul lui peste , o vei pune pe perete ? nu cred ! tasha, dumnezeu este omul,dumnezeu este peste tot pe unde mergi,d-zeu e in toate inclusiv in casa ta ! el te aude de acolo de unde te rogi daca sti sa o faci cu credinta. de ce duminica trebuie sa te imbraci frumos pt/ca mergi la biserica ? de ce mergi la biserica ? sa te vada vecinu' si vecina ca ti-ai luat haine noi ? mergi sa il vezi pe ala ori pe celalalt ca doar nu l-ai vazut chiar de prea multa vreme? si sa nu imi spui ca nu asa se face !?!  hai sa nu incercam sa impunem nimanui intr-un mod pasnic  nimic din ce noi credem ca ar ajuta ! nu , pt ca se poate strica mai mult din acea --poate fi subreda-- structura construita cu multa truda si teama de a nu supara divinitatea !


05-01-2007 01:48:32
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

fun-funny a scris:


tasha 1951 a scris:


fun-funny a scris:

nu, tasha... nu sint deloc insinuari... Le-am invatat la ora de religie... profesor mi-a fost regretatul Galeriu :(...

daca ai ramas cu atatea doar de la orele de religie, ce sa-ti spun,revin la afirmatiile de dimineata...nu esti numai frumoasa esti si desteapta...bravo tie!

multumesc! ma coplesesti! :)

deloc...vorba lui Moromete schimb si eu o vorba desteapta cu un om istet...!!!


05-01-2007 01:58:18
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

wscorpio a scris:

  biblia scrie clar acolo pe cine ,cum si de ce trebuie sa iubesti. chipul cioplit la care se inchina si se roaga milioane de oameni--nu sunt de vina ca m-am nascut in aceasta tara--, nu e placut lui dumnezeu. hai sa o spun altfel : daca eu vin la tine acasa  cu doua bucati de  lemn in cruce batute la mijloc cu un cui te inchini ? vei saruta acea cruce ? ori sunt un adevarat talent in ale picturii,pictez ceva din imaginatia mea pe o panza si iti spun ca e sfantul lui peste , o vei pune pe perete ? nu cred ! tasha, dumnezeu este omul,dumnezeu este peste tot pe unde mergi,d-zeu e in toate inclusiv in casa ta ! el te aude de acolo de unde te rogi daca sti sa o faci cu credinta. de ce duminica trebuie sa te imbraci frumos pt/ca mergi la biserica ? de ce mergi la biserica ? sa te vada vecinu' si vecina ca ti-ai luat haine noi ? mergi sa il vezi pe ala ori pe celalalt ca doar nu l-ai vazut chiar de prea multa vreme? si sa nu imi spui ca nu asa se face !?!  hai sa nu incercam sa impunem nimanui intr-un mod pasnic  nimic din ce noi credem ca ar ajuta ! nu , pt ca se poate strica mai mult din acea --poate fi subreda-- structura construita cu multa truda si teama de a nu supara divinitatea !




chiar mi-a placut... tot textul. Pup!

Ultima modificare facuta de fun-funny (05-01-2007 02:07:54)


05-01-2007 02:00:18
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

costelino1 a scris:


Arriella a scris:


tasha 1951 a scris:

daca nu crezi in spiritul craciunului...pot sa te intreb, in ce crezi tu de fapt?...
Cred in CREATIE SI IN CREATOR,adica cred in ceea ce vad efectiv,vad creatia (pamantul acesta minunat cu toate frumusetile lui) si atunci stiu ca exista cineva care a creat toate acestea ,dar nu cred in icoane (desene facute de oameni),nu cred in sfinti (consider ca daca cineva e sfant,acela e CREATORUL )NU CRED IN ZILELE PE CARE VOI LE CONSIDERATI SFINTE,ZILELE SUNT TOATE LA FEL,DOAR OAMENII LE DAU O INSEMNATATE MAI MARE SAU MAI MICA,nu exista un spirit al craciunului decat pt cel care crede in tampenii din astea,daca citesti cu interes Biblia ,ai sa constati ca Isus nu a spus sa ii serbam ziua in care s-a nascut,el nu sarbatorea zilele de nastere,el a spus : cunoasteti adevarul si adevarul va va face liberi. Asa ca CREATORUL nu vrea ca noi sa ne impovaram viata cu tot felul de traditii si credinte,el ne-a dat un GHID,IAR ACESTA ESTE BIBLIA,cine cunoaste adevarul din aceasta va sti ca am dreptate . Popii sunt si ei oameni ,au si ei impulsuri sexuale,calugaritele la fel,de ce trebuie sa auzim la tv de calugarite care fug noaptea din manastiri pt a-si satisface necesitatile sexuale cand de fapt Biblia nu spune sa ne abtinem de la aceasta ,ci spune doar sa nu facem excese,sa nu curvim?

am mai citit fragmentul acesta undeva, scrii articole in cotidiane ?, sau .......
NU,NU SCRIU DECAT PE FORUM,iar ceea ce apare aici este rodul a ceea ce cred eu ,sau mai bine zis sunt convinsa .

05-01-2007 02:10:16
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

wscorpio a scris:

vacantele de vara de mic copil le faceam la bunica mea cea mai draga ce acu e sus printre ingeri. mi-a placut intotdeauna tot ce apartine de biserica religie,mi-am pus un car de intrebari la care tot eu trebuia sa gasesc raspuns ! de ce ? pt ca nu avea cine . bunica mea ducandu-si  traiul toata viata intr-un sat uitat de lume nu a avut prea multe tangente cu exteriorul. bun. dintr-o vara in alta am ajuns si in clasa a opta. eu am fost unul dintre cei care pot spune ca i-a convertit  la adevar pe colegii mei de clasa de la acea vreme. am fost pe punctul de a urma o scoala speciala undeva in zona sibiului. seara de seara ma rugam in genunchi in fata patului timp de juma de ora ''cot la cot'' cu bunica mea.  timpul a trecut de citit am citit la greu din colectia: vietile sfintilor , si visam ca si eu intr-o buna zi sa ma rog ca si ei plutind deasupra pamantului. am crescut cu teama si dragostea de d-zeu.
   incercarile la care ne supune El fiind permanente pt a-i demonstra credinta,la mine au persistat intr-un alt ritm decat la un om ..., altfel decat mine. am trecut peste ele asa cum am trecut . umblam in biserica pupam bucatile de lemn in forma de cruce, pupam inchipuirile pictate si inramate ale cuiva,pupam poalele popii..., de ce ? pt ca asa facea fiecare si asa era frumos cand te duceai la biserica--chiar si acum--sa faci ce faci da' sa fi in rand cu lumea . da tasha? bun !
  la un moment dat m-am trezit. m-am trezit din aceea bezna indusa de cineva care nu a facut altceva decat sa imi predea o stafeta . nu a fost greseala nimanui altcuiva decat a mea. greseala din nestiinta.
  biblia scrie clar acolo pe cine ,cum si de ce trebuie sa iubesti. chipul cioplit la care se inchina si se roaga milioane de oameni--nu sunt de vina ca m-am nascut in aceasta tara--, nu e placut lui dumnezeu. hai sa o spun altfel : daca eu vin la tine acasa  cu doua bucati de  lemn in cruce batute la mijloc cu un cui te inchini ? vei saruta acea cruce ? ori sunt un adevarat talent in ale picturii,pictez ceva din imaginatia mea pe o panza si iti spun ca e sfantul lui peste , o vei pune pe perete ? nu cred ! tasha, dumnezeu este omul,dumnezeu este peste tot pe unde mergi,d-zeu e in toate inclusiv in casa ta ! el te aude de acolo de unde te rogi daca sti sa o faci cu credinta. de ce duminica trebuie sa te imbraci frumos pt/ca mergi la biserica ? de ce mergi la biserica ? sa te vada vecinu' si vecina ca ti-ai luat haine noi ? mergi sa il vezi pe ala ori pe celalalt ca doar nu l-ai vazut chiar de prea multa vreme? si sa nu imi spui ca nu asa se face !?!  hai sa nu incercam sa impunem nimanui intr-un mod pasnic  nimic din ce noi credem ca ar ajuta ! nu , pt ca se poate strica mai mult din acea --poate fi subreda-- structura construita cu multa truda si teama de a nu supara divinitatea !
ei ,asta este,spiritul vostru avangardist,nu este in compatibilitate cu conceptul meu,..mi se pare just facand o segregare de varsta....

05-01-2007 02:10:28
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

tasha 1951 a scris:


costelino1 a scris:


Arriella a scris:

Cred in CREATIE SI IN CREATOR,adica cred in ceea ce vad efectiv,vad creatia (pamantul acesta minunat cu toate frumusetile lui) si atunci stiu ca exista cineva care a creat toate acestea ,dar nu cred in icoane (desene facute de oameni),nu cred in sfinti (consider ca daca cineva e sfant,acela e CREATORUL )NU CRED IN ZILELE PE CARE VOI LE CONSIDERATI SFINTE,ZILELE SUNT TOATE LA FEL,DOAR OAMENII LE DAU O INSEMNATATE MAI MARE SAU MAI MICA,nu exista un spirit al craciunului decat pt cel care crede in tampenii din astea,daca citesti cu interes Biblia ,ai sa constati ca Isus nu a spus sa ii serbam ziua in care s-a nascut,el nu sarbatorea zilele de nastere,el a spus : cunoasteti adevarul si adevarul va va face liberi. Asa ca CREATORUL nu vrea ca noi sa ne impovaram viata cu tot felul de traditii si credinte,el ne-a dat un GHID,IAR ACESTA ESTE BIBLIA,cine cunoaste adevarul din aceasta va sti ca am dreptate . Popii sunt si ei oameni ,au si ei impulsuri sexuale,calugaritele la fel,de ce trebuie sa auzim la tv de calugarite care fug noaptea din manastiri pt a-si satisface necesitatile sexuale cand de fapt Biblia nu spune sa ne abtinem de la aceasta ,ci spune doar sa nu facem excese,sa nu curvim?

am mai citit fragmentul acesta undeva, scrii articole in cotidiane ?, sau .......

exista un diferend intre noi, Ariella,...nu-l dezvolt...nu vreau sa intre prietenia noastra intr-o zona crepusculara...
TASHA,Aici costelino ma intrebase PE MINE ceva ,cred ca nu ai observat.

Ultima modificare facuta de Arriella (05-01-2007 02:12:18)


05-01-2007 02:11:37
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

fun-funny a scris:

ah, si apropo de asta, stiti cum interpreteaza un preot porunca a doua din Decalog?
cam asa: sa nu fii lacom la mincare si bautura, la haine, la avutie... bla bla bla
daca poti, doneaza-le Bisericii :D
CE coincidenta,,,si eu l-am avut profesor tot  pe parintele Galeriu,la religie,si scoala de pe strada Silvestru imi aminteste de copilarie,stiu ca uneori cand treceam pe acolo il vedeam si pe Florin Piersic,locuia undeva pe stradutele alea care dau in Calea Mosilor. Ii strigam ,,,:stiu cine esti,te-am vazut la televizor; . SI ce mult ma emotionam cand imi facea cu mana ,,,dar eram prea timida sa ma opresc. Iar in privinta religiei,cred ca impartasim aceeasi parere,cred ca orice om cu ceva creier stie ca popii incearca sa ne tina in ignoranta si traditie tocmai pentru ca sa nu-si piarda marea masa de prostime care contribuie la bunastarea lor si a familiilor lor. Asa ca celor care se duc la biserica le spun doar atat: DESTEAPTA-TE ROMANE .

05-01-2007 02:26:36
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
tasha :

  ''   ei ,asta este,spiritul vostru avangardist,nu este in compatibilitate cu conceptul meu,..mi se pare just facand o segregare de varsta....''

in primul rand as vrea sa iti spun ca stiu  si inteleg prin ce treci odata ce am parcurs profilul tau. am prins cateva cuvinte adresate cuiva in una din postarile tale in care se simte--si pe buna dreptate in aceste conditii--, faptul ca tanjesti dupa o evadare  din acel cotidian redus intre 4 pereti pe care ii urasti. repet te inteleg foarte bine si chiar imi pare rau sa stiu ca cineva trece prin aceste momente..., momente asupra carora as vrea sa ma opresc. cred ca suntem 100% in afara topicului,dar acum nu mai conteaza,vor reveni altii probabil....
   la raspunsul ce  l-am primit  , am simtit o incercare subtila de detasare de mine de noi cei care am schingiuit oarecum crezul tau. te sperie daca te faci partasa cel putin in aceste idei cu cineva care nu vrea sa te inteleaga .
  spirit avangardist ...,ai folosit bine cuvintele si doar in ajutorul  tau. vrei sa te ajuti singura insa ezitarea te tintuieste. daca o armata bine organizata marsaluieste spre cucerirea obiectivului si nu are o avangarda sanatoasa si bine pregatita, care mai sunt sorti de izbanda ? sa imi spui asta ! 
    conceptul omului asupra multor aspecte de regula se modeleaza dupa necesitati si setea de cunoastere. conceptul ''upgradat'' face bine oricui. de retinut asta . si o spun din experienta. ma vei ataca evocand anii.., bine insa daca dispui un  program de comprimare a informatiei anii tai de experienta pot sa insemne o parte infima a ceea ce ti se prezinta de catre altcineva ; acest altcineva poate fi un tot..,depinde.
  segregare de varsta ? ne intindem prea mult si inca nu e bine


05-01-2007 06:30:51
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
on topic:
PPan, SS, da_si_nu, fii-a-mea, wcorpio, White, vaics, kawa, tasha, ariela si arriella... NU IMI PLAC!
Dar mor de dragul lui costelivo...
ups, ca m-am rusinat toata! :)


05-01-2007 19:41:13
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
asa deci ..., tu ti cu ursu' , ai ?  ;)

06-01-2007 01:31:57
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
stiam eu ca nu ne placi ......funny......

dar nu-i nimic, noi te placem...insa nu cadem de acord asupra garniturii....
inca mai dezbatem...

daca te inghitim cu apa, cu suc ori daca te servim la micul dejun, prinz, cina.....sau ca desert.....


06-01-2007 06:06:28
   
?? ie_au_ba
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2006
Mesaje: 197
in noi pe tine nu!..te .

06-01-2007 09:08:03
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
azi imi place doar de mine... :(

06-01-2007 10:39:00
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
:)
nu este nimic rau in asta....
clar ...eu aleg varianta cu desertul


06-01-2007 19:59:39
   
?? ie_au_ba
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2006
Mesaje: 197

fun-funny a scris:

on topic:
PPan, SS, da_si_nu, fii-a-mea, wcorpio, White, vaics, kawa, tasha, ariela si arriella... NU IMI PLAC!
Dar mor de dragul lui costelivo...
ups, ca m-am rusinat toata! :)



  cred ca ai spus pe toti de pe acest saite si rahat de forum...!! cam atat! mai  esti tu si..gata!....


07-01-2007 07:57:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

wscorpio a scris:

tasha :

  ''   ei ,asta este,spiritul vostru avangardist,nu este in compatibilitate cu conceptul meu,..mi se pare just facand o segregare de varsta....''

in primul rand as vrea sa iti spun ca stiu  si inteleg prin ce treci odata ce am parcurs profilul tau. am prins cateva cuvinte adresate cuiva in una din postarile tale in care se simte--si pe buna dreptate in aceste conditii--, faptul ca tanjesti dupa o evadare  din acel cotidian redus intre 4 pereti pe care ii urasti. repet te inteleg foarte bine si chiar imi pare rau sa stiu ca cineva trece prin aceste momente..., momente asupra carora as vrea sa ma opresc. cred ca suntem 100% in afara topicului,dar acum nu mai conteaza,vor reveni altii probabil....
   la raspunsul ce  l-am primit  , am simtit o incercare subtila de detasare de mine de noi cei care am schingiuit oarecum crezul tau. te sperie daca te faci partasa cel putin in aceste idei cu cineva care nu vrea sa te inteleaga .
  spirit avangardist ...,ai folosit bine cuvintele si doar in ajutorul  tau. vrei sa te ajuti singura insa ezitarea te tintuieste. daca o armata bine organizata marsaluieste spre cucerirea obiectivului si nu are o avangarda sanatoasa si bine pregatita, care mai sunt sorti de izbanda ? sa imi spui asta ! 
    conceptul omului asupra multor aspecte de regula se modeleaza dupa necesitati si setea de cunoastere. conceptul ''upgradat'' face bine oricui. de retinut asta . si o spun din experienta. ma vei ataca evocand anii.., bine insa daca dispui un  program de comprimare a informatiei anii tai de experienta pot sa insemne o parte infima a ceea ce ti se prezinta de catre altcineva ; acest altcineva poate fi un tot..,depinde.
  segregare de varsta ? ne intindem prea mult si inca nu e bine

Vreau sa-ti spun ca mi-am asumat "riscul" atunci cand am hotarit sa spun asa ,sa-mi beau cafeaua cu voi si sa ma culc cu voi,deci dorinta mea de asimilare este vadita,ba mai mult mi-ati creat un soi de dependenta.Profesia mi-a conferit zilnic contact  spiritual cu sute de oameni,deci nu pot spune ca "ma sperie"(ca sa te citez),foarte adevarat insa si faptul ca unele persoane imi produc  indigestie,dar fii pe pace,....ma duc mai departe...!!!


07-01-2007 09:47:45
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

da_si_nu a scris:

stiam eu ca nu ne placi ......funny......

dar nu-i nimic, noi te placem...insa nu cadem de acord asupra garniturii....
inca mai dezbatem...

daca te inghitim cu apa, cu suc ori daca te servim la micul dejun, prinz, cina.....sau ca desert.....

eu propun s-o lasam drept bomboana de pe tort...?!


07-01-2007 12:34:29
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
iar ma uit la voi si ma intreb.. sinteti oare on topic? :D

07-01-2007 18:44:57
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
a. ..?
PAI COMENTAM SI NOI NU ?


07-01-2007 19:00:38
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la