Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Conteaza aspectul fizic intr-o relatie de dragoste?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? hetfield72
Cont Sters

Inregistat: 03-08-2006
Mesaje: 3
s-a demonstrat de multe ori...conteaza !

03-08-2006 21:47:48
   
?? hetfield72
Cont Sters

Inregistat: 03-08-2006
Mesaje: 3
ca din pacate sau din fericire.....aceasta este o cu totul alta problema...

Ultima modificare facuta de hetfield72 (03-08-2006 21:55:23)


03-08-2006 21:48:44
   
bu
Femeie

Nou venit

Inregistat: 03-08-2006
Mesaje: 3
dar conteaza foarte mult si aspectul fizik,hai sa nu ne mintim singuri!!!!!!!!!!!!!!!

03-08-2006 22:09:23
   
?? hetfield72
Cont Sters

Inregistat: 03-08-2006
Mesaje: 3
raman totusi la parerea ca tot ce conteaza cu adevarat este...gusha si capusha !

03-08-2006 22:18:26
   
ramony20
Femeie

Nou venit

Inregistat: 28-12-2005
Mesaje: 158

hetfield72 a scris:

raman totusi la parerea ca tot ce conteaza cu adevarat este...gusha si capusha !

Cam nepotrivit proverbul asta la tema topicului :rolleyes:


04-08-2006 18:59:56
   
?? Algernon
Cont Sters

Inregistat: 11-11-2005
Mesaje: 1

Emanuel_25 a scris:

Si totusi, nimeni nu a raspuns clar. Ma vad nevoit sa epet intrebarea, insa sub alta forma pentru a prinde un cadru cat mai larg. Deci ati prefera ca partenerul vostru sa fie super sexi, dupa care absolut toata lumea sa intoarca capul, dar care sa nu va iubeasca, sau ati prefera un partener cu un aspect fizic urat - sa presupunem gras - a, dar care sa va iubeasca enorm? Stiu idealul ar fi si sa va iubeasca si sa fie sexi .. dar nu intotdeauna le ai pe toate! Astept cat mai multe pareri. Va multumesc. De asemenea multumesc si celor care si-au postat parerea lor pana acum!


Era de asteptat, ca raspunsurile sa fie neclare, avand in vedere ca nici intrebarea n-a fost prea clara : "conteaza aspectul fizic intr-o relatie de dragoste?"
La aceasta intrebare, nu exista un singur raspuns corect iar restul gresite. Daca  este vorba cu adevarat de o RELATIE DE DRAGOSTE, aspectul fizic deja nu mai conteaza. A contat, mai mult sau mai putin, atunci cand el/ea s-au indragostit. Fiecare om are sistemul sau de valori, care tine de personalitate, experienta, cultura, etc...
Dar daca este doar o relatie bazata pe orice altceva, nu pe iubire, aspectul fizic conteaza, la majoritatea dinte noi. Cei care sunt sinceri cand afirma ca nu conteaza, sunt de apreciat. Eu nu exclud posibilitatea sa fie si astfel de oameni.


04-08-2006 19:19:38
   
mary lou
Femeie

Nou venit

Inregistat: 03-08-2006
Mesaje: 7
nu stiu ce înţelegi tu prin tip super sexi  dar pentru noi unele femei asemenea bărbaţi nu ne trebuie decăt in vitrină , in general cei super sexi au un creier foarte mic ( şi in pantaloni e şi mai mic) dar nici cu ăla de 120 de kg nu aş sta , tu ai sta cu o tipă de 120 de kg din dragoste?

07-08-2006 14:35:26
   
?? sjf
Cont Sters

Inregistat: 20-11-2005
Mesaje: 1055

Emanuel_25 a scris:

Si totusi, nimeni nu a raspuns clar. Ma vad nevoit sa epet intrebarea, insa sub alta forma pentru a prinde un cadru cat mai larg. Deci ati prefera ca partenerul vostru sa fie super sexi, dupa care absolut toata lumea sa intoarca capul, dar care sa nu va iubeasca, sau ati prefera un partener cu un aspect fizic urat - sa presupunem gras - a, dar care sa va iubeasca enorm? Stiu idealul ar fi si sa va iubeasca si sa fie sexi .. dar nu intotdeauna le ai pe toate! Astept cat mai multe pareri. Va multumesc. De asemenea multumesc si celor care si-au postat parerea lor pana acum!


Da, conteaza. Cred ca proportia e de 50%. Evident, sistemul de referinta e propria persoana. Cred ca numai aia care nu se inteleg (pe ei insisi) si devin astfel frustrati si nefericiti pot face rabat de la aspectul fizic. Parerea mea!


08-08-2006 00:01:06
   
mary lou
Femeie

Nou venit

Inregistat: 03-08-2006
Mesaje: 7
nu crezi că ar trabui să mai schimbi subiectul , ai început să ne plictiseşti ,cred că trăieşti în alt secol  te astept cu o ăîntrbare  mai inteligentă cred că tu eşti gras

10-08-2006 15:03:26
   
?? sjf
Cont Sters

Inregistat: 20-11-2005
Mesaje: 1055
Draga mea, poti sa schimbi topicul cu un click de mouse! Sau ai impresia ca ar trebui sa ma doara undeva de faptul ca-i plictisesc pe altii?!? Si daca vrei sa te lamuresti in anumite aspecte pe care le crezi, poti sa-mi admiri pozele din profil.

12-08-2006 16:51:51
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
pt. mine : tate mari , chip frumos , picioare frumos conturate mijloc subtire cur obraznic conteaza muuult in balanta dragostei...hi,hi,hi,hih !

07-09-2006 18:06:27
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
sa fie femeie sau barbat ?

08-09-2006 01:56:21
   
donnaalba
Femeie

Nou venit

Inregistat: 06-09-2006
Mesaje: 27

Algernon a scris:


Daca  este vorba cu adevarat de o RELATIE DE DRAGOSTE, aspectul fizic deja nu mai conteaza. A contat, mai mult sau mai putin, atunci cand el/ea s-au indragostit. Fiecare om are sistemul sau de valori, care tine de personalitate, experienta, cultura, etc...
Dar daca este doar o relatie bazata pe orice altceva, nu pe iubire, aspectul fizic conteaza, la majoritatea dinte noi. Cei care sunt sinceri cand afirma ca nu conteaza, sunt de apreciat. Eu nu exclud posibilitatea sa fie si astfel de oameni.

  Acesta e si punctul meu de vedere. In viata "aspectul fizic" poate fi ... deteriorat din motive medicale, accidente si, mai ales, de Timp ! Daca Relatia de dragoste a existat cu adevarat, sentimentele noastre e normal sa se schimbe ? Multe femei isi schimba aspectul fizic dupa nastere - atunci barbatul, in loc s-o iubeasca si ss-o pretuiasca mai mult, trebuie sa se indeparteze ? Sint situatii in care ADONISI de-a dreptul, au avut un accident care le-a .. modificat serios aspectul fizic - iubitele ar trebui sa-i paraseasca pentru altii ? Daca Relatia se bazeaza pe orice altceva, nu poate fi vorba de o RELATIE DE DRAGOSTE , ci de ... Marketing .


08-09-2006 03:00:14
   
?? stefan_o
Cont Sters

Inregistat: 03-03-2006
Mesaje: 423
aspectul fizic...mda!! in ultima vreme am vazut ca conteaza enorm..trebuie sa fi ff sexi..mai ales el..cu muschi..si masina tare(vezi fotbalisti) iar ele...doamne! din totdeauna ne-au placut ..bombele sexi..frumoase destepte .si devreme acasa!

08-09-2006 11:45:33
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

da_si_nu a scris:

sa fie femeie sau barbat ?

guritza...daca arata a femeie ce mai conteaza ca la origini a fost barbat...


24-09-2006 18:52:32
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
de fapt, nu psihicul sau trairile conteaza...

asa o fi, sa arate bine atit cit sa implice macar o erectie...

am mai auzit asta pe undeva..


27-09-2006 04:39:31
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

da_si_nu a scris:

de fapt, nu psihicul sau trairile conteaza...

asa o fi, sa arate bine atit cit sa implice macar o erectie...

am mai auzit asta pe undeva..

trairile conteaza doar daca ai iluzia, iubirii pt. sex e nevoie doar de erectie...pe care un stimulent concret si adecvat sa o intretina...


27-09-2006 13:10:21
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
eu am auzit ca evreii ultraortodocsi fac sex printr-o pinza prevazuta cu un orificiu... ca sa simti stimulentul concret si adecvat e nevoie de ceva exercitiu in acest caz... ;)

30-09-2006 04:35:19
   
?? adrian ug
Cont Sters

Inregistat: 11-09-2006
Mesaje: 155
_ avand panza in fata ochilor poate sa-si imagineze in acele momente ca face sex cu.....idolul.

30-09-2006 18:22:12
   
?? adrian ug
Cont Sters

Inregistat: 11-09-2006
Mesaje: 155
Parerea mea personala este ca: aspectul fizic sa fie  asemanator .

Ultima modificare facuta de adrian ug (07-10-2006 03:48:29)


30-09-2006 18:32:28
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

Emanuel_25 a scris:

Conteaza aspectul fizic intr-o relatie bazata pe sentimente reale? Ce ar trebui sa invinga aspectul fizic sau cel interior? Fetelor preferati un tip de 120 de kg care va iubeste dar cu care va e rusine sa iesiti la plaja, sau un tip bine facut dupa care intorc toate femeile capul cu invidie, dar care nu va iubeste? Astept pareri...cat mai multe!



greu de spus....de cele mai multe ori se accepta compromisul


10-10-2006 02:16:46
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

SandieShaw a scris:

eu am auzit ca evreii ultraortodocsi fac sex printr-o pinza prevazuta cu un orificiu... ca sa simti stimulentul concret si adecvat e nevoie de ceva exercitiu in acest caz... ;)

mai ! daca partenera(partenerul) e de cacat sau relatia dintre ei e din acelasi material evocat atunci sex-ul realizat de evreii ultraortodoxi e erotism curat !


10-10-2006 20:41:03
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

fii-a-mea a scris:


SandieShaw a scris:

eu am auzit ca evreii ultraortodocsi fac sex printr-o pinza prevazuta cu un orificiu... ca sa simti stimulentul concret si adecvat e nevoie de ceva exercitiu in acest caz... ;)

mai ! daca partenera(partenerul) e de cacat sau relatia dintre ei e din acelasi material evocat atunci sex-ul realizat de evreii ultraortodoxi e erotism curat !


o idee excelenta!... testam calitatea relatiei din cuplu cu sexul prin cearceaf... daca obtinem orgasm, erotism, alte afecte relevante, atunci relatia e functionala... care din noi merge la OSIM sa breveteze?


21-10-2006 04:13:39
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Cred ca trebuie sa existe un fel de ,,chimie'' intre cei doi, un fel de compatibilitate, un magnetism special. La mine personal, functioneaza feelingul, privesc un barbat si instinctiv stiu daca ne potrivim sau nu intr-o relatie de dragoste. Simt barbatii compatibili fizic....de asta nu am avut niciodata ,,surprize'' neplacute, la capitolul compatibilitate fizica.

21-10-2006 06:55:47
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

ariela a scris:

Cred ca trebuie sa existe un fel de ,,chimie'' intre cei doi, un fel de compatibilitate, un magnetism special. La mine personal, functioneaza feelingul, privesc un barbat si instinctiv stiu daca ne potrivim sau nu intr-o relatie de dragoste. Simt barbatii compatibili fizic....de asta nu am avut niciodata ,,surprize'' neplacute, la capitolul compatibilitate fizica.

atunci zi-mi adresa de mail sa-ti trimit un set de fotografii...trebuie sa ma cuplez si eu odata pe forumul asta altfel o iau razna...!


22-10-2006 09:48:19
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
Ariela,asta inseamna acea inteligenta nativa,puterea ta de a gandi dincolo de simturi ..nu oricare are acest simt...experienta cu viata ne face sa gandim dincolo de noi!...psihologia sufletelor pe care numai persoanele culte o pot avea!


ariela a scris:

Cred ca trebuie sa existe un fel de ,,chimie'' intre cei doi, un fel de compatibilitate, un magnetism special. La mine personal, functioneaza feelingul, privesc un barbat si instinctiv stiu daca ne potrivim sau nu intr-o relatie de dragoste. Simt barbatii compatibili fizic....de asta nu am avut niciodata ,,surprize'' neplacute, la capitolul compatibilitate fizica.


22-10-2006 12:43:59
   
?? vaics
Cont Sters

Inregistat: 13-07-2005
Mesaje: 1850
Aspectul fizic e o conditie necesara, nu si suficienta.

22-10-2006 15:46:01
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
aspectul fizic ne arata multe din caracter dar tot constiinta ne da acea putere de intelegere...de a stii cum trebuie sa iubim viata...iar ...felul cum o femeie sau barbat face amor completeaza acest TOT!...dupa parerea mea,nu detin adevarul,..trebuie intai sa stim a ne lega propriile rani pentru a sti lega ranile altora..trebuie sa ne cunoastem ..numai asa ajungem aproape de smerenie...dar pana la urma iubirea de bine si frumos este raspunsul la tot...sa discernem binele de rau .este o arta...

vaics a scris:

Aspectul fizic e o conditie necesara, nu si suficienta.


Ultima modificare facuta de Irenne (22-10-2006 15:57:40)


22-10-2006 15:56:45
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
cine nu isi doreste tot ce este mai frumos de la viata ?

conteaza aspectul fizic.....dar tot se face un compromis si aici....


22-10-2006 17:19:57
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
daca-i relatie de dragoste...nu stiu ptr ce ar conta aspectul.Dar cred ca tr sa-ti convingi partenerul ca este frumos ptr tine.mai pot intervenii complexele si...

22-10-2006 21:03:26
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

Irenne a scris:

Ariela,asta inseamna acea inteligenta nativa,puterea ta de a gandi dincolo de simturi ..nu oricare are acest simt...experienta cu viata ne face sa gandim dincolo de noi!...psihologia sufletelor pe care numai persoanele culte o pot avea!


ariela a scris:

Cred ca trebuie sa existe un fel de ,,chimie'' intre cei doi, un fel de compatibilitate, un magnetism special. La mine personal, functioneaza feelingul, privesc un barbat si instinctiv stiu daca ne potrivim sau nu intr-o relatie de dragoste. Simt barbatii compatibili fizic....de asta nu am avut niciodata ,,surprize'' neplacute, la capitolul compatibilitate fizica.

"psihologia sufletelor pe care numai persoanele culte o pot avea" las deoparte ca dintr-o metafora ("psihologia sufletelor") pici jenant intr-o caracterizare superficiala("pe care numai persoanele culte o pot avea") am sa-ti replic intr-un mod caracteristic mie...:D e oare vb. de aceleasi persoane culte care fac deliciul tratatelor de criminologie si psihologia crimei...? sau de satisticile sociale care ne arata cifric ca aceeiasi "patura a cultilor" e predispunsa deviatiilor comportamentale(de data aceasta in interpretare psihanalitica)...iti recomand calduros 10 ore in tura de noapte a unei sectii de politie...sau in tura salilor de la parchetele prefecturilor...si atunci mai vorbim de psihologia sufletelor...


23-10-2006 11:54:26
   
adriana35
Femeie

Nou venit

Inregistat: 15-01-2007
Mesaje: 28
Poate ca axest subiect este uitat de mult dar poate ca eu o sa-l redeschid.
Tostusi ce inseamna aceea relatie de dragoste despre cere se vorbeste aici, pentru ca pentru fiecare individ , dragostea inseamna altceva.Din punct de vedere sexual , si romanesc(sa dam bine in societate) , da ,  clar conteaza aspectul fizic.Dar din punct de vedere sufletesc , nu exista nici o bariera , fizica de orice natura ar fi ea , pentru a iubii.


23-01-2007 15:39:12
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631
eu nu pot raspunde la acest subiect decat prin a spune ce simt eu cu adevarat si nu prin cea ce as gandi sau cum cred ca ar fi bine... sau mai rau ce a zis newton cand i-a cazut marul in cap..
pentru mine cea mai importanta calitate a femeii este curatenia; daca nu este curata, atat de curata ca sa simti ca-i bei apa din... stiti voi, nu o pot privi ca pe o femeie. poate fi o fiinta de sex opus desteapta, sensibila, glumeata/... treba ei cum( ca sa nu spun ca nu are cum sa fie asa daca nu e f curata!).
daca femeia e curata, are si suflet bun, e isteata, poate chiar desteapta... daca are puncte comune cu ale mele, adica am fi pe aceiasi lungime de unda.. si daca ma atrage fizic abia atunci ar putea sa-mi fie iubita.


23-01-2007 16:00:03
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

SandieShaw a scris:

Da, conteaza, si intr-o relatie bazata pe iubire si intr-una bazata exclusiv pe sex. Numai ca notiunea de aspect fizic este foarte cuprinzatoare si fiecare este sensibil la una sau mai multe din componente, in mod diferit. In functie de experientele amoroase anterioare, in functie de starea psihica de moment, de dorinta si , nu in ultimul rind, de perceptia despre sine (propriul fizic).

Ca sa nu par exclusiv teoretica, pentru mine chipul barbatului cu care as intra intr-o relatie are o foarte mare importanta. Detest figurile de taranoi, de imbuibati, suficienti, aroganti, lipsiti de a amprenta exterioara a inteligentei... Uneori e foarte dificil sa citesti toate astea pe un chip, la prima vedere. De-asta te si poti insela atit de lesne asupra oamenilor...

ca sa nu bat apa in piua ...impartasesc aceleasi pareri ,deh...poate experienta noastra de viata ne-a dat aceasta intelepciune...


23-01-2007 16:10:14
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Fac o paralela care poate nu e lipsita de sens cu importanta aspectului fizic in gasirea unui job.... Vazui intr-o seara la tembelizor o fatuca HR-ista la o firma mare de consultanta in managementul personalului si recrutare... era uritica, searbada la figura si avea si un defect al dictiei... nu ar fi avut toate astea nicio importanta daca individa nu ne-ar fi facut capul cit banita in 7-8 min cit de crucial e sa fii aratos, suplu, ingrijit, coafat, imbract corect (!!! aici am niste comentarii acide rau, dar va scutesc).. samd samd. Parea ca look-ul (acesta era termenul cheie) iti asigura 60-70% din reusita angajarii intr-un job bine platit..
Daca vi se pare nepotrivita alaturarea celor doua subiecte, pot detalia...


23-01-2007 16:33:56
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
:)

poate ca respectiva..stia destul de bine ce spunea....
:)
poate ca daca era mai aratoasa......avea alta functie....
:)

exista oare o limita pina la care te poate propulsa frumusetea fizica ?


23-01-2007 20:25:33
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Depinde pana unde este dispusa cea in cauza sa-i fie exploatata frumusetea fizica...limita o alege fiecare dupa conceptul de viata..

23-01-2007 20:43:56
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la