Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Pagini Personale / Suflet...    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 5
?? Mihai_A
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2006
Mesaje: 35
In sufletul meu sunt carari nebatute de nimeni, sunt munti salbatici si marea amara, sunt campuri nesfarsite de maci rosii si mai ales cuvinte. Sufletul meu se compune din cuvinte: cuvinte sparte, cuvinte inversunate, cuvinte-cochilii culese de copii la tarm de mare intarziata, cuvinte-tristete-ntrebatoare si nedezlegata inca de nici o minte de om, cuvinte lenese, care se rasfata, se harjonesc, se imbie si se-ngana, cuvinte-clepsidra care nu sunt timp decat in cadere. Cuvinte-cetate in care ma retrag ca-ntr-o carapace de testoasa-nteleapta, cuvinte-demon ("nimic din ce-i omenesc nu mi-e strain"), cuvinte-oglinda (de parca m-ar vedea cineva plangand sau inchinandu-ma) si - dincolo de toate - CUVINTE. Ele sunt lada mea veche cu jucarii. Ma-nvelesc in cuvinte si redevin copil. Asta sunt eu, asta-i sufletul meu: cuvinte. Iar in momentul asta: cuvinte catre voi.

30-08-2006 23:33:53
   
?? Mihai_A
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2006
Mesaje: 35
Mereu cu mine...
Te visez noaptea, te vad ca o iluzie ziua, te sarut ca pe o fantoma reala, te ating ca pe un fulg de nea, te vreau aproape ca pe viata mea.

Ultima modificare facuta de Mihai_A (31-08-2006 01:15:51)


31-08-2006 00:09:42
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2005
Mesaje: 41
romantic incurabil....cred ca iubesti femeia cum trebuie...bafta vietii suflet minunat!

31-08-2006 12:10:48
   
?? sjf
Cont Sters

Inregistat: 20-11-2005
Mesaje: 1055
Ce penibil!

31-08-2006 13:24:05
   
?? sjf
Cont Sters

Inregistat: 20-11-2005
Mesaje: 1055
Patetic, scuze...Mihai_A, avem un topic special pentru momente din astea. Se numeste moment patetic.

31-08-2006 13:24:41
   
?? Mihai_A
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2006
Mesaje: 35
Mi-e dor...

...de tine. Tu stii asta, adica o simti, nu incape indoiala, insa cuvintele-mi sunt putine si prea sarace in sensuri pentru a-mi exprima starile de spirit. Aseara incercam sa iti explic cuvantul dor si... m-am pierdut in ochii tai, privind la marile lor indepartate si auzind, parca vuietul valurilor si tipatul pescarusilor infometati. Da, si sufletul tau era infometat, trebuie hranit des si mult, mi-e teama ca a inceput sa se ingrase chiar. Am mai incercat sa iti descriu cu mainile, cu buzele, cu tot ce mi-a stat in putinta. Nu stiu daca, pana la urma, ai inteles ceva din zbaterea mea continua si neostoita. Mi-ar fi placut sa avem, oarecum, o punte comuna unde sa ne intalnim amandoi, cu sufletele in maini, al meu in mainile tale si al tau in mainile mele, sa isi trasmita energii nebanuite, efluvii de sentimente parfumate.
Am inteles insa ca transmiterea aceasta are nevoie de traducatori, de talmacitori, pentru ca, desi sentimentele trec cu usurinta de la unul la altul, ca si energia, de altfel, tot timpul este ceva care ramane in urma: limbajul, asezonat cu acel parfum aparte pe care il da mostenirea spirituala. Inima fara spirit nu se poate, amandoua fac un intreg indivizibil, intocmai ca si atomul, cu sentimentele ca niste electroni rotindu-se in jurul ratiunii. Da, uneori ratiunea e ascunsa, nu prea iese la suprafata decat cu ajutorul unor forte imense, adica se produce o explozie nucleara! Cine are nevoie de ratiune cand iubeste?
Am incercat. Am tot incercat. Nu-i vina mea ca lumea e atat de divizata in culturi, limbi, continente si civilizatii. Sufletul uman insa este acelasi, supus acelorasi legi nescrise.


06-09-2006 12:17:55
   
?? Mihai_A
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2006
Mesaje: 35
Poate nu vei intelege niciodata ce exprima cuvintele din pagina aceasta.

Insa, in sufletul meu, stiu ca am inceput aceasta pagina gandindu-ma la tine. Primeste acest cadou de suflet si continua sa iubesti!


06-09-2006 12:18:32
   
?? Mihai_A
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2006
Mesaje: 35
Uneori mi-e foarte greu sa vad cerul. Ma uit catre el si imi doresc sa am puterea sa il admir. Dar atunci nu gasesc nici un motiv sa ridic capul sus... si il las plecat, doborat nu de ceea ce ar fi putut sa il doboare, ci de lipsa a ceea ce ar fi putut sa il sustina.
Imi cer dreptul de a plange non-existenta ta. Imi cer dreptul de a ma uita in sus, spre cer, fara sa intampin fiecare nor - pentru ca tu ai fi acolo sa imi arati drumul catre albastrul nesfarsitului.
Poate ca e mai bine ca nu te-am intalnit. Acum, singur, as sta sa incerc sa desfac lacatele portilor ce ma opresc sa ma uit in sus, stiind ca tu ai stiut sa faci asta. Stiind ca tu ai putut face asta. E ca si cum cu greu as mai vedea cerul, uneori. Atunci cand as avea nevoie.
Traiesc cu iluzia eventualei tale existente. Traiesc cu iluzia ca tu ma cauti la randul tau. Ca nu ma cauti pe cel de-acum, ci pe cel caruia ii vei arata cerul cu ochii tai. Si ca in momentul in care ne vom gasi vom sti unul de altul - vom sti cine suntem, si unde ne este locul.

Mi-e teama ca ai renuntat sa cauti.

Stiu ca ai renuntat sa ma cauti.
Mai stiu ca acum, cand citesti asta, zambesti amar, zambesti pentru ca ti se pare naiv, amar pentru ca naivitatea aceasta te-a calauzit o vreme si pe tine.

Nimic pe aceasta lume nu mai e nobil. Nici naivitatea cu care te astept, nici naivitatea cu care ma cautai, nici compromisul cu care te-ai consolat. Nici tu, nici ei, nici eu, nici ele. Si intr-o zi vom avea o lacrima in coltul cel mai ascuns al sufletului. Lacrima aceea o vei lasa sa cada, sau o vei simti uscandu-se in interiorul tau. Lacrima mea a disparut de multa vreme. Nu imi mai amintesc cand. Imi amintesc doar ca incercam sa ma uit in sus, catre cer, si am pierdut-o. Multa vreme am urmarit-o cu mult regret, dorind ca lacrima insasi sa se intoarca. Macar lacrima, pentru ca atunci mi-as fi gasit sufletul.
Uneori mi-e teama sa privesc catre cer, pentru ca atunci lacrima s-ar putea intoarce. Si ar putea durea din nou. Mi-as gasi sufletul. Si l-as gasi asa cum l-am lasat, suferind.
Ai uitat sa plangi cu lacrimile tale, plangi doar cu ce vor ceilalti sa vada. Fuga iluzorie catre o dorinta inexistenta. Ia viata aceasta, ia-o pe toata. Viata aceasta e o minciuna. Este o iluzie. Este o gluma.
Nu exista o "cea mai dureroasa" durere. Nu cred ca exista nici o "cea mai placuta" placere. Nu cred ca exista nici macar o "cea mai normala" normalitate. Obsedati de dorinta noastra de diferentiere, ne asemanam, suntem egali prin simplul fapt ca suntem cu totii sisteme inchise. Ne laudam ca luam de la ceilalti - de fapt nimic nu se ia. Ne laudam ca dam celorlalti, cand de fapt nimic nu se da, totul se conserva. In final, o suma care va da o valoare nula.

Am inceput prin a te cauta. Am continuat prin a ma diseca. Uit tot timpul ca eu nu am voie sa exist decat prin tine. Uit ca nu pot sa ma disec, pentru ca nu ma regasesc. Uit ca nu ma pot regasi, pentru ca tu esti cea care ai cheile sufletului meu, care acum e inchis. Dar nu uit ca tu existi. Si fara sa vrei ma vei cauta intr-o noapte de mai, intr-o seara de iunie, intr-o zi de septembrie, sub o ploaie de noiembrie. Nu vei sti ca despre mine e vorba. Nu-ti va pasa. Eu, oricare altul va fi acelasi lucru. Iar eu in naivitatea mea voi spera ca, odata, ne vom regasi.

Refuz sa imi plec ratiunea in fata unei patetice sperante care nu are ecou in sufletul tau. Nu pot accepta mila. Nu pot accepta vindecarea. Ranile, odata facute, vreau sa ramana acolo. Iar cand ma uit in sus, catre cer, nu va mai fi loc de o alta rana, iar cele vechi vor durea ca inainte. Nimic nu se va schimba.

Pana cand nu te vei intoarce. Daca vei mai exista.

Ultima modificare facuta de Mihai_A (07-09-2006 11:58:33)


07-09-2006 11:47:31
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2005
Mesaje: 41
..am respirat din expiratiile tale pentru ca ,aceste ganduri ale tale venite din constiinta,constiinta ce ne vine de Sus,mi-au ajuns la suflet..."disperarea ta"de a-ti gasi femeia-lumina ce tot o cauti bajbaind precum cartita intre cele patru zari ale infinitului....la rascrucea dintre vis si realitate ,intre consoane si vocale....iti multumim ca existi!...lumea este mai bogata si mai traieste inca atat timp cat va mai exista ruga catre noi,cartre zenit...fii tare ca marea si bland ca porumbeii si mai rosteste-ne cuvinte fara sens pe care noi indragostitii de bine si frumos le intelegem si le asezam ca pe un altar in sufletele noastre....esti o minune,dumnezeiasca stare de spirit...cum rar ne e dat sa intalnim,cu adoratie un alt suflet sensibil in arta de esentei existentei de a fi....Irenne

07-09-2006 12:40:31
   
?? Mihai_A
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2006
Mesaje: 35
Sunt norocos
De ce?pentru ca imi pot inchide ochii si-mi pot permite sa visez.Macar in vis tine-ma de mana, strange-ma si voi stii ca esti langa mine. Atat. Ar trebui sa invatam sa iubim cu adevarat, sa visam ca aceasta ni se poate intampla si noua. Sa iubim fara sa cerem vreodata ceva in schimbul acestei iubiri. Sa poti fii fericit ca ea se poate manifesta, deci exista. Pare greu, aproape de negasit aceasta iubire, parca nici in filme iubirile nu mai au acel gust sublim de autentic, de adevarat. Dar daca ti se intampla n-o rata, sa treaca pe langa tine. Sunt atat de rare clipele astea! Dar pentru toate astea trebuie sa visezi, neaparat. Am sa inchid ochii, am sa-ti soptesc: clipa asta nu va muri niciodata, ai sa-ti asezi capul pe umarul tau drept, am sa ma joc in parul tau asa cum nimeni n-a facut-o, sarutul meu il vei simti pur si lin. Chiar daca iubirea ar fi o slabicinue, aceasta ar fi slabiciune a inimilor mari. Cati sunt aceia care ar recunoaste ca putini sunt cei care iubesc cu adevarat?? Urasc visele spulberate, tu nu? Dar cel mai groaznic si greu de suportat sunt cele care sfarsesc din vointa noastra. Cum se poate intampla asta? Pur si lin: ai un vis, ai grija de el, il iubesti, o clipa de neatentie si s-a dus!
Daca aveti un vis, pastrati-l cu grija, iubiti-l, e al vostru, nimeni nu vi-l poate fura!


09-09-2006 06:52:50
   
?? Mihai_A
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2006
Mesaje: 35
Te-am pierdut acum cand in sfarsit am invatat sa te iubesc. Te-am avut in palma si ti-am dat drumul iar acum te caut acolo unde nu stiu de ce dar credeam ca te voi gasi mereu. M-am inselat. Ai plecat de mult si chiar daca te vad pe aceesi banca, langa acelasi gard te simt mult prea departe. Te-am pierdut si nu am facut nimic ca sa impiedic acest lucru. Poate ca am renuntat prea usor la momentele in care am fost fericit sau am plans alaturi de tine si am ajuns sa plang din nou pentru tine. As vrea poate sa ma intorc in trecut dar cum sa fac asta cand tu ai inchis toate usile. Te iubesc... Cat am crezut in aceste cuvinte... si stiu ca si tu ai crezut. Si ce ma doare poate cel mai tare e ca inca mai cred in ele. Si continuu sa le rostesc dar nu mai este nimeni sa le asculte... Doar noaptea si cei patru pereti ai camerei in care ma ascud. De cine? Nici eu nu stiu. Astept in fiecare seara sa deschizi usa, sa ma trezesti si sa imi spui ca totul a fost doar un cosmar. In acelasi timp sunt insa constient ca acest lucru nu se va intampla niciodata. Mi-am semnat singur sentinta...Stiu ca ma auzi si ma doare nepasarea ta... Scriu eseuri dupa care le ard la geam sperand ca vantul sa aduca la tine cenusa iar ea sa iti sopteasca suferinta mea... Dar in acelasi timp nu vreau nici mila ta. Vreau doar ceea ce as fi putut avea candva...

09-09-2006 08:12:49
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2005
Mesaje: 41
hai nu fii trist...
mai roaga-te o clipa la surasul copilului din tine
ce-ti spune .. sa mergi inainte cu flori de tei !
ai okii umezi de lacrimi sau iti plange marea
vrei sa respiri adanc si simti ca doare?
paianjenul dorului,buzele-ti fierbinti de dor
iti rascolesc trecutul ,stiu..si te doare..
prefa-te ca nu stii ce-i durerea,.
si lasa salcamii in floare
si broastele testoase in fantani!

cum sa fac sa-i cer clipei scurte
in timpul ei scurt sa ne inhate,
adolescentei sa-i spun adio
si sa ma simt din nou ,femeia ta?!

cum sa fac sa nu ma mai dori
coasta sa ti-o alin la durere,
si cum sa-mi cer iertare
ca te-am iubit si nu te-am pretuit!?


09-09-2006 11:11:30
   
?? Mihai_A
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2006
Mesaje: 35
Sunetul ploii in padure este fenomenal. Atata miscare si totusi atat calm! Fiecare frunza tremura incet sub caderea blajina a lacrimilor venite din cer. Copacii se clatina nesimtit fosnind sub presiunea vantului. Nici urma de animal. Nici macar o vrabiuta care sa ingane incet imnuri naturii, nici macar o veverita care sa scruteze speriata imprejurimile. Liniste si apa. Pamantul, calm, accepta fiecare trimis al cerului, il asteapta, si se clatina rece atunci cand apa atinge frunzele galbene cazute. Si apa cade! Nici prea tare, nici prea calm. Are un singur tzel – sa hraneasca natura, sa hraneasca frumusetea, sa ne hraneasca pe noi. Pic........pic......... pic. Balti si zgomot tacut. In oglindirea lor se vede amorf cerul. Mare, plumburiu, insetat. Norii danseaza deasupra in rotocoale negre. Din clipa in clipa un fulger brazdeaza intunericul aducand o pata aurie de lumina intre foioase. Tunetul, puternic si asurzitor ne macina interiorul lasand spaima si confuzie totala. Sub bubuitura, natura misca incet frunzele. Si ploaia cade fara incetare, fara clipire. Scoate la iveala culorile ascunse sub uniforma stearsa a prafului. Verde si galben si........viata in definitia ei cea mai pura.
Cred ca as putea asemana padurea cu orasul in care locuiesc, dar asta ar insemna sa-i fac ei o mare defavoare. Desi diferit, oraşul raspunde cam la fel sub atingerea apei. Aceeasi liniste mormantala, aceeasi atmosfera. In schimb oamenii nu au darul de a accepta ploaia ca pe un lucru firesc, o baie binemeritata. Se feresc, le este teama de atingerea rece si de zgomotul surd al tunetului. Si apoi, in vechile asezari, pline de smog si ceata deasa, stropul limpede de apa, nu are ce spala. Negrul este mult prea prezent. Furios, se incapataneaza sa reziste atacului nemilos. Cladirile se uda, culoarea li se schimba, dar atat. Mizeria nu coboara, este prea bine impamantata in piatra, in oameni, in inimile lor. Prelingandu-se agale, apa se scurge in canale murdare unde iai gaseste sfarsitul trist. Doar aprinderea luminilor mai aduce putina culoare. Oamenii parca prind curaj si ies de sub acoperisuri care cu ziare, care cu umbrele. Le este frica. Au devenit atat de comozi incat uita ce le-a dat viata, uita de propria origine.
Trotuarul umed se bucura de atingerea galbena a becurilor. Straluceste vesel raspandind raze curate in juru-i. Pic........pic.........pic. Un colt pierdut de natura, poate un copac infipt brutal in asfalt, poate o planta ingradita de lutul rece al unui ghiveci. Doar ele simt cu adevarat ploaia, doar ele, in modul lor bizar, se bucura mut si demn, rezistand oricarei presiuni, rezistand oricarei apasari...


09-09-2006 18:12:14
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33
Ce ascunzi in inima te doare

Ce trista e aducerea aminte
Sunt clipe cand nu am nici un rost
Priveste totdeauna inainte
Nu te gandi la cele ce au fost

E trist sa numeri zile ce-au trecut
N-o sa mai fii vreodata ca atunci
Oricat ti s-ar parea de placut
Privirea inapoi sa nu-ti arunci.

...Caiete prafuite poarta-n ele
Dureri si bucurii care-au trecut
Si amintiri din vremurile acele
In care poate-am ras cand m-a durut...


10-09-2006 03:31:20
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33
Ti-am mangaiat cuta de pe frunte,sprancenele tale atat de frumos arcuite,ti-am atins incet mainile si m-am ghemuit la pieptul tau si am adormit...zambind.


Stii oare de cate ori am trait visul asta?


Stii ca inca nu pot sa ma desprind de el?


Mai stii sa fii suras de adormit lacrimile?Azi cui ii mai esti lumina?

Si ma intorc spre rasarit cu aceeasi rugaciune:"Doamne,fa sa-i fie bine...Doamne ai grija de el."

Despre mine...ce sa-ti spun?Aceeasi...Iubindu-te.


10-09-2006 04:48:51
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2005
Mesaje: 41
...lumea mai exista si va mai exista atat timp cat mai exista oameni ca noi..tu,el,ei...suflete setoase dupa ploi ,iubiri,amor...muzica ce ne creste speranta ca alti indragostiti ni se vor alatura...va iubesc!

Ultima modificare facuta de nevinovata (10-09-2006 14:04:04)


10-09-2006 13:21:19
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Minunat , pacat ca nu au toti minte sa inteleaga

Ultima modificare facuta de Soryn (10-09-2006 19:30:29)


10-09-2006 18:46:43
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33
Vorbe dulci sunt usor de spus, lucruri dragute sunt usor de cumparat, dar oameni de treaba sunt greu de gasit, viata se termina cand tu incetezi sa visezi, speranta moare cand tu incetezi sa crezi, dragostea se termina cand tu incetezi sa mai tii la cineva, prietenia se sfarseste cand tu nu mai imparti, asa ca imparte cu cine crezi ca iti este prieten, sa iubesti fara conditii, sa vorbesti fara intentii, sa daruiesti fara motive, sa tii la cineva fara explicatii,asta e inima adevaratei prietenii.

;)

Ultima modificare facuta de fluturas2s (10-09-2006 19:50:14)


10-09-2006 18:59:45
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2005
Mesaje: 41

Soryn a scris:

Minunat , pacat ca nu au toti minte sa inteleaga


mintea este insasi o fictiune..poti trai si fara dar fara constiinta ,fara inima nu poti trai in plamadirea ce ne-a fost dat sa traim...barbat si femeie!..un S.O.S..pentru lume:iubiti fara a cere ceva in schimb!


11-09-2006 01:33:21
   
Morena_24
Femeie

Nou venit

Inregistat: 11-09-2006
Mesaje: 1
Mihai .A ai fost, si-ai sa ramai in sufletul meu...o stea greu de atins ...un vis nemarginit ...o inima de aur...imi pare rau ca am sfarsit prin a nu ne mai saluta...a nu ne mai cunoaste....imi este tare dor de tine! am sa traiesc cu gandul ca nu ai sa ma uiti nicicand si ca ai sa ma cauti foarte curand...candva a ta Mia...am sa veghez asupra ta oricat de departe te vei afla...

11-09-2006 06:25:24
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33
Oare unde esti, iubire ?
Nu pot trai fara tine
Unde esti ?
Te caut, unde esti ?

Unde esti, privirea mi-o ridic catre nori
Caut iar iubirea ta, iubirea ce a fost intre noi
Te caut dar nu te gasesc, ratacesc, mi-e dor
Uneori ma trec fiori cand privesc rasaritul in zori.

Imi lipseste iubirea ta, nu am aripi sa pot zbura
Nu mai pot sa visez...
Imi lipseste iubirea ta, nu am aripi sa pot zbura
Nu mai pot sa visez...
Fara tĂŻne...

Oare unde esti, iubire ?
Nu pot trai fara tine
Unde esti ?
Te caut, unde esti ?


11-09-2006 20:30:23
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33
Da-mi Doamne puterea sa iubesc fara sa cer iubire,
si daca primesc iubire,da-mi Doamne puterea sa o las sa fie libera!

Ultima modificare facuta de fluturas2s (12-09-2006 21:57:24)


12-09-2006 00:19:45
   
?? nevinovata43
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2005
Mesaje: 41
Iubirea


Iubirea e parfumul unei flori
Curcubeul rasarit din culori,
Dumnezeiasca natura cu mrejele ei
Roua ce mangaie o planta,
E Luna ce lumineaza pamantul
In noptile calde cu unduiri in albastru!


Iubirea e un raspuns la semnul de-ntrebare
E ruga unui apus de Soare,
Copilul nascut cu fruntea ce-i atinge o stea
E dragostea unei flacari de dor,
E zambetul albinei si pasul iubitei
Iubirea isi are raspunsul in noi!

Ce e iubirea?!
Scanteie si meteorit
Lacrima dulce de copil,
Fantana din vale ce-adapa mioare
E visul unor doi indragostiti
Frumusetea unor fapte ,
Pasarea ce-atinge munti si ape
Iubirea e insasi Dumnezeu!   ...nu mai plange iubita!


12-09-2006 00:32:30
   
donnaalba
Femeie

Nou venit

Inregistat: 06-09-2006
Mesaje: 27

fluturas2s a scris:

Da-mi Doamne puterea sa iubesc fara sa cer iubire,
si daca primesc iubire,da-mi Doamne putea sa o las sa fie libera!

    E o minciuna afirmatia ca-ti doresti sa iubesti fara sa vrei sa fii iubita !
    " Daca dragoste nu e, nimic nu e ! " Viata e guvernata de legea compensatiei, dar facem filosofi ieftine declamind ... altruismul ; in dragoste nu exista !!!
    "Libera" ... ca un fluturas ???
     ( sint prea nefericita sa pot fi de acord cu afirmatiile tale, nu te supara pe mine !)


12-09-2006 00:32:33
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33

Soryn a scris:

Minunat , pacat ca nu au toti minte sa inteleaga


O poezie scrisa de tine este ca un graunte. Cu cat va fi citita, cu atat va incolti, va creste si va inflori....


12-09-2006 00:41:25
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33

donnaalba a scris:


    E o minciuna afirmatia ca-ti doresti sa iubesti fara sa vrei sa fii iubita !

Il iubesc enorm si mi-e dor de el de mor,si ma doare (mi-e dor de mor,ca in melodie),si ma rog Lui Dumnezeu sa-mi dea putere sa pot sa nu cer,si mai ales sa nu sufar ca nu primesc,pentru ca asta e dilema mea,durerea mea...
Dar asta e,s-a intamplat,m-am indragostiti de o himera,totul e numai o iluzie ce a pus stapanire pe gandurile mele, pe visele mele.Si nu regret...O secunda cu el,iubindu-l in vis,si tot cred ca am de ce sa multumesc cerului ca mi-a dat sansa sa stiu ca exista,el,sau cineva asemeni lui.

Il iubesc si ma trezesc cu el in gand si sunt fericita ca exista si ca exist,cred din tot sufletul ca viata este mai frumoasa decat povestile,adorm cu el in gand,si surad cu gandul la el. Cand iubesti,ai mereu pe fata zambetul acela tamp si stralucirea din priviri nu te paraseste nici o clipa. Tot Universul se invarte in jurul lui si nu poti concepe cum ar fi fost viata ta fara el. Orice problema ti se pare un fleac si te simti cea mai puternica fiinta. Esti fericita prin simplul fapt ca existi. Iubirea este sentimentul care ne apropie cel mai mult de fericirea Divina.

Sunt si oameni care spun te iubesc in gluma. Sunt unii ce au impresia ca iubirea este o senzatie ce poate trece ca un fum,ca si cum nimic nu ar fi fost vreodata. Iubirea este un sentiment complex,nu poate trece de la o zi la alta,ea ramane marcata in sufletul nostru,chiar daca viata merge inainte cu sau fara persoana ce constituie obiectul acestei iubiri

Cu toata dragostea unui suflet - pentru suflet!... MoniQ

Ultima modificare facuta de fluturas2s (12-09-2006 01:08:15)


12-09-2006 00:56:24
   
donnaalba
Femeie

Nou venit

Inregistat: 06-09-2006
Mesaje: 27

fluturas2s a scris:


Il iubesc enorm si mi-e dor de el de mor,si ma doare (mi-e dor de mor,ca in melodie),si ma rog Lui Dumnezeu sa-mi dea putere sa pot sa nu cer,si mai ales sa nu sufar ca nu primesc,pentru ca asta e dilema mea,durerea mea...
Dar asta e,s-a intamplat,m-am indragostiti de o himera,totul e numai o iluzie ce a pus stapanire pe gandurile mele, pe visele mele.Si nu regret...O secunda cu el,iubindu-l in vis,si tot cred ca am de ce sa multumesc cerului ca mi-a dat sansa sa stiu ca exista,el,sau cineva asemeni lui.

Il iubesc si ma trezesc cu el in gand si sunt fericita ca exista si ca exist,cred din tot sufletul ca viata este mai frumoasa decat povestile,adorm cu el in gand,si surad cu gandul la el. Cand iubesti,ai mereu pe fata zambetul acela tamp si stralucirea din priviri nu te paraseste nici o clipa. Tot Universul se invarte in jurul lui si nu poti concepe cum ar fi fost viata ta fara el. Orice problema ti se pare un fleac si te simti cea mai puternica fiinta. Esti fericita prin simplul fapt ca existi. Iubirea este sentimentul care ne apropie cel mai mult de fericirea Divina.

Sunt si oameni care spun te iubesc in gluma. Sunt unii ce au impresia ca iubirea este o senzatie ce poate trece ca un fum,ca si cum nimic nu ar fi fost vreodata. Iubirea este un sentiment complex,nu poate trece de la o zi la alta,ea ramane marcata in sufletul nostru,chiar daca viata merge inainte cu sau fara persoana ce constituie obiectul acestei iubiri

Cu toata dragostea unui suflet - pentru suflet!... MoniQ

  Mi-ai inrourat ochii sufletului ! ... Poate lacrimile astea vor spala ranile inimii ... Ma sting , ... inima mi se ofileste fara iubire ... durerea imi intuneca zilele, nu se mai vede nici-o lumina care sa ma calauzeasca ... sufletul e zdrentuit de vintul deznadejdii ...


12-09-2006 21:09:52
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33
Dona Alba,Doamna cu suflet Alb (pur)...
Sunt mica vei zice,si ma plec in fata experientei tale de viata...

Sa spun ca nu am suferit,ar fi o miciuna,dar cel mai important lucru pe care l-am invatat suferind a fost sa invat sa pretuiesc un lucru inainte de a-l pierde ...
Suferintele din trecut te fac mai atent si cumva mai cinic. Mai ales suferintele din iubire. Mai ales suferintele in prima iubire. Pentru ca in prima iubire te arunci cu totul,idealist,inalt si inconstient poate... Si cand doare,doare al naibii de tare. Te loveste in plin. Cand iti revii insa esti alt om,mai intelept poate sau din pacate mai putin visator,mai putin idealist,mai putin predispus la fericire, aci iti iei toate precautiile... Nu stiu daca ce nu te omoara te face mai puternic,sau mai exact nu stiu in ce sens mai puternic. Eu am senzatia ca suferintele,dezamagirile de fapt omoara ceva din copilul din noi,din inocenta proprie primelor iubiri.

P.S.un shut in fund...un pas inainte nu?


12-09-2006 21:41:38
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33

donnaalba a scris:

durerea imi intuneca zilele, nu se mai vede nici-o lumina care sa ma calauzeasca ... sufletul e zdrentuit de vintul deznadejdii ...

Intr-adevar,exista iubiri in urma carora ranile ramase te darama,si iti e greu mai apoi sa o iei de la capat,si poate chiar te duce intr-un punct extrem....insa consider ca toate aceste suisuri si coborasuri merita parcurse....pentru ca intr-un final,pe fiecare dintre noi il asteapta ceea ce cauta...iubirea deplina!

Nu ai voie sa gandesti asa, acum la 25 de ani,si doar pt ca el nu a fost sa fie al tau. Sau, ca sa citez si ce am scris la profilul meu: "Sunt ce sunt, iar daca ceea ce sunt nu este de ajuns pentru cineva insemna ca acel cineva nu este de ajuns pentru mine" poate ca meriti mai mult decat era el,eu asa am considerat mereu. Si nu ca eu nu as fi fost suficient de buna pt el,sau el suficient de bun pt mine,ci poate ca viata ne-a pregatit ceva mai...potrivit.

Oricum, iubirea exista.....si e destula pentru toti. Si a ta e pusa acolo,deoparte,pt ca Dumnezeu stie sufletul tau cum e de bun,si are El grija...
Asta cred eu,si nu vreau sa te dezamagesc.

In ce ma priveste,traiesc o mare iubire...asa cum nu credeam vreodata ca o s-o traiesc...cu intensitate maxima...iubesc si nimic altceva nu mai conteaza...
Dar...nu va fi si ultima...Omul din gandurile mele nu-mi apartine,si poate nu voi fi niciodata indeajuns pt el. Dar si simplul fapt ca sunt poate cea mai buna prietena a lui,sa stiu ca acolo,in imensitatea sufletului lui am si eu un pic de loc...e ceva.

Si...poate am sa-l uit si are sa ramane amintirea. Una imens de frumoasa!
Atat.

Cu toata dragostea unui suflet - pentru suflet!... MoniQ


12-09-2006 21:53:01
   
?? tonydy
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2005
Mesaje: 1
poti sa iubesti fara a cere. E putin dureros dar ramai cu visul, te multumesti cu iubirea fizica si poti sa te minti spunand ca e perfect. Poti sa ai puterea sa-i dai libertate doar daca iubirea e mai presus de toate....sa-ti doresti sa-i vezi doar bucurie in viata lui

fluturas2s a scris:

Da-mi Doamne puterea sa iubesc fara sa cer iubire,
si daca primesc iubire,da-mi Doamne putea sa o las sa fie libera!


12-09-2006 21:54:27
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

donnaalba a scris:


fluturas2s a scris:

Da-mi Doamne puterea sa iubesc fara sa cer iubire,
si daca primesc iubire,da-mi Doamne putea sa o las sa fie libera!

    E o minciuna afirmatia ca-ti doresti sa iubesti fara sa vrei sa fii iubita !
    " Daca dragoste nu e, nimic nu e ! " Viata e guvernata de legea compensatiei, dar facem filosofi ieftine declamind ... altruismul ; in dragoste nu exista !!!
    "Libera" ... ca un fluturas ???
     ( sint prea nefericita sa pot fi de acord cu afirmatiile tale, nu te supara pe mine !)



Cred ca ai multe de invatzat de la fluturas , dar te inteleg , la suparare spunem multe ...unii nici nu iarta .Iubirea e altruista , dragostea e egoista ...sper ca daca ma repet , poate intra ...totusi


12-09-2006 22:38:53
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Nevinovata si Fluturas , e minunat ce scrieti  , va iubesc ..sincer ...si......nu astept sa ma iubiti

"A visa, asta-i fericirea; a astepta, asta-i viata." (Victor Hugo)



Mihai , tot respectul si aprecierea mea

Ultima modificare facuta de Soryn (12-09-2006 22:45:07)


12-09-2006 22:41:56
   
?? nevinovata43
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2005
Mesaje: 41
"Iubirea se aseamana cu Calea Lactee-o ingramadire stralucitoare formata din mii de stelute ,fiecare dintre ele fiind adesea o nebuloasa.

Oamenii au peste tot atatea feluri de a simti cate au de a vedea.Toate iubirile cate pot fi vazute pe lumea asta se nasc,traiesc si mor,sau se inalta la nemurire ,urmand aceleasi legi.

Timpul trece nemilos prin lume lasand si urme adanci ,nu numai dulceata dar si amareala lui .Doar muzica mai face sa vesteasca nasterea sperantei.Simti respiratia unei paduri cu fagi imperiali,respiratie taioasa ,rece si atatatoare.
Nimic nu ne tine si nu justifica fiinta noastra intreaga decat clipa dragostei,cea care ne face nemuritori-secunda uriasa a iubirii !

Iubirea este coloana care sustine lumea sa nu se clatine,sa nu se prabuseasca si sa se stinga pentru totdeauna.Un capat se sprijina in inima Pamantului ,celalalt se inalta si se pierde in nesfarsitul Universului.Viata –o clipa de luciditate in Oceanul nefiintei …Iubirea-o clipa eterna !"

..........
Fie ca raza fierbinte de Soare tomnatic, sa va mangaie sufletul si ingerul sa va  lumineze drumul oriunde veti pasi.
cu iubire,Irenne


12-09-2006 23:08:48
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33
"Spune-mi te rog,ce cauti tu aici? Ai crezut c-ai sa gasesti vreun loc in zambetele mele? Mi te-ai strecurat in suflet tiptil,ca un copil care vrea sa ia pe furis cateva lingurite din borcanul cu dulceata. Te-am invitat eu? Nu… dar mi-ai placut,si te-am tinut. Acum nu iti mai dau drumul. Poti sa faci scandal si poti sa chemi Politia Inimilor Ferecate. Nu tu ai vrut sa intri? Eu ti-am spus ca poarta nu se deschide decat cu o cheie speciala. Am scapat-o ieri,in tristetea unor amintiri de demult. Acum e prea tarziu si nu o mai pot lua. Vei ramane aici. Sa nu-ti fie frica fiindca te iubesc. Si daca te iubesc,o sa te fac fericit. Ce-ai spus? Iti este foame? Hai in bucatarie,aici n-ai sa duci lipsa de nimic. Daca-ai sa te plicitisesti,facem sport extrem, sa-ti creasca adrenalina. N-am sa te mint niciodata, stiu cat de mult urasti asta. Cand ai sa fii trist o sa te alin cum stiu eu mai bine,ai sa stai in bratele mele si-am sa te sarut pe ochi si pe obraji,asa cum se saruta copiii suparati. N-am sa te cicalesc si n-o sa-ti scot ochii cu defectele pe care le voi vedea la tine. N-o sa ridic tonul si o sa fiu cu zambetul pe buze cand vii seara acasa. Daca iti place sa mananci dimineata consistent,ma voi trezi mai devreme ca sa iti pregatesc ceva bun,daca nu vrei nimic,nu o sa insist sa mananci ceva. N-o sa stau cu orele in baie uitand de tine. O sa am intotdeauna grija de mine si o sa mergem la toate ocaziile care iti fac si tie placere. Voi fi gata la timp,pentru ca sunt punctuala si nu am pretentia sa-mi aduci incontinuu flori. Nu voi face niciodata „scene” sau crize de gelozie. Ce-ti poti dori mai mult… dar,ia stai,daca ma gandesc mai bine,iti lipseste ceva:…dragul meu,cum de nu mi-am dat seama? Iti lipseste libertatea de a alege sa pleci de langa mine. Uite,am vrut sa vad ce spui… cheia portii ti-o dau tie acum. Eu ma voi simti intotdeauna bine aici…doar sunt acasa. Iar daca tu vei vrea sa pleci intr-o zi,esti liber sa o faci. Voi suferi enorm dar nu o sa te retin.
Exista un fel de proverb:
„Atunci cand iubesti pe cineva lasa-l liber.
Daca va veni la tine,va fi al tau pentru totdeauna.
Daca nu,n-a fost al tau niciodata
”.

Te iubesc si te voi astepta in fiecare zi."


Cu toata dragostea unui suflet - pentru suflet!... MoniQ

Ultima modificare facuta de fluturas2s (13-09-2006 03:12:10)


13-09-2006 03:01:51
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33
De ce? De ce eu? De ce tocmai eu?
Primul gand a fost acela de a fugi,de a ma ascunde, de a nu da curs unei alunecari din care,Dumnezeu stie daca ma voi mai putea opri. Dar arta e frumoasa,iar prin ea putem face suferinta sa fie atat de dulce incat sa para o binecuvantare...
-"...Cu fiecare cadere de stea,am cautat sa culeg o dorinta si s-o pun sub aceeasi cheita,care parca anume s-a lasat pierduta pentru o vreme. Acum tu mi-o dai s-o tin eu!... Dar ce sa fac eu cu ea,in avalansa care se-apropie? Ma prabusesc,vezi bine!...Bulgarii albi ma cuprind si par sa-mi stapaneasca fiinta...Ce se petrece?... Eram doar un om,un om cumsecade... Si iata cum se poate cadea!... De cand oare n-am mai fost un copil rasfatat? De cand nu mi-a mai zis cineva "Puiule,ti-a ramas dulceata pe buze,dar nu te grabi sa ti-o stergi...Eu sunt aici...iar grija mea e doar aceea de a te sti fericita! Iti lipseste ceva,dragul meu copil rasfatat?" ...
-’’Ce-ar putea sa lipseasca? Nu esti tu dragul meu coleg de joaca? Nu tu-mi soptesti mici sotii care ma amuza... Iar eu rad cu gura pana la urechi... si tu te pierzi in melodia hohotului meu, si-mi ca-mi place enorm de mult sa ma vezi razand...
-’’Dar acum...? Acum ce mai e? De ce plangi? Ti-am gresit cu ceva? Ei,nu,tu glumesti... Nu asa se plange cand esti fericita... Eu sunt un copil mai mare...Tu poate n-ai stiut asta,dar eu stiu... Pentru mine plangi,tu,fetita, sau pentru cel ce tocmai s-a ghemuit intr-un colt,fiindca tu l-ai uitat?... Poate sa vina si el sa se joace,ca eu nu ma supar... Chiar mi-e drag... Locul meu nu mi-l ia... Doar ca el e-un copil mai timid ... Nu cunoaste el regula jocului asta... Iar daca incearca,va pierde... Copii mici plang atunci cand li se ia jucaria iubita... Dar... nu eu i-am luat-o... Nu ma certa,ca nu-s vinovat!... Ai uitat ? Nu tu m-ai lasat sa-ti intru tiptil in odaia aceasta cu jucarii minunate? M-ai mintit cand ai zis ca odaia aceasta s-a luminat de cum am intrat? Eu stiu,mi-s tare dragi jucariile astea,dar nu-mi apartin... Ma voi juca un pic,si-apoi am sa plec! Ma straduiesc sa nu stric vreo rotita,la trenul care alearga de zor... Visele trenului asta,nu-s si visele mele... Nu-ncap eu in el... Eu sunt un copil muuult mai mare... Si stiu sa ma joc. Nu te teme... Sunt aici pentru tine... Iar cand razi,ma simt bine... Doar ca eu am sa plec intr-o zi... Iar tu stii asta prea bine... Mi se pare ca de-asta te temi!... Ce pot eu sa fac? Dar ce-ncerc eu sa fac? Sa-ti explic? Tie? Dar tu esti o fata desteapta,si stii!... TU STII TOT ! Ai stiut,ai simtit,ai trait fiecare secunda din vraja aceasta,ce se rupe-ntr-o zi! Cand ne vom trezi,vom fi doar doua frunze cazand de pe-aceeasi crenguta de aur…Eu pe-un drum...tu pe-un drum... Rataci-vom mereu,prin multimea de frunze,eu stingher,tu la fel... Stie doar vantul - si poate nici el! - incotro vom sfarsi... Doi copii, mai batrani cu o zi, asteptand noutati pentru ziua de maine..."

Ultima modificare facuta de fluturas2s (13-09-2006 03:33:57)


13-09-2006 03:30:46
   
?? costelino1
Cont Sters

Inregistat: 19-05-2006
Mesaje: 685

tonydy a scris:

poti sa iubesti fara a cere. E putin dureros dar ramai cu visul, te multumesti cu iubirea fizica si poti sa te minti spunand ca e perfect. Poti sa ai puterea sa-i dai libertate doar daca iubirea e mai presus de toate....sa-ti doresti sa-i vezi doar bucurie in viata lui

fluturas2s a scris:

Da-mi Doamne puterea sa iubesc fara sa cer iubire,
si daca primesc iubire,da-mi Doamne putea sa o las sa fie libera!

in care toni ?
eu nu cred in iubirea ta  care este imprumutata, vezi ca mai ai putin si incepi


13-09-2006 13:33:28
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33
Sa nu ma-ntrebi iubitul meu in lipsa ta daca mi-e greu.
Sa nu ma-ntrebi daca iubesc,sa nu ma-ntrebi daca traiesc.
Sa nu ma-ntrebi daca mi-e dor. Sa nu ma-ntrebi de vreau sa mor
Sa nu ma-ntrebi daca mai plang,sa nu ma-ntrebi ce am in gand.
Sa nu ma-ntrebi ce-i frumusetea si suferinta si tristetea.
Sa nu ma-ntrebi ce-i fericirea,nici dac-am cunoscut iubirea.
Sa nu ma-ntrebi daca zambesc in jur de pot sa mai privesc
Sa nu ma-ntrebi daca ma doare,nici daca vad pe cer ca-i soare.
Fara sa-ntrebi am sa-ti raspund,frumosul meu cu suflet bland
La orice-ai vrut sau vrei sa stii,raspunsurile vei primi.
In lipsa ta mi-e greu iubire,iubesc,traiesc in amintire
De chipul tau imi este dor.Eu fara tine vreau sa.....mor.
In noapte lacrima-mi ascund,de dragul tau iubire plang
Cu tine-n gand adorm cu greu,in vis apari si esti al meu.
Ce-i frumusetea?-chipul tau. Ce-i suferinta?-dorul meu
Ce e tristetea?-viata mea. De-ar fi s-o pierd nu mi-ar pasa.
Ca am putut sa te cunosc,sa te ating,suflet frumos
Si am putut sa-ti simt iubirea si am aflat ce-i fericirea.
Daca zambesc o fac prin lacrimi. Daca privesc nu-s ochii mei
Ca nu mai au lumina lor,de cand te-ai departat de ei.
Nu stiu,nu vad daca e soare. Nimic acum nu are rost
Secunda fara tine doare. A fost frumos,frumos......a fost!




Cu toata dragostea unui suflet - pentru suflet!... MoniQ


13-09-2006 20:14:22
   
?? ipsik
Cont Sters

Inregistat: 29-01-2005
Mesaje: 2
curge salivaaaaaaaaaaa

13-09-2006 21:36:44
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33
Daca n-ai vazut niciodata copacii batand din palme si muntii cantand nu este pentru ca asa ceva nu se intampla. Roaga-L pe Dumnezeu sa-ti deschida urechile si ochii si atunci vei putea reintra in simfonia creatiei.

13-09-2006 22:01:04
   
?? nevinovata43
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2005
Mesaje: 41

fluturas2s a scris:

Daca n-ai vazut niciodata copacii batand din palme si muntii cantand nu este pentru ca asa ceva nu se intampla. Roaga-L pe Dumnezeu sa-ti deschida urechile si ochii si atunci vei putea reintra in simfonia creatiei.

ce superba alunecare in gand...fluturas iubit...asa este:sunt orbi si somnambuli cei ce nu-L simt pe Dumnezeu..cei ce nu iubesc!!!


15-09-2006 12:37:08
   
?? shela
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 63
frumoase ginduri. dar atit de depasite de realitate :(

15-09-2006 22:35:20
   
?? violeta25
Cont Sters

Inregistat: 13-08-2006
Mesaje: 2
Descântec de ploaie

Iubesc ploile, iubesc cu patimă ploile,
ĂŽnnebunitele ploi şi ploile calme,
Ploile feciorelnice şi ploile-dezlănţuite femei,
Ploile proaspete şi plictisitoarele ploi fără sfârşit,
Iubesc ploile, iubesc cu patimă ploile,
ĂŽmi place să mă tăvălesc prin iarba lor albă, Ă®naltă,
ĂŽmi place să le rup firele şi să umblu cu ele Ă®n dinţi,
Să ameţească, privindu-mă astfel, bărbaţii.
Ştiu că-i urât să spui "Sunt cea mai frumoasă femeie",
E urât şi poate nici nu e adevărat,
Dar lasă-mă atunci când plouă,
Numai atunci când plouă,
Să rostesc magica formulă "Sunt cea mai frumoasă femeie".
Sunt cea mai frumoasă femeie pentru că plouă
Şi-mi stă bine cu franjurii ploii Ă®n păr,
Sunt cea mai frumoasă femeie pentru că-i vânt
Şi rochia se zbate disperată să-mi ascundă genunchii,
Sunt cea mai frumoasă femeie pentru că tu
Eşti departe plecat şi eu te aştept,
Şi tu ştii că te-aştept,
Sunt cea mai frumoasă femeie şi ştiu să aştept
Şi totuşi aştept.
E-n aer miros de dragoste viu,
Şi toţi trecătorii adulmecă ploaia să-i simtă mirosul,
Pe-o asemenea ploaie poţi să te-ndrăgosteşti fulgerător,
Toţi trecătorii sunt Ă®ndrăgostiţi,
Şi eu te aştept.
Doar tu ştii -
Iubesc ploile,
Iubesc cu patimă ploile, Ă®nnebunitele ploi şi ploile calme,
Ploile feciorelnice şi ploile-dezlănţuite femei...


15-09-2006 22:45:14
   
donnaalba
Femeie

Nou venit

Inregistat: 06-09-2006
Mesaje: 27

fluturas2s a scris:


Sunt si oameni care spun te iubesc in gluma. Sunt unii ce au impresia ca iubirea este o senzatie ce poate trece ca un fum,ca si cum nimic nu ar fi fost vreodata. Iubirea este un sentiment complex,nu poate trece de la o zi la alta,ea ramane marcata in sufletul nostru,chiar daca viata merge inainte cu sau fara persoana ce constituie obiectul acestei iubiri

   Si atunci, simtind asa, cum poti spune inimii, si ea sa te asculte : " gata, ai inteles ca e un nenorocit, ca nu merita sa suferi pt el, ca sint atitia brbati , ca soarele rasare si apune si fara el, ca viata merge inainte ?"... Am incercat o multime de medicamente, am luat o doza puternica , care m-ar fi scos din viata si mi-ar fi curmat chinul, dar , in urma unui tel dat de el,in timp ce era cu cealalta, am fost dusa la spital si ... "ajutata" sa traiesc ! Nu aveau de unde sa stie ca , de fapt, ma condamnau la suferinta continua ! ... Am vrut sa ies din viata lui , din viata mea, ... sa scap , pt ca totul e un chin fara el si durerea e atit de puternica !!!...

Ultima modificare facuta de donnaalba (16-09-2006 16:30:18)


16-09-2006 16:29:06
   
?? Mihai_A
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2006
Mesaje: 35
Poate ar fi fost mai bine ca noi, oamenii sa fi fost prevazuti de un "buton" care poate opri nevoia de dragoste de persoane (de "perechea") sau sa existe un "medicament" pe care dupa ce il iei sa nu mai simti niciodata o asa nevoie sufleteasca.
Viata nu se sfarseste, nu trebuite sa se sfarseasca cu o inima dezamagita.
Draga mea, poate ti se face o crunta nedreptate, insa de ce l-ai plange asa tare si l-ai vrea langa tine daca e un asa ticalos? Stiu ca barbatul acesta are o multime de parti bune care te-au facut in toti acesti ani sa te gandesti la el ca la partenerul ideal, iubirea vietii tale, omul alaturi de care ai cunoaste implinirea si fericirea, cel cu care ai atat de multe in comun.
Draga mea, oamenii se si despart, asta e clar, si atunci sufera amandoi cumplit. Cine n-a cunoscut asta e un fericit, insa nu va stii cum sa mangaie acum, chiar daca ar vrea.
Nu mi-o lua in nume de rau…pt ca si eu am trecut prin multe, printre care un divort. Stiu cum e sa pierzi, sa iubesti ce ai pierdut, sa insisti, sa speri. Si mai stiu ca ACUM cuvintele nu-si au rostul ca sa aline oful din suflet.
Dar, dragoste cu sila nu se poate. Si in iubire e nevoie de doi. Cand doar unul mai iubeste, si totul s-a sfarsit, nu exista cale de intoarcere. Dumnezeu mi-a spus mai apoi, intr-un tarziu, ca ea nu a fost niciodata jumatatea mea.

Si acela dupa care tu plangi acum, poate nu era sa fie al tau. Si poate ca nu-i vina lui. Si poate nici a ta.
Nu mai suferi si te necaji, stiu ca ai impresia ca noua ne e usor sa-ti spunem asta dar nu e asa. Fiecare dintre noi avem suferintele noastre si simtim impreuna cu tine, stim ca e greu dar tu trebuie sa gasesti puterea sa treci peste asta. Sunt sigur ca ai in jurul tau oameni care te sprijina, lasa-i sa te ajute. Incearca sa te implici in ceva, fa lucruri care crezi ca te vor ajuta sa nu te mai gandesti atata la el. Si, mai mult ca niciodata, roaga-te.
Desi pare imposibil, aceste sentimente vor disparea intr-o zi. Nici nu o sa-ti dai seama cum vor deveni o amintire. Insa acum sunt dure si trebuie sa le suporti. Nu mai fii trista. Pe aici se trece..
Era mai bine daca te lasa si despartirea asta se intampla dupa casatorie, cu copii? Daca prin despartirea asta ti-a dat un dar? Daca doresti, vei reusi sa treci peste experienta asta. Si chiar vei deveni mai puternica! Dumnezeu intotdeauna este acolo langa o inima zdrobita si da ajutorul Sau acolo unde este cerut cu sinceritate!
Doare! Stiu! Dar asa cum spunea Marin Sorescu: "Durerea este parghia vietii; apasa la un capat si ridica la celalalt".
Fii sincera, plange sincer, intreaba sincer, cauta raspunsuri cu sinceritate. Si atunci sunt sigur ca Dumnezeu va face din durerea ta o parghie a vietii tale! Si, crede-ma, ca pe El il doare si sufera odata cu tine!
Viata merge inainte. Timpul curge indiferent ca-l umpli cu tristete sau cu bucurie, el se duce inainte. Exista un timp pentru toate lucrurile. Acum a fost si in viata ta un timp pentru suferinta, poate o sa mai fie. Dar nu-l mai umple si pe ala dintre aceste episoade tot cu mahniri, regrete, amagiri..nuu, incearca sa iti canalizezi energia si sa gandesti pozitiv. Nu rezolvi nimic daca ii canti inimii in struna, nu mai fi trista, bucura-te de lucrurile de care te bucurai inainte sa il intalnesti, ai sa descoperi cu stupoare ca el chiar nu era sensul vietii tale si ca se poate trai f bine si frumos in continuare. E f greu, intr-adevar dar nu ai de ales. Trebuie sa-i faci in ciuda suferintei, altfel te va ingropa de vie, iti va lua cheful de orice, de viata, si te va purta mereu in trecut la momentele frumoase si vei suferi. Dar nu-i capatul aici, pur si simplu pe aici se trece, probabil spre ceva mult mai frumos. Capul sus!

Cand Domnul inchide o usa, deschide o fereastra crede-ma!
Nimic nu e la voie intamplarii si din toate evenimentele avem ceva de invatat.
Altfel spus, fiecare este un erou in propria sa viata.

Ultima modificare facuta de Mihai_A (16-09-2006 18:19:33)


16-09-2006 18:05:25
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Realitatea e o alta iluzie ..mai persistenta , dar care isi schmba infatzisarea ca si moda

daca as avea putere , va s obliga sa va iubiti toti pe toti ...nu confundati cu dragostea(pasiunea)

Sa cauti jumatatea inseamna sa treci prin experiente, frumoase sau urate , dar care te vor ajuta candva sa ti recunosti acea jumatate

Nu poti sa stii cum arata daca nu stii sa privesti , nu stii cum gandeste daca nu l asculti , nu stii ce gust are daca nu gusti .

Ultima modificare facuta de Soryn (16-09-2006 18:16:59)


16-09-2006 18:14:03
   
?? Mihai_A
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2006
Mesaje: 35
"Murim...ca maine
E-asa de trist sa cugeti ca-ntr-o zi,
poate chiar maine, pomii de pe-alee
acolo unde-i vezi or sa mai stee
voiosi, in vreme ce vom putrezi.
Atata soare, Doamne,-atata soare
o sa mai fie-n lume dupa noi;
cortegii de-anotimpuri si de ploi,
cu par din care siruie racoare...
Si iarba asta o sa mai rasara,
iar luna tot asa o sa se plece,
mirata, peste apa care trece-
noi singuri n-o sa fim a doua oara.
Si-mi pare-asa ciudat ca se mai poate
gasi atata vreme pentru ura,
cand viata e de-abia o picatura
intre minutu-acesta care bate
si celalalt - si-mi pare nenteles
si trist ca nu privim la cer mai des,
ca nu culegem flori si nu zambim,
noi, care-asa de repede murim..."

M-am gandit de multe ori la clipa aceea, cand vrand-nevrand va trebui sa predai inventarul si treci pe lumea cealalta.
Si mai ales m-am intrebat deseori daca acel moment va fi acum, azi, cum ma voi simti ? Voi accepta linistit, calm, impacat cu soarta ? Sau voi prostesta vehement ?
La inceput raspunsul venea cam asa: "nu, nu vreau sa mor acum. Nu sunt pregatit, n-am aflat secretul vietii." Mai tarziu, am devenit mai concesiv, spuneam:"da, pot sa mor azi.", desi ar fi de dorit "sa mai traiesc cateva zile" ca sa dovedesc si mai mult.
Acum sunt complet impacat si linistit, daca m-ai intreba azi cum stau ti-as spune ca sunt gata oricand, nu mai mi-e teama si nu mai am nevoie de amanari si derogari. Mi-a luat multi ani ca sa ajung aici, la aceasta stare de vindecare a sufletului si pot sa spun ca a meritat. Fiecare zi acum este un dar in plus, si multumesc ptr. fiecare noua sansa care mi se da, fiecare noua zi in care ma re-trezesc la viata este un dar minunat, unic.


18-09-2006 02:11:43
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33
Urma lacrimei mele pe obrazul inghetat ca surasul unui pas lasat pe nisipul unei mari parasite…
Am plecat pentru atunci, am plecat pentru candva,
Pentru tacerea in care privirea ta nu s-a lasat peste sufletul meu.
Arata-ti coltii iubitori din nou, singuratate mult apreciata. Dezgroapa-ma din primavara aceasta in care vulturii imi ard la crestet ca lumanari mari, funerare
Gandul meu este o aripa franta la capatul unei nopti de vara…
Dezleaga-ma iar in caderi abisale si inlantuie-ma iar in furtuni de cuvinte si ganduri


18-09-2006 14:55:50
   
?? nevinovata43
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2005
Mesaje: 41
descatuseaza-te suflete!

18-09-2006 16:46:25
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33


18-09-2006 18:48:22
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33
Cand ploua, pentru mine nu e doar o ploaie, ci sunt miliarde de picuri ce lovesc cu ura tarana, alteori sunt lacrimi de ingeri, poate chiar de Dumnezeu, alteori doar o iluzie, o convingere ce noi o avem, si nu e nimic de fapt, dar simtim pentru ca noi credem, si vedem pentru ca gandim ca ploua, dar de fapt, nu e nimic. Pamantul e ud, pentru ca mintea noastra l-a proiectat astfel, el de fapt nici nu exista, el e o creatie a ceea ce eu produc in mintea mea, nici eu nu exist, probabil, dar cred ca sunt pentru ca cineva m-a creat in imaginatia sa, si nu gandesc doar ce gandeste respectivul pentru mine, nu rad decat din cauza a ce i se pare lui comic, nu plang decat atunci cand acesta isi imagineaza lacrimi pe obrajii mei... ar putea sa ma imbolnaveasca, sa ma faca sa pacatuiesc, sa iubesc, sau nu, sa ma omoare...totul depinde de ce gandeste el. Sau poate ca pur si simplu ploua...

Cand povestesc cu tine eu nu doar te ascult, ci schimb istoria viitorului. Discutia noastra ne da o pauza ratiunii noastre, sau o incita. Poate ca in timp ce conversam, ne antrenam intelectul, astfel il facem sa progreseze ajungand mai departe in viitor decat unde ar fi fost daca noi doi nu am fi povestit, si de aceea eu voi avea atunci inteligenta necesara sa iau o decizie mai buna decat as fi luat daca tu nu ai fi fost, dar va fi doar un punct al existentei hotararea aceea. Da, doar un punct, din care inevitabil se va naste un altul, tot astfel un al treilea, continuand asa, va deveni capul unui unghi, infinit... sau finit in contopirea cu un alt unghi, poate nascut dintr-o simpla discutie o unor indivizi, si cu al nostru va forma un triunghi, sau romb, depinde, oricum, ori ce va fi, va fi o forma ce ocupa un loc un viitor, si viitorul va fi altul, decat ar fi daca noi nu am povesti. Sau poate... poate doar monologam intercalat, si totul va trece... si viitorul e scris si noi doar jucam roluri deja gandite, deja traite, deja de mult moarte.

Cand ploua, nu doar ploua, cand povestim, e mai mult de atat, cand te privesc, te pot iubi, cand respir, de fapt, influentez pamantul intreg, si sub ideea minti mele, sub aripa gandiri, filozofez si obosesc... nu mai am aer sa continui, m-am extenuat pana la radacini, pentru ca nu e doar un univers, ci fiecare molecula de fiinta ori nefiinta in jurul meu ma omoara cu complexitatea universului sau. Si ce sa fac cu atatea intrebari, cum sa gasesc, cand sa astept atatea raspunsuri..


20-09-2006 21:09:29
   
Pagini:  1 2 3 4 ... 5    
Mergeti la