Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu snteti conectat.
Forum / Pagini Personale / Suflet...    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33
Discutam aseara cu un prieten si-mi spunea cat de frustrant este pentru el sa iubeasca. Imi spunea: “Spune,de ce intotdeauna cand iubesti trebuie sa suferi? De ce e asa de impletita dragostea cu suferinta?”
Sa fie oare dragostea pentru Dumnezeu,pentru sotie,pentru prietena,pentru prieteni impletita cu suferinta? Suferinta pentru ce? Ce te face sa suferi?
Oare suferinta asta nu e mai degraba legata de asteptarile noastre? De faptul ca ne imaginam dragostea celuilalt,fie Dumnezeu,fie iubit/iubita,intr-un anumit fel,de multe ori dupa “chipul si asemanarea” noastra? Oare nu aici e “buba”?
Ce inseamna sa te “lasi iubit”? Oare nu inseamna sa-l lasi pe celalat sa-si manifeste dragostea asa cum vrea sau cum stie el?
Si eu am cazut de multe ori in plasa de a judeca si evalua dragostea celor din jurul meu in functie de mine–cum as face eu,cum mi-as arata eu iubirea,etc. Cred insa ca este total eronata aceasta abordare. Cred ca dragostea vine “la pachet” mai degraba cu acceptarea si ingaduinta. Cred ca a iubi,inseamna mai intai sa te daruiesti,pe tine,la infinit, indiferent de reactia si atitudinea celuilalt. Gresesc?

Ultima modificare facuta de fluturas2s (20-09-2006 22:00:07)


20-09-2006 21:26:56
   
donnaalba
Femeie

Nou venit

Inregistat: 06-09-2006
Mesaje: 27

fluturas2s a scris:


Oare suferinta asta nu e mai degraba legata de asteptarile noastre? De faptul ca ne imaginam dragostea celuilalt,fie Dumnezeu,fie iubit/iubita,intr-un anumit fel,de multe ori dupa “chipul si asemanarea” noastra? Oare nu aici e “buba”?
Ce inseamna sa te “lasi iubit”? Oare nu inseamna sa-l lasi pe celalat sa-si manifeste dragostea asa cum vrea sau cum stie el?

  Ai dreptate , fluturas , suferinta e legata de neimplinirea asteptarilor noastre . Sigur ca avem dorinte, avem nevoi de toate felurile si doar pentru asta cautam un suflet alaturi de care, impreuna cu care, sa le implinim. Nu putem fi fericiti daruind fara sa primim; daca ar fi asa, n-am mai cauta, n-am mai spera . De aceea alegem, nu ne indragostim de oricine! Probabil ca doar atunci pot fi doi oameni fericiti, cind isi implinesc unul altuia asteptarile . Si pentru asta e nevoie de comunicare, ca fiecare sa stie ce-si doreste celalalt , ce l-ar face fericit. Din iubire, s-ar stradui fiecare sa-i ofere celuilalt ce-si doreste, fara sa oboseasca, fara sa i se para nimic greu , umilitor, enervant ... asa vad eu "iubirea altruista", in felul asta s-ar realiza maxima " ce daruiesti, aia primesti ! ". N-ar mai exista indoiala, minciuna cu tot ce are rau in ea, inselarea si, implicit, suferinta .


21-09-2006 01:11:12
   
?? Andreea_S
Cont Sters

Inregistat: 21-08-2006
Mesaje: 12
O stea cazatoare tocmai apare pe cerul noptatic...ii urmarim cu ochii dara argintie ca s-o vedem mai apoi disparand la marginile noptii. Aparitie...disparitie...imagine impresionanta a vietii omenesti.... fiecare fiinta, fiecare suflet nu e oare o lumina a cerului? Fiecare chip, fiecare privire nu lumineaza lumea , nu lamureste marele mister al fiintei? Aidoma stelei pieritoare, viata se iveste brusc din tenebre, odata cu primul strigat al noului nascut , ca sa trateze mai apoi minunata curba ascendenta a tineretii pana la acel punct din spatiu care marcheaza apogeul, punct variabil pentru fiecare om, dupa care pieritoarea lumina a vietii se va cufunda in genunea de nepatruns a mortii...

Viata se iveste brusc din tenebre...E minunea cea mai mare pe care Dumnezeu ne-a daruit-o.....


22-09-2006 01:26:13
   
?? Andreea_S
Cont Sters

Inregistat: 21-08-2006
Mesaje: 12
Sunt cel mai fericit om al pamantului...Am ochi cu care stiu sa dorm si sa mangai si sa zbor, am o palma albastra si dulce ca inserarea si mai am gura cu care stiu sa impletesc jocul cuvintelor si... sa sarut!
Exista un timp cand nu se spune nimic. Este un timp cand se vorbeste... dar nu este nici un timp pentru a se spune tot...


Ai  vazut  fructele  de  carton  umplute  cu  vata  pentru  pomul de Craciun?Ei bine, cele mai zemoase  portocale, pere  si  piersici  ar  avea  gust  de carton  si de  vata  daca  n-as  fi indragostita ... Ce importanta  are sub ce nume apare iubirea? Uneori mi se pare ca nu  exista  decat  in  visurile....in  nelinistea  si nadejdile  mele. De  multe  ori  copacii,  norii, soarele, ploaia, veselia  mea  fara  rost, imbufnarea mea brusca au nevoie de un nume...si tu il stii acum... pentru ca acum sunt sigura ca existi. Doar pt mine...


22-09-2006 01:39:11
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90

Andreea_S a scris:

Sunt cel mai fericit om al pamantului...Am ochi cu care stiu sa dorm si sa mangai si sa zbor, am o palma albastra si dulce ca inserarea si mai am gura cu care stiu sa impletesc jocul cuvintelor si... sa sarut!
Exista un timp cand nu se spune nimic. Este un timp cand se vorbeste... dar nu este nici un timp pentru a se spune tot...


Ai  vazut  fructele  de  carton  umplute  cu  vata  pentru  pomul de Craciun?Ei bine, cele mai zemoase  portocale, pere  si  piersici  ar  avea  gust  de carton  si de  vata  daca  n-as  fi indragostita ... Ce importanta  are sub ce nume apare iubirea? Uneori mi se pare ca nu  exista  decat  in  visurile....in  nelinistea  si nadejdile  mele. De  multe  ori  copacii,  norii, soarele, ploaia, veselia  mea  fara  rost, imbufnarea mea brusca au nevoie de un nume...si tu il stii acum... pentru ca acum sunt sigura ca existi. Doar pt mine...


imi place mult acuratetea cu care simti atat de fin sensibilitatea pentru bine si frumos,pentru dumnezeiasca facere a lumii!..te iubim frumoasa stea a Planetei!


22-09-2006 02:57:10
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Nu stiu ce culoare au ochii tai...Eu i- am visat...putin albastri, imprumutand inaltimile gandului tau, ...putin verzi, semanand cu marea din care te- ai nascut,...putin caprui, purtand in ei urmele castanelor coapte si ...putin negri, pentru ca esti o lumina de mister! Stiu doar ca, in gand, ti i- am sarutat cu patima, pentru fiecare lacrima cursa din ei...Iar cand te- ai trezit, aveai ochi de lumina! Nu stiu cum sunt buzele tale...Eu le- am visat arse de vant, dar moi...Iar in gand, mi- am lasat lacrimile sa curga peste ele, ca un balsam... Nu stiu cum sunt umerii tai...Eu i- am visat puternici, ca ai unui luptator din Grecia Antica...Iar in gand, m- am ascuns dupa ei de toate furtunile viitoare... Nu stiu cum sunt palmele tale...Eu le- am visat mari si albe, cu linii fin conturate si degete lungi...Iar in gand, imi prindeai in ele pumnii mei mici, iar eu ti le sarutam ca si cum mi- as fi sarutat visul inflorit...Unicul vis... Nu stiu cum esti TU de fapt...Eu doar te visez si te astept! Te astept sa iti daruiesc ploile mele din priviri, tremurul nesigur al mainilor si sufletul meu albastru... Iar in gand, imi spotesc neincetat ca...te doresc!

22-09-2006 04:58:27
   
?? stefan_o
Cont Sters

Inregistat: 03-03-2006
Mesaje: 423
sarut mana! incerc sa te contactez !pe privat

22-09-2006 11:13:48
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33
Un vant aspru s-a starnit de nicaieri raspandind cenusa din cotloanele sufletului meu. Ti-am vazut numele crestat in piatra cu litere ce aminteau durerile proaspat vindecate. Cu trista disperare m-am  intrebat atunci daca mi-e sortit sa mor cu tine-n gand...Si nu am gasit raspuns desi am cautat,plina de neputinta. Atunci si numai atunci ti-am vazut urmele in tarana uscata a viselor mele moarte. Si am stiut ca nu voi scapa niciodata de spectrul amintirilor care m-au marcat pe vecie. De cate ori nu am incercat  sa te ucid cu mintea si cu inima?? Si-ai renascut precum pasarea Phoenix,din propria-ti cenusa,pentru a ma tulbura din nou. Ma rog unei divinitati sa te alunge  din sufletu-mi,mult impovarat,odata pentru totdeauna... si nimeni nu vrea sa ma ajute,caci sunt mai singura ca oricand. Poate ca intr-o buna zi vei raspunde la intrebarea ce ma chinuie inca:de ce te iubesc?? Abia atunci voi muri impacata,nu inainte de a-ti multumi. Am fost inrobita de dragoste,precum este omul inrobit de apa,aer si credinta. Si inca sunt sclava acestui sentiment feroce ce-mi tortureaza existenta. Te-am renegat cu furie neputincioasa cu blesteme infricosatoare,cu toata ardoarea si... n-a fost de-ajuns. Te-am ascuns cu grija si rabdare sub false amintiri sperand ca vei fugi din inima mea. Si n-a fost de-ajuns.  Te-am cufundat in veninul urii pe care eu insami am creat-o pentru a te uita si.. n-a fost de-ajuns! Te-am ridicat pe culmile maleficului,transformandu-te intr-o faptura diavoleasca si-a fost zadarnic. Te-am idealizat,te-am santificat si te-am cautat printre Sfinti si te-am iubit mai mult. Ma las in voia destinului atotputernic ce ma apara permanent. Si stiu ca voi muri cu tine-n gand...

22-09-2006 12:14:55
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90

fluturas2s a scris:

Un vant aspru s-a starnit de nicaieri raspandind cenusa din cotloanele sufletului meu. Ti-am vazut numele crestat in piatra cu litere ce aminteau durerile proaspat vindecate. Cu trista disperare m-am  intrebat atunci daca mi-e sortit sa mor cu tine-n gand...Si nu am gasit raspuns desi am cautat,plina de neputinta. Atunci si numai atunci ti-am vazut urmele in tarana uscata a viselor mele moarte. Si am stiut ca nu voi scapa niciodata de spectrul amintirilor care m-au marcat pe vecie. De cate ori nu am incercat  sa te ucid cu mintea si cu inima?? Si-ai renascut precum pasarea Phoenix,din propria-ti cenusa,pentru a ma tulbura din nou. Ma rog unei divinitati sa te alunge  din sufletu-mi,mult impovarat,odata pentru totdeauna... si nimeni nu vrea sa ma ajute,caci sunt mai singura ca oricand. Poate ca intr-o buna zi vei raspunde la intrebarea ce ma chinuie inca:de ce te iubesc?? Abia atunci voi muri impacata,nu inainte de a-ti multumi. Am fost inrobita de dragoste,precum este omul inrobit de apa,aer si credinta. Si inca sunt sclava acestui sentiment feroce ce-mi tortureaza existenta. Te-am renegat cu furie neputincioasa cu blesteme infricosatoare,cu toata ardoarea si... n-a fost de-ajuns. Te-am ascuns cu grija si rabdare sub false amintiri sperand ca vei fugi din inima mea. Si n-a fost de-ajuns.  Te-am cufundat in veninul urii pe care eu insami am creat-o pentru a te uita si.. n-a fost de-ajuns! Te-am ridicat pe culmile maleficului,transformandu-te intr-o faptura diavoleasca si-a fost zadarnic. Te-am idealizat,te-am santificat si te-am cautat printre Sfinti si te-am iubit mai mult. Ma las in voia destinului atotputernic ce ma apara permanent. Si stiu ca voi muri cu tine-n gand...


iubita...ce dumnezeiasca alunecare in gandu-ti pur plin de scantei arzande ,ce suflet poti avea!...ma uimesti si coplesesti...toate clopotele reinvierii tac la soaptele tale scrise pe sufletele noastre, pentru o clipa toti zeii iubirii se indreapta catre inima ta...tu pura ,caprioara pazita de vanator...tu frumoasa stelara!te iubim!


22-09-2006 14:14:18
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90

unik@ a scris:

Nu stiu ce culoare au ochii tai...Eu i- am visat...putin albastri, imprumutand inaltimile gandului tau, ...putin verzi, semanand cu marea din care te- ai nascut,...putin caprui, purtand in ei urmele castanelor coapte si ...putin negri, pentru ca esti o lumina de mister! Stiu doar ca, in gand, ti i- am sarutat cu patima, pentru fiecare lacrima cursa din ei...Iar cand te- ai trezit, aveai ochi de lumina! Nu stiu cum sunt buzele tale...Eu le- am visat arse de vant, dar moi...Iar in gand, mi- am lasat lacrimile sa curga peste ele, ca un balsam... Nu stiu cum sunt umerii tai...Eu i- am visat puternici, ca ai unui luptator din Grecia Antica...Iar in gand, m- am ascuns dupa ei de toate furtunile viitoare... Nu stiu cum sunt palmele tale...Eu le- am visat mari si albe, cu linii fin conturate si degete lungi...Iar in gand, imi prindeai in ele pumnii mei mici, iar eu ti le sarutam ca si cum mi- as fi sarutat visul inflorit...Unicul vis... Nu stiu cum esti TU de fapt...Eu doar te visez si te astept! Te astept sa iti daruiesc ploile mele din priviri, tremurul nesigur al mainilor si sufletul meu albastru... Iar in gand, imi spotesc neincetat ca...te doresc!


petalele-mi cad una cate una pe podele ....ma cert cu tineretea si nu vrea sa mai stea...ma jeluiesc rimelor cu dorul mangaierii de al sarutului buze fierbinti,buze flamande de buze...incerc sa iubesc valul pentru a nu mi se usca sufletul...si sa ascult muzica ca sa-mi tina treaza speranta ..mi-e dor de mine,mi-e dor sa iubesc,mi-e dor de adevar si de intimitate...mi-e dor sa sorb respiratii de barbat dorit,nebun si dulce,sa-l fac sa chitaie pana la tornada tamaduitoare!.... ....sunt venita din chin,din spuma marii,din amorul cocorilor ce strabat cerul si din pasiunea ce doare si inalta:FRUMOSUL! Ma pierd si ma regasesc in fiecare barbat care-si tremura visele voluptoase si profunde!dar....de-ar cade in jurul meu iubiri si tot nu m-as atinge de nu e scanteia care vreau,si simt,si-mi trebuie... Hrana de dragoste a sufletului meu este putina,stilul lacustelor poate sa vina...
Proza vietii..of,cata nevoie are de randuri arzatoare ,scrise in rime duioase!...nervi,necazuri,suferinti,...cata nevoie au de iubire,de dor,de dragoste!Avem nevoie de liniste sufleteasca...numai asa proza vietii va capata un ritm mai usor de stapanit.Cearta nu aduce lumina,mahnirea si suferinta ne arata cat de tari suntem....nelinistea ne tulbura mintea,insa iubirea,dragostea pentru bine si frumos te inalta!N-am sa ma opresc din acest drum ,si incerc sa ofer tot ce am mai bun semenilor mei.N-am sa incetez sa lupt...sa traiesc!N-am sa las sa stea pe spate decat vulturul,porumbelul,maslinul si curcubeul..nu vreau sa mor pana nu imi duc la bun sfarsit misiunea mea ...aceea de a face pe cat mai multi sa zambeasca..nimic nu face umbra okilor nostri sa fie luminoasa decat o lumina in suflet redata de zambetul fiecaruia.
cu iubire pentru iubire,copila marii,Irenne


22-09-2006 14:31:47
   
?? fluturas2s
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 33
(A face dragoste inseamna a intelege,a fi apoape,a darui si a primi,a proteja,a contopi...si sufletele pot face dragoste...chiar si virtual)
______________________________________________________________


Sufletel: pupic pervers cu limba acolo unde-mi place mie
Sufletel: pupici, tot perversi si tot cu limba acolo unde-ti place tie
Sufletel: pupici perversi rau si cu limba acolo unde ne place noua cel mai mult
Suflet: unde ne place noua cel mai mult ?
Sufletel: ti-as saruta si cu limba sufletul tau varza
Sufletel: ti l-as rascoli cu limba sufletului meu…plina de dorinta si de…vise inca neimplinite
Suflet: multumesc, iubirea mea
Sufletel: ti-as patrunde adand in suflet si as intoarce totul pe dos…cu o singura miscare a limbii mele pofticioase
Sufletel: sa sara sentimente,trairi, dorinte,vise, …amagiri…
Sufletel: ca un pumn de confetti in bataia vantului
Sufletel: sa pluteasca undeva deasupra ta
Sufletel: deasupra noastra
Sufletel: sa pot avea timp sa te am…asa…fara suflet
Sufletel: fara sentimente,trairi,dureri, dorinte,vise…amagiri…
Sufletel: sa fin GOI
Sufletel: de haine,de sentimente, trairi,dureri,dorinte,vise, …amagiri…
Sufletel: simti cum limba mea calda si nesatula rascoleste fiecare coltisor din sufletul tau? cum iti intorc pe dos tot universul sufletului tau cu atata nonsalanta si tupeu…de ma mir si eu de mine?
Suflet: iubire, spune-mi ceva, te rog
Suflet: de ce faci asta ? adica de ce vrei sa ne iubim? sincer, te rog
Sufletel: pt ca asa simt
Sufletel: pt ca ma atragi,desi nu vreau
Sufletel: pt ca vreau sa iti intorc pt o clipa sufletul pe dos
Sufletel: sa produc un haos mic
Sufletel: azi vreau ca sufletele noastre dezgolite sa se imbratiseze,sa se incolaceasca,sa se doreasca,sa se caute si sa se gaseasca intr-o furtuna de sarutari fierbinti,de imbratisari patimase,de soapte indraznete…
Sufletel: pt ca apoi toate sa se reaseze la locul lor firesc
Sufletel: si tu sa te intrebi daca a fost doar un vis
Sufletel: sau o realitate ireala
Sufletel: si apoi sa ma regasesti ca pe o foarte buna prietena a sufletului tau
Sufletel: si sa ramanem asa in continuare
Suflet: hai sa ne iubim, hai sa ne iubim diseara, asa ca si cum ai vrea sa o faci cu cine vrei tu
Sufletel: asa cum as vrea sa o fac CU TINE
Suflet: asa iubire
Suflet: azi sunt intors rau de tot pe dos
Suflet: iubire ?
Sufletel: da
Suflet: cer mult ?
Sufletel: nu! ceri ceea ce simti…
Sufletel: iar eu iti ofer ceea ce simt…
Suflet: nu stiu, iubire, vezi tu…
Suflet: eu am problemele mele, si ma consum pt probleme altora, desi nu merita
Suflet: asta ma face nervos, sau mai degraba irascibil
Sufletel: cum te pot ajuta ?
Sufletel: ce pot face pt tine ?
Sufletel: sunt aici
Suflet: acum ? nu stiu…poate daca iti aud vocea, ca sa ma linistesc
Sufletel: auzi cum iti soptesc la ureche ?
Sufletel: va fi bine, iubire…
Sufletel: ai sa vezi ca…vei avea putere sa le rezolvi pe toate
Sufletel: ai incredere in tine
Sufletel: si in tot ce poti tu face
Suflet: de ce trebuie sa rezolv eu probleme altora ?
Suflet: oare de ce nu pot avea eu parte de liniste, sa imi traiesc viata asa cum vreau ?
Sufletel: eu sunt aici,iubire,chiar si numai pt un zambet,o vorba calda sau sexi,o imbratisare
Sufletel: pt ca daca erai la fel ca ceilalti,iubire, nu te-as mai fi cunoscut niciodata
Sufletel: dar Dumnezeu ma iubeste si imi trimite,aici,pe pamant,ingeri de-i Lui din cer
Sufetel: care sa ma ocroteasca,sa aibe grija de mine
Sufletel: si in acelasi timp sa aibe grija si de altii
Sufletel: care desi nu-si dau seama au nevoie de ajutor
Sufletel: pt ca Dumnezeu te-a creat astfel incat sa poti avea liniste,numai cand cei din jurul tau sunt linistiti,mancati,odihniti,iubiti,fericiti
Sufletel: Dumnezeu a avut mare incredere in tine cand ti-a pus pe umeri atatea greutati
Sufletel: a stiut ca le poti duce pe toate
Sufletel: acum te priveste de acolo de sus,zambind in cerul gurii
Sufletel: multumit de ceea ce a crea
Sufletel: pe TINE
Suflet: iubire ?
Suflet: multumesc pt tot
Suflet: esti pt mine ceva extraordinar !


22-09-2006 18:00:35
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Departe de tine ma simt legata de maini si de picioare cu lanturi mari, grele si ruginite.Doar sufletul meu e liber...zboara pana la tine, iti fura o sarutare si se intoarce plangand, flamand de dragostea pe care doar tu, iubitul meu,mi-o poti darui. Astept mereu nerabdatoare noaptea pentru a te putea intalni in vis.Aici esti langa mine, ma iubesti,imi esti aproape intotdeauna.Ne pierdem amandoi intr-o lume indepartata, unde nu exista timp sau spatiu,suntem doar noi...noi doi! E o lume a fericirii, a iubirii...a noastra!Insa toate acestea dispar usor-usor in zori,cand visul se termina si soarele mandru urca din nou pe bolta cereasca vestind inceperea unei noi zile, care pt. mine inseamna doar suferinta...Ma trezesc cu lacrimi ce-mi curg pe obrazul care inca mai pastreaza urma sarutului tau.Privesc in jurul meu si vad oameni grabiti, oameni tristi, oameni fericiti, dar nici unul nu stie secretul ascuns in inima mea.Secretul il stii doar tu-singura persoana care-mi poate patrunde in inima si in ganduri.Traiesc spunandu-mi in fiecare zi ca tu ma astepti ,astepti sa fim impreuna,sa ne sarutam, sa ne iubim si sa fim fericiti.Nu-mi pierd speranta...va veni si ziua in care vei fi doar al meu iar eu voi fi doar a ta si amandoi impreuna toata viata!

22-09-2006 19:12:01
   
?? Mihai_A
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2006
Mesaje: 35
BUCURA-TE DE VIATA!
Te-ai intrebat vreodata de ce oamenii simpli din jurul tau emana mai multa fericire si liniste sufleteasca decat tine ?
StiI…ei considera lucrurile simple din viata lor mult mai importante decat acelea extravagante care te fac pe tine sa te simti implinit…
De ce tiI atat de mult la bani ? Crezi ca daca maine ai sa afli ca mori, ai face orice sa-i cheltui ? Nu…dimpotriva…ti s-ar parea inutili.
De ce incerci mereu sa te afirmi prin haine, avere si nu prin tine ? Prin ceea ce esti cu adevarat ! Un om plin de valori ce cantaresc mai mult decat orice alta bijuterie…
Te poleiesti in aur, crezand ca ei te vad…nu pun pret pe nimicuri…Te-ar aprecia mai mult daca ai stii cate ceva despre cel ce le-a creat…E arta…Omul ce le-a creat traieste printre artisti ! Fii curios sa-i cunosti pe ei si invata sa le apreciezi munca lor, arta.
Viata nu se invarte in jurul lor, a celor ce te plac pentru ce ai, nu pentru ceea ce esti !
Traieste in cunoastere ! Cunoaste oameni noi ! Fa-i sa dea orice sa fie aproape de tine !
In iubire…de ce sa lasi monotonia sa va desparta ? Spune-ti mereu : in fiecare zi trebuie sa schimb ceva ; in fiecare zi ceva nou…Nu lasa flacara sa se stinga ! Mentine-o vesnic aprinsa…
De ce-i vorbesti mereu de rau ? Crezi ca le pasa ? Fi sigur/a ca nu. Ba chiar se simt importanti ca tu stai de fiecare data sa-i analizezi, in loc sa schimbi la tine ce nu e bine, sa faci in asa fel incat sa nu aiba niciodata motiv sa te critice.
Nu le mai face lor pe plac ! Fi mandru/a de ceea ce esti, de ce reprezinti ! Fa-i sa-si doresca sa te cunoasca, sa fie ca tine ! Fii spontan/a, original/a…aici se ascunde linia ce da contur personalitatii noastre…
…Si un ultim sfat CARPE DIEM !


23-09-2006 22:31:52
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
Super!!!!
Mihai_A a scris:

BUCURA-TE DE VIATA!
Te-ai intrebat vreodata de ce oamenii simpli din jurul tau emana mai multa fericire si liniste sufleteasca decat tine ?
StiI…ei considera lucrurile simple din viata lor mult mai importante decat acelea extravagante care te fac pe tine sa te simti implinit…
De ce tiI atat de mult la bani ? Crezi ca daca maine ai sa afli ca mori, ai face orice sa-i cheltui ? Nu…dimpotriva…ti s-ar parea inutili.
De ce incerci mereu sa te afirmi prin haine, avere si nu prin tine ? Prin ceea ce esti cu adevarat ! Un om plin de valori ce cantaresc mai mult decat orice alta bijuterie…
Te poleiesti in aur, crezand ca ei te vad…nu pun pret pe nimicuri…Te-ar aprecia mai mult daca ai stii cate ceva despre cel ce le-a creat…E arta…Omul ce le-a creat traieste printre artisti ! Fii curios sa-i cunosti pe ei si invata sa le apreciezi munca lor, arta.
Viata nu se invarte in jurul lor, a celor ce te plac pentru ce ai, nu pentru ceea ce esti !
Traieste in cunoastere ! Cunoaste oameni noi ! Fa-i sa dea orice sa fie aproape de tine !
In iubire…de ce sa lasi monotonia sa va desparta ? Spune-ti mereu : in fiecare zi trebuie sa schimb ceva ; in fiecare zi ceva nou…Nu lasa flacara sa se stinga ! Mentine-o vesnic aprinsa…
De ce-i vorbesti mereu de rau ? Crezi ca le pasa ? Fi sigur/a ca nu. Ba chiar se simt importanti ca tu stai de fiecare data sa-i analizezi, in loc sa schimbi la tine ce nu e bine, sa faci in asa fel incat sa nu aiba niciodata motiv sa te critice.
Nu le mai face lor pe plac ! Fi mandru/a de ceea ce esti, de ce reprezinti ! Fa-i sa-si doresca sa te cunoasca, sa fie ca tine ! Fii spontan/a, original/a…aici se ascunde linia ce da contur personalitatii noastre…
…Si un ultim sfat CARPE DIEM !


25-09-2006 00:39:15
   
?? Mihai_A
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2006
Mesaje: 35
Astazi m-am trezit devreme incantat de tot ce as putea face inainte ca ceasul sa bata miezul noptii. Astazi am responsabilitati pe care trebuie sa le indeplinesc. Sunt important! Sarcina mea este sa aleg ce fel de zi voi avea:
-Astazi ma pot plange pentru ca este o zi ploioasa sau... pot sa fiu recunoscator lui Dumnezeu pentru ca gradina mea este udata gratuit
-Astazi pot sa fiu trist pentru ca nu am multi  bani sau ... ma pot bucura deorece situatia mea financiara ma incurajeaza sa-mi planific cu intelepciune cumparaturile si ma impiedica sa fiu un om risipitor.
-Astazi pot murmura din cauza starii mele de sanatate sau... ma pot bucura ca sunt in viata
-Astazi ma pot plange pentru ca trandafirii au spini sau... pot sarbatori faptul ca spinii au trandafiri
-Astazi ma pot jeli ca nu am prieteni sau... pot porni intr-o calatorie captivanta de descoperire a noi relatii.
-Astazi ma pot vaicari pentru ca trebuie sa merg la munca sau... pot sa strig de bucurie ca am un loc de munca.
-Astazi ma pot plange pentru ca trebuie sa merg la scoala sau... sa-mi deschid mintea plin de entuziasm si sa o umplu cu bogatia noilor cunostinte.
-Astazi pot murmura deprimat pentru ca trebuie sa muncesc in gospodarie sau... ma pot simti onorat pentru ca Domnul mi-a dat un adapost pentru minte, trup si suflet.
    Ziua de astazi  se intinde inaintea mea asteptand sa fie modelata. Si aici sunt eu, sculptorul, care trebuie sa o modeleze. Cum va fi ziua de azi depinde de mine. Eu trebuie sa aleg ce fel de zi voi avea astazi!
Sa ai o zi extraordinara....in afara cazului in care ai alte planuri!


25-09-2006 23:50:15
   
?? Mihai_A
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2006
Mesaje: 35
In adancul ochilor tai imi vad sufletul.
Zambetul tau asemenea unui rasarit de soare
Ma trezeste la viata.
Sa simt atingerea dulce a buzelor tale
E o dorinta la fel de arzatoare ca soarele desertului.
Esti oaza mea de liniste.
Te iubesc!


27-09-2006 01:39:27
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Ingaduie-mi sa te privesc cum nimeni nu ar indrazni vreodata, sa port privirea ta in suflet, iar zambetu-ti sa-l simt icoana pentru cuget, sa te ating... pios, in gand sa-mi porti noroc, sa te sarut timid pe frunte sa-mi faca buzele de foc!
Ingaduie-mi sa-ti fiu speranta in zilele negre, albe, gri, sa fiu o floare prea albastra ce sade trist la fereastra inimii tale, sa fiu tezaur pentru vorbe si inedit pentru priviri, sa fiu chip vesnic pentru tine iar tu lumina-mi din trairi!
Ingaduie-mi sa fiu o raza ce mangaie in zori trecutul, sa fiu eu vantul ce-ti adie printre gene in nopti tarzii de vara, sa fiu o pasare maiastra si sa te farmec cu-al meu zbor, ca sa ne pierdem in decor!
Ingaduie-mi sa ma ascund pe-o frunza sa fiu eu primul strop de roua, sa ma topesc de dor in scrumul florilor cu spini si sa ma-nec in ochii tai in zbucium plini!
Ingaduie-mi sa fiu condei pe suflet, dar unde zgarii sa nu stric ci sa-nfloresc in urma mea copaci si crini, si sa te-adorm sub vraja ierbii sa fiu eu stea ce te-ndruma, sa-ti fiu pretext de "noapte buna"!
Ingaduie-mi sa fiu eu painea, sa fiu iertarea cea divina, sa fiu eu pasul vesnic drept care pluteste spre desert, sa fiu eu dansul cel dintai, sa fiu motivul sa .... Ramai!


27-09-2006 15:58:52
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Se frange timpul in mainile toamnei,dar,langa focul inimii tale e cald...Am tras usa dinspre tristete,acum suntem singuri,am ramas doar noi doi.
Fa un ceai,din parfumul vorbelor tale,apoi,mangaie-mi sufletul ,imbratiseaza-mi tacerea si visele pictate in tonuri de-albastru.
Saruta-mi durerea si aprinde cu vise,
candela sufletului meu...


27-09-2006 16:01:51
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
Vreau

Incerc sa-mi adun frumusetea sufletului
Cu cea mai ramas:poezia ,iubirea,dragostea
Incerc sa-mi opresc
Simfonia de lacrimi fara de popas.

Lasa-ma iubite sa traiesc cu acest dor
Speranta arzatoare strecoara-mi-o in soapte,
Asterne-mi frumuseti pe sufletu-mi trudit
Si asculta-mi ruga:de tare mult timp
Doar pe tine te-am iubit!

As vrea o clipa doar
La okii tai sa ma-ncalzesc
Durerile in ei sa-mi topesc.
Da-mi cate putin din tot ce ai
Fie cat ar fi,numai sa-mi dai!

Vreau din albastrul okilor tai
Vreau din dulceata buzelor moi,
Si-as mai vrea ,si-as mai vrea.
Sa imi dai...off..
Ma rog:da-mi cate putin din tot ce ai...



Mihai_A a scris:

"Murim...ca maine
E-asa de trist sa cugeti ca-ntr-o zi,
poate chiar maine, pomii de pe-alee
acolo unde-i vezi or sa mai stee
voiosi, in vreme ce vom putrezi.
Atata soare, Doamne,-atata soare
o sa mai fie-n lume dupa noi;
cortegii de-anotimpuri si de ploi,
cu par din care siruie racoare...
Si iarba asta o sa mai rasara,
iar luna tot asa o sa se plece,
mirata, peste apa care trece-
noi singuri n-o sa fim a doua oara.
Si-mi pare-asa ciudat ca se mai poate
gasi atata vreme pentru ura,
cand viata e de-abia o picatura
intre minutu-acesta care bate
si celalalt - si-mi pare nenteles
si trist ca nu privim la cer mai des,
ca nu culegem flori si nu zambim,
noi, care-asa de repede murim..."

M-am gandit de multe ori la clipa aceea, cand vrand-nevrand va trebui sa predai inventarul si treci pe lumea cealalta.
Si mai ales m-am intrebat deseori daca acel moment va fi acum, azi, cum ma voi simti ? Voi accepta linistit, calm, impacat cu soarta ? Sau voi prostesta vehement ?
La inceput raspunsul venea cam asa: "nu, nu vreau sa mor acum. Nu sunt pregatit, n-am aflat secretul vietii." Mai tarziu, am devenit mai concesiv, spuneam:"da, pot sa mor azi.", desi ar fi de dorit "sa mai traiesc cateva zile" ca sa dovedesc si mai mult.
Acum sunt complet impacat si linistit, daca m-ai intreba azi cum stau ti-as spune ca sunt gata oricand, nu mai mi-e teama si nu mai am nevoie de amanari si derogari. Mi-a luat multi ani ca sa ajung aici, la aceasta stare de vindecare a sufletului si pot sa spun ca a meritat. Fiecare zi acum este un dar in plus, si multumesc ptr. fiecare noua sansa care mi se da, fiecare noua zi in care ma re-trezesc la viata este un dar minunat, unic.


05-10-2006 17:08:18
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
se arcuiesc corbii pe suflete ratacite in toamne pustii,dar langa vulcanul din mine stau strugurii si se coc din nou ...am inchis cele patru zari in boaba de must si am umplut o cupa cu vin :speranta!....asteapta-ma in coltul buzelor tale fierbinti de setea de amor....apoi mangaie-mi toamna din mine...vei vedea strugurii aureolati cum s-au copt in minte si-n simturi...imbratiseaza-ma inaintea rasaritului incendiar !


unik@ a scris:

Se frange timpul in mainile toamnei,dar,langa focul inimii tale e cald...Am tras usa dinspre tristete,acum suntem singuri,am ramas doar noi doi.
Fa un ceai,din parfumul vorbelor tale,apoi,mangaie-mi sufletul ,imbratiseaza-mi tacerea si visele pictate in tonuri de-albastru.
Saruta-mi durerea si aprinde cu vise,
candela sufletului meu...


05-10-2006 17:14:25
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90

unik@ a scris:

Ingaduie-mi sa te privesc cum nimeni nu ar indrazni vreodata, sa port privirea ta in suflet, iar zambetu-ti sa-l simt icoana pentru cuget, sa te ating... pios, in gand sa-mi porti noroc, sa te sarut timid pe frunte sa-mi faca buzele de foc!
Ingaduie-mi sa-ti fiu speranta in zilele negre, albe, gri, sa fiu o floare prea albastra ce sade trist la fereastra inimii tale, sa fiu tezaur pentru vorbe si inedit pentru priviri, sa fiu chip vesnic pentru tine iar tu lumina-mi din trairi!
Ingaduie-mi sa fiu o raza ce mangaie in zori trecutul, sa fiu eu vantul ce-ti adie printre gene in nopti tarzii de vara, sa fiu o pasare maiastra si sa te farmec cu-al meu zbor, ca sa ne pierdem in decor!
Ingaduie-mi sa ma ascund pe-o frunza sa fiu eu primul strop de roua, sa ma topesc de dor in scrumul florilor cu spini si sa ma-nec in ochii tai in zbucium plini!
Ingaduie-mi sa fiu condei pe suflet, dar unde zgarii sa nu stric ci sa-nfloresc in urma mea copaci si crini, si sa te-adorm sub vraja ierbii sa fiu eu stea ce te-ndruma, sa-ti fiu pretext de "noapte buna"!
Ingaduie-mi sa fiu eu painea, sa fiu iertarea cea divina, sa fiu eu pasul vesnic drept care pluteste spre desert, sa fiu eu dansul cel dintai, sa fiu motivul sa .... Ramai!


te ador femeie a Soarelui!


05-10-2006 18:23:37
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
daca am fi pietre nu am avea nevoie de cuvinte,daca am fi picuri de ploaie nu am avea nevoie de lacrimi,dar suntem oameni si avem nevoie de dragoste oricat de departe ar fi ea si oricat de greu ne-ar fi sa ajungem la ea!


Irenne a scris:

Vreau

Incerc sa-mi adun frumusetea sufletului
Cu cea mai ramas:poezia ,iubirea,dragostea
Incerc sa-mi opresc
Simfonia de lacrimi fara de popas.

Lasa-ma iubite sa traiesc cu acest dor
Speranta arzatoare strecoara-mi-o in soapte,
Asterne-mi frumuseti pe sufletu-mi trudit
Si asculta-mi ruga:de tare mult timp
Doar pe tine te-am iubit!

As vrea o clipa doar
La okii tai sa ma-ncalzesc
Durerile in ei sa-mi topesc.
Da-mi cate putin din tot ce ai
Fie cat ar fi,numai sa-mi dai!

Vreau din albastrul okilor tai
Vreau din dulceata buzelor moi,
Si-as mai vrea ,si-as mai vrea.
Sa imi dai...off..
Ma rog:da-mi cate putin din tot ce ai...



Mihai_A a scris:

"Murim...ca maine
E-asa de trist sa cugeti ca-ntr-o zi,
poate chiar maine, pomii de pe-alee
acolo unde-i vezi or sa mai stee
voiosi, in vreme ce vom putrezi.
Atata soare, Doamne,-atata soare
o sa mai fie-n lume dupa noi;
cortegii de-anotimpuri si de ploi,
cu par din care siruie racoare...
Si iarba asta o sa mai rasara,
iar luna tot asa o sa se plece,
mirata, peste apa care trece-
noi singuri n-o sa fim a doua oara.
Si-mi pare-asa ciudat ca se mai poate
gasi atata vreme pentru ura,
cand viata e de-abia o picatura
intre minutu-acesta care bate
si celalalt - si-mi pare nenteles
si trist ca nu privim la cer mai des,
ca nu culegem flori si nu zambim,
noi, care-asa de repede murim..."

M-am gandit de multe ori la clipa aceea, cand vrand-nevrand va trebui sa predai inventarul si treci pe lumea cealalta.
Si mai ales m-am intrebat deseori daca acel moment va fi acum, azi, cum ma voi simti ? Voi accepta linistit, calm, impacat cu soarta ? Sau voi prostesta vehement ?
La inceput raspunsul venea cam asa: "nu, nu vreau sa mor acum. Nu sunt pregatit, n-am aflat secretul vietii." Mai tarziu, am devenit mai concesiv, spuneam:"da, pot sa mor azi.", desi ar fi de dorit "sa mai traiesc cateva zile" ca sa dovedesc si mai mult.
Acum sunt complet impacat si linistit, daca m-ai intreba azi cum stau ti-as spune ca sunt gata oricand, nu mai mi-e teama si nu mai am nevoie de amanari si derogari. Mi-a luat multi ani ca sa ajung aici, la aceasta stare de vindecare a sufletului si pot sa spun ca a meritat. Fiecare zi acum este un dar in plus, si multumesc ptr. fiecare noua sansa care mi se da, fiecare noua zi in care ma re-trezesc la viata este un dar minunat, unic.


07-10-2006 15:39:49
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Haiku:
        *
Sufletul meu,
Fluture de catifea albastra zdrobit!
        *
O lacrima de argint
Cade cu zgomot la fereastra sufletului meu.
- Ce se aude? Ploua?
- Nu, o fetita plinge.


08-10-2006 06:48:34
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
Am sa te caut…

am sa te cant mereu in rime de dor
am sa iti culeg din palme vulcanul ce-ti arde calcaiul
si-am sa tot zic la zeii mei din cer
sa-ti dea puterea marii sa imi traiesti , ca iubirea nebuna
sa nu fii trist..copila ta te vrea in geana-i de durere ca sa stai
sa ii zambesti mereu tristetii ei
sa mai ramai in venele-i subtiri
si sa-i mai spui povesti cu zmei!
o tempora...ce minunatii ,salbatice doruri
ce capriori si cerbi se-aduna la ferestri...
si flori de muscata ne infloresc iubite
dar ne vom preface ca sunt de cires
ca sa ramanem noi..adolescentii parcului de-odinioara
noi2..turbati sub frunza de castan
cu doruri de amor..de sarut si soapta
ca sa ramanem doi frumosi-nebuni!
miroase a esente de trandafiri grena
a licori arabesti si struguri in roua
un intreg paradis de senzualitati
miroase a nebunie si mister
ce tot faci om ...cu buzele stoarse de cuvinte
se zguduie si Luna si broasca-n fantani…
si jale-i la tine pe fereastra
ia vezi ..sunt eu...pe raza Lunii?
cu okiul te patrund in intuneric
mmmm..frumoasa doarme a racoare
si al meu iubit zambeste cand il doare...
si valul plange marea
ce-ti pasa tie zeu de amor.....dulcele dor!


10-10-2006 16:03:11
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

donnaalba a scris:


fluturas2s a scris:


Oare suferinta asta nu e mai degraba legata de asteptarile noastre? De faptul ca ne imaginam dragostea celuilalt,fie Dumnezeu,fie iubit/iubita,intr-un anumit fel,de multe ori dupa “chipul si asemanarea” noastra? Oare nu aici e “buba”?
Ce inseamna sa te “lasi iubit”? Oare nu inseamna sa-l lasi pe celalat sa-si manifeste dragostea asa cum vrea sau cum stie el?

  Ai dreptate , fluturas , suferinta e legata de neimplinirea asteptarilor noastre . Sigur ca avem dorinte, avem nevoi de toate felurile si doar pentru asta cautam un suflet alaturi de care, impreuna cu care, sa le implinim. Nu putem fi fericiti daruind fara sa primim; daca ar fi asa, n-am mai cauta, n-am mai spera . De aceea alegem, nu ne indragostim de oricine! Probabil ca doar atunci pot fi doi oameni fericiti, cind isi implinesc unul altuia asteptarile . Si pentru asta e nevoie de comunicare, ca fiecare sa stie ce-si doreste celalalt , ce l-ar face fericit. Din iubire, s-ar stradui fiecare sa-i ofere celuilalt ce-si doreste, fara sa oboseasca, fara sa i se para nimic greu , umilitor, enervant ... asa vad eu "iubirea altruista", in felul asta s-ar realiza maxima " ce daruiesti, aia primesti ! ". N-ar mai exista indoiala, minciuna cu tot ce are rau in ea, inselarea si, implicit, suferinta .


Este frumos sa iubesti fara sa ceri nimic in schimb.
Cineva spunea aici, in topic: iubirea este altruista, dragostea este egoista. Are mare dreptate......
Poti iubi neconditionat, oferind celuilalt tot ce ai mai bun in fiinta ta, poti curge spre celalalt ca o ploaie calda de vara, care il linisteste si ai alina sufletul, iar intr-o zi, el sa-ti spuna (cum mi s-a intimplat mie) atit : ,,imi dai prea mult ‘’, apoi sa te paraseasca fara nici un cuvint.
Te vei intreba unde ai gresit daca ai iubit nepamintean cu toata fiinta ta si ai lasat celuilalt toata libertatea de a alege? Oare ar fi trebuit sa fi ca celelalte : geloase, posesive, etc. ?.....
Raspunsul ti-l va sufla vintul intr-o toamna tirzie, cind vei intelege ca nu toti oamenii sunt ca tine, nu toti cauta iubire, unii vor doar dragoste paminteasca, plina de patimi si durere, vor sa se indragosteasca in fiecare zi de o alta femeie, (la ei ambalajul conteaza, nu continutul), pt. ca nu stiu iubi. Atunci te vei simti asemeni Luceafarului lui Eminescu, cind  parasit de Catalina, pt. Catalin ,,viclean copil de casa’’, a rostit :,, ce-ti pasa tie chip de lut ?’’
Dar nu dispera....sunt oamenii care sunt ca tine, sensibili si daruiti de Divinitate cu un suflet mare, suflete-surori care se cauta, regasindu-se. Chiar si aici, pe acest site.....Iubeste si nu intreba de ce. Si zambeste, zambeste mult, chiar si atunci cind viata te incearca, nu uita sa zambesti. S-ar putea ca Divinitatea sa se indragosteasca de zambetul tau si in infinita-i iubire sa-ti trimita o raza de soare, care sa-ti caluzeasca pasi spre acel om care te merita si pe care-l meriti. Multumesc ca existati....sunteti minunati.


16-10-2006 01:57:02
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
te iubim si noi Ariela!

ariela a scris:


donnaalba a scris:


fluturas2s a scris:


Oare suferinta asta nu e mai degraba legata de asteptarile noastre? De faptul ca ne imaginam dragostea celuilalt,fie Dumnezeu,fie iubit/iubita,intr-un anumit fel,de multe ori dupa “chipul si asemanarea” noastra? Oare nu aici e “buba”?
Ce inseamna sa te “lasi iubit”? Oare nu inseamna sa-l lasi pe celalat sa-si manifeste dragostea asa cum vrea sau cum stie el?

  Ai dreptate , fluturas , suferinta e legata de neimplinirea asteptarilor noastre . Sigur ca avem dorinte, avem nevoi de toate felurile si doar pentru asta cautam un suflet alaturi de care, impreuna cu care, sa le implinim. Nu putem fi fericiti daruind fara sa primim; daca ar fi asa, n-am mai cauta, n-am mai spera . De aceea alegem, nu ne indragostim de oricine! Probabil ca doar atunci pot fi doi oameni fericiti, cind isi implinesc unul altuia asteptarile . Si pentru asta e nevoie de comunicare, ca fiecare sa stie ce-si doreste celalalt , ce l-ar face fericit. Din iubire, s-ar stradui fiecare sa-i ofere celuilalt ce-si doreste, fara sa oboseasca, fara sa i se para nimic greu , umilitor, enervant ... asa vad eu "iubirea altruista", in felul asta s-ar realiza maxima " ce daruiesti, aia primesti ! ". N-ar mai exista indoiala, minciuna cu tot ce are rau in ea, inselarea si, implicit, suferinta .


Este frumos sa iubesti fara sa ceri nimic in schimb.
Cineva spunea aici, in topic: iubirea este altruista, dragostea este egoista. Are mare dreptate......
Poti iubi neconditionat, oferind celuilalt tot ce ai mai bun in fiinta ta, poti curge spre celalalt ca o ploaie calda de vara, care il linisteste si ai alina sufletul, iar intr-o zi, el sa-ti spuna (cum mi s-a intimplat mie) atit : ,,imi dai prea mult ‘’, apoi sa te paraseasca fara nici un cuvint.
Te vei intreba unde ai gresit daca ai iubit nepamintean cu toata fiinta ta si ai lasat celuilalt toata libertatea de a alege? Oare ar fi trebuit sa fi ca celelalte : geloase, posesive, etc. ?.....
Raspunsul ti-l va sufla vintul intr-o toamna tirzie, cind vei intelege ca nu toti oamenii sunt ca tine, nu toti cauta iubire, unii vor doar dragoste paminteasca, plina de patimi si durere, vor sa se indragosteasca in fiecare zi de o alta femeie, (la ei ambalajul conteaza, nu continutul), pt. ca nu stiu iubi. Atunci te vei simti asemeni Luceafarului lui Eminescu, cind  parasit de Catalina, pt. Catalin ,,viclean copil de casa’’, a rostit :,, ce-ti pasa tie chip de lut ?’’
Dar nu dispera....sunt oamenii care sunt ca tine, sensibili si daruiti de Divinitate cu un suflet mare, suflete-surori care se cauta, regasindu-se. Chiar si aici, pe acest site.....Iubeste si nu intreba de ce. Si zambeste, zambeste mult, chiar si atunci cind viata te incearca, nu uita sa zambesti. S-ar putea ca Divinitatea sa se indragosteasca de zambetul tau si in infinita-i iubire sa-ti trimita o raza de soare, care sa-ti caluzeasca pasi spre acel om care te merita si pe care-l meriti. Multumesc ca existati....sunteti minunati.


16-10-2006 02:17:41
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
Vreau…

nu trece o secunda fara sa iubesc
vreau sa daruiesc ce se tot strange in mine...
vreau sa culeg suflete minunate
as vrea sa ma cununi
sa-mi pui pe geana o cununa
cu stele din univers...
o sarutate pe fruntea-mi senina
si lumina caldei imbratisari!
off..viscerele-mi zvacnesc
toamna coboara pe coline
barbatul nu-mi mai vine
stau si milogesc din fantani
un strop de izvor cu iubiri
.un strop de fericire
stropul de esenta arabeasca..lichior de cirese
bobitze negre...neatinse....pantere cu okii de jar
vanatorul de cerbi
hai iubite in lumea noastra
prin codrii alergind...
sa-i lasam pe ei in frunze rascoapte de vant
culege-ma cit inca ard...
hai...lasa nebuna ...coasta ce te doare
opreste-te o clipa....
clipa pasiunii ...rasarit incendiar
o vesnicie de-ar dura.....
nu m-as satura...
in cosmos ne vom iubi iar
pe culmi nebanuite..
tu nour rebel eu farama de stea
stralucind din negura...eterna, o clipa efemera.....
sarutul,alintul,geamatul..
.ploia ce absoarbe necazul
sa fie diamantul ..cristalida visare
pe obrajorul obosit..
trairea unei nopti trecatoare!
acum ascult hulio, ma omoara, plang ..
innebunesc de dor
parul ravasindu-l incet
flacara ma mistuie, barbatii ma dor
inima -i nebuna, sufletul cere
trupul maraie a durere
turbata iubirea..steaua pamantului ,
okii poftesc, tasta imi canta
jelui-m-as muntilor
si iubirii cu dor!  19.09.06



Irenne a scris:

te iubim si noi Ariela!

ariela a scris:


donnaalba a scris:


  Ai dreptate , fluturas , suferinta e legata de neimplinirea asteptarilor noastre . Sigur ca avem dorinte, avem nevoi de toate felurile si doar pentru asta cautam un suflet alaturi de care, impreuna cu care, sa le implinim. Nu putem fi fericiti daruind fara sa primim; daca ar fi asa, n-am mai cauta, n-am mai spera . De aceea alegem, nu ne indragostim de oricine! Probabil ca doar atunci pot fi doi oameni fericiti, cind isi implinesc unul altuia asteptarile . Si pentru asta e nevoie de comunicare, ca fiecare sa stie ce-si doreste celalalt , ce l-ar face fericit. Din iubire, s-ar stradui fiecare sa-i ofere celuilalt ce-si doreste, fara sa oboseasca, fara sa i se para nimic greu , umilitor, enervant ... asa vad eu "iubirea altruista", in felul asta s-ar realiza maxima " ce daruiesti, aia primesti ! ". N-ar mai exista indoiala, minciuna cu tot ce are rau in ea, inselarea si, implicit, suferinta .


Este frumos sa iubesti fara sa ceri nimic in schimb.
Cineva spunea aici, in topic: iubirea este altruista, dragostea este egoista. Are mare dreptate......
Poti iubi neconditionat, oferind celuilalt tot ce ai mai bun in fiinta ta, poti curge spre celalalt ca o ploaie calda de vara, care il linisteste si ai alina sufletul, iar intr-o zi, el sa-ti spuna (cum mi s-a intimplat mie) atit : ,,imi dai prea mult ‘’, apoi sa te paraseasca fara nici un cuvint.
Te vei intreba unde ai gresit daca ai iubit nepamintean cu toata fiinta ta si ai lasat celuilalt toata libertatea de a alege? Oare ar fi trebuit sa fi ca celelalte : geloase, posesive, etc. ?.....
Raspunsul ti-l va sufla vintul intr-o toamna tirzie, cind vei intelege ca nu toti oamenii sunt ca tine, nu toti cauta iubire, unii vor doar dragoste paminteasca, plina de patimi si durere, vor sa se indragosteasca in fiecare zi de o alta femeie, (la ei ambalajul conteaza, nu continutul), pt. ca nu stiu iubi. Atunci te vei simti asemeni Luceafarului lui Eminescu, cind  parasit de Catalina, pt. Catalin ,,viclean copil de casa’’, a rostit :,, ce-ti pasa tie chip de lut ?’’
Dar nu dispera....sunt oamenii care sunt ca tine, sensibili si daruiti de Divinitate cu un suflet mare, suflete-surori care se cauta, regasindu-se. Chiar si aici, pe acest site.....Iubeste si nu intreba de ce. Si zambeste, zambeste mult, chiar si atunci cind viata te incearca, nu uita sa zambesti. S-ar putea ca Divinitatea sa se indragosteasca de zambetul tau si in infinita-i iubire sa-ti trimita o raza de soare, care sa-ti caluzeasca pasi spre acel om care te merita si pe care-l meriti. Multumesc ca existati....sunteti minunati.


19-10-2006 14:11:01
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
Am invatat

Am invatat de la ploaie ,setea de-a iubi
Si de la pasari ,visul sa-l traiesc,
Din ghimpii vietii-am invatat
Prin viata cum sa trec
Si de la orbi cum sanatatea s-o pastrez.
Am invatat de la barbati cum dragoste sa stiu,
De la victorii ca pot sa fiu mai sus,
Am invatat de la iubire cat de tare sunt in mahniri
Si de la Bunul Dumnzeu,smerita sa fiu.
De la necazuri am invatat a zambi,
Crucea sa mi-o port mereu pe umeri
Cu fruntea inaltandu-mi-o senina!
Am invatat lume de la durere
Cum e atunci cand esti viu,
Cum spus-a Eminescu,
“durerile-s multe-putine placeri”.
Am invatat de la clipa cum s-o traiesti
Chiar de va sa fie plumbuita,
Am invatat sa traiesc frumos
Din “bube si mucegaiuri”
Cum spus-a un Arghezi!31.oct.06



unik@ a scris:

Se frange timpul in mainile toamnei,dar,langa focul inimii tale e cald...Am tras usa dinspre tristete,acum suntem singuri,am ramas doar noi doi.
Fa un ceai,din parfumul vorbelor tale,apoi,mangaie-mi sufletul ,imbratiseaza-mi tacerea si visele pictate in tonuri de-albastru.
Saruta-mi durerea si aprinde cu vise,
candela sufletului meu...


31-10-2006 13:03:08
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
Timpul ce ucide..

Vremea e dura,vulturi mari se rotesc
Oceanul de lacrimi mi-a inghetat suspinul,
Inima-i zbucium cu dor
Parintii ma dor,tata e orb,bolnav,necajit
Mama o mana de om…
Sufletu-mi sta-nghemuit
La Tine Doamne ..doar nu am puterea sa strig,
Ranile ma dor,timpul ma ucide
Batranul copac isi rupe pustiile-i ramuri
Imi caut mereu speranta,
m-agat de cele patru zari…
trimite-mi Cerule corul cu ingeri
sa-mi cante menirea,sa am lumina
iubirea s-o duc mai departe,
in suflete ce plang! 21.10.06


02-11-2006 13:42:21
   
?? sybile2
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2006
Mesaje: 1
dupa ce voi cuvinte mi ati pictat simtiea,mintea zicea asta i tot.dar vantul bate si sufletul urla ca lupul dacic a lupta.iar inima se umple de viata si bucurie .zburda copilareste de bucuria regasiri.ma bucur  ca v am gasit,ca  v am vazut vibrand, ca existati.  imi era dor

02-11-2006 15:50:13
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Cuvintele lui taioase si grele
Biciuie aerul cu putere.
Atunci cind impactul lor
Mi-a lovit inima,
Clatinindu-ma de durere
M-am intrebat:
Oare cum e sa mori ranita
Din prea multa iubire ?......


05-11-2006 21:44:05
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
Traim vremuri ciudate.Poate chiar stranii.
Evenimentele viclene , surprize iesite din comun, fenomene nebanuite si neimaginate se ivesc brusc, ca un fulger,ca o scanteie a cerului, ca un destin neinteles, mult deasupra noastra si ne uluiesc.
Ne fac pentru moment martorii docili, nestiutori, inutili chiar.
Lumea din jurul nostru cea in care ne nastem si murim fara voie, in care creiem , murim sau iubim, ne scapa mereu de sub control si asta acum , in plina era a informaticii, a computerelor si a satelitilor, care supravegheaza si diseca orice fir de iarba, de par sau de praf.
Mereu apar evenimente care ne surprind si trec ca fulgere, pe cerul senin.
Iar noi alergam in urma lor si nu stim de ce, cu ce urmari , cu ce pret sau rost.
In lume se intampla mereu ceva ce noua ne scapa.
Este tocmai esentialul .
Un destin pare sa fie pe undeva deasupra si in afara noastra , necunoscute noua.


05-11-2006 22:34:07
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90

ariela a scris:

Cuvintele lui taioase si grele
Biciuie aerul cu putere.
Atunci cind impactul lor
Mi-a lovit inima,
Clatinindu-ma de durere
M-am intrebat:
Oare cum e sa mori ranita
Din prea multa iubire ?......



cuvinte plumbuite...ce fac sa arda frunza
copaci ce se rup in ploile reci,in toamna ce plange
inima-ti "nebuna "ce clocoteste vise
aduna-le in pumnul tau tare ce-ti sfarma durerea,
lasa-te sedusa de cantecul pianelor
si lasa-ti iubirea pe-arpegii de dor
nu plange si tu ca frunza!


05-11-2006 22:53:15
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Valurile vietii,
Mi-au zmuls sufletul
M-au izbit
Mi-au lovit fiinta.
Si cu toate astea
N-am putut trada Iubirea
N-am renuntat la sufletul meu,
Pentru nici un bun exterior.
Am ramas cu coloana vertebrala dreapta
Luptind inainte pentru iubirea mea.
Acum, chiar daca valurile vietii ma izbesc,
Sunt o fiinta calita in ea insasi,
Pe care nu o mai mira nimic.
Privesc imuna la lumea din jurul meu
Si nu inteleg, de ce oamenii sunt asa rai?


05-11-2006 23:24:18
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90

ariela a scris:

Valurile vietii,
Mi-au zmuls sufletul
M-au izbit
Mi-au lovit fiinta.
Si cu toate astea
N-am putut trada Iubirea
N-am renuntat la sufletul meu,
Pentru nici un bun exterior.
Am ramas cu coloana vertebrala dreapta
Luptind inainte pentru iubirea mea.
Acum, chiar daca valurile vietii ma izbesc,
Sunt o fiinta calita in ea insasi,
Pe care nu o mai mira nimic.
Privesc imuna la lumea din jurul meu
Si nu inteleg, de ce oamenii sunt asa rai?


ai sa-ntelegi ...si-ai sa ramai ca firul de iarba
ce dainuie mai tare,
ai sa -ntelegi durerea si-ai sa iubesti iubirea
sorbind din apa moarta si apa vie,
ai sa-ntelegi care-ti este menirea!
prefa-te ca nu intelegi ce te doare
lasa crizantema in floare
caci ei oricum sunt somnambuli si orbi,
si nu mai simt durerea!


05-11-2006 23:41:59
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Merci Irenne pt. tot. Am invatat sa nu mai judec dupa aparente si ca toti oamenii, chiar si cei buni, pot ranii inconstient.
Acum nu ma mai doare.Dar nici nu ma mai arunc cu capul inainte.
Si oare de ce am impresia ca ceea ce caut eu, nu am sa gasesc niciodata aici, sau pe alt site?.....


06-11-2006 01:18:26
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90

Irenne a scris:

Traim vremuri ciudate.Poate chiar stranii.
Evenimentele viclene , surprize iesite din comun, fenomene nebanuite si neimaginate se ivesc brusc, ca un fulger,ca o scanteie a cerului, ca un destin neinteles, mult deasupra noastra si ne uluiesc.
Ne fac pentru moment martorii docili, nestiutori, inutili chiar.
Lumea din jurul nostru cea in care ne nastem si murim fara voie, in care creiem , murim sau iubim, ne scapa mereu de sub control si asta acum , in plina era a informaticii, a computerelor si a satelitilor, care supravegheaza si diseca orice fir de iarba, de par sau de praf.
Mereu apar evenimente care ne surprind si trec ca fulgere, pe cerul senin.
Iar noi alergam in urma lor si nu stim de ce, cu ce urmari , cu ce pret sau rost.
In lume se intampla mereu ceva ce noua ne scapa.
Este tocmai esentialul .
Un destin pare sa fie pe undeva deasupra si in afara noastra , necunoscute noua.



Ce e viata…?

Ce e dragostea,dar iubirea..ce e amorul?
Doar tu iubite ma inveti taina sentimentelor,
Ma inveti sa merg prin viata
Asteptandu-te cu drag si dor!

Iata!...clipa autentica traita ori netraita
Visurile noastre…misterul ce ne-nvaluie,
Viata?!..of…ce e viata?!
Dragoste,iubire,amor!

Scriu si tot scriu…sufletu-mi scrie de zori
Cerneluri curgand pe foi albe,
Zambete ,lacrimi cu dor
Trairile vietii scrise-n lumina albastra.

Si cine m-aude?Cine ma vede?
Ziduri inalte cad peste mine,
Timpul e doar un vis
Visarea e viata..amorul o cana cu vin!
Il gustam,ii bem aroma taioasa
Ii facem loc printre vene subtiri,
Si fuge in inimi…fuge amorul
In lutul olarului,prin mainile lui
Trupuri ce trec si cana cu vin!
………………..
Te astept iubite pana n-oi mai avea dor
Pana cand n-oi mai avea cerneluri albastre!..21,10.06


06-11-2006 14:49:19
   
?? sara40
Cont Sters

Inregistat: 06-11-2006
Mesaje: 14
"Se inseala acela care crede ca stie ce este viata. M-am inselat si eu, alaturi de altii, si pot sa spun ca imi pare bine. De ce? Pentru ca am simtit ceva... Am uitat de mine, de lume, de Univers. Toata fiinta-mi paradoxal de zbuciumata era strabatuta de ochii lui. Traiam prin el.
Era Paradisul? Sau ...Iadul? Era un inger? Sau ...un demon? Acum, la fel ca si atunci, aceste intrebari nu-si gasesc raspunsul. Probabil ca sunt axiome ale existentei noastre, dovezi inexpulzabile ale trecerii prin viata.
Cine ar putea sti daca viata este o insusire sau o...calitate? Cine ar putea sti daca omul iubeste sau... vrea? In schimb, toti stiu ce am simtit: impietrirea aceea la vederea ei. Toti cunosc scanteia ce a facut sa explodeze in mine un foc bizar ce mi-a incendiat sufletul. Mi-a zdrobit ratiunea, mi-a frant aripile, mi-a schimbat viitorul.
Iubeam... Imaginea inchipuita a Edenului palea, cand zambetul lui imi saruta chipul...
Atunci am multumit Celui de Sus pentru ca ochilor mei le-a fost permisa vederea Sublimului. Nu am indraznit sa o pangaresc cu atingerea mea, ar fi fost un sacrilegiu, mi-am imaginat doar dumnezeiasca senzatie.
M-am trezit apoi brusc. Sunt sigur ca o sa mi se inteleaga disperarea cand... Doamne, fusese doar un vis! Ma indragostisem de un vis.
Ceea ce pare la prima vedere o nebunie este totusi, uneori, fidela copie a cruntei realitati..."


08-11-2006 02:15:43
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

sara40 a scris:

"Se inseala acela care crede ca stie ce este viata. M-am inselat si eu, alaturi de altii, si pot sa spun ca imi pare bine. De ce? Pentru ca am simtit ceva... Am uitat de mine, de lume, de Univers. Toata fiinta-mi paradoxal de zbuciumata era strabatuta de ochii lui. Traiam prin el.
Era Paradisul? Sau ...Iadul? Era un inger? Sau ...un demon? Acum, la fel ca si atunci, aceste intrebari nu-si gasesc raspunsul. Probabil ca sunt axiome ale existentei noastre, dovezi inexpulzabile ale trecerii prin viata.
Cine ar putea sti daca viata este o insusire sau o...calitate? Cine ar putea sti daca omul iubeste sau... vrea? In schimb, toti stiu ce am simtit: impietrirea aceea la vederea ei. Toti cunosc scanteia ce a facut sa explodeze in mine un foc bizar ce mi-a incendiat sufletul. Mi-a zdrobit ratiunea, mi-a frant aripile, mi-a schimbat viitorul.
Iubeam... Imaginea inchipuita a Edenului palea, cand zambetul lui imi saruta chipul...
Atunci am multumit Celui de Sus pentru ca ochilor mei le-a fost permisa vederea Sublimului. Nu am indraznit sa o pangaresc cu atingerea mea, ar fi fost un sacrilegiu, mi-am imaginat doar dumnezeiasca senzatie.
M-am trezit apoi brusc. Sunt sigur ca o sa mi se inteleaga disperarea cand... Doamne, fusese doar un vis! Ma indragostisem de un vis.
Ceea ce pare la prima vedere o nebunie este totusi, uneori, fidela copie a cruntei realitati..."


Stiu ca e greu de inteles atunci cind ai inima sfisiata, si totul in jur se prabuseste odata cu tine, dar ceea ce spun e adevarat.Adevarul se simte daca esti deschis si tu il poti simti.
Traieste prin tine, nu prin celalalt. Daca vrei sa darui....daruie.Daca vrei sa iubeste .....iubeste.Daruieste-te total doar o clipa, apoi revino la personalitatea ta, si traieste prin tine. Poti traii prin tine, pt. a te darui celuilalt. Dar nu traii prin el...,nu-i rapi libertatea de fi el, incearca sa o respecti, nu poseda nici macar cu gindul libertatea celuilalt.Daca Dumnezeu ne voia lipiti, un singur corp, un singur suflet, ne facea asa, dar suntem diferiti, tocmai pt. a invata si a respecta omul, in esenta lui.
Nu incerca sa fuzionezi pina la arderea totala, nu vei fi decit un fluture care moare incercind sa fuzioneze cu un bec.Daca iti place becul si lumina lui il admiri, dar detasat.
Iubeste, nu poseda, nu ingradi, nu limita, iubeste pur si simplu.
Toti suntem oameni si eu am momentele mele de cadere, daca nu am cadea nu am fi oameni.Oamenii sunt supusi greselii, trebuie doar sa nu persistam in gresala, ci sa invatam din ea, sa invatam sa ne ridicam mult mai puternici si mai adevarati.
Si tu poti....cei ce sufera mult, iubesc mult, dar si au o putere mare de regenerare.Dumnezeu ne da la fiecare sa ducem, atit cit putem, nu mai mult, nici mai putin.
Nu te limita singura, meriti mai mult, lasa-te in voia Cerului, lasa totul sa curga, nu grabi lucrurile,....iar daca nimeni nu-ti da nimic, daruieste-ti  tu singura bucurii.Nu uita de micile bucurii ale vietii si ti le ofera, asa cum ai face cu altii.

Ultima modificare facuta de ariela (08-11-2006 04:23:26)


08-11-2006 04:05:43
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90

ariela a scris:


sara40 a scris:

"Se inseala acela care crede ca stie ce este viata. M-am inselat si eu, alaturi de altii, si pot sa spun ca imi pare bine. De ce? Pentru ca am simtit ceva... Am uitat de mine, de lume, de Univers. Toata fiinta-mi paradoxal de zbuciumata era strabatuta de ochii lui. Traiam prin el.
Era Paradisul? Sau ...Iadul? Era un inger? Sau ...un demon? Acum, la fel ca si atunci, aceste intrebari nu-si gasesc raspunsul. Probabil ca sunt axiome ale existentei noastre, dovezi inexpulzabile ale trecerii prin viata.
Cine ar putea sti daca viata este o insusire sau o...calitate? Cine ar putea sti daca omul iubeste sau... vrea? In schimb, toti stiu ce am simtit: impietrirea aceea la vederea ei. Toti cunosc scanteia ce a facut sa explodeze in mine un foc bizar ce mi-a incendiat sufletul. Mi-a zdrobit ratiunea, mi-a frant aripile, mi-a schimbat viitorul.
Iubeam... Imaginea inchipuita a Edenului palea, cand zambetul lui imi saruta chipul...
Atunci am multumit Celui de Sus pentru ca ochilor mei le-a fost permisa vederea Sublimului. Nu am indraznit sa o pangaresc cu atingerea mea, ar fi fost un sacrilegiu, mi-am imaginat doar dumnezeiasca senzatie.
M-am trezit apoi brusc. Sunt sigur ca o sa mi se inteleaga disperarea cand... Doamne, fusese doar un vis! Ma indragostisem de un vis.
Ceea ce pare la prima vedere o nebunie este totusi, uneori, fidela copie a cruntei realitati..."


Stiu ca e greu de inteles atunci cind ai inima sfisiata, si totul in jur se prabuseste odata cu tine, dar ceea ce spun e adevarat.Adevarul se simte daca esti deschis si tu il poti simti.
Traieste prin tine, nu prin celalalt. Daca vrei sa darui....daruie.Daca vrei sa iubeste .....iubeste.Daruieste-te total doar o clipa, apoi revino la personalitatea ta, si traieste prin tine. Poti traii prin tine, pt. a te darui celuilalt. Dar nu traii prin el...,nu-i rapi libertatea de fi el, incearca sa o respecti, nu poseda nici macar cu gindul libertatea celuilalt.Daca Dumnezeu ne voia lipiti, un singur corp, un singur suflet, ne facea asa, dar suntem diferiti, tocmai pt. a invata si a respecta omul, in esenta lui.
Nu incerca sa fuzionezi pina la arderea totala, nu vei fi decit un fluture care moare incercind sa fuzioneze cu un bec.Daca iti place becul si lumina lui il admiri, dar detasat.
Iubeste, nu poseda, nu ingradi, nu limita, iubeste pur si simplu.
Toti suntem oameni si eu am momentele mele de cadere, daca nu am cadea nu am fi oameni.Oamenii sunt supusi greselii, trebuie doar sa nu persistam in gresala, ci sa invatam din ea, sa invatam sa ne ridicam mult mai puternici si mai adevarati.
Si tu poti....cei ce sufera mult, iubesc mult, dar si au o putere mare de regenerare.Dumnezeu ne da la fiecare sa ducem, atit cit putem, nu mai mult, nici mai putin.
Nu te limita singura, meriti mai mult, lasa-te in voia Cerului, lasa totul sa curga, nu grabi lucrurile,....iar daca nimeni nu-ti da nimic, daruieste-ti  tu singura bucurii.Nu uita de micile bucurii ale vietii si ti le ofera, asa cum ai face cu altii.


Ulciorul-Omar Kayamm


    Ramai sa mai sorbim o cupa la hanul vechi de pe coclauri,
    Caci pentru vin si pentru tine mai am in san trei pumni de aur.
    Ramai sa ne-omoram tristetea si setea fara de-alinare,
    Cu vinul negru de la hanul din valea umbrelor fugare .

    Stii tu , frumoaso , ca ulciorul din care bei infrigurata,
    E faurit din taina sfanta  din taina unui trup de fata?
    L-a faurit candva olarul, cel inspirat de duhul rau,
    Din taina unui trup de fata frumos si cald ca trupul tau.

    Inmiresmeaza-te , frumoaso, ca pe-un altar cu mirodenii
    Cat zarea-i plina de albastru cat lumea-i plina de vedenii.
    Acum cat drumurile lumii mai au pe margini bucurii
    Caci  maine in zadar vei bate la porti de suflete pustii.

    Iubeste-ma acum, caci anii la suferinti vor pune frauri,
    Si zilele vietii noastre se duc , ca frunzele pe rauri.
    Si trupul tau, care mi-i astazi cel mai dorit dintre limanuri
    Va fi un biet ulcior , din care vor bea drumetii pe la hanuri.


13-11-2006 15:05:37
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Frumoase versuri !
Numai ca :
Autorul este Omar Khayam

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (13-11-2006 22:57:07)


13-11-2006 22:43:13
   

Andromedan
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2005
Mesaje: 284
Viaţa se grăbeşte, rapidă caravană.
Opreşte-te şi-ncearcă să-ţi faci intensă clipa.
Nu mă-ntrista şi astăzi, făptură diafană,
Mai toarnă-mi vin! Amurgul m-atinge cu aripa…


Bea vin! în el găsi-vei Viaţa-fără-moarte.
Pierduta tinereţe din nou ţi-o va reda,
Divinul timp al rozei şi-al inimii curate!
Trăieşte-ţi clipa dată! Căci clipa-i viaţa ta!


Grăbite ca şi apa şi repezi ca un vânt
Ce-aleargă prin pustiuri, fug zilele-mi puţine.
Şi totuşi douâ zile indiferente-mi sunt:
Ziua de ieri şi ziua care-o să vină mâine.


Nu depăşi prezentul cu gândul! Ştii tu oare
Măcar dacâ-ai să termini cuvântul început?
Mâini poate deja fi-vom asemeni celor care
De şaptezeci de veacuri în neant au dispărut.
     ( Traieste-ti clipa,,,   - O. K. )


22-11-2006 00:54:38
   

Andromedan
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2005
Mesaje: 284
Singură,
în liniştea gândurilor amorţite de lipsa ta,
privesc oglinda clipelor de bucurie,
a reîntoarcerii.
Scriu pe bucăţi de iubire
arzând de dor în fire de lumină.
Se aştern petalele florilor purpurii
ale visului…
Imaginea ta creşte, mă-nvăluie rotund,
alinând zbaterile sunetului mut.
Din colţul întunecat al vibraţiei stinse
te vei răsuci…
Vei primi
salutul spiritului meu în falduri de iubire.
Vei surâde clipei.
Ne vom uni iar miile de petale
în buchetul albelor gânduri.
Vom regăsi seninul,
în umbrele aburilor ce au umplut,
spaţiul ce ne desparte…
   ( Bejliu Anne - Marie )


22-11-2006 01:11:57
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
..nu stiu incotro s-apuc…dorul imi iese mereu in cale si inimii ii bate mereu la fereastra pentru a se ascunde.Ma incearca din nou dragostea si n-as mai vrea s-o ascult –atat de mult am patimit …am trait ca plopu-n vale si lacrimile adunate au format o fantana cu 5 izvoare….unde trecatorii sorb apa dorului din mine pentru prevenire.Mi-este dor de ceea ce-am iubit,mi-e dor de brazii muntilor ,de romanticul toreador.Mi-e dor de mine de atunci !


sybile2 a scris:

dupa ce voi cuvinte mi ati pictat simtiea,mintea zicea asta i tot.dar vantul bate si sufletul urla ca lupul dacic a lupta.iar inima se umple de viata si bucurie .zburda copilareste de bucuria regasiri.ma bucur  ca v am gasit,ca  v am vazut vibrand, ca existati.  imi era dor


26-11-2006 12:37:10
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90

Irenne a scris:


Irenne a scris:

Traim vremuri ciudate.Poate chiar stranii.
Evenimentele viclene , surprize iesite din comun, fenomene nebanuite si neimaginate se ivesc brusc, ca un fulger,ca o scanteie a cerului, ca un destin neinteles, mult deasupra noastra si ne uluiesc.
Ne fac pentru moment martorii docili, nestiutori, inutili chiar.
Lumea din jurul nostru cea in care ne nastem si murim fara voie, in care creiem , murim sau iubim, ne scapa mereu de sub control si asta acum , in plina era a informaticii, a computerelor si a satelitilor, care supravegheaza si diseca orice fir de iarba, de par sau de praf.
Mereu apar evenimente care ne surprind si trec ca fulgere, pe cerul senin.
Iar noi alergam in urma lor si nu stim de ce, cu ce urmari , cu ce pret sau rost.
In lume se intampla mereu ceva ce noua ne scapa.
Este tocmai esentialul .
Un destin pare sa fie pe undeva deasupra si in afara noastra , necunoscute noua.


..toamna e pe sfarsite,frunzele se zbat intre ultima picatura de roua si existenta de a mai trai o zi....privim spectacolul naturii fara sa ne dam seama ca viata noastra e asemeni frunzelor ce cad toamna...nu-mi ramane decat sa traiesc pasiunea la maxim ,pasiunea unor trairi ..inchid okii ,visez si cand ma trezesc lumea din jur ma dezamageste...si totusi merg mai departe ,raman mesagerul iubirilor ,zambetul sufletelor triste...va iubesc!
Ce e viata…?

Ce e dragostea,dar iubirea..ce e amorul?
Doar tu iubite ma inveti taina sentimentelor,
Ma inveti sa merg prin viata
Asteptandu-te cu drag si dor!

Iata!...clipa autentica traita ori netraita
Visurile noastre…misterul ce ne-nvaluie,
Viata?!..of…ce e viata?!
Dragoste,iubire,amor!

Scriu si tot scriu…sufletu-mi scrie de zori
Cerneluri curgand pe foi albe,
Zambete ,lacrimi cu dor
Trairile vietii scrise-n lumina albastra.

Si cine m-aude?Cine ma vede?
Ziduri inalte cad peste mine,
Timpul e doar un vis
Visarea e viata..amorul o cana cu vin!
Il gustam,ii bem aroma taioasa
Ii facem loc printre vene subtiri,
Si fuge in inimi…fuge amorul
In lutul olarului,prin mainile lui
Trupuri ce trec si cana cu vin!
………………..
Te astept iubite pana n-oi mai avea dor
Pana cand n-oi mai avea cerneluri albastre!..21,10.06


27-11-2006 11:22:41
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90

Irenne a scris:

..nu stiu incotro s-apuc…dorul imi iese mereu in cale si inimii ii bate mereu la fereastra pentru a se ascunde.Ma incearca din nou dragostea si n-as mai vrea s-o ascult –atat de mult am patimit …am trait ca plopu-n vale si lacrimile adunate au format o fantana cu 5 izvoare….unde trecatorii sorb apa dorului din mine pentru prevenire.Mi-este dor de ceea ce-am iubit,mi-e dor de brazii muntilor ,de romanticul toreador.Mi-e dor de mine de atunci !

Te astept iubite

Am deschis fereastra unei toamne cu dor
Iti sorb respiratiile iubite,mirosi a crizantema,
Mintea-mi umbla hai-hui prin frunzele toamnei
La anii din urma cand ne sarutam in soapte .

Te astept …prea buna mea iubire
Sa imi agati iara busuioc la sani,
Te astept iubite sa-mi vii mereu la fereastra
Ce-mi bate cu vantul parului tau…

Am deschis sufletul ..vad o magie de culori
Dansul de cerbi ,aramie visare
Eu?cerboaica noptilor stelare
Am deschis si inima ..vad lava fierbinte de viata
Cum cheama trupul la hrana,
Si-am deschis si sentimentul
Dorintelor …setea de tine iubite!
Vino …eu te doresc barbate
Coapsa ma doare ,pupilele-mi sunt mari
Sanul ma scoate din tacerea
Crizantemelor ce alina durerea,
Vino in mine ,pentru tine
Pentru clipa ce zboara!...21.10.06




sybile2 a scris:

dupa ce voi cuvinte mi ati pictat simtiea,mintea zicea asta i tot.dar vantul bate si sufletul urla ca lupul dacic a lupta.iar inima se umple de viata si bucurie .zburda copilareste de bucuria regasiri.ma bucur  ca v am gasit,ca  v am vazut vibrand, ca existati.  imi era dor


27-11-2006 11:36:12
   
donnaalba
Femeie

Nou venit

Inregistat: 06-09-2006
Mesaje: 27

Irenne a scris:

..nu stiu incotro s-apuc…dorul imi iese mereu in cale si inimii ii bate mereu la fereastra pentru a se ascunde.Ma incearca din nou dragostea si n-as mai vrea s-o ascult –atat de mult am patimit …am trait ca plopu-n vale si lacrimile adunate au format o fantana cu 5 izvoare….unde trecatorii sorb apa dorului din mine pentru prevenire.Mi-este dor de ceea ce-am iubit,mi-e dor de brazii muntilor ,de romanticul toreador.Mi-e dor de mine de atunci!



Dacă-ai crezut c-ar fi putut să fie
Ceva mai mult decât ce-a fost, te-ai înşelat!...
N-a fost decât un început de nebunie,
De care-ntâmplător ne-am vindecat!...

N-a fost decât un zbor de triolete
Pe care un poet le-a scris în vis,
În cinstea celei mai frumoase fete,
Şi-a-nnebunit de'ndată ce le-a scris!...

N-a fost decât ce nu se poate spune
Decât cu ochii-nchişi şi pe-nnoptat,
În ritmul unui început de rugăciune
Pentru iertarea primului păcat!...

N-a fost decât ce-a trebuit să fie,
Şi, dac-a fost cu-adevărat ceva,
N-a fost decât un strop de veşnicie
Desprins dintr-un meschin "et caetera!"...
   Minulescu ...
   Viata e atit de stramba !... Stiu , din nefericire, cat de mult doare ! Si totusi, "maine va fi alta zi !" , iar sufletul tau va reinvata sa straluceasca , sperand ... Cand nu mai avem vise, cand nu mai sunt sperante, sufletul incepe sa moara incetul cu incetul .
   E necesar sa visam, sa speram ... Poate "cel ce vine" ...


12-12-2006 03:18:37
   
?? patraulea
Cont Sters

Inregistat: 28-05-2006
Mesaje: 5
Unik, magnific! Splendid! Sigur va venii! Poate ca va trebui sa citeasca mai des ceea ce scrii pe forum!
unik@ a scris:

Departe de tine ma simt legata de maini si de picioare cu lanturi mari, grele si ruginite.Doar sufletul meu e liber...zboara pana la tine, iti fura o sarutare si se intoarce plangand, flamand de dragostea pe care doar tu, iubitul meu,mi-o poti darui. Astept mereu nerabdatoare noaptea pentru a te putea intalni in vis.Aici esti langa mine, ma iubesti,imi esti aproape intotdeauna.Ne pierdem amandoi intr-o lume indepartata, unde nu exista timp sau spatiu,suntem doar noi...noi doi! E o lume a fericirii, a iubirii...a noastra!Insa toate acestea dispar usor-usor in zori,cand visul se termina si soarele mandru urca din nou pe bolta cereasca vestind inceperea unei noi zile, care pt. mine inseamna doar suferinta...Ma trezesc cu lacrimi ce-mi curg pe obrazul care inca mai pastreaza urma sarutului tau.Privesc in jurul meu si vad oameni grabiti, oameni tristi, oameni fericiti, dar nici unul nu stie secretul ascuns in inima mea.Secretul il stii doar tu-singura persoana care-mi poate patrunde in inima si in ganduri.Traiesc spunandu-mi in fiecare zi ca tu ma astepti ,astepti sa fim impreuna,sa ne sarutam, sa ne iubim si sa fim fericiti.Nu-mi pierd speranta...va veni si ziua in care vei fi doar al meu iar eu voi fi doar a ta si amandoi impreuna toata viata!


01-01-2007 16:30:52
   

Andromedan
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2005
Mesaje: 284
Nu vreau sa te fur,
Vreau numai sa te intalnesc... undeva la mijloc,
Dragostea mea, un loc sa gasesc.
Nu vreau sa te furi,
Vreau doar sa nu te amagesti... undeva la mijloc,
Intre tine si tu, in lumina din inima ta privesti !
Nu vreau sa ma furi…
Vreau sa te lasi sa-ti daruiesc... undeva la mijloc,
In seninul din privirea ta sa ametesc !
Nu vreau sa ne furi
Vreau numai sa ne intalnesti... undeva la mijloc,
In visul din lumea pe care, doar in gand o regasesti !
Nu vreau sa ma furi..
Nu vreau sa te furi..
Nu vrea sa ne furi !

Nu vreau sa te fur ,
Vreau numai sa ma risipesti... undeva la mijloc,
Intre tot ce esti tu si tot ce-ti doresti !
Nu vreau sa te furi ,
Vreau doar sa nu te ratacesti... undeva la mijloc,
Intre tot ce ai pierdut si tot ce nu gasesti !
Nu vreau sa ma furi,
Vreau numai sa ma linistesti... undeva la mijloc,
Intre tot ce sunt eu si tot ce-mi lipsesti !
Nu vreau sa ne furi
Vreau numai sa ne ocrotesti... undeva la mijloc,
Intre tot ce nu-ti spun si tot ce gandesti !
    ( F. Chilian )


06-01-2007 00:39:29
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
suflet..., vant trist de toamna, vant rece de iarna tarzie a vietii sufletului

08-01-2007 23:04:20
   
Pagini:  1 2 3 4 5    
Mergeti la