Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Pagini Personale / Cine sunt EU inaintea Mea !    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? Cristi28Dj
Cont Sters

Inregistat: 30-11-2005
Mesaje: 193
Multi se intreaba cu ce sa inceapa; eu ma intreb ce sa incep, si chiar am gasit raspunsul.

Este dificil sa te raportezi la ceilalti indivizi din societate atunci cand ai o varsta care cere tot timpul mai mult ,si mai mult iar eu ,el sau ea nu stim cine suntem defapt cu noi insine ; cine sunt eu inaintea mea ?
Cum sunt perceput ,ca om sau ca persoana ?
Inainte de toate trebuie sa ma definesc eu insumi ,sa ma raportez la mine si la ceea ce sunt eu pentru a ma intelege pe mine si apoi pot trece sa ma raportez la ceilalti. O problema aparent banala dar care de multe ori da bataie de cap mai tuturor acelora dintre noi care cauta felul de a fi in raport cu ceilalti ;fiecare dintre noi suntem deosebiti in felul nostru special de a fi, iar ce incerc sa fac cu mine fara sa ma cunosc in esenta mea reiese clar din raporturile mele cu ceilalti ,de multe ori simtindu-ne inferiori .
Asta se leaga de Imaginea de Sine a noastra , a ceea ce credem noi despre propria noastra persoana in raporturile cu ceilalti . Mecanismul incorporat al succesului ,al fiecaruia dintre noi functioneaza doar atunci cand nu este blocat constient de persoana si cand nu este eronat dirijat tocmai in scopul de a realiza imposibilul .
Esenta noastra ca oameni  este sa fim noi insine si sa cautam tot timpul sa ne imbunatatim calitatile cu care suntem dotati ,sa cream ,sa dam viata si sa existam in armonie cu natura universului in care traim .Acesta ar fi idealul .

Personalitatea mea, caracterul meu , cum spunea Homer ,reprezinta destinul pe care il am cu toate ca azi este contrazis de marii psihologi ;destinul meu ,nu depinde doar de caracter ci de totalitatea elementelor sistemului in care exist si in care am fost creat eu ,el sau ea .Fiecare om ,are un scop bine determinat in viata cu voia sau fara voia lui ,el nefacand altceva ,decat lucrurile pentru care a fost creat sa le faca ,chiar daca el crede sau nu acest lucru .M-am cam indepartat de la subiect ,si totusi : Cine sunt eu inaintea mea ?

Ultima modificare facuta de Cristi28Dj (19-09-2006 23:58:27)


19-09-2006 23:26:16
   
?? Andreea_S
Cont Sters

Inregistat: 21-08-2006
Mesaje: 12
Faptul ca traiesti nu a fost o idee a ta, si ca respiri nu a fost hotararea ta. Faptul ca traiesti a fost ideea Altcuiva si ca sa respiri, darul Lui pentru tine. Nimeni nu gandeste, nu simte, nu se manifesta ca tine, nimeni nu zambeste asa cum tu o faci. Nimeni nu vede cerul cum il vezi tu si nimeni nu stie tot ceea ce stii tu. Fata ta nu o are nimeni pe acest pamant si ochii acestia ii ai doar tu. Nu uita niciodata! Esti bogat si bogatia ta nu sunt banii tai, ci viata ta. Nimeni nu traieste ca tine. Tu esti dorit, nu esti un rod al intamplarii, o toana a naturii, esti un gand al lui Dumnezeu, si inca unul genial. Tu esti tu!...

20-09-2006 02:27:46
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
tu inaintea ta esti pina la urma cea mai importanta persoana....
poate doar daca nu esti un sfint...


20-09-2006 03:38:32
   
?? costelino1
Cont Sters

Inregistat: 19-05-2006
Mesaje: 685

da_si_nu a scris:

tu inaintea ta esti pina la urma cea mai importanta persoana....
poate doar daca nu esti un sfint...

sfint = sfant, si nu ii da sfaturi ce il poate transforma usor in narcisist. Scuze dar nu aveam ce face !


04-01-2007 16:48:04
   
?? adriana35
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 3

costelino1 a scris:


da_si_nu a scris:

tu inaintea ta esti pina la urma cea mai importanta persoana....
poate doar daca nu esti un sfint...

sfint = sfant, si nu ii da sfaturi ce il poate transforma usor in narcisist. Scuze dar nu aveam ce face !

castelino1 , astazi este pentru prima data cand scriu pe forum, dar asta nu inseamna ca nu am urmarit ce se intampla aici,dar tu esti in permanenta contradictie cu toata lumea.Tu nu ai nevoie de sfaturile nimanui , tu esti unicul si cel mai dintre cei mai , tu traiesti in lumea ta.Dar pararerea mea (retine , nu este un sfat) , incearca sa te impaci cu sine insuti, si vei deveni mai bun si mai ingaduitor.Incearca sa iei viata asa cum este , nu incerca sa traiesti in lumea ta , incerca sa socializezi si sa vezi si oamenii din jurul tau , incerca in primul rand sa TRAIESTI.


06-01-2007 14:49:15
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

adriana35 a scris:


costelino1 a scris:


da_si_nu a scris:

tu inaintea ta esti pina la urma cea mai importanta persoana....
poate doar daca nu esti un sfint...

sfint = sfant, si nu ii da sfaturi ce il poate transforma usor in narcisist. Scuze dar nu aveam ce face !

castelino1 , astazi este pentru prima data cand scriu pe forum, dar asta nu inseamna ca nu am urmarit ce se intampla aici,dar tu esti in permanenta contradictie cu toata lumea.Tu nu ai nevoie de sfaturile nimanui , tu esti unicul si cel mai dintre cei mai , tu traiesti in lumea ta.Dar pararerea mea (retine , nu este un sfat) , incearca sa te impaci cu sine insuti, si vei deveni mai bun si mai ingaduitor.Incearca sa iei viata asa cum este , nu incerca sa traiesti in lumea ta , incerca sa socializezi si sa vezi si oamenii din jurul tau , incerca in primul rand sa TRAIESTI.

buna remarca...si foarte bun sfat...!!!


06-01-2007 18:49:57
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

adriana35 a scris:


costelino1 a scris:


da_si_nu a scris:

tu inaintea ta esti pina la urma cea mai importanta persoana....
poate doar daca nu esti un sfint...

sfint = sfant, si nu ii da sfaturi ce il poate transforma usor in narcisist. Scuze dar nu aveam ce face !

castelino1 , astazi este pentru prima data cand scriu pe forum, dar asta nu inseamna ca nu am urmarit ce se intampla aici,dar tu esti in permanenta contradictie cu toata lumea.Tu nu ai nevoie de sfaturile nimanui , tu esti unicul si cel mai dintre cei mai , tu traiesti in lumea ta.Dar pararerea mea (retine , nu este un sfat) , incearca sa te impaci cu sine insuti, si vei deveni mai bun si mai ingaduitor.Incearca sa iei viata asa cum este , nu incerca sa traiesti in lumea ta , incerca sa socializezi si sa vezi si oamenii din jurul tau , incerca in primul rand sa TRAIESTI.

se pare ca si+a schimbat infatisarea,are o alta fata,...si uite asa a reusit sa "sparga"proverbul cu lupul si infatisarea...bravo lui!!!


08-01-2007 12:08:36
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
eu inaintea mea ...hmmm ciudat pusa problema ...,din care aspect,altruist ori critic ?

08-01-2007 22:15:28
   
?? emilro
Cont Sters

Inregistat: 26-12-2005
Mesaje: 29

da_si_nu a scris:

tu inaintea ta esti pina la urma cea mai importanta persoana....
poate doar daca nu esti un sfint...

SUPERBA diferentiere intre oameni si Sfinti. ... M-ai uns la suflet ... Atat de simplu!!


08-01-2007 22:30:27
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579

emilro a scris:


da_si_nu a scris:

tu inaintea ta esti pina la urma cea mai importanta persoana....
poate doar daca nu esti un sfint...

SUPERBA diferentiere intre oameni si Sfinti. ... M-ai uns la suflet ... Atat de simplu!!

fara a te simti atacat cred ca ti-a scapat ceva totusi ! te las sa descoperi singur ! adancurile  pot fi mult mai profunde  si mai placute decat ce se vede acum si aici. nu crezi ca e prea simplu sa vb doar in doua- trei vb despre ceva ce inseamna cu mult mai mult  ?


08-01-2007 22:59:19
   
?? emilro
Cont Sters

Inregistat: 26-12-2005
Mesaje: 29

wscorpio a scris:


emilro a scris:


da_si_nu a scris:

tu inaintea ta esti pina la urma cea mai importanta persoana....
poate doar daca nu esti un sfint...

SUPERBA diferentiere intre oameni si Sfinti. ... M-ai uns la suflet ... Atat de simplu!!

fara a te simti atacat cred ca ti-a scapat ceva totusi ! te las sa descoperi singur ! adancurile  pot fi mult mai profunde  si mai placute decat ce se vede acum si aici. nu crezi ca e prea simplu sa vb doar in doua- trei vb despre ceva ce inseamna cu mult mai mult  ?

Ca forma,trebuia sa spun : ....diferentierea dintre oameni si Sfinti. In rest.... Imi este greu sa vorbesc despre ceea ce simt . Nu gasesc formele ideale in exprimare. Sunt prea sarac. Iti citesc cu mare placere postarile,pt. ca acolo,in trairile tale,imi regasesc stari pe care nu le pot exprima. ... De ceva timp,fara a tinde spre sfintenie,imi doresc sa nu mai jignesc,sa ascult(!) cu adevarat,sa nu imi atribui calitati pe care nu le am (dar pe care,poate din egocentrism) mi le "asum" ,constient sau inconstient ,ca dau bine la "CV"-u. De exemplu,daca ma vei intreba ce cred despre minciuna,voi raspunde pe nerasuflate ca o detest! In realitate,si eu mint,cu toate ca ma eschiveaz prin formularea "adevarului rostit doar pe jumatate".Si omisiunea cu intentie,tot minciuna se cheama!
Simplitatea afirmatiei lui da_si_nu am gasit-o superba,tocmai ca are in "spatele" ei zbuciumul a aproape 2000 de ani. Calea spre Sfintenie.
PS :nu ma simt "atacat" de tine,sunt chiar onorat de parerea ta.


11-01-2007 02:48:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Femeia

Mamoase. Copilaroase. Rasfatate. Victimizate. Pregatite (de orice). Orgolioase (pana la Dumnezeu). Sensibile (si inapoi). Cicalitoare (zi si noapte). Spirituale. Barfitoare (mai tot timpul). Discrete (numai cand au interesul). Serioase. Gratioase. Slabe (cu dieta). Rubensiene (fara dieta). Feminine. Malitioase (zi si noapte). Sufletiste (ziua). Ganditoare (noaptea). Profunde (de sarbatori). Veninoase (arareori). Pline de compasiune. Cu simtul umorului. Cinice (niciodata prea mult). Sarcastice (dupa nunta). Grijulii (dupa botez). Resemnate (dupa al doilea divort). Implinite (dupa primul sau al doilea copil). Distruse (dupa primul avort). Renascute (dupa prima zi de scoala a copilului). Mature (la datorie). Luminate (dupa primul nepot). Sfarsite (dupa o despartire). Mancacioase (de la un ruj). Copilaroase (de la un zambet). Timide (de la o privire). Rosii in obrajori (de la un gand ascuns). Perverse (de la te miri ce). Senzuale (de la un sarut). Acre (din nimic). Sarmante (de la cercei). Rapitoare (e de la ei sau de la ea). Fericite (din mai nimic). Misterioase (din copilarie). Mistuite (din dragoste). Mironosite (din rochite sau fustite). Magulite (din auzite). Nepasatoare (dupa moft). Martire (din fire). Dulci (cu suflet din vata de zahar ars). Razboinice (in filme). Diafane (Primavara si Toamna). Translucide (tot pe atunci). Razvratite (de cate ori au chef). Transparente (de la suferinta). Opace (de la indiferenta). Usoare (de la bijuterii). Grele (de la ele). Subtiri (de la carte). Avute (de la parte). Sofisticate (din toate cate putin). Alambicate (din curiozitate). Complexate (din nedreptate). Neimpacate (din pacate). Puternice (din credinta). Senine (de la ochi). Fragile (de la glezne). Vulnerabile (de la sani). Soptite (de la buze). Supuse (de la genunchi). Plutitoare (de la par). Salbatice (de la natura). Fabuloase (pline de dor si dorinta). Icoane (pentru copiii lor). Femeile (ca un joc de cuvinte si de viata).
Femeileā€¦


11-05-2007 17:27:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
...sigur... ca neadevarul a ajuns o forma existentiala atata timp cat imaginea individului conteaza mai mult decat ceea ce este in realitate...putini isi mai permit sa-si puna sufletul pe masa si sa-si dea in vileag simtirile si gandurile...mai ales ca ar fi f. periculos pt. ca cei care vaneaza asemenea raritati naive sunt multi si profitori si mincinosi si parsivi si ...multi...poate ca multi dintre noi...de prea multe esecuri in a spune adevarul (ma refer la modul cum e primit un adevar de cei din jur), incep sa invete , nu neaparat sa minta...ci sa ascunda adevarul si sa fabrice pareri cerute de auditoriu si percepute mai usor de catre vanatorii de sinceritati...E ca un scut de aparare...Sigur ca, nu imi convine ca de sinceritatea mea sa se profite si sa mi se faca si mult rau...asa ca...societatea in care traiesc ma invata sa nu mai fiu eu...ci sa imi creez o imagine care sa fie compatibila cu cerintele sistemului in care traiesc...ca nu am altul...si m-as duce in padure sau in jungla...dar si acolo au ajuns...oamenii....

29-05-2007 19:08:54
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
cind ajung ca eu sa nu imi mai iert greselile mela....sa ma autopedepsesc chiar atunci cind societatea nu ma considera vinovata....deja cred ca exista o schisma intre sufelt, trup si firea umana...

04-06-2007 13:05:44
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
cine sint  eu in fata mea? un fir de nisip in pustiul Sahara, un om subjugat atitor pofte trupesti si sufletesti.....cine sint eu ?  sint departarea spre care alerg,sint dorul macinat in mii de stelute,sint omul ce ride cind sufletu-i trist
SINT AMESTEC DE OM SUBJUGAT LEGILOR PAMINTESTI SI DORINTEI ARZATOARE DE A FI SUBJUGAT LEGILOR CERESTI
asta sint acum


01-01-2008 20:01:59
   
?? Dora-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
cine sunt ....un umar de incredere,pasiuni si vise ,apa si foc ,o paturica calda in zilele geroase,cozonac cu vanilie ,un copil nebunatic...femeia ce se vrea sa fie nu mai buna ca altii,ci mai buna ca ieri fata de mine...astept in barca vietii mele oameni ce vor schimbarea...daca eu am reusit si tu...vei reusi...

27-01-2008 01:31:02
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Daca esti deprimata, aminteste-ti ca:
- suntem sexul frumos
- noi nu avem nevoie sa purtam cravate
- nu ne doare nimic cand impreunam picioarele
- daca ne decidem sa prestam meserii exclusive pt barbati suntem "cineva" / daca ei decid sa desfasoare profesiuni de femei sunt homosexuali
- inteligenta noastra se poate compara cu inteligenta barbatilor, dar aspectul nostru este mai bun
- daca omoram pe cineva si demonstram ca s-a intamplat in timpul sindromului premenstrual totul este OK
- creierul nostru are aceeasi capacitate ca a barbatilor, chiar daca avem 6 miliarde de neuroni mai putin, asta inseamna ca neuronii nostri sunt mai eficienti
- suntem in stare sa ne ocupam de mai multe treburi in acelasi timp
- stim tot timpul unde se gasesc ciorapii
- sotia presedintelui se cheama "first lady". Sotul unei femei presedinte este ca un nimic pus la stanga, chiar daca este de dreapta
- daca ne casatorim cu un ereditar al tronului, suntem regine, in timp ce daca un barbat se casatoreste cu o mostenitoare a tronului, va fi sotul reginei
- daca am fost inselate suntem victime, daca noi inselam, ei sunt cei cu coarne
- copiii spun pt prima oara "mama" ;
- stim ca copilul este sigur al nostru
- avem concediu de maternitate, iar examenul ginecologic este mai placut decit investigatiile de prostata
- suntem monogame chiar daca ar trebui sa incercam cu diferiti barbati pana gasim unul care sa (ne) merite
- suntem mereu prezente la nasterea fiilor
- alaptam
- suntem "star" la casatorie
- a mai auzit cineva vorbindu-se de "muz(a) (la masculin) inspiratiei"?
- traim mai mult
- suntem mai rezistente la boli si infectii
- avem mai putine probleme cardiace
- transpiram mai putin
- avem prioritate pe navele de salvare
- suntem mai sensibile
- femeile care traiesc singure mananca mai bine
- avem ziua noastra internationala
- suntem intr-adevar minunate


19-02-2008 11:42:19
   
mytytyk
Femeie

Nou venit

Inregistat: 10-02-2008
Mesaje: 2
hgdftuh

19-02-2008 15:24:56
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

mytytyk a scris:

hgdftuh

inteligent...foarte inteligent postul tau...
felicitari!=)


19-02-2008 16:00:17
   
Pagini: 1    
Mergeti la