Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / de suflet ...    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
draga iubire...iti stau in genunchi ca la un templu si ma rog:infrunta-mi suferinta,dorul,ironizeaza-mi deceptiile ,da-le dilete...mangaie-mi asteptarile indelungi si nesigure ,"infirmitatile",orice mahnire...draga iubire ,apleaca-ti geana peste okii mei si asculta-ma :ajuta-ma sa suport totul,viata insasi ...pentru a suferi mai putin ...sa am acea lumina care sa invioreze intunericul ,al meu sau al celor pe care cu drag mi-i trimiti....

Ultima modificare facuta de nevinovata (15-06-2007 22:08:23)


15-06-2007 22:03:38
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
draga barbate...iti scriu pe o coala de dor si ii dau un parfum de crizantema spre a citi cu drag randurile-mi arzande....magdalenizarea unui suflet s-a incheiat....ce tren sa iau ,ce val sa navighez si ce colina sa inchiriez?ce munte sa urc si ce pasare sa imi cumpar?..draga barbate...oare tu esti nascut ,unde esti si ce faci acum?!

15-06-2007 22:13:35
   
?? stellus
Cont Sters

Inregistat: 09-03-2007
Mesaje: 300
Atunci cand destinul ne invinge, ajungem sa credem ca noi suntem de vina.

Dar adevarul e ca nimeni nu e de vina.

Ceea ce nu stim, este sa pretuim fiecare clipa.
    Deoarece toti suntem trecatori.

Iubirea ne ajuta sa mergem mai departe.


15-06-2007 22:37:23
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
5 randuri care fac cat toate bibliotecile la un loc..te felicit si te ador!


stellus a scris:

Atunci cand destinul ne invinge, ajungem sa credem ca noi suntem de vina.

Dar adevarul e ca nimeni nu e de vina.

Ceea ce nu stim, este sa pretuim fiecare clipa.
    Deoarece toti suntem trecatori.

Iubirea ne ajuta sa mergem mai departe.


15-06-2007 22:48:05
   
?? stellus
Cont Sters

Inregistat: 09-03-2007
Mesaje: 300
Florile au un limbaj aparte. Cat de incantator ar putea sa vorbeasca un tanar iubitei sale fara sa foloseasca cuvintele! Cat de delicat poate aceasta
sa-i raspunda prin "vorbe parfumate"! Calea cea mai usoara prin care poti sa-ti exprimi sentimentele si ceea ce gandesti este cea a inmanarii unui buchet de flori persoanei iubite.
Miturile, povestile biblice, fabulele, toate au incercat sa elucideze misterul
semnificatiei florilor. In anii 1700, Charles al II-lea al Suediei a introdus un nou limbaj in Europa, in momentul in care a adus din Persia asa numita "arta a limbajului florilor". In secolul urmator s-au publicat prelegeri intregi pe aceasta tema, secretul fiind dezvaluit tuturor.
O intrega conversatie poate sa aiba loc intr-un simplu buchet de flori. Vor fi voci insa, care pot sa spuna ca astazi, cand informatia se poate transmite cu viteza gandului, dintr-o parte in alta a globului, cand exista E-mailul, toate acestea si-au pierdut din sens. Dar oricat de mult ar evolua omenirea si oricat de multe alte mijloace de comunicare vor aparea, florile vor fi mereu mesagerul dragostei iar semnificatia lor va continua sa fie importanta pentru noi.
Deci, daca doresti sa-i faci iubitului cunoscuta dragostea pe care i-o porti, ziua de 14 februarie iti da posibilitatea asta. Trimite-i flori si va sti! Florile sunt mult mai subtile decat un simplu E-mail si spun mai multe lucruri decat ti-ai imagina vreodata.
Iata cateva dintre semnificatiile atribuite acestora:
Urmatoarele semnificatii le-am gasit pe mai multe site-uri , dar nici macar unul nu arata si o poza la fiecare floare.

Albastrea : delicatete

Anemona: anticipare, slabiciune

Begonie: ganduri negre

Boboci de trandafir: iubire si puritate

Brad: timp

Cactus: suferinta

Cala: frumusete magnifica, mandrie

Camelii albe: esti adorabila

Camelii rosii: esti in inima mea

Camelii roz: dor

Campanula: magie

Caprifoi: prietenie

Cimbru: curaj, energie

Ciubotica cucului: frumusete tanara

Condurul doamnei: am incredere in dragostea mea

Coroana imperiala: persecutie

Crin alb: puritate

Crin de apa: puritatea inimii

Crin galben: falsitate

Crizantema: optimism, bucurie

Crizantema alba: adevar

Crizantema galbena: ofensa

Crizantema rosie: te iubesc

Dafin: coroana poetilor

Degetel rosu: nesinceritate

Feriga: sinceritate

Floarea soarelui: a castiga dragostea cuiva

Galbenea: fericire

Garoafa alba: dulcete si iubire, dragoste pura

Garoafa galbena: m-ai dezamagit

Garoafa rosie: inima mea este asemenea unei torte

Garoafa roz: nu te voi uita nicodata

Garofita: vitejie

Gentiana: puritate

Ghinda: simbolul nordic al vietii si al nemuririi

Ghiocel: prieten la nevoie

Gladiole: florile gladiatorilor, sinceritate

Iasomie: abundenta de dragoste

Iedera: incredere

Imortele: dragoste eterna

Iris: mesaj

Lalea: simbolul dragostei

Laur: faima

Levantica: puritate, tacere

Liliac alb: tinerete, inocenta

Liliac rosu: primele emotii ale dragostei

Lotus: iertare, dragoste instrainata

Mac: uitare

Maghiran: dragoste, fericire

Magnolie: nobilitate

Margareta alba: inocenta

Margareta rosie: frumusete

Maslin: pace

Mirt: dragoste impartasita

Muscata: gentilitate

Nalba: ambitie

Narcisa: vanitate

Narcisa galbena: dragoste neimpartasita

Nemtisor: lumina, veselie

Nu- ma-uita: dragoste adevarata, prietenie si fideliate

Orhidee: frumusete

Panseluta: simbolul iubitului, al amintirilor

Papadie: simbolul soarelui, al cochetariei

Paralute: fidelitate si inocenta, simplitate

Portocal: casatorie

Rozmarin: amintire

Salcam: dragoste tainica

Salvie: fericire

Soc: tradare

Trandafir: dragoste

Trandafir alb: sunt demn de dragostea ta

Trandafir galben: gelozie

Trandafir rosu: pasiune

Trandafir roz: placere si suferinta

Trifoi: loialitate

Trifoi cu patru foi: noroc

Urzica: calomnie, defaimare

Violeta: modestie

Violete albastre: incredere

Zambila: durere

Zambila alba: sunt mandru de tine

Zambila albastra: continuitate a sentimentelor

Zambila Rosie: imi pare rau

Zambila roz: joaca


15-06-2007 23:35:06
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
de ce nu si .. oricare alta zi? :rolleyes:


stellus a scris:


Deci, daca doresti sa-i faci iubitului cunoscuta dragostea pe care i-o porti, ziua de 14 februarie iti da posibilitatea asta. Trimite-i flori si va sti!


Ultima modificare facuta de fun-funny (15-06-2007 23:41:22)


15-06-2007 23:36:57
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
trandafir rosu...ma reprezinta....cat mai mult  rosu sa fie,,,bordo....am pus pasiune de cand ma stiu in orice fac ....si peste toata pasiunea-mi ,iubirea...


stellus a scris:

Florile au un limbaj aparte. Cat de incantator ar putea sa vorbeasca un tanar iubitei sale fara sa foloseasca cuvintele! Cat de delicat poate aceasta
sa-i raspunda prin "vorbe parfumate"! Calea cea mai usoara prin care poti sa-ti exprimi sentimentele si ceea ce gandesti este cea a inmanarii unui buchet de flori persoanei iubite.
Miturile, povestile biblice, fabulele, toate au incercat sa elucideze misterul
semnificatiei florilor. In anii 1700, Charles al II-lea al Suediei a introdus un nou limbaj in Europa, in momentul in care a adus din Persia asa numita "arta a limbajului florilor". In secolul urmator s-au publicat prelegeri intregi pe aceasta tema, secretul fiind dezvaluit tuturor.
O intrega conversatie poate sa aiba loc intr-un simplu buchet de flori. Vor fi voci insa, care pot sa spuna ca astazi, cand informatia se poate transmite cu viteza gandului, dintr-o parte in alta a globului, cand exista E-mailul, toate acestea si-au pierdut din sens. Dar oricat de mult ar evolua omenirea si oricat de multe alte mijloace de comunicare vor aparea, florile vor fi mereu mesagerul dragostei iar semnificatia lor va continua sa fie importanta pentru noi.
Deci, daca doresti sa-i faci iubitului cunoscuta dragostea pe care i-o porti, ziua de 14 februarie iti da posibilitatea asta. Trimite-i flori si va sti! Florile sunt mult mai subtile decat un simplu E-mail si spun mai multe lucruri decat ti-ai imagina vreodata.
Iata cateva dintre semnificatiile atribuite acestora:
Urmatoarele semnificatii le-am gasit pe mai multe site-uri , dar nici macar unul nu arata si o poza la fiecare floare.

Albastrea : delicatete

Anemona: anticipare, slabiciune

Begonie: ganduri negre

Boboci de trandafir: iubire si puritate

Brad: timp

Cactus: suferinta

Cala: frumusete magnifica, mandrie

Camelii albe: esti adorabila

Camelii rosii: esti in inima mea

Camelii roz: dor

Campanula: magie

Caprifoi: prietenie

Cimbru: curaj, energie

Ciubotica cucului: frumusete tanara

Condurul doamnei: am incredere in dragostea mea

Coroana imperiala: persecutie

Crin alb: puritate

Crin de apa: puritatea inimii

Crin galben: falsitate

Crizantema: optimism, bucurie

Crizantema alba: adevar

Crizantema galbena: ofensa

Crizantema rosie: te iubesc

Dafin: coroana poetilor

Degetel rosu: nesinceritate

Feriga: sinceritate

Floarea soarelui: a castiga dragostea cuiva

Galbenea: fericire

Garoafa alba: dulcete si iubire, dragoste pura

Garoafa galbena: m-ai dezamagit

Garoafa rosie: inima mea este asemenea unei torte

Garoafa roz: nu te voi uita nicodata

Garofita: vitejie

Gentiana: puritate

Ghinda: simbolul nordic al vietii si al nemuririi

Ghiocel: prieten la nevoie

Gladiole: florile gladiatorilor, sinceritate

Iasomie: abundenta de dragoste

Iedera: incredere

Imortele: dragoste eterna

Iris: mesaj

Lalea: simbolul dragostei

Laur: faima

Levantica: puritate, tacere

Liliac alb: tinerete, inocenta

Liliac rosu: primele emotii ale dragostei

Lotus: iertare, dragoste instrainata

Mac: uitare

Maghiran: dragoste, fericire

Magnolie: nobilitate

Margareta alba: inocenta

Margareta rosie: frumusete

Maslin: pace

Mirt: dragoste impartasita

Muscata: gentilitate

Nalba: ambitie

Narcisa: vanitate

Narcisa galbena: dragoste neimpartasita

Nemtisor: lumina, veselie

Nu- ma-uita: dragoste adevarata, prietenie si fideliate

Orhidee: frumusete

Panseluta: simbolul iubitului, al amintirilor

Papadie: simbolul soarelui, al cochetariei

Paralute: fidelitate si inocenta, simplitate

Portocal: casatorie

Rozmarin: amintire

Salcam: dragoste tainica

Salvie: fericire

Soc: tradare

Trandafir: dragoste

Trandafir alb: sunt demn de dragostea ta

Trandafir galben: gelozie

Trandafir rosu: pasiune

Trandafir roz: placere si suferinta

Trifoi: loialitate

Trifoi cu patru foi: noroc

Urzica: calomnie, defaimare

Violeta: modestie

Violete albastre: incredere

Zambila: durere

Zambila alba: sunt mandru de tine

Zambila albastra: continuitate a sentimentelor

Zambila Rosie: imi pare rau

Zambila roz: joaca


Ultima modificare facuta de nevinovata (15-06-2007 23:44:16)


15-06-2007 23:43:30
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
suflet si impresii........Simt tot Cerul ca se prabuseste peste aripa mea franta de destin de n-as iubi-nu pot fara sa nu simt sufletul cum vibreaza,fara sa nu plang,sa zambesc ,sa-mi fie dorā€¦foc ,pasiune ,dezlantuire dulce precum marea in reflux..lacrima,lumina,zambet,poezie, muzica,rasfat,sunet,culoare,tristete,indurare,suspin,geamat,dor,mister,extaz..Eternitatea ma va judeca pentru arhiva mea sentimentala si dorintiā€¦.Trebuie sa exist ca sa pot face ceva si sa fac ceva pentru ca sa exist cu adevarat.
Imi doresc sa ma ascund intr-o primavera rasarita si sa infloresc sau sa raman inflorita in gradina unui iubitā€¦


17-06-2007 01:10:11
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ai ajuns la varsta cand inima ta isi cere drepturile sale! Dreptul de a iubi, dreptul de sacrificiu, dreptul de a-si cunoaste jumatatea.Si o vezi... E speriata de transformarile din interior, de constientizarea propriei puteri... puterea de a transforma lumea, de a transforma vieti;a ta , a lui...=(=(=(

17-06-2007 01:44:49
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
iar daruirea,iubirea,dorinta,dragostea ,totul ..sunt mai intense ca la 20 de ani!
tasha 1951 a scris:

Ai ajuns la varsta cand inima ta isi cere drepturile sale! Dreptul de a iubi, dreptul de sacrificiu, dreptul de a-si cunoaste jumatatea.Si o vezi... E speriata de transformarile din interior, de constientizarea propriei puteri... puterea de a transforma lumea, de a transforma vieti;a ta , a lui...=(=(=(


17-06-2007 01:51:20
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
si marea se unduia cu Luna intrun duo romantic....de-abia astept sa te musc ,sa te framant ,sa-ti acopar valul cu mine ....mareata,puternika si imperioasa mare!!!...

18-06-2007 21:44:40
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

nevinovata a scris:

si marea se unduia cu Luna intrun duo romantic....de-abia astept sa te musc ,sa te framant ,sa-ti acopar valul cu mine ....mareata,puternika si imperioasa mare!!!...

Vara e aici...bucurata-te de tot ce iti doresti din plin...!
si nu amana...maine s-ar putea sa fie prea tarziu...asta o spun eu din experienta mea...;)
=)=)=)


18-06-2007 21:50:59
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
prioritate au copii,pleaca joi...eu...plec cu echipa ..in iulieeeeeeeeeeeeee....
tasha 1951 a scris:


nevinovata a scris:

si marea se unduia cu Luna intrun duo romantic....de-abia astept sa te musc ,sa te framant ,sa-ti acopar valul cu mine ....mareata,puternika si imperioasa mare!!!...

Vara e aici...bucurata-te de tot ce iti doresti din plin...!
si nu amana...maine s-ar putea sa fie prea tarziu...asta o spun eu din experienta mea...;)
=)=)=)


18-06-2007 21:54:49
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
eu iti spun de pe acuma:drum bun!....s-ar putea ca atunci sa nu fiu aici s-o fac...;)
=D=D


18-06-2007 22:44:17
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
sarut tampla si mana care scrie mie urarea..te ador!
tasha 1951 a scris:

eu iti spun de pe acuma:drum bun!....s-ar putea ca atunci sa nu fiu aici s-o fac...;)
=D=D


18-06-2007 23:02:05
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
imi rasucesc in suflet ca o spirala rusinea ce ma apasa....sunt 3 luni decand nu mi-am vazut prea bunii mei ....vineri incalec timpul si ma opresc in lacrima mamei...off...mai bine ramaneam ciobanita in sat ,ce-am catat eu la oras?!...ce durere mai mare sa fie in inima unui parinte care numai poate sa-si vada feciorii...sarut mainile tata care ne vezi prin amintirea vietii tale ...si ce neputinta sa avem cum vedem stinsa o lumina care ne-a hranit si educat crestineste...du-ma timpule ca mi-e dor de sanii mamei si de pumnul de aur al inimii lor....


Cezara-Irenne a scris:

e amurg de vara...trosnesc motoare infundate cu ulei si-mi scartie urechea ,focul palpaie o mana de mancare pentru copii si muzica imi aluneca printre degete...cocosii se pregatesc sa cante trumfal ...iar fantomele trecutului dispar una cate una ,decolorate,de pe scena memoriei cu fiece zi in care cocosii se umfla in creasta...azi am asteptat cam mult metroul...si-am vorbit cu o doamna in varsta ...se pravalise pe banca langa mine ..isi astepta fiul ...la gara ...purta o rochie subtire ,imprimata cu floricele mici de camp,prea demodata si prea tinereasca pentru anii ei...80..pe fata zbarciturile ii invadasera obrajii,iar pe frunte ii era schitat un portativ muzical..le acoperise cu un strat gros de pudra..o dunga nesigura de creion dermatograf ii incondeia sprincenele ,parul ii era vopsit in culoarea castanelor ,dar la radacina era alb..i-am sarutat mana ,o ascultam ..ii simteam stradania de a nu lasa firul alb sa se vada ..mi se destainuia din abundenta ,bucuroasa ca a gasit pe cineva s-o asculte....venise si metroul ...avea picioarele umflate si echilibrul mersului si-l asigura leganandu-si poseta inainte si inapoi ,ca pe o cadelnita....ma bucura faptul ca avea pe cine sa astepte....mi-e teama de anii care ucid dar vrem nu vrem ajungem la anii batranetii.....asa ca...mi-am facut pantofi din dor de duca ....restul continuati voi...


19-06-2007 00:24:28
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Am gandit cu voce tare ceva pentru EL....Nu conteaza cat timp petrecem impreuna, iubirea noastra nu consta in cantitatea EI ci in continutul sau, si chiar daca ne iubim doar un minut, ne vom iubi asa cum nimeni nu a mai facut-o sau nu o va face pana acum, iar daca nu vom ramane impreuna, nu voi regreta, ca pentru un minut ti-am aratat ce inseamna dragostea, si nu voi regreta niciodata ca am zambit, ca am iubit alaturi de tine ca pentru un minut am cucerit lumea. ...=)=)=)

19-06-2007 01:48:41
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
am gandit nesigur ...dar stiam ca eu imi vorbesc...nu m-a ascultat nimeni ....seriale SF...se derulau fulgerator in subconstient....lacrimi de ghiocei se amestecau cu ale pufului de papadie ...se incurcau ,se descurcau ....o intersectie unde eram eu ,agatata de semafor...parca am ramas corentata de vis ....nu -mi pleaca nici vorba....

Ultima modificare facuta de nevinovata (19-06-2007 21:23:57)


19-06-2007 21:18:57
   
Looolita
Femeie

Nou venit

Inregistat: 03-03-2007
Mesaje: 131
Sufletul meu , speriat de singuratate, te cheama ... Oare il vei auzi ?
Sufletul meu , bolnav de singuratate, te asteapta ... Oare vei veni ?
Sufletul meu, prea plin de iubire , te cauta ... Oare vei sti sa-i pretuiesti darul ?


21-06-2007 02:41:18
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Cred ca este unul dintre cele mai grele lucruri, si nu pentru ca ne priveaza de prezenta celorlalti ci pentru ca ne pune fata in fata cu realitatea si mai mult de atat de obliga sa o acceptam. Pentru ca, consider eu, doar atunci cand esti singur poti fi tu insusi fara a-ti fi frica de reprosuri, de greselile pe care le-ai putea comite... Cand esti singur nu ai dupa ce sa te ascunzi si nici motive sa o faci. Cand esti singur toate problemele par sa se napusteasca asupra ta... Poate pentru ca abia atunci deschizi ochii si incepi sa vezi ce nu vroiai, ce nu puteai, ce nu ti se permitea sa vezi pana la acel moment. Si, referindu/ma la mine, chiar daca poate mult timp am trait cu impresia ca singuratatea ma izoleaza, am inteles ca ea, de fapt, mi-a pus alaturi acea persoana de care poate, aveam cea mai mare nevoie, eu insami...=(=(=(

21-06-2007 12:08:29
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
te va auzi daca nu taci si spui ceea ce simti,va veni daca visezi,daca speri,va fi pretuit acest dar daca il oferi celui care te intelege ,care te va iubi....esti tanara,frumoasa,luminoasa....Soarele va rasari intr-o buna zi ,dar ai grija sa pastrezi cu dintii ceea ce cu ravna ai cautat ....succes!


Looolita a scris:

Sufletul meu , speriat de singuratate, te cheama ... Oare il vei auzi ?
Sufletul meu , bolnav de singuratate, te asteapta ... Oare vei veni ?
Sufletul meu, prea plin de iubire , te cauta ... Oare vei sti sa-i pretuiesti darul ?


21-06-2007 12:28:09
   
?? trei in una
Cont Sters

Inregistat: 12-06-2007
Mesaje: 77
nevinovata si lolita ............... mah acu dau si eu un sfat  sincer putetzi incerca ceva impreuna pe bune va datzi seama atata suflet pur la un loc sar forma un ocean de poezie ................ mah undei emoticonu ala ranjit si verde?

21-06-2007 17:48:48
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

trei in una a scris:

nevinovata si lolita ............... mah acu dau si eu un sfat  sincer putetzi incerca ceva impreuna pe bune va datzi seama atata suflet pur la un loc sar forma un ocean de poezie ................ mah undei emoticonu ala ranjit si verde?

:D :D :D

doua puncte si D mare


21-06-2007 17:49:56
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
si buzele a mila suprema se desfac....du-te tare!
trei in una a scris:

nevinovata si lolita ............... mah acu dau si eu un sfat  sincer putetzi incerca ceva impreuna pe bune va datzi seama atata suflet pur la un loc sar forma un ocean de poezie ................ mah undei emoticonu ala ranjit si verde?


21-06-2007 17:56:26
   
?? trei in una
Cont Sters

Inregistat: 12-06-2007
Mesaje: 77
ha ha haaaaaaa simpatica exact cum gandeam vinovata de toate cele lumesti pana in maduva oaselor dar deh ca tot romanul trebe sasi afiseze o imagine si asta era la indemana

21-06-2007 18:00:05
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
trei in paispe esti pus pe sotii...tine-te bine ...te voi bantui...


trei in una a scris:

ha ha haaaaaaa simpatica exact cum gandeam vinovata de toate cele lumesti pana in maduva oaselor dar deh ca tot romanul trebe sasi afiseze o imagine si asta era la indemana


21-06-2007 18:03:45
   
?? trei in una
Cont Sters

Inregistat: 12-06-2007
Mesaje: 77
he heeeee ai vrea tu

21-06-2007 18:04:58
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
bineeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.........ai incurcat-o!
trei in una a scris:

he heeeee ai vrea tu


21-06-2007 18:11:55
   
?? trei in una
Cont Sters

Inregistat: 12-06-2007
Mesaje: 77
asaaaaaaaa cum?

21-06-2007 18:13:58
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
cum se-ncurca itele la parlament....subtil...
trei in una a scris:

asaaaaaaaa cum?


21-06-2007 18:15:21
   
?? trei in una
Cont Sters

Inregistat: 12-06-2007
Mesaje: 77
zici tu ? sau se termina la parlament programul........... subtil

21-06-2007 18:20:26
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
cine ridica piatra... ?

21-06-2007 22:04:44
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
piatra o ridica cineva constient ca e f grea /piatra si-o leaga de gat ,sa moara cu ea....ea,piatra ....e piatra ce ne desparte de un mormant.....
da_si_nu a scris:

cine ridica piatra... ?


24-06-2007 16:36:22
   
?? europa
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
Rascruce. Cruce. Greutate. Cand suntem la rascruce, cel mai greu este pasul catre inainte.  Ne tintuiesc amintirile, obisnuinta si teama de necunoscut.
Fugiti, voi, gandurilor! Si voi, sentimentelor!
Azi. Dezamagire. O zi in minus pentru o viata, o lectie in plus. Pentru ce? Habar n-am.
Vreau pace. In mine. Liniste. In mine.
Ma vreau inapoi.


26-06-2007 21:48:19
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
vrei liniste?esti atat de implinita sa vrei liniste?mergi mereu in cautari...ia exemplul cartitelor....succes iubita marilor!
europa a scris:

Rascruce. Cruce. Greutate. Cand suntem la rascruce, cel mai greu este pasul catre inainte.  Ne tintuiesc amintirile, obisnuinta si teama de necunoscut.
Fugiti, voi, gandurilor! Si voi, sentimentelor!
Azi. Dezamagire. O zi in minus pentru o viata, o lectie in plus. Pentru ce? Habar n-am.
Vreau pace. In mine. Liniste. In mine.
Ma vreau inapoi.


Ultima modificare facuta de nevinovata (26-06-2007 22:03:01)


26-06-2007 22:02:18
   
?? europa
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
Un cantec tasneste spre inaltimi. E cantecul sufletului meu. Un cantec fara note, un murmur ce se transpune in cuvinte pe strune interioare. E energie, sfasiata in mii de bucati, ce-mi alearga prin fiecare celula, zbenguindu-se in marele joc datator de lumina si de viata, se ascunde, se iteste, iar se ascunde, ramane blocata, rade, se aduna, iar se disipa, apare, dispare, se canalizeaza, zvacneste, se spulbera-ntr-o ploaie de scantei, cu stropii grei si-si canta descatusarea, triumfatoare, cerurilor.

27-06-2007 00:19:00
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
ganduri care mangaie....ce frumos stii tu sa le dai aure cuvintelor!...asa e sufletul tau plin de armonia unui cantec care se numeste dragoste!...te felicit minune!

europa a scris:

Un cantec tasneste spre inaltimi. E cantecul sufletului meu. Un cantec fara note, un murmur ce se transpune in cuvinte pe strune interioare. E energie, sfasiata in mii de bucati, ce-mi alearga prin fiecare celula, zbenguindu-se in marele joc datator de lumina si de viata, se ascunde, se iteste, iar se ascunde, ramane blocata, rade, se aduna, iar se disipa, apare, dispare, se canalizeaza, zvacneste, se spulbera-ntr-o ploaie de scantei, cu stropii grei si-si canta descatusarea, triumfatoare, cerurilor.


Ultima modificare facuta de nevinovata (27-06-2007 00:25:47)


27-06-2007 00:25:33
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
minunatilor mei prieteni o noapte lina cu vise dulci,mangaietoare .....sufletelor de pretutindeni somnik usor cu ingeri buni ....maine sa fie ziua o sarbatoare.....NOAPTE BUNA!

29-06-2007 02:35:04
   
EXA
Femeie

Nou venit

Inregistat: 10-08-2006
Mesaje: 54
noapte buna suflet bland
nevinovata a scris:

minunatilor mei prieteni o noapte lina cu vise dulci,mangaietoare .....sufletelor de pretutindeni somnik usor cu ingeri buni ....maine sa fie ziua o sarbatoare.....NOAPTE BUNA!


29-06-2007 02:51:39
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Nu suntem in stare sa ne vindecam, dar avem puterea de a mangaia. Avem putere de a lumina, avem putere de a mangaia pe oamenii din jurul nostru in credinta, avem putere de a iubi, avem putere de a ne revarsa iubirea fata de aceia care au nevoie de ajutor si pe care ii parasesc cei multi. Unul din sfinti - nu-mi amintesc acum exact care - spunea ca atunci cand ii dai cuiva ceva, veselia fetei tale trebuie sa fie mai mare decat darul pe care i-l dai. Sa simta omul ca vrei sa-l ajuti, ca esti alaturi de el, ca nu-l parasesti, ci stai cu bunavointa fata de el. Mi-a placut mereu povestea asta despre Maica Tereza din Calcuta care era odata langa un bolnav si curata niste rani care miroseau urat. Ea voia sa-l ajute pe omul acela si cineva care a trecut pe acolo i-a zis: "Eu n-as face asta nici pentru un milion de dolari". Si Maica Tereza a raspuns: "Nici eu, pentru un milion de dolari n-as face, dar pentru Dumnezeu fac!". Asta inseamna sa ai credinta, sa faci ceva ce n-ai face pentru lumea asta intreaga, dar pentru Dumnezeu faci!

02-07-2007 22:12:54
   
?? europa
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
Ma bantuie. Gandul. Ma macina. Si-mi tine larg deschise pleoapele - aripile strafundului meu.
Arde. In mine. Un foc mocnit - durerea.
Creste. In mine. Nepasarea - timpul trecut.
Scade. In mine. Dorinta - eterna reintoarcere.
Ma striga. Amintirea. Imi palmez timpanele si dintii-mi scrasnesc, ochii-mi strang in latul genelor, lacrima fugara, martor mut al amintirii. Nu vreau s-o aud. Nu mai vreau. E dreptul meu.
Inchid portile.
Si-mi las inima singura, sa se impace cu mine.
Cer. Liniste. Ma impiedica timpul. Acum. E direct proportional cu azi. Si invers proportional cu maine.
Tac.


03-07-2007 01:33:57
   
?? Daria-na
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
tu taci dar sufletul tau te ia de maneca....mergi inainte cu onoare si demnitate,cu bune si rele ..Portile Olimpului si se vor deschide ....fata a marilor de august!


europa a scris:

Ma bantuie. Gandul. Ma macina. Si-mi tine larg deschise pleoapele - aripile strafundului meu.
Arde. In mine. Un foc mocnit - durerea.
Creste. In mine. Nepasarea - timpul trecut.
Scade. In mine. Dorinta - eterna reintoarcere.
Ma striga. Amintirea. Imi palmez timpanele si dintii-mi scrasnesc, ochii-mi strang in latul genelor, lacrima fugara, martor mut al amintirii. Nu vreau s-o aud. Nu mai vreau. E dreptul meu.
Inchid portile.
Si-mi las inima singura, sa se impace cu mine.
Cer. Liniste. Ma impiedica timpul. Acum. E direct proportional cu azi. Si invers proportional cu maine.
Tac.


Ultima modificare facuta de Daria-na (03-07-2007 01:51:08)


03-07-2007 01:44:09
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
vreau ceva de suflet, vreau ceva ce sa imi coase franjurii sufletului . imi e sfartecat, sufera ca un caine. si de ce ?  cand am avut impresia ca totul a revenit la normal, cand m-am ''realizat'' cu toate cele, trebuia sa se intample ceva...,cu bobarnace. nu e corect!  pe cine pot trage la raspundere? de ce nu are omul dreptul la fericire dupa indelungi suferinte.., mai mult decat epuizante fizic si psihic?

04-07-2007 19:28:09
   
?? europa
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654

wersus a scris:

vreau ceva de suflet, vreau ceva ce sa imi coase franjurii sufletului . imi e sfartecat, sufera ca un caine. si de ce ?  cand am avut impresia ca totul a revenit la normal, cand m-am ''realizat'' cu toate cele, trebuia sa se intample ceva...,cu bobarnace. nu e corect!  pe cine pot trage la raspundere? de ce nu are omul dreptul la fericire dupa indelungi suferinte.., mai mult decat epuizante fizic si psihic?

paradoxal, puterea exista numai in noi


05-07-2007 00:34:31
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
imi fac okiul caus intre pleoapa si gand,iau cu mine pescarusii sa-mi lumineze somnul...sufletul isi pune genunchiul jos si il saruta....iau cu mine un inger care imi alina mintea,dorul ....de tot...si toate...vara ne arde si-n somn cu focul ce a patruns in noi ...astept un tantar ,chiar si doi,sa vezi ce o ia pe carca de ma suge de viata ...sufletelor ,noapte buna ...

05-07-2007 02:24:42
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
ma privesc in oglinda ,si sunt nemultumita de felul cum arat...cochetarie tardiva,sau senzatie neplacuta de natura pur estetica?...uratul ,intunericul,mi-au fost totdeauna la fel de intolerabile ca si dezordinea ,lipsa de simetrie,rautatea,minciuna,nedreptatea,violenta..desi pe unele nu le-am putut uneori evita....Lucrurile inutile ,prostul gust ,prostia ,ideile confuze ,boala ....la fel de greu tolerabile....cat de tare sa fiu?si pana cand draga suflete?!Oglinda imi pune azi in fata un chip trist...marele noroc ca sunt optimista .....imi adun toate fortele interioare si pornesc pe un drum al marilor incercari...lupta cu viata...si ca o concluzie ....nimik nu e mai de pret decat sanatatea!...sper sa ma inving!...si astrii sa faca pace cu sufletul meu....

05-07-2007 12:35:32
   
?? dafna
Cont Sters

Inregistat: 08-07-2005
Mesaje: 1
As vrea sa-mi raspundeti la o intrebare care nu-mi da pace.De ce atunci cand totul e perfect ne incolteste in minte un gand, ca poate nu meritam atata fericire si incercam sa despicam firul in 4,si se duce totul de rapa.....

05-07-2007 13:00:14
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
totul e un mister....succesul si fericirea ne atrag ca un magnet....cariera profesionala,sanatatea si indestularea.....dragostea de bine si frumos...dar oricate am avea nimik nu-i mai de pret ca sanatatea!!!.....de ce sa nu meritam un dram de fericire?...si ma intreb,...pentru ce si de ce au adormit zeii in rai?pentru ce sunt platiti?...prea multa suferinta oriunde ne intoarcem privirea....incercam fiecare din noi sa rezistam,sa fim tari....


dafna a scris:

As vrea sa-mi raspundeti la o intrebare care nu-mi da pace.De ce atunci cand totul e perfect ne incolteste in minte un gand, ca poate nu meritam atata fericire si incercam sa despicam firul in 4,si se duce totul de rapa.....


05-07-2007 14:07:22
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
cand vad slabiciunile mele in alt om imi spun ca nu e de bine ,si incep sa caut pe acela in care ma vad ..dar nu cea de ieri ,nici cea de azi ....,ci acea persoana care as vrea sa fiu....greu dar nu imposibil....

06-07-2007 00:52:33
   
EXA
Femeie

Nou venit

Inregistat: 10-08-2006
Mesaje: 54

Cezara-Irenne a scris:

imi fac okiul caus intre pleoapa si gand,iau cu mine pescarusii sa-mi lumineze somnul...sufletul isi pune genunchiul jos si il saruta....iau cu mine un inger care imi alina mintea,dorul ....de tot...si toate...vara ne arde si-n somn cu focul ce a patruns in noi ...astept un tantar ,chiar si doi,sa vezi ce o ia pe carca de ma suge de viata ...sufletelor ,noapte buna ...

TE IUBESC LUCEAFAR BLAND


06-07-2007 01:55:39
   
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7    
Mergeti la