Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / cine vrea sa raspunda    
Autor
Mesaje Pagini: 1

dia_andra
Femeie

Nou venit

Inregistat: 23-08-2006
Mesaje: 25
de ce unele persoane intr-o noua relatie vrea sa para altfel de cum este in realitate?....oricum va fi descoperit pe parcurs....si parerea mea este ca cine trebuie sa te placa cineva asa cum esti ....nu se poate sa joci teatru o viata

22-11-2006 21:19:38
   

dia_andra
Femeie

Nou venit

Inregistat: 23-08-2006
Mesaje: 25
cind cineva te place, trebuie sa te placa ,asa cum esti cu bune si rele...nu ptr ceea ce ar vrea sa fii ....

22-11-2006 21:23:26
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 29-09-2005
Mesaje: 763
desigur - te referi la o lume virtuala...
parerea mea este ca aici fiecare isi arata intii partile bune, omitindu-le voit pe cele care il defavorizeaza... In speranta ca cel prins in mreje va trece mai usos cu vederea un defect...
Cred ca cel care nu te mai place... nu este vinovat in totalitate...
i-ai oferit jumatate din ceea ce esti... si, din pacate, restul a cintarit mai mult...


22-11-2006 21:31:43
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 29-09-2005
Mesaje: 763
cit despre a juca teatru sau nu...
lol. Dar JUCAM teatru in fiecare zi... Incepind cu momentul in care ne aranjam in fatza oglinzii, in momentul in care salutam un vecin cu zimbetul pe buze (desi complet antipatic)... etc etc...
sint asa de multe momente cind jucam teatru.. si asa de putine cind nu mai controlam situatia...


22-11-2006 21:35:09
   

dia_andra
Femeie

Nou venit

Inregistat: 23-08-2006
Mesaje: 25

fun-funny a scris:

desigur - te referi la o lume virtuala...
parerea mea este ca aici fiecare isi arata intii partile bune, omitindu-le voit pe cele care il defavorizeaza... In speranta ca cel prins in mreje va trece mai usos cu vederea un defect...
Cred ca cel care nu te mai place... nu este vinovat in totalitate...
i-ai oferit jumatate din ceea ce esti... si, din pacate, restul a cintarit mai mult...

nu este vb numai de lumea virtuala,in general oamnii incearca la inceput sa para draguti,maleabili(bineinteles nu toti,recunosc ca mai sunt multe excceptii)se fac placuti.....ce este mai frav ca ei sunt perceputi asa de la inceput ,iar atunci cind sunt ei insisi sunt altfel si apare dezamagirea de a nu stii cu cine stai de vb,sau ce sa mai crezi.  Nu este vb numai de dragoste ,in general in viata de zi cu zi se intimpla asta.....de  ce nu pot fi originali ?.....ma intreb de multe ori si nu pot sa inteleg....educatia s fie de vina?....dorinta de a poza altfel?.....interesul?


22-11-2006 21:43:47
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
La inceput sunt draguti si binevoitori....pt. a obtine ceva: dragoste, atentie, afectiune, etc.Totul se invarte in jurul interesului sau placerii celui ce abordeaza un astfel de comprtament.
Apoi, dupa ce au dobandit ceea ce voiau....nu mai fac efortul de a se controla tot timpul, de a fi mereu atenti, draguti, maleabili....si incepi sa-i vazi asa cum sunt ei.....oameni obisnuiti cu griji, cu nevoi, stresati, cu nervi.
E si asta o metoda de a obtine ceva mai usor , Dia....sa joci mereu teatru, sa disimulezi.Dar astfel de oameni sunt batuti pana la urma cu propriile lor arme.....atunci cind, asa cum spuneai tu, nu-i mai crede nimeni si ajung in situatia disperata cind spun adevarul, dar nu mai sunt crezuti.Si atunci sa te tii, cind persoanele dragi ii parasesc....satule de atitea masti si minciuni.
Era si un banc pe tema ast. Despre un cioban care pazea o stana...dar avea prostul obicei de a da alarme false, aproape zilnic, catre ceilalti ciobani:
- Sariti, mai, au venit lupii la stana....
Ciobanii l-a inceput s-au alertat crezindu-l pe cuvint, apoi s-au plictisit de glumele lui. Intr-o zi, a venit intr-adevar lupul, degeaba a strigat glumetul nostru, nu a mai sarit nimeni.Lupul nu numai ca a mincat oile..dar si pe ciobanul ,,glumet''.
Exista un lup pt. fiecare Dia, care asteapta in umbra....un ,,glumet''.
Sau mai bine zis : fiecare pasare pe limba ei piere.
Este valabil si in real, dar mai ales in virtual.....

Ultima modificare facuta de ariela_k (23-11-2006 01:15:42)


23-11-2006 01:02:07
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

dia_andra a scris:


fun-funny a scris:

desigur - te referi la o lume virtuala...
parerea mea este ca aici fiecare isi arata intii partile bune, omitindu-le voit pe cele care il defavorizeaza... In speranta ca cel prins in mreje va trece mai usos cu vederea un defect...
Cred ca cel care nu te mai place... nu este vinovat in totalitate...
i-ai oferit jumatate din ceea ce esti... si, din pacate, restul a cintarit mai mult...

nu este vb numai de lumea virtuala,in general oamnii incearca la inceput sa para draguti,maleabili(bineinteles nu toti,recunosc ca mai sunt multe excceptii)se fac placuti.....ce este mai frav ca ei sunt perceputi asa de la inceput ,iar atunci cind sunt ei insisi sunt altfel si apare dezamagirea de a nu stii cu cine stai de vb,sau ce sa mai crezi.  Nu este vb numai de dragoste ,in general in viata de zi cu zi se intimpla asta.....de  ce nu pot fi originali ?.....ma intreb de multe ori si nu pot sa inteleg....educatia s fie de vina?....dorinta de a poza altfel?.....interesul?


La inceput sunt draguti si binevoitori....pt. a obtine ceva: dragoste, atentie, afectiune, etc.Totul se invarte in jurul interesului sau placerii celui ce abordeaza un astfel de comprtament.
Apoi, dupa ce au dobandit ceea ce voiau....nu mai fac efortul de a se controla tot timpul, de a fi mereu atenti, draguti, maleabili....si incepi sa-i vazi asa cum sunt ei.....oameni obisnuiti cu griji, cu nevoi, stresati, cu nervi.
E si asta o metoda de a obtine ceva mai usor , Dia....sa joci mereu teatru, sa disimulezi.Dar astfel de oameni sunt batuti pana la urma cu propriile lor arme.....atunci cind, asa cum spuneai tu, nu-i mai crede nimeni si ajung in situatia disperata cind spun adevarul, dar nu mai sunt crezuti.Si atunci sa te tii, cind persoanele dragi ii parasesc....satule de atitea masti si minciuni.
Era si un banc pe tema asta. Despre un cioban care pazea o stana...dar avea prostul obicei de a da alarme false, aproape zilnic, catre ceilalti ciobani:
- Sariti, mai, au venit lupii la stana....
Ciobanii l-a inceput s-au alertat crezindu-l pe cuvint, apoi s-au plictisit de glumele lui. Intr-o zi, a venit intr-adevar lupul, degeaba a strigat glumetul nostru, nu a mai sarit nimeni.Lupul nu numai ca a mincat oile..dar si pe ciobanul ,,glumet''.
Exista un lup pt. fiecare Dia, care asteapta in umbra....un ,,glumet''.
Sau mai bine zis : fiecare pasare pe limba ei piere.
Este valabil si in real, dar mai ales in virtual.....

Ultima modificare facuta de ariela_k (23-11-2006 01:19:26)


23-11-2006 01:16:35
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

dia_andra a scris:

de ce unele persoane intr-o noua relatie vrea sa para altfel de cum este in realitate?....oricum va fi descoperit pe parcurs....si parerea mea este ca cine trebuie sa te placa cineva asa cum esti ....nu se poate sa joci teatru o viata


cum te comporti la un interviu pentru ocuparea unui job ?
dar cum esti dupa ce ai luat jobul ?
dar la 1 an dupa ocuparea postului ?


23-11-2006 01:53:54
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (23-06-2007 03:30:56)


23-11-2006 05:45:22
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
in compensare...prima impresie...nu ramine totusi definitiva

23-11-2006 05:50:44
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (23-06-2007 03:31:02)


23-11-2006 06:16:25
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
prima impresie..ramane deci...subiectiva ?

23-11-2006 06:37:06
   

dia_andra
Femeie

Nou venit

Inregistat: 23-08-2006
Mesaje: 25
da si nu.......oare chiar nu intelegi intrebarea?......e adevarat ceea ce spui tu ca ex este bun,dar e o diferebta un job il poti schimba oricind fara sa afecteze pe nimeni,si nu e o regula la job,poti f bine sa te ridici,sa iti placa.....pe cind un caracter patat e mai greu  sa-l imaculezi.........si poti rani multe sperante
da_si_nu a scris:


dia_andra a scris:

de ce unele persoane intr-o noua relatie vrea sa para altfel de cum este in realitate?....oricum va fi descoperit pe parcurs....si parerea mea este ca cine trebuie sa te placa cineva asa cum esti ....nu se poate sa joci teatru o viata


cum te comporti la un interviu pentru ocuparea unui job ?
dar cum esti dupa ce ai luat jobul ?
dar la 1 an dupa ocuparea postului ?


25-11-2006 01:19:43
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
recunosc..raspunsul poate a fost un pic tendentios....doar pentru a arata ca este in firea mului..sa joace un rol...
dar tot adevarat ca de un job ocupat de un incompetent...depinde poate depinde viata multor nevinovati...


25-11-2006 01:22:27
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
Exista mirsavie...asa cum exista venin.....dar si antivenin...

traiasca imunitatea naturala....dobindita sau inascuta


25-11-2006 01:23:14
   

dia_andra
Femeie

Nou venit

Inregistat: 23-08-2006
Mesaje: 25

WhiteRaven a scris:

bun raspuns... stiti doar.. prima impresie conteaza... cu siguranta.

asta gindeam si eu raven....si greu mai poate fi schimbata


25-11-2006 01:23:26
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
ceeace spui tu....este adevarat....dar oare ce este important pentru o specie ?

morala sau perpertuarea ?


25-11-2006 01:26:38
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (23-06-2007 03:30:41)


25-11-2006 03:01:05
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
sa vedem intimitatea fenomenului....
am remarcat ca vorbind la generel.....risti sa creezi confuzii...
iar vorbind in particular poti creea animozitati.....


25-11-2006 04:29:36
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 29-09-2005
Mesaje: 763

dia_andra a scris:

cind cineva te place, trebuie sa te placa ,asa cum esti cu bune si rele...nu ptr ceea ce ar vrea sa fii ....

acel "trebuie" folosit de tine... pus in practica imi sugereaza scene de isterie, agatzat la propriu cu mina de haina persoanei respective si lacrimi de crocodil care implora: nu ma parasi.. eu te vreau, tu de ce nu ma MAI vrei?
nu sint obligata sa-mi iubesc in continuare partenerul daca... intre timp s-a apucat de bautura si a devenit violent... sau de droguri.. sau de femei...
exemplul de mai sus mi-a venit pur si simplu... poate fi oricare altul...

din punctul meu de vedere ai pus o intrebare gresit formulata... care naste confuzii din postare in postare


25-11-2006 16:02:23
   

dia_andra
Femeie

Nou venit

Inregistat: 23-08-2006
Mesaje: 25
mda.....poate nu am fost inteleasa funny....ma intrebam de fapt de ce atunci cind cunosti pe cineva ptr prima data acea persoana e cit se poate de draguta,mieroasa,de multe ori chiar e vizibil acel teatru...de ce nu pot fi oameni deschisi ?...din teama de a nu fi respinsi,din teama de a obtine ceea ce vor?,din teama de a nu-i descoperi adevarata fatza?.....la ce foloseste daca tot se schimba pe parcurs....pote aveti dreptate...ar trebui sa ma obisnuiesc cu asta....oricum mutrumesc ca mi-ati raspuns

26-11-2006 02:28:18
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 29-09-2005
Mesaje: 763
andra.. se spune ca stai 20 de ani cu cineva si nu-l cunosti cu adevarat... Ce sa mai vorbim de o clipa?!
parerea mea este ca TOTI facem aceeasi "greseala" omeneasca... incercam sa fim mai buni, mai frumosi, mai umani.. cind avem un scop, cind dorim ceva sau pe cineva.. Poate ca in momentele unei intilniri... sintem doar ACOLO cu mintea si cu trupul... Apoi... revenim la necazurile noastre, la problemele noastre..., nu mai avem chef sa purtam masca...
important este sa reusim sa privim dincolo de acel teatru..


26-11-2006 04:51:55
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
oare din dorinta de a avea in preajma un om cinstit.....tindem sa ii consideram cinstiti pe cei din jurul nostru ?

28-11-2006 05:19:54
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

da_si_nu a scris:

oare din dorinta de a avea in preajma un om cinstit.....tindem sa ii consideram cinstiti pe cei din jurul nostru ?

cred ca da... asa functioneaza subconstientul
ia situatia inversa... in care toti ar fi considerati niste nemernici. Nu ne-am autoizola? sau, nu am fi, la rindul nostru, pusi pe rele?
a acorda tuturor prezumtia de onestitate are un mare risc, dar, personal.. mi-l asum de cele mai multe ori... Nu spun ca nu am luat-o din plin peste fatza... :D
dar parca nici in cutie de sticla nu vreau sa traiesc


09-01-2007 00:03:14
   

Andromedan
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2005
Mesaje: 284
După ce a muncit câteva ceasuri pe câmp, un ţăran s-a aşezat la umbra unui pom să se odihnească. Deodată, lângă el a venit în zbor o raţă sălbatică şi s-a oprit chiar alături, să ciugulească boabele căzute pe ogor. Uşor, ţăranul şi-a scos căciula şi - zdup! - a prins pasărea.

       - Ce noroc pe capul meu, şi-a zis. O să fac un foc de vreascuri şi o să prăjesc raţa asta. Să vezi ce bună o să fie!

       Dar în timp ce încerca să scoată pasărea de sub căciulă, aceasta se strecură repede pe lângă mâna omului şi, ridicându-se imediat în zbor, dusă a fost. Privind cu necaz după ea, ţăranul a mai zis:

       - O, ce suflet bun am! Sper ca Dumnezeu să vadă cum m-am îndurat de pasărea aceasta, dându-i drumul, şi să mă răsplătească pentru binele pe care l-am făcut!

        Oare ce răsplată ar fi meritat un asemenea om ? Cel ce încearcă să ascundă un păcat cu alt păcat, o minciună cu altă minciună, un rău cu alt rău, acela singur se păcăleşte. Aşa cum întunericul se alungă doar cu lumină, tot astfel răul nu poate fi alungat decât cu bine.

     Mi se pare mai potrivita aceasta ... Pilda, decit un "sfat " !

Ultima modificare facuta de Andromedan (09-01-2007 01:03:06)


09-01-2007 01:02:29
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579

fun-funny a scris:

desigur - te referi la o lume virtuala...
parerea mea este ca aici fiecare isi arata intii partile bune, omitindu-le voit pe cele care il defavorizeaza... In speranta ca cel prins in mreje va trece mai usos cu vederea un defect...
Cred ca cel care nu te mai place... nu este vinovat in totalitate...
i-ai oferit jumatate din ceea ce esti... si, din pacate, restul a cintarit mai mult...


chiar asa ?  la toti pe care i-ai cunoscut pe net apoi in realitate ai avut sa le reprosezi ca au fost neshte mincinosi ? intri si tu in critica pe care o faci ? cat despre defecte, cum ai subliniat, nu au cum sa stea prea mult departe de cel care cauta adevarul,asta asa e.
   si apropo de cantar , daca mai pui de la tine se poate cel putin echilibra acea balanta ..., nu ?  parerea mea ...


09-01-2007 01:13:21
   
?? Slayer_
Cont Sters

Inregistat: 07-09-2006
Mesaje: 6
jucam teatru, avem masti, purtam fete... ma rog, aproape niciodata nu suntem noi - poate doar cand dormim ne lasam in voia intamplarilor. Eu unul ma consider un actor, dar nu-mi joc bine rolul gasindu-ma aici. fara familie, fara copii, fara masina sau femeia visurilor mele. daca eram actor de premiu nobel probabil nu v-ati fi dat seama ca si acum mint... deh, imaginea la care muncim este de ochii lumii... hai sa ne invartim si sa vedem daca ametiti spunem adevarul. tu cine esti?

Ultima modificare facuta de Slayer_ (09-01-2007 01:18:24)


09-01-2007 01:17:55
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

wscorpio a scris:

  chiar asa ?  la toti pe care i-ai cunoscut pe net apoi in realitate ai avut sa le reprosezi ca au fost neshte mincinosi ? intri si tu in critica pe care o faci ? cat despre defecte, cum ai subliniat, nu au cum sa stea prea mult departe de cel care cauta adevarul,asta asa e.   si apropo de cantar , daca mai pui de la tine se poate cel putin echilibra acea balanta ..., nu ?  parerea mea ...

oho, desigur ca erau si altfel decit aici... In primul rind imaginatia ne-a jucat cea mai mare festa... Do u remember? ;) Apoi, daca te referi la caracter... nu am avut deceptii.. pentru ca nu-mi formasem o impresie 'batut ain cuie'... Una peste alta, a fost ok.. din punctul meu de vedere.
cit despre mine.. nu cred ca esti cel mai in masura sa critici... Nu a fost un "contact" virtual prea placut ceea ce s-a intimplat intre noi doi... prima data.
the rest.. is history :)


09-01-2007 01:28:10
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
teatrul e zilnic,cu sau fara voia noastra. mastile ne sunt atribuite de ignorantii vietii personale. in lupta lor in a indeparta aceste masti de pe fata noastra nu are de castigat decat cel de-al treilea care a asistat din umbra la acest ''razboi''stupid.
distributia si scenariul insa oare cui apartine ?


09-01-2007 01:32:14
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
barbatii au tendinta sa atribuie oricarui lucru sau oricarei persoane cu care intra in contact .... forma si dimensiunea unui "trofeu"...

cred ca discutia a luat o directie personala.. si off topic... :D
ma retrag!


09-01-2007 01:36:01
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
de cate ori te-ai simtit vanata ? si daca s-a intamplat asa , in ce va priveste pe voi femeile, exista o egalitate sau diferenta, intre a te lasa vanata si a dori sa se intample asta ?

09-01-2007 02:05:16
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
nu poti vina ceva ce nu doresti...." a vina"
poti vina din " rivna" sau din obisnuinta.....dar niciodata nu vinezi ceva ce nu iti place...
( hei fara povestea cu smeul si fat frumos din tei)


09-01-2007 02:19:04
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

wscorpio a scris:

de cate ori te-ai simtit vanata ? si daca s-a intamplat asa , in ce va priveste pe voi femeile, exista o egalitate sau diferenta, intre a te lasa vanata si a dori sa se intample asta ?


Egalitatea, ma rog, mai bine spus echilibrul, este in capacitatea ambelor sexe de a-si propune vinatoarea... atavic barbatii sint mai bine antrenati fizic, femeile mental.. la ce te referi tu white, trebuie sa ai dexteritati pentru 'tinte mobile'... e cu totul altceva... de unde stiu? :D:D am fost campioana la tir, locala, ca n-am avut chef de competitii sa probez...


09-01-2007 03:04:48
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

wscorpio a scris:

de cate ori te-ai simtit vanata ? si daca s-a intamplat asa , in ce va priveste pe voi femeile, exista o egalitate sau diferenta, intre a te lasa vanata si a dori sa se intample asta ?

nu am obiceiul sa ma simt vinat.... Nu ma uit permanent peste umar si nici pe sub gene :D sa vad impresia creata
cred ca varianta de "pescaritza" mi se potriveste mai bine ... nada... alea alea.. ;)


09-01-2007 03:15:35
   
?? ie_au_ba
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2006
Mesaje: 197
aha....si suna mandolinele in fundal.....si apropo? unde la verona?

09-01-2007 21:27:41
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

ie_au_ba a scris:

aha....si suna mandolinele in fundal.....si apropo? unde la verona?



10-01-2007 00:32:47
   
iedera32
Femeie

Nou venit

Inregistat: 11-01-2007
Mesaje: 17

fun-funny a scris:


wscorpio a scris:

de cate ori te-ai simtit vanata ? si daca s-a intamplat asa , in ce va priveste pe voi femeile, exista o egalitate sau diferenta, intre a te lasa vanata si a dori sa se intample asta ?

nu am obiceiul sa ma simt vinat.... Nu ma uit permanent peste umar si nici pe sub gene :D sa vad impresia creata
cred ca varianta de "pescaritza" mi se potriveste mai bine ... nada... alea alea.. ;)


pescaritza, pescaritza, dar numai la,,,,caras?t??
foloseshte n(o)ada shi pentru altceva, daca te simtzi in stare !
cit priveshte uitatul peste umar,,, de la asta tzi se trage durere de git ? :D


11-01-2007 02:20:55
   
iedera32
Femeie

Nou venit

Inregistat: 11-01-2007
Mesaje: 17

fun-funny a scris:


http://xs411.xs.to/xs411/07022/ieauba.gif


asha a ajuns ,,,"sotzul" cunoscut pe matrimoniale ?


11-01-2007 02:23:22
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (23-06-2007 03:30:48)


11-01-2007 12:10:28
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Foarte bine...admir femeile si barbatii care stiu sa se reinventeze...cam greu greu cu schimbatul naravului...vorba proverbului"lupul isi schimba parul dar naravul ba..",greu dar se pare ca nu imposibil atunci cind esti motivat!

27-01-2007 13:20:30
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
metamorfoza.....de o zi , doua......sau pe viata ?

vopsitul parului..schimbatul coafurii...mai este ceva ?


27-01-2007 13:47:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
cele enumerate de tine fac bine la castigatul increderii in tine,te simti altfel cind capul este aranjat...dar cele legate de caracter aici e "baiu'" cu asta e mai greu,dar cum spuneam daca merita schimbat ceva atunci zic sa nu ne oprim din procesul de metamorfozare...

27-01-2007 15:50:20
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

ariela_k a scris:

La inceput sunt draguti si binevoitori....pt. a obtine ceva: dragoste, atentie, afectiune, etc.Totul se invarte in jurul interesului sau placerii celui ce abordeaza un astfel de comprtament.
Apoi, dupa ce au dobandit ceea ce voiau....nu mai fac efortul de a se controla tot timpul, de a fi mereu atenti, draguti, maleabili....si incepi sa-i vazi asa cum sunt ei.....oameni obisnuiti cu griji, cu nevoi, stresati, cu nervi.
E si asta o metoda de a obtine ceva mai usor , Dia....sa joci mereu teatru, sa disimulezi.Dar astfel de oameni sunt batuti pana la urma cu propriile lor arme.....atunci cind, asa cum spuneai tu, nu-i mai crede nimeni si ajung in situatia disperata cind spun adevarul, dar nu mai sunt crezuti.Si atunci sa te tii, cind persoanele dragi ii parasesc....satule de atitea masti si minciuni.
Era si un banc pe tema ast. Despre un cioban care pazea o stana...dar avea prostul obicei de a da alarme false, aproape zilnic, catre ceilalti ciobani:
- Sariti, mai, au venit lupii la stana....
Ciobanii l-a inceput s-au alertat crezindu-l pe cuvint, apoi s-au plictisit de glumele lui. Intr-o zi, a venit intr-adevar lupul, degeaba a strigat glumetul nostru, nu a mai sarit nimeni.Lupul nu numai ca a mincat oile..dar si pe ciobanul ,,glumet''.
Exista un lup pt. fiecare Dia, care asteapta in umbra....un ,,glumet''.
Sau mai bine zis : fiecare pasare pe limba ei piere.
Este valabil si in real, dar mai ales in virtual.....


ariela, postarea ta mi-a scapat citirii...chiar imi e util sa mai vad ca si altcineva gindeste asa.. eu aveam doar un feeling, acum sint convinsa ca ai dreptate...
ce-i de facut? pornesti intr-o relatie cu o astfel de "intelepciune a vietii" in circa?


27-01-2007 16:54:05
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Eu zic sa privim mai optimist...ca daca tot suflam in iaurt..imbatrinim si cu ce ne-am ales?...vorba ceeia daca ti-e frica de apa nu prinzi peste...
  Si hai sa recunoastem ca cu bune cu rele din fiecare relatie invatam cite ceva...nu functioneaza intr-un loc...trecem mai departe....cautam..cautam...


27-01-2007 18:09:44
   
Pagini: 1    
Mergeti la