Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / extra_terestrii realitate ori imaginatie    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

wscorpio a scris:

ei sunt aici..,adevarul e dincolo de noi..,ei sunt printre noi..,adevarul e ca nu vrem sa ii vedem..,ei ne ajuta sa ii vedem.., adevarul e ca noi ii renegam....
EI,,,care ei,,?

04-01-2007 17:18:25
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

wscorpio a scris:

ei sunt aici..,adevarul e dincolo de noi..,ei sunt printre noi..,adevarul e ca nu vrem sa ii vedem..,ei ne ajuta sa ii vedem.., adevarul e ca noi ii renegam....

Eu nu ii reneg, crede-ma. Chiar vreau sa ii vad.....dar daca nu se arata......fizic.:(
Poate vin si ma iau cu ei pe o planeta mai buna.....inainte de a ma sacrifica pamintenii pe rugul ignorantei. ;)


04-01-2007 17:30:56
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

P. Pan 63 a scris:


ariela a scris:

Extraterestrii exista? exista. Pina aici suntem toti de acord.
..........................................................................................................................
Ghici de ce noi romanii nu traim bine?.....pt. ca in loc sa ne consumam energia in munca, alimentam tot felul de scenarii SF.

Ma cherie, nu prea suntem de acord ! Incearca sa traiesti cu ideea ca mai sunt si oameni care nu cred in existentza lor. :D
Tu-l amintesti pa Asimov, Sorin l-a citit pe Preston N. (luand ca referintza data oferita de el), wscorpio mai mult ca sigur pe Timothy Good, eu pe Culianu... Chiar si de-i luam asa, la gramada, tot n-avem macar un singur numitor comun ! :D
Sorin, putem discuta oricand si oricat tema asta, atata timp cat ne pastram in limitele propriilor noastre idei, fara a ne erija in detinatori ai unui adevar absolut .

Pane, nu te panica....nu citesc numai SF-uri.Pe la vreo 23 de ani dupa ce l-am citit pe Cioran, (tot ce aparuse tradus la noi), am zis:Dumnezeu nu exista si am vrut sa ma sinucid.Noroc ca l-am descoprit pe P.Tutea, un mare om, un mare caracter.El cu umorul, cu puterea lui de a lupte si cu optimismul lui .....m-a salvat.
Dar iti respect opinia, atunci cand spui ca nu crezi in existenta extraterestrilor......e opinia ta. Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, atita timp cat nu ii afecteaza pe cei din jur.


04-01-2007 17:40:56
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
poti fi chiar tu, sau eu, ori cel de langa tine. lasand de-o parte fantezia aminteste-ti de filmul MIB II . ''ei'' erau peste tot si chiar s-au integrat bine. viata fiind un adevarat teatru da-mi voie sa fiu unul din actorii care incearca sa isi duca existenta. nu traiesc in si din nascocirile cuiva insa sti tu ca omul de multe ori cauta un soi de .., hai sa-i spunem refugiu, in care poate sa uite ca e om condamnat la viata asta atat de anosta de pe pamant .  imi place ideea de a avea pe cineva langa mine care sa ma priveasca cu ochi ''spatiali'' . chiar daca  nu vom ajunge ziua in care vom afla cine si cand ne-a asezat fiecare celula,  ''sclavii'' cui am fost , as vrea sa mor cu ideea ca totusi nu suntem singuri,pt ca , va si ma repet singuratatea cand devine boala nu mai ai sanse multe de supravietuire

  cine are ochi sa inteleaga , sa o faca ! cine nu, sa se abtina de la comentarii inutile puerile.

Ultima modificare facuta de wscorpio (04-01-2007 17:46:19)


04-01-2007 17:45:19
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

WhiteRaven a scris:

Estraterestrii trebuie sa existe, cel putin eu asa consider, dar nu pe terra. In infinitatea numita Univers nu se poate sa nu existe macar un sistem solar cu conditii si componente asemanatoare si capabile sa favorizeze si sa sustina viata.


De acord.E o aberatie sa te crezi ,,buricul universului'' (specific oamenilor orgoliosi) si sa sustii ca numai pe Terra exista viata. Cineva spunea ca  tocmai pt. ca pe Terra exista viata, probabilitatea ca si pe alte planete sa existe, e f. mare. Universul e infinit.....deci poate, undeva, in infinitatea asta...exista viata.
Si aerul exista.....dar noi nu il vedem si pina sa il descopere stiinta......multi au negat ca ar exista.
Si daca o astfel de civilizatie foarte avansata psihic si tehnologic isi trimite reprezentati prin univers sa caute viata? Si daca ne descopera pe noi, care suntem niste furnici (tot din pct. de vedere psihic si tehnologic) in comparatie cu ei? Voi cum a-ti intra in contact cu niste furnici?.......
Mai am scenarii din astea.Va mai spun si altele sau v-ati plictisit deja? ;)
Imi pare rau ca mi-am gresit meseria si nu sunt scenarist la Hollywood.....ca ce SF-uri scriam....trilogia Stapinul Inelelor, sau Dune sunt mici copii.:)

Ultima modificare facuta de ariela (04-01-2007 18:04:52)


04-01-2007 17:53:49
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
domnule peter pan da-mi voie sa te contrazic in speculatiile facute  de tine,apropo de faptul  ca am apelat la niscaiva scrieri pt a putea posta in aceasta sectiune a forumului ! uite ce e, cel putin aici mi-am propus sa nu citez chiar pe nimeni si sa ma folosesc doar de ce am acumulat de-a lungul timpului. pentru a intari asta spun ca inca nu m-am straduit sa ies din anonimat cu romanul sci-fi ce l-am scris--doar pentru mine--. si tot ce voi scrie si de acum incolo imi va apartine . ce voi face ar fi doar trimiteri spre ceva anume in a lamuri un oarecare aspect. merci !!

   p. pan 63

Tu-l amintesti pa Asimov, Sorin l-a citit pe Preston N. (luand ca referintza data oferita de el), wscorpio mai mult ca sigur pe Timothy Good, eu pe Culianu... Chiar si de-i luam asa, la gramada, tot n-avem macar un singur numitor comun ! :D


04-01-2007 17:56:52
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
trebuie sa te invat sa dai quote :D

04-01-2007 18:00:38
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579

WhiteRaven a scris:

Estraterestrii trebuie sa existe, cel putin eu asa consider, dar nu pe terra. In infinitatea numita Univers nu se poate sa nu existe macar un sistem solar cu conditii si componente asemanatoare si capabile sa favorizeze si sa sustina viata.
Felul 7, cu intalniri de gradul 3, fictiune. Stiri de senzatie pt masa. In schimb OZN - UFO exista ;) ... chiar sub forma farfuriilor zburatoare si stiu ce vb.. dar mult mai multe stie ..... biserica ;)



    conditiile si componentele de care pomenesti pot fi asemanatoare si sa favorizeze si sustina viata insa probabil e o impresie gresita . nu ai de unde sa sti ca oxigenul respirat de tine de fapt pt ei nu e toxic si constitutia ta avand la baza carbonul e diferita de a lor in toate cele... daca privim putin tabelul lui mendeleev vedem ca sunt putine gaze cunoscute de om prin comparatie cu multe altele care ar exista in univers. care din astea le-or fi bune lor ?
  hai sa nu fim limitati in cunoasterea formelor de deplasare cosmica si terestra a lor  acolo unde or fi ei . chiar daca omul a inventat--de ce nu descoperit-- asa deodata cica, decolarea pe verticala de ce oare a pastrat aceeasi forma antica si de demult a aparatului de zbor ? pt ca daca ar fi dat o alta forma mult mai simpla si usor de manevrat clar ca suspiciunile si de ce nu convingerile ca nu suntem singuri,ar fi luat viata !


04-01-2007 18:09:42
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
ar fi trist sa fim singuri in univers.. :(
white spunea ca nu sint extraterestrii pe terra...
Nici eu nu cred ca sint printre noi.. De ce ar fi?
noi ii cautam disperati acolo unde putem ajunge cu tehnica.. tocmai pentru ca avem ce invata de la ei.. (presupunem)...
mi-as dori sa am certitudini... Atunci multe alte intrebari si-ar putea gasi raspuns pentru mine.


04-01-2007 18:25:59
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

wscorpio a scris:

poti fi chiar tu, sau eu, ori cel de langa tine. lasand de-o parte fantezia aminteste-ti de filmul MIB II . ''ei'' erau peste tot si chiar s-au integrat bine.
  cine are ochi sa inteleaga , sa o faca ! cine nu, sa se abtina de la comentarii inutile puerile.

eu nu sunt unul din acei extraterestrii din film.....:( Dar mi-ar place sa fiu in locul personajului interpretat de Will Smitt.Si eu m-as integra bine.....printre atitea rase de extraterestrii.
Tu esti unul din extraterestrii din ,,Men in black''? :)
De fapt, asta voiam sa zic.....ma simt atrasa hipnotic de extraterestrii, dar de aia buni, care doresc evolutia noastra, a pamintenilor.
Sau poate ca toti suntem niste extraterestrii dar nu suntem constienti de asta? ;)
Oricum, daca suntem creatia unei civilizatii superioare.....atunci suntem extraterestrii fara sa vrem.


04-01-2007 18:32:43
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579

fun-funny a scris:

ar fi trist sa fim singuri in univers.. :(
white spunea ca nu sint extraterestrii pe terra...
Nici eu nu cred ca sint printre noi.. De ce ar fi?
noi ii cautam disperati acolo unde putem ajunge cu tehnica.. tocmai pentru ca avem ce invata de la ei.. (presupunem)...
mi-as dori sa am certitudini... Atunci multe alte intrebari si-ar putea gasi raspuns pentru mine.



  daca ar fi printre noi controlul poate fi mult mai concludent,predarea stiintei lor omului  s-ar face mult mai simplu.
  de ce ar trebui sa cautam ceva in adancurile cosmosului cand probabil ca vor trece sute de generatii--timp nesemnificativ la scara cosmica--,pt a nu gasi totusi nimic ? legea lui murphy : daca vrei sa gasesti ceva cauta in ultimul loc in care ai cauta de fapt pt ca acolo va fi. dar daca incepi prin a cauta in acel ultim loc nu vei gasi ce cauti decat in primul in care ai fi cautat initial...


04-01-2007 18:34:11
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
potrivit teoriei reincarnarii... ei exista. Si putem fi noi intr-o viitoare viata. Sau, am fi putut fi noi intr-o viata anterioara... Poate acesta este si motivul pentru care nu avem shansa sa ne intilnim cu ei ACUM, pe terra...

04-01-2007 18:36:28
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

WhiteRaven a scris:


Arriella a scris:


WhiteRaven a scris:

LOL cat de aberanta poate fi povestea asta despre cele 24h ca ar fi 16 reale. cum poate cineva sa spuna ca cele 24 de ore se scurg de fapt in 16 cand totul tine de miscarea de rotatie a pamantului, ceasurile sunt calibrate si inca nu am patit sa ma culc la ora 23, sa dorm 8 ore, sa ma trezesc la 7 si sa vad soarele la apus. LOL. auzi acolo .. criza de timp. si daca si cu asta ne descurcam suntem mai tari decat fat-frumos din poveste ... facem ce altii faceau in 24 de ore  in 1980, ... in 0 ore.??? in 2012 ??? penibil ce scrie acolo. cum sa nu mai existe timp terestru ?? :)))) sa presupunem ca pamantul se opreste pe loc.. amortim si noi ? LOOOL nu mai trece timpul? biologic vorbind, macar... nu mai imbatranim? eventual nu mai avem masura timpului dar el nu poate fi alterat.
Poate gresesc... am mai spus odata, si am impresia ca nu ma insel. dar, totul devine tot mai real :D cred ca suntem in Matrix ... treziti-va... pastila rosie.
Dar eu chiar simt ca timpul trece mult mai repede,am intrebat si cunostintele ,,si ele imi spun la fel. Tu nu simti asta?

toti simtim asta, suntem in secolul vitezei. dar cred ca nu ai inteles tot ce am scris eu acolo. suntem mult mai preocupati noprmal ca trece repede. arunca pc-ul pe fereastra, scoate-ti cablul si ramai eventual numai cu tvr 1, ca sa nu mai vorbesc de alte lucruri, si o sa vezi ca nu mai trece timpul asa repede.
oare o sa influentezi frecventa pamantului ?
TU esti mai rational,,,eu in schimb,,pun botul (Ā¦) la vrajeala .

04-01-2007 19:28:55
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

ariela a scris:


Si daca o astfel de civilizatie foarte avansata psihic si tehnologic isi trimite reprezentati prin univers sa caute viata? Si daca ne descopera pe noi, care suntem niste furnici (tot din pct. de vedere psihic si tehnologic) in comparatie cu ei? Voi cum a-ti intra in contact cu niste furnici?.......
Mai am scenarii din astea.Va mai spun si altele sau v-ati plictisit deja? ;)
Imi pare rau ca mi-am gresit meseria si nu sunt scenarist la Hollywood.....ca ce SF-uri scriam....trilogia Stapinul Inelelor, sau Dune sunt mici copii.:)

Fals ! Scenariul nu-ti apartine si ai mare grija, de cand intraram in europa, plagiatul e pedepsit mult mai drastic ! Tot ce ai scris e luat din "Picnic la marginea drumului", de Arkadi si Boris Strugaţki... Ca sa nu mai zic de "Calauza", facut de Tarkovsky, dupa scenariul astora...


04-01-2007 22:19:46
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

P. Pan 63 a scris:


ariela a scris:


Si daca o astfel de civilizatie foarte avansata psihic si tehnologic isi trimite reprezentati prin univers sa caute viata? Si daca ne descopera pe noi, care suntem niste furnici (tot din pct. de vedere psihic si tehnologic) in comparatie cu ei? Voi cum a-ti intra in contact cu niste furnici?.......
Mai am scenarii din astea.Va mai spun si altele sau v-ati plictisit deja? ;)
Imi pare rau ca mi-am gresit meseria si nu sunt scenarist la Hollywood.....ca ce SF-uri scriam....trilogia Stapinul Inelelor, sau Dune sunt mici copii.:)

Fals ! Scenariul nu-ti apartine si ai mare grija, de cand intraram in europa, plagiatul e pedepsit mult mai drastic ! Tot ce ai scris e luat din "Picnic la marginea drumului", de Arkadi si Boris Strugaţki... Ca sa nu mai zic de "Calauza", facut de Tarkovsky, dupa scenariul astora...
DEJA vad ca flirtezi cu cealalta ariela,sa sti ca o sa ma atarn de lampa .

04-01-2007 22:26:01
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319
HEI,,,,DE CE STERGETI CE SCRIU EU? NU-i corect.

04-01-2007 22:27:23
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Arriella a scris:

DEJA vad ca flirtezi cu cealalta ariela,sa sti ca o sa ma atarn de lampa .

Blondino, ca n-o fi abajur ! :D:D:D
Shezi linistita, ca intre moralisti si pacatosi, mereu i-am preferat pe cei din urma, ca un adevarat extraterestru ce ma aflu !... :D:D:D


04-01-2007 22:57:24
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

P. Pan 63 a scris:


ariela a scris:


Si daca o astfel de civilizatie foarte avansata psihic si tehnologic isi trimite reprezentati prin univers sa caute viata? Si daca ne descopera pe noi, care suntem niste furnici (tot din pct. de vedere psihic si tehnologic) in comparatie cu ei? Voi cum a-ti intra in contact cu niste furnici?.......
Mai am scenarii din astea.Va mai spun si altele sau v-ati plictisit deja? ;)
Imi pare rau ca mi-am gresit meseria si nu sunt scenarist la Hollywood.....ca ce SF-uri scriam....trilogia Stapinul Inelelor, sau Dune sunt mici copii.:)

Fals ! Scenariul nu-ti apartine si ai mare grija, de cand intraram in europa, plagiatul e pedepsit mult mai drastic ! Tot ce ai scris e luat din "Picnic la marginea drumului", de Arkadi si Boris Strugaţki... Ca sa nu mai zic de "Calauza", facut de Tarkovsky, dupa scenariul astora...


nici nu mi-am asumat scenariul respectiv.....imi plac prea mult fratii astia Strugatki, pt. a-i plagia.:)
Scenariile mele....nu le vand, decit pe bani grei.....regizorilor de la Hollywood, care au nevoie de idei noi, ca oricum se repeta de vreo 10 ani...cu o Apocalipsa de la un meteorit  care loveste pamintul.Vezi, cate variatiuni pe aceasi tema au facut, filme de 2 lei.
Cit despre Calauza lui Tarkovsky.....parerile sunt impartite.Unii spun ca e mai bun romanul decit ecranizarea lui Tarkovsky.
Personal, cred in roman....ecranizarea e greoaie de inteles si are multe simboluri.
In schimb, la Dune au reusit ecranizarea....bate romanul de departe.

Ultima modificare facuta de ariela (04-01-2007 23:07:58)


04-01-2007 23:01:43
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
dueluri fara valoare. care ar fi rezultatul ? ideea era sa se foloseasca bagajul propriu; cel mult trimiteri la anumite documentatii in incercarea unor edificari pt ca apoi sa se discute aici nu sa se copieze. primeaza bineinteles originalitatea asa cum exista ea,cu lacune ori fara !

05-01-2007 06:39:32
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Pai, hai sa zicem ceva despre "documentatii" si "bagajul propriu" :
- mai intai am vazut "Experimentul Philadelphia", filmul, apoi am citit cam tot ce am gasit referitor la asta,  un amic mi-a pus in mana "Proiectul Montauk". Intrigat, am luat de pe net si interviul dat de Preston. Concluzia mea ? Un "Hancu" yankeu ! :D
Cat priveste literatura sf, pai ..., asta-i LITERATURA, nu dogma si nici macar indrumar, da-ntzelegeti ce vrusai sa zic.
Sal'tare !

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (05-01-2007 11:31:22)


05-01-2007 11:30:07
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (19-06-2007 23:22:49)


05-01-2007 11:47:50
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (19-06-2007 23:23:15)


05-01-2007 11:50:48
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
White cu doua postari mai sus ai intervenit comentand usor sarcastic cele scrise de mine. bun . asta e ce vrei tu sa se creada. te-ai referit la ei, eu la fel. diferenta dintre noi este ca tu prin '' ei''nu vezi decat o singura specie in ceea ce ai scris. eu vb de toate speciile daca ele exista ( hai sa exaltam) .
   mijloacele de deplasare dintr-o lume in alta dintr-un loc mai mult sau mai putin indepartat de altul , pot fi multiple; si clar ca noi cei mici nu le cunoastem si nu le vom cunoaste probabil niciodata,insa exista un termen de care ne putem servi in acest caz:teleportarea. daca in judecata noastra profunda nu putem accepta ceva ,asta nu inseamna ca  nu poate fi posibil.
sistemul nostru solar face parte din o anumita galaxie in care gazele cunoscute servesc viata ori nu. insa cate galaxii nu exista in cosmosul asta ? punctul acela nesemnificativ din cosmos numit pamant se pierde probabil intr-o eprubeta a cuiva dintr-un anume laborator...sci--fi , nu ?
   pana la proba contrarie suntem singuri..,sau nu....!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!

Ultima modificare facuta de wscorpio (06-01-2007 02:01:32)


06-01-2007 02:00:28
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
jules verne descria in romanele sale o lume pe care noi abia acum o cunoastem... La vremea acea erau considerate romane SF, dar daca le citim azi... le intelegem altfel. Teleportarea...? Numai miine nu-i poimiine.
nu mi-a placut literatura sf niciodata; oricit incercam sa-l citesc pe asimov... nu-l puteam digera. Si atunci, din start ocoleam tot ce insemna roboti, nave spatiale, cyber... De-aia nu-mi place nici cyber sexul :D


06-01-2007 10:50:37
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
eu...chiar daca am ajuns un exact contra ce cred...raman la biblie.doar ea m-a facut sa gasesc logica si raspunsul in toate!Si atunci daca-i vorba de extraterestrii,exista,pt ei se intampla totul,suntem spectacolul lor de prostie,pacat...etc si nu au voie sa ia contact cu noi,deci n-au luat si nu vor lua niciodata!
Dar exista!ne-o spune biblia.Restul?Aparitzii?Experientze?Atata timp cat aceeasi biblie imi spune ca spre sfarsit Satan va insela chiar si pe cei cu adevarat credinciosi,prin aparitia cu chip de ISUS,facand minuni,vindecand...mai are rost sa spun cat de logic si simplu mi se pare sa faca sa vad cu ochii mei un OZN?Ne miram ca vor fi putini ce-i alesi,cant suntaem in stare sa credem si in mama omida,doar dandu-ne ce vrem.


06-01-2007 14:48:08
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
oare cum le-au parut celor din lumea noua acei "vizitatori " veniti cu corabii uriase ? cu cai si arme de foc ?

ce cautau noii veniti ?  aur ? bogatii ?

ce ar cauta in cazul nostru acei posibili  vizitatori din spatiu ?


06-01-2007 19:22:00
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
ce se pare ca deja au gasit experimentand pe oameni si animale ,exterminarea rasei umane ,repopularea pamantului cu ''noutati'' , o mana de ajutor pt ai ajunge din urma .....pana nu vor fi aici putem alege orice raspuns ne convine.....

07-01-2007 05:53:11
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
dam peste o planeta plina de maimute.....

le facem ceva modificari genetice........si obtinem 2 oameni...
apoi prin incrucisari repetate....amelioram rasa....

in urma acestei ameliorari vor apare si exemplare nereusite pe care le vom ineca la potop.....

oare noi..oamenii..asa am face daca am gasi o planeta pe care viata exista , insa in forma putin inferioare noua ?

scenariul poate continua sau nu.....dupa imaginatia fiecaruia...


07-01-2007 19:26:04
   
?? lauraMagic
Cont Sters

Inregistat: 30-05-2005
Mesaje: 483
Ieream cu Marin al mie intr-o sfinta zi di duminica + + + , tocmai mergiam sa luam ceva di ale gurii.Pustiu fratilor pi starda ! La ora 8 di dimineata tare pustiu mai iera.Doar Ieu si Marin al mie aici di fata.
Si pina sa intram noi la magazinul ala non stop di i calia bucuresti, Numa ce vad al doilea soarii pi cer.Ii zic la Marin :
-Mariinii!! Ita minunea !
La cari Marin :
-Fah majico, au fah, ai doua umbrii !!
Era pi cier o ditamai lumina, Marii si galbina ca soarilii !!
Dar stiti ceva ?
NU iera soarii, ca soarilii era in nori.
-Fah majico, fah tembelo ! Spune fah tu la oameni ca era 8 dimineata si ca iera ploaii .
Mai spunii fah ca asta a durat doar 9-10 sicundii si ca soarilii ala o disparut brusc, ridicindusii pian nu s-a mai vazut ! Hai fah spunii!!
-Nu spun Marinii! NU spun Mah Uitaii asa di riea ce sunt !


07-01-2007 20:21:28
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
ati fost si rapiti ?
sau incercati sa ne spuneti altceva ?

asta este problema majico.....pe linga ca imi ia mult sa descifrez ce zici..imi ia si mai mult sa inteleg daca bati saua sau iapa....


09-01-2007 02:28:31
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579

da_si_nu a scris:

ati fost si rapiti ?
sau incercati sa ne spuneti altceva ?

asta este problema majico.....pe linga ca imi ia mult sa descifrez ce zici..imi ia si mai mult sa inteleg daca bati saua sau iapa....


   BINGOOOOOOO !!!!!!


09-01-2007 02:39:38
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
s-a strigat bingo ! la masa din colt....
se verifica daca biletul lui wscorpio este valabil sau este teapa....


09-01-2007 11:45:54
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Ia shezi, neica ! Adica, care dintre voi a fost rapit de extraterestrii ?!!!! Baaaaa !!!! Nu s-aude ? Hai, ridica doua deshte, sa te vaz !

09-01-2007 15:03:00
   
?? ie_au_ba
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2006
Mesaje: 197
pai poate Labis asta care posteaza cu numele de da_si_nu..nu se vede?

09-01-2007 21:25:50
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

ie_au_ba a scris:

pai poate Labis asta care posteaza cu numele de da_si_nu..nu se vede?



on topic :D


10-01-2007 00:33:52
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
nu mai fac referire..sper sa se inteleaga.....



Ultima modificare facuta de da_si_nu (10-01-2007 02:38:52)


10-01-2007 02:38:12
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (24-06-2007 02:06:53)


10-01-2007 22:58:25
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

WhiteRaven a scris:

LOL cat de aberanta poate fi povestea asta despre cele 24h ca ar fi 16 reale. cum poate cineva sa spuna ca cele 24 de ore se scurg de fapt in 16 cand totul tine de miscarea de rotatie a pamantului, ceasurile sunt calibrate si inca nu am patit sa ma culc la ora 23, sa dorm 8 ore, sa ma trezesc la 7 si sa vad soarele la apus. LOL. auzi acolo .. criza de timp. si daca si cu asta ne descurcam suntem mai tari decat fat-frumos din poveste ... facem ce altii faceau in 24 de ore  in 1980, ... in 0 ore.??? in 2012 ??? penibil ce scrie acolo. cum sa nu mai existe timp terestru ?? :)))) sa presupunem ca pamantul se opreste pe loc.. amortim si noi ? LOOOL nu mai trece timpul? biologic vorbind, macar... nu mai imbatranim? eventual nu mai avem masura timpului dar el nu poate fi alterat.
Poate gresesc... am mai spus odata, si am impresia ca nu ma insel. dar, totul devine tot mai real :D cred ca suntem in Matrix ... treziti-va... pastila rosie.
Bine ca ma mai trezeste si pe mine cineva la realitate ca eu chiar incepusem sa cred aceste fantezii.  White,te kiss .

10-01-2007 23:41:32
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

WhiteRaven a scris:


P. Pan 63 a scris:


Cat priveste literatura sf, pai ..., asta-i LITERATURA, nu dogma si nici macar indrumar, da-ntzelegeti ce vrusai sa zic.
Sal'tare !

se vede, destul de.. mare ;)
Mare? CE e mare e si tare ? Vreau si eu.

10-01-2007 23:44:47
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

P. Pan 63 a scris:


Arriella a scris:

DEJA vad ca flirtezi cu cealalta ariela,sa sti ca o sa ma atarn de lampa .

Blondino, ca n-o fi abajur ! :D:D:D
Shezi linistita, ca intre moralisti si pacatosi, mereu i-am preferat pe cei din urma, ca un adevarat extraterestru ce ma aflu !... :D:D:D
Abajur,neabajur,eu vreau sa o simt la c,,,,

10-01-2007 23:46:36
   
?? m_petre_srl
Cont Sters

Inregistat: 06-01-2007
Mesaje: 6
baieti si fete a-ti plecat cu sorcova nu stitzi ca suntem singuri in calea lactee?

11-01-2007 00:23:03
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

m_petre_srl a scris:

baieti si fete a-ti plecat cu sorcova nu stitzi ca suntem singuri in calea lactee?
Asta asa e,eu tocmai vin de acolo,nu am vazut pe nimeni.

11-01-2007 01:19:05
   
?? cristi andrei
Cont Sters

Inregistat: 15-02-2005
Mesaje: 56

Arriella a scris:


WhiteRaven a scris:

LOL cat de aberanta poate fi povestea asta despre cele 24h ca ar fi 16 reale. cum poate cineva sa spuna ca cele 24 de ore se scurg de fapt in 16 cand totul tine de miscarea de rotatie a pamantului, ceasurile sunt calibrate si inca nu am patit sa ma culc la ora 23, sa dorm 8 ore, sa ma trezesc la 7 si sa vad soarele la apus. LOL. auzi acolo .. criza de timp. si daca si cu asta ne descurcam suntem mai tari decat fat-frumos din poveste ... facem ce altii faceau in 24 de ore  in 1980, ... in 0 ore.??? in 2012 ??? penibil ce scrie acolo. cum sa nu mai existe timp terestru ?? :)))) sa presupunem ca pamantul se opreste pe loc.. amortim si noi ? LOOOL nu mai trece timpul? biologic vorbind, macar... nu mai imbatranim? eventual nu mai avem masura timpului dar el nu poate fi alterat.
Poate gresesc... am mai spus odata, si am impresia ca nu ma insel. dar, totul devine tot mai real :D cred ca suntem in Matrix ... treziti-va... pastila rosie.
Bine ca ma mai trezeste si pe mine cineva la realitate ca eu chiar incepusem sa cred aceste fantezii.  White,te kiss .


white raven, permite-mi ca sa-mi exprim un punct d vdr, referitor la ceea ce ai postat tu! merci anticipat! :) un cercetator (scuze, dar nu-i mai retin numele) a propus urmatorul experiment f simplu (citat aproximativ): "luam o coala de hartie si presupunem ca in acest spatiu bidimensional traiesc niste fiinte oarecare. o entitate care traieste intr-un spatiu tridimensional taie o parte din coala cu o foarfeca. fiintele bidimensionale nu pot percepe ce s-a intamplat cu o parte din spatiul in care traiesc si privesc aceasta actiune ca pe o interventie supranaturala lor. aceasta entitate care a patruns in spatiul lor, poate fi acceptata ca un zeu, divinitate, etc si poate fi tratata ca atare. sa ne imaginam ca in spatiul tridimensional in care traim noi, oamenii, o entitate care evolueaza intr-un spatiu cu mai multe dimensiuni decat cele in care noi ne ducem existenta, intervine intr-un mod sau altul, fara ca noi sa o percepem din punct de vedere fizic si imaginati-va consecintele acestui lucru!" am incheiat citatul! drept urmare, hai sa ne inchipium ca exista cel putin inca o dimensiune pe care noi nu o putem stapani (desi fizic o percepem intre anumite limite) si anume timpul! este posibil ca acest timp sa se comprime, sau sa se dilate si noi sa nu avem habar ptr ca nu il percepem ca pe o dimensiune distincta?! este posibil, nu este de negat! so, sa ii dam putina crezare si celui care spune ca acele 24 h se pot comprima, macar un 10%! :) ptr ca ceea ce noi nu percepem, nu putem sa cuantificam si nu putem sa masuram in alta scala de valori, decat numai atat cat ne permit legile fizice ale spatiului tridimensional! ecuatia relativitatii a lui einstein ne spune ca un corp oarecare aflat in miscare in spatiu si avand o viteza care pe masura ce creste si se apropie de cea a luminii, si-ar mari masa pana la a ajunge infinita, daca fizic acel corp atinge viteza luminii! de asemenea, ptr un observator aflat pe acel corp, timpul se comprima in raport cu timpul unui alt observator de pe un punct fix din spatiu! teoretic aceste fenomene nu se pot intampla, asa ne spun legile fizicii pe care noi le stim! dar sunt legi pe care le-am descoperit traind intr-un spatiu tridimensional, asa ca tot ceea ce transcede tridimensionalului nu putem percepe, cuantifica si masura fizic! doar pe hartie si exemple exista, vezi calculele facute vis-a-vis de depasirea vitezei luminii, dar intr-un alt context spatio-temporal necunoscut noua ink! :) referitor la miscarea de rotatie a pamantului, pai daca pamantul s-ar opri din aceasta miscare, ne-am urca / prabusi in ceruri in lipsa gravitatiei, nu-i asa?! :) asta ca o gluma, desigur! :) oricum miscarea de rotatie in jurul axei sufera schimbari din motive variate (printre altele, o miscare de balans a pamantului) si interne terrei (migrarea placilor tectonice avand drept consecinta schimbarea centrului de greutate al pamantului si modificarea inclinatiei axei polilor geografici in raport cu verticala), asa incat de ce sa nu-i dam crezare omului care spune ca este posibil ca timpul sa se comprime si noi sa nu avem habar?! ptr ca masinariile de masurare a timpului au fost create in concordanta cu cele stiute de catre oameni si nicidecum cu alte legi fizice si efecte posibile care ne transced noua, aceste fiinte dintr-un sputiu limitat, tridimensional! parerea mea, vorba unui celebru politician de pe melegaurile mioritice! :)


11-01-2007 04:43:28
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
waw.....4 dimensiuni....
80-60-90, 165

sau asta era nr de telefon  si prefixul ?


11-01-2007 05:08:15
   
?? emilro
Cont Sters

Inregistat: 26-12-2005
Mesaje: 29
La ce spune Cristi,as adauga o nedumerire de-a mea. De ce spunem ca se produc reactii fotochimice in intuneric? ... In lipsa fotonilor,putem percepe intunericul ca pe un altfel de "lumina"?

11-01-2007 08:30:52
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

da_si_nu a scris:

dam peste o planeta plina de maimute.....

le facem ceva modificari genetice........si obtinem 2 oameni...
apoi prin incrucisari repetate....amelioram rasa....

in urma acestei ameliorari vor apare si exemplare nereusite pe care le vom ineca la potop.....

oare noi..oamenii..asa am face daca am gasi o planeta pe care viata exista , insa in forma putin inferioare noua ?

scenariul poate continua sau nu.....dupa imaginatia fiecaruia...


Adam si Eva (experientze genetice) debarcati de pe OZN :)  drept pedeapsa ca  si au bagat nasul prin calculatoarele lor ;)

Sunt oameni de stiintza ce studiaza posibilitatea acestei teorii cu multe succese obtinute:

Au descoperit ca nucleul creierului nostru e de origine reptilian , el ne asigura functiile vitale si instinctul de supravietuire

Au mai descoperit ca exista mai multe minicreiere in corpul uman la unele organe vitale : inima , intestine....ce pot "influentza"  creierul principal  (corespund ca locatie la acele chakra din yoga , oare de unde se stia asta acum mii de ani?)

Alta descoperire : pielea si unele organe de animal (singurul) ce sunt asimilate cu usurintza de organismul uman este .... porcul , nicidecum vreo specie de maimutze .

Tineti cont ca e vorba de stiintza aplicata nu de o teorie inventata la o bere cu amicii. :D


Poate suntem toti descendentii lui Frankenstein

Ultima modificare facuta de Soryn (11-01-2007 11:26:23)


11-01-2007 11:20:58
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

cristi andrei a scris:

un cercetator (scuze, dar nu-i mai retin numele) a propus urmatorul experiment f simplu (citat aproximativ): "luam o coala de hartie si presupunem ca in acest spatiu bidimensional traiesc niste fiinte oarecare. o entitate care traieste intr-un spatiu tridimensional taie o parte din coala cu o foarfeca. fiintele bidimensionale nu pot percepe ce s-a intamplat cu o parte din spatiul in care traiesc si privesc aceasta actiune ca pe o interventie supranaturala lor. aceasta entitate care a patruns )

E vorba de Ioan Petru Culianu , "Calatorii in lumea de dincolo", insa foloseste pentru exemplificare imaginea unei farfurii cu supa ...:D


11-01-2007 11:23:12
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Coala de hartie (facuta sul), o "foloseste" Stephen Hawking in "O scurta istorie a timpului"

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (11-01-2007 11:31:31)


11-01-2007 11:28:13
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Arriella a scris:

Abajur,neabajur,eu vreau sa o simt la c,,,,

Blondino, ce frumos o potrivesti tu din rima, parc-ai fi Veronica Micle !...:D:D:D


11-01-2007 11:30:03
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

WhiteRaven a scris:

LOL cat de aberanta poate fi povestea asta despre cele 24h ca ar fi 16 reale. cum poate cineva sa spuna ca cele 24 de ore se scurg de fapt in 16 cand totul tine de miscarea de rotatie a pamantului, ceasurile sunt calibrate si inca nu am patit sa ma culc la ora 23, sa dorm 8 ore, sa ma trezesc la 7 si sa vad soarele la apus. LOL. auzi acolo .. criza de timp. si daca si cu asta ne descurcam suntem mai tari decat fat-frumos din poveste ... facem ce altii faceau in 24 de ore  in 1980, ... in 0 ore.??? in 2012 ??? penibil ce scrie acolo. cum sa nu mai existe timp terestru ?? :)))) sa presupunem ca pamantul se opreste pe loc.. amortim si noi ? LOOOL nu mai trece timpul? biologic vorbind, macar... nu mai imbatranim? eventual nu mai avem masura timpului dar el nu poate fi alterat.
Poate gresesc... am mai spus odata, si am impresia ca nu ma insel. dar, totul devine tot mai real :D cred ca suntem in Matrix ... treziti-va... pastila rosie.



imagineaza ti ce ar gandi tutankamon daca ai incerca sa i explici cum functioneaza calculatorul tau :D  .... sau hai sa nu exagerez explica la un strabunic :)


La fiecare 13000 de ani pamantul isi schimba sensul de rotatie (demonstrat stiintzific) ... e jumatate de tur al sistemului solar  ce se invarte in jurul soarelui central al galaxiei (un tur complet e 26000 ani)

"Punctul zero" e momentul in care pamantul se va opri din rotatie inainte de a incepe rotatia in sens invers.Polii magnetici vor fi inversati , unul din "micile"efecte fiind stoparea din finctionare a tuturor tehnologiilor existente in ziua de azi .

Ultima modificare facuta de Soryn (11-01-2007 12:08:37)


11-01-2007 11:41:52
   
Pagini:  1 2 3 4 5    
Mergeti la