Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Ce se mai aude despre altii / Familia Egocentrica sau Familia teocentrica?    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
in care dintre cele doua va regasiti?

05-01-2007 14:08:55
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Neica, vedea-m-ai sheic daca te-ntzeleg...:( Cum ar fi o familie d-asta, teocentrica ?!!! Adicatelea, mama, tata, copii, toti stranshi ciotca-n jurul icoanelor, tinand-o numa-n psalmi, posturi si rugaciuni ? Si de muncit, cand am mai face-o ? Bashca , un pacat mic, acolo, sa fie ... :D
Ia baga neste materiale, de fa-ma sa pricep.

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (05-01-2007 19:55:13)


05-01-2007 19:54:53
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
tasha, spune-mi ce inseamna fiecare dintre cele doua familii prezentate de tine... in viziunea ta.
doar asa o sa ma pot pronunta..:)


06-01-2007 13:20:19
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

fun-funny a scris:

tasha, spune-mi ce inseamna fiecare dintre cele doua familii prezentate de tine... in viziunea ta.
doar asa o sa ma pot pronunta..:)

Primul caz este sugestiv prin definitie,in familie primeaza interesul personal,fiecare dintre cei doi tine mai degraba la confortul propriilor sentimente,netinind cont de nevoile celuilalt...in cea de a doua varianta DUMNEZEU este sursa dragostei, confera familiei o egalitate,si unul si celalat se gandesc se gandesc la implinirea partenerului,nu mai incape loc de egoism...o adevarata filozofie si nu mai dezvolt,este sper si pe intelesul lui Pan...daca nu si maine este o zi, mai vorbim...!!!


09-01-2007 05:37:08
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Mai, tasha, te vaz femeie serioasa, drept pentru care zic sa dezvoltam tema asta.Inainte de toate, fii buna si-mi explica: conceptul de "familie teocentrica" se aplica intregii vieti familiale sau e doar asa... o idee abstracta ?

09-01-2007 23:23:32
   
?? kawacadabrantul
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 906
Ca bine zici, cumetre Pan! Nu de alta, dar conceptul asta, sincer, e nou si pentru mine (obisnuit cu familii... egocentrice ;) in diverse versiuni - fiecare cu aia a ma-sii ori toti pentru unul etc, dar tribalist, nu gluma!!!). Teocentrismul poate ca defineste mai mult familiile din Romanica holbindu-se, strins unite, la tembelizor la emisiunea lui TEO, nu??? :D:D:D

Ultima modificare facuta de kawacadabrantul (10-01-2007 00:06:35)


10-01-2007 00:05:49
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

P. Pan 63 a scris:

Mai, tasha, te vaz femeie serioasa, drept pentru care zic sa dezvoltam tema asta.Inainte de toate, fii buna si-mi explica: conceptul de "familie teocentrica" se aplica intregii vieti familiale sau e doar asa... o idee abstracta ?

de ce o consideri abstracta?este vorba de o gestionare a credintei,daca n-o stapanesti,daca nu esti impovarat cu aceasta n-ai cum  sa intelegi...


10-01-2007 00:11:58
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

kawacadabrantul a scris:

Ca bine zici, cumetre Pan! Nu de alta, dar conceptul asta, sincer, e nou si pentru mine (obisnuit cu familii... egocentrice ;) in diverse versiuni - fiecare cu aia a ma-sii ori toti pentru unul etc, dar tribalist, nu gluma!!!). Teocentrismul poate ca defineste mai mult familiile din Romanica holbindu-se, strins unite, la tembelizor la emisiunea lui TEO, nu??? :D:D:D

Legat de Teo, mie personal mi-era draga...dar n-am gustat rautatea ta...ataci frontal..


10-01-2007 00:17:02
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
kawa, vino frumusel inapoi si "shezi mumos".. ca tu nu esti rau si nu trebuie s-o lasam pe tasha sa creada asa ceva despre tine :(... (a se citi prietenii mei :) )

tasha revin la topicul asta miine, sint prea obosita acum...


10-01-2007 00:39:16
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Uite, tasha, io-s un om simplu, fara prea multa cultura, cat despre educatie, ce sa-ti mai zic, o spoiala acolo, ce-am prins de pe Groapa Colentinei... Dreptu-i ca asa stand lucrurile, semantica mie-mi da dureri de cap  si tre'  sa-mi explici mai pe-ndelete, ba chiar si cu exemple, daca se poate.
Par egzamplu, sa luam doi, barbat si fomeie, astia aflandu-se-n "lucrare" (ma-ntzelegi talica, ca esti luminata), fiecare gandindu-se numa la placerea lui, la propriul orgasm. Familie egocentrica, nu ?
Apai, daca tot astia doi in timp ce-o "pun", "si unul si celalat se gandesc  la implinirea partenerului" (aci-mi permisai un copy-paste pe ce scrisashi mai sus), ba chiar se dedau la oareshce jocuri pline de imaginatie, care l-ar face pe un open-minded sa roseasca pana-n varful urechilor, se cheama ca-s "familie teocentrica" ? Ca doar aici nu mai incape nici pic din "egoismul" egocentricilor, nu ? Si totu-i infaptuit doar pentru "implinirea partenerului" !
Acu, tu esti femeie invatata, patrunsa de morala crestina, gata oricand sa-ntinda mana unui nevoiash , mereu dispusa la a-i lumina pe cei aflati in trista nepricepere; apleaca-te cu rabdare si asupra-mi pardalnicei nestiintzi...

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (10-01-2007 00:48:19)


10-01-2007 00:45:10
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

P. Pan 63 a scris:

Uite, tasha, io-s un om simplu, fara prea multa cultura, cat despre educatie, ce sa-ti mai zic, o spoiala acolo, ce-am prins de pe Groapa Colentinei... Dreptu-i ca asa stand lucrurile, semantica mie-mi da dureri de cap  si tre'  sa-mi explici mai pe-ndelete, ba chiar si cu exemple, daca se poate.
Par egzamplu, sa luam doi, barbat si fomeie, astia aflandu-se-n "lucrare" (ma-ntzelegi talica, ca esti luminata), fiecare gandindu-se numa la placerea lui, la propriul orgasm. Familie egocentrica, nu ?
Apai, daca tot astia doi in timp ce-o "pun", "si unul si celalat se gandesc  la implinirea partenerului" (aci-mi permisai un copy-paste pe ce scrisashi mai sus), ba chiar se dedau la oareshce jocuri pline de imaginatie, care l-ar face pe un open-minded sa roseasca pana-n varful urechilor, se cheama ca-s "familie teocentrica" ? Ca doar aici nu mai incape nici pic din "egoismul" egocentricilor, nu ? Si totu-i infaptuit doar pentru "implinirea partenerului" !
Acu, tu esti femeie invatata, patrunsa de morala crestina, gata oricand sa-ntinda mana unui nevoiash , mereu dispusa la a-i lumina pe cei aflati in trista nepricepere; apleaca-te cu rabdare si asupra-mi pardalnicei nestiintzi...

Pane tu esti un om special,dar pardalnicul de tine cum spui incearca sa-mi dea insatisfactia ca am ales o tema neavenita ,nu mai continui in seara aceasta pentru ca se pare ca netomania a intrat in familia mea(am doua fete)si neavand o cooerenta in gandire devin  usor vulnerabila....


10-01-2007 01:00:19
   
?? kawacadabrantul
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 906

tasha 1951 a scris:


kawacadabrantul a scris:

Ca bine zici, cumetre Pan! Nu de alta, dar conceptul asta, sincer, e nou si pentru mine (obisnuit cu familii... egocentrice ;) in diverse versiuni - fiecare cu aia a ma-sii ori toti pentru unul etc, dar tribalist, nu gluma!!!). Teocentrismul poate ca defineste mai mult familiile din Romanica holbindu-se, strins unite, la tembelizor la emisiunea lui TEO, nu??? :D:D:D

Legat de Teo, mie personal mi-era draga...dar n-am gustat rautatea ta...ataci frontal..


Un strop de umor credeam ca nu strica :) la un topic atat de serios si care oricum ar putea fi clarificat doar in citeva mii de pagini (sint voci care neaga chiar actualitatea ideii de familie, ce sa mai vb. de subvariantele ei...). Sau de eterna disputa ateism-religie. Iertare deci, stimata tasha1951, o sa revin totusi "la modul serios" ontopic, imediat cum am timp.


10-01-2007 18:22:37
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Kawa, mon cher, de regula noi postam cu dedicatie oamenilor inteligenti, asa ca cine se supara... :D:D:D

10-01-2007 22:54:08
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Am considerat acest forum drept un reviriment al vietii mele spirituale...n-am asteptat sa fiu primita cu flori ......dar nici sictirita...??!!

11-01-2007 00:43:34
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

tasha 1951 a scris:

Am considerat acest forum drept un reviriment al vietii mele spirituale...n-am asteptat sa fiu primita cu flori ......dar nici sictirita...??!!

este exact ceea ce ai considerat tu ...trust me ;)
doar ca sintem oleaca obositi de.. noi insine :)
va fi bine!


11-01-2007 01:04:11
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

fun-funny a scris:


tasha 1951 a scris:

Am considerat acest forum drept un reviriment al vietii mele spirituale...n-am asteptat sa fiu primita cu flori ......dar nici sictirita...??!!

este exact ceea ce ai considerat tu ...trust me ;)
doar ca sintem oleaca obositi de.. noi insine :)
va fi bine!

un somn linistit celor obositi(si nu fac referire la persoana ta,ci raspund aici pentru ca te-ai erijat in purtator de cuvant)solutiile de reconditionare mi le impun eu nu accept sa-mi fie impuse...


11-01-2007 01:32:27
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

tasha 1951 a scris:

Am considerat acest forum drept un reviriment al vietii mele spirituale...n-am asteptat sa fiu primita cu flori ......dar nici sictirita...??!!


Iei toate astea mult prea personal, tasha. Incearca sa privesti "spectacolul" fara sa te implici emotional in jocul "actorilor", chiar daca "rolul" tau intra-n contradictie cu altul (altii). "Piesa" asta nu-i nici macar o drama, ma cherie, e o biata comedie bufa ... :D


11-01-2007 12:25:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Pane,poate ca o fi asa cum spui tu,dar  bag de seama ca pentru unii a devenit un modus vivendi  si chiar daca incerc  ca micile josnicii sa nu ma atinga ,vrand nevrand subconstientul se revolta,si simt si eu nevoia de refulare...

11-01-2007 13:21:08
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
o sa ne lamurim simbata, nu? :) Sa nu lipseasca nimeni ;)

11-01-2007 13:44:54
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
nu vreau sa exercit frustrarea,sint o extravertita,si acum ca vorbesc despre acest lucru am sa incerc sa traduc o povestioara cu talc pe care am primit-o pe mail in urma cu ceva timp de la o prietena din Franta:     o chinezoaica mergea in fiecare zi la izvor cu doua ulcele agatate la capetele unei barne care era purtata pe umeri.una dintre ulcele avea o fisura,un mic defect,si nu reusea sa ajunga acasa plina cu apa,zi de zi,tot asa chinezoaica ajungea acasa cu o ulcea si jumatate de apa.In tot acest timp ulcica valida privea cu dispret la cea gaurita,certand-o parca din priviri pentru incapacitatea ei,pentru rabatul profesional.Intr-o buna zi ulcica sparta n-a mai rezistat umilintei la care era supusa de ulcica buna si i-a zis chinezoaicei:-stapana inlocuieste-ma,nu mai iti sant de folos,te risipesti cu mine....,atunci chinezoaica i-a raspuns:-de ce crezi asta? de-a lungul timpului,defectul tau mi-a adus un mare folos...n-ai observat ca tu erai asezata pe capatul barnei dinspre carare?eu am presarat seminte  de flori pe marginea cararii,florile fiind udate de apa care se scurgea din tine prin acea fisura.IN vreme ele au crescut,le-am cules,mi-am confortat interiorul casei cu ele si am trait in pace cu natura.Morala o las pe altii s-o traga!

11-01-2007 14:01:57
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
cam putini familisti pe acest topic...
or fi pe chat?


10-02-2007 01:00:02
   
Pagini: 1    
Mergeti la