Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / povesti REALE de dragoste    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
multumesc,desi nu ai de ce,...am facut-o pentru Funny...

22-01-2007 02:34:30
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
daca o poveste de dragoste ia sfarsit fara voia noastra,cu regrete,cu suparari,cu sperante spulberate, e vreo sansa de a se naste sau renaste ce a fost ? nu stiu ce isi doreste fiecare,tzinand cont de timpul--in primul rand-- investit. sunt persoane care dupa un asemenea esec spun ca vor sa isi refaca viata. e o prostie,parerea mea. nu mai ai cum sa iti refaci viata odata ce nu te poti intoarce in timp. pt a face asta e nevoie de aceeasi vigoare si pofta in a trai la maxim ce ai visat. or ,timpul nu te lasa sa faci asta . biologia nu te lasa, celulele moarte nu te lasa,chiar daca spui ca e ceva mai mult de cat a fost, te minti singur. parerea mea

02-03-2007 13:37:00
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Spui bine...parerea mea...
uite eu personal nu sint de aceeasi parere si crede-ma vorbesc
din experienta proprie....poti sa traiesti o a doua poveste de dragoste,sau ma rog a cite o fi ea...pentru ca vorba uneia de pe forum
e pacat sa nu iubesti si nu invers pacat ca iubesti!
de ce te raportezi la timp?
ca sa te doara?
vigoarea si pofta vine mancand...asculta-ma!;)=D


02-03-2007 16:15:23
   
?? SIM_ONE62
Cont Sters

Inregistat: 12-02-2006
Mesaje: 249
ii dau dreptate lui wersus . dupa un esec nu potzi sa-tzi refaci viata,pt ca nu te potzi intoarce in timp, dar sint de acord shi cu tasha, prezentul itzi poate darui o alta iubire, poate mai puternica ! fiecare moment al timpului ne schimba...nu putem fi aceeashi, sentimentele se transforma shi ele, iubirile nu pot fi aceleashi, dar... "pot fi iubiri" !

02-03-2007 20:20:12
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
c Cu siguranta..
nici o iubire nu seamana cu cealalta..
vezi tocmai aici este si farmecul...;)=D
Ineditul da nota...=D=D


02-03-2007 20:40:32
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Treaba-i ca postarea lu wersus e cam alambicata si nu reiese clar daca-i vorba de aceleasi personaje si aceiasi poveste ori aceiasi poveste, cu alte personaje...

03-03-2007 10:43:57
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107

tasha 1951 a scris:

Spui bine...parerea mea...
uite eu personal nu sint de aceeasi parere si crede-ma vorbesc
din experienta proprie....poti sa traiesti o a doua poveste de dragoste,sau ma rog a cit-a o fi ea...pentru ca vorba uneia de pe forum
e pacat sa nu iubesti si nu invers pacat ca iubesti!
de ce te raportezi la timp?
ca sa te doara?
vigoarea si pofta vine mancand...asculta-ma!;)=D



faci bine ca, cel putin imi respecti parerea.
o fi pacat sa nu iubesti  dar de ce pacatuiesti daca iubesti ? astea sunt doua ''fortze'' ce se anuleaza una pe alta .
  ma raportez la timp pt ca ,cel putin in acest caz timpul e cel ce ne patroneaza. nu ai cum sa il ignori.  de un anume TIMP iti amintesti cand te gandesti la el/ea , un anume TIMP ti-a fost dat sa cunosti gustul fericirii   ( oare? ) ,TIMPUL e cel care te strabate si nu-ti mai permite sa alegi la standardele fixate de tine.....trebuie sa te conformezi TIMPULUI. el e cel care ne ucide incetisor si dulce.
durerea o ai indiferent de timpul trecut si ce s-a intamplat atunci, rau.
vigoare si pofta ? da ! dar ,din nou ,la valoarea timpului ce il  traiesti.   asta am spus.


nu va mai grabiti sa comentati postarile dupa primele doua-trei cv. citite . 
eu obisnuiesc sa parcurg textul cel putin o data --unde e cazul--, pt a nu gresi in eventualele comentarii,incercand sa ma incadrez exact in gandul omului.


04-03-2007 04:00:18
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
incerci tu cu veleitati de psiholog sa ne ghicesti...
dar vad ca nu -ti iese...:(
dar poate ca nu esti singurul...
de "citit"cu adevarat ne poate citi
doar Cel de Sus..=D=D


04-03-2007 12:16:14
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
asta depinde doar de tolerantza fiecaruia,de ii place au ba sa fie ''citit''; si in definitiv , de ce sa nu te lasi cunoscut ? ce s-ar putea pierde ?

cel de sus ? tot el ne-a dat liberul arbitru sa acceptam o cucerire sau sa o refuzam. treaba asta depinde doar de natura umana. dumnezeu nu cred ca are ceva cu ce vrem noi sa acceptam.
  asta apartine de acumularea experientzei de viatza si de a pasi intr-un alt stadiu al evolutiei sufletesti .( si nu am fost off topic- poate fi real de dragoste... )

Ultima modificare facuta de wersus (08-03-2007 18:29:15)


08-03-2007 18:22:11
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Vorbeam de curand cu o prietena si-mi spunea cum nu are un prieten, un iubit, ca-i este greu asa, singura. Si eu sunt trista deseori gandindu-ma ca n-am pe alcineva important alaturi, decat pe mama mea, dar nu-mi place sa-mi plang de mila prea tare. Ceea ce mi-a pus intrebari a fost fraza prietenei mele, o fata realmente foarte frumoasa si inteligenta: "nu-i nimic, ei pierd!" Nu cred ca-i chiar asa. Eu zic ca pierdem toti cei care suntem singuri si multi imi povestesc de multe persoane "single", in ultima vreme. Foarte des aud de fete pline de multe calitati care se "fac frumoase", ies singure "in oras", vad spectacole si-si fac vacante prin locuri interesante, tot de unele singure sau in grupuri organizate de agentii, unde nu sunt prietenii intre ei, doar se suporta.
Stiu ca o gramada de baieti pierd ocazia sa le acompanieze si sa fie fericiti impreuna, dar, in fapt, pierdem toti, de "ambele baricade", pentru ca ramanem in solitudinea noastra si nu o putem invinge. As vrea sa pot gasi un "leac" pentru asa ceva, dar cred ca foarte greu, e vorba de destin, sansa si intamplare, toate cu voia Domnului. Am simtit foarte acut sentimentul de neputinta de a "sparge acest zid al tacerii" intr-o seara banala, cand ma intorceam de la serviciu, intr-un tramvai ticsit. In fata am vazut un barbat foarte atragator, dar nu frumos, un tip mai dur, cu un rucsac imens in spate si imbracat ca pentru o explorare; parea venit din alte parti si chiar hainele parca spuneau ca nu-i exact un citadin banal. Poate nu era un strain de Romania, dar cred ca nu era din oras si ca era intr-o calatorie. Tot ce purta, desi in stilul cel mai sportiv, mi se parea de bun gust si, mai ales, i se potriveau foarte bine. Nu sunt genul de femeie care "n-ar face primul pas" pentru nimic in lume, ba chiar m-as fi dus la el si as fi incercat sa intru in vorba cu el si cu prietenul care-l insotea. Insa numai asta nu puteam: erau surdo-muti, vorbeau abil si vesel, prin semne, in limbajul lor binecunoscut. Ma gandeam cat de absurda si deplasata as fi fost sa-i dau o hartiuta cu telefonul meu sau sa incerc sa-i atrag altfel atentia. Ce ar fi putut urma? Era un zid, intre doua lumi, care ne despartea, eu nu stiu nici cel mai banal semn al limbajului lor, iar el cum mi-ar fi raspuns? Si-n plus ce ar fi inteles? Ca cineva face un gest de compasiune?
Oricum era vesel, sigur pe el si atent in jur, privea orasul si "comenta" cu prietenul lui toate locurile pe unde treceam. Aveau o conversatie foarte vie si se simteau bine, in largul lor, in lumea lor, a tacerii. Am continuat sa-l privesc atrasa destul de puternic de acel barbat interesant, dar cand a venit, destul de repede, statia mea am coborat fara sa ma mai uit in urma pentru ca nu puteam schimba nimic. Nu cred ca-n toate cazurile nu-i nimic de facut, dar faptul ca ne insinguram, atunci cand nu un handicap sau alte probleme ne imping la asta, e tot mai pregnant si mai trist. Trebuie sa reinvatam sa ne cunoastem, unii pe altii, sa impartim clipele pe care le traim si sa ne bucuram de a fi impreuna.

Ultima modificare facuta de unik@ (08-03-2007 20:39:05)


08-03-2007 20:37:36
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
oare  acesta e visul unei persoane care crede in povesti reale de dragoste ? poate fi luat un exemplu de inceput situatia descrisa mai sus ?

09-03-2007 22:33:55
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
oare iubirea n-ar trebui sa vina / sa apara ... pur si simplu? sa faca .. click...?! oare o iubire la prima vedere nu va fi mai de durata decit una la care "muncesti" s-o cladesti in fiecare zi?
ma gindesc ca... uitindu-ne si asteptind in fiecare zi ACEA iubire.... trecem pe linga ea.. in fiece clipa.
cautind un ideal (?), desi sintem constienti ca nu exista, preferam singuratatea (noastra sau cea in 2)...


10-03-2007 18:06:52
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Mda...funny,sti cum se spune...femeia te inspira,te motiveaza te trimite pe carari neumblate...apare de nicaieri si inseamna totul:echilibru si armonie....poate vezi iubirea este chiar in noi...lasa-te atrasa de pasiuni...straluceste si abtine-te sa inseli astepatarile celuilalt....fa fata statutului de atragatoare si gingasa!=D=D

10-03-2007 18:25:05
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
ehe, nu spuneai tu pe un alt topic ca femeia gingasa n-are cautare?
am tot vorbit pe forumul asta de perechea ideala.. Curios este ca am facut referire numai la perechea - barbat ideal.. Oare cum ar fi o femeie ideala? pe care s-o poti iubi si respecta... toata viata?

se spune ca trebuie sa fie de 3x femeie: doamna, coorva si gospodina... Si.. de batut cu piciorul in pamint.. cind o face? si, de cheltuit banii prin supermarketuri cu orele? de crescut si educat copiii? de intretinut o casa? serviciu?... amor? alea-alea.. ca-s atit de multe incit ma intreb: femeie cind reuseste sa mai fie?! :(


10-03-2007 18:34:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Deh..daca nu merge cu duhul blandetii...
atunci mai schimbam si noi placa...
ca altfel si-o cam iau in cap ..dragutii de ei...;)=D


10-03-2007 19:18:06
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957

unik@ a scris:

Vorbeam de curand cu o prietena si-mi spunea cum nu are un prieten, un iubit, ca-i este greu asa, singura. Si eu sunt trista deseori gandindu-ma ca n-am pe alcineva important alaturi, decat pe mama mea, dar nu-mi place sa-mi plang de mila prea tare. Ceea ce mi-a pus intrebari a fost fraza prietenei mele, o fata realmente foarte frumoasa si inteligenta: "nu-i nimic, ei pierd!" .

fa-mi cunostinta cu prietena ta...sa vad si eu ce pierd in viata...

Ultima modificare facuta de fii-a-mea (11-03-2007 12:40:34)


11-03-2007 12:39:24
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957

fun-funny a scris:

ehe, nu spuneai tu pe un alt topic ca femeia gingasa n-are cautare?
am tot vorbit pe forumul asta de perechea ideala.. Curios este ca am facut referire numai la perechea - barbat ideal.. Oare cum ar fi o femeie ideala? pe care s-o poti iubi si respecta... toata viata?

se spune ca trebuie sa fie de 3x femeie: doamna, coorva si gospodina... Si.. de batut cu piciorul in pamint.. cind o face? si, de cheltuit banii prin supermarketuri cu orele? de crescut si educat copiii? de intretinut o casa? serviciu?... amor? alea-alea.. ca-s atit de multe incit ma intreb: femeie cind reuseste sa mai fie?! :(

sa luam la puricat atributele femeii ideale:
1."doamna"-nu stiu ce inteleg altii dar la acest atribut eu m-as multumi DACA ar sti sa nu se faca de ras si sa iasa elegant din situatii stanjenitoare...
2."coorva"-daca e pasionala e suficient...nu stiu daca trebuie sa fie coorva in adevaratul sens al cuvantului.
3."gospodina"-daca am nevoie de cineva care sa intretina casa imi angajez femeie,dar cea care convietuieste cu mine trebuie doar sa fie cu respect fata de habitatul intim...fara chiloti aruncati aiurea,masa servita pe unde se nimereste si o mancare gatita in bataie de joc...

Ultima modificare facuta de fii-a-mea (11-03-2007 12:57:27)


11-03-2007 12:47:23
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957
daca respecta minimum de decenta,cred ca are timp sa fie CU ADEVARAT femeie...

11-03-2007 12:59:20
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
ne-am indepartat de topic...povestea reala de dragoste
nu prea are legatura, dupa parerea mea, cu persoana ideala din subconstientul nostru...
sint convinsa ca am trait cu totii povesti superbe alaturi de persoane linga care nu am fi dorit sa imbatrinim...


11-03-2007 14:19:34
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957
povestea reala de dragoste are INTOTDEAUNA legatura cu persoana ideala din subconstientul nostru...nu cred ca o distanta prea mare intre subiectul preferat si povestea traita favorizeaza realitatea, sic!

11-03-2007 16:07:29
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
te contrazic pina in pinzele albe.. de va fi nevoie...
sper ca esti domn si nu ma supui  unui asemnea supliciu.. :D
so, in ce ma priveste, personajul din subconstientul meu... n-a avut aproape niciodata de-a face cu... realitatea...
si nu m-am plins pentru asta...

Ultima modificare facuta de fun-funny (11-03-2007 16:10:44)


11-03-2007 16:10:27
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
:)
personajul din subconstientul meu.....stie tot ce imi trebuie......
real nu exista asa ceva....


11-03-2007 16:13:15
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957
fuck !citindu-va imi dau seama ca ne invartim in jurul cozii...!

11-03-2007 16:14:40
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

fii-a-mea a scris:

fuck !citindu-va imi dau seama ca ne invartim in jurul cozii...!

lool
sa inteleg ca iti priveai coada luuung.. si te intrebai deja unde i-ar sta mai bine? unde i-ar fi locul?
iti spunem noi .. sergiu.... ori in mina ta  stinga, ori in mina ta dreapta.. ori in pantaloni.. :D


11-03-2007 17:04:21
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957
ma intreb,asa intr-o doara,faci cam des referire la...masturbare cumva?laba mai pe romanaste !

11-03-2007 17:06:04
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

fii-a-mea a scris:

ma intreb,asa intr-o doara,faci cam des referire la...masturbare cumva?laba mai pe romanaste !

sergiu, pup eu guritza ta.. care rivneste... :)
nu fac referire la masturbare.. nu stiu ce-i aia..
imi poti arata / invata practic?

Ultima modificare facuta de fun-funny (11-03-2007 17:09:09)


11-03-2007 17:08:50
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
si laba ursului cum sa se mai numeasca atunci ?

off..ce urit suna...poate-ti dau o laba....peste ochii

naspa....acest cuvint trebuie inlocuit.......cu un altul....dar cu acelas inteles...
logic nu ?


11-03-2007 17:09:52
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957
:rolleyes:

11-03-2007 17:10:47
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
e zice ca iubirile traite sunt multe dar iubirea e doar una singura... oare ce se traieste sau s-a trait se poate numi ''a mea'' ?... greu de a trage linie
as vrea sa pot uita, sa nu mai visez, sa nu ma mai gandesc ...  nu are cum sa stie  cata iubire ii port  si cat sufar  pentru ca  nu ma poate iubi. greselile personale ajung sa eclipseze ce poate fi luminos.
incercari disperate de uitare exista zilnic, dar oare cum iti poti uita trecutul , viata ce a trecut peste tine ? si nu ar fi asta o adevarata condamnare?   
se spune ca odata ce treci pragul ramai uitat daca nu mai esti iubit ! a cui dragoste o pot cumpara sa nu fiu dat uitarii. ori , ce creatie  trebuie lasata in urma pt comemorari ?  nu putem fi toti artisti, nu-i asa ?


26-05-2007 17:00:39
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la