Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / vise neimplinite    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
iubite,te-am visat frumos ca un soare,m-ai mingiiat cu fata ta senina,cu ochii tai albastri (pentru care ma invidiau multe) m-ai sarutat si zimbind mi-ai strins mina... puternic si...am simtit toata dragostea noastra ce ne-a unit. Lacrimile de dor m-au trezit....am iesit afara sa ta intilnesc...m-am ghemuit in zapada.... iar lacrimile au topit zapada din jurul meu transformind-o intr-un lac de gheata ce oglindea un chip trist si plin de dor....

05-01-2008 16:57:46
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
Imi agat gandurile de gleznele tale ca firele de iarba si imi rostogolesc sufletul peste trupul tau maret  …imi fac trupul caus in palmele tale ca tu sa ma sorbi de fiecare data cand esti in mine,dincolo de noi ….imi voi aseza gandurile intr-o cupa cu vin si toate frumusetile intr-o raza de Soare ca atunci cand vei bea vin sa te gandesti la prietenia ce ti-o port si atunci cand te va mangaia raza de Soare sa te faca lumina sa poti vedea mai bine zambetul meu ce te striga!

06-01-2008 17:22:41
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Fericiti cei ,,saraci cu duhul'', oameni obisnuiti care au vise si sperante realizabile, care nu ravnesc ,,la stele'' si se multumesc mereu cu putinul pe care il au. Oameni care nu viseaza niciodata prea mult, ce au sperante mici, oameni practici, care se bucura din plin de micile placeri ale vietii.
Ii invidiez, sincer. :(
Daca ar fi sa enumar aici toate visele neimplinite.....nu as avea spatiu suficient.

Ultima modificare facuta de ariela_k (07-01-2008 19:01:12)


07-01-2008 18:59:36
   

Lotus
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2005
Mesaje: 284

ariela_k a scris:

Fericiti cei ,,saraci cu duhul'', oameni obisnuiti care au vise si sperante realizabile, care nu ravnesc ,,la stele'' si se multumesc mereu cu putinul pe care il au. Oameni care nu viseaza niciodata prea mult, ce au sperante mici, oameni practici, care se bucura din plin de micile placeri ale vietii.
Ii invidiez, sincer. :(
Daca ar fi sa enumar aici toate visele neimplinite.....nu as avea spatiu suficient.


  Nu esti singura , draga mea !... Cu cei de aici, cum crezi ca stau lucrurile ? ;) Capra vecinului e in agonie, asa ca ...sa fim veseli !!! =D =D =D


09-01-2008 00:15:31
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
numai sufletele mari indraznesc sa aiba un caracter simplu...'saraci cu duhul'

ariela_k a scris:

Fericiti cei ,,saraci cu duhul'', oameni obisnuiti care au vise si sperante realizabile, care nu ravnesc ,,la stele'' si se multumesc mereu cu putinul pe care il au. Oameni care nu viseaza niciodata prea mult, ce au sperante mici, oameni practici, care se bucura din plin de micile placeri ale vietii.
Ii invidiez, sincer. :(
Daca ar fi sa enumar aici toate visele neimplinite.....nu as avea spatiu suficient.


09-01-2008 00:18:35
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
colindind prin constelatii
doua suflete vesele,
jucind jocul inocentei
jocul cel "de-a prinsele"

si mereu pina la moarte,
negresit sa semene,
si inimile sa poarte,
doua doruri gemene.

ea il cata, el s-ascunde,
in a vremii trecere,
ea se-ntreaba cind si unde
e locul de-ntoarcere


10-01-2008 20:30:52
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
io-s sarac cu duhul hai sa-tzi arat cucu' !
un vis mangaios a scris:

numai sufletele mari indraznesc sa aiba un caracter simplu...'saraci cu duhul'

ariela_k a scris:

Fericiti cei ,,saraci cu duhul'', oameni obisnuiti care au vise si sperante realizabile, care nu ravnesc ,,la stele'' si se multumesc mereu cu putinul pe care il au. Oameni care nu viseaza niciodata prea mult, ce au sperante mici, oameni practici, care se bucura din plin de micile placeri ale vietii.
Ii invidiez, sincer. :(
Daca ar fi sa enumar aici toate visele neimplinite.....nu as avea spatiu suficient.


10-01-2008 20:38:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Intr-o zi ne-am jucat la carti
IUBIREA…
am impartit egal cartile si jocul a inceput…
am aruncat pe masa O CLIPA ,
dar tu mi-ai aruncat O ZI,
si am pierdut…
scot din carti AMINTIREA,
dar tu pui repede UITAREA…
si am mai pierdut o carte….
pun jos INTREBAREA,
dar tu arunci TACEREA
si ai mai castigat o carte…
pun asul TE IUBESC
dar din priviri tu imi arunci asul TE-AM IUBIT…
trista,tacuta,
ma ridic ptr ca am pierdut...=(


10-01-2008 23:32:44
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
Credinta mea se transforma in constiinta iar constiinta imi da puterea de a intelege de a iubi.Toata viata am iubit fara a cere ceva in schimb….am strans puhoi de iubiri iar flacara lor mi-a inaltat sufletul.Am jucat iubirea la carti…cat curaj!Am pus pe masacartile:infinitul,pasiunea,amintirea,clipa,speranta,intrebarea,tacerea,trairea,sinceritatea,regretul…A fost! Tacut ,trist…pierdut....acum iau cu mine speranta si pasiunea ,pofta de viata ,dorul,amorul...lupta ...Simturile-mi sunt dezvoltate si incerc sa obisnuiesc creierul sa perceapa  alte mecanisme insa fara ajutorul vre-unui artificiu sau stupefiant.
Viata o iubesc si ma fascineaza,fiecarei secunde ii storc orice traire la maxim!



tasha 1951 a scris:

Intr-o zi ne-am jucat la carti
IUBIREA…
am impartit egal cartile si jocul a inceput…
am aruncat pe masa O CLIPA ,
dar tu mi-ai aruncat O ZI,
si am pierdut…
scot din carti AMINTIREA,
dar tu pui repede UITAREA…
si am mai pierdut o carte….
pun jos INTREBAREA,
dar tu arunci TACEREA
si ai mai castigat o carte…
pun asul TE IUBESC
dar din priviri tu imi arunci asul TE-AM IUBIT…
trista,tacuta,
ma ridic ptr ca am pierdut...=(


Ultima modificare facuta de un vis mangaios (10-01-2008 23:43:15)


10-01-2008 23:39:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
ĂŽnţeleg prea bine teama de-a te desprinde dintr-o relaţie, chiar dacă dragostea a murit de mult. ĂŽn ezitarea fiecăruia de-a se declara Ă®nvins se ascunde conştiinţa teribilă a faptului că nu iubim decĂ®t de cĂ®teva ori Ă®n viaţă. Că poate vor trece ani, decenii, milenii, pĂ®nă să ne fie dată şansa luminată de-a visa din nou la nemurirea Ă®n doi. ĂŽnţeleg perfect inerţia alunecoasă, Ă®ncremenirea Ă®ntr-o senzaţie de siguranţă, scufundarea Ă®n puful unui confort dobĂ®ndit cu greu. Aşezăm, de-a valma, Ă®n vieţile noastre comune, tabieturi, obiceiuri ştiute, taine Ă®mpărtăşite, obiecte de preţ, amintiri dantelate sau aspre care ne leagă unul de celălalt. Uneori pe viaţă.
Prea puţini sĂ®nt cei ce au curajul să declare neperformante creditele acordate relaţiei, să anunţe falimentul şi să se retragă. Unii se perpelesc şi suferă, ard şi zac, Ă®ndură neiubirea cu umilinţă, cu laşitate, cu ură. ĂŽn numele unei tradiţii, alţii aleg agonia, resemnarea, tăcerea. Şi sĂ®nt destui aceia care Ă®ncearcă să cĂ®rpească uzatele emoţii, să pună petice dorinţelor tocite pĂ®nă la urzeală, să aşeze un strat de vopsea proaspătă peste atracţia ruginită de mult.
Ştiu cĂ®t de greu poate să fie. Odată cu visul de dragoste veşnică, abandonăm investiţii enorme de ani, răbdare, lacrimi, grijă, duioşie, furie, copii, case.
Şi atunci, la ce bun să plecăm? Ştim deja că toate trenurile ajung Ă®n final pe peronul iubirilor consumate... Şi, totuşi, la ce bun să rămĂ®nem?


13-01-2008 13:42:18
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

... ĂŽn ezitarea fiecăruia de-a se declara Ă®nvins se ascunde conştiinţa teribilă a faptului că nu iubim decĂ®t de cĂ®teva ori Ă®n viaţă...


ĂŽmi pare rău că sunt oameni care nu văd că viaţa'ntreagă e iubire...


13-01-2008 16:59:07
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

ĂŽnţeleg prea bine teama de-a te desprinde dintr-o relaţie, chiar dacă dragostea a murit de mult. ĂŽn ezitarea fiecăruia de-a se declara Ă®nvins se ascunde conştiinţa teribilă a faptului că nu iubim decĂ®t de cĂ®teva ori Ă®n viaţă. Că poate vor trece ani, decenii, milenii, pĂ®nă să ne fie dată şansa luminată de-a visa din nou la nemurirea Ă®n doi. ĂŽnţeleg perfect inerţia alunecoasă, Ă®ncremenirea Ă®ntr-o senzaţie de siguranţă, scufundarea Ă®n puful unui confort dobĂ®ndit cu greu. Aşezăm, de-a valma, Ă®n vieţile noastre comune, tabieturi, obiceiuri ştiute, taine Ă®mpărtăşite, obiecte de preţ, amintiri dantelate sau aspre care ne leagă unul de celălalt. Uneori pe viaţă.
Prea puţini sĂ®nt cei ce au curajul să declare neperformante creditele acordate relaţiei, să anunţe falimentul şi să se retragă. Unii se perpelesc şi suferă, ard şi zac, Ă®ndură neiubirea cu umilinţă, cu laşitate, cu ură. ĂŽn numele unei tradiţii, alţii aleg agonia, resemnarea, tăcerea. Şi sĂ®nt destui aceia care Ă®ncearcă să cĂ®rpească uzatele emoţii, să pună petice dorinţelor tocite pĂ®nă la urzeală, să aşeze un strat de vopsea proaspătă peste atracţia ruginită de mult.
Ştiu cĂ®t de greu poate să fie. Odată cu visul de dragoste veşnică, abandonăm investiţii enorme de ani, răbdare, lacrimi, grijă, duioşie, furie, copii, case.
Şi atunci, la ce bun să plecăm? Ştim deja că toate trenurile ajung Ă®n final pe peronul iubirilor consumate... Şi, totuşi, la ce bun să rămĂ®nem?


Stii, mie nu mi-a fost niciodata frica sa ma desprind dintr-o relatie care incepea sa scartaie. Am pus intotdeauna mai mult pret pe frumusete decat pe iubire. (Nu pretind in nici un caz ca as putea da lectii cuiva, spun doar ce gandesc si ce simt eu despre asta :) .)  Si poate ca iubirea nu ar fi/parea atat de rara, daca am intelege-o mai bine - cum sa gasesti usor ceva, atata vreme cat nu stii ce cauti?!


13-01-2008 18:35:04
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Lake a scris:

ĂŽmi pare rău că sunt oameni care nu văd că viaţa'ntreagă e iubire...


Uite, si eu fac parte dintre acesti oameni.  Cum sa fie viata intreaga iubire?!  Ce are de-a face cu iubirea banalitatea, prefacatoria sau lupta pentru existenta, care fac si ele parte din viata?!


13-01-2008 18:37:55
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Viaţa'ntreagă e iubire... :) :) :)

14-01-2008 00:38:01
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
iubirea intre cele 4 zari...rezemata pe un pilon al pamantului,pe unul al universului...intre Cer si sufletele care isi urmeaza destinele....iubirea de tot ce e rau va fi mereu invinsa de iubirea de frumos ...pentru ca acolo Sus exista un Dumnezeu!
Lake a scris:

Viaţa'ntreagă e iubire... :) :) :)


14-01-2008 13:11:18
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

un vis mangaios a scris:

iubirea de tot ce e rau va fi mereu invinsa de iubirea de frumos ...pentru ca acolo Sus exista un Dumnezeu!


Iubirea e dincolo de rău şi bine, de urât şi de frumos. Iubirea este.
Viaţa'ntreagă e iubire.


14-01-2008 14:02:39
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:


un vis mangaios a scris:

iubirea de tot ce e rau va fi mereu invinsa de iubirea de frumos ...pentru ca acolo Sus exista un Dumnezeu!


Iubirea e dincolo de rău şi bine, de urât şi de frumos. Iubirea este.
Viaţa'ntreagă e iubire.

da...uite chiar acuma am primit un mesaj pe messenger suna cam asa:
Viata e scurta, incalca regulile, iarta repede, saruta incet, iubeste
cu adevarat, razi necontrolat, si nu regreta nimic care te-a facut sa
zambesti.
=)


15-01-2008 00:19:01
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536

tasha 1951 a scris:


Lake a scris:


un vis mangaios a scris:

iubirea de tot ce e rau va fi mereu invinsa de iubirea de frumos ...pentru ca acolo Sus exista un Dumnezeu!


Iubirea e dincolo de rău şi bine, de urât şi de frumos. Iubirea este.
Viaţa'ntreagă e iubire.

da...uite chiar acuma am primit un mesaj pe messenger suna cam asa:
Viata e scurta, incalca regulile, iarta repede, saruta incet, iubeste
cu adevarat, razi necontrolat, si nu regreta nimic care te-a facut sa
zambesti.
=)



da, zimbeste chiar si cind un vis nu s-a implinit pentru ca el e intotdeauna saminta din care incolteste alt vis..poate realizabil.....


08-02-2008 01:35:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Cred ca ar trebui sa pastram macar un strop de naivitate, sa acceptam, macar din cand in cand "iluzia", visul, pentru ca altfel ne golim existenta de farmec....=(
Stiti ca oamenii care nu viseaza se imbolnavesc psihic? E dovedit stiintific - a priva pe cineva de vise si sperante este ca si cum l-ai priva de somn - de ce sa ne facem rau cu mana noastra?!=(
Cat despre plimbarea banala in parc - trebuie redescoperita...=)
Imi place sa ma plimb chiar daca o fac singura(in doi ar fi de preferat...dar,deh!...)...ratacesc pe alei si-mi fac ordine in ganduri...=)


04-03-2008 00:05:47
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

Stiti ca oamenii care nu viseaza se imbolnavesc psihic? E dovedit stiintific - a priva pe cineva de vise si sperante este ca si cum l-ai priva de somn - de ce sa ne facem rau cu mana noastra?!=(


Nu stiam, dar as spune asta categoric cu privire la privarea de iluzii. Da, luciditatea e buna. Dar betia cu iluzii poate fi o placere imensa. Si depinde doar de noi sa mizam pe iluzii sanatoase.


04-03-2008 00:11:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Sa nu ne hranim cu iluzii, fiindca deziluziile sunt direct proportionale cu ele...cam asta ai vrut tu sa spui?;)

04-03-2008 01:37:14
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

Sa nu ne hranim cu iluzii, fiindca deziluziile sunt direct proportionale cu ele...cam asta ai vrut tu sa spui?;)


Nu, dimpotriva: spuneam ca exista iluzii pe care merita sa le cultivam si chiar sa le inventam.


07-03-2008 00:44:50
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Nu fac nici un rau, dar ne mentin tonusul... vital atat fizic cat si spiritual.

07-03-2008 00:45:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

alintatura a scris:

Nu fac nici un rau, dar ne mentin tonusul... vital atat fizic cat si spiritual.

Ai dreptate...simt nevoia uneori de visare...
Am visele mele in care atunci cand timpul imi permite ma refugiez..Acolo nimeni in afara de mine nu poate ajunge...
Ar fi un dezastru daca cineva mi-ar lua visele..Sunt singurul lucru mai de pret pe care il detin....=)


08-03-2008 01:59:32
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la