Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Intalnirile chat-istilor / Rascruce    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? roxalina
Cont Sters

Inregistat: 19-06-2006
Mesaje: 1
Cel mai greu in viata asta este sa alegi....pe ce "drum"sa mergi mai departe...Se pare ca asa sunt randuite lucrurile...de fiecare data sa ajungi la o rascruce...si sa alegi..daca alegerea este corecta...calvarul se termina...daca ai ales gresit...mai mergi taras...pina la urmatoarea rascruce...si din nou aceeasi dilema.Dar ce faci cind iubesti?...Aici e cea mai mare dilema....suflet sau ratiune...

14-08-2006 01:01:29
   
?? dede60
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2006
Mesaje: 1
ceea ce ai scris Ali...ai scris frumos...dar e dureros cind te joci cu sentimentele altora...poate pt tine nu  doare....dar in schimb lasi durere....Nu regret ca te-am cunoscut,..pacat nu m-am alflat la una din  rascrucile tale......si o sper sa pot  sa o iau de la inceput.........sau sa o iau tiras cum spui tu.....

Ultima modificare facuta de dede60 (18-08-2006 05:25:07)


18-08-2006 05:07:18
   
rhodos79
Femeie

Nou venit

Inregistat: 04-08-2006
Mesaje: 1
suflet SI ratiune ... e greu de gasit un raspuns dar in varianta ideala ar trebui sa existe amandoua

23-08-2006 11:10:33
   
?? floryan
Cont Sters

Inregistat: 26-08-2006
Mesaje: 9
rascruce.........
hm
intotdeauna ne e frica sa alegem in ce parte so luam ne purtam dusi de val si uneori ne ratacim prin lume si cautam printre umbre


26-08-2006 05:58:45
   
?? floryan
Cont Sters

Inregistat: 26-08-2006
Mesaje: 9
si mereu aceiasi vorba.......deas putea intoarce timpul........

26-08-2006 05:59:26
   
?? floryan
Cont Sters

Inregistat: 26-08-2006
Mesaje: 9
asta e din pacate nu se poate iar trecutul lasa uneori rani adanci cicatrici suspine  etc
si ajungi si te-ntrebi de ce nai luato pe strada cealalta


26-08-2006 06:00:51
   
?? floryan
Cont Sters

Inregistat: 26-08-2006
Mesaje: 9
oare de ce?
pt ca intotdeauna gandim cu inima nu gandim cu capul nu gandim logic ne lasam prada sentimentelor
dar sa recunoastem ca a gresi a iubi a darui si a primi a te bucura  a plange a suspina
fac parte din viata noastra si asta ne facem oameni
din pacate nimeni nu este perfect
si nu va fi vreodata cu toate ca omul cat traieste invata si tinde sa atinga perfectiunea


26-08-2006 06:03:49
   
?? europa07
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
inima are propria ei ratiune, independenta de creieras, de evenimente/presiuni/actiuni exterioare.
fiecare dintre noi, cauta, instinctiv, in partener, modelul/antimodelul parintelui de sex opus.
cand inima vibreaza, erosul imbata si-nchide ochiul realitatii. partenerul/a este vazut/a conform asteptarilor individuale, il suim, de multe ori, acolo unde nu ii e locul, in incercarea subconstienta de a suprapune sablonul interior peste ceea ce reprezinta, in fapt, celalalt.
cum omul nu se schimba, ci sufera numai perioade de influenta, iesirea din sablon, se constientizeaza relativ brusc, aparand dezamagirea si intrebarea implicita:"de ce? la inceput, nu era asa..." . Ba era asa, dar individul tinde sa ramana prizonierul propriilor trairi/asteptari interioare pana cand realitatea ii da palme.
fiecare vede in celalalt numai atat cat il intereseaza, dar asteapta sa i se dea ceea ce el nu prea poate oferi.
cand se pune problema inima vs creier, poti sa-ti iei zborul catre libertate.


04-04-2007 12:21:06
   
?? 321bum
Cont Sters

Inregistat: 10-04-2007
Mesaje: 31
europo ......... esti cu capu la rascruce

20-04-2007 09:17:21
   
?? Cezara2
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
IUBIREA E RASPUNSUL LA TOT!..NU FACI NIMIK,PUR SI SIMPLU ,IUBESTI!..E ATAT DE SIMPLU,USOR,DUMNEZEIESC!
roxalina a scris:

Cel mai greu in viata asta este sa alegi....pe ce "drum"sa mergi mai departe...Se pare ca asa sunt randuite lucrurile...de fiecare data sa ajungi la o rascruce...si sa alegi..daca alegerea este corecta...calvarul se termina...daca ai ales gresit...mai mergi taras...pina la urmatoarea rascruce...si din nou aceeasi dilema.Dar ce faci cind iubesti?...Aici e cea mai mare dilema....suflet sau ratiune...


20-04-2007 10:24:40
   
?? altora
Cont Sters

Inregistat: 22-07-2007
Mesaje: 1

roxalina a scris:

Cel mai greu in viata asta este sa alegi....pe ce "drum"sa mergi mai departe...Se pare ca asa sunt randuite lucrurile...de fiecare data sa ajungi la o rascruce...si sa alegi..daca alegerea este corecta...calvarul se termina...daca ai ales gresit...mai mergi taras...pina la urmatoarea rascruce...si din nou aceeasi dilema.Dar ce faci cind iubesti?...Aici e cea mai mare dilema....suflet sau ratiune...


Zeii atunci cand ne-au pedepsit,demult,ne-au dat liberul arbitru de a alege ,mai putin intelepciunea practica de a o si face cu folos intotdeauna,ne-au last insa puterea ascunsa de amerge mai departe. spre alta alegere si spre alta greseala ,poate sau poate nu.
Daca nu incerci n-ai cum sa cunosti ,daca incerci n-ai nici o garantie ca ai sa reusesti,
ce alegi?  Fii viu si mergi mai departe !


24-07-2007 00:54:36
   
?? san_quentin30
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2007
Mesaje: 450

roxalina a scris:

Cel mai greu in viata asta este sa alegi....pe ce "drum"sa mergi mai departe...Se pare ca asa sunt randuite lucrurile...de fiecare data sa ajungi la o rascruce...si sa alegi..daca alegerea este corecta...calvarul se termina...daca ai ales gresit...mai mergi taras...pina la urmatoarea rascruce...si din nou aceeasi dilema.Dar ce faci cind iubesti?...Aici e cea mai mare dilema....suflet sau ratiune...


In mare parte, adevarat...dar DE CE sa te tarasti ? De ce nu se poate merge mereu inainte, cu privirea in fatza, si cu constientizarea gandului ca pana la urma toti suntem sclavii si victimele propriilor - de multe ori- noastre greseli? Exista in fiecare cel mai puternic judecator al constiintei umane (atunci cand i se permite): liberul arbitru. Care nu a fost dat omului pentru doar pentru a face ce doreste, ci si pentru a invata, prin greseli, sa invete; liberul arbitru care nu i-a fost dar omului pentru a-si justifica greselile fatza de altii, ci tocmai pentru a invata sa si le accepte. Pentru ca un om iarta multe dar nu si propriile greseli. Asta e cel mai greu de facut. Liberul arbitru nu i-a fost dat omului neaparat de Dumnezeu, ci de insasi constiinta umana care doreste nu o izolare a omului, ci dimpotriva sa il faca sa se foloseasca de dreptul de a alege, pentru a-l face sa fie mai impacat. Fiecare rascruce e un nou mod de a folosi liberul arbitru.
Cineva a spus ca trebuie sa "iubesti pur si simplu". Ca este Dumnezeiesc. Asa e . ESTE Dumnezeiesc, divin. Dar Dumnezeu nu are liberul arbitru, nu-i asa? Pentru ca el nu greseste (nu de multe ori, vreau sa zic).pe el nu-l trage nimeni la raspundere si nici nu va fi pus in situatia de a trai cu propriile erori purtate in suflet. Asa ca de cate ori cineva doreste sa iubeasca "pur si simplu" trebuie sa se gandeasca la faptul ca orice extrema e periculoasa. Nu spun nici ca trebuie iubit exclusiv cu constiinta si cu ratiunea. Dar de ce trebuie mereu sa alegem INTRE  ele doua? De ce nu se incearca sa se creeze un balans, un echilibru, o rezonanta in care sa se simta atat pasiunea iubirii cat si ratiunea? De cele mai multe ori sentimentul iubirii se confunda cu extrema: "iubesc fara margini", "mi-am pierdut capul dupa el/ea".
Sa "iubesti" doar cu ratiunea e o extrema: ucide sentimente, parti din suflet si uneori chiar iubirea insasi. Insa la fel de extrem e sa iubesti si strict cu sufletul: ucide ratiunea, distruge vieti si uneori frange chiar si inima indragostita.

Ultima modificare facuta de san_quentin30 (24-07-2007 02:00:42)


24-07-2007 01:55:41
   
?? san_quentin30
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2007
Mesaje: 450

altora a scris:


roxalina a scris:

Cel mai greu in viata asta este sa alegi....pe ce "drum"sa mergi mai departe...Se pare ca asa sunt randuite lucrurile...de fiecare data sa ajungi la o rascruce...si sa alegi..daca alegerea este corecta...calvarul se termina...daca ai ales gresit...mai mergi taras...pina la urmatoarea rascruce...si din nou aceeasi dilema.Dar ce faci cind iubesti?...Aici e cea mai mare dilema....suflet sau ratiune...


Zeii atunci cand ne-au pedepsit,demult,ne-au dat liberul arbitru de a alege ,mai putin intelepciunea practica de a o si face cu folos intotdeauna,ne-au last insa puterea ascunsa de amerge mai departe. spre alta alegere si spre alta greseala ,poate sau poate nu.
Daca nu incerci n-ai cum sa cunosti ,daca incerci n-ai nici o garantie ca ai sa reusesti,
ce alegi?  Fii viu si mergi mai departe !


Scuze, nu iti citisem postul. Dar nu cred ca prin liberul arbitru am fost pedepsiti. Dimpotriva. NIMENI nu are dreptul sa iti nege acest dar. In cazul in care alegerea e gresita, atunci porti responsabilitatea. dar....cum e atunci cand faci alegerea CORECTA? Scopul liberului arbitru? Sa invatam sa fim macar un pic mai intelepti si mai hotarati.
Si simplul fapt ca cineva invata sa isi accepta propriile greseli e un semn de intelepciune.

Ultima modificare facuta de san_quentin30 (24-07-2007 01:59:59)


24-07-2007 01:56:25
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
la rascruce musai sa te opresti, te odihnesti si ingenunchezi in fata lui DUMNEZEU.........apoi te ridici si oriunde vei pleca ia in desaga doar lucruri bune spre a le oferi si a nu cere nimic in schimb.... si fereste-te pe cit poti de uriciunea acestei lumi indiferent in ce ambalaj frumos e impachetat......te vei simti  usoara ca o pasare

01-01-2008 18:53:27
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Lumea nu e urâtă; este aşa cum vrem noi să o vedem. Dacă îi oferim, o vedem frumoasă; dacă doar cerem, fără să vedem ce am căpătat de fapt, ni se poate părea urâtă.
Vorbim despre lume, dar oare cine formează lumea? Lumea nu este suma tuturor oamenilor care o compun? Şi atunci, dacă fiecare va fi aşa de "bun, frumos, adevărat" (şi ce alte valori considerăm că ar "trebui" să aibă lumea asta) nu va duce asta la schimbarea lumii în ceea ce spunem că vrem să fie?
Să nu mai cerem altora, să fim fiecare aşa cum vrem să fie această lume. Un drum de o mie de li începe cu un singur pas. ;)


02-01-2008 15:34:14
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
cand daruim frumosul viata e frumoasa ,asa e Lake ....dar in zarea celor patru mori de vant se afla raul care ne agata genele noastre blande....poate asa trebuie sa suferim spre a ne lumina mai mult sufletele ...cine poate stii....

02-01-2008 15:48:24
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
...si zeii uneori iau leafa degeaba ....nu mai vad si nu mai aud geamatul durerilor !
altora a scris:


roxalina a scris:

Cel mai greu in viata asta este sa alegi....pe ce "drum"sa mergi mai departe...Se pare ca asa sunt randuite lucrurile...de fiecare data sa ajungi la o rascruce...si sa alegi..daca alegerea este corecta...calvarul se termina...daca ai ales gresit...mai mergi taras...pina la urmatoarea rascruce...si din nou aceeasi dilema.Dar ce faci cind iubesti?...Aici e cea mai mare dilema....suflet sau ratiune...


Zeii atunci cand ne-au pedepsit,demult,ne-au dat liberul arbitru de a alege ,mai putin intelepciunea practica de a o si face cu folos intotdeauna,ne-au last insa puterea ascunsa de amerge mai departe. spre alta alegere si spre alta greseala ,poate sau poate nu.
Daca nu incerci n-ai cum sa cunosti ,daca incerci n-ai nici o garantie ca ai sa reusesti,
ce alegi?  Fii viu si mergi mai departe !


02-01-2008 15:55:47
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

un vis mangaios a scris:

cand daruim frumosul viata e frumoasa ,asa e Lake ....dar in zarea celor patru mori de vant se afla raul care ne agata genele noastre blande....poate asa trebuie sa suferim spre a ne lumina mai mult sufletele ...cine poate stii....


M'am uitat în multe locuri în viaţa mea şi nu am văzut nicăieri nimic pe care să îl pot denumi "răul".
Singurul "rău" pe care l'am văzut vreodată pot spune că a fost incapacitatea mea la un moment dat de a înţelege, de a accepta, de a vedea dincolo de aparenţe, de a dărui.


02-01-2008 20:42:17
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
oare tr.facultate sa discerni binele de rau?

Lake a scris:


un vis mangaios a scris:

cand daruim frumosul viata e frumoasa ,asa e Lake ....dar in zarea celor patru mori de vant se afla raul care ne agata genele noastre blande....poate asa trebuie sa suferim spre a ne lumina mai mult sufletele ...cine poate stii....


M'am uitat în multe locuri în viaţa mea şi nu am văzut nicăieri nimic pe care să îl pot denumi "răul".
Singurul "rău" pe care l'am văzut vreodată pot spune că a fost incapacitatea mea la un moment dat de a înţelege, de a accepta, de a vedea dincolo de aparenţe, de a dărui.


02-01-2008 21:40:46
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

un vis mangaios a scris:

oare tr.facultate sa discerni binele de rau?


Nu cred că ţine de studii acest lucru. :) Nu am văzut nicăieri "răul" nici înainte, nici după ce am făcut facultatea.


02-01-2008 22:03:18
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
daca ti se inmoaie nu e  ceva de rau?
Lake a scris:


un vis mangaios a scris:

oare tr.facultate sa discerni binele de rau?


Nu cred că ţine de studii acest lucru. :) Nu am văzut nicăieri "răul" nici înainte, nici după ce am făcut facultatea.


02-01-2008 22:05:25
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

un vis mangaios a scris:

daca ti se inmoaie nu e  ceva de rau


Nu.

Ultima modificare facuta de Lake (02-01-2008 22:14:28)


02-01-2008 22:13:11
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
inima mey ,nu barbatia....

Lake a scris:


un vis mangaios a scris:

daca ti se inmoaie nu e  ceva de rau


Nu.


02-01-2008 22:18:49
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Răspunsul este acelaşi, indiferent la ce te refereai: nu. :)

02-01-2008 22:46:48
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:

Răspunsul este acelaşi, indiferent la ce te refereai: nu. :)

negativistule...!!!!=D=D


18-02-2008 17:31:10
   
Pagini: 1    
Mergeti la