Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / oda prieteniei    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631
un fel de o da-da ceste! pna se face mare!

27-01-2007 01:25:56
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

fun-funny a scris:

mda... prea multa armonie..
is boring..:(
in dragoste, ca si in razboi e nevoie de adrenalina...
un fel de.... tu o placi pe sandie, dar ea te uraste... Tasha.. deja iti face voodoo.. Tu o iubesti pe mona.. dar ea o iubeste pe tasha... care ma iubeste pe mine...
:rolleyes: Cine lipseste din ecuatie??? Ah, da eu...
si eu te ador.. :)


piua intii... :D:D eu am sesizat prima ca sint "troubles in paradise" pe forumul "nostru (da mihai!)

Ultima modificare facuta de SandieShaw (27-01-2007 03:51:34)


27-01-2007 03:51:17
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Sandy ..probleme au fost si vor fi ....important e ca noi sa stim sa le depasim...ne mai iubim..ne mai despartim,virtual,virtual,dar oamenii sint reali...

27-01-2007 23:07:55
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
da... sintem reali... Si ca sa raminem on topic... eu cred ca, sintem si prieteni... Poate nu constientizam asta.. sau nu suficient...
cind m-am intilnit cu cei cu care statusem 3 - 4 luni pe chat.. aveam senzatia ca-i cunosc de-o viata...
zilele astea am revazut pozele... (vi le dau si voua cei care doriti sa le vedeti) si mi-e tare dor de ei....


31-01-2007 05:37:18
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Uf..funny...in pofida faptului ca vrei sa pari"acida si intangibila"cum spuneai intr-o postare....esti tare...tare sentimentala!
Dar daca ti-e dor de ce nu-i provoci la o revedere?


31-01-2007 09:55:30
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
erau citiva (printre care ovidiu si adi....) din celalalt capat al romaniei... Nu le poti cere sa vina sa-i vezi ca ti-e dor... in conditiile in care nu le platesti drumul si nu le asiguri cazare... :D Daca era vara.. alta era situatia... Eu cred ca vara asta o sa ne reintilnim.. Incerc sa mentin, sa pastrez legatura cu ei prin mess...
cind faci o asemenea propunere.. toata lumea zice da.. cind e sa ne urnim e mai greu..


31-01-2007 13:03:11
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
intalnirea asta se poate constitui intr-un concediu...si nu neaparat la Bucuresti...poate la mijloc de tara...sau poate chiar in nordul tarii...ei ce zici?

31-01-2007 13:42:14
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
e si asta un fel de invitatie la prietenie nu ?   ori, poate fi doar o incercare de respingere a realitatii chinuitoare...,chiar daca nu compenseaza aproape de loc pierderea suferita intr-un moment dat al vietii. da ! nu e nimic de condamnat in asta ! treaba e sa nu se puna baza pe implinirea acestui soi de vise

01-02-2007 13:34:23
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631
sunt constient ca a avea un prieten in adevaratul sens al cuvantului e o binecuvantare.e ca o minune, e ceva sfant.de la 3 prieteni in sus esti deja un om implinit... un om bogat spiritual. deja nu-ti mai e teama de moarte si de nici o alta greutate. poate de boli care sa ii apese si pe ei. din acest moment nu-ti mai e teama pentru familia ta si nici pentru viitorul indepartat.
dar cum trebuie sa fie acest prieten? ce calitati trebuie sa aibe? nu pot sa raspund, dar cred ca e ceva care nu tine neaparat de instruire, de rudenie, de etnie.cred ca ar fi vorba de suflet si de inima. de unele legaturi inexplicabile ce se fac intre destinele oamenilor.
de asemeni sunt constient ca trebuie sa ai cat mai multi cunoscuti, apropiati cu care sa colaborezi si sa interactionzi.pe ei poti sa-i imparti in ctegorii: destepti, necesari, frumosi, importanti, etc...
lista colaboratorilor(numarul) arata cat de important esti, iar calitatea lor arata care e valoarea ta!


04-02-2007 04:18:09
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Undeva intr-o librarie mica de cartier,tiparita pe o felicitare de calitate indoielnica am intalnit poate cea mai frumoasa definitie data PRIETENULUI :"este acea persoana care desi te cunoaste in totalitate,totusi....te iubeste!".....floare din ce in ce mai rara,prietenia ramane uneori,in momente dramatice ale vietii....singura picatura de lumina intr-un ocean de intuneric....

17-03-2007 01:10:33
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Da,Egon,...cam greu gasesti prieteni adevarati care sa ramine alaturi de tine si la bi
ne si la rau...ca de iubit...ce sa mai zic...:rollleyes:
Prietenia adevarata si sincera presupune ca cineva ia parte la soarta celuilalt cu caldura,in mod curat,obiectiv si fara un interes si aceasta presupune iarasi o identificare dasavarsita intre cei doi prieteni...sint prieteni de stramtoare si prieteni de larg.Numarul unora si altora il hotaraste cuprinsul locului.Unii socotesc prietenia ca pe o necesitate sociala...altii ca un articol de toaleta...=(

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (27-03-2007 17:43:05)


27-03-2007 17:34:46
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
tashico, pot sa-ti inchin o ODA? stiu ca nu te-ai suparat pe mine, dar.. asa, sa am eu sufletul impacat...    

29-03-2007 19:36:40
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ok...am deschis usa balconului...;)
sa pot savura mai bine...=D=D


29-03-2007 19:58:30
   
?? papi_lion
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2007
Mesaje: 72
Fereste-te ! Cu usa balconului deschisa, D-nul Tranca te pindeste !

29-03-2007 20:08:33
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
deh...daca-as mai fi si eu o copila....poate
dar la varsta mea...ma chere...=(


29-03-2007 20:14:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

jegosul a scris:

tasha acum la parasirea forumului eu imi cer scuze pentru asa zise pamflete care nu s-au dovedit decat a fi niste rautati jignitoare, niste mizerii ce nu fac cinste nici uni om. eu spar ca macar sa nu le fi citit tu, dar asta nu ma-ar face sa ma simt mai putin vinovat! sa fii sanatoasa si sa ai parte de multe, multe bucurii si de prieteni asa cum meriti!

Se pare ca intr-adevar am parte de prietenii pe care i-am dorit si asteptat...am recitit topicul cu putina nostalgie,mi-am adus aminte de acea intamplare care a avut darul sa-mi demonstreze ca poti  gasi in virtual oameni deosebiti...cu alte cuvinte in tot raul exista si un bine...=)
   Pacat jegosule,alias cotici alias coridone,alias Mihaidan ca ne-ai parasit...era vesel cu tine pe forum...=)


05-03-2008 21:16:13
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
spuneai tashico draga ca m-as fi schimbat.. :(
schimbarea daca exista s-a produs acolo, in romania.. inainte de a lua decizia pe care o cunosti. Cind dai tot... inclusiv o cheie de la casa, cind inchizi o usa si pleci spre un camin... de care nu sti nimic.... toate gindurile si preocuparile tale se indreapta catre acel necunoscut.
pe urma, daca incerci sa regasesti... CEVA... constati cu tristete ca nu mai faci parte, nu mai intelegi, nu te mai regasesti... in trecut. Si e foarte dificil sa ceri .... altora sa te urmeze in gind - de fapta nici nu poate fi vorba.
si atunci, cred ca iti ramine... statul pe margine si, usor, usor, disparitia din peisaj.......


06-03-2008 04:34:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

fun-funny a scris:

spuneai tashico draga ca m-as fi schimbat.. :(
schimbarea daca exista s-a produs acolo, in romania.. inainte de a lua decizia pe care o cunosti. Cind dai tot... inclusiv o cheie de la casa, cind inchizi o usa si pleci spre un camin... de care nu sti nimic.... toate gindurile si preocuparile tale se indreapta catre acel necunoscut.
pe urma, daca incerci sa regasesti... CEVA... constati cu tristete ca nu mai faci parte, nu mai intelegi, nu te mai regasesti... in trecut. Si e foarte dificil sa ceri .... altora sa te urmeze in gind - de fapta nici nu poate fi vorba.
si atunci, cred ca iti ramine... statul pe margine si, usor, usor, disparitia din peisaj.......

Cred...nu-i usor, chiar am povestit cu prietenii comuni despre acest lucru,chiar daca tu nu ne ceri...noi te avem in gand...si vorbim des despre tine...nu te-am uitat! sincer!=)
Aaaa!...dovada ca esti in gandul meu??...uite ca functioneaza telepatia!...cine s-ar fi gandit ca la 3 dimineta noi doua bantuim pe forum?

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (06-03-2008 04:40:27)


06-03-2008 04:38:22
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
da si nu pe unde o fi? :) era simpatica.....si e asa rar :D

06-03-2008 06:24:15
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Soryn a scris:

da si nu pe unde o fi? :) era simpatica.....si e asa rar :D

E moderator pe alt site impreuna cu funny si cu mine,daca vrei s-o citesti o sa-ti dau pe messenger adresa site-ului....=)


06-03-2008 11:21:16
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
nici in vise sa n-o faci! :D
nu ma mai intreba.. de ce?..., aproape ca nu mai conteaza!!!


06-03-2008 20:55:46
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Bzzz ..... fleoshc in lapte

07-03-2008 00:23:13
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

tasha 1951 a scris:


Soryn a scris:

da si nu pe unde o fi? :) era simpatica.....si e asa rar :D

E moderator pe alt site impreuna cu funny si cu mine,daca vrei s-o citesti o sa-ti dau pe messenger adresa site-ului....=)


merci tasha dar cred ca stiu despre ce sit vorbesti ;)


07-03-2008 00:24:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Observ ca prietenia de odinioara s-a transformat in ura...era mai vesel candva pe forum...zau nu inteleg?
Se poate sa gresesti mai ales cu vorba pe care nu intotdeauna poti sa o incarci exact cu intentiile dorite, dar nu iti este ingaduit sa gresesti prin fapte, caci la urma urmelor, acestea definesc omul....=(
    Prietenii mei cei adevarati au fost cei inzestrati cu un anume grad de inteligenta care i-a ajutat sa se plieze cu o admirabila precizie pe ideile si sentimentele mele exprimate sau nu, care au stiut si cand sa vorbeasca, dar si cand sa taca sau sa asculte cu eleganta..
In existenta mea involburata, singura, fara ei, m-as rataci.... =(
In prietenie, ca si in toate aspectele vietii trebuie sa fii pregatit in caz de avarie...pe mine cred ca m-a prins cu bateriile descarcate...=(
   Va salut prieteni.cei care ati mai ramas...pe maine!=)


07-03-2008 02:18:44
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
tasha o sa -ti cer lectii de tolerantza , in ultimul timp nu mai am deloc :)

07-03-2008 02:50:30
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
in alte conditii, cu ceva timp in urma... as fi spus altceva, as fi reactionat altfel... as fi gasit o cale...
acum mi se filfiie... si nu-mi mai pasa cine si ce zice....

sita a cernut suficient... pentru toata lumea, ce trebuia sa ramina - a ramas... ce nu.. duca-se!!!!


07-03-2008 03:11:07
   
?? chrisdrag
Cont Sters

Inregistat: 13-03-2006
Mesaje: 140
ai incercat cu o sita mai rara??? ;)
fun-funny a scris:

in alte conditii, cu ceva timp in urma... as fi spus altceva, as fi reactionat altfel... as fi gasit o cale...
acum mi se filfiie... si nu-mi mai pasa cine si ce zice....

sita a cernut suficient... pentru toata lumea, ce trebuia sa ramina - a ramas... ce nu.. duca-se!!!!


07-03-2008 03:19:10
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Si pentru ca am o stare aiurea,am revenit pe forum..daca tot unii au chef de hartza,vreau sa spun ca nu incurajez nicio atitudine lipsita de bun simt ...daca glumesc cu unii nu inseamna ca lovesc in altii...mi-am ales prieteni pe acest forum...in ceasurile de mare singuratate se fac cele mai multe confesiuni, se deschid sufletele, oamenii se cauta unul pe altul: tocmai pentru a anula acel sentiment al izolarii definitive.... Esti iubit nu pentru tine, ci pentru ceea ce poti da, ceea ce poti justifica, verifica, contrazice sau afirma in sentimentele prietenului. Si nu te poti plange, pentru ca si tu faci la fel; toata lumea face la fel.
   Daca intr-o zi vrei sa faci altceva decat ceea ce se asteapta de la tine sa faci, atunci nu mai esti un bun prieten, atunci incomodezi, obosesti, stanjenesti.


07-03-2008 03:34:07
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
vezi tashico.. daca dai copy paste la vorbele altora si nu ..... spui ce gindeste sufletul tau? sa-ti reamintesc ce spuneai la topicul .... despre prieteni adevarati (cel deschis de manuela)...?
sa-ti reamintesc ca prietenul trebuie sa te si traga de guler, eventual sa-ti mai dea si doua palme cind gresesti...?
sau poate ca nu asta inseamna prietenia ci doar .... sa-ti fie alaturi la bine.... ca la rau, ce naiba sa mai faci linga el? :rolleyes:


07-03-2008 03:37:25
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
bah io personal (ca nu mai pot rapid ) cred ca lu madama i s-a inecat flota shi d-aia este malancoioasa .....baga tanti o votca shi-tzi revii ...daca nu suportzi votca incearca c-un barbat !
chrisdrag a scris:

ai incercat cu o sita mai rara??? ;)
fun-funny a scris:

in alte conditii, cu ceva timp in urma... as fi spus altceva, as fi reactionat altfel... as fi gasit o cale...
acum mi se filfiie... si nu-mi mai pasa cine si ce zice....

sita a cernut suficient... pentru toata lumea, ce trebuia sa ramina - a ramas... ce nu.. duca-se!!!!


07-03-2008 03:45:05
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
asha se spune acuma la insomnie ?...stare aiurea ?  aurorooooooooo hai bre ca ai o pacienta pe unde bantui ?
tasha 1951 a scris:

Si pentru ca am o stare aiurea,am revenit pe forum..daca tot unii au chef de hartza,vreau sa spun ca nu incurajez nicio atitudine lipsita de bun simt ...daca glumesc cu unii nu inseamna ca lovesc in altii...mi-am ales prieteni pe acest forum...in ceasurile de mare singuratate se fac cele mai multe confesiuni, se deschid sufletele, oamenii se cauta unul pe altul: tocmai pentru a anula acel sentiment al izolarii definitive.... Esti iubit nu pentru tine, ci pentru ceea ce poti da, ceea ce poti justifica, verifica, contrazice sau afirma in sentimentele prietenului. Si nu te poti plange, pentru ca si tu faci la fel; toata lumea face la fel.
   Daca intr-o zi vrei sa faci altceva decat ceea ce se asteapta de la tine sa faci, atunci nu mai esti un bun prieten, atunci incomodezi, obosesti, stanjenesti.


07-03-2008 03:46:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

CIUDATUL SA a scris:

asha se spune acuma la insomnie ?...stare aiurea ?  aurorooooooooo hai bre ca ai o pacienta pe unde bantui ?
tasha 1951 a scris:

Si pentru ca am o stare aiurea,am revenit pe forum..daca tot unii au chef de hartza,vreau sa spun ca nu incurajez nicio atitudine lipsita de bun simt ...daca glumesc cu unii nu inseamna ca lovesc in altii...mi-am ales prieteni pe acest forum...in ceasurile de mare singuratate se fac cele mai multe confesiuni, se deschid sufletele, oamenii se cauta unul pe altul: tocmai pentru a anula acel sentiment al izolarii definitive.... Esti iubit nu pentru tine, ci pentru ceea ce poti da, ceea ce poti justifica, verifica, contrazice sau afirma in sentimentele prietenului. Si nu te poti plange, pentru ca si tu faci la fel; toata lumea face la fel.
   Daca intr-o zi vrei sa faci altceva decat ceea ce se asteapta de la tine sa faci, atunci nu mai esti un bun prieten, atunci incomodezi, obosesti, stanjenesti.

Lasa-ma Ciudatule ca nu  medic imi trebuie mie...;)
Mai bine decat mine nu ma poate vindeca nimeni...intotdeauna am reusit sa-mi restabilesc coordonatele..stai pe pace!=)


07-03-2008 04:43:50
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Mi-a zis mie o fiintza draga :
"Spilu-i sa nu fii iubit pentru ce esti, ci in pofida a ce esti !".
Tashico, daca pentru tine prieteni sunt tzutzarii cu "Da, Tashica", "Bravo, Tashica", "Vai, ce frumos, Tashica", "Ai dreptate, Tashica", io deja spun pas, mi-e imposibil sa fiu asa !

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (07-03-2008 10:08:24)


07-03-2008 10:07:51
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

P. Pan 63 a scris:

Mi-a zis mie o fiintza draga :
"Spilu-i sa nu fii iubit pentru ce esti, ci in pofida a ce esti !".
Tashico, daca pentru tine prieteni sunt tzutzarii cu "Da, Tashica", "Bravo, Tashica", "Vai, ce frumos, Tashica", "Ai dreptate, Tashica", io deja spun pas, mi-e imposibil sa fiu asa !

Importanta e parerea mea despre mine ...desi na,traim intre oameni si e bine sa tinem cont de parerea lor,daca nu erai asa cum esti poate nu te socoteam prietenul meu,uneori insa trebuie sa recunosti ca esti extrem de caustic,alteori tipicar,Pruteanu e copil mic pe linga tine...;)...Uite si Xtremul persifleaza,dar el o face intr-o maniera subtila si imbraca totul sub mantia hazului incat postarile lui  nu supara,ba dimpotriva...amuza lumea,fiecare ia din mers ce i se potriveste!=)


07-03-2008 12:08:49
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
intr-o zi insorita plec spre casa prietenului meu. Mi-am abandonat trupul ca pe o masina rablagita la poalele muntelui, ducind doar ranita sufletului.
Dupa un km am simtit a ranita era prea grea, si scot din ea o inteligenta folosita de foarte multe ori ca pe o arma de distrugere a tot ceea ce inseamna valoare umana. Am aruncat-o. Dupa alti km simt o oboseala si mai scot din ranita intoleranta folosita de multe ori pentru a asmuti pe unii contra celorlalti.
Si am mai mers doi km dupa care m-am asezat la umbra unui copac, cotrobaind prin ranita am gasit  ca pe un lucru inutil, atasamentul pina la ipocritie fata de "eul" meu si l-am aruncat ca pe o jucarie stricata.
Ceilalti km nustiu cind i-am facut. Sfioasa si fericita  i-am calcat pragul prietenului, povestindu-i intimplari din viata si rugindu-l a ma invata sa me desprind de unele deprinderi inutile din viata mea.
La plecare, ca dar, mi-a inghesuit in ranita, iubirea de oameni,toleranta, intlepciunea ce-mi va spori capacitatea de a actiona corect in orice imprejurare. Am coborit cu o tarie sufletesca ca un izvor de munte, pur si cristalin, dar...la poalele muntelui iar m-am "urcat" in trupul meu ce ma calatoreste pe drumul "poluat" al civilizatiei.
Hei, prietene, ajunsu-mi-va darul tau pentru a putea oferii si celalalt obraz, sau...sau ...imi voi scoate "gherutele" de cite ori altii ma vor palmui.....sau...sau....


DRAGA TASHA, aceasta oda e inchinata tie (in stilul ce ma caracterizeaza:D) ca o stima ce ti-o port felului cum le-ai raspuns prietenilor tai virtuali cind mi s-a parut ca "te-au incoltit pe nedrept"parerea mea:D.
Sa fii iubita mai mult in real ca meriti.

Ultima modificare facuta de hara_cata (08-03-2008 12:08:43)


07-03-2008 18:39:54
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Oricine aude ceea ce spui, dar cel mai bun prieten aude si ceea ce nu spui ... PRIETEN este acela care cunoaste cantecul inimii tale si poate sa ti-l cante atunci cand tu ai uitat cuvintele ....
Multumesc,hara cata,sa fii iubita si tu...in rest ce sa-ti spun?...D-zeu cu mila!=)


09-03-2008 03:10:46
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la