Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / in singuratate sa traiesti -crezi ca este ucigator?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? consuello
Cont Sters

Inregistat: 15-02-2008
Mesaje: 4
ce poate fi adevarat?

Ultima modificare facuta de alicia_53 (22-03-2008 22:08:33)


16-03-2008 01:20:38
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Poiiiiiiiiii mah tanti cin-te pune sa traieshti in siguratate ?........pentru traitul in singuratate exista o singura scuza aceea ca eshti vaduv sau vaduva ....in restul cazurilor inseamna ca in viatza ta ai GRESHIT .....shi geshelile se platesc ! hihihihi !
consuello a scris:

o data ce singuratatea se instaleaza , mlte ganduri urate vin in constient ? - inconstient ? - visezi ca peste un an sau doi urci in ceruri, cine poate sti ,oare visele de noapte se pot adeveri?


16-03-2008 01:38:01
   
?? consuello
Cont Sters

Inregistat: 15-02-2008
Mesaje: 4
esti rupt de realitate - subiectul este altul , daca poti raspunde !!!???






CIUDATUL SA a scris:

Poiiiiiiiiii mah tanti cin-te pune sa traieshti in siguratate ?........pentru traitul in singuratate exista o singura scuza aceea ca eshti vaduv sau vaduva ....in restul cazurilor inseamna ca in viatza ta ai GRESHIT .....shi geshelile se platesc ! hihihihi !
consuello a scris:

o data ce singuratatea se instaleaza , mlte ganduri urate vin in constient ? - inconstient ? - visezi ca peste un an sau doi urci in ceruri, cine poate sti ,oare visele de noapte se pot adeveri?


16-03-2008 01:47:36
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Nu pot mah tanti ca atunci cand eram tinerel shi capabil am avut grija sa nu ajung sa traiesc in singuratate !

16-03-2008 02:11:01
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Nu suntem singuri niciodată. Singurătatea înseamnă că nu vrem noi să deschidem ochii şi să ne uităm în jur; stăm cu ochii închişi şi spunem că e întuneric.

16-03-2008 13:05:04
   
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
cat de frumos ai spus!
Lake a scris:

Nu suntem singuri niciodată. Singurătatea înseamnă că nu vrem noi să deschidem ochii şi să ne uităm în jur; stăm cu ochii închişi şi spunem că e întuneric.


16-03-2008 13:15:13
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
bleaaah ite shi sensibiloasa Poezea !
Doriane a scris:

cat de frumos ai spus!
Lake a scris:

Nu suntem singuri niciodată. Singurătatea înseamnă că nu vrem noi să deschidem ochii şi să ne uităm în jur; stăm cu ochii închişi şi spunem că e întuneric.


16-03-2008 14:12:39
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
cred ca eshti fleashca toata ! hihihi
CIUDATUL SA a scris:

bleaaah ite shi sensibiloasa Poezea !
Doriane a scris:

cat de frumos ai spus!
Lake a scris:

Nu suntem singuri niciodată. Singurătatea înseamnă că nu vrem noi să deschidem ochii şi să ne uităm în jur; stăm cu ochii închişi şi spunem că e întuneric.


16-03-2008 14:13:15
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Singuratatea este starea unde ai ajuns voit sau nevoit,motivele si scuzele pentru asta sint multe dar ce importanta au ,problema care se impune este daca iti doresti sa ramii asa sau nu ,o data asta stabilit urmeaza drumul ales cu bune si rele.

16-03-2008 16:26:46
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Toti suntem tari in teorie, din pacate practica ne omoara....=( S-au pierdut, cred eu acele lucruri marunte care faceau viata frumoasa: bucuria de a impartasi un rasarit de soare, placerea de a oferi bucurie celor din jur...Suntem preocupati prea mult de propria persoana( in special barbatilor le este caracteristic acest mod de a se comporta) nu poti sa spui tu femeie ca te doare ceva ca pe ei ii doare si mai mult. Unde au disparut barbatii de altadata? Plini de atentie, de curtoazie, care stiau sa faca o femeie sa se simta femeie. Toti vor doar femeile sa lupte, pentru ei, doar femeia sa-i inteleaga, doar femeia sa fie femeie... si atunci lor ce le mai ramane de facut? Mofturi, mofturi si iar mofturi. Ca e prea desteapta, ca e prea ocupata, ca e prea proasta, ca e prtea usuratica, etc, etc, etc......Nu sunt o feminista, Imi doresc sa fiu protejata, iubita , rasfatata, dar sunt doar sperante desarte. din pacate totul s-a schimbat si atunci cum sa nu fii singura?

18-03-2008 01:11:35
   
?? chrisdrag
Cont Sters

Inregistat: 13-03-2006
Mesaje: 140
wrong!!
tasha 1951 a scris:

Toti suntem tari in teorie, din pacate practica ne omoara....=( S-au pierdut, cred eu acele lucruri marunte care faceau viata frumoasa: bucuria de a impartasi un rasarit de soare, placerea de a oferi bucurie celor din jur...Suntem preocupati prea mult de propria persoana( in special barbatilor le este caracteristic acest mod de a se comporta) nu poti sa spui tu femeie ca te doare ceva ca pe ei ii doare si mai mult. Unde au disparut barbatii de altadata? Plini de atentie, de curtoazie, care stiau sa faca o femeie sa se simta femeie. Toti vor doar femeile sa lupte, pentru ei, doar femeia sa-i inteleaga, doar femeia sa fie femeie... si atunci lor ce le mai ramane de facut? Mofturi, mofturi si iar mofturi. Ca e prea desteapta, ca e prea ocupata, ca e prea proasta, ca e prtea usuratica, etc, etc, etc......Nu sunt o feminista, Imi doresc sa fiu protejata, iubita , rasfatata, dar sunt doar sperante desarte. din pacate totul s-a schimbat si atunci cum sa nu fii singura?


18-03-2008 01:14:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

chrisdrag a scris:

wrong!!
tasha 1951 a scris:

Toti suntem tari in teorie, din pacate practica ne omoara....=( S-au pierdut, cred eu acele lucruri marunte care faceau viata frumoasa: bucuria de a impartasi un rasarit de soare, placerea de a oferi bucurie celor din jur...Suntem preocupati prea mult de propria persoana( in special barbatilor le este caracteristic acest mod de a se comporta) nu poti sa spui tu femeie ca te doare ceva ca pe ei ii doare si mai mult. Unde au disparut barbatii de altadata? Plini de atentie, de curtoazie, care stiau sa faca o femeie sa se simta femeie. Toti vor doar femeile sa lupte, pentru ei, doar femeia sa-i inteleaga, doar femeia sa fie femeie... si atunci lor ce le mai ramane de facut? Mofturi, mofturi si iar mofturi. Ca e prea desteapta, ca e prea ocupata, ca e prea proasta, ca e prtea usuratica, etc, etc, etc......Nu sunt o feminista, Imi doresc sa fiu protejata, iubita , rasfatata, dar sunt doar sperante desarte. din pacate totul s-a schimbat si atunci cum sa nu fii singura?

crezi?
hai, dezvolta ca doar esti barbat!=)


18-03-2008 01:21:24
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
ufffffffffffffffffffffffff tu erai buna mah de generalist ! ca prea generalizezi totul ! hihihihi te maritzi cu mine sau nu ?

18-03-2008 02:05:34
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

CIUDATUL SA a scris:

ufffffffffffffffffffffffff tu erai buna mah de generalist ! ca prea generalizezi totul ! hihihihi te maritzi cu mine sau nu ?

Ciudatule,lumea virtuala e una...cea reala insa e mai data dracului,asculta-ma!
Nu stiu daca ti-ar place asa o muiere de mine!=D=D=D


18-03-2008 02:14:26
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
am imblanzit io capri mai ali dracului ca tini de ma alergau cu patul prin orash ...asha ca nu ma sperii !!!!!! hihihi
tasha 1951 a scris:


CIUDATUL SA a scris:

ufffffffffffffffffffffffff tu erai buna mah de generalist ! ca prea generalizezi totul ! hihihihi te maritzi cu mine sau nu ?

Ciudatule,lumea virtuala e una...cea reala insa e mai data dracului,asculta-ma!
Nu stiu daca ti-ar place asa o muiere de mine!=D=D=D


18-03-2008 03:09:14
   
?? chrisdrag
Cont Sters

Inregistat: 13-03-2006
Mesaje: 140

tasha 1951 a scris:


chrisdrag a scris:

wrong!!
tasha 1951 a scris:

Toti suntem tari in teorie, din pacate practica ne omoara....=( S-au pierdut, cred eu acele lucruri marunte care faceau viata frumoasa: bucuria de a impartasi un rasarit de soare, placerea de a oferi bucurie celor din jur...Suntem preocupati prea mult de propria persoana( in special barbatilor le este caracteristic acest mod de a se comporta) nu poti sa spui tu femeie ca te doare ceva ca pe ei ii doare si mai mult. Unde au disparut barbatii de altadata? Plini de atentie, de curtoazie, care stiau sa faca o femeie sa se simta femeie. Toti vor doar femeile sa lupte, pentru ei, doar femeia sa-i inteleaga, doar femeia sa fie femeie... si atunci lor ce le mai ramane de facut? Mofturi, mofturi si iar mofturi. Ca e prea desteapta, ca e prea ocupata, ca e prea proasta, ca e prtea usuratica, etc, etc, etc......Nu sunt o feminista, Imi doresc sa fiu protejata, iubita , rasfatata, dar sunt doar sperante desarte. din pacate totul s-a schimbat si atunci cum sa nu fii singura?

crezi?
hai, dezvolta ca doar esti barbat!=)

ti-am subliniat ce este gresit!!! ;)


18-03-2008 03:55:40
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

Toti suntem tari in teorie, din pacate practica ne omoara....=( S-au pierdut, cred eu acele lucruri marunte care faceau viata frumoasa: bucuria de a impartasi un rasarit de soare, placerea de a oferi bucurie celor din jur...Suntem preocupati prea mult de propria persoana( in special barbatilor le este caracteristic acest mod de a se comporta) nu poti sa spui tu femeie ca te doare ceva ca pe ei ii doare si mai mult. Unde au disparut barbatii de altadata? Plini de atentie, de curtoazie, care stiau sa faca o femeie sa se simta femeie. Toti vor doar femeile sa lupte, pentru ei, doar femeia sa-i inteleaga, doar femeia sa fie femeie... si atunci lor ce le mai ramane de facut? Mofturi, mofturi si iar mofturi. Ca e prea desteapta, ca e prea ocupata, ca e prea proasta, ca e prtea usuratica, etc, etc, etc......Nu sunt o feminista, Imi doresc sa fiu protejata, iubita , rasfatata, dar sunt doar sperante desarte. din pacate totul s-a schimbat si atunci cum sa nu fii singura?


Tasha dragă, fiecare element prezentat de tine aici ca fiind "greşit făcut" reprezintă un zid ridicat de tine în jurul tău. "Chestia asta nu vreau să ajungă la mine, fac un zid în calea ei. Nici chestia aia nu vreau să ajungă la mine, fac un zid şi în calea ei, etc." Anii trec peste noi toţi şi, într'o zi, nu mai reuşim să ne descurcăm în labirintul de ziduri pe care NOI l'am ridicat în jurul nostru. Prin coridoarele umbrite de ziduri mai ajunge la noi câte o adiere de afară, iar noi ne întrebăm: "Unde a dispărut lucrul acela frumos pe care îl vedeam acum câţiva ani?" El e tot acolo, dar, între timp, noi am tot construit ziduri care ne'au obturat privirile.
Şi, rătăcind printre zidurile înălţate de NOI, cum putem să ne simţim altfel decât singuri? Când tot ceea ce vedem sunt ziduri, ziduri, ziduri... cum am putea simţi totalitatea?


18-03-2008 10:45:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:


rătăcind printre zidurile înălţate de NOI, cum putem să ne simţim altfel decât singuri? Când tot ceea ce vedem sunt ziduri, ziduri, ziduri... cum am putea simţi totalitatea?

Lake...mi-a fost dor de posturile tale...si chiar daca am considerat ca perceptiile noastre despre viata sunt diferite,te-am citit din nou cu mare placere...sper sa nu dispari din nou de pe forum!
  Poate am gresit generalizand....dar poate ca am facut intentionat acest lucru,fiind o provocare pentru cei de pe forum,vroiam sa aflu parerea voastra...;)=)


18-03-2008 11:57:31
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

crisdrag a scris:


ti-am subliniat ce este gresit!!!

Sincer,ma bucur ca ma intampinati cu raspunsurile astea,ma bucur ca mai exista si astfel de barbati....de vreme ca considerati gresita remarca mea,consider ca voi sunteti diferiti,astfel incat nu pot decat sa va felicit!
Am incercat aici o  mica critica la adresa voastra( nu prea mi-a reusit:) )ati sarit ca fripti aproape toti...;)- dar traim intr-o epoca in care lucrurile se spun pe fata in toate, de ce ne-am feri tocmai in prietenie, in dragoste, sa spunem adevarului pe nume..?


18-03-2008 12:06:48
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Ba asa ba altfel,pai hotaritiva o data ce si cum vreti sa fiti ,barbatii de altadata aveau femeile de alta data(nu ca acelea nu ar fi scos untul din ei)ok daca intrati in competitie cu un barbat pe un anumit profil ,folosind aceleasi,, unelte,,si obtinind rezultate macar egale,tot respectul meu doamnelor(iar in foarte multe domenii chiari sinteti imbatabile)asta din punct de vedere profesional,social este alta mincare de peste,deseori o auzeam pe bunica mea ca nu se duce in cutare loc pentru ca ,,nu se cade,, ca o femeie sa fie prezenta acolo,acelasi lucru era valabil si la barbati,astazi lucrurile s-au mixat in asa fel incit  din partea unei femei te poti astepta la multe surprize care ,,chiar nu se cade,,si atunci intrebarea oare din ce cauza uni barbati nu mai pot fi ca cei de alta data...cred ca este un fel de raspuns la singuratate,cit este de ucigator vedem cu totii

18-03-2008 12:47:03
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

Lake a scris:


tasha 1951 a scris:

Toti suntem tari in teorie, din pacate practica ne omoara....=( S-au pierdut, cred eu acele lucruri marunte care faceau viata frumoasa: bucuria de a impartasi un rasarit de soare, placerea de a oferi bucurie celor din jur...Suntem preocupati prea mult de propria persoana( in special barbatilor le este caracteristic acest mod de a se comporta) nu poti sa spui tu femeie ca te doare ceva ca pe ei ii doare si mai mult. Unde au disparut barbatii de altadata? Plini de atentie, de curtoazie, care stiau sa faca o femeie sa se simta femeie. Toti vor doar femeile sa lupte, pentru ei, doar femeia sa-i inteleaga, doar femeia sa fie femeie... si atunci lor ce le mai ramane de facut? Mofturi, mofturi si iar mofturi. Ca e prea desteapta, ca e prea ocupata, ca e prea proasta, ca e prtea usuratica, etc, etc, etc......Nu sunt o feminista, Imi doresc sa fiu protejata, iubita , rasfatata, dar sunt doar sperante desarte. din pacate totul s-a schimbat si atunci cum sa nu fii singura?


Tasha dragă, fiecare element prezentat de tine aici ca fiind "greşit făcut" reprezintă un zid ridicat de tine în jurul tău. "Chestia asta nu vreau să ajungă la mine, fac un zid în calea ei. Nici chestia aia nu vreau să ajungă la mine, fac un zid şi în calea ei, etc." Anii trec peste noi toţi şi, într'o zi, nu mai reuşim să ne descurcăm în labirintul de ziduri pe care NOI l'am ridicat în jurul nostru. Prin coridoarele umbrite de ziduri mai ajunge la noi câte o adiere de afară, iar noi ne întrebăm: "Unde a dispărut lucrul acela frumos pe care îl vedeam acum câţiva ani?" El e tot acolo, dar, între timp, noi am tot construit ziduri care ne'au obturat privirile.
Şi, rătăcind printre zidurile înălţate de NOI, cum putem să ne simţim altfel decât singuri? Când tot ceea ce vedem sunt ziduri, ziduri, ziduri... cum am putea simţi totalitatea?


Foarte bine spus ;)

Dupa parerea ta , e doar vina noastra sau sunt si altii vinovati?


18-03-2008 14:31:48
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Ca e prea desteapta, ca e prea ocupata, ca e prea proasta, ca e prtea usuratica, etc, etc, etc......

Nici dac-o scriam eu, n-ar fi iesit mai bine !
Imi zicea mie taica - Dumnezeu sa-l odihneasca, sa-l tie la sanu'  Lui ! - cum ca lumea s-a stricat in ziua-n care si-a luat muierea servici si mare dreptate avea !
Pai, vericilor, milenii-n sir creatura  a shezut in pestera, a vazut de foc , sa nu se stinga sh-a turnat plozi, atat ! Abia de-o suta de ani a-nceput sa scoata capu-n lume , sa-si dea cu parerea, sa emita judecati si altele in acelasi tipic...
Emanciparea asta fortata, saltul imens pe care l-a savarsit intru cu totul alt nivel, i-a tulburat creierii si i-a innegurat mintile, ratacind-o in coclauri existentiale si facand-o sa-si piarda insasi ratiunea de a fi !
Domnii mei, muierea trebuie lasata libera la maxim doi stanjeni de casa si la fel precum vacarii agata talangi de grumazul vitelor, asa si barbatii ar trebui sa le atarne femeilor niscaiva cratiti , oale, ca-n fiece clipa sa aive stire unde sunt si de-s linistite ori lovite de amoc .
Dreptu-i ce scrisai au ba ?

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (18-03-2008 20:52:12)


18-03-2008 19:57:24
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

P. Pan 63 a scris:

(...) Imi zicea mie taica - Dumnezeu sa-l odihneasca, sa-l tie la sanu'  Lui ! - cum ca lumea s-a stricat in ziua-n care si-a luat muierea servici si mare dreptate avea !
Pai, vericilor, milenii-n sir creatura  a shezut in pestera, a vazut de foc , sa nu se stinga sh-a turnat plozi, atat ! Abia de-o suta de ani a-nceput sa scoata capu-n lume , sa-si dea cu parerea, sa emita judecati si altele in acelasi tipic...
Emanciparea asta fortata, saltul imens pe care l-a savarsit intru cu totul alt nivel, i-a tulburat creierii si i-a innegurat mintile, ratacind-o in coclauri existentiale si facand-o sa-si piarda insasi ratiunea de a fi !
Domnii mei, muierea trebuie lasata libera la maxim doi stanjeni de casa si la fel precum vacarii agata talangi de grumazul vitelor, asa si barbatii ar trebui sa le atarne femeilor niscaiva cratiti , oale, ca-n fiece clipa sa aive stire unde sunt si de-s linistite ori lovite de amoc .
Dreptu-i ce scrisai au ba ?


Ba. ...Ba, pentru ca adevarat si fals fac impreuna fals de cand lumea. Si a se observa, va rog, ca spun asa cu multa bunavointa. :D

E clar ca lumea s-a cam stricat de cand a iesit femeia la serviciu, dar nu ca o consecinta a acestei iesiri, ci mai repede invers, adica mai degraba ca o premisa: femeile nu ar fi plecat de-acasa in masa daca nu ar fi fost nevoite, ba nici macar nu ar fi pus la indoiala pe fata :) asa-zisa superioritate a barbatului, daca nu ar fi fost obligate. Modernitatea a redus insa incet si sigur posibilitatea ca un barbat obisnuit sa intretina singur o familie.  Ca atare, ne place sau nu, istoria e cea care le-a redus barbatilor autoritatea oficiala si le-a obligat pe femei sa se aventureze intr-o lume organizata aproape exclusiv dupa maniere masculine. Nici barbatii nu au dovedit cu aceasta ocazie vreo generozitate nelalocul ei, nici femeile vreo imprudenta.

Si nu e adevarat nici ca femeile nu facusera inainte de asa-zisa "emancipare" a lor nimic in afara de a pazi focul si a avea grija de plozi. Dimpotriva, din pozitia ei aparent modesta, femeia a fost dintotdeauna administrator, muncitor calificat si necalificat, medic si educator. Spre deosebire de barbat, ea a stiut dintotdeauna intr-un anumit fel ce inseamna sa fii "angajat", aceasta fiind si explicatia adevarata pentru aparente anomalii ca aceea ca cei mai buni bucatari s-ar fi evidentiat dintre barbati - din cauza nevoilor sau a educatiei, femeile nu si-au permis prea frecvent sa se joace.

Voi, barbatii, sunteti chiar draguti cand va vaitati de o presupusa greseala a voastra de a ne fi lasat sa ne luam nasul la purtare. Ca o faceti in gluma, ca o faceti cu seriozitate, oricum ideea e de rasul lumii.


18-03-2008 22:29:26
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

Soryn a scris:


Foarte bine spus ;)

Dupa parerea ta , e doar vina noastra sau sunt si altii vinovati?


Nu cred că e "vina" nimănui, ci, mai degrabă, că e vorba de o alegere a fiecăruia :)
E alegerea mea să îmi construiesc aceste ziduri, la fel poate fi alegerea mea să le dărâm şi/sau să nu mai construiesc altele.


18-03-2008 22:40:19
   
?? alintata-rau
Cont Sters

Inregistat: 18-03-2008
Mesaje: 15
dupa mine, barbatii sunt ceea ce se spune prelungirea inutila a p...
daca nu ar avea-o, vai de mama lor...
ar sta singuri sau ar gasi niste ofilite carora sa le recite poezii sub clar de luna
hai ma lasi.....!!!!!
ma intretin singura, deci nu vad ce motiv as avea sa ma las manipulata de vreun mitocan, care vezi Doamne, ma iubeste dar dupa stereotipurile lui
m-am saturat de nevrozele lor, de timpii lor morti, de neincrederea lor, de nepasarea lor...
si nu pozez in victima
chiar asta traiesc de cateva luni bune...
o mizerie
daca nu ar fi jobul si prietenii mei, as lua prin maracini
asa ca fiti barbati in carti, in filme, ca in viata.... vai d pielicica voastra!


18-03-2008 23:49:15
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
wow, draga a-r, sa inteleg ca, precum scriai ieri-alataieri, ai aflat azi de ce nu-ti raspundea prietenul tau la telefon... esti pornita rau contra barbatilor si din pacate asta e pe dos decit o alintatura... tu singura te viri in "turmoil"


alintata-rau a scris:

dupa mine, barbatii sunt ceea ce se spune prelungirea inutila a p...
daca nu ar avea-o, vai de mama lor...
ar sta singuri sau ar gasi niste ofilite carora sa le recite poezii sub clar de luna
hai ma lasi.....!!!!!
ma intretin singura, deci nu vad ce motiv as avea sa ma las manipulata de vreun mitocan, care vezi Doamne, ma iubeste dar dupa stereotipurile lui
m-am saturat de nevrozele lor, de timpii lor morti, de neincrederea lor, de nepasarea lor...
si nu pozez in victima
chiar asta traiesc de cateva luni bune...
o mizerie
daca nu ar fi jobul si prietenii mei, as lua prin maracini
asa ca fiti barbati in carti, in filme, ca in viata.... vai d pielicica voastra!


19-03-2008 00:23:49
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

alintatura a scris:


Voi, barbatii...................

Vezi tu, cherie, pe negandite alunecam intr-o polemica de tipul :
- Cine-i mai tare, Batman sau Femeia Fantastica ?
ori
- Tata-l bate pe tac-tu c-o mana si cu ailalta canta la chitara.

PS. Ce ilustrare mai buna decat ce-a scris alintata-rau, as fi putut afla ?


19-03-2008 09:19:24
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608
hai sa fim seriosi! va plac femeile emancipate...dar numai atat cat le dati voi voie...;)cum au depasit "masura" emanciparii, gata s-a stricat lumea!!!
de ce ,ma rog, un barbat cu un anume statut in societate, nu prea se mandreste cu sotia lui ,casnica, care-i creste si copiii??? la evenimentele mondene o prefera pe "secretara"...

Ultima modificare facuta de kamin (19-03-2008 12:28:42)


19-03-2008 12:27:18
   
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
e bine sa nu generalizam...ce sa mai spunem si de femei?....toti avem si parti bune si parti rele ,cu totii ducem o viata scumpa ,multa mataraie in noi ,sucuri gastrice puhoi,cu totii invatam sa ne spiritualizam si sa convetuim ....tu ai dreptate in privinta a ceea ce Dumnezeu ti-a scos in cale ...dar sunt si barbati care sunt superbi ...e vina noastra ca "nu-i educam "


alintata-rau a scris:

dupa mine, barbatii sunt ceea ce se spune prelungirea inutila a p...
daca nu ar avea-o, vai de mama lor...
ar sta singuri sau ar gasi niste ofilite carora sa le recite poezii sub clar de luna
hai ma lasi.....!!!!!
ma intretin singura, deci nu vad ce motiv as avea sa ma las manipulata de vreun mitocan, care vezi Doamne, ma iubeste dar dupa stereotipurile lui
m-am saturat de nevrozele lor, de timpii lor morti, de neincrederea lor, de nepasarea lor...
si nu pozez in victima
chiar asta traiesc de cateva luni bune...
o mizerie
daca nu ar fi jobul si prietenii mei, as lua prin maracini
asa ca fiti barbati in carti, in filme, ca in viata.... vai d pielicica voastra!


19-03-2008 12:50:46
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

P. Pan 63 a scris:

Vezi tu, cherie, pe negandite alunecam intr-o polemica de tipul :
- Cine-i mai tare, Batman sau Femeia Fantastica ?
ori
- Tata-l bate pe tac-tu c-o mana si cu ailalta canta la chitara.

PS. Ce ilustrare mai buna decat ce-a scris alintata-rau, as fi putut afla ?


Hm, in ce o (?) priveste pe alintata-rau, da-mi voie sa ma indoiesc de mai multe lucruri. Nick-ul, data inscrierii si poanta cu barbatul-parte inutila-a-etc ma fac sa cred ca noua noastra interlocutoare ar putea fi sincera sau nu, ba chiar ca ar pute fi ea insasi orice, inclusiv barbat. ...Ar putea fi chiar iubitul meu, de exemplu, intrigat de ipoteza enuntata de mine nu de mult ca barbatul perfect ar fi casatorit si de mai noua dotare a profilului meu cu o poza. :)

(Dragule, iubitule, inima mea, mare atentie: daca, cine stie cum, descopar ca-i asa, te omor si nu ma intereseaza! :D)

In rest, ma gandesc ca orice alunecare in particular este sortita a lua calea polemicilor. ...Traim intr-o lume multidimensionala, in care intelegerea presupune renuntarea la a tine mortis cu anumite perspective si in care orice viziune poate fi binevenita spre a completa imaginea generala si a contura adevarul.


19-03-2008 13:47:01
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
On topic
Cu siguranta un mare visator, Arthur C Clarke, auto exilat (mutat) in Sri Lanka la varsta de 52 de ani, nu a fost "ucis de singuratate" ci a folosit aceasta aleasa conditie intr-un mod foarte prolific de a scrie carti (peste 100). A murit la varsta de peste 90 de ani, nu "ucis", dupa ce a pus pe hartie multe ganduri/vise/viziuni despre uracat la "cer" calatorii interspatiale si altele (vezi Ultima Teorie).
   Cu siguranta ca sunt deasemenea mult mai multe persoane, care mor/sunt ucisi de singuratate chiar in mijlocul unei mari metropole cum ar fi New York, Tokyo sau chiar Bucuresti sau Calarasi, nu stiu de ce.


19-03-2008 14:07:00
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

Doriane a scris:

e bine sa nu generalizam...ce sa mai spunem si de femei?....toti avem si parti bune si parti rele ,cu totii ducem o viata scumpa ,multa mataraie in noi ,sucuri gastrice puhoi,cu totii invatam sa ne spiritualizam si sa convetuim ....tu ai dreptate in privinta a ceea ce Dumnezeu ti-a scos in cale ...dar sunt si barbati care sunt superbi ...e vina noastra ca "nu-i educam "


alintata-rau a scris:



Ma indoiesc sa fie o solutie : "sa-i educam noi" :D ,educatia se face in cei 7 ani ,aceeasi pretentie ar putea avea si barbatii sa va educe ei ;) si nu o au (in general)

e asa greu sa-i acceptati cum sunt? bune si rele? in general ei va suporta :)


19-03-2008 15:15:35
   
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
in general divortul il intenteaza femeia nu barbatul....asa ca ..noi va suportam mai mult decat voi pe noi....dar totul are o limita....voi dati vina pe noi ,noi pe voi ...

19-03-2008 15:26:16
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
nerabdarea si impulsivitatea nu sunt o proba ca aveti dreptate , tocmai ce zici tu arata ca barbatii sunt mai toleranti,mai rabdatori , mai stabili :D

19-03-2008 15:37:04
   
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
toleram prea multi ani...

19-03-2008 15:42:14
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Dar mediul oare nu modifica,si daca modifica atunci a cui vina este ca existi unde existi
Lake a scris:


Soryn a scris:


Foarte bine spus ;)

Dupa parerea ta , e doar vina noastra sau sunt si altii vinovati?


Nu cred că e "vina" nimănui, ci, mai degrabă, că e vorba de o alegere a fiecăruia :)
E alegerea mea să îmi construiesc aceste ziduri, la fel poate fi alegerea mea să le dărâm şi/sau să nu mai construiesc altele.


20-03-2008 20:27:22
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

Carol38 a scris:

Dar mediul oare nu modifica,si daca modifica atunci a cui vina este ca existi unde existi


Acceptăm unele modificări din partea mediului, în timp ce pe altele le respingem. Ţine tot de alegerea noastră, făcută în mod conştient (raţional) sau inconştient.


21-03-2008 10:35:48
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

alintata-rau a scris:

dupa mine, barbatii sunt ceea ce se spune prelungirea inutila a p...
daca nu ar avea-o, vai de mama lor...
ar sta singuri sau ar gasi niste ofilite carora sa le recite poezii sub clar de luna
hai ma lasi.....!!!!!
ma intretin singura, deci nu vad ce motiv as avea sa ma las manipulata de vreun mitocan, care vezi Doamne, ma iubeste dar dupa stereotipurile lui
m-am saturat de nevrozele lor, de timpii lor morti, de neincrederea lor, de nepasarea lor...
si nu pozez in victima
chiar asta traiesc de cateva luni bune...
o mizerie
daca nu ar fi jobul si prietenii mei, as lua prin maracini
asa ca fiti barbati in carti, in filme, ca in viata.... vai d pielicica voastra!


Feminismul distruge organismul, alintato-rau! Si chiar orgasmul, zic unii... :D

Ti-ar fi greu totusi sa-ti imaginezi ca si noi, barbatii, ne-am saturat de exact aceleasi chestii (nevroze, nepasare etc) enumerate de tine???
De ce generalizezi, doar asta nu inteleg. Sau poate cumva-i de-ntzeles, la faza prin care treci probabil acum.
Oricum, la modul radical in care pui tu problema, singura solutie viabila pentru tine pare sa ramina lesbianismul :D:D
Cred totusi ca-n situatiile de criza ar fi onest sa fim suparati si pe noi insine. Macar 0,1% acolo... ;) - cel putin pentru eroarea optiunii noastre initiale care-a dus in final la ruptura/depresie.

Ultima modificare facuta de Xtremul (21-03-2008 19:39:14)


21-03-2008 19:38:08
   

cami49
Femeie

Nou venit

Inregistat: 07-02-2008
Mesaje: 123

Carol38 a scris:

Ba asa ba altfel,pai hotaritiva o data ce si cum vreti sa fiti ,barbatii de altadata aveau femeile de alta data(nu ca acelea nu ar fi scos untul din ei)ok daca intrati in competitie cu un barbat pe un anumit profil ,folosind aceleasi,, unelte,,si obtinind rezultate macar egale,tot respectul meu doamnelor(iar in foarte multe domenii chiari sinteti imbatabile)asta din punct de vedere profesional,social este alta mincare de peste,deseori o auzeam pe bunica mea ca nu se duce in cutare loc pentru ca ,,nu se cade,, ca o femeie sa fie prezenta acolo,acelasi lucru era valabil si la barbati,astazi lucrurile s-au mixat in asa fel incit  din partea unei femei te poti astepta la multe surprize care ,,chiar nu se cade,,si atunci intrebarea oare din ce cauza uni barbati nu mai pot fi ca cei de alta data...cred ca este un fel de raspuns la singuratate,cit este de ucigator vedem cu totii

Carol ne-am schimbat si adaptat mereu timpurilor dar ceea ce nu a-ti schimbat voi e ca gaina vecinului e mai buna si ma grasa.Din punctul meu de vedere,femeie de 50 de ani iti pot spune ca nici o femeie nu se uita la cocosul vecinului daca ii e bine in ograda ei!!!!


21-03-2008 22:29:23
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Nu a-m schimbat noi ??? :( :D:D

Si eu, care chiar intentionam sa postez o replica profunda p-acilea...
Mi s-a luat de tot, sincer. ;)
Orz pe gishte, clar. :(


21-03-2008 23:02:49
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
...hai te rog si nu numai pe tine definiti ce inseamna,,ai fi bine in ograda ei,,virsta chiar nu are importanta,poate ne mai scoateti din,,ceata,,si ajungem pina la urma la un fel de consex...

21-03-2008 23:08:07
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Hai ca-ncerc eu lamurirea notiunii de "ograda": o chestie limitata, si cu atit mai mult al dracu'de posesiva, ingradita exact ca mintea feminin-feminista care-o accepta ca viziune. :x

Cu "animalul" :D (tradus: barbatul) limitat la acelasi tzarc ingust, strict masurat de "fermiera Waffen-SS" careia tre'sa i se faca toate mofturile-hakitzele, intocmai si la timp!!!

Asta ar fi de fapt si definitia concisa a feminismului cu tente doar aparent blegos-romantioase ;) - paravan uzual pentru cele mai pervers-diabolice intentzii de dominatie a femelelor pe Terra! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (21-03-2008 23:28:54)


21-03-2008 23:21:23
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Xtremul a scris:

Nu a-m schimbat noi ??? :( :D:D

Si eu, care chiar intentionam sa postez o replica profunda p-acilea...
Mi s-a luat de tot, sincer. ;)
Orz pe gishte, clar. :(

Hai, nu fi asa rau cu fetele noi...stiu ca gramatica face parte din CULTURA
MINIMA pe care trebuie sa o aiba un om...poate o fi fost o greseala facuta din cauza vitezei desi pe un forum cartea de vizita este modalitatea in care te exprimi...aici incluzandu-se si ortografia,...
Si totusi, eu zic s-o scuzam!=)


21-03-2008 23:30:30
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
OK, de acord, fetele (mai ales NOI) au si ele rostul lor, chere Tasha... ;)

Nu de ortografia schioapa ma tem insa, ci doar de vesnicia vidului de idei !!! :D

Ultima modificare facuta de Xtremul (21-03-2008 23:46:53)


21-03-2008 23:46:06
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Doamnelor,inculpatele sint chemate la ...bara...cum este cu ograda...sa vezi traznai neica

22-03-2008 00:36:30
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Carol38 a scris:

Doamnelor,inculpatele sint chemate la ...bara...cum este cu ograda...sa vezi traznai neica

La bara,insemnand divertisment ...sau bara justitiei?;)
=D


22-03-2008 01:03:50
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

tasha 1951 a scris:


Carol38 a scris:

Doamnelor,inculpatele sint chemate la ...bara...cum este cu ograda...sa vezi traznai neica

La bara,insemnand divertisment ...sau bara justitiei?;)
=D


adevarul o fi la inghesuiala (mijloc)... bara de sustinere din autobuze si tramvaie


22-03-2008 01:06:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

SandieShaw a scris:


tasha 1951 a scris:


Carol38 a scris:

Doamnelor,inculpatele sint chemate la ...bara...cum este cu ograda...sa vezi traznai neica

La bara,insemnand divertisment ...sau bara justitiei?;)
=D


adevarul o fi la inghesuiala (mijloc)... bara de sustinere din autobuze si tramvaie

Pe aia nu cred ca o vrea careva...;)
ne-am saturat de inghesuiala...=(


22-03-2008 01:10:44
   

cami49
Femeie

Nou venit

Inregistat: 07-02-2008
Mesaje: 123

tasha 1951 a scris:


SandieShaw a scris:


tasha 1951 a scris:


La bara,insemnand divertisment ...sau bara justitiei?;)
=D


adevarul o fi la inghesuiala (mijloc)... bara de sustinere din autobuze si tramvaie

Pe aia nu cred ca o vrea careva...;)
ne-am saturat de inghesuiala...=(

Ce mare grozavie o simpla greseala de ortografie......voi nu a-ti gresit niciodata?Asta va face sa va simtiti superiori??? Atunci e de bine.....!!!Hai sa ma prezint:Camelia,50 ani,de 10 locuiesc in Italia-Imola,necasatorita,am un mic barulet.Muncesc in italiana,uneori cand obosesc,imi vine sa injur si atunci le zambesc si caut in minte sinonime pt.anafura,grijanie,cristelnita si alte cuvinte savuroase,care scot naduful pe nas.Inca visez in romaneste si imi e tare dor de voi!!!! E de rau.....???


22-03-2008 01:38:19
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

cami49 a scris:


tasha 1951 a scris:


SandieShaw a scris:



adevarul o fi la inghesuiala (mijloc)... bara de sustinere din autobuze si tramvaie

Pe aia nu cred ca o vrea careva...;)
ne-am saturat de inghesuiala...=(

Ce mare grozavie o simpla greseala de ortografie......voi nu a-ti gresit niciodata?Asta va face sa va simtiti superiori??? Atunci e de bine.....!!!Hai sa ma prezint:Camelia,50 ani,de 10 locuiesc in Italia-Imola,necasatorita,am un mic barulet.Muncesc in italiana,uneori cand obosesc,imi vine sa injur si atunci le zambesc si caut in minte sinonime pt.anafura,grijanie,cristelnita si alte cuvinte savuroase,care scot naduful pe nas.Inca visez in romaneste si imi e tare dor de voi!!!! E de rau.....???


cara, carissima...daca vrei sa dai cuiva replica... apasa leggeramente pe cuvintele alea de sub post  "raspundeti citind acest mesaj'... nu te lega de semnificatia acestui indemn, nu are niciuna... asa ca, NOI ne bucuram ca ne-ai luat in seama dar desi sintem feministe si afurisite nu ti-am aplicat nicio corectie gramaticala... eu cel putin sint cu ochii holbati pe greselile barbatilor, nu ale femeilor, stiuta-mi fiind solidaritatea feminin(ista)a... in rest sa visezi frumos in orice limba sau limbaj accesibil :D:D

Ultima modificare facuta de SandieShaw (22-03-2008 01:56:36)


22-03-2008 01:55:50
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la