Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / A iubii pe cine nu merita    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 22 23 24 25 26 27 28 ... 33
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
e special pe forumul asta pt ca e foarte rar (respect ), in special pt ca nu e reciproc , chiar daca acorda cineva respect , nu i se raspunde la fel
tu esti un exemplu perfect , am crezut ca meriti si de fapt , m-am inselat... bineinteles ca e vina mea (doar stiam ca aici nu conteaza decat superficiala prosteala pe fatza) ;)

in ce priveste politetea , ar trebui sa fie permanenta si nu aleatorie , indiferent daca respectam sau nu

daca politetea e aleatorie inseamna ca educatia are lacune si a fost tot aleatorie

nu trebuie sa te simti obligata sa continui dialogul , sincer mie mi-a cam trecut cheful

Ultima modificare facuta de Soryn (09-02-2008 01:59:59)


09-02-2008 01:52:41
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Soryn a scris:

e special pe forumul asta pt ca e foarte rar (respect ), in special pt ca nu e reciproc , chiar daca acorda cineva respect , nu i se raspunde la fel
tu esti un exemplu perfect , am crezut ca meriti si de fapt , m-am inselat... bineinteles ca e vina mea (doar stiam ca aici nu conteaza decat superficiala prosteala pe fatza) ;)

Sorine,eu zic ca ,uite ,de o vreme chiar am inceput sa ne respectam...chiar si cei care mi s-au parut la un moment dat ca, cauta cu luminarea scandalul s-au mai linistit...=)
   Acuma n-o sa te superi tu din cauza unei postari?=(


09-02-2008 02:03:03
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Soryn a scris:

e special pe forumul asta pt ca e foarte rar (respect ), in special pt ca nu e reciproc , chiar daca acorda cineva respect , nu i se raspunde la fel
tu esti un exemplu perfect , am crezut ca meriti si de fapt , m-am inselat... bineinteles ca e vina mea (doar stiam ca aici nu conteaza decat superficiala prosteala pe fatza) ;)

in ce priveste politetea , ar trebui sa fie permanenta si nu aleatorie , indiferent daca respectam sau nu

daca politetea e aleatorie inseamna ca educatia are lacune si a fost tot aleatorie

nu trebuie sa te simti obligata sa continui dialogul , sincer mie mi-a cam trecut cheful


Glumesti? :D ...Dialogul abia acum incepe. Sau nu.

Cum ai ajuns tu la concluzia ca nu merit respectul tau? :)

N.B. Politetea e de doua feluri: strict formala sau... altfel, adica mai putin formala dar reala, bazata in principal pe respectul fata de sine. In general, in lume este perceputa si practicata mult mai usor politetea formala decat cealalta, reala, motiv pentru care nu ne prea complicam existenta practicand o politete reala.


09-02-2008 02:10:33
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:


Soryn a scris:

e special pe forumul asta pt ca e foarte rar (respect ), in special pt ca nu e reciproc , chiar daca acorda cineva respect , nu i se raspunde la fel
tu esti un exemplu perfect , am crezut ca meriti si de fapt , m-am inselat... bineinteles ca e vina mea (doar stiam ca aici nu conteaza decat superficiala prosteala pe fatza) ;)

Sorine,eu zic ca ,uite ,de o vreme chiar am inceput sa ne respectam...chiar si cei care mi s-au parut la un moment dat ca, cauta cu luminarea scandalul s-au mai linistit...=)
   Acuma n-o sa te superi tu din cauza unei postari?=(


Macar daca postarea ar fi fost nepoliticoasa! ...Intelegeam sa ma supar eu. :)


09-02-2008 02:12:03
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

alintatura a scris:


Soryn a scris:

e special pe forumul asta pt ca e foarte rar (respect ), in special pt ca nu e reciproc , chiar daca acorda cineva respect , nu i se raspunde la fel
tu esti un exemplu perfect , am crezut ca meriti si de fapt , m-am inselat... bineinteles ca e vina mea (doar stiam ca aici nu conteaza decat superficiala prosteala pe fatza) ;)

in ce priveste politetea , ar trebui sa fie permanenta si nu aleatorie , indiferent daca respectam sau nu

daca politetea e aleatorie inseamna ca educatia are lacune si a fost tot aleatorie

nu trebuie sa te simti obligata sa continui dialogul , sincer mie mi-a cam trecut cheful


Glumesti? :D ...Dialogul abia acum incepe. Sau nu.

Cum ai ajuns tu la concluzia ca nu merit respectul tau? :)

N.B. Politetea e de doua feluri: strict formala sau... altfel, adica mai putin formala dar reala, bazata in principal pe respectul fata de sine. In general, in lume este perceputa si practicata mult mai usor politetea formala decat cealalta, reala, motiv pentru care nu ne prea complicam existenta practicand o politete reala.


banuiam ... confunzi politetea cu respectul

logic, ese complica existenta cand reies lacunele educatiei la suprafata
"politetea formala" banuiesc sa fie atunci cand nu esti obisnuit cu politetea (singura si unica).

"reala " or fi  exemplele parintilor? cand nu ti se pare absurd sa fi politicos, cand ti se pare natural sa nu jignesti , intzepi , lovesti?


09-02-2008 02:28:23
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
chestia asta cu respect-politete (pe forum) a ajuns oleaca exagerata probabil si dintr-un tratament lejer al proprietatii termenilor... eu personal cred ca politetea, urbanitatea, civilitatea sint necesare daca nu obligatorii intr-o comunitate virtuala. Dar respectul? sa fim seriosi, ca si pretuirea, admiratia, respectul se cistiga...e o constructie dinspre mental catre afectiv. Cel putin pe un astfel de site, respectam in masura in care cunoastem. Respect neconditionat cred ca merita doar fiinta umana (elementul generic)... eu stiu ca in spatele multor postari tifnoase de aici sta mentalitatea vetusta a respectarii barbatului de catre muiere no matter what. Asa o fi... poate la altii... in optica mea nu... eu cred ca din Vechiul Testament doar accesul interzis pentru femei in altar a mai ramas, si asta doar la ortodocsi.

Ultima modificare facuta de SandieShaw (09-02-2008 02:29:29)


09-02-2008 02:28:52
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Soryn a scris:

banuiam ... confunzi politetea cu respectul

logic, ese complica existenta cand reies lacunele educatiei la suprafata
"politetea formala" banuiesc sa fie atunci cand nu esti obisnuit cu politetea (singura si unica).

"reala " or fi  exemplele parintilor? cand nu ti se pare absurd sa fi politicos, cand ti se pare natural sa nu jignesti , intzepi , lovesti?


Adica ti se pare absurd sa fii politicos cand esti obisnuit cu jignirile, intepaturile si loviturile? ...Hmm, in cazul asta chiar are ceva sens ce spui, daca scoti "intepaturile" din lista impoliteturilor! :) Sigur ca, neobisnuita sa ma leg gratuit de parintii altora, nici nu-mi trece prin minte ca te-ai fi referit la parintii mei in cele de mai sus. :D


09-02-2008 02:46:11
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

SandieShaw a scris:

chestia asta cu respect-politete (pe forum) a ajuns oleaca exagerata probabil si dintr-un tratament lejer al proprietatii termenilor... eu personal cred ca politetea, urbanitatea, civilitatea sint necesare daca nu obligatorii intr-o comunitate virtuala. Dar respectul? sa fim seriosi, ca si pretuirea, admiratia, respectul se cistiga...e o constructie dinspre mental catre afectiv. Cel putin pe un astfel de site, respectam in masura in care cunoastem. Respect neconditionat cred ca merita doar fiinta umana (elementul generic)... eu stiu ca in spatele multor postari tifnoase de aici sta mentalitatea vetusta a respectarii barbatului de catre muiere no matter what. Asa o fi... poate la altii... in optica mea nu... eu cred ca din Vechiul Testament doar accesul interzis pentru femei in altar a mai ramas, si asta doar la ortodocsi.


se merita sau se acorda ..... "se castiga"  mi se pare cel putin ciudat

barbatii au pretentia sa fie respectati la fel cum le cer femeile sa fie respectate

sper sa nu fie vetust

cred si eu ca se fac unele confuzii , cand cerem respect de fapt cerem sa se respecte politetea fata de noi , (fara intepaturi si lovituri josnice)


09-02-2008 02:55:44
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

alintatura a scris:


Soryn a scris:

banuiam ... confunzi politetea cu respectul

logic, ese complica existenta cand reies lacunele educatiei la suprafata
"politetea formala" banuiesc sa fie atunci cand nu esti obisnuit cu politetea (singura si unica).

"reala " or fi  exemplele parintilor? cand nu ti se pare absurd sa fi politicos, cand ti se pare natural sa nu jignesti , intzepi , lovesti?


Adica ti se pare absurd sa fii politicos cand esti obisnuit cu jignirile, intepaturile si loviturile? ...Hmm, in cazul asta chiar are ceva sens ce spui, daca scoti "intepaturile" din lista impoliteturilor! :) Sigur ca, neobisnuita sa ma leg gratuit de parintii altora, nici nu-mi trece prin minte ca te-ai fi referit la parintii mei in cele de mai sus. :D


si unele intepaturi pot fi josnice si nepoliticoase

nu ma refer la glumitzele acceptate de prieteni


09-02-2008 03:04:06
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Soryn a scris:

si unele intepaturi pot fi josnice si nepoliticoase

nu ma refer la glumitzele acceptate de prieteni


Ah, pacat - cu intepaturi cu tot nu mai are sens ce spui. :D

Serios, acum: care intepaturi pot fi josnice si nepoiliticoase?


09-02-2008 03:09:00
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
vicii sunt de toate felurile , doar nu o sa facem din ele ....virtuti :D

09-02-2008 03:23:53
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Aceeaşi caracteristică este considerată virtute Ă®ntr'o anumită conjunctură şi viciu Ă®n alta. :)

09-02-2008 15:42:32
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
In prezent se discuta exagerat de mult despre cum ar trebui sa fie, ce ar trebui sa insemne iubirea...toate prejudecatile si sabloanele in care ar trebui sa se incadreze iubirea ...ne fac sa ne indoim atunci cand intalnim acest sentimen deosebit....=(
De ce este nevoie mereu de o certitudine ? ??!!!
De ce sa te gandesti mereu la viitor ? De ce sa nu te bucuri de ce ai acum fara sa iti pese de ce zic ceilalti? De ce cred altii despre acel lucru? Personal am fost la un pas de a face o greseala prosteasca din cauza acestor ''pareri'' modene despre iubire si ce inseamna iubirea... Nu conteaza nimic altceva decat tu si persoana cu care impartasesti acest sentiment iubirea este ceva unic pentru fiecare, perceput in mod diferit...=)
In final tot ce conteaza este sa fii fericit, iar fericirea nu are sabloane, nu are reguli... trebuie lasata libera ...sa prinda aripi, sa zboare sa iti aduca implinire si liniste....=)


09-02-2008 23:57:18
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

In prezent se discuta exagerat de mult despre cum ar trebui sa fie, ce ar trebui sa insemne iubirea...toate prejudecatile si sabloanele in care ar trebui sa se incadreze iubirea ...ne fac sa ne indoim atunci cand intalnim acest sentimen deosebit....=(
De ce este nevoie mereu de o certitudine ? ??!!!
De ce sa te gandesti mereu la viitor ? De ce sa nu te bucuri de ce ai acum fara sa iti pese de ce zic ceilalti? De ce cred altii despre acel lucru? Personal am fost la un pas de a face o greseala prosteasca din cauza acestor ''pareri'' modene despre iubire si ce inseamna iubirea... Nu conteaza nimic altceva decat tu si persoana cu care impartasesti acest sentiment iubirea este ceva unic pentru fiecare, perceput in mod diferit...=)
In final tot ce conteaza este sa fii fericit, iar fericirea nu are sabloane, nu are reguli... trebuie lasata libera ...sa prinda aripi, sa zboare sa iti aduca implinire si liniste....=)


De certitudini e nevoie atunci cand simti ca nu ai suficienta siguranta, e clar. ...Ceea ce nu are nimic de a face cu iubirea, de fapt.


10-02-2008 22:10:19
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Nevoia de sigurantza pare sa fie genetic imprimata-n ADN_ul feminin. Trebuie al naibii de multa inteligentza in lupta cu "mostenirea strabuna" ;) ca (putine) femei sa si-o poata reprima cumva.

Si implicit sa fie un pic mai libere interior, mai putin chinuite de gelozii penibile si nopti nedormite, si apeluri telefonice isterice :D... si... si...

D-aia cred ca telefonul mobil e poate cea mai daunatoare inventie moderna! :D ...Un atac direct asupra intimitatii oricui, egal daca barbat sau femeie. Fiindca se considera acum ca si de pe buda esti OBLIGAT sa raspunzi... :D:D

Cred ca merita deschis un topic separat pe tema asta ;) (in Vest sint tot mai multe asociatiile anti-mobil, serios :x)

Ultima modificare facuta de Xtremul (10-02-2008 22:40:26)


10-02-2008 22:36:23
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Nevoia de sigurantza pare sa fie genetic imprimata-n ADN_ul feminin. Trebuie al naibii de multa inteligentza in lupta cu "mostenirea strabuna" ;) ca (putine) femei sa si-o poata reprima cumva.


Nuu, nu doar in ADN-ul feminin este imprimata nevoia asta, crede-ma. La undele femei ea se poate manifesta mai mult in directia pastrarii barbatului pe care au pus gherutza cumva, dar similar se poate manifesta aceasta nevoie si la unii barbati. Haideti sa ne abtinem de la a exagera ipocrit asa-zisele defecte ale sexului opus din care s-ar deduce cat de doriti/dezirabili am fi noi insine. :D



Xtremul a scris:

Si implicit sa fie un pic mai libere interior, mai putin chinuite de gelozii penibile si nopti nedormite, si apeluri telefonice isterice :D... si... si...

D-aia cred ca telefonul mobil e poate cea mai daunatoare inventie moderna! :D ...Un atac direct asupra intimitatii oricui, egal daca barbat sau femeie. Fiindca se considera acum ca si de pe buda esti OBLIGAT sa raspunzi... :D:D

Cred ca merita deschis un topic separat pe tema asta ;) (in Vest sint tot mai multe asociatiile anti-mobil, serios :x)


Hm, comoditatea va invinge intotdeauna dragostea de libertate. Si... :D tocmai barbatii demonstreaza cel mai bine acest lucru, prin alegerile lor, pentru ca cei mai multi se casatoresc si se feresc ca de naiba sa-si faca nevestele suspicioase, desi se plang la greu de chinurile prin care trec ei, iubitorii de libertate, din cauza geloziei nevestelor lor. :)


10-02-2008 22:53:41
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Indraznesc sa sper ca postarea ta-i chiar la modul generic/general ... postata :D , chere Aly !!!

Ca altfel imi iau jucariile si plec una-doua pe topicurile lesby !!! :D:D (unde, sa nu va fie cu mirare, am reusit chiar sa-mi fac si-o amica... virtuala doar, natural ;) ) . In ciuda postarilor mele Xtreme de-acolo. :)

P.S. Cred ca-i nevoie totusi de doua - altfel, de unde show lesby, nu??? :D

Ultima modificare facuta de Xtremul (10-02-2008 23:33:26)


10-02-2008 23:31:42
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608
eu cred ca ,nevoia de siguranta a unei femei , face parte chiar din feminitatea ei...oricat de sigura pe mine m-as simti ,faptul ca partenerul meu,imi ofera mai multa ...ma face sa ma simt extraordinar de bine...e ceva rau in asta?!!!:)

11-02-2008 00:18:49
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

kamin a scris:

eu cred ca ,nevoia de siguranta a unei femei , face parte chiar din feminitatea ei...oricat de sigura pe mine m-as simti ,faptul ca partenerul meu,imi ofera mai multa ...ma face sa ma simt extraordinar de bine...e ceva rau in asta?!!!:)

Mda,n-am un partener...dar,sunt in pace cu propria-mi fiinta si cu propriile mele emotii si trairi.... Sunt in siguranta aici unde sunt...
Imi creez propria siguranta. Ma iubesc si ma accept exact asa cum sunt....asta cred ca-i foarte important!=)


11-02-2008 00:30:18
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608

tasha 1951 a scris:


kamin a scris:

eu cred ca ,nevoia de siguranta a unei femei , face parte chiar din feminitatea ei...oricat de sigura pe mine m-as simti ,faptul ca partenerul meu,imi ofera mai multa ...ma face sa ma simt extraordinar de bine...e ceva rau in asta?!!!:)

Mda,n-am un partener...dar,sunt in pace cu propria-mi fiinta si cu propriile mele emotii si trairi.... Sunt in siguranta aici unde sunt...
Imi creez propria siguranta. Ma iubesc si ma accept exact asa cum sunt....asta cred ca-i foarte important!=)





draga Tasha, vorbeam la modul ipotetic...putini barbati stiu sa ofere acea siguranta...si cum nimic nu e drept in lumea asta...cei ce stiu si vor  nu prea gasesc femeile potrivite...


11-02-2008 00:39:02
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
<< draga Tasha, vorbeam la modul ipotetic...putini barbati stiu sa ofere acea siguranta...si cum nimic nu e drept in lumea asta...cei ce stiu si vor  nu prea gasesc femeile potrivite...>>



Amin !!! :D

Ultima modificare facuta de Xtremul (11-02-2008 00:46:56)


11-02-2008 00:46:07
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

Xtremul a scris:

Cred ca merita deschis un topic separat pe tema asta ;) (in Vest sint tot mai multe asociatiile anti-mobil, serios :x)


Da, aprob, e foarte interesant...dar deocamdata eu militez anti-automobil, nu anti-mobil... nu te oftica, kama-deva cheri, dar eu nu suport fierataniile, ele imi invadeaza trotuarul si spatiul verde, imi incalca dreptul la sanatate si trai decent...din perspectiva asta, eu semnez cu 2 minutze sa se tripleze taxa de inmatriculare spre a se exmatricula masinile.... :x:x


11-02-2008 02:12:46
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

tasha 1951 a scris:

Mda,n-am un partener...dar,sunt in pace cu propria-mi fiinta si cu propriile mele emotii si trairi.... Sunt in siguranta aici unde sunt...
Imi creez propria siguranta. Ma iubesc si ma accept exact asa cum sunt....asta cred ca-i foarte important!=)


Asa e bine... barbatul sa asigure alte alea...tandrete, afectiune, placere...


11-02-2008 02:15:39
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

SandieShaw a scris:


Xtremul a scris:

Cred ca merita deschis un topic separat pe tema asta ;) (in Vest sint tot mai multe asociatiile anti-mobil, serios :x)


Da, aprob, e foarte interesant...dar deocamdata eu militez anti-automobil, nu anti-mobil... nu te oftica, kama-deva cheri, dar eu nu suport fierataniile, ele imi invadeaza trotuarul si spatiul verde, imi incalca dreptul la sanatate si trai decent...din perspectiva asta, eu semnez cu 2 minutze sa se tripleze taxa de inmatriculare spre a se exmatricula masinile.... :x:x

Nuuuu!...eu nu vreau asa ceva...nu-i sanatos plimbatul cu masina...dar e rapid si comod...mai ales in orasele mai mici ...ca la voi in capitala,am vazut ce inseamna...:x:x


11-02-2008 02:16:57
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

SandieShaw a scris:


tasha 1951 a scris:

Mda,n-am un partener...dar,sunt in pace cu propria-mi fiinta si cu propriile mele emotii si trairi.... Sunt in siguranta aici unde sunt...
Imi creez propria siguranta. Ma iubesc si ma accept exact asa cum sunt....asta cred ca-i foarte important!=)


Asa e bine... barbatul sa asigure alte alea...tandrete, afectiune, placere...

Cum ne consolam noi  ma chere,e bine,nu-i bine...facem cumva sa ne fie bine in cele din urma...in concluzie ,nu exista persoane care sa nu merite a fi iubite ci doar persoane care nu simt…fiecare merita a fi iubit si fiecare trebuie sa iubeasca…=)


11-02-2008 02:24:21
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

SandieShaw a scris:


Xtremul a scris:

Cred ca merita deschis un topic separat pe tema asta ;) (in Vest sint tot mai multe asociatiile anti-mobil, serios :x)


Da, aprob, e foarte interesant...dar deocamdata eu militez anti-automobil, nu anti-mobil... nu te oftica, kama-deva cheri, dar eu nu suport fierataniile, ele imi invadeaza trotuarul si spatiul verde, imi incalca dreptul la sanatate si trai decent...din perspectiva asta, eu semnez cu 2 minutze sa se tripleze taxa de inmatriculare spre a se exmatricula masinile.... :x:x


Nu ma oftic deloc, draga SS: in ciuda aparentzelor, mi-s chiar mai ecologist decit tine... ;)

I'm surprized anyway, credeam ca tu vei fi chiar fondatoarea asociatiei anti-telefoane-mobile, cross my heart! :D:D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (11-02-2008 03:14:16)


11-02-2008 02:54:00
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
...astazi am iesit in realitate mai mult timp, dupa iarasi, mult timp...mi se pare ciudat sa ma reobisnuiesc sa traiesc, sunt si parca nu sunt...ma port mecanic si nefiresc...si o senzatie ciudata de teama amestecata cu bizareria lucrurilor privite ca si cum ar fi despuiate de orice stare... parca realitatea este in mine, si totul se perinda in juru-mi ca o piesa cramponata intr-un mediu bizar si artificial creat de oameni, miscari, zgomote,ganduri....da,mai ales ganduri...mi-a tulburat gandurile un tarait de telefon mobil...o prietena era dezolata,tocmai se despartise de iubitul ei,n-o merita...asta stiam de multa vreme ,poate stia si ea dar se amagea de frica de a nu ramine singura....am lamurit-o ca nu merita...nu merita nimeni sa suferi ...si vorba cuiva cei care merita...nu te fac sa suferi!:rolleyes:

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (11-02-2008 22:04:36)


11-02-2008 21:58:24
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608

tasha 1951 a scris:

...astazi am iesit in realitate mai mult timp, dupa iarasi, mult timp...mi se pare ciudat sa ma reobisnuiesc sa traiesc, sunt si parca nu sunt...ma port mecanic si nefiresc...si o senzatie ciudata de teama amestecata cu bizareria lucrurilor privite ca si cum ar fi despuiate de orice stare... parca realitatea este in mine, si totul se perinda in juru-mi ca o piesa cramponata intr-un mediu bizar si artificial creat de oameni, miscari, zgomote,ganduri....da,mai ales ganduri...mi-a tulburat gandurile un tarait de telefon mobil...o prietena era dezolata,tocmai se despartise de iubitul ei,n-o merita...asta stiam de multa vreme ,poate stia si ea dar se amagea de frica de a nu ramine singura....am lamurit-o ca nu merita...nu merita nimeni sa suferi ...si vorba cuiva cei care merita...nu te fac sa suferi!:rolleyes:


 
eu ies zilnic in realitate ,prea mult,dupa parerea mea..,iar comportamentul mecanic a devenit aproape unul firesc...cine sa banuiasca in actiunile stereotipe,trairile interioare?!!!chiar ma gandesc ,din ce in ce mai mult ,la o vacanta departe,departe...de lumea dezlantuita...si interesele vremelnice....


12-02-2008 00:36:38
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

kamin a scris:


tasha 1951 a scris:

...astazi am iesit in realitate mai mult timp, dupa iarasi, mult timp...mi se pare ciudat sa ma reobisnuiesc sa traiesc, sunt si parca nu sunt...ma port mecanic si nefiresc...si o senzatie ciudata de teama amestecata cu bizareria lucrurilor privite ca si cum ar fi despuiate de orice stare... parca realitatea este in mine, si totul se perinda in juru-mi ca o piesa cramponata intr-un mediu bizar si artificial creat de oameni, miscari, zgomote,ganduri....da,mai ales ganduri...mi-a tulburat gandurile un tarait de telefon mobil...o prietena era dezolata,tocmai se despartise de iubitul ei,n-o merita...asta stiam de multa vreme ,poate stia si ea dar se amagea de frica de a nu ramine singura....am lamurit-o ca nu merita...nu merita nimeni sa suferi ...si vorba cuiva cei care merita...nu te fac sa suferi!:rolleyes:


 
eu ies zilnic in realitate ,prea mult,dupa parerea mea..,iar comportamentul mecanic a devenit aproape unul firesc...cine sa banuiasca in actiunile stereotipe,trairile interioare?!!!chiar ma gandesc ,din ce in ce mai mult ,la o vacanta departe,departe...de lumea dezlantuita...si interesele vremelnice....

Foarte bine....si eu asta imi doresc...voi merge citeva zile la o amica in Viena...la ea ma simt in largul meu...uit de toate....este si o gazda excelenta astfel incat o vreme uit de toate...=)


12-02-2008 04:01:20
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

Xtremul a scris:

I'm surprized anyway, credeam ca tu vei fi chiar fondatoarea asociatiei anti-telefoane-mobile, cross my heart! :D:D:D


am inteles unde "bati"... ;);) m-am mai schimbat si eu...


12-02-2008 11:04:55
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608

tasha 1951 a scris:


kamin a scris:


tasha 1951 a scris:

...astazi am iesit in realitate mai mult timp, dupa iarasi, mult timp...mi se pare ciudat sa ma reobisnuiesc sa traiesc, sunt si parca nu sunt...ma port mecanic si nefiresc...si o senzatie ciudata de teama amestecata cu bizareria lucrurilor privite ca si cum ar fi despuiate de orice stare... parca realitatea este in mine, si totul se perinda in juru-mi ca o piesa cramponata intr-un mediu bizar si artificial creat de oameni, miscari, zgomote,ganduri....da,mai ales ganduri...mi-a tulburat gandurile un tarait de telefon mobil...o prietena era dezolata,tocmai se despartise de iubitul ei,n-o merita...asta stiam de multa vreme ,poate stia si ea dar se amagea de frica de a nu ramine singura....am lamurit-o ca nu merita...nu merita nimeni sa suferi ...si vorba cuiva cei care merita...nu te fac sa suferi!:rolleyes:


 
eu ies zilnic in realitate ,prea mult,dupa parerea mea..,iar comportamentul mecanic a devenit aproape unul firesc...cine sa banuiasca in actiunile stereotipe,trairile interioare?!!!chiar ma gandesc ,din ce in ce mai mult ,la o vacanta departe,departe...de lumea dezlantuita...si interesele vremelnice....

Foarte bine....si eu asta imi doresc...voi merge citeva zile la o amica in Viena...la ea ma simt in largul meu...uit de toate....este si o gazda excelenta astfel incat o vreme uit de toate...=)






>vezi?! esti o norocoasa...:) eu nu am cum sa-mi rup "lanturile".... si sa fac numai ce-mi doresc:(


12-02-2008 13:10:48
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

kamin a scris:


tasha 1951 a scris:


kamin a scris:



 
eu ies zilnic in realitate ,prea mult,dupa parerea mea..,iar comportamentul mecanic a devenit aproape unul firesc...cine sa banuiasca in actiunile stereotipe,trairile interioare?!!!chiar ma gandesc ,din ce in ce mai mult ,la o vacanta departe,departe...de lumea dezlantuita...si interesele vremelnice....

Foarte bine....si eu asta imi doresc...voi merge citeva zile la o amica in Viena...la ea ma simt in largul meu...uit de toate....este si o gazda excelenta astfel incat o vreme uit de toate...=)



>vezi?! esti o norocoasa...:) eu nu am cum sa-mi rup "lanturile".... si sa fac numai ce-mi doresc:(

Chiar sunt....nu ma pot plinge...D-zeu m-a cam tinut pe brate o vreme,m-a scapat la moartea sotului meu...am cazut cam tare....=(....dar tot el mi-a aratat ca viata este frumoasa si merita traita....totul este sa crezi ca va fi bine...sa alungi tristetea...
TRISTETEA !!!!

Offff!!!
este atat de neagra, atat de cruda! Te face sa fii nedreapta, sa fi rea si nefericita! Te face sa nu mai ai puterea de a lupta pentru ceea ce ai crezut ca este al tau, te face sa te inchizi intr-o cochilie si sa traiesti din amintiri! Amintiri UNICE, pe care tristetea le va sterge incet cu timpul ...


12-02-2008 14:09:44
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
mdap cam nashpa rau sa pierzi definitiv pe cineva care tzi-e drag ....hmmmmm nashpa rau
tasha 1951 a scris:


kamin a scris:


tasha 1951 a scris:


Foarte bine....si eu asta imi doresc...voi merge citeva zile la o amica in Viena...la ea ma simt in largul meu...uit de toate....este si o gazda excelenta astfel incat o vreme uit de toate...=)



>vezi?! esti o norocoasa...:) eu nu am cum sa-mi rup "lanturile".... si sa fac numai ce-mi doresc:(

Chiar sunt....nu ma pot plinge...D-zeu m-a cam tinut pe brate o vreme,m-a scapat la moartea sotului meu...am cazut cam tare....=(....dar tot el mi-a aratat ca viata este frumoasa si merita traita....totul este sa crezi ca va fi bine...sa alungi tristetea...
TRISTETEA !!!!

Offff!!!
este atat de neagra, atat de cruda! Te face sa fii nedreapta, sa fi rea si nefericita! Te face sa nu mai ai puterea de a lupta pentru ceea ce ai crezut ca este al tau, te face sa te inchizi intr-o cochilie si sa traiesti din amintiri! Amintiri UNICE, pe care tristetea le va sterge incet cu timpul ...


12-02-2008 14:51:51
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

CIUDATUL SA a scris:

mdap cam nashpa rau sa pierzi definitiv pe cineva care tzi-e drag ....hmmmmm nashpa rau
tasha 1951 a scris:


kamin a scris:




>vezi?! esti o norocoasa...:) eu nu am cum sa-mi rup "lanturile".... si sa fac numai ce-mi doresc:(

Chiar sunt....nu ma pot plinge...D-zeu m-a cam tinut pe brate o vreme,m-a scapat la moartea sotului meu...am cazut cam tare....=(....dar tot el mi-a aratat ca viata este frumoasa si merita traita....totul este sa crezi ca va fi bine...sa alungi tristetea...
TRISTETEA !!!!

Offff!!!
este atat de neagra, atat de cruda! Te face sa fii nedreapta, sa fi rea si nefericita! Te face sa nu mai ai puterea de a lupta pentru ceea ce ai crezut ca este al tau, te face sa te inchizi intr-o cochilie si sa traiesti din amintiri! Amintiri UNICE, pe care tristetea le va sterge incet cu timpul ...

Nu poate intelege decat cel care este in situatie...MAI ALES CAND OMUL ACELA INSEAMNA TOTUL PENTRU TINE!:rolleyes:
Toate experientele sunt normale, pana ajungi sa le traiesti!
Insa moartea e cea mai anormala!
Dar..
O viata avem ,nu doua ca la calculator!

=)


12-02-2008 19:08:58
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Oameni buni,poate nu o sa ma credeti,dar m-am indragostit!  De fapt cred ca il iubesc din moment ce imi doresc sa fiu tot timpul cu el,e atat de protector cu mine de m-a facut sa simt din nou fiorul iubirii. Sa nu radeti daca va spun ca nu stiu mai nimic despre el,doar stiu ca este aproape tot timpul in preajma mea ,se poarta extraordinar cu mine,parca tot ii e frica sa nu ma raneasca,iar cand ma priveste in ochi simt efectiv iubirea lui!

16-03-2008 02:31:49
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

Nu poate intelege decat cel care este in situatie...MAI ALES CAND OMUL ACELA INSEAMNA TOTUL PENTRU TINE!:rolleyes:
Toate experientele sunt normale, pana ajungi sa le traiesti!
Insa moartea e cea mai anormala!
Dar..
O viata avem ,nu doua ca la calculator!

=)


Şi moartea trupului este ceva foarte normal, Tasha dragă!


16-03-2008 13:03:14
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Tasha tristetea cred ca este necesara la fel si durerea si toate celelalte ,,rele,,altfel la ce ne-am raporta cind apar lucrurile bune,sint doar sentimente ce nu pot fi despartite iar noi oamenii ar trebui sa le alegem majoritare pe cele pozitive,echilibrul acestora este al naibi de fragil iar atunci cind vine sfirsitul daca ai una buna mai mult decit cele rele te poti considera cistigator...parerea mea.

16-03-2008 16:46:33
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

onoyoko a scris:

Oameni buni,poate nu o sa ma credeti,dar m-am indragostit!  De fapt cred ca il iubesc din moment ce imi doresc sa fiu tot timpul cu el,e atat de protector cu mine de m-a facut sa simt din nou fiorul iubirii. Sa nu radeti daca va spun ca nu stiu mai nimic despre el,doar stiu ca este aproape tot timpul in preajma mea ,se poarta extraordinar cu mine,parca tot ii e frica sa nu ma raneasca,iar cand ma priveste in ochi simt efectiv iubirea lui!


Onoyoko, e bine sa iubesti, mai ales daca esti iubit de cel caruia i-ai daruit inima. Tinand cont de titlul topicului, te-as intreba totusi: tie de ce ti-e teama - ca nu-l meriti sau ca nu te merita? :)


17-03-2008 20:54:48
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

Lake a scris:

Aceeaşi caracteristică este considerată virtute Ă®ntr'o anumită conjunctură şi viciu Ă®n alta. :)


depinde de ce avem noi chef? :D

orice creeaza dependentza,devine un viciu.:) in cazul respectiv era vorba de nevoia(placerea ) de a "intzepa"


18-03-2008 14:44:48
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

Soryn a scris:

depinde de ce avem noi chef? :D

orice creeaza dependentza,devine un viciu.:) in cazul respectiv era vorba de nevoia(placerea ) de a "intzepa"


Depinde de sistemul de referinţă la care ne raportăm. De exemplu, Ă®ncăpăţânarea poate fi un lucru de admirat Ă®ntr'o anumită conjunctură, sau semn de lipsă de orizont Ă®n alta. Tot astfel, unii pot considera Ă®ncăpăţânarea o virtute, Ă®n timp ce alţii Ă®i pot spune defect.

Ultima modificare facuta de Lake (20-03-2008 10:34:46)


18-03-2008 22:43:43
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Desi pare sa nu aiba varsta, iubirea, ...imi place totusi sa cred ca undeva, candva, se naste ...probabil dintr-un zambet, din care continua sa creasca singura, daca noi ramanem langa ea, ...cu intelepciune, rabdare si frumusete sufleteasca...
Alta nu-s.... N-am ce cadouri sa fac...Vise ,vise ...si gandurile bune, pe care nu le tin numai pentru mine, sa le ia oricine crede ca i se potrivesc, ...eu mai am destule....!!!=)


19-03-2008 11:06:40
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

alintatura a scris:


onoyoko a scris:

Oameni buni,poate nu o sa ma credeti,dar m-am indragostit!  De fapt cred ca il iubesc din moment ce imi doresc sa fiu tot timpul cu el,e atat de protector cu mine de m-a facut sa simt din nou fiorul iubirii. Sa nu radeti daca va spun ca nu stiu mai nimic despre el,doar stiu ca este aproape tot timpul in preajma mea ,se poarta extraordinar cu mine,parca tot ii e frica sa nu ma raneasca,iar cand ma priveste in ochi simt efectiv iubirea lui!


Onoyoko, e bine sa iubesti, mai ales daca esti iubit de cel caruia i-ai daruit inima. Tinand cont de titlul topicului, te-as intreba totusi: tie de ce ti-e teama - ca nu-l meriti sau ca nu te merita? :)
Nu ma merita cel care ma raneste,numai ca de-a lungul timpului si eu am ranit pe foarte multi,asa ca se pare ca  nimic nu ramane neplatit in viata! Iar acum sunt iubita de un om deosebit,care ma alinta si ma rasfata cum orice femeie ar trebuii sa fie rasfatata,si sper sa isi dea seama ca si eu tin la el,am sa ajung sa il iubesc pentru ca el m-a iubit mai intai! Oare in subconstientul meu ma simt datoare fata de el pentru toata grija si iubirea pe care mi le arata ? Habar nu am,dar stiu ca ma uimeste cat poate fii de bun si rabdator cu mine,care sunt o persoana greu de suportat (eu asa ma vad) !

21-03-2008 23:06:49
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
inteleg ca tu nu-l iubesti acuma...dar o sa vina...hmmm...tu ai spuso

21-03-2008 23:11:23
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Singurul lucru care ar merita discutat este cum vedem fericirea fiecare dintre noi si de ce uneori starea noastra de bine ii deranjeaza pe altii…
Oricum, prin reprimare n-a evoluat nimeni, asta-i sigur! Asa ca sunt mai degraba adepta dictonului : “mai bine sa-mi para rau de ce am facut decat de ce n-am avut curaj sa fac! ”  Sau, si mai bine… “nu-mi pare rau de nimic din viata mea fiindca toate alegerile pe care le-am facut m-au ajutat sa devin cea de astazi….”


22-03-2008 03:44:05
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
"A iubi pe cine nu merita" dupa cum vad yo, e cam asa: Dupa ce cauti mult sau nu, ai gasit pe cineva care de la prima impresie sau a mai multora, corespunde cat de cat, aspiratiilor/viselor/dorintelor/nevoilor tale, si incepi sa dai semnale, falfai steguletul alb, zici ca, merita. Te predai, cobori toate gratiile de aparare, te descoperi, fara masca, Tu cel/cea adevarat. Ti-ai pus toate nadejdiile sperantele visurile de viitor,............ pana la sfarshit(adanci batranete), cu acea persoana, Iubirea. Cand te astepti mai putin, zbang. Te trezesti ca ti dat  aaaa, ca ti-a tras aaa, Klapa. Atunci, cand ai primit un cutit in inima/amor/mandrie te rasucesti si zici ca; ai iubit pe cine nu mai merita, sau, nu a meritat. Asta.
(As da si exemple, poate alta data),


22-03-2008 12:22:02
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Tradarea iubirii doare chiar mai tare decat absenta iubirii...
Poate ca timpul asta trece si sterge multe din amintirile noastre insa amintirea primei iubiri ramane acolo in inima noastra tocmai pt ca ea a fost traita la o alta intensitate, asa de speciala....eram asa de naiva si de visatoare,o parte din mine pe care uneori cred ca am pierdut-o,imi amintesc cum imi doream cu disperare sa il intalnesc numai pt o clipa si sa imi zambeasca doar o singura data,sa imi mangaie obrazul si sa ma sarute pe frunte usor...eram in al noualea cer!...poate ca totul parea asa simplu si frumos pt ca nu existau impedimente,probleme,joob si tot ceea ce vine odata cu viata asta de adult,atunci nu aveam atatea pretentii,atatea prioritati care cu timpul s-au tot schimbat si nu pot sa nu ma intreb cum ar fi daca...daca timpul ar fi fost aliatul nostru!?Atunci nu-ti pui intrebari de genu' ..merita sau nu?O faci pentru ca asa simti ca  trebuie sa fie!


22-03-2008 13:04:30
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Toţi merită să fie iubiţi. Dacă ajung să consider că o persoană "mi'a trădat iubirea", Ă®nseamnă că nu am iubit'o Ă®ndeajuns. ĂŽnseamnă că am iubit'o până la acel punct dincolo de care nu Ă®mi mai convine să o iubesc.

23-03-2008 11:08:37
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

Lake a scris:

Toţi merită să fie iubiţi. Dacă ajung să consider că o persoană "mi'a trădat iubirea", Ă®nseamnă că nu am iubit'o Ă®ndeajuns. ĂŽnseamnă că am iubit'o până la acel punct dincolo de care nu Ă®mi mai convine să o iubesc.



Toti meritam sa fim iubiti .... atunci cand meritam :D in rest e mai bine sa uitam ce a fost rau :)


23-03-2008 17:12:13
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Toţi merită să fie iubiţi tot timpul, nu doar Ă®n anumite momente şi doar pentru anumite lucruri. :)

23-03-2008 17:22:38
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

Lake a scris:

Toţi merită să fie iubiţi tot timpul, nu doar Ă®n anumite momente şi doar pentru anumite lucruri. :)


Anul trecut gandeam la fel ca tine :) deh , ne mai schimbam si noi ;)

Ultima modificare facuta de Soryn (23-03-2008 17:29:46)


23-03-2008 17:27:32
   
Pagini: 1 ... 22 23 24 25 26 27 28 ... 33    
Mergeti la