Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / in singuratate sa traiesti -crezi ca este ucigator?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2

cami49
Femeie

Nou venit

Inregistat: 07-02-2008
Mesaje: 123

SandieShaw a scris:


cami49 a scris:


tasha 1951 a scris:


Pe aia nu cred ca o vrea careva...;)
ne-am saturat de inghesuiala...=(

Ce mare grozavie o simpla greseala de ortografie......voi nu a-ti gresit niciodata?Asta va face sa va simtiti superiori??? Atunci e de bine.....!!!Hai sa ma prezint:Camelia,50 ani,de 10 locuiesc in Italia-Imola,necasatorita,am un mic barulet.Muncesc in italiana,uneori cand obosesc,imi vine sa injur si atunci le zambesc si caut in minte sinonime pt.anafura,grijanie,cristelnita si alte cuvinte savuroase,care scot naduful pe nas.Inca visez in romaneste si imi e tare dor de voi!!!! E de rau.....???


cara, carissima...daca vrei sa dai cuiva replica... apasa leggeramente pe cuvintele alea de sub post  "raspundeti citind acest mesaj'... nu te lega de semnificatia acestui indemn, nu are niciuna... asa ca, NOI ne bucuram ca ne-ai luat in seama dar desi sintem feministe si afurisite nu ti-am aplicat nicio corectie gramaticala... eu cel putin sint cu ochii holbati pe greselile barbatilor, nu ale femeilor, stiuta-mi fiind solidaritatea feminin(ista)a... in rest sa visezi frumos in orice limba sau limbaj accesibil :D:D

Imi cer scuze,sunt incepatoare si in plus sunt la munca intre facturi si forum.Sper sa fiu mai atenta!!!!


22-03-2008 02:02:35
   

cami49
Femeie

Nou venit

Inregistat: 07-02-2008
Mesaje: 123

Xtremul a scris:

OK, de acord, fetele (mai ales NOI) au si ele rostul lor, chere Tasha... ;)

Nu de ortografia schioapa ma tem insa, ci doar de vesnicia vidului de idei !!! :D

Romanii au de carat in carca un pasiv urias de traditii care o eternizeaza pe femeie pe un etern loc doi.Desi se pretinde sentimental,mereu cu o romanta,mai nou cu o manea in coltul gurii,romanul nu ar ceda cu nici un chip din privilegii in favoarea femeii,care a demonstrat chiar si superioritate.


22-03-2008 02:13:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Corectia gramaticala  ti-a dat-o Xtremul,dar cred ca a avut el vreun interes ascuns...esti fata faina!;)
=D=D


22-03-2008 02:28:27
   

cami49
Femeie

Nou venit

Inregistat: 07-02-2008
Mesaje: 123

tasha 1951 a scris:

Corectia gramaticala  ti-a dat-o Xtremul,dar cred ca a avut el vreun interes ascuns...esti fata faina!;)
=D=D

Multumesc Tasha,nu intotdeauna ultimul venit are norocul sa-i intinda cineva o mana.....


22-03-2008 02:36:54
   
mandreea79
Femeie

Nou venit

Inregistat: 22-03-2008
Mesaje: 5
este daca esti slab de inger

22-03-2008 03:04:21
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

cami49 a scris:


tasha 1951 a scris:

Corectia gramaticala  ti-a dat-o Xtremul,dar cred ca a avut el vreun interes ascuns...esti fata faina!;)
=D=D

Multumesc Tasha,nu intotdeauna ultimul venit are norocul sa-i intinda cineva o mana.....

Pai,vezi?...in tot raul este si un bine...sincer eu asa vad viata!=)


22-03-2008 03:08:01
   

cami49
Femeie

Nou venit

Inregistat: 07-02-2008
Mesaje: 123

mandreea79 a scris:

este daca esti slab de inger

Sa inteleg ca te referi la tine??


23-03-2008 00:52:03
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
In singuratate sau nu... sa traiesti e un lucru ucigator....a fost demonstrat de miliarde de ori pana acum.....si demonstratia continua in fiecare zi!

23-03-2008 01:33:52
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

egon a scris:

In singuratate sau nu... sa traiesti e un lucru ucigator....a fost demonstrat de miliarde de ori pana acum.....si demonstratia continua in fiecare zi!

Ai cazut in butoiul tristetii?...parca nu-mi place cum gandesti!=(


23-03-2008 02:51:21
   

cami49
Femeie

Nou venit

Inregistat: 07-02-2008
Mesaje: 123

egon a scris:

In singuratate sau nu... sa traiesti e un lucru ucigator....a fost demonstrat de miliarde de ori pana acum.....si demonstratia continua in fiecare zi!

Nu poti sa faci nimic placut si durabil daca nu pui suflet!!!!


23-03-2008 05:10:16
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

cami49 a scris:


egon a scris:

In singuratate sau nu... sa traiesti e un lucru ucigator....a fost demonstrat de miliarde de ori pana acum.....si demonstratia continua in fiecare zi!

Nu poti sa faci nimic placut si durabil daca nu pui suflet!!!!

Toata lumea pune suflet cand face dragoste si chiar cand face sex.Cand faci ceva de si cu placere pui suflet.Ca,dupa aceea,descoperi ca pasiunea s-a consumat pentru celalalt...e riscul fiecaruia.Nu prea mai ai ce face.....=(


23-03-2008 13:10:24
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

tasha 1951 a scris:


cami49 a scris:


egon a scris:

In singuratate sau nu... sa traiesti e un lucru ucigator....a fost demonstrat de miliarde de ori pana acum.....si demonstratia continua in fiecare zi!

Nu poti sa faci nimic placut si durabil daca nu pui suflet!!!!

Toata lumea pune suflet cand face dragoste si chiar cand face sex.Cand faci ceva de si cu placere pui suflet.Ca,dupa aceea,descoperi ca pasiunea s-a consumat pentru celalalt...e riscul fiecaruia.Nu prea mai ai ce face.....=(


Aici e marea problema :de ce dispare pasiunea ?:)


23-03-2008 17:17:11
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

Lake a scris:


Carol38 a scris:

Dar mediul oare nu modifica,si daca modifica atunci a cui vina este ca existi unde existi


Acceptăm unele modificări din partea mediului, Ć®n timp ce pe altele le respingem. Ţine tot de alegerea noastră, făcută Ć®n mod conştient (raţional) sau inconştient.


In general "alegerile" astea se petrec in subconstient,sunt influentzate de experientele(violentze psihologice) si exemplele exterioare ,instinctul de supravietuire ne impinge sa ridicam zidurile de aparare ,eventual sa reactionam in acelasi mod (violente psihologice).Cu cat reusim sa constientizam  , cu atat mai putin suntem afectati (manipulati).

Se spune totusi ca cel mai usor de manipulat sunt manipulatorii insisi

Ultima modificare facuta de Soryn (23-03-2008 17:47:56)


23-03-2008 17:45:26
   

cami49
Femeie

Nou venit

Inregistat: 07-02-2008
Mesaje: 123

tasha 1951 a scris:


cami49 a scris:


egon a scris:

In singuratate sau nu... sa traiesti e un lucru ucigator....a fost demonstrat de miliarde de ori pana acum.....si demonstratia continua in fiecare zi!

Nu poti sa faci nimic placut si durabil daca nu pui suflet!!!!

Toata lumea pune suflet cand face dragoste si chiar cand face sex.Cand faci ceva de si cu placere pui suflet.Ca,dupa aceea,descoperi ca pasiunea s-a consumat pentru celalalt...e riscul fiecaruia.Nu prea mai ai ce face.....=(

Nu mi-a placut chestia asta cu" sa traiesti e un lucru ucigator"..mai e si legea compensatiei.O perioada merge totul alla grande,alta data nu ne iese nimic,depinde si de ceea ce vrei de la viata,cat te implici a avea ceea ce vrei si cat suflet pui.


23-03-2008 22:00:10
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
...Asa cum exista si mici victorii de intelepciune care ne intuneca mintile.

25-03-2008 00:53:19
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

spuneti-mi Aly a scris:

...Asa cum exista si mici victorii de intelepciune care ne intuneca mintile.

Oare?asa sa fie?si atunci de unde vorba"lumineaza-ma si pe mine?"
Ca in toate lucrurile, trebuie mentinut un echilibru intre doua extreme. In acest caz, extremele sunt: ā€œa fi ingaduitorā€ si ā€œa spune lucrurilor pe nume si a scoate la iveala raulā€.
Doamne, de cata intelepciune si chibzuinta avem nevoie pentru a nu cadea in nici una din aceste extreme!
TREBUIE sa fim sinceriā€¦ cu noi inshine in primul randā€¦ pt ca cine cauta gasesteā€¦ cine se face ca, cauta(intentionata cacafonia) se invarte in jurul cozii si nu stie decat sa latreā€¦=(


25-03-2008 01:47:05
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:


spuneti-mi Aly a scris:

...Asa cum exista si mici victorii de intelepciune care ne intuneca mintile.

Oare?asa sa fie?si atunci de unde vorba"lumineaza-ma si pe mine?"
Ca in toate lucrurile, trebuie mentinut un echilibru intre doua extreme. In acest caz, extremele sunt: ā€œa fi ingaduitorā€ si ā€œa spune lucrurilor pe nume si a scoate la iveala raulā€.
Doamne, de cata intelepciune si chibzuinta avem nevoie pentru a nu cadea in nici una din aceste extreme!
TREBUIE sa fim sinceriā€¦ cu noi inshine in primul randā€¦ pt ca cine cauta gasesteā€¦ cine se face ca, cauta(intentionata cacafonia) se invarte in jurul cozii si nu stie decat sa latreā€¦=(


Aa, mi-e lene acum sa incerc sa ghicesc de unde vine vorba aia, dar ma grabesc sa-ti multumesc: intr-adevar, a te repezi sa scoti raul la iveala spunand lucruilor pe nume dar uitand sa fii suficient de ingaduitor (adica ingaduitor cat e cazul, probabil :D) e un bun exemplu pentru modul in care o mica victorie de intelepciune ne poate intuneca mintea. :)

Teorema "cine cauta prefacut se invarte in jurul cozii, nestiind decat sa latre" n-am inteles-o insa. Si trebuie sa spun ca nici cacofonia intentionata - menita probabil a o face memorabila - nu ma ajuta sa retin ce nu inteleg.

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (25-03-2008 08:37:13)


25-03-2008 08:16:18
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Aly,ar fi culmea(dar, nu imposibil,evident!(=D) sa le intelegi pe toate)...mai lasa sa inteleaga si altii...ca poate nu pentru tine sunt scrise cele de mai sus...or mai fi si altii care citesc forumul si care poate vor
citi printre rinduri...
no offence!=)


25-03-2008 10:06:42
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
De singuratate nu poti fugi,un timp o poti inlocui cu diferite activitati care sa-ti dea satisfactii,pe mai tirziu trebuie sa te inveti sa convietuiesti cu ea.....Dar parerea mea este ca niciodata nu esti singura-singura,tot exista cineva linga tine si la bine si la rau.....

Ultima modificare facuta de martiela (20-06-2008 08:46:36)


20-06-2008 08:42:40
   
Nu-ma-uita32
Femeie

Nou venit

Inregistat: 19-05-2008
Mesaje: 11
"Tu ai plecat, eu am ramas
Cu tot ce-a fost frumos atunci
Mai fac pe plaja un popas
Si ma retrag discret spre stĆ¢nci...

Traiesc iubirea ca o vraja
Singura pe plaja
La fel ca marea sub furtuni
Un pescarus din alte lumi ! "


Dupa cite mi s-au intimplat, am ajuns sa cred ca sint oameni SORTITI sa ramina singuri-singuri ! Poti sa faci orice, oricum , ca tot un suflet singur ramii !...
  Nici nu mai stiu cum e mai bine : cind daruiesti prea mult, esti luata de fraiera, cind pastrezi masura, esti "calculata",rece ...nu inspiri incredere, nu se poate conta pe tine !... fiecare barbat isi doreste altceva decit "celalalt" si de fiecare data esti in... contratimp si contrasens ! 
Sint multe de spus in legatura cu asta, dar acum nu pot... sufar !

Ultima modificare facuta de Nu-ma-uita32 (20-06-2008 17:25:45)


20-06-2008 17:13:02
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

Nu-ma-uita32 a scris:

"Tu ai plecat, eu am ramas
Cu tot ce-a fost frumos atunci
Mai fac pe plaja un popas
Si ma retrag discret spre stĆ¢nci...

Traiesc iubirea ca o vraja
Singura pe plaja
La fel ca marea sub furtuni
Un pescarus din alte lumi ! "


Dupa cite mi s-au intimplat, am ajuns sa cred ca sint oameni SORTITI sa ramina singuri-singuri ! Poti sa faci orice, oricum , ca tot un suflet singur ramii !...
  Nici nu mai stiu cum e mai bine : cind daruiesti prea mult, esti luata de fraiera, cind pastrezi masura, esti "calculata",rece ...nu inspiri incredere, nu se poate conta pe tine !... fiecare barbat isi doreste altceva decit "celalalt" si de fiecare data esti in... contratimp si contrasens ! 
Sint multe de spus in legatura cu asta, dar acum nu pot... sufar !

Va veni intr-o zi si cel pe care il astepti...sau cel care va rezona sentimental cu tine...sa nu-ti pierzi speranta...cel care tocmai a plecat...nu te-a meritat,so....fara tristete!=)


21-06-2008 00:21:25
   
seaside
Femeie

Nou venit

Inregistat: 25-04-2006
Mesaje: 5
ne nastem singuri... murim singuri intre acete 2 constante din viata noastra mai exista ceva? poate doar simulacre....ne prefacem ca traim, pretindem ca nu suntem singuri dar.....singuratea este numele nostru de la inceput pana la sfrasit.....Patetic nu?

22-06-2008 01:09:50
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

seaside a scris:

ne nastem singuri... murim singuri intre acete 2 constante din viata noastra mai exista ceva? poate doar simulacre....ne prefacem ca traim, pretindem ca nu suntem singuri dar.....singuratea este numele nostru de la inceput pana la sfrasit.....Patetic nu?

Poate tine si de persoana noastra,stiu si eu...consider ca exista un destin dar putem influienta destinul daca suntem puternici si nu ne lasam in voia lui...prin gand prin cuvinte..
Liberul arbitru e o componenta extrem de importanta, pentru ca nimic nu e strict, avem o multitudine de posibilitati din care putem alege cum mergem mai departe Ʈn viata.....=)


22-06-2008 07:36:29
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la