Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Bunul simt...pe forum    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

tasha 1951 a scris:

Esti de bun simt...cand spui ca nu conteaza foloasele pecuniare...culmea este insa ca toti alergam dupa joob-uri cat mai bine platite,nu stiu daca eu m-as mai fi incumetat la un alt joob daca nu mi-ar fi suras zerourile remuneratiei,sincer vorbesc,oricat de multa placere iti face acea meserie daca nu este platita ca lumea,efectele secundare sunt prea putin motivante....=)


Mai sint si exceptii, ma chere - idioti ca mine :D, fireste! Rari, evident (desi chiar la mine-n trust mai e unul identic si la fel :D, face cam de unu'singur o revista despre camioane).

Idealistii nu doar ca se apuca sa faca munca mai multor oameni (ce-i drept, care le si place :)) pe mai nimic, dar fac multe chestii chiar pe degeaba !!! (nu va ginditi la gigoloisme ;) si alte prostioare).

Ultima modificare facuta de Xtremul (12-04-2008 20:36:11)


12-04-2008 20:27:21
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Xtremul a scris:


tasha 1951 a scris:

Esti de bun simt...cand spui ca nu conteaza foloasele pecuniare...culmea este insa ca toti alergam dupa joob-uri cat mai bine platite,nu stiu daca eu m-as mai fi incumetat la un alt joob daca nu mi-ar fi suras zerourile remuneratiei,sincer vorbesc,oricat de multa placere iti face acea meserie daca nu este platita ca lumea,efectele secundare sunt prea putin motivante....=)


Mai sint si exceptii, ma chere - idioti ca mine :D, fireste! Rari, evident (desi chiar la mine-n trust mai e unul identic si la fel :D).

Care nu doar ca s-au apucat sa faca (ce-i drept, ce le place) pe mai nimic, dar fac multe chestii chiar pe degeaba !!! (nu va ginditi la gigoloisme ;) si alte prostioare).

Vorba ta,mai sunt si exceptii tu si Aly si acel coleg de care-mi vorbesti in rest nu prea am auzit lume care sa afirme altceva decat ce am scris eu....poate candva in tinerete mai faceam si eu chestii "patriotice"dar m-am desteptat la vreme si bine am facut,zic eu...altminteri nu stiu daca reuseam sa rezistam(sotul meu era cam ca voi...cu astfel de gandire facea unele lucruri"de amorul artei"sa zic asa)...=)


12-04-2008 20:36:11
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ba-i mai bine "idealist", ma chere...zic io doar :D, normal.

Uite, vreo 10 ani (dupa Lovilutzie-revolutie :D) am incercat si eu (si chiar am reusit) sa n-am in minte decit chestii "lucrative": sincer, a fost cea mai nashpa perioada a vietii mele - desi aveam bani si iar bani si iar bani... :x

P.S. Iar spusele cumetrei Aly sint absolut convins ca le-ai interpretat macar "pe linga", daca nu chiar de-andoselea ;), draga Tasha... In fine, ma abtin de la comentarii Xcesive vizavi de intentiile spuselor altuia, dar asa mi se pare mie si gata. :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (12-04-2008 20:42:51)


12-04-2008 20:40:00
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Xtremul a scris:

Ba-i mai bine "idealist", ma chere...zic io doar :D, normal.

Uite, vreo 10 ani (dupa Lovilutzie-revolutie :D) am incercat si eu (si chiar am reusit) sa n-am in minte decit chestii "lucrative": sincer, a fost cea mai nashpa perioada a vietii mele - desi aveam bani si iar bani si iar bani... :x

P.S. Iar spusele cumetrei Aly sint absolut convins ca le-ai interpretat macar "pe linga", daca nu chiar de-andoselea ;), draga Tasha... In fine, ma abtin de la comentarii Xcesive vizavi de intentiile spuselor altuia, dar asa mi se pare mie si gata. :)

Chiar de-andoaselea nu chiar,ea a spus "numai pecuniare"nu!...deci,de aici am dedus ca satisfactii de alt ordin sunt prioritare pentru ea...iar despre unele satisfactii am avut placerea sa vorbesc in privat cu ea...deh!e tanara si este plina de idei inovatoare,bravo ei!=)
   Una dintre ideile ei,am intalnit-o doar in Franta...la Paris...=)


12-04-2008 20:51:11
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

Esti de bun simt...cand spui ca nu conteaza foloasele pecuniare...culmea este insa ca toti alergam dupa joob-uri cat mai bine platite,nu stiu daca eu m-as mai fi incumetat la un alt joob daca nu mi-ar fi suras zerourile remuneratiei,sincer vorbesc,oricat de multa placere iti face acea meserie daca nu este platita ca lumea,efectele secundare sunt prea putin motivante....=)


Hei, stai putin! Fii sigura ca zerourile alea au contat si ele in a ma incumeta la un al doilea job. Nu sunt deloc dispusa sa semnez contracte de doi lei - nu-mi permit. :D  Dar, asa cum iti spuneam, ideea mea era si ramane mai ales aceea de dezordonare, iar un al doilea job implica un contract in plus, adica o ordine in plus, incat zerourile n-ar fi fost suficiente, daca job-ul asta nu m-ar fi atras prin avantaje inca si mai tentante decat cele pecuniare.


13-04-2008 01:23:41
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Ba-i mai bine "idealist", ma chere...zic io doar :D, normal.

Uite, vreo 10 ani (dupa Lovilutzie-revolutie :D) am incercat si eu (si chiar am reusit) sa n-am in minte decit chestii "lucrative": sincer, a fost cea mai nashpa perioada a vietii mele - desi aveam bani si iar bani si iar bani... :x

P.S. Iar spusele cumetrei Aly sint absolut convins ca le-ai interpretat macar "pe linga", daca nu chiar de-andoselea ;), draga Tasha... In fine, ma abtin de la comentarii Xcesive vizavi de intentiile spuselor altuia, dar asa mi se pare mie si gata. :)


Ei bine, cred ca eu sunt undeva intre ce spuneti voi doi, tu si Tasha. Da, e bine sa fii idealist, cu conditia sa ramai cu picioarele pe pamant. Asta ar fi posibil fixandu-ti un tel destul de general si facand apoi astfel incat sa urmaresti ulterior acest tzel pe un drum cat mai lejer, cred eu. Ideea e aceea de a-ti pastra libertatea, sub cat mai multe aspecte. Ori, nu poti fi prea liber daca n-ai bani, asa cum nu prea poti sa castigi daca nu indraznesti mai intai, chiar cu riscul de a pierde.


13-04-2008 01:40:39
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Clar, din dilema asta nu se poate iesi rezonabil, chiar si pe o cale "de mijloc" ! :D

Xtremismul mi se pare solutia optima.


13-04-2008 04:04:24
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Clar, din dilema asta nu se poate iesi rezonabil, chiar si pe o cale "de mijloc" ! :D

Xtremismul mi se pare solutia optima.


Mie solutia optima imi pare totusi a fi tot dezordinea. ...In nici un caz impinsa, ci doar impingand la extrem.


13-04-2008 19:27:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

spuneti-mi Aly a scris:


Xtremul a scris:

Clar, din dilema asta nu se poate iesi rezonabil, chiar si pe o cale "de mijloc" ! :D

Xtremismul mi se pare solutia optima.


Mie solutia optima imi pare totusi a fi tot dezordinea. ...In nici un caz impinsa, ci doar impingand la extrem.

Fiecare alege varianta care se pliaza mai bine pe caracterul lui...mi se pare absolut normal...daca tu poti gestiona totul in stare de "dezordine "creativa....du-te mai departe....=) si mult succes!


13-04-2008 19:38:12
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Da-da, si cincinalu-n patru ani jumate! :D

13-04-2008 19:45:33
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Da-da, si cincinalu-n patru ani jumate! :D


Asa sa dea Dumnezeu! :)


13-04-2008 19:51:01
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la