Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu snteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Adevar sau provocare - adica alt joc, de ce nu? :)    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 10
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

kamin a scris:

  Daca sti ca nu merita... mergi mai departe , doar din curiozitate?!! ADEVAR


Depinde. Unii merg mai departe in situatia asta si din curiozitate. Daca intrebarea ta se refera la utilitatea unei asemenea atitudini, ma tem ca nu merita sa mergi mai departe daca stii ca nu merita. :D Depinde totusi de legatura dintre ce iti doresti si moneda in care faci evaluarea.

PROVOCARE: Puteti da o reteta de evaluat daca cineva va merita dragostea? ...Fie ea si aproximativa.

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (19-05-2008 00:34:04)


19-05-2008 00:32:49
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

spuneti-mi Aly a scris:


kamin a scris:

  Daca sti ca nu merita... mergi mai departe , doar din curiozitate?!! ADEVAR


Depinde. Unii merg mai departe in situatia asta si din curiozitate. Daca intrebarea ta se refera la utilitatea unei asemenea atitudini, ma tem ca nu merita sa mergi mai departe daca stii ca nu merita. :D Depinde totusi de legatura dintre ce iti doresti si moneda in care faci evaluarea.

PROVOCARE: Puteti da o reteta de evaluat daca cineva va merita dragostea? ...Fie ea si aproximativa.


In domeniul asta orice retzeta-i iluzorie: nu toti cei care merita si primesc, nu? ;) Sau: aproape orice ticalos (oasa :D) are pe cineva care il (o) iubeste cumva...

Asta nu inseamna insa ca n-avem de multe ori impresia ca putem evalua "corect" cit de nemaipomeniti sintem, evident, NOI INSINE... :D:D Mi s-a intimplat asta chiar si mie de 2-3 ori in turbulentele-mi tineretzi, singurul folos fiind ca mi-am recunoscut macar mai tirziu tembelismul . ;)

INTREBARE: (desi, sincer acum, observ ca-mi torturez neuronu'cam degeaba si cred ca ma las de meseria asta, destule "provo-intrebari" -  nu doar ale mele - nefiind bagate-n zeama de nimeni) :(

V-ati putea indragosti de un/o bolnav/a de SIDA? Dar de cancer/leucemie/buba neagra :D in faza finala?? (stiind, evident, in prealabil de chestia asta). :rolleyes: (fiindca stiind dupa... ar fi cam nashpa momentul ;))

Ultima modificare facuta de Xtremul (19-05-2008 01:52:04)


19-05-2008 01:17:15
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

spuneti-mi Aly a scris:


moebius a scris:


spuneti-mi Aly a scris:

Bey, moebius, acu' e clar: tu esti matematician -- de aici si lipsa de subtilitate! :D

Pseudo-provocare: In deformatii profesionale e cineva care nu crede? :)



Conform zicerii " nici o fapta buna nu ramane nepedepsita ", indulgenta in aprecierea raspunsului a fost rasplatita ca acuzatia de lipsa de subtilitate :D:D:D. ... Aferim !!! ... ( turcism folosit pentru a ma "asorta" :rolleyes: cu titlul de capetenie care mi se confera  ;)  < ... probabil ca si compensatie ... :rolleyes::rolleyes::D:D > ) ; ... e pe-acolo o virgula in plus, dar hai, treaca de la mine :D:D:D )  ...


Tu nu inveti deloc cu privire la facerea de bine, asa-i? :) Well, virgula incriminata de tine ar fi putut sa-ti dea de gandit o data in plus cu privire la semnificatia cuvantului pe care l-ai interpretat... turceste. :D

ADEVAR: considerand virgula aia in plus, ce urmareai? ...Incercai sa raspunzi afirmativ, demonstrativ si obligatoriu subtil provocarii mele? :rolleyes:



Pentru inceput : ... in postarea anteriora, din neatentie, dupa "rasplatita" am scris "ca" in loc de "cu". Nu cred sa conteze prea mult, dar daca tot am observat , perfectionistul din mine, ... nu ? :rolleyes::D ...

In privinta raspunsului primit, e clar ca faceam doar o gluma legata de "bey"-ul ala, iar virgula in discutie contrazicea prea evident sensul pe care doream sa il acord cuvantului ; ca urmare trebuia mazilita cumva. :D
Legat de intrebarea finala, "afirmativ" e un pic confuz cand se refera la o intrebare bazata pe o negatie. In orice caz, ca sa nu ne mai invartim "in jurul tufisului", referitor la intrebarea care pleca de la trancaneala "matematica" :rolleyes: ca posibil rezultat al unei deformatii profesionale, nu stiu ce sa zic, va las sa trageti concluziile singuri : ca formatie sunt de fapt economist, dar profilul absolvit a fost cibernetica economica :D, deci am facut si matematica destula ( ba chiar mult prea multa daca ar fi sa ma intrebati pe mine ;), totusi nu geometrie ). Si cred ca nu are rost sa va mai spun cat mi-a folosit toata matematica aia cand am inceput sa profesez :( , deci parerea personala ar fi ca nu prea e vorba de o deformatie profesionala.

Ultima modificare facuta de moebius (19-05-2008 13:22:47)


19-05-2008 04:10:09
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

Xtremul a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


kamin a scris:

  Daca sti ca nu merita... mergi mai departe , doar din curiozitate?!! ADEVAR


Depinde. Unii merg mai departe in situatia asta si din curiozitate. Daca intrebarea ta se refera la utilitatea unei asemenea atitudini, ma tem ca nu merita sa mergi mai departe daca stii ca nu merita. :D Depinde totusi de legatura dintre ce iti doresti si moneda in care faci evaluarea.

PROVOCARE: Puteti da o reteta de evaluat daca cineva va merita dragostea? ...Fie ea si aproximativa.


In domeniul asta orice retzeta-i iluzorie: nu toti cei care merita si primesc, nu? ;) Sau: aproape orice ticalos (oasa :D) are pe cineva care il (o) iubeste cumva...

Asta nu inseamna insa ca n-avem de multe ori impresia ca putem evalua "corect" cit de nemaipomeniti sintem, evident, NOI INSINE... :D:D Mi s-a intimplat asta chiar si mie de 2-3 ori in turbulentele-mi tineretzi, singurul folos fiind ca mi-am recunoscut macar mai tirziu tembelismul . ;)

INTREBARE: (desi, sincer acum, observ ca-mi torturez neuronu'cam degeaba si cred ca ma las de meseria asta, destule "provo-intrebari" -  nu doar ale mele - nefiind bagate-n zeama de nimeni) :(

V-ati putea indragosti de un/o bolnav/a de SIDA? Dar de cancer/leucemie/buba neagra :D in faza finala?? (stiind, evident, in prealabil de chestia asta). :rolleyes: (fiindca stiind dupa... ar fi cam nashpa momentul ;))



Pe cuvant ca scrisesem un ditamai raspuns, dar inainte de a-l transforma in postare am fost "sabotat" de cerinta aia criminala de reconectare ; asa incat am pierdut tot ce clapetasem, de mi-a venit sa ma sinucid prin implozie. In momentul asta chiar nu mai am nici un chef sa o iau de la inceput, dar revin cand ies din dispozitia asta de a zice ceva "de bine" celui care a conceput acest mod de functionare. :x:x:x

Ultima modificare facuta de moebius (19-05-2008 06:11:23)


19-05-2008 06:09:41
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490

moebius a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


moebius a scris:




Conform zicerii " nici o fapta buna nu ramane nepedepsita ", indulgenta in aprecierea raspunsului a fost rasplatita ca acuzatia de lipsa de subtilitate :D:D:D. ... Aferim !!! ... ( turcism folosit pentru a ma "asorta" :rolleyes: cu titlul de capetenie care mi se confera  ;)  < ... probabil ca si compensatie ... :rolleyes::rolleyes::D:D > ) ; ... e pe-acolo o virgula in plus, dar hai, treaca de la mine :D:D:D )  ...


Tu nu inveti deloc cu privire la facerea de bine, asa-i? :) Well, virgula incriminata de tine ar fi putut sa-ti dea de gandit o data in plus cu privire la semnificatia cuvantului pe care l-ai interpretat... turceste. :D

ADEVAR: considerand virgula aia in plus, ce urmareai? ...Incercai sa raspunzi afirmativ, demonstrativ si obligatoriu subtil provocarii mele? :rolleyes:



Pentru inceput : ... in postarea anteriora, din neatentie, dupa "rasplatita" am scris "ca" in loc de "cu". Nu cred sa conteze prea mult, dar daca tot am observat , perfectionistul din mine, ... nu ? :rolleyes::D ...

In privinta raspunsului primit, e clar ca faceam doar o gluma legata de "bey"-ul ala, iar virgula in discutie contrazicea prea evident sensul pe care doream sa il acord cuvantului ; ca urmare trebuia mazilita cumva. :D
Legat de intrebarea finala, "afirmativ" e un pic confuz cand se refera la o intrebare bazata pe o negatie. In orice caz, ca sa nu ne mai invartim "in jurul tufisului", referitor la intrebarea care pleca de la trancaneala "matematica" :rolleyes: ca posibil rezultat al unei deformatii profesionale, nu stiu ce sa zic, va las sa trageti concluziile singuri : ca formatie sunt de fapt economist, dar profilul absolvit a fost cibernetica economica :D, deci am facut si matematica destula ( ba chiar mult prea multa daca ar fi sa ma intrebati pe mine ;), totusi nu geometrie ). Si cred ca nu are rost sa va mai spun cat mi-a folosit toata matematica aia cat cand am inceput sa profesez :( , deci parerea personala ar fi ca nu prea ar fi vorba de o deformatie profesionala.






precum musca-n lapte am sa fac un copy-paste :D

"White people love rules. It explains why so they get upset when people cut in line, why they tip so religiously and why they become lawyers. But without a doubt, the rule system that white people love the most is grammar. It is in their blood not only to use perfect grammar but also to spend significant portions of time pointing out the errors of others.

When asking someone about their biggest annoyances in life, you might expect responses like “hunger,” “being poor,” or “getting shot.” If you ask a white person, the most common response will likely be “people who use ‘their’ when they mean ‘there.’ Maybe comma splices, I’m not sure but it’s definitely one of the two.”


HA!

PS. Fiind un popor cu un nivel de cultura ridicat nu am sa fac traducerea acestui text.
PS 2 In cazul in care se va dovediii-iii! necesar tot nu am sa o fac :D
PS 3  Postare de dragul Off-topicului!

Ultima modificare facuta de evil (19-05-2008 08:06:37)


19-05-2008 07:59:32
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Sint doar curios de sursa copy/paste-ului, cumetre! Vreun rapper cumva ?? :D Blleaah, white thrash am fi toti... dupa ei, carbunii/dudele (care-s, serios, cu muuuult mai nashparlii ca tiganii nostri - si nu ma hazardez deloc spunind asta :x)

P.S. Apropo de enervanta deconectare a sitului cind scriem mai mult (si mai ales mai inteligent :D decit altii), ai perfecta dreptate: singura solutie e scrisul "in rate", cu mici pauze in care eventual mai filtrezi ;) cu cite-o tanti gospodina plictisita :D:D . Si romantica tare ;), evident !!!

Ultima modificare facuta de Xtremul (19-05-2008 12:03:54)


19-05-2008 11:57:32
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

moebius a scris:


titmouse a scris:


Xtremul a scris:

\\

Misto filosofie, parol, fie si doar fiindca opusa clasicelor strimbari din nas prezumand de obicei nemotivat calitatea naspa a unui posibil nou partener si auto-justificand astfel o paguboasa retragere-n turnuri de fildes sterile :).

Of-of, fusei poate prea alambicat, dar asta-i viata uneori... ;)

  HEEEELP !
  Care esti pe-acolo sa-mi traduca si mie...


Practic e vorba de un “sa’mna !” ;)  pentru recunoasterea deschisa atat a monogamiei ca fiind circumstantiala, cat si a pragmatismului functionand ca afrodiziac … si un “huooooo !” :x atat pentru conservarea unei relatii pe principiul ochelarilor de cal sau a “tehnicii” strutului ( cu o lasitate emotionala confortabil cazata la adapostul falsei virtuti ), cat si pentru aceeasi lasitate emotionala, de data asta referitoare la initierea unei relatii si justificata steril prin apriorice “noduri in papura” .
(... :D:D:D  "Traducere" efectuata pe principiul "nati-o franta ca ti-am dres-o" :D:D:D ... )


Multumesc. Sa mor io c-am priceput...din prima...ca pe tine te citesc de obicei de cate trei ori la rand...dupa care fie constat ca am priceput vag cate ceva , fie mi se face somn si ma duc sa ma culc , fie plec "la vanatoare de barbati tampiti" ...ca-i mai simplu


19-05-2008 12:17:22
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

spuneti-mi Aly a scris:


Xtremul a scris:

Provocare: (sau adevar, sau intrebare, tot aia e): cit de mare credeti voi c-ar fi o diferenta de virsta... acceptabila (plus/minus) dintre doi iubiti ??? (ma gindesc acum, psihanalitic, ca poate incerc sa-mi auto-aprob subconstient combinarea cu o pustoaica :D... sau cu o babeta, mai stii? ;))


3-4 ani cand ea e mai mare, 9-10 ani cand e mai mare el? Sau: maxim 50 el, maxim 30 ea, minim 18 ani amandoi? :D

PROVOCARE: Definiti "notiunea" de babeta! :D


Am bunul simt sa nu raspund la aceasta provocare . Exista doua cuvinte pe care nu le folosesc niciodata : "babeta" si  "grasa" . Si-apoi...CEA  MAI  SEDUCATOARE  FEMEIE  pe care eu am vazut-o si am auzit-o vreodata  in viata mea a fost Antoaneta Ralian , intr-un interviu la TV.  , in care vorbea despre literatura , traduceri , viata ei personala , samd . La data interviului avea 92 de ani .Puterea de seductie n-are nimic de-a face cu varsta .Sa priceapa toti tampitii !!!!! Dupa cum "a fi barbat" nu are de asemenea nimic de-a face cu varsta . Si nici cu alte cele( contul din banca , marimea penisului , ceasul de pe mana , marca masinii , etc , etc , ) . A FI BARBAT E O PROBLEMA DE ATITUDINE . Na poftim , ce-am deraiat...


19-05-2008 12:28:50
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490

Xtremul a scris:

Sint doar curios de sursa copy/paste-ului, cumetre! Vreun rapper cumva ?? :D Blleaah, white thrash am fi toti... dupa ei, carbunii/dudele (care-s, serios, cu muuuult mai nashparlii ca tiganii nostri - si nu ma hazardez deloc spunind asta :x)

P.S. Apropo de enervanta deconectare a sitului cind scriem mai mult (si mai ales mai inteligent :D decit altii), ai perfecta dreptate: singura solutie e scrisul "in rate", cu mici pauze in care eventual mai filtrezi ;) cu cite-o tanti gospodina plictisita :D:D . Si romantica tare ;), evident !!!




Cine a scris chestia aia nu am nici cea mai mica idee! E oarecum "funny" si nu ma refer la cineva cu o portiune de nick care contine cuvintul funny...
cine vrea sa zimbeasca putin : http://stuffwhitepeoplelike.wordpress.     com    ...aici se gaseste sursa copy-paste-ului trunchiat de mine.

PS am lasat spatiu pt ca nu afisa intreaga adresa. Sper ca nu am calcat prin cine stie ce oala!

Ultima modificare facuta de evil (19-05-2008 12:48:41)


19-05-2008 12:42:32
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

ypsy a scris:

ADEVAR : care a fost momentul in viata in care vi-a fost cu adevarat frica? de ce/cine sau pentru ce/cine vi-a  fost frica?


Oh , momentele din viata mea in care mi-a fost cel mai frica au fost in timpul unei operatii
cand am facut stop cardio-respirator de trei ori si tot de trei ori m-a "aspirat" cu o viteza ametitoare un "TUNEL" in forma de spirala . Nu se compara cu nimic frica pe care am simtit-o in acele momente , mai ales a treia oara cand am crezut ca nu ma mai intorc si baietelul meu va creste singur . Apoi  "DUREREA" pe care am simtit-o , desigur , NU o durere fizica , o durere care nu se compara cu nimic prin INTENSITATE ...imi pare rau...nu exista cuvinte sa descriu asemenea trairi .
Recunosc insa ca de atunci mi-e frica de experienta numita "moarte" , de fapt de acele momente de "trecere" in care nu voi mai fi nici AICI , nici DINCOLO , ci intre LUMI . E groaznic... Asta da suferinta...Eh ,


19-05-2008 12:50:28
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

evil a scris:


moebius a scris:


spuneti-mi Aly a scris:



Tu nu inveti deloc cu privire la facerea de bine, asa-i? :) Well, virgula incriminata de tine ar fi putut sa-ti dea de gandit o data in plus cu privire la semnificatia cuvantului pe care l-ai interpretat... turceste. :D

ADEVAR: considerand virgula aia in plus, ce urmareai? ...Incercai sa raspunzi afirmativ, demonstrativ si obligatoriu subtil provocarii mele? :rolleyes:



Pentru inceput : ... in postarea anteriora, din neatentie, dupa "rasplatita" am scris "ca" in loc de "cu". Nu cred sa conteze prea mult, dar daca tot am observat , perfectionistul din mine, ... nu ? :rolleyes::D ...

In privinta raspunsului primit, e clar ca faceam doar o gluma legata de "bey"-ul ala, iar virgula in discutie contrazicea prea evident sensul pe care doream sa il acord cuvantului ; ca urmare trebuia mazilita cumva. :D
Legat de intrebarea finala, "afirmativ" e un pic confuz cand se refera la o intrebare bazata pe o negatie. In orice caz, ca sa nu ne mai invartim "in jurul tufisului", referitor la intrebarea care pleca de la trancaneala "matematica" :rolleyes: ca posibil rezultat al unei deformatii profesionale, nu stiu ce sa zic, va las sa trageti concluziile singuri : ca formatie sunt de fapt economist, dar profilul absolvit a fost cibernetica economica :D, deci am facut si matematica destula ( ba chiar mult prea multa daca ar fi sa ma intrebati pe mine ;), totusi nu geometrie ). Si cred ca nu are rost sa va mai spun cat mi-a folosit toata matematica aia cat cand am inceput sa profesez :( , deci parerea personala ar fi ca nu prea ar fi vorba de o deformatie profesionala.






precum musca-n lapte am sa fac un copy-paste :D

"White people love rules. It explains why so they get upset when people cut in line, why they tip so religiously and why they become lawyers. But without a doubt, the rule system that white people love the most is grammar. It is in their blood not only to use perfect grammar but also to spend significant portions of time pointing out the errors of others.

When asking someone about their biggest annoyances in life, you might expect responses like “hunger,” “being poor,” or “getting shot.” If you ask a white person, the most common response will likely be “people who use ‘their’ when they mean ‘there.’ Maybe comma splices, I’m not sure but it’s definitely one of the two.”


HA!

PS. Fiind un popor cu un nivel de cultura ridicat nu am sa fac traducerea acestui text.
PS 2 In cazul in care se va dovediii-iii! necesar tot nu am sa o fac :D
PS 3  Postare de dragul Off-topicului!



Cartea lui Christian Lander ( din care a fost extras citatul ) e mai mult decat evident o zeflemea nu un studiu ; totusi , chiar in calitate de principala "victima" a "sagetii" ;) ( adica nu ca as fi eu cel mai alb :D, ma refer doar la faptul ca citarea < si nu citatul ;) > vizeaza o postare de-a mea :) ) , ar fi lipsit de fairplay sa nu recunosc faptul ca a fost ales mishto contextul in care s-a facut aceasta citare , sau, daca vreti a fost ales mishto citatul dat fiind contextul ;). Deci singura reactie fireasca e amuzamentul
:D:D:D

... Moamaaaa ce postare a rezultat in urma repetatelor citari :D ...

P.S. Nu vreau sa dau in nici un caz impresia ca am citit cartea. Doar intamplator  am dat in alt context peste o trimitere la ea si am parcurs din curiozitate numai cateva fragmente.

Ultima modificare facuta de moebius (19-05-2008 13:11:50)


19-05-2008 12:58:41
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

titmouse a scris:


moebius a scris:


titmouse a scris:


  HEEEELP !
  Care esti pe-acolo sa-mi traduca si mie...


Practic e vorba de un “sa’mna !” ;)  pentru recunoasterea deschisa atat a monogamiei ca fiind circumstantiala, cat si a pragmatismului functionand ca afrodiziac … si un “huooooo !” :x atat pentru conservarea unei relatii pe principiul ochelarilor de cal sau a “tehnicii” strutului ( cu o lasitate emotionala confortabil cazata la adapostul falsei virtuti ), cat si pentru aceeasi lasitate emotionala, de data asta referitoare la initierea unei relatii si justificata steril prin apriorice “noduri in papura” .
(... :D:D:D  "Traducere" efectuata pe principiul "nati-o franta ca ti-am dres-o" :D:D:D ... )


Multumesc. Sa mor io c-am priceput...din prima...ca pe tine te citesc de obicei de cate trei ori la rand...dupa care fie constat ca am priceput vag cate ceva , fie mi se face somn si ma duc sa ma culc , fie plec "la vanatoare de barbati tampiti" ...ca-i mai simplu


Sa inteleg ca sunt acuzat de pretiozitate ?


19-05-2008 13:07:15
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608

Xtremul a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


kamin a scris:

  Daca sti ca nu merita... mergi mai departe , doar din curiozitate?!! ADEVAR


Depinde. Unii merg mai departe in situatia asta si din curiozitate. Daca intrebarea ta se refera la utilitatea unei asemenea atitudini, ma tem ca nu merita sa mergi mai departe daca stii ca nu merita. :D Depinde totusi de legatura dintre ce iti doresti si moneda in care faci evaluarea.

PROVOCARE: Puteti da o reteta de evaluat daca cineva va merita dragostea? ...Fie ea si aproximativa.


In domeniul asta orice retzeta-i iluzorie: nu toti cei care merita si primesc, nu? ;) Sau: aproape orice ticalos (oasa :D) are pe cineva care il (o) iubeste cumva...

Asta nu inseamna insa ca n-avem de multe ori impresia ca putem evalua "corect" cit de nemaipomeniti sintem, evident, NOI INSINE... :D:D Mi s-a intimplat asta chiar si mie de 2-3 ori in turbulentele-mi tineretzi, singurul folos fiind ca mi-am recunoscut macar mai tirziu tembelismul . ;)

INTREBARE: (desi, sincer acum, observ ca-mi torturez neuronu'cam degeaba si cred ca ma las de meseria asta, destule "provo-intrebari" -  nu doar ale mele - nefiind bagate-n zeama de nimeni) :(

V-ati putea indragosti de un/o bolnav/a de SIDA? Dar de cancer/leucemie/buba neagra :D in faza finala?? (stiind, evident, in prealabil de chestia asta). :rolleyes: (fiindca stiind dupa... ar fi cam nashpa momentul ;))

 


cum nu esti bagat in seama ?!!! am impresia ca te cam alinti la eXtrem;)

nu as putea sa ma indragostesc de cineva care o boala de asta necrutatoare...mi-e frica de boala mai rau decat de moarte...recunosc ! dar din ratiuni umanitare s-ar putea sa reusesc si performanta asta:D

provocare: cum ar fi comportamentul vostru fata de un \o iubit\iubita care trece printr-o astfel de experienta


19-05-2008 13:12:28
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490

titmouse a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


Xtremul a scris:

Provocare: (sau adevar, sau intrebare, tot aia e): cit de mare credeti voi c-ar fi o diferenta de virsta... acceptabila (plus/minus) dintre doi iubiti ??? (ma gindesc acum, psihanalitic, ca poate incerc sa-mi auto-aprob subconstient combinarea cu o pustoaica :D... sau cu o babeta, mai stii? ;))


3-4 ani cand ea e mai mare, 9-10 ani cand e mai mare el? Sau: maxim 50 el, maxim 30 ea, minim 18 ani amandoi? :D

PROVOCARE: Definiti "notiunea" de babeta! :D


Am bunul simt sa nu raspund la aceasta provocare . Exista doua cuvinte pe care nu le folosesc niciodata : "babeta" si  "grasa" . Si-apoi...CEA  MAI  SEDUCATOARE  FEMEIE  pe care eu am vazut-o si am auzit-o vreodata  in viata mea a fost Antoaneta Ralian , intr-un interviu la TV.  , in care vorbea despre literatura , traduceri , viata ei personala , samd . La data interviului avea 92 de ani .Puterea de seductie n-are nimic de-a face cu varsta .Sa priceapa toti tampitii !!!!! Dupa cum "a fi barbat" nu are de asemenea nimic de-a face cu varsta . Si nici cu alte cele( contul din banca , marimea penisului , ceasul de pe mana , marca masinii , etc , etc , ) . A FI BARBAT E O PROBLEMA DE ATITUDINE . Na poftim , ce-am deraiat...



Babeta este un cuvint universal folosit in timpul copilariei/adolescentei(dar continua pina la virste inaintate in multe din cazuri. n.a. vezi useri 3x :D )
Termenul este o reactie "infantilistica" a unei minti "necoapte" rezultat al frustrarii si dovada a incapacitatii de recunoastere/aceptare a faptului ca
exista si persoane "superioare" lui/ei.Este folosit ca "insulta suprema" si insumeaza toate acele epitete care inca nu sint cunoscute de catre utilizator
ajutind in felul acesta la refularea furiei si implicit recunoasterea"neputintei" subiectului care face uz de acest termen. Aceasta definitie"pompoasa" este valabila
numai in cazul in care nu se foloseste valoarea "arhaic-jargonistica" a cuvintului :D


Provocare(din categoria "ma doare-n dos de ce zice lumea") cum recunosti un/o pseudo-inteligent(a) din postarile pe forum. (:D :D)


19-05-2008 13:32:18
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

Xtremul a scris:


V-ati putea indragosti de un/o bolnav/a de SIDA? Dar de cancer/leucemie/buba neagra :D in faza finala?? (stiind, evident, in prealabil de chestia asta). :rolleyes: (fiindca stiind dupa... ar fi cam nashpa momentul ;))


Hai sa o iau din nou de la capat ( acum m-am invatat minte :( si fac postarea intr-o forma primara, operand modificari dupa aceea ; am observat ca asa nu mai risc "expirarea" browserului ) ; ... si daca mie mi-a venit sa zic vreo cateva cuvinte mai tari pentru ca a trebuit sa reiau clapetatul, ajungi sa te intrebi ce-o fi fost la gura bietului Sisif  ;):D:D .

In fine ... :)

Provocarea cea mai mare o lansezi prin faptul ca ne ceri ca pornind de la premise rationale sa ne lansam in consideratii asupra unui sentiment care nu prea face casa buna cu ratiunea  ;). Practic orice am scrie aici, chiar daca ar fi de buna credinta in acest moment , ar putea fi contrazis radical de evenimente ulterioare.
Hai sa facem totusi abstractie de acest aspect  ;) si sa incerc sa raspund :). Intrucat e foarte probabil ca se doreste si o argumentare, am sa demarez formuland niste consideratii de ordin general .
Specificand faptul ca nu cred ca ar trebui bagate in aceeasi oala SIDA si leucemia ( si asta nu ca rezultat al unor prejudecati, ci doar pentru ca al doilea caz elimina din start un mare obstacol in sa zicem “firescul” relatiei,  respectiv precautiile la contact fizic specifice SIDA < si nu ma refer doar la sex >) , intrebarea cred ca ar putea fi considerata ca avand cel putin doua sensuri distincte. Unul ar fi determinat de “bau-baul” bolii in sine ( din nou SIDA in dezavantaj ) , iar celalalt referindu-se la  ( cat de greu atarna in balanta implicarii in relatie ) constientizarea faptului ca exista o limita temporala apropiata si va urma (inevitabil) suferinta pierderii partener(ului/ei).
Raspunsul la intrebare cred ca depinde in cea mai mare parte de complexitatea personalitatii celui caruia ii este adresata intrebarea. Adica, fortand un pic exemplul, un nea’ Caisa redus la nivelul unor instincte primare, apreciind doar “nurii”, evident ca va da bir cu fugitii ( pentru primul sens al intrebarii va avea un rol decisiv si lipsa de informare, boala parand mult mai inspaimantatoare, ca dealtfel tot ceea ce tine de necunoscut, iar pentru al doilea sens, respectivul, mergand pe principiul “are balta peste “, ar evita doar niste complicatii inutile din moment ce compatibilitatea nu reprezinta pentru el o mare problema < datorita lipsei complexitatii pretentiilor >). Altfel stau treburile la polul opus, unde compatibilitatea are de infruntat provocari mult mai numeroase si mai diverse , astfel incat odata gasita, atarna mult mai greu in balanta, ba chiar cu sanse mari de a influenta decisiv. Devine mai usoara atat situarea relatiei intr-un plan firesc  ( cunoscand aspectele specifice si evitand astfel situatiile tensionate legate de boala ) , cat si luarea deciziei amintite, pentru ca aici alternativele privitoare la iubire ar fi putin si bun fata de un foarte posibil deloc.

Intrebare  ;) : Te afli singur(a) intr-o zona pustie, noaptea ... . In imediata apropiere aterizeaza o nava spatiala ; din ea ies niste fiinte ciudate care fac semne prin care te invita sa te apropii ...  :D:D:D .
Cum ai reactiona ? … 


Ultima modificare facuta de moebius (20-05-2008 16:32:26)


19-05-2008 15:25:18
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

marin67 a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


marin67 a scris:

Am spus multe minciuni ,dar cred ca cea mai,a fost cu mult timp in urma cand am venit pt prima oara beat acasa,eram in a11a,i-am zis mamei ca m-au prins tiganii m-au batut si mi-au turnat bautura pe gat fortat,oricum nu am scapat de bataie,eram mut de beat,noroc ca tata era in cursa.
   adevar:Care va e cea ma draga amintire traita


In momentul asta, cel putin, cea mai draga amintire a mea este o intalnire "fulgeratoare" cu iubitul meu, intr-o cafenea din apropiere de Piata Alba Iulia, dupa ce cu doar cateva ore inainte petrecuseram o zi intreaga impreuna, ne alintaseram si ne iubiseram. ...Ne si lovise dorul insa, asa ca ne-am intalnit de urgenta, intre treburi, la o cafea. In plus, ne-am si sarutat un pic in masina, ca adolescentii. :)

PROVOCARE: Puneti in cuvinte sau luati de undeva si spuneti-ne si noua cum credeti ca ar suna mai frumos o declaratie de dragoste din partea unei femei!

Un simplu TE IUBESC,dar sa fie sincer.Nu sunt pretentios.
   Cum ar place unei femei sa sune cuvintele de impacare,dupa o cearta serioasa,cu prietenul au sotul?


Cum ar suna mai frumos o declaratie de dragoste din partea unei femei ?
"IMI  LIPSESTI "
Cum i-ar place unei femei sa sune cuvintele de impacare dupa o cearta ?
"IARTA-MA" .. normal...


20-05-2008 10:04:04
   
ypsy
Femeie

Nou venit

Inregistat: 01-03-2008
Mesaje: 141

spuneti-mi Aly a scris:


kamin a scris:

  Daca sti ca nu merita... mergi mai departe , doar din curiozitate?!! ADEVAR


Depinde. Unii merg mai departe in situatia asta si din curiozitate. Daca intrebarea ta se refera la utilitatea unei asemenea atitudini, ma tem ca nu merita sa mergi mai departe daca stii ca nu merita. :D Depinde totusi de legatura dintre ce iti doresti si moneda in care faci evaluarea.

PROVOCARE: Puteti da o reteta de evaluat daca cineva va merita dragostea? ...Fie ea si aproximativa.


PROVOCARE : Dar ne merita cineva dragostea?


22-05-2008 18:33:49
   
ypsy
Femeie

Nou venit

Inregistat: 01-03-2008
Mesaje: 141

spuneti-mi Aly a scris:


Adevar: Cat de mult te-ai straduit vreodata pentru bunul mers al unei relatii?


Mult timp sau multa straduinta?

Cred ca fiecare din noi ne straduim sa mearga bine relatia atita timp cit ne-o dorim. Incetam sa ne straduim in momentul in care nu mai prezinta interes. Doar ca uneori ne straduim mai mult, alteori mai putin, uneori deloc. Cred ca ideal ar fi sa nu fie nevoie... Sa mearga de la sine... Am scris " ideal", nu-i asa?

Ce inseamna straduinta pentru bunul mers la relatiei? Acceptarea compromisurilor?


22-05-2008 18:43:37
   
ypsy
Femeie

Nou venit

Inregistat: 01-03-2008
Mesaje: 141

spuneti-mi Aly a scris:

Aa, adevar: Cand a fost ultima oara cand v-ati simtit indragostiti?


De simtit m-am simtit, problema e ca a durat putin. Doar am crezut ca sint sau chiar am fost? Nu cred ca vreau sa stiu raspunsul!

Provocare : Exista diferenta intre a fi indragostit si a iubi? Poti sa iubesti fara sa fii indragostit sau sa fii indragostit fara sa iubesti?


22-05-2008 18:48:21
   
ypsy
Femeie

Nou venit

Inregistat: 01-03-2008
Mesaje: 141

moebius a scris:



Intrebare  ;) : Te afli singur(a) intr-o zona pustie, noaptea ... . In imediata apropiere aterizeaza o nava spatiala ; din ea ies niste fiinte ciudate care fac semne prin care te invita sa te apropii ...  :D:D:D .
Cum ai reactiona ? … 


Intrebare : fiintele sint de sex masculin sau feminin? :D

Ultima modificare facuta de ypsy (22-05-2008 18:50:26)


22-05-2008 18:49:46
   
ypsy
Femeie

Nou venit

Inregistat: 01-03-2008
Mesaje: 141

spuneti-mi Aly a scris:


Provocare: Dati un exemplu de prejudecata cu care va intalniti si va deranjeaza mai des!


" Esti femeie. E normal sa vrei sa devii mama! "


22-05-2008 18:57:27
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490

spuneti-mi Aly a scris:


evil a scris:

Misoginismul si prejudecatile sint lucruri complet opuse. cel putin in conceptia mea marginita :D


PROVOCARE: A se dovedi ca asa e! :D (Hint: Folositi metoda reducerii la absurd.)





Folosind metoda sugerata "scapam" de femei si problema misoginismului este rezolvata
si implicit cuvintul misoginism nu isi are locul in universul creat.
Al doilea termen imi rezerv dreptul sa revin asupra lui mai tirziu.


22-05-2008 19:03:57
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490

ypsy a scris:


moebius a scris:



Intrebare  ;) : Te afli singur(a) intr-o zona pustie, noaptea ... . In imediata apropiere aterizeaza o nava spatiala ; din ea ies niste fiinte ciudate care fac semne prin care te invita sa te apropii ...  :D:D:D .
Cum ai reactiona ? … 


Intrebare : fiintele sint de sex masculin sau feminin? :D



In cazul in care fiintele sint de sex feminin ma scotocesc repede dupa profilactice si cu pas hotarit inaintez. Daca sint de sex masculin aprind o tigara si astept sa se apropie domniile lor considerind ca din moment ce au batut atita drum sa ajunga aici 10-15 metri nu e cine stie ce mare scofala!


22-05-2008 19:08:22
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

ypsy a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


kamin a scris:

  Daca sti ca nu merita... mergi mai departe , doar din curiozitate?!! ADEVAR


Depinde. Unii merg mai departe in situatia asta si din curiozitate. Daca intrebarea ta se refera la utilitatea unei asemenea atitudini, ma tem ca nu merita sa mergi mai departe daca stii ca nu merita. :D Depinde totusi de legatura dintre ce iti doresti si moneda in care faci evaluarea.

PROVOCARE: Puteti da o reteta de evaluat daca cineva va merita dragostea? ...Fie ea si aproximativa.


PROVOCARE : Dar ne merita cineva dragostea?


:D Normal ca nimeni nu ne merita dragostea, la cit de grozavi ne credem fiecare!!! ;)


22-05-2008 21:10:59
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

ypsy a scris:


spuneti-mi Aly a scris:

Aa, adevar: Cand a fost ultima oara cand v-ati simtit indragostiti?


De simtit m-am simtit, problema e ca a durat putin. Doar am crezut ca sint sau chiar am fost? Nu cred ca vreau sa stiu raspunsul!

Provocare : Exista diferenta intre a fi indragostit si a iubi? Poti sa iubesti fara sa fii indragostit sau sa fii indragostit fara sa iubesti?


Asta nu-i provocare, scuze, cel mult lectie de gramatica !!! (capitolul sinonime) :D

Exemplu similar: "Poti sa mananci fara sa te hranesti?" ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (22-05-2008 21:31:02)


22-05-2008 21:12:05
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

ypsy a scris:


moebius a scris:



Intrebare  ;) : Te afli singur(a) intr-o zona pustie, noaptea ... . In imediata apropiere aterizeaza o nava spatiala ; din ea ies niste fiinte ciudate care fac semne prin care te invita sa te apropii ...  :D:D:D .
Cum ai reactiona ? … 


Intrebare : fiintele sint de sex masculin sau feminin? :D


In general, draga ypsy, fiintzele alea mici si verzi (ori gri mai ales :)) care ne viziteaza/manipuleaza sint asexuate (clone "inteligente", dar fara putze :D:D). Alea similare noua (unele pina la confuzie, traind chiar neobservate printre noi) au de obicei alte treburi si se arata rar "la interval" in aparentza lor "pe bune" (pe linga OZN-uri, Ferrari-uri etc). ;)

In fine, provocarea lui moebius fiind doar un joc al mintzii, raspunsul meu ar fi: nu doar ca n-as fugi, dar le-as si ruga sa ma ia dreakului odata de aici de pe Pamint!!! :D:D

Provocare (varianta extinsa a celei moebiusiene :D): In ce conditii ati fi de acord sa parasiti Terra... definitiv???" :rolleyes:

Ultima modificare facuta de Xtremul (22-05-2008 21:51:29)


22-05-2008 21:21:46
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
<<Provocare(din categoria "ma doare-n dos de ce zice lumea") cum recunosti un/o pseudo-inteligent(a) din postarile pe forum. ( )>>(citat evil)


Singura conditie de recunoastere, cumetre evil, e sa fii mai inteligent decit respectivul sfertodoct!!! :D

Provocare paralela: Sinteti de acord cu teoria ca exista o conjuratie a prostilor?" (si nu doar in politica...) :x

Ultima modificare facuta de Xtremul (22-05-2008 21:38:08)


22-05-2008 21:37:13
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
<<Ce inseamna straduinta pentru bunul mers la relatiei? Acceptarea compromisurilor?>> (citat Ypsy)


Nu stiu daca asta-i vreo provocare, dar un raspuns tot merita: DA, in general cam asta ar insemna (dupa mine), desi dupa altii mai bine-i sa faci pasi ;) (alta la rind... :D) decit s-o iei pe spinoasa carare a compromisurilor.
De ce? Simplu: din momentul ala, iubirea devine "pseudo" fie si din motivul ca-si pierde din conditia (si calitatea) ei prima: libertatea - normal, la modul ideal deloc unilateral, ci reciproc asumata.

Ultima modificare facuta de Xtremul (22-05-2008 21:52:22)


22-05-2008 21:49:33
   
?? aisa
Cont Sters

Inregistat: 28-06-2005
Mesaje: 4

moebius a scris:


evil a scris:


moebius a scris:




Pentru inceput : ... in postarea anteriora, din neatentie, dupa "rasplatita" am scris "ca" in loc de "cu". Nu cred sa conteze prea mult, dar daca tot am observat , perfectionistul din mine, ... nu ? :rolleyes::D ...

In privinta raspunsului primit, e clar ca faceam doar o gluma legata de "bey"-ul ala, iar virgula in discutie contrazicea prea evident sensul pe care doream sa il acord cuvantului ; ca urmare trebuia mazilita cumva. :D
Legat de intrebarea finala, "afirmativ" e un pic confuz cand se refera la o intrebare bazata pe o negatie. In orice caz, ca sa nu ne mai invartim "in jurul tufisului", referitor la intrebarea care pleca de la trancaneala "matematica" :rolleyes: ca posibil rezultat al unei deformatii profesionale, nu stiu ce sa zic, va las sa trageti concluziile singuri : ca formatie sunt de fapt economist, dar profilul absolvit a fost cibernetica economica :D, deci am facut si matematica destula ( ba chiar mult prea multa daca ar fi sa ma intrebati pe mine ;), totusi nu geometrie ). Si cred ca nu are rost sa va mai spun cat mi-a folosit toata matematica aia cat cand am inceput sa profesez :( , deci parerea personala ar fi ca nu prea ar fi vorba de o deformatie profesionala.






precum musca-n lapte am sa fac un copy-paste :D

"White people love rules. It explains why so they get upset when people cut in line, why they tip so religiously and why they become lawyers. But without a doubt, the rule system that white people love the most is grammar. It is in their blood not only to use perfect grammar but also to spend significant portions of time pointing out the errors of others.

When asking someone about their biggest annoyances in life, you might expect responses like “hunger,” “being poor,” or “getting shot.” If you ask a white person, the most common response will likely be “people who use ‘their’ when they mean ‘there.’ Maybe comma splices, I’m not sure but it’s definitely one of the two.”


HA!

PS. Fiind un popor cu un nivel de cultura ridicat nu am sa fac traducerea acestui text.
PS 2 In cazul in care se va dovediii-iii! necesar tot nu am sa o fac :D
PS 3  Postare de dragul Off-topicului!



Cartea lui Christian Lander ( din care a fost extras citatul ) e mai mult decat evident o zeflemea nu un studiu ; totusi , chiar in calitate de principala "victima" a "sagetii" ;) ( adica nu ca as fi eu cel mai alb :D, ma refer doar la faptul ca citarea < si nu citatul ;) > vizeaza o postare de-a mea :) ) , ar fi lipsit de fairplay sa nu recunosc faptul ca a fost ales mishto contextul in care s-a facut aceasta citare , sau, daca vreti a fost ales mishto citatul dat fiind contextul ;). Deci singura reactie fireasca e amuzamentul
:D:D:D

... Moamaaaa ce postare a rezultat in urma repetatelor citari :D ...

P.S. Nu vreau sa dau in nici un caz impresia ca am citit cartea. Doar intamplator  am dat in alt context peste o trimitere la ea si am parcurs din curiozitate numai cateva fragmente.


22-05-2008 23:11:05
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

<<Ce inseamna straduinta pentru bunul mers la relatiei? Acceptarea compromisurilor?>> (citat Ypsy)

Nu stiu daca asta-i vreo provocare, dar un raspuns tot merita: DA, in general cam asta ar insemna (dupa mine), desi dupa altii mai bine-i sa faci pasi ;) (alta la rind... :D) decit s-o iei pe spinoasa carare a compromisurilor.
De ce? Simplu: din momentul ala, iubirea devine "pseudo" fie si din motivul ca-si pierde din conditia (si calitatea) ei prima: libertatea - normal, la modul ideal deloc unilateral, ci reciproc asumata.


Aa, haideti sa clarificam putin lucrurile. Nu sunt convinsa deloc ca iubirea s-ar degrada prin pura acceptare a compromisurilor. Dimpotriva, in mod natural iubirea imi pare a incuraja compromisul: inchizi ochii (dragostea e oarba :) ) si in compensatie asculti mai mult, de exemplu. Sau invers. Oricum ai lua-o, intentia este de a-ti apara o iluzie draga, alegand pentru asta perspectiva cea mai favorabila.

Un compromis devine mai mult sau mai putin degradant abia din momentul in care el nu mai e liber asumat.

P.S. Nici asta seara n-am mai apucat sa scriu pe aici mare lucru. :(

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (22-05-2008 23:41:50)


22-05-2008 23:38:20
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

Xtremul a scris:


Provocare (varianta extinsa a celei moebiusiene :D): In ce conditii ati fi de acord sa parasiti Terra... definitiv???" :rolleyes:


Numai si numai daca ar fi indubitabil ca urmeaza foarte curand distrugerea planetei ... sau doomsday ;) ( ca tot am eu tendinta "paranoica" de a vedea tot felul de legaturi ) :D:D:D ... si apropo de topicul ala : "ne-ai sedus si ne-ai abandonat ?" ;):D ... "

Dar, pe langa intrebarea adresata Xtremului vine si una generala, la care raspunsul ar fi fain sa fie cel pe care l-ati gandit spontan ... , indiferent de varianta .
Adevar : Tocmai ati gasit 100.000 euro pe strada, intr-o banala "punga de nailon" ; banii nu sunt insotiti de absolut nimic altceva care sa faciliteze identificarea proprietarului ...  Ce faceti cu ei ? ...

Ultima modificare facuta de moebius (23-05-2008 01:09:11)


23-05-2008 01:00:34
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Aa, haideti sa clarificam putin lucrurile. Nu sunt convinsa deloc ca iubirea s-ar degrada prin pura acceptare a compromisurilor. Dimpotriva, in mod natural iubirea imi pare a incuraja compromisul: inchizi ochii (dragostea e oarba  ) si in compensatie asculti mai mult, de exemplu. Sau invers. Oricum ai lua-o, intentia este de a-ti apara o iluzie draga, alegand pentru asta perspectiva cea mai favorabila.

Un compromis devine mai mult sau mai putin degradant abia din momentul in care el nu mai e liber asumat.
P.S. Nici asta seara n-am mai apucat sa scriu pe aici mare lucru.
(citat Aly)



Un sofism-doua, acolo, tot ai scapat, ma chere... ;)

Sa nu uit: cel mai mult mi-a placut totusi postarea stimatei forumiste aisa...parol!!! ;) Cita logica, cita profunzime... :D:D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (23-05-2008 01:42:41)


23-05-2008 01:41:11
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

moebius a scris:


Xtremul a scris:


Provocare (varianta extinsa a celei moebiusiene :D): In ce conditii ati fi de acord sa parasiti Terra... definitiv???" :rolleyes:


Numai si numai daca ar fi indubitabil ca urmeaza foarte curand distrugerea planetei ... sau doomsday ;) ( ca tot am eu tendinta "paranoica" de a vedea tot felul de legaturi ) :D:D:D ... si apropo de topicul ala : "ne-ai sedus si ne-ai abandonat ?" ;):D ... "

Dar, pe langa intrebarea adresata Xtremului vine si una generala, la care raspunsul ar fi fain sa fie cel pe care l-ati gandit spontan ... , indiferent de varianta .
Adevar : Tocmai ati gasit 100.000 euro pe strada, intr-o banala "punga de nailon" ; banii nu sunt insotiti de absolut nimic altceva care sa faciliteze identificarea proprietarului ...  Ce faceti cu ei ? ...


Cea mai simpla intrebare, cumetre moebius: fiind probabil banii unui Berbecali (si unii prim-ministri, nu doar el, umblau cu punga de $$$ pe la shopping :x - aflat din sursa directa asta, intr-un sediu BMW) n-ar fi mare paguba sa-i preiei si, evident, sa-i cheltui cum vrea muskiu'tau, fara mustrari de constiinta ca i-ai fi luat chifla de la gura vreunui amarastean... :D:D.
Mult mai complicat ar fi insa raspunsul la intrebarea: "Ce faceti fara 100.000 de euroi??? :D:D (desi, evident, majoritatea dintre noi am face in cazul asta exact ce facem si-acum). ;)

P.S. Revin si cu "2012-doomsday", imediat cum procesez :D ultimele noutati... ca-s chiar multe! ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (23-05-2008 02:12:47)


23-05-2008 01:45:25
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

moebius a scris:


titmouse a scris:


moebius a scris:



Practic e vorba de un “sa’mna !” ;)  pentru recunoasterea deschisa atat a monogamiei ca fiind circumstantiala, cat si a pragmatismului functionand ca afrodiziac … si un “huooooo !” :x atat pentru conservarea unei relatii pe principiul ochelarilor de cal sau a “tehnicii” strutului ( cu o lasitate emotionala confortabil cazata la adapostul falsei virtuti ), cat si pentru aceeasi lasitate emotionala, de data asta referitoare la initierea unei relatii si justificata steril prin apriorice “noduri in papura” .
(... :D:D:D  "Traducere" efectuata pe principiul "nati-o franta ca ti-am dres-o" :D:D:D ... )


Multumesc. Sa mor io c-am priceput...din prima...ca pe tine te citesc de obicei de cate trei ori la rand...dupa care fie constat ca am priceput vag cate ceva , fie mi se face somn si ma duc sa ma culc , fie plec "la vanatoare de barbati tampiti" ...ca-i mai simplu


Sa inteleg ca sunt acuzat de pretiozitate ?


Nu Domnu' Moebius , la mine-i lipsa...ca io cand cujet ma doare fruncea


23-05-2008 09:30:04
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

Xtremul a scris:


moebius a scris:

  Tocmai ati gasit 100.000 euro pe strada, intr-o banala "punga de nailon" ; banii nu sunt insotiti de absolut nimic altceva care sa faciliteze identificarea proprietarului ...  Ce faceti cu ei ? ...


Cea mai simpla intrebare, cumetre moebius: fiind probabil banii unui Berbecali (si unii prim-ministri, nu doar el, umblau cu punga de $$$ pe la shopping :x - aflat din sursa directa asta, intr-un sediu BMW) n-ar fi mare paguba sa-i preiei si, evident, sa-i cheltui cum vrea muskiu'tau, fara mustrari de constiinta ca i-ai fi luat chifla de la gura vreunui amarastean... :D:D.
Mult mai complicat ar fi insa raspunsul la intrebarea: "Ce faceti fara 100.000 de euroi??? :D:D (desi, evident, majoritatea dintre noi am face in cazul asta exact ce facem si-acum). ;)



Pai eram doar curios daca zice cineva ca nu i-ar pastra, nu de alta, dar am in "arhiva" ;) un fapt real, petrecut in Bucuresti pe la sfarsitul lui 1990, cand o femeie simpla, parca femeie de servici specifica articolul din ziar (am mentionat acest aspect pentru a evidentia faptul ca nu era tocmai genul care se "scalda in bani" ), a gasit o borseta (continand 4500 de marci germane), pe care a predat-o politiei. Pe langa faptul ca pagubasul a ramas neidentificat ( cine stie ce-o mai fi fost in borseta de n-a avut ala curajul sa-si recupereze banii, desi s-au vehiculat niste zvonuri referitoare la niste poze continand pornografie infantila ), ... sotul respectivei, afland toata tarasenia, dupa ce s-a imbatat de necaz, a bumbacit-o zdravan cu o tzeava metalica de a ajuns biata femeie in spital, cu multiple fracturi. :(:(:(
Deci chestia cu "nici o fapta buna nu ramane nepedepsita" chiar functioneaza, asa ca mare atentie cu altruismul si onestitatea duse la extrem ;) ...

Ultima modificare facuta de moebius (23-05-2008 14:56:23)


23-05-2008 14:42:13
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

evil a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


evil a scris:

Misoginismul si prejudecatile sint lucruri complet opuse. cel putin in conceptia mea marginita :D


PROVOCARE: A se dovedi ca asa e! :D (Hint: Folositi metoda reducerii la absurd.)


Folosind metoda sugerata "scapam" de femei si problema misoginismului este rezolvata
si implicit cuvintul misoginism nu isi are locul in universul creat.
Al doilea termen imi rezerv dreptul sa revin asupra lui mai tirziu.



Ha! ...Vrei sa spui ca eliminand femeile s-ar chema ca ai ramas cu absurdul? :D Mnaah, io zic ca ar trebui rationat altfel. De exemplu, daca misoginismul si prejudecatile sunt opuse, iar Ilie reuseste sa fie misogin si sa aiba prejudecati in acelasi timp, atunci Ilie este inimaginabil ;). ...Chiar asa, nu vi-l imaginati deloc pe Ilie?!

PROVOCARE: Cum poti face lumina cu ajutorul apei?

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (23-05-2008 22:59:27)


23-05-2008 22:52:08
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Aa, haideti sa clarificam putin lucrurile. Nu sunt convinsa deloc ca iubirea s-ar degrada prin pura acceptare a compromisurilor. Dimpotriva, in mod natural iubirea imi pare a incuraja compromisul: inchizi ochii (dragostea e oarba  ) si in compensatie asculti mai mult, de exemplu. Sau invers. Oricum ai lua-o, intentia este de a-ti apara o iluzie draga, alegand pentru asta perspectiva cea mai favorabila.

Un compromis devine mai mult sau mai putin degradant abia din momentul in care el nu mai e liber asumat.
P.S. Nici asta seara n-am mai apucat sa scriu pe aici mare lucru.
(citat Aly)



Un sofism-doua, acolo, tot ai scapat, ma chere... ;)



Nu, zau! ...Unde? :D

PROVOCARE: Dati exemple de sofisme auzite in ultimele 5 (cinci) luni! :)


23-05-2008 23:02:46
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

kamin a scris:


Xtremul a scris:

(..) V-ati putea indragosti de un/o bolnav/a de SIDA? Dar de cancer/leucemie/buba neagra :D in faza finala?? (stiind, evident, in prealabil de chestia asta). [/b] :rolleyes: (fiindca stiind dupa... ar fi cam nashpa momentul ;))


(...) provocare: cum ar fi comportamentul vostru fata de un \o iubit\iubita care trece printr-o astfel de experienta


Hmm, exagerat de natural, probabil.

Adevar: Ce credeti, iubirea e ceva natural sau un miracol?


23-05-2008 23:15:54
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
1. Lumina din apa = electroliza + ars H2-ul, probabil (preferabil decit ars gazul degeaba :D)

2. Sofisme - cam putine-n ultima vreme, serios; ar fi si culmea sa mai preocupe pe cineva chestiile astea (apropo, ce-i alea sofisme? :D). Am auzit ca-s reduceri la Avon si la ceva masinutze lucioase in leasing - nu pierdeti ocazia, ca altfel nu reusim sa blocam Bucurestiul de tot !!! :D:D

3. Iubirea e un miracol... natural !! :D In ciuda aparentzelor, Universul doar datorita ei, iubirii, inca mai functioneaza. Probabil... :rolleyes:

Ultima modificare facuta de Xtremul (23-05-2008 23:25:23)


23-05-2008 23:17:25
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

moebius a scris:

Intrebare  ;) : Te afli singur(a) intr-o zona pustie, noaptea ... . In imediata apropiere aterizeaza o nava spatiala ; din ea ies niste fiinte ciudate care fac semne prin care te invita sa te apropii ...  :D:D:D .
Cum ai reactiona ? … 


Le-as face si eu, a randul meu, semne sa se apropie si sa ma urmeze. Apoi, i-as plimba. ...Plimbarea neavand neaparat un obiectiv anume. :D

ADEVAR: Cine credeti ca ar ceda mai intai, eu sau extraterestrii? :D


23-05-2008 23:19:54
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

spuneti-mi Aly a scris:


moebius a scris:

Intrebare  ;) : Te afli singur(a) intr-o zona pustie, noaptea ... . In imediata apropiere aterizeaza o nava spatiala ; din ea ies niste fiinte ciudate care fac semne prin care te invita sa te apropii ...  :D:D:D .
Cum ai reactiona ? … 


Le-as face si eu, a randul meu, semne sa se apropie si sa ma urmeze. Apoi, i-as plimba. ...Plimbarea neavand neaparat un obiectiv anume. :D

ADEVAR: Cine credeti ca ar ceda mai intai, eu sau extraterestrii? :D


...Nervos?! Sigur ca EI !!! ;)


23-05-2008 23:22:53
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Lumina din apa = electroliza + ars H2-ul, probabil (preferabil decit ars gazul degeaba :D)


Mmm, mi se pare complicat. ...Nu crezi ca mai simpla ar fi incercarea de a spala geamurile? :D

ADEVAR: Serios, de data asta, care este calitatea pe care o apreciati cel mai mult la o femeie?


23-05-2008 23:23:37
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

spuneti-mi Aly a scris:


Xtremul a scris:

Lumina din apa = electroliza + ars H2-ul, probabil (preferabil decit ars gazul degeaba :D)


Mmm, mi se pare complicat. ...Nu crezi ca mai simpla ar fi incercarea de a spala geamurile? :D

ADEVAR: Serios, de data asta, care este calitatea pe care o apreciati cel mai mult la o femeie?


A aparut deja de-o luna (in California, normal) prima Honda de serie cu pila de combustibil - deloc complicat, asadar... :) (mor araboii de ciuda deja) :D
Pacat ca-i cam tirziu... 2012 e la un coltz... ;)

Raspuns la ADEVAR: cea mai importanta calitate la o femeie: sa nu aiba exclusiv defecte !! :D:D (caz mai frecvent decit se crede ;))........

Ultima modificare facuta de Xtremul (23-05-2008 23:32:46)


23-05-2008 23:30:35
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


moebius a scris:

Intrebare  ;) : Te afli singur(a) intr-o zona pustie, noaptea ... . In imediata apropiere aterizeaza o nava spatiala ; din ea ies niste fiinte ciudate care fac semne prin care te invita sa te apropii ...  :D:D:D .
Cum ai reactiona ? … 


Le-as face si eu, a randul meu, semne sa se apropie si sa ma urmeze. Apoi, i-as plimba. ...Plimbarea neavand neaparat un obiectiv anume. :D

ADEVAR: Cine credeti ca ar ceda mai intai, eu sau extraterestrii? :D


...Nervos?! Sigur ca EI !!! ;)


Cea sau cei care ar fi cedat deja, cred eu. ;)


23-05-2008 23:33:11
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

spuneti-mi Aly a scris:


Xtremul a scris:


spuneti-mi Aly a scris:



Le-as face si eu, a randul meu, semne sa se apropie si sa ma urmeze. Apoi, i-as plimba. ...Plimbarea neavand neaparat un obiectiv anume. :D

ADEVAR: Cine credeti ca ar ceda mai intai, eu sau extraterestrii? :D


...Nervos?! Sigur ca EI !!! ;)


Cea sau cei care ar fi cedat deja, cred eu. ;)


Cam criptic, zau.:D

Provocheishan: Cu cine (si eventual.... cum anume ;)) ati dori sa va petreceti ultima noapte pe Pamint? - dupa unele teorii, cea de 20/21 decembrie 2012. ;) Sau 13 ??? Ce mai conteza...

P.S. Sa n-aud ca... cu ilie_20007 !! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (23-05-2008 23:38:14)


23-05-2008 23:36:58
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

A aparut deja de-o luna (in California, normal) prima Honda de serie cu pila de combustibil - deloc complicat, asadar... :) (mor araboii de ciuda deja) :D


Da, am auzit si eu. ...Se pare ca la ora actuala e cam scumpa si cam inceata la alimentare cu "combustibil" -- 4-6 ore ar dura operatiunea, ceea ce ar ridica problema parcarilor probabil decisiv. :D


24-05-2008 04:03:31
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:


Provocheishan: Cu cine (si eventual.... cum anume ;)) ati dori sa va petreceti ultima noapte pe Pamint? - dupa unele teorii, cea de 20/21 decembrie 2012. ;) Sau 13 ??? Ce mai conteza...


Aa, depinde. Daca n-as sti dinainte ca urmeaza sa fie ultima noapte, cand as afla cred ca mi-as dori sa fi petrecut-o cu iubitul meu. Daca as sti, as prefera sa o petrec filosofand, intr-un cerc restrans de prieteni apropiati.

Adevar: Presupunand ca banii n-ar constitui o problema, ce masina ati prefera sa va cumparati in momentul asta?


24-05-2008 04:08:59
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

spuneti-mi Aly a scris:


Adevar: Presupunand ca banii n-ar constitui o problema, ce masina ati prefera sa va cumparati in momentul asta?

Nedrept de simpla - in ce ma priveste - intrebarea, cu o arie restransa de optiuni, in ciuda aspectului oniric indus de acel "presupunand".
Lincoln Navigator.
... si chiar n-as putea fi banuit de fitze, cata vreme folosesc masina in oras doar din an in paste !

Desi prea putini o recunosc, e in firea omului sa-si judece semenul si o face sub toate aspectele : fizic, social, material, moral, etc. Care-s criteriile dupa care diferentiati un tip - o tipa - de succes, de un ratat(a) ?


24-05-2008 07:53:22
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

P. Pan 63 a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


Adevar: Presupunand ca banii n-ar constitui o problema, ce masina ati prefera sa va cumparati in momentul asta?

Nedrept de simpla - in ce ma priveste - intrebarea, cu o arie restransa de optiuni, in ciuda aspectului oniric indus de acel "presupunand".
Lincoln Navigator.
... si chiar n-as putea fi banuit de fitze, cata vreme folosesc masina in oras doar din an in paste !

Desi prea putini o recunosc, e in firea omului sa-si judece semenul si o face sub toate aspectele : fizic, social, material, moral, etc. Care-s criteriile dupa care diferentiati un tip - o tipa - de succes, de un ratat(a) ?


...Ooh, yes, o masina serioasa! :)

Cred ca sunt mai multe criterii - un adevarat complex -, dar mi-ar fi destul de greu sa stau acum sa identific aceste criterii. ...Voi mentiona, asadar, doar unul, dar covarsitor de important, din punctul meu de vedere: lipsa fitzelor! Intr-un fel sau altul, ratatii sunt intotdeauna fitzosi, mi se pare mie.

Bine ai revenit!

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (24-05-2008 22:36:43)


24-05-2008 22:36:17
   
ypsy
Femeie

Nou venit

Inregistat: 01-03-2008
Mesaje: 141
Ma uitam la stiri, la marsurile pro si contra homosexuali si ma gindeam sa va intreb : Ce v-ar face sa iesiti in strada, sa marsaluiti ?

25-05-2008 21:39:48
   
Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 10    
Mergeti la