Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Arta de a trai    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
DESPRE FRICA...

orice om sufera sub o forma sau alta ,intr-un moment sau altul de frica!....saracia,critica,boala,dragostea pierduta,batranetea,moartea ..stari de spirit care pot fi controlate si directionate .Frica paralizeaza ratiunea,distruge imaginatia ,increderea in sine ,subestimeaza entuziasmul,descurajeaza initiativa,conduce la un scop nesigur,incurajeaza amanarea,face imposibil orice control de sine ..nu se mai gandeste corect,puterea de concentrare scade,nimiceste puterea de vointa,distruge ambitia,pune zid memoriei ,cheama esecul,ucide dragostea si emotiile rafinate ale inimii,descurajeaza prietenia si provoaca dezastrul sub sute de forme ,conduce la insomnii,depresii,nefericire si nenorocire -normal ar fi trebuit ca ,frica sa ne stimuleze noi simturi de autoaparare insa de cele mai multe ori ne inhiba centrii nervosi....un prim leac este increderea in noi ...in fiece fila a BIBLIEI ..sta scris NU TE TEME!....nimic nu-l face pe om sa sufere si nu-l umileste mai mult decat saracia si boala ......ce e de facut?...sa nu mai fim indiferenti,nehotarati,sa nu mai stam intre da si nu ,la indoiala ,sa nu ne mai ingrijoram (sa cautam solutii),sa nu mai amanam....timpul fuge ...cunosc persoane care si-au cumparat imbracaminte special pentru a merge la teatru ....au imbatrtanit si lucrurile nu au fost imbracate niciodata ....au tot amanat clipa!....succes!


29-05-2008 10:29:42
   
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
CUGETĂRI CELEBRE DESPRE VIAŢĂ ŞI MOARTE

Trăită, viaţa fuge, descrie zig-zaguri şi curbe, de care insul nu e Ă®ntotdeauna informat şi riguros răspunzător.
Lucrurile vieţii sunt sfinte. Viaţa e zidită, pardosită şi Ă®nvelită cu frumuseţi.
Moartea, oricum ai privi-o, e o tăgadă, o injurie a inteligenţei, nobila mireasmă a pământului gânditor.
TUDOR ARGHEZI

Viaţa trebuie măsurată după gândire şi acţiune, iar nu după timp.
Fiecare zi este o existenţă Ă®n miniatură.
J. L. AVEBURY

Nu poţi uita că timpul trece decât Ă®ntrebuinţându-l.
CH. BAUDELAIRE

Urăşti viaţa? Nu cred. Viaţa e ca o femeie pe care o iubeşti şi care te Ă®nşeală. Toată ura ce ţi-o Ă®ndrepţi Ă®mpotriva ei e Ă®n fond tot dragoste. Oare ai urĂ® pe femeia care te-a Ă®nşelat dacă n-ai mai iubi-o Ă®ncă?
Numai orbit de patimile ei poţi vedea ce-i viaţa...
Să nu crezi că eşti fără entuziasm şi nu munceşti, fiindcă ai descoperit că viaţa n-are nici un rost: mai curând invers: ai ajuns la sărmana Ă®nţelepciune că viaţa n-are nici un Ă®nţeles, fiindcă eşti slab şi fără avânt.
Ţinem la viaţă ca la o femeie iubită: pe zi ce trece, Ă®i descoperim tot mai multe scăderi şi totuşi nu ne putem despărţi de ea...
După ce descoperim că viaţa n-are nici un Ă®nţeles, nu ne rămâne altceva de făcut decât...să-i dăm un Ă®nţeles.
ĂŽnainte de a mă naşte am fost o vecinicie Ă®ntreagă „nimic”. De ce mă tem acum de aceeaşi „neexistenţă” cu care am avut o vecinicie timp să mă obişnuiesc şi-n care am fost deja? Nu Ă®nţeleg.
Faptul că toate vieţile de pe pământ se sfârşesc cu moartea nu dovedeşte că moartea e ţinta vieţii.
LUCIAN BLAGA

Ceea ce pare dezordine Ă®n mine este zburdălnicie. Ceea ce pare scandal este avânt, ceea ce pare agitaţie, este de fapt viaţă.
Friecare individ moare după imaginea pe care şi-o face despre acest eveniment.
Numai omul care cunoaşte preţul Ă®nalt al vieţii se mai ţine pe picioare Ă®n condiţiile Ă®n care un animal sucombă.
GEORGE CĂLINESCU

Scopul oricărei vieţi: bucuria de a trăi. Adevărata bucurie constă Ă®n a şti.
Sensul vieţii nu stă decât Ă®n luptă.
Să trăim din plin: soarele nu răsare de două ori pe zi şi viaţa nu ne este hărăzită decât o singură dată.
A. P. CEHOV

Bucură-te de viaţă fără să o compari cu cea a aproapelui.
A. CONDORCET

Iar de n-are scop viaţa,
Fă să aibă clipa scop.
GEORGE COŞBUC

Sinuciderea nu este un eroism:este o laşitate. Eroii adevăraţi Ă®ndură viaţa aşa cum e. Ei se revoltă, ei plâng, ei luptă pentru a o Ă®mbunătăţi, dar nu dezertează.
TRAIAN DEMETRESCU

Nu cred Ă®n viaţa de apoi şi nici n-o tăgăduiesc: mă bucur pe cât pot de cea care ne-a fost dăruită dinainte, ca parte din moştenire.

Trei sferturi din viaţă ni le petrecem voind, dar nesăvârşind, fără să vrem.

Nemurirea sau speranţa de a trăi Ă®n memoria oamenilor e singurul lucru care ne consolează de scurtimea vieţii. Moartea nu-i cumplită decât pentru cel care vede totul stingându-se o dată cu viaţa lui, dar nu şi pentru cel a cărui glorie nu poate muri...popsteritatea e cea care dă preţul cuvenit adevăratului merit...A muri, e soarta tuturor oamenilor; a muri cu glorie, e privilegiul omului virtuos, iar răsplata lui cea mai plăcută e să se bizuie pe recunoştinţa posterităţii.

Nemurirea poate fi Ă®nţeleasă ca un fel de viaţă pe care o dobândim Ă®n memoria oamenilor; acest sentiment care ne Ă®mpinge câteodată la acţiunile cele mai mari este semnul cel mai sigur al preţului pe care Ă®l punem pe stima semenilor noştri. Suntem puternic legaţi de consideraţia oamenilor cu care trăim; fără să vrem, vanitatea noastră scoate din neant pe cei ce nu există Ă®ncă şi noi auzim mai mult sau mai puţin bine judecata pe care o fac asupra noastră şi ne temem de ea mai mult sau mai puţin.
D. DIDEROT

Plângând tu ai venit pe-acest pământ;
Amici ce te-aşteptau, te salutau zâmbind;
Dar să trăieşti astfel Ă®ncât când te vei stinge
Să părăseşti zâmbind amicii ce te-or plânge.

Vezi pe-un rege ce-mpânzeşte globu-n planuri pe un veac,
Când la ziua cea de mâine abia cuget-un sărac...
Deşi trepte osebite le-au ieşit din urna sorţii
Deopotrivă-i stăpâneşte raza ta şi geniul morţii;
La acelaşi şir de patimi deopotrivă fiind robi,
Fie slabi, fie puternici, fie genii ori neghiobi!
MIHAI EMINESCU

E o mângâiere de a muri cu nume bun.
ESCHIL

Interesează-te de viaţă. Acest spectacol este destul de mare pentru a umple toate sufletele. Dar trebuie muncă şi forţă.
G. FLAUBERT

Ca viaţa să fie plină şi măreaţă, e necesar s-amestecăm Ă®n ea trecut şi viitor. Opera noastră de poezie şi artă suntem datori s-o săvârşim Ă®n cinstea morţilor şi Ă®n acelaşi timp gândind la cei ce se vor naşte. Ne Ă®mpărtăşim astfel din tot ce a fost, ce este şi ce va fi.
A. FRANCE

Oamenii nu suportă ideea sfârşitului lor şi de aceea Ă®ncearcă să se amăgească cu iluzii deşarte.
J. GALSWORTHY

Viaţa e atât de frumoasă, că e indiferent cui o datorăm.

ĂŽşi merită viaţa, libertatea, acela num,ai ce zilnic şi le cucereşte neĂ®ncetat.

Este o dorinţă pioasă a părinţilor ca să vadă realizat Ă®n fiii lor ceea ce Ă®nşilor le-a lipsit, ca şi cum ar trăi a doua oară, şi experienţele primei vieţi le-ar folosi abia acum.
J. W. GHOETE

Ceea ce ne poate Ă®ntrista este faptul că forma cea mai bogată, viaţa cea mai frumoasă au Ă®n istorie un apus al lor, ca aici rătăcim Ă®ntre ruinele a ce a fost mai excelent – ĂŽnsă din moarte Ă®nvie o voinţă nouă.
HEGEL

E o nenorocire pentru om să lase pe urma lui o pată de Ă®ntuneric care-i seamănă.
VICTOR HUGO

Nu te certa cu viaţa. Nu fii o fiinţă abstractă.
GARABET IBRĂILEANU

Să stii, şi a trăi e o artă!
H. IBSEN

Pierzi Ă®n viaţă ani şi la moarte cerşeşti o clipă.
NICOLAE IORGA

Cei a căror viaţă are mai mare preţ se tem cel mai puţin de moarte.
IMMANUEL KANT

Soarele şi moartea nu pot fi privite drept Ă®n faţă.
FR. DE LA ROCHEFOUCAULD

Cine nu preţuieşte viaţa n-o merită.
LEONARDO DA VINCI

Fiecare om, fie nobil, fie mărunt, trebuie să plătească partea lui de necazuri omeneşti.

Numai Ă®n ce priveşte timpul, zgârcenia e lăudată.
THOMAS MANN

Nu crede că vei trăi o veşnicie. Cât trăieşti, sileşte-te să ajungi om de bine.
MARCUS AURELIUS

Nimic nu-i mai preţios decât viaţa, care-i necrezut de scurtă.
R. MARTIN DU GARD

Toţi suntem egali Ă®n faţa morţii.
Viaţa nu-i niciodată chiar atât de bună, dar nici atât de rea pe cât pare.
GUY DE MAUPASSANT

Vreau ca moartea să mă surprindă Ă®n toiul muncii mele.

Nu mă Ă®ngrozeşte moartea, ci felul de a muri.
OVIDIUS

Viaţa este o consumaţie – unii consumă, alţii se consumă.
THEODOR PALLADY

Potrivnic morţii, nimeni să lupte nu-i Ă®n stare.
FR. PETRARCA

Obişnuieşte-te cu gândul că moartea este destinul obştesc şi fatal al oamenilor.
PITAGORA

Naşterea, iubirea şi moartea alcătuiesc enigmele cele mai legate de viaţa omenească.
LIVIU REBREANU

Să nu uiţi niciodată: viaţa este un lucru sublim.
R. M. RILKE

Orice om are dreptul să-şi rişte viaţa pentru a şi-o păstra.
J. J. ROUSSEAU

Trebuie să pleci din viaţă ca de la ospăţ, mulţumind gazdei şi pregătindu-te de ducă.
VOLTAIRE

Moartea niciodată nu alege.
P. VERLAINE


09-06-2008 12:56:32
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Niciodata nu trebuie sa te lasi invins de disperare.Nu e nici o tragedie daca uneori cazi.Toti cadem.Puterea unui om consta in forta interioara care ii da imboldul de a se ridica si de a privi inainte.Curajul nu inseamna absenta fricii ci a merge inainte in ciuda spaimei in fata necunoscutului,luptand cu tine si cu demonii tai interiori.Zambeste!Viata e un miracol....invinge....=)

19-06-2008 18:12:46
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la