Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Despre fericire...    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7
?? zxcvbn
Cont Sters

Inregistat: 25-06-2009
Mesaje: 30

hotbrain a scris:

Dragilor, tot citesc si ma minunez cum despicati firul in patru.Foarte frumos ce spuneti voi aici ( desi uneori cam greu de urmarit, cu atatea triluri si floricele =D ). Nimeni nu poate afirma ceva cu certitudine despre fericire, dar..eu cred ca viata e presarata cu mii de momente fericite, unele efemere, altele mai durabile,  trebuie doar sa stim sa ne bucuram de ele. Pana la urma, viata e minunata, cu toate durerile mari si profunde, cu toate momentele scurte de fericire. Stiu ca nu exista o lectie de fericire pe care sa o urmez, ce ma face pe mine fericita nu inseamna nimic pt. alta persoana, incerc doar sa amplific la maxim momentele mele de fericire. O zi frumoasa sa aveti si sa fiti fericiti ! :):).



Viata nu e minunata, e un renghi !

Ultima modificare facuta de zxcvbn (01-07-2009 09:37:31)


27-06-2009 16:19:08
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323

zxcvbn a scris:


hotbrain a scris:

Dragilor, tot citesc si ma minunez cum despicati firul in patru.Foarte frumos ce spuneti voi aici ( desi uneori cam greu de urmarit, cu atatea triluri si floricele =D ). Nimeni nu poate afirma ceva cu certitudine despre fericire, dar..eu cred ca viata e presarata cu mii de momente fericite, unele efemere, altele mai durabile,  trebuie doar sa stim sa ne bucuram de ele. Pana la urma, viata e minunata, cu toate durerile mari si profunde, cu toate momentele scurte de fericire. Stiu ca nu exista o lectie de fericire pe care sa o urmez, ce ma face pe mine fericita nu inseamna nimic pt. alta persoana, incerc doar sa amplific la maxim momentele mele de fericire. O zi frumoasa sa aveti si sa fiti fericiti ! :):).



Hai sa iti spun si parerea mea, fara triluri. Viata nu e minunata, si nici pe departe fermecatoare, mai ales din cauza durerilor mari, insa acele dureri cum le numesti tu, te pot ajuta sa apreciezi la adevarata valoare binele din viata ta, sau macar aspiratia binelui.
Fericirea? Parerea mea este ca depinde in totalitate de nevoi! si o sa razi, insa am si argumente. Mie imi e de ajuns sa ma tina in brate si sunt fericita, sa il simt langa mine si pot lupta cu intreaga lume, sa ma sarute pe tampla si il ador neconditionat, pe el pe cel care ma face sa suspin si sa tresar la zambetui sagalnic(nah ca m-am dat de gol ca sunt si sensibiloasa). Insa pe alta tipa, asta nu ar face-o nici macar sa tresare, poate ar oripila-o, pentru ca ea si-ar dori o blana de vulpe(desi e sireata, nu ea ci vulpea) si daca ar lua-o in brate ea ar gasi doar un motiv imbecil sa se sustraga (ma doare capu`, de ex)
Cred ca fericirea tine de ceea ce avem noi nevoie, de ceea ce ne dorim, de acel lucru pentru care ardem. Unora le plac florile, altora le plac masinile, mie daca imi vine dulcegarii nu reuseste decat sa ma enerveze.
Fericirea tine de starea de spirit si mai ales de necesitate (dar nu procesul ala de evacuare a unor resturi ale digestiei hihi), tine de ceea ce te implineste pe tine, cineva spune atat de bine "pe mine-ma" :rolleyes:
offf sunt obosita, ma bag la nani!

oare cum faci tu de amplifici la maxim momentele de fericire? mai bine nu stiu ! mai bine nu intreb. Fa sa iti fie tie bine!

Sa aveti o seara cel putin extravaganta cu senin in suflet !

Nu cred ca e vorba de necesitate (aici vorbesc doar despre mine, nu generalizez ) ci mai ales de echilibrul sufletesc, de modul placut sau neplacut in care percep anumite situatii, imprejurari, persoane. Asta-i doar parerea mea proprie si personala ;), nu exista o reteta a fericirii si nici nu poti sa spui cuiva cum sa atinga fericirea.


27-06-2009 17:34:48
   
fedra
Femeie

Nou venit

Inregistat: 05-07-2009
Mesaje: 135
te iubesc,suflet cald

05-07-2009 22:39:17
   
fedra
Femeie

Nou venit

Inregistat: 05-07-2009
Mesaje: 135

tasha 1951 a scris:

Orice om isi caută Ă®n mod instinctiv fericirea şi se fereşte pe cĂ®t Ă®i poate de reversul ei, suferinţa.Dar prin căutarea fericirii, declanşăm mecanismele producerii suferinţei viitoare. Si atunci ce este fericirea ? Raspuns: Fericirea este chemarea de a cauta mereu... mentalitatea de invingator!
Morala: Modul in care un om isi modeleaza destinul abordandu-l intr-o maniera de invingator, poate fi mult mai important decat insusi destinul sortit sa-i fie mioritic.

frumos scris de o frumoasa doamna


06-07-2009 18:55:02
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

fedra a scris:


tasha 1951 a scris:

Orice om isi caută Ă®n mod instinctiv fericirea şi se fereşte pe cĂ®t Ă®i poate de reversul ei, suferinţa.Dar prin căutarea fericirii, declanşăm mecanismele producerii suferinţei viitoare. Si atunci ce este fericirea ? Raspuns: Fericirea este chemarea de a cauta mereu... mentalitatea de invingator!
Morala: Modul in care un om isi modeleaza destinul abordandu-l intr-o maniera de invingator, poate fi mult mai important decat insusi destinul sortit sa-i fie mioritic.

frumos scris de o frumoasa doamna

Adevarat, cu doua "mici" ;) obiectii:

1. Definitia asta a fericirii (incluzind truismul - fals de altfel, fiindca deloc universal - cu "mentalitatea de invingator" :rolleyes:) e nu doar limitativa, ci chiar obtuza. :D:D (dupa JE, hihihi)

2. Ar fi deci "frumos scris de o frumoasa doamna" daca:
a. ar fi frumos :D daca n-ar fi fals (sint oameni Xtrem de fericiti si fara sa fi invins  nik-nik sau pe nimeni :D).
b. si daca... chiar ar fi scris de Tasha :D (e clar un copy/paste de pe cimpiile netului).

3. In final, ramine valabila (serios acum) doar asertziunea ca Tasha-i o frumoasa doamna. :) - asta, DA, e adevarat.

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-07-2009 16:54:50)


06-07-2009 19:57:02
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Ceea ce eu numesc fericire, altul poate numi prostie, sau suferinţă.
Poţi fi fericit savurând o ceaşcă de ceai. :)


06-07-2009 21:38:45
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Corect, dar iarasi revenim la teoria relativitatii... generalizate :D de pe celalalt topic "cabalistic", cumetre Lake !
Natural ca UNII sint fericiti la "stimuli" egali cu zero pentru altii
(ex.: Bill Gates, cu celebra - si cinica - lui butada: "Cind eram mic, credeam ca banii cacalau or sa ma faca fericit. AM AVUT DREPTATE" :D:D - evident ca parintele Cleopa, sa zicem, nu "percuta" la stimulul asta... ;))

Anumite chestii insa nu mai sint totusi deloc... relative. :) (cum ar fi copy/paste-ul evident macar din aparitia caracterelor aberante la citare :D) - si implicit absurdul afirmatiei "frumos SCRIS" :rolleyes: (de catre x,y,z - nu conteaza asta oricum).

Ultima modificare facuta de Xtremul (06-07-2009 22:14:34)


06-07-2009 21:58:17
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

Xtremul a scris:

Corect, dar iarasi revenim la teoria relativitatii... generalizate :D de pe celalalt topic "cabalistic", cumetre Lake !


Ce să-i fac! Eu, în general, sunt un eu relativ! :):):):):)


07-07-2009 16:24:02
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Lake a scris:


Xtremul a scris:

Corect, dar iarasi revenim la teoria relativitatii... generalizate :D de pe celalalt topic "cabalistic", cumetre Lake !


Ce să-i fac! Eu, în general, sunt un eu relativ! :):):):):)

Da-da, toti cei care-am experimentat macar o data pilda simplista a lui Einstein (aia cu relativitatea duratei timpului petrecut c-o tipa traznet sau cu minutza pe o plita incinsa :D:D) stim asta !!!


07-07-2009 16:57:16
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Varianta asta nu o ştiam. :)
Eu ştiam că durata unui minut depinde de care parte a uşii de la WC te găseşti.


07-07-2009 18:42:37
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Lake a scris:

Varianta asta nu o ştiam. :)
Eu ştiam că durata unui minut depinde de care parte a uşii de la WC te găseşti.


Cu cit aflu mai multe, cu-atita realizez si eu cite nu stiu de fapt, draga Lake!
Uite, habar n-aveam nici io pina de curind ca (numeroasele) amante ale lui Einstein aveau o singura obligatie... cind il vizitau chiar la domiciliul conjugal: :rolleyes: sa-i aduca o cutie cu bomboane nevesti-sii !!! :D:D (serios, e documentata chestia :)).

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-07-2009 19:05:12)


07-07-2009 19:04:02
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Interesant, nu stiam nici eu asta! :):):)
Dar probabil că nevasta ştia ea ce ştia! Când să sosească amanta, hop! îi dădea iubitului soţ o problemă de rezolvat! Şi Einstein, ca toţi băieţii de geniu, se pierdea în rezolvarea ei, iar biata amantă avea parte de un orgasm intelectual de o durea capul! :D:D:D


07-07-2009 19:07:10
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
:D:D Hehehe... haioasa varianta, da' mosh Albert se pare ca n-a terminat multe teorii de mult incepute (de ex. unificarea campurilor, initziata de Maxwell si nelamurita nici pina in zilele noastre - oficial vorbind, fiindca se aplica deja practic in numeroase domenii - dar niciunul "civil" ;)), taman fiindca nu prididea sa le termine pe... amante! :D

Einstein avea, ce-i drept, un casalau enorm si-n plus se pare ca... tocmai nevasta-sa se pierdea in rezolvarea teoriilor LUI, orgasmizand devastator :D:D (intelectual, nah, da' si gastronomic cumva cu bomboanele), in timp ce el studia cu totul alte BLACK HOLES !!! :D:D hihihi

P.S. Ete ca fuseram ambii amindoi ontopic de fapt cu aiureala asta aparenta! ;) (fiecare cu fericirea lui, nu?! :rolleyes:)

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-07-2009 19:23:15)


07-07-2009 19:16:21
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Da, se poate spune şi aşa. :):):)
Am întâlnit şi eu materiale care susţineau că munca ştiinţifică era mai mult rodul soţiei, decât al lui. Dar, ştii cum e, speculaţii, ipoteze, bârfe s-au lansat, se lansează şi se vor mai lansa; dincolo de ele, istoria fizicii consemnează numele Albert Einstein. ;)
Pe de altă parte, în spatele multora care au "sclipiri de geniu" stau alţii care fac "munca de jos", partea de rutină, fundamentul pe care să se înalţe acel diamant intelectual. Sau, cum e în lumea afacerilor, unul cu sapa, celălalt cu mapa. Muncitorul produce, iar vânzătorul ia caimacul. :)

Legat de marea teorie unificatoare pe care se străduiesc oamenii de ştiinţă să o ţeasă de zeci de ani, îţi recomand (dacă nu ai citit deja), cartea lui BRIAN GREENE - "Universul elegant. Supercorzi, dimensiuni ascunse şi căutarea teorie ultime", apărută la Humanitas în 2008. Este destul de completă (pe cât era de completă fizica în 2003), explicită şi imparţială. În plus, e scrisă într-un stil atractiv (deşi nu o recomand celor care nu sunt interesaţi de fizică). :)


07-07-2009 19:32:23
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Lake a scris:

Ceea ce eu numesc fericire, altul poate numi prostie, sau suferinţă.
Poţi fi fericit savurând o ceaşcă de ceai. :)

da...mai ales cea de dimineata e o adevarat placere!nici nu stiu ce m-as face fara ea!on topic  ea imi dar o stare de fericire...ma inalta pina la tavan uneori...=)


29-07-2009 21:39:13
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Nu te supăra că te întreb... sigur era numai ceai în ceaşca aceea, dragă Tasha? :D

Ultima modificare facuta de Lake (29-07-2009 23:13:52)


29-07-2009 23:12:51
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Lake a scris:

Nu te supăra că te întreb... sigur era numai ceai în ceaşca aceea, dragă Tasha? :D

Deehhh!!!poate si ceva iluzii pe acolo...dar fara ele nu ar fi bine...;)
=D=D


30-07-2009 21:53:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Xtremul a scris
Tasha-i o frumoasa doamna

...mda...cand dau palinca de Oas pentru compliment?;)


30-07-2009 21:56:55
   
Pagini: 1 ... 4 5 6 7    
Mergeti la