Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / A iubii pe cine nu merita    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 30 31 32 33

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

breathless a scris:

Se pare ca nu mai avem loc pe acest site.

Tu esti mai multi, breathless?
Uite ce-i, neicushorule: nu ne trage pe noi de maneca, pen'  ca n-am avut gentiletea sa va facem reprosuri in privat, cata vreme tot schimbul vostru de replici isi avea locul acolo.
Daca nu toti, majoritatea ne rupem in figuri spirituale prin zona, macar cat sa fim bagati in seama, insa de aici si pana la a sufoca spatiul e cale lunga. Pe de alta parte s-ar zice ca lamentatia cu iz de fata mare, fututa si abandonata-n coltz la Matache Macelaru', nu prinde-n peisaj.
C-ai inteles ceva ori nu, tine doar de tine si pe viitor poti interpreta aceiasi gama, nimeni nu te poate impiedica s-o faci, nici macar hoardele de emoticoni suparati sau care-si dau ochii peste cap de uimire.


12-08-2009 21:32:43
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

seherezade a scris:



Te rugam, nu pleca, ai ceva de spus, chiar daca nu ai experienta dansilor in ale forumului, invatam din mers, si ei au fost odata incepatori :rolleyes:

Asta-mi aduce aminte de ce am citit candva pe luneta unei masini "scoala":

"NU TE ENERVA, SI TU AI FOST CA MINE!"

Cand un taximetrist l-a depasit, s-a-ntors spre dreapta si i-a spus:
- Da, ba, da nici chiar asa...


12-08-2009 21:37:48
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

seherezade a scris:

Limba romana, se pare ca nu ma descurc... e rau sa trezesti din visul iubirii... parasita, nu sa iubesti, mie dor cateodata sa mai traiesc fericirea aia, incomparabila, minunata :)


Îmi cer scuze că nu am înţeles. :)
Tocmai asta spuneam, câtă vreme fericirea o leg de faptul că altul îmi dăruieşte iubire, normal că voi fi dezamăgit când nu voi primi cantitatea şi calitatea pe care le doresc. Însă asta nu înseamnă că eu iubesc acel om, ci doar că îl consider bun atâta vreme cât îmi dăruieşte ce vreau eu (cantitativ şi calitativ) şi că îl consider rău când nu îmi mai satisface poftele. ;)


12-08-2009 21:39:06
   
seherezade
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 21-11-2008
Mesaje: 551

Lake a scris:


seherezade a scris:

Limba romana, se pare ca nu ma descurc... e rau sa trezesti din visul iubirii... parasita, nu sa iubesti, mie dor cateodata sa mai traiesc fericirea aia, incomparabila, minunata :)


Îmi cer scuze că nu am înţeles. :)
Tocmai asta spuneam, câtă vreme fericirea o leg de faptul că altul îmi dăruieşte iubire, normal că voi fi dezamăgit când nu voi primi cantitatea şi calitatea pe care le doresc. Însă asta nu înseamnă că eu iubesc acel om, ci doar că îl consider bun atâta vreme cât îmi dăruieşte ce vreau eu (cantitativ şi calitativ) şi că îl consider rău când nu îmi mai satisface poftele. ;)


Nuuuu, cum sa-l consideri rau? daca l-ai iubit. Dar lipsa lui doare enorm, tu ramai singura si-ti lingi rana care o lasa in urma lui.


12-08-2009 21:41:47
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323

seherezade a scris:


Lake a scris:


seherezade a scris:

ai dreptate, dar sentimentele tale nu sunt impartasite, duce la frustrare, dezamagire, pierdera increderii in tine...e inevitabil sa nu te intrebi unde gresesti, sa te indoiesti de tine ca femeie, e un cerc vicios, din care o sa-ti fie greu sa iesi :)


Când ofer iubire din tot sufletul meu, nu am cum să greşesc.
Când ofer iubire doar cu scopul ca "ea să-mi fie împărtăşită", e ca la piaţă: na purcelul, dă găina! Fireşte că, dacă privesc iubirea ca pe un troc, pot apărea întrebări de genul "am fost păcălit?" sau "am păcălit?" şi, implicit, pot ajunge la frustrare, dezamăgire, pierderea încrederii în mine.


E mai rau cand iubesti din tot sufletul, si din senin te trezesti parasita... cum sa nu te intrebi daca ai gresti undeva?

Normal ca ai gresit undeva..mai ales cand l-ai pus pe un piedestal, destul de greu sa mai ajungi la el, nu?


12-08-2009 22:32:09
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

seherezade a scris:


Xtremul a scris:

Alooo, Seherezeeee, trezireaaaa !!! :D
Reciteste te rog schimburile de replici cu conu' breathless si-o sa vezi ca PPan n-a vorbit aiurea - e CHAT TOATA ZIUA ;) sporovaiala voastra si nicidecum FORUM. :) (o chestie din care si altii ar putea, teoretic macar, sa-nvetze ceva, sa-si dea cu parerea etc etc).
In fine, cind esti indragostit :D totu-i scuzabil in definitiv !!! ;)


Pfff, sa fiu acuzata ca sunt indragostita :x asta n-am patit demult... poate lipsa de experienta, si varsta un pic mai frageda, sa ne vezi cand o sa avem si noi varsta voastra :D:D:D:D

Aloo, atentie din nou la genuri - "indragostit" :D e la MASCULIN, draga Sehe... nu despre tine era deci vorba ! ;)

Cit despre aluziile tale un pic rautacioase :D apropo de virsta :rolleyes:, crede-ma ca (lasind la o parte faptul ca PPan e pusti pe linga mine) chiar as vrea sa fiu mai batrin o tzira :D (sa am deci mintea SI mai coapta ;)) - fiindca de succes la fomei nu cred sa duc lipsa nici la 80 de ani !!!
...Stii insa DE CE? :rolleyes:
Fiindca n-o sa apuc nici 60 !!! :D:D hihihi

P.S. Bre, macar simtzu' umorului si tot ar trebui sa vi-l dezvoltati prin zona asta ;)..........

Ultima modificare facuta de Xtremul (12-08-2009 22:50:10)


12-08-2009 22:36:38
   
seherezade
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 21-11-2008
Mesaje: 551
Genurile astea :x, dar pacat... inca unul in minus :(

12-08-2009 22:42:07
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

seherezade a scris:


Lake a scris:


seherezade a scris:

Limba romana, se pare ca nu ma descurc... e rau sa trezesti din visul iubirii... parasita, nu sa iubesti, mie dor cateodata sa mai traiesc fericirea aia, incomparabila, minunata :)


Îmi cer scuze că nu am înţeles. :)
Tocmai asta spuneam, câtă vreme fericirea o leg de faptul că altul îmi dăruieşte iubire, normal că voi fi dezamăgit când nu voi primi cantitatea şi calitatea pe care le doresc. Însă asta nu înseamnă că eu iubesc acel om, ci doar că îl consider bun atâta vreme cât îmi dăruieşte ce vreau eu (cantitativ şi calitativ) şi că îl consider rău când nu îmi mai satisface poftele. ;)


Nuuuu, cum sa-l consideri rau? daca l-ai iubit. Dar lipsa lui doare enorm, tu ramai singura si-ti lingi rana care o lasa in urma lui.

Celebra zicala netizdica :D "nu plinge ca s-a terminat, bucura-te ca s-a intimplat" :) rezuma poate mai bine IDEEA cumatrului Lake, Sehe...

In caz contrar (regrete, procese de constiintza etc) NICI N-A FOST IUBIRE, ci doar un "schimb de servicii/dorintze" :rolleyes:, cum bine sublinia (si nu doar acum) conu' Lake !!!
Care "schimb de servicii/dorintze" la un moment dat s-a dezechilibrat si "s-a rupt contractul" !!! :(
...Dar iubirea aia "be bune", NECONDITIONATA  de nimic adica, unde-i atunci, eiii ? :rolleyes: N-a fost cumva doar... comertz ??? ;)
(SI sufletesc poate, fine, da' tot negustorie-i si aia).
Restu' opiniilor cu piedestale etc (pe care le respect, dar cu care nu tre'sa fiu neaparat de acord) sint doar truisme livresti. :)
La care mai toata lumea pune botu' :D (din pacate...)

Ultima modificare facuta de Xtremul (12-08-2009 22:54:12)


12-08-2009 22:46:37
   
seherezade
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 21-11-2008
Mesaje: 551
Sa-l pui pe piedestal...dar asa e iubirea... Xtremule, chiar ma bucur ca s-a intamplat, A FOST IUBIRE si nici o clipa nu pot sa cred ca nu a meritat sa-l iubesc...ca el n-a simtit la fel pentru mine? asta e, in viata nimic nu e perfect, dar fiecare clipa a meritat. :D:D:D

12-08-2009 22:53:03
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ntzzzz - conu' Lake vad c-a aruncat deja prosopu :D:D, da' io inca mai rezist in ring...
Din momentu-n care zici (si gindesti, normal) ca "e rau cind esti parasit", deja ceva scirtzaie... :D prin prisma filosofiei (idealiste poate, dar corecte in esentza) expuse de Lake. :)


12-08-2009 22:59:17
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Hai sa inchei si mai simplu:

Daca te-a parasit ca sa-i fie mai bine, ar trebui sa te chiar... bucuri ! :D
Doar d-aia iubesti pe cineva, ca sa-i fie mai bine, nu ? :rolleyes:
Chiar daca nu cu tine... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (12-08-2009 23:11:11)


12-08-2009 23:02:14
   
seherezade
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 21-11-2008
Mesaje: 551

Xtremul a scris:

Hai sa inchei si mai simplu:

Daca te-a parasit ca sa-i fie mai bine, ar trebui sa te chiar... bucuri ! :D
Doar d-aia iubesti pe cineva, ca sa-i fie mai bine, nu ? :rolleyes:
Chiar daca nu cu tine... ;)


Asa se presupune ca trebuie sa simti, si totusi doare ca naiba.


12-08-2009 23:15:44
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ca bine zici, chere SS... ;)
(ma autocitez iar :D : "P.S. Bre, macar simtzu' umorului si tot ar trebui sa vi-l dezvoltati prin zona asta .........")


12-08-2009 23:41:21
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

seherezade a scris:

Asa se presupune ca trebuie sa simti, si totusi doare ca naiba.


Firşte că doare, deoarece consider partenerul ca fiind "al meu" şi, astfel, mă ataşez de el! Doar sunt deranjat (în diferite grade de durere) şi de faptul că am rămas fără maşină, sau fără apartament, sau fără serviciu, sau fără alte dorinţe pe care le transformasem în posesii.
Dacă nu consider iubirea o posesiune, atunci nimic nu va afecta iubirea mea faţă de acel om, fie că el se află în pat cu mine sau la 10.000 de km distanţă! Şi asta pentru că nu mă va deranja dacă el e "al meu", sau "al altcuiva", sau că zburdă liber, ci îl iubesc pentru orice este, oricum este şi oriunde este.
Mai pe scurt, îl iubesc. Punct. :)


13-08-2009 09:07:01
   
seherezade
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 21-11-2008
Mesaje: 551

Lake a scris:


seherezade a scris:

Asa se presupune ca trebuie sa simti, si totusi doare ca naiba.


Firşte că doare, deoarece consider partenerul ca fiind "al meu" şi, astfel, mă ataşez de el! Doar sunt deranjat (în diferite grade de durere) şi de faptul că am rămas fără maşină, sau fără apartament, sau fără serviciu, sau fără alte dorinţe pe care le transformasem în posesii.
Dacă nu consider iubirea o posesiune, atunci nimic nu va afecta iubirea mea faţă de acel om, fie că el se află în pat cu mine sau la 10.000 de km distanţă! Şi asta pentru că nu mă va deranja dacă el e "al meu", sau "al altcuiva", sau că zburdă liber, ci îl iubesc pentru orice este, oricum este şi oriunde este.
Mai pe scurt, îl iubesc. Punct. :)


Il iubesc,punct...cati din noi putem asa? Citind ce ai scris ajung la o concluzie: cea mai adevarata iubire este iubirea neimplinita, cand il adori de la distanta, visezi doar sa-l simti odata, sa stii cum este alaturi de el. Corecteaza-ma daca nu e corect ceea ce aberez aici. :D:D:D:D


13-08-2009 10:41:40
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

seherezade a scris:

Il iubesc,punct...cati din noi putem asa? Citind ce ai scris ajung la o concluzie: cea mai adevarata iubire este iubirea neimplinita, cand il adori de la distanta, visezi doar sa-l simti odata, sa stii cum este alaturi de el. Corecteaza-ma daca nu e corect ceea ce aberez aici. :D:D:D:D


În continuare discutăm despre două lucruri diferite, dragă Seherezade. :)
Tu vorbeşti despre un lucru pe care doreşti sa îl ai: "adori de la distanţă", "visezi să-l simţi o dată", "cum este alături de el". Evident, când ai ceea ce doreşti te simţi împlinită, când nu ai - te simţi neîmplinită. Doreşti să simţi alături persoana A, la fel cum doreşti să conduci maşina B, să stai în casa C, să mergi la serviciul D... Cauţi să îţi satisfaci o dorinţă de a poseda, de a primi ceva.
După părerea mea, iubirea nu are nimic de-a face cu posesia. Te iubesc pe tine, ca şi ceea ce eşti, nu te iubesc pe-tine-care-îmi-poţi-îndeplini-o-dorinţă. Eu cred că iubirea înseamnă doar să ofer. Dacă primesc ceva în schimbul ei, asta e un bonus. Dar, câtă vreme eu voi considera că e cazul să primesc ceva pentru iubirea pe care o ofer, mereu voi suferi. De ce? Pentru că nu ofer iubirea din suflet, ci o ofer doar pentru a primi în schimb ce vreau eu (un om alături).

Ultima modificare facuta de Lake (13-08-2009 13:30:56)


13-08-2009 13:30:36
   
seherezade
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 21-11-2008
Mesaje: 551

Lake a scris:


seherezade a scris:

Il iubesc,punct...cati din noi putem asa? Citind ce ai scris ajung la o concluzie: cea mai adevarata iubire este iubirea neimplinita, cand il adori de la distanta, visezi doar sa-l simti odata, sa stii cum este alaturi de el. Corecteaza-ma daca nu e corect ceea ce aberez aici. :D:D:D:D


În continuare discutăm despre două lucruri diferite, dragă Seherezade. :)
Tu vorbeşti despre un lucru pe care doreşti sa îl ai: "adori de la distanţă", "visezi să-l simţi o dată", "cum este alături de el". Evident, când ai ceea ce doreşti te simţi împlinită, când nu ai - te simţi neîmplinită. Doreşti să simţi alături persoana A, la fel cum doreşti să conduci maşina B, să stai în casa C, să mergi la serviciul D... Cauţi să îţi satisfaci o dorinţă de a poseda, de a primi ceva.
După părerea mea, iubirea nu are nimic de-a face cu posesia. Te iubesc pe tine, ca şi ceea ce eşti, nu te iubesc pe-tine-care-îmi-poţi-îndeplini-o-dorinţă. Eu cred că iubirea înseamnă doar să ofer. Dacă primesc ceva în schimbul ei, asta e un bonus. Dar, câtă vreme eu voi considera că e cazul să primesc ceva pentru iubirea pe care o ofer, mereu voi suferi. De ce? Pentru că nu ofer iubirea din suflet, ci o ofer doar pentru a primi în schimb ce vreau eu (un om alături).


Sa stii ca inteleg perfect ceea ce scrii... offf, chiar trebuie sa fie asa?stiu ca ai dreptate. Totusi, greu de acceptat pentru mine... lumea asta nu-i facuta sa oferi. :(
Multi oferim din iubire pentru semenii nostri.
Imi este greu sa admit ca ai dreptate, pentru ca as dori sa simt si eu in sfarsit cum este sa fii iubita, asta explica multe, asa-i? :rolleyes:

Ultima modificare facuta de seherezade (13-08-2009 13:46:28)


13-08-2009 13:43:44
   
cleopatra30
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-07-2009
Mesaje: 13
naiba stie care e reteta dar cand e sa mearga ,merge,simti asta,important e sa nu te cenzurezi.Fa si spune ce ai de spus atunci cand iti vine,s-ar putea sa mearga si daca nu macar te simti si tu bine.

13-08-2009 14:20:11
   
cleopatra30
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-07-2009
Mesaje: 13
naiba stie care e reteta dar cand e sa mearga ,merge,simti asta,important e sa nu te cenzurezi.Fa si spune ce ai de spus atunci cand iti vine,s-ar putea sa mearga si daca nu macar te simti si tu bine.

13-08-2009 14:21:21
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

seherezade a scris:

Sa stii ca inteleg perfect ceea ce scrii... offf, chiar trebuie sa fie asa?stiu ca ai dreptate. Totusi, greu de acceptat pentru mine... lumea asta nu-i facuta sa oferi. :(
Multi oferim din iubire pentru semenii nostri.
Imi este greu sa admit ca ai dreptate, pentru ca as dori sa simt si eu in sfarsit cum este sa fii iubita, asta explica multe, asa-i? :rolleyes:


Eu cred că "lumea asta nu-i făcută să oferi" şi "mulţi oferim din iubire pentru semenii noştri" se bat cap în cap. Dacă ofer din iubire, nu are ce să caute judecata dacă lumea merită sau nu merită. Ofer. Punct. :)
Eu cred că, atâta vreme cât pun condiţii iubirii pe care o primesc ("aş dori să simt şi eu cum este să fiu iubit/ă"), voi fi mereu nemulţumit, pentru că e puţin probabil să găsesc pe cineva care să mă iubească aşa cum consider eu "firesc" să mă iubească.
Când mă opresc din a pune condiţii iubirii şi mă preocup doar de a oferi iubire (iubire, nu posesivitate!), atunci voi reuşi să deschid ochii şi să observ pe câte căi iubirea vine, în valuri, spre mine.
Scuze pentru "analiza de text", nu am intenţionat să fie o critică, dar aşa îmi era mai uşor să ofer coerenţă ideilor exprimate de mine. :)
Ca să închei cu o glumă, Celopatra30, închide boxele, că faci microfonie, dragă! :):):)


13-08-2009 17:57:36
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Valuri,hmmm!!!!alea sunt doar la mare!!!crede-ma!!
in viata nu prea vine iubirea in valuri...frumoasa metafora,nu zic nu...dar realitatea e alta!=)


13-08-2009 18:01:52
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

tasha 1951 a scris:

nu te lua dupa gurile rele...;)
=)

Tashico, mai usor cu pianu'  pe scari, ca face si zgomot, si s-ar putea sa-ti caza-n carca...


13-08-2009 20:04:23
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

Valuri,hmmm!!!!alea sunt doar la mare!!!crede-ma!!
in viata nu prea vine iubirea in valuri...frumoasa metafora,nu zic nu...dar realitatea e alta!=)


Totuşi, conform a ceea ce am avut ocazia să constat, te contrazic, draga mea Tasha. Iubirea vine către noi în valuri, dar pentru a deveni conştienţi de asta este nevoie să renunţăm la o serie de idei preconcepute, care ne sunt sădite din fragedă pruncie până ajungem să credem că ele reprezintă "realitatea".
Atâta vreme cât denumesc "iubire" doar ceea ce primesc aşa cum vreau eu, atunci când vreau eu şi de la cine vreau eu, e ca şi cum m-aş uita fix într-un punct şi m-aş întreba de ce nu văd orizontul. :)


13-08-2009 20:32:04
   
seherezade
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 21-11-2008
Mesaje: 551
Idealism... asa se numeste? :rolleyes:

13-08-2009 21:00:22
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

seherezade a scris:

Idealism... asa se numeste? :rolleyes:


Aici apare diferenţa, dragă Seherezade. :)
Stând şi filozofând, orice idee poate fi considerată idealism, sau pesimism, sau "asta se poate", "asta nu se poate", "eu am auzit că", "eu cred că", etc. Minţile noastre sunt suficient de performante ca să poată găsi argumente pro şi contra la orice idee.
Dar, pentru a afla cu adevărat cum e un lucru, e nevoie să îl pun în practică, să îl experimentez. Este exact ca şi credinţa: pot discuta despre ea ani în şir, aducând argumente pro şi contra, ambele extrem de pertinente. Dar, pentru a şti ce este credinţa, singura soluţie care dă rezultate este... practica. :)
Când ştiu ce este un lucru, din practică, când a devenit parte a fiinţei mele, ŞTIU că este aşa, chiar dacă îmi dau seama că e dificil să exprim în cuvinte, să explic cuiva ca să înţeleagă. Pentru că, atâta vreme cât celălalt nu a avut acea experienţă, nu poate apela decât la logică, la raţiune şi, fireşte, va găsi posibile hibe teoretice la ceea ce spun eu. Asta îmi aminteşte despre o întâmplare hazlie, în care un ventilator din calculator a început să se învârtească invers. Conform tuturor cărţilor şi teoriilor, acel ventilator nu avea cum să se învârtească în acel sens. Şi totuşi o făcea, dar una dintre persoanele care a asistat la eveniment a negat practica şi, conform principiilor de funcţionare a ventilatorului, a spus: "Aşa ceva nu se poate!"
Dar interacţiunea noastră cu mediul este mult mai mult decât raţiune şi logică. Au şi ele rolul lor, important, dar nu totul se rezumă la ele. Iar tu, ca femeie, ştii asta mai bine ca mine.

Ultima modificare facuta de Lake (14-08-2009 09:29:13)


14-08-2009 09:20:57
   
seherezade
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 21-11-2008
Mesaje: 551
Da, eu ca femeie stiu... oare toate femeile vad totul prin setimente? prin prisma felului cum simt? ca eu asa fac...
O idee: exista mai multe feluri de a iubi, dar... eu am iubit doar o singura data sincer si dezinteresat, si nu consider nici macar o singura clipa ca nu a meritat iubirea mea, chiar nu conta ca ma iubeste sau nu,il iubeam si atat.
Au trecut 17 ani de atunci, oare o sa mai simt vreodata asa pentru cineva? :rolleyes:


14-08-2009 09:36:34
   
?? adris
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2009
Mesaje: 141
mi-e greu sa cred...prima iubire adevarata ramane si ultima...suntem niste prefacuti,noi oamenii!!!cautam iubire facand comparatie cu prima si niciodata nu va mai fi la fel...

14-08-2009 09:59:07
   
seherezade
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 21-11-2008
Mesaje: 551

adris a scris:

mi-e greu sa cred...prima iubire adevarata ramane si ultima...suntem niste prefacuti,noi oamenii!!!cautam iubire facand comparatie cu prima si niciodata nu va mai fi la fel...


Merci,  asta voiam sa spun... n-am mai iubit la fel de atunci, dar nici atat de intens si fara sa astept ceva in schimb, pur si simplu iubeam si atat. Dar crede-ma, chiar daca am mai tinut la unii, nu am mai iubit din suflet... e ciudat, dar nu ma mai simt capabila de aceeasi intensitate. ;)


14-08-2009 10:02:50
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
De tine depinde. Câtă vreme vei trăi în trecut, nu te vei putea deschide prezentului. Prin "zidurile" pe care ţi le construieşti în jurul sufletului, blochezi ceea ce încearcă să vină la tine, acele valuri despre care vorbeam. :)
Apoi vine vremea în care spui, trist, că "aşa e viaţa, n-am avut noroc", când tot timpul alegerea a fost la îndemâna ta. ;)


14-08-2009 11:09:40
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

seherezade a scris:

Da, eu ca femeie stiu... oare toate femeile vad totul prin setimente? prin prisma felului cum simt? ca eu asa fac...
O idee: exista mai multe feluri de a iubi, dar... eu am iubit doar o singura data sincer si dezinteresat, si nu consider nici macar o singura clipa ca nu a meritat iubirea mea, chiar nu conta ca ma iubeste sau nu,il iubeam si atat.
Au trecut 17 ani de atunci, oare o sa mai simt vreodata asa pentru cineva? :rolleyes:




Chestia e ca, odata cu inaintarea in varsta, apar tot mai multe criterii dupa care apreciezi persoanele din jurul tau. ...Probabil ca la 15-16 ani era suficient ca baiatul sa fi fost frumusel si ceva mai "dezghetat", insa, banuiesc ca lista cuprinzand calitatile unui ideal masculin e acum considerabil mai cuprinzatoare. fapt care reduce (direct proportional cu numarul calitatilor pretinse :rolleyes::)) sansele de a-l gasi pe "mister perfect" :); ...si, sunt destul de convins ca, in prezent, daca ai avea ocazia sa ai o relatie cu acel barbat (...baiatul de atunci, ajuns acum la maturitate), ai incepe sa sesizezi tot mai multe "chestii" care l-ar indeparta de imaginea pe care ai pastrat-o despre el, cu atat mai mult cu cat, toti (...sau, in orice caz, imensa majoritate) avem tendinta de a idealiza (pe masura ce creste "distanta" in timp) evenimentele din trecut. ...Practic, unde vroiam sa ajung apropo de titlul topicului, ...acel "merita" (...ca si cumul de pretentii) e pe o panta ascendenta pana la un apogeu incadrat intr-un anumit interval de varsta (interval care, fiind influentat de multe aspecte, difera considerabil de la persoana la persoana), dupa care urmeaza, in general, o diminuare.
...Asa ca, aflandu-te in intervalul pretentiilor maxime :):), sansele de a-l gasi pe, dupa cum spuneam, "mister perfect", sunt acum ca si preturile din reclama la nu mai stiu care lant de magazine de electrocasnice :):D, ...adica "mici, mici, mici..." :rolleyes::D:D:D:D

Ultima modificare facuta de traven (14-08-2009 11:47:29)


14-08-2009 11:14:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Lake a scris:

De tine depinde. Câtă vreme vei trăi în trecut, nu te vei putea deschide prezentului. Prin "zidurile" pe care ţi le construieşti în jurul sufletului, blochezi ceea ce încearcă să vină la tine, acele valuri despre care vorbeam. :)
Apoi vine vremea în care spui, trist, că "aşa e viaţa, n-am avut noroc", când tot timpul alegerea a fost la îndemâna ta. ;)

Asa e dar e nevoie si de un mic de noroc...pe care il primim de acolo de Sus...stiu si eu,ne da pe masura la fiecare,chiar daca uneori asteptam  prea mult...=(


14-08-2009 11:33:17
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
De noi depinde să devină noroc ORICE primim, dragă Tasha! ;)

14-08-2009 11:43:03
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Lake a scris:

De noi depinde să devină noroc ORICE primim, dragă Tasha! ;)

Ufff,Lucian,la tine toate sunt asa simple...te admir!=)


14-08-2009 11:46:10
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Nu cred că ai ce admira, Tasha. Privind viaţa, am văzut că de mine depinde ce aleg să văd. Dacă aleg să îmi pară rău pentru ce nu am, sau dacă aleg să mă bucur pentru tot ce primesc.
Am văzut că o perspectivă gen "nu am primit ce am vrut", "nu pot avea asta", "aşa mi-e soarta, nu depinde de mine", etc. nu îmi foloseşte. Dimpotrivă, mă duce către tristeţe, frustrări, resentimente, mă face să mă închid, să ridic ziduri între mine şi ceea ce mă înconjoară, să mă tem de orice ca nu cumva să mă rănească, să trăiesc în trecut.
Am văzut că o perspectivă gen "mă bucur pentru orice primesc", "pot orice, dacă mă străduiesc îndeajuns", "soarta mea depinde de acţiunile mele", etc. mă ajută în fiecare pas al vieţii. Îmi permite să trăiesc în prezent, să mă bucur de faptul că exist, pur şi simplu şi să consider un bonus orice element care apare în viaţa mea, să găsesc frumuseţea în orice mă înconjoară, să mă deschid faţă de ce mă înconjoară, să am curajul să ofer o îmbrăţişare acolo unde am primit un pumn, pentru că ajung să înţeleg că omul celălalt nu înseamnă acel pumn.
Nu e un drum uşor şi habar nu am dacă va avea vreodată o finalitate, dar asta nu contează. Contează că e un drum frumos, care îmi umple sufletul şi care depinde de alegerea pe care eu o fac.


14-08-2009 12:41:58
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Lake a scris:

De noi depinde să devină noroc ORICE primim, dragă Tasha! ;)

Asa-i, draga Lake. :) Mica-marea ta filosofie de viatza (ori prisma prin care o privesti si... actionezi sper ;), fiindca nu doar teoretizarea conteaza) e un pas enorm in directia evolutiei... nu doar spre acceptarea "dusmanului" (termen generic, incluzind nu doar persoane antagonice, ci si: suferintze, injustitzii, ezitari, "ghinioane", eshecuri etc), ci chiar spre iubirea lui / lor, care poate incepe doar odata cu treptata intzelegere a noimei/rostului "anti-placerilor" din testul asta dificil numit viatza.
Fara sa devenim insa chiar... masochisti :D:D, evident !!!
Chestii care, oricit ar pretinde multi ca le intzeleg, sint atit de neintzelese in esentza lor... :)

P.S. Uite, d-aia si io chiar o iubesc :rolleyes: cumva pe zii-treishtrei !!! :D:D hihihi (chiar atunci cind ma ataca nedrept, mirshav, ilogic, rautacios, invidios, denigrator etc etc :D)
Si uite-asa incalecai (la propriu :D) acum pe-o sha, ontopic ;) insa ! ("A iubii :D pe cine NU merita"- aparent doar...) :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (14-08-2009 14:47:47)


14-08-2009 14:24:08
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Apropos de zi33...si eu o iubesc!si mi s-a facut dor de ea...ia sa vedem mai da un "bau!"...daca o invocam?;)

14-08-2009 15:16:39
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Precizare: o iubesc "cumva" ;), draga Tasha, fiindca am ajuns poate la intzelepciunea acceptarii RAULUI prezent probabil structural in unele fiintze (cum e si zii-33 :rolleyes:), dar pina la iubirea lui :rolleyes: mai am totusi o tzira de evoluat... :D:D (s-aude prin cring ca doar sfintii-s capabili de asta :))

P.S. Of-of, mai-mai, cite nuantze mai astept si io, idealist-naivu' de JE, :D sa fie disecate pe forumu' asta de lipeala... :(
P.S. 2 Si, oricum, cumatra zii-33 nu prea are ea norocu' sa fie iubita de neevoluatu' de mine (in existentza asta cel putzin :D:D hihihi).
P.S. 3 Ghici ciuperca-ntr-un picior care-i motivul gradului meu redus de evolutzie? :rolleyes: Normal ca utilizarea cuvintzelului norocu'... :D:D
Fiindca doar atunci cind ma voi fi dezbarat de aprecierea/dezavuarea :rolleyes:  fiintzelor doar in raport cu "defectele" dintr-o ierarhie proprie (care pentru altii pot fi calitati, de ce nu? :rolleyes: - poate ca zii-33 nu-i rea, aroganta, plina de ea, ilogica etc... decit pentru MINE, mai stii?? ;)) - deeeci, abia atunci voi mai fi evoluat un mic-pic. :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (14-08-2009 16:43:52)


14-08-2009 16:30:18
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
P.S. 4 (separat, fiindca rupt cumva de contextul -"A iubii :D pe cine NU merita"- aparent doar...) :):
gindind cumva cu voce tare, :D ajung totusi la concluzia ca shansa de-a intersecta pe cineva care sa ne iubeasca "pur si simplu" :rolleyes: si nu in conexiune cu unele dorintze egoiste e pracitic NULA. :)


14-08-2009 16:49:37
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:


Lake a scris:

De noi depinde să devină noroc ORICE primim, dragă Tasha! ;)

Asa-i, draga Lake. :) Mica-marea ta filosofie de viatza (ori prisma prin care o privesti si... actionezi sper ;), fiindca nu doar teoretizarea conteaza) e un pas enorm in directia evolutiei... nu doar spre acceptarea "dusmanului" (termen generic, incluzind nu doar persoane antagonice, ci si: suferintze, injustitzii, ezitari, "ghinioane", eshecuri etc), ci chiar spre iubirea lui / lor, care poate incepe doar odata cu treptata intzelegere a noimei/rostului "anti-placerilor" din testul asta dificil numit viatza.
Fara sa devenim insa chiar... masochisti :D:D, evident !!!
Chestii care, oricit ar pretinde multi ca le intzeleg, sint atit de neintzelese in esentza lor... :)

P.S. Uite, d-aia si io chiar o iubesc :rolleyes: cumva pe zii-treishtrei !!! :D:D hihihi (chiar atunci cind ma ataca nedrept, mirshav, ilogic, rautacios, invidios, denigrator etc etc :D)
Si uite-asa incalecai (la propriu :D) acum pe-o sha, ontopic ;) insa ! ("A iubii :D pe cine NU merita"- aparent doar...) :)


tasha 1951 a scris:

Apropos de zi33...si eu o iubesc!si mi s-a facut dor de ea...ia sa vedem mai da un "bau!"...daca o invocam?;)


Xtremul a scris:

Precizare: o iubesc "cumva" ;), draga Tasha, fiindca am ajuns poate la intzelepciunea acceptarii RAULUI prezent probabil structural in unele fiintze (cum e si zii-33 :rolleyes:), dar pina la iubirea lui :rolleyes: mai am totusi o tzira de evoluat... :D:D (s-aude prin cring ca doar sfintii-s capabili de asta :))

P.S. Of-of, mai-mai, cite nuantze mai astept si io, idealist-naivu' de JE, :D sa fie disecate pe forumu' asta de lipeala... :(
P.S. 2 Si, oricum, cumatra zii-33 nu prea are ea norocu' sa fie iubita de neevoluatu' de mine (in existentza asta cel putzin :D:D hihihi).
P.S. 3 Ghici ciuperca-ntr-un picior care-i motivul gradului meu redus de evolutzie? :rolleyes: Normal ca utilizarea cuvintzelului norocu'... :D:D
Fiindca doar atunci cind ma voi fi dezbarat de aprecierea/dezavuarea :rolleyes:  fiintzelor doar in raport cu "defectele" dintr-o ierarhie proprie (care pentru altii pot fi calitati, de ce nu? :rolleyes: - poate ca zii-33 nu-i rea, aroganta, plina de ea, ilogica etc... decit pentru MINE, mai stii?? ;)) - deeeci, abia atunci voi mai fi evoluat un mic-pic. :)

Tot am uitat ceva (o declaratie de ultima ora - mincinoasa, ce-i drept, da' cu rol de autosugestie pozitiva ;) cel putin):
Te iubeeeesc, zii-treishtrei!!! :D:D:D hihihi

Ultima modificare facuta de Xtremul (14-08-2009 16:59:14)


14-08-2009 16:51:36
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
sa intervin cu o precizare... a zice are alta conjugare decit a sti, la imperativ nu ar trebui dublata vocala

14-08-2009 17:05:12
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

SandieShaw a scris:

sa intervin cu o precizare... a zice are alta conjugare decit a sti, la imperativ nu ar trebui dublata vocala

Ete scartz ! :D:D:D


14-08-2009 17:48:19
   
Pagini: 1 ... 30 31 32 33    
Mergeti la