Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Sint oare vedetele TV "femei puternice"? Are sens notiunea, de fapt?    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Sintagma asta "femeie puternica" e tare trendy, dar pe mine nu ma convinge, zau. Mi se pare un pic contra naturii... feminine in primul rind! ;)

Sa nu mai zic ca-mi aduce-n ochii mintii figura Mihaelei Radulescu :x ...dupa umila mea minte simbolul perfect al "reusitei" gaunoase intr-o lume a aparentzelor (pe sticla sau ne-sticla). La Andreea Marin nu vreau nici sa ma gindesc, ca... decartez deja! :( :D:D

Aaaa, uite ca raspund in devans :D eventualelor obiectii: n-am nimic cu oamenii care produc... aparent nimic (iluzii doar, nu?). Ma revolta doar ca genialii "iluzionisti" ca Dan Puric (nu, nu Dan Negru :x) n-au nici pe departe audienta turuitoarelor, incultelor, prefacutelor si absolut inutilelor "vedete" TV cum sint tutele mai sus citate :x:x:x

Voi ce parere aveti? Ceva rosii stricate-n directia mea? :D Abia le astept...


21-02-2008 19:05:15
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
hai sa-tzi dau o duma ca totushi sa te simtzi razbunat .....ambele handicapato-retardate shi-o iau in mufa rau saptamanal de la elan respectiv banica unul un barbat destul de dur celalalt un barbat destul de alcoolist ) ...dar shi-o iau cu chiuituri !
Xtremul a scris:

Sintagma asta "femeie puternica" e tare trendy, dar pe mine nu ma convinge, zau. Mi se pare un pic contra naturii... feminine in primul rind! ;)

Sa nu mai zic ca-mi aduce-n ochii mintii figura Mihaelei Radulescu :x ...dupa umila mea minte simbolul perfect al "reusitei" gaunoase intr-o lume a aparentzelor (pe sticla sau ne-sticla). La Andreea Marin nu vreau nici sa ma gindesc, ca... decartez deja! :( :D:D

Aaaa, uite ca raspund in devans :D eventualelor obiectii: n-am nimic cu oamenii care produc... aparent nimic (iluzii doar, nu?). Ma revolta doar ca genialii "iluzionisti" ca Dan Puric (nu, nu Dan Negru :x) n-au nici pe departe audienta turuitoarelor, incultelor, prefacutelor si absolut inutilelor "vedete" TV cum sint tutele mai sus citate :x:x:x

Voi ce parere aveti? Ceva rosii stricate-n directia mea? :D Abia le astept...


21-02-2008 19:19:28
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
shi atentzie !!!!!!!  ISTORIA ORICAREI VEDETE DE TV INCEPE DIN PATUL UNUI BARBAT !   PERIOADA DE APARITZIE PE POST ESTE DIRECT PROPORTZIONALA CU NUMARUL PATURILOR PE CARE LE SCHIMBA ......... aceasta chestie este aplicabila shi grasancei penibilo-maneliste zisa teo care de cand a intrat in prima a imputzit postul ........sa nu punetzi intrebarea : cine dracu s-o reguleze pe aia ?......doamna teo are alte talente ascunse shi ten frumos .....atzi vazut ce bine ii merge guritza pe post ..........

21-02-2008 19:23:59
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Mai sa fie, cumetre...asta cu Teo chiar m-a lasat cu gura cascata (cum mai sta si ea, intzeleg ;));sa schimbam oare topicul in "femei TARI IN GURA" ?! :D:D

Si puternice-n ... pompare/vidare/vidanjare??? :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (21-02-2008 19:47:05)


21-02-2008 19:41:16
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
este foarte adevarata ........ma invart foarte mult prin mediul acesta shi tocmai de aceea ma apuca greatza de-mi vine sa borasc !
Xtremul a scris:

Mai sa fie, cumetre...asta cu Teo chiar m-a lasat cu gura cascata (cum mai sta si ea, intzeleg ;));sa schimbam oare topicul in "femei TARI IN GURA" ?! :D:D


21-02-2008 19:46:11
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
femeiii puternice hmmmmm chiar daca din punct de vedere conjugal a fost o hahalera nah luatzi o femeie puternica : diana shi ceva autohton nah inca un ixemplu :mociornitza

21-02-2008 19:48:28
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
hihihihi v-ashi da ixemplu sotziei mele care nu numai ca-i puternica dar este un diavol de care multora le frica dar mai bine .....lasa hihihi
CIUDATUL SA a scris:

femeiii puternice hmmmmm chiar daca din punct de vedere conjugal a fost o hahalera nah luatzi o femeie puternica : diana shi ceva autohton nah inca un ixemplu :mociornitza


21-02-2008 19:51:06
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Sintagma asta "femeie puternica" e tare trendy, dar pe mine nu ma convinge, zau. Mi se pare un pic contra naturii... feminine in primul rind! ;)

Sa nu mai zic ca-mi aduce-n ochii mintii figura Mihaelei Radulescu :x ...dupa umila mea minte simbolul perfect al "reusitei" gaunoase intr-o lume a aparentzelor (pe sticla sau ne-sticla). La Andreea Marin nu vreau nici sa ma gindesc, ca... decartez deja! :( :D:D

Aaaa, uite ca raspund in devans :D eventualelor obiectii: n-am nimic cu oamenii care produc... aparent nimic (iluzii doar, nu?). Ma revolta doar ca genialii "iluzionisti" ca Dan Puric (nu, nu Dan Negru :x) n-au nici pe departe audienta turuitoarelor, incultelor, prefacutelor si absolut inutilelor "vedete" TV cum sint tutele mai sus citate :x:x:x

Voi ce parere aveti? Ceva rosii stricate-n directia mea? :D Abia le astept...


Asa, in general, eu sunt de acord cu ce ai scris. Ma deranjeaza putin faptul ca tu sau ciudatul barfiti niste femei. ...In rest, atat am auzit in ultima vreme "esti o femeie puternica", incat am inceput sa ma simt o victima. Pur si simplu mi se face rau de la cap :D doar la mentionarea sintagmei. Dar nici dreptate nu ti-as prea da, asa ca prinde o intrebare? Cu ce ar contrazice "puterea" unei femei feminitatea acesteia?!


21-02-2008 21:07:20
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608
"femeile puternice" nu sunt cele de pe la tv. ...ele nu apar chiar niciodata pe sticla...nici ca prezentatoare si nici ca protagoniste a jurnalului de la ora 17;) femei obisnuite care-si trec viata fara sa afle nimeni de" puterea "lor

sunt sigura ca fiecare barbat" puternic" s-a bazat ,la un moment dat ,pe o astfel de femeie...;)


21-02-2008 23:12:10
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Mi-aduc aminte de-o expozitie de pictura , cand s-a trezit intr-o buna dimineata Andreea Esca cu impresia ca-i noua Frida Kahlo... Ce ifose, ce izmeneala, cata risipa de aere si cat rahat imprastiat in toata media !!! Si-n vremea asta, zeci, poate sute de talente se pierd ca n-au un amarat de atelier sau un holishor in care sa-si agatze tablourile...
Manca-mi-ar ! :x
Bai nenica, daca fatzaitul din cur a devenit criteriu de evaluare, atunci da, astea-s femei puternice si intr-atat de talentate, incat daca le bagi un creion in cur, iti scriu "Luceafarul" pe zid, fara greseli ortografice.


22-02-2008 00:30:22
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

P. Pan 63 a scris:

Mi-aduc aminte de-o expozitie de pictura , cand s-a trezit intr-o buna dimineata Andreea Esca cu impresia ca-i noua Frida Kahlo... Ce ifose, ce izmeneala, cata risipa de aere si cat rahat imprastiat in toata media !!! Si-n vremea asta, zeci, poate sute de talente se pierd ca n-au un amarat de atelier sau un holishor in care sa-si agatze tablourile...
Manca-mi-ar ! :x
Bai nenica, daca fatzaitul din cur a devenit criteriu de evaluare, atunci da, astea-s femei puternice si intr-atat de talentate, incat daca le bagi un creion in cur, iti scriu "Luceafarul" pe zid, fara greseli ortografice.


:D:D Fortzoasa de Esca sigur are un pix in cur, cumetre, c-a ajuns (si ea) "editorialista" la o revista d-aia de le-nvata pe fomei "lifestyle" cica... si alte chestii cu orgasme/miasme/fantasme :D:D!!! Si care de fapt e doar un alt pliant publicitar pentru posetutze Vuitton de jdemii de eoroi :x

Trebuie cred facut un topic si pe tema revistelor "de birfa" (cita frunza si iarba), ce este si ce vrea ele. ;)


22-02-2008 11:25:56
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

alintatura a scris:


Xtremul a scris:

Sintagma asta "femeie puternica" e tare trendy, dar pe mine nu ma convinge, zau. Mi se pare un pic contra naturii... feminine in primul rind! ;)

Sa nu mai zic ca-mi aduce-n ochii mintii figura Mihaelei Radulescu :x ...dupa umila mea minte simbolul perfect al "reusitei" gaunoase intr-o lume a aparentzelor (pe sticla sau ne-sticla). La Andreea Marin nu vreau nici sa ma gindesc, ca... decartez deja! :( :D:D

Aaaa, uite ca raspund in devans :D eventualelor obiectii: n-am nimic cu oamenii care produc... aparent nimic (iluzii doar, nu?). Ma revolta doar ca genialii "iluzionisti" ca Dan Puric (nu, nu Dan Negru :x) n-au nici pe departe audienta turuitoarelor, incultelor, prefacutelor si absolut inutilelor "vedete" TV cum sint tutele mai sus citate :x:x:x

Voi ce parere aveti? Ceva rosii stricate-n directia mea? :D Abia le astept...


Asa, in general, eu sunt de acord cu ce ai scris. Ma deranjeaza putin faptul ca tu sau ciudatul barfiti niste femei. ...In rest, atat am auzit in ultima vreme "esti o femeie puternica", incat am inceput sa ma simt o victima. Pur si simplu mi se face rau de la cap :D doar la mentionarea sintagmei. Dar nici dreptate nu ti-as prea da, asa ca prinde o intrebare? Cu ce ar contrazice "puterea" unei femei feminitatea acesteia?!

:x Scrisesem o juma'de pagina in replica, dar taman cind s-o postez a cazut netul!!! :(
Nu-i oricum nicio paguba, erau doar truisme de 1/8 Martie :D - cu mama, copilul, gingasia, bodybuildingul, pumni in nas :D si alte citeva aiureli.

Oricum, daca "in general esti de acord" e deja bine :D
Detaliile se mai pot discuta... la cafeneaua virtuala, de pilda ;)

P.S. "Celebritatile" credeam ca nu pot fi birfite din principiu de plebea care este... :D Doar discutate, injurate, adulate etc.

Ultima modificare facuta de Xtremul (22-02-2008 11:37:56)


22-02-2008 11:31:33
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Mie imi placeMihaela Radulescu... Este inteligenta si eleganta. Mama, femeie si vedeta in acelasi timp....si mi se pare ca le face pe toate foarte bine...=)
despre ESCA...citirea de prompter nu mi se pare ceva extraordinar...am cumparat un numar al revistei domniei sale...dar,n-am avut nicio revelatie..
Teo?...este o visatoare!!!
Imi place...iar faptul ca a reusit cu dieta aia faimoasa sa slabeasca atat de tare este de admirat!=)


22-02-2008 19:43:45
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

tasha 1951 a scris:

Mie imi placeMihaela Radulescu... Este inteligenta si eleganta. Mama, femeie si vedeta in acelasi timp....si mi se pare ca le face pe toate foarte bine...=)
despre ESCA...citirea de prompter nu mi se pare ceva extraordinar...am cumparat un numar al revistei domniei sale...dar,n-am avut nicio revelatie..
Teo?...este o visatoare!!!
Imi place...iar faptul ca a reusit cu dieta aia faimoasa sa slabeasca atat de tare este de admirat!=)


ufff...eu cred ca nu privim pe sticla aceleasi persoane care poarta numele respectiv...


22-02-2008 20:22:41
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Pe sticla toate trebuie sa arate bine...si sa para "femei puternice"...in realitate cred ca sint simple femei ca si noi...doar ca ele sint celebre ;))

22-02-2008 20:55:09
   
?? mihaela f
Cont Sters

Inregistat: 27-12-2007
Mesaje: 315
Sunt puternice pentru ca "se vand bine"! Publicitatea,  sufletul comertului! Calitatile (fizice si intelectuale) se modeleaza, in functie de desfasurator.

22-02-2008 21:43:22
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
THE END - KONIEC FILMA :D

Declar, din directia mea cel putin, :) topicul asta (devenit de mult timp un... monolog absurd :() INCHIS !!!

Doar e o vorba: io te-am facut, io te omor !!! :D:D
hihihi


10-09-2009 19:23:21
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


Vineeeeee!!!!... (resuscitarea, evident ;);...asta-i, deja,  al cincilea "pacient", pe astazi ;):D:D)...

He,he, he!!!...
Pai, coane X, referitor la femeile puterNietzsche ;) (...ca tot lansa nea omu' conceptul de "vointa de putere" ;):D), nu prea-i clara directia in care doresti raspunsuri. Adica, e vorba de constructia psihica (personalitatea care le ajuta sa se impuna), sau "puterea" conferita de (eventuala) influenta asupra (tele)spectatorilor?!?...

Ultima modificare facuta de traven (11-09-2009 11:53:00)


11-09-2009 11:46:17
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Preambul: Raspund... dar fara sa raspund de fapt ! ;) :D:D
(Apropo de aparenta mea inconsecventza - aveam un amic care declarase ritos ca s-a lasat de fumat.
Cind l-am surprins mocnind :D, mi-a raspuns: "Tzigara asta o fumez... LASAT !!!") :D:D:D
Si io postez asadar acu'...tot "lasat". ;)

1. :D:D:D (asta pt integrarea in... absolut a lui nea Nietzsche).
2. Laudabila intziativa ta resuscitatorie, cumetre Traven (supranumit in curind poate SMURDescu :D:D), dar o sa te convingi rapid c-o sa vorbesti... singur !! :) Normal, daca deschideai frun topic secsos, :D aveai jdemii de replyuri - in doi peri, icnite, transpirate, erecte :rolleyes: - da' replyuri.
3. Dupa mine, notziunea "femeie puternica" e un NONSENS :) - fie si doar din motivul ca proiectantii nostri n-au avut tema asta-n "caietu' de sarcini" pentru Eva & Co. Prin eventuala extindere, merita analizata poate si esentza notziunii de "putere" :rolleyes: - evident ca diametral opusa ca semnificatie pentru, sa zicem, un baron local :x si un ascet. :)
4. Subconstient, poate voiam sa se ajunga insa si la o analiza (si eventual demontare ;)) a feminismului, mai stii ?! :rolleyes: :)

P.S. (nu chiar ca nuca-n perete ;)): dupa ultimele statistici, Wikipedia e dezvoltata in proportie de 87% de barbati, si doar 13% - de fomei. :D

Ultima modificare facuta de Xtremul (11-09-2009 18:27:24)


11-09-2009 17:38:50
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Din punctul meu de vedere, razboiul sexelor e un nonsens. Nu mi-am batut capul cu chestia asta. Dar observ ca e deranjant pentru majoritatea barbatilor faptul ca femeile vor egalitate in drepturi. N-ar fi rau sa-ti expui cateva idei, eventual chiar sa demontezi feminismul. Gandeste-te ca esti obligat sa faci asta, fie si macar pentru ca le-ai oferi ciumpalacilor de acelasi sex cu tine ceva argumente logice, exceptandu-le pe acelea care au sensul " asa vrea muschiu' meu" si "eu am penis, eu-s mai tare!".

Referitor la Wikipedia, ma miram eu de ce sunt atat de multe greseli pe-acolo :D .

Iar procentele acelea pot fi explicate foarte usor : inca ne impartim timpul in functie de sex. Femeile trebuie sa aiba grija de progenituri, in primul rand. Cei mai multi barbati n-au de unde sa stie, dar asta consuma al dracului de mult timp. Din fericire,intr-un viitor nu prea indepartat, lucrurile se vor schimba. Iar schimbarile au generat intotdeauna stari de teama.

By the way, mai citisem pe net o chestie care m-a amuzat copios, ceva legat de faptul ca Rothschild a finantat miscarea feminista ca sa ne puna cipuri prin creierase sau asa ceva. Interesant e faptul ca miscarea feminista a inceput prin 1800 si ceva. Dar stii ce e si mai interesant la chestiile de genul asta? Obliga la a cauta informatii . Pana la urma, atata timp cat creierul e folosit, putem spune ca suntem in castig. Stim cu totii ca orice organ nefolosit se atrofiaza.

Ultima modificare facuta de Romanticide (11-09-2009 18:58:17)


11-09-2009 18:46:48
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Romanticide a scris:

Din punctul meu de vedere, razboiul sexelor e un nonsens. Nu mi-am batut capul cu chestia asta. Dar observ ca e deranjant pentru majoritatea barbatilor faptul ca femeile vor egalitate in drepturi. N-ar fi rau sa-ti expui cateva idei, eventual chiar sa demontezi feminismul. Gandeste-te ca esti obligat sa faci asta, fie si macar pentru ca le-ai oferi ciumpalacilor de acelasi sex cu tine ceva argumente logice, exceptandu-le pe acelea care au sensul " asa vrea muschiu' meu" si "eu am penis, eu-s mai tare!".

Referitor la Wikipedia, ma miram eu de ce sunt atat de multe greseli pe-acolo :D .

Iar procentele acelea pot fi explicate foarte usor : inca ne impartim timpul in functie de sex. Femeile trebuie sa aiba grija de progenituri, in primul rand. Cei mai multi barbati n-au de unde sa stie, dar asta consuma al dracului de mult timp. Din fericire,intr-un viitor nu prea indepartat, lucrurile se vor schimba. Iar schimbarile au generat intotdeauna stari de teama.


1. Feminismul, draga Romycide, NU E in niciun caz (la ora actuala cel putin) - NU MAI E deci de mult doar o miscare in directia egalitatii de drepturi. :)
2. Doar cine nu munceste nu greseste !!! :D:D (referitor la Wikipedia, evident)

Ultima modificare facuta de Xtremul (11-09-2009 18:56:30)


11-09-2009 18:53:47
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Atunci n-ar fi rau sa explici cam ce este. Dupa cum vezi, informatiile mele sunt depasite . "Cine nu munceste nu greseste" e valabil oriunde ;) . Si inca ceva care mie mi se pare neclar : ce naiba-i aia "femeie puternica"?

Ultima modificare facuta de Romanticide (11-09-2009 19:03:34)


11-09-2009 19:01:29
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:

Preambul: Raspund... dar fara sa raspund de fapt ! ;) :D:D
(Apropo de aparenta mea inconsecventza - aveam un amic care declarase ritos ca s-a lasat de fumat.
Cind l-am surprins mocnind :D, mi-a raspuns: "Tzigara asta o fumez... LASAT !!!") :D:D:D
Si io postez asadar acu'...tot "lasat". ;)

1. :D:D:D (asta pt integrarea in... absolut a lui nea Nietzsche).
2. Laudabila intziativa ta resuscitatorie, cumetre Traven (supranumit in curind poate SMURDescu :D:D), dar o sa te convingi rapid c-o sa vorbesti... singur !! :) Normal, daca deschideai frun topic secsos, :D aveai jdemii de replyuri - in doi peri, icnite, transpirate, erecte :rolleyes: - da' replyuri.
3. Dupa mine, notziunea "femeie puternica" e un NONSENS :) - fie si doar din motivul ca proiectantii nostri n-au avut tema asta-n "caietu' de sarcini" pentru Eva & Co. Prin eventuala extindere, merita analizata poate si esentza notziunii de "putere" :rolleyes: - evident ca diametral opusa ca semnificatie pentru, sa zicem, un baron local :x si un ascet. :)
4. Subconstient, poate voiam sa se ajunga insa si la o analiza (si eventual demontare ;)) a feminismului, mai stii ?! :rolleyes: :)

P.S. (nu chiar ca nuca-n perete ;)): dupa ultimele statistici, Wikipedia e dezvoltata in proportie de 87% de barbati, si doar 13% - de fomei. :D


Hai sa va mai satisfac si nervu' feministocratic... :D:D
1. Haitele de lupi, de pilda, sint de cele mai multe ori conduse de... LUPOAICE ;)
2. Unele studii au demonstrat ca femeile au, ca medie, o inteligentza verbala/ comunicatzionala superioara barbatilor (si nu doar la barfit... :D:D)
3. Dupa JE, responsabila pentru "declasarea" nejustificata a femeilor e, in proportie de 99%, BISERICA :x - si implicit RELIGIA !!! :x


11-09-2009 19:03:46
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Nu asa imi satisfaci mie nervu' feministocratic, dand exemple din fauna :x . Eu pusesem niste intrebari clare. Cat despre inteligenta, n-ai sa ma convingi niciodata ca idiotul care sta intr-o bomba de dimineata pana seara ascultand manele si nemaistiind unde-i e mintea de la atatea lichide ( si stim cu totii ca astia-s o multime) imi este superior doar pentru ca poseda penis. Hai sa fim seriosi.

Ultima modificare facuta de Romanticide (11-09-2009 19:11:06)


11-09-2009 19:06:50
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Romanticide a scris:

Nu asa imi satisfaci mie nervu' feministocratic, dand exemple din fauna :x . Eu pusesem niste intrebari clare.

OK, alt exemplu: de-acum incolo, si voi o sa iesiti la pensie ca barbatii (la 65 de anisori) - egalitate ati vrut, o aveti !!! :D:D hihihi

Serios acum, exemplul cu lupoaicele (si leoaicele, de ex) e cumva definitoriu pentru capacitatea deseori mai mare de ADAPTARE a... femelelor :D (doar mamifere sintem si noi, nu ? ;))


11-09-2009 19:11:52
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Romanticide a scris:

Nu asa imi satisfaci mie nervu' feministocratic, dand exemple din fauna :x . Eu pusesem niste intrebari clare. Cat despre inteligenta, n-ai sa ma convingi niciodata ca idiotul care sta intr-o bomba de dimineata pana seara ascultand manele si nemaistiind unde-i e mintea de la atatea lichide ( si stim cu totii ca astia-s o multime) imi este superior doar pentru ca poseda penis. Hai sa fim seriosi.

Da' nici aurolaca :D:D de-asculta impreuna cu manelistu'... tot aia :D nu mi-e superioara mie doar fiindca n-are putza si poate naste pui vii !!! :D:D
...Exemplu nashpa ai mai ales ! ;) (pe scurt)


11-09-2009 19:14:00
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Romanticide a scris:

Atunci n-ar fi rau sa explici cam ce este. Dupa cum vezi, informatiile mele sunt depasite . "Cine nu munceste nu greseste" e valabil oriunde ;) . Si inca ceva care mie mi se pare neclar : ce naiba-i aia "femeie puternica"?

In cazu' Wiki-miki, fomeile nu prea muncesc. Punct. :D
Feminismu' e actualmente o miscare pur si simplu segregationista :x si chiar cu tente  "lesbionice" :D:D (in tzarile dezvoltate cel putin, fiindca la araboi de pilda chiar i-as vedea justificarea).

Si, repet: Dupa JE, responsabila pentru "declasarea" nejustificata a femeilor e, in proportie de 99%, BISERICA :x - si implicit RELIGIA !!! :x - ultramisogine, ambele amindoua. :(

Ultima modificare facuta de Xtremul (11-09-2009 19:20:34)


11-09-2009 19:17:46
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Am ales un exemplu care sa fie pe intelesul tuturor. Dupa cum ti-am explicat destul de clar, aceste postari au rolul de a baga ceva argumente logice in teasta ciumpalacilor. Pentru ca, in momentul in care am o discutie accidentala cu vreunul, sa nu ma plictiseasca.

Intotdeauna  si in toate timpurile au existat discriminari . Ce-i nou? Ciudatenia ar fi ca se schimba polaritatile. Dar poate nu-i ciudat deloc.
Fa-ma sa inteleg : barbatii se pot simti in nesiguranta din cauza miscarii feministe?
Din pacate, e adevarat ca divinitatea n-are nicio legatura cu biserica si clar, nici cu religia.

Argumentul cu superioritatea unei femei doar pentru ca e apta sa nasca nu l-am mai auzit pana acum. Interesant . Dar nu e un argument valabil. Daca ma intrebi pe mine, capacitatea de a naste este un handicap.

Ultima modificare facuta de Romanticide (11-09-2009 19:48:00)


11-09-2009 19:17:58
   
seherezade
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 21-11-2008
Mesaje: 551
Da, multumim pentru "egalitate". Macar avem voie sa muncim n ore pe zi, sa incercam sa fim mai buni in orice domeniu decat barbatii, ca sa ne fie recunoscute priceperea... multumim, ca ajungand acasa frante de la serviciul pe care l-am obtinut poate cu cunostintele acumulate, mult superioare de multe ori postului pe care-l ocupam, mai  avem dreptul la vase murdare, munte de haine de spalat... hm, nici nu ne-am simti bine in pielea noastra daca n-ar trebui sa dam randament, sa fim cat mai perfecte, in toate... oare asta s-a dorit? :rolleyes:

12-09-2009 00:02:00
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Da, e o conspiratie pentru a nu lasa femeilor timpul necesar "muncii" la Wikipedia :D .

Referitor la intrebarea ta, sa fii sigura ca nu asta s-a dorit. Dar fiecare alege sa-si traiasca propria viata cum crede de cuviinta si cu cine crede de cuviinta. Feminismul se refera la drepturi, nu la alegeri.
Pana la urma, daca o femeie accepta sa-si imparta viata cu un lenes, este doar alegerea ei. Ca putem gresi in alegeri, este deja alta poveste. Vreau sa spun ca posibilitatea a fost deja creata, daca eu nu pot trai cum vreau doar pentru ca ma impiedic singura de faptul ca-s femeie, atunci clar problema e in tartacuta mea.

Din punctul meu de vedere, egalitatea  exista. Si, acolo unde cineva se face ca uita, ii reamintesc.


Din cate pricep eu, problema actuala ( spaima de-a dreptul :) ) ar fi ca femeile sa nu fie "mai egale" ;)  decat barbatii.

Ultima modificare facuta de Romanticide (12-09-2009 10:13:23)


12-09-2009 09:51:58
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Hai sa inchei c-o postare mai clara, fiindca vaz ca-s acuzat cumva indirect de antifeminism (ca sa nu zic misoginism ;)).

Uite, acu de ex. urmaresc un interviu cu Jane Burgermeister - o tipa Xtrem de desteapta, altruista si curajoasa, care a reusit sa opreasca deocamdata livrarea a zeci de milioane de doze de asa-zis "vaccin" anti-gripa porcina, produs in Cehia de Baxter, care era contaminat cu buna-stiintza chiar cu virusul gripei aviare ! :x
Tema-i vasta si-ar avea loc mai bine in topicurile "conspirative" :D (fiindca urmeaza vaccinarile obligatorii :(, pe care nu sfatuiesc pe nimeni sa le faca, din 1001 motive - stiintific demonstrate - legate de nocivitatea lor... programata !!! :().
Ce vreau doar sa subliniez e ca-s la fel de multe femei admirabile ca si masculi :D remarcabili - si, natural, vitzavercea. :D
Exemplu aleatoriu: trustul european de presa la care (inca) lucrez are o sefa "suprema" - nemtzoaica - sub orice critica (nu neaparat fiindca-i lesby :D tipa insa), dar si managerul (mascul :D) al filialei romanesti nu-i cu nimic mai breaz. :x

P.S. Si mai recunosc ca-n Romanica injustul sistem "patriarhal" e inca dominant, chiar daca ascuns aparent sub o perdea demagogica. :(
Fiindca aici, pina si fomeile aparent "puternice" ;) (cum e Elena Ud_rea :x) tre'sa fie amantele ... cuiva "puternic" :D ca sa sa aiba macar... iluzia puterii. :(

Ultima modificare facuta de Xtremul (12-09-2009 11:01:07)


12-09-2009 10:49:48
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Prin înzestrarea naturală, unele activităţi le sunt mai la îndemână bărbaţilor, iar altele femeilor. Fiecare om este o entitate unică, totuşi există anumite "linii generale" caracteristice felului de a fi al femeilor şi altele caracteristice felului de a fi al bărbaţilor. Astfel, în anumite situaţii se dovedeşte mai util felul de a fi, de a interacţiona, de a privi problema al bărbaţilor, iar în altele acela al femeilor.

Asta îmi aminteşte de problema "femeii la volan". Am citit un studiu în urma căruia se concluzionase că, ÎN GENERAL (cu alte cuvinte nu este o lege imuabilă), bărbaţii reacţionează mai prompt într-o situaţie limită decât femeile, ca atare probabilitatea de a evita un accident sau o problemă în trafic este mai mare la bărbaţi decât la femei. Atât. Dacă vreau să mă limitez la asta, voi concluziona: o femei la volan e mai proastă decât un bărbat. Dacă vreau, totuşi, să merg mai departe, către esenţă, voi putea vedea la volan femei care conduc bine şi femei care conduc slab, la fel cum voi vedea bărbaţi care conduc bine şi bărbaţi care conduc slab. :) Cu alte cuvinte, bărbaţii şi femeile SUNT egali, luaţi în ansamblu.

Nu e mai puţin adevărat şi comic în acelaşi timp, faptul că unele femei vor să fie "egale cu bărbaţii", dar sunt indignate dacă nu li se cedează locul în autobuz, dacă nu sunt lăsate să intre primele, dacă un bărbat se ia la bătaie cu ele ca şi cu un alt bărbat, etc. Până la urmă... asta dovedeşte tot egalitate. ;) La fel cum unii bărbaţi se consideră superiori femeilor, dar habar nu au cum se fac o sumedenie de activităţi "femeieşti". Cum poţi fi superior cuiva, dacă anumite lucruri el le poate face şi tu nu?

Până la urmă, atât misoginismul cât şi feminismul (folosesc aceşti doi termeni, deşi nu sunt chiar opuşi) dovedesc o lipsă de încredere în forţele propri. Dacă eu sunt sigur pe mine, nu îmi pasă dacă celălalt mă bagă într-o anumită categorie despre care el crede una sau alta, doar pentru că sunt bărbat sau femeie.

Ultima modificare facuta de Lake (12-09-2009 16:29:37)


12-09-2009 13:00:08
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Marele pilot plonez de raliuri Zasada zicea odinioara:
"Barbatii recunosc orice, cu exceptia a doua lucruri: c-ar fi soferi prosti ori amantzi deplorabili !!!" :D:D

Serios acum, ce-a zis cumatrul Lake mai sus e 100% valabil. :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (12-09-2009 13:41:10)


12-09-2009 13:40:05
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Lake a scris:

La fel cum unii bărbaţi se consideră superiori femeilor, dar habar nu au cum se fac o sumedenie de activităţi "femeieşti". Cum poţi fi superior cuiva, dacă anumite lucruri el le poate face şi tu nu?

'ai, dom'le, da-o dracului de treaba, ce-mi tot insiri aici?!...
Pai io ma pish stand in cur pe buda, da'  ia s-o vaz, muierea poa'  s-o faca din picioare?

LE. Si sa-tz'  mai zic una:
- mai demult, intr-o iarna, i-am scris uneia "te iubesc" sub geam. Ghici cu ce si cum?
Pe pariu ca ea n-a fost in stare?

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (12-09-2009 21:56:35)


12-09-2009 21:52:41
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Asta mi-a adus aminte de un banc.

Dupa o petrecere la castel, Lordul John se trezeste , iese in balcon si vede scris pe zapada, cu urina,  cuvintele "Lady Anne". Indignat, cheama politia. La expertiza s-a constatat ca urina era a Lordului John si caligrafia a Lady-ei Anne.

Ultima modificare facuta de Romanticide (12-09-2009 22:03:30)


12-09-2009 22:02:30
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

PeterPan 63 a scris:

'ai, dom'le, da-o dracului de treaba, ce-mi tot insiri aici?!...
Pai io ma pish stand in cur pe buda, da'  ia s-o vaz, muierea poa'  s-o faca din picioare?

LE. Si sa-tz'  mai zic una:
- mai demult, intr-o iarna, i-am scris uneia "te iubesc" sub geam. Ghici cu ce si cum?
Pe pariu ca ea n-a fost in stare?


:):):) Asta îmi aminteşte de o caricatură în care un bărbat stă pe jos în baie şi se străduieşte să nimerească vasul de toaletă cu jetul, spunând "Vezi, nevastă, că pot face şi eu pipi de jos?"


12-09-2009 22:51:04
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Am incercat in fel si chip sa-mi imaginez caricatura de care vorbesti tu aici si tot ce mi-a iesit e doar un talmes-balmes fara logica si sens, de unde concluzia:
- autorul era beat, prost sau femeie.


12-09-2009 23:24:16
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323
O femeie puternica este aceea care stie sa zambeasca chiar cand e la pamant, aceea care poate sa-si tina familia unita, care stie sa fie feminina si dupa 12 ore de munca (casa si job),  care stie sa-si arate bunatatea, care poate sa fie un sprijin la nevoie, aceea care stie sa spuna "iarta-ma" si "multumesc", care stie sa respecte si sa se faca respectata, care stie ca poate fi mai mult decat secretara directorului si lupta pentru asta,  care refuza sa se dea batuta ori de cate ori viata ei o ia razna...Asta e doar o femeie obisnuita, vedetele... doar aparente si cai verzi pe pereti.

Ultima modificare facuta de hotbrain (13-09-2009 08:56:01)


13-09-2009 08:30:52
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

hotbrain a scris:

O femeie puternica este aceea care  stie ca poate fi mai mult decat secretara directorului si lupta pentru asta.

Bre Hotbrain, pai mai sus de secretara ar fi amanta si hai s-o zicem p-a dreapta: nu prea vaz ce lupta apriga ar da pentru post.


13-09-2009 08:59:25
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323
Mama draga, io" traiesc cu picioarele pe pamant si vad ce se intampla in jurul meu..chestia cu amanta e depasita. Tot mai multe femei ajung in posturi de conducere pe criteriul competentei, sexul nu mai e o trambulina. Inca o data, vorbesc de femeile obisnuite, nu de Elene sau alte..propulsate.

Ultima modificare facuta de hotbrain (13-09-2009 09:09:41)


13-09-2009 09:07:42
   
?? davos
Cont Sters

Inregistat: 16-08-2009
Mesaje: 4
99%dintre femeile din politica ajuna acolo fiind slabe la refuz!!la fel cele din lumea "mondena"!!!

13-09-2009 09:28:53
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

PeterPan 63 a scris:

Am incercat in fel si chip sa-mi imaginez caricatura de care vorbesti tu aici si tot ce mi-a iesit e doar un talmes-balmes fara logica si sens, de unde concluzia:
- autorul era beat, prost sau femeie.


Sau, poate, cel care a povestit era aşa! :):):)


13-09-2009 09:55:27
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

hotbrain a scris:

Inca o data, vorbesc de femeile obisnuite, nu de Elene sau alte..propulsate.

Asta-i, ca si io tot de muierile obisnuite zic, insa unul din noi doi a incurcat categoriile - si nu-s io ala.
Mai adesea si mai lesne promoveaza orice tanti cu aplicatiune catre gadilat la oua oareshce sef sau shefuletz, decat cea varata toata-n studiu.
80% din criteriile promovarii profesionale tin de trebusoara asta, o spun studiile statisticilor nord-americane, societatea care se bate cel mai tare cu caramida-n piept pe seama egalitatii sanselor.

Ca vrei tu sa teoretizam, sa idealizam, e una, da'  cand vine vorba de realitatea practica, gasim cu totul si cu totul altceva.

Intr-un clasament Marie Curie vs Elena Udrea, reprezentantele ultimei categorii le bat la curu gol pe cele dintai.


13-09-2009 11:45:24
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323
Sigur..dar Marie Curie ramane in memoria oamenilor, pe cand cealalta o sa dispara asa cum a aparut...dar, stim ca pana la Dumnezeu ne mananca sfintii, deci trebuie sa-ti dau dreptate.

Ultima modificare facuta de hotbrain (13-09-2009 11:55:37)


13-09-2009 11:52:00
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
nu stiu ce v-a apucat sa comparati categorii asa diferite... pe cit punem pariu ca dintr-o mie de italieni, 999 o cunosc pina in rarunchi pe Ciocciolina, pe cind abia vreo 2-3 au auzit de Maria Montessori (am pastrat profilul categorial pe cit am putut) :D:D

sau sa trecem la genul masculin: Unu' Haldan (lovitor cu piciorul in minge) vs. Nicolai Tesla...


13-09-2009 13:53:06
   
?? melora
Cont Sters

Inregistat: 07-10-2009
Mesaje: 2
Femeile cu adevarat puternice sint cele care fac fata greutatilor vietii zi de zi,fara sa apara ca eroine niciunde.Cele de la tv isi iau nasul la purtare,se cred mari doamne.Dar nu sint si de multe ori caracterul lor lasa de dorit.Se cred importante,dar oare de ce nu stiu???Nu am nici o stima pt ele.Stimez mai repede o femeie care isi creste copii singura si se descurca greu,ca usor nu se poate.

Ultima modificare facuta de melora (07-10-2009 09:15:21)


07-10-2009 09:14:22
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Cred că orice femeie este puternică. Nu este uşor nici să crească singură copiii, nici să ajungă vedetă TV (şi să rămână vedetă), nici să facă descoperiri ştiinţifice, nici să ajungă în diferite funcţii, nici să facă filme pentru adulţi, ş.a.m.d. Orice mod de a trăi are dificultăţile şi recompensele sale, satisfacţiile şi neîmplinirile sale.

Nu cred că am eu căderea să judec cum îşi trăieşte altul viaţa. Nu mă aflu în corpul lui, nu percep lucrurile aşa cum le percepe el, nu le înţeleg ca el, nu am avut parte de educaţia, mediul, copilăria lui, nu am temperamentul lui, nu am mintea lui, sentimentele lui, nu ştiu care sunt valorile lui, nu am trecut prin evenimentele prin care a trecut el (iar dacă am trecut, nu ştiu cum le-a "recepţionat" el), etc. :)


07-10-2009 16:29:38
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Poate ca expresia "femeie puternica" inseamna acea femeie care are puterea sa schimbe ceva (de preferat, in bine :) ) in societatea in care traieste.

08-10-2009 13:47:40
   
Pagini: 1    
Mergeti la