Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Legislatie / contabilitatea romaneasca    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? [George]
Cont Sters

Inregistat: 11-02-2005
Mesaje: 51
Ce parerere aveti de faptul ca o factura suficient de mare neincasata, poate crea mari probleme unei companii in raport cu statul? Sau de faptul ca mai multe facturi neincasate pot genera si mai mari probleme?
Mai concret, o factura emisa inseamna obligatii TVA, deci TVA de platit.
Contabilitatea autohtona se bazeaza pe circulatia hartiilor nu pe circulatia reala a banilor, e un amanunt care de multe ori a franat dezvoltarea economiei (si continua sa o faca). Ca de obicei am imprumutat modelul francez care genereaza obligatii in baza facturilor si nu a banilor care circula in realitate. Ceea ce muta obligatiile de plata la compania pagubita prin neplata in loc sa o pastreze la datornic (vezi Chapter 11 in Statele Unite). In US platesti in baza incasarilor nu a facturilor emise iar daca ai o problema de cash, ii poti executa rapid pe cei ce iti sunt datori.
Cam care credeti ca sunt motivele pentru care in Romania s-a preferat acest stil? (intrebarea e pur retorica, eu stiu de ce)


17-05-2005 11:56:31
   
?? Slayer_
Cont Sters

Inregistat: 16-04-2005
Mesaje: 44
mai george... tu esti erudit cu totul...
ia mai spune-ne cate ceva ;)


02-09-2005 02:16:32
   
?? frederik
Cont Sters

Inregistat: 24-11-2005
Mesaje: 15
Contabilitatea romaneasca este (per ansamblu) cea mai mare tampenie. Este facuta in baza unor legi emanate de la contabili si spun emanate pentru ca sunt ca niste "besini" trase dupa ce maninci fasole, mari, puturoase si care deranjeaza pe toata lumea. Contabilii astia de cate ori isi mai aduc aminte cate ceva mai modifica o lege, o hotarire, etc. Vezi Codul Fiscal (daca nu ma crezi)...

25-11-2005 12:09:17
   
?? frederik
Cont Sters

Inregistat: 24-11-2005
Mesaje: 15
Contabilitatea romaneasca este (per ansamblu) cea mai mare tampenie. Este facuta in baza unor legi emanate de la contabili si spun emanate pentru ca sunt ca niste "besini" trase dupa ce maninci fasole, mari, puturoase si care deranjeaza pe toata lumea. Contabilii astia de cate ori isi mai aduc aminte cate ceva mai modifica o lege, o hotarire, etc. Vezi Codul Fiscal (daca nu ma crezi)...

25-11-2005 12:10:30
   
?? some_One
Cont Sters

Inregistat: 19-01-2006
Mesaje: 161
http://[img]http//127.0.0.1/forum/img/Oxygen_new.png[/img]

25-01-2006 01:18:42
   
forgetme
Femeie

Nou venit

Inregistat: 21-01-2006
Mesaje: 1
daca legislatia ar fi facuta de contabili ar fi cat de cat coerenta.grav este ca e facuta de cei care probabil nu au lucrat asa ceva.veyi ex Bodu mare sef ANAF care nu stie cum sa completeze o factura. credeti ca stie ce fel de obligatii naste acea factura?
si ce cauta subiectul asta pe acest site??:)


14-02-2006 19:49:56
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

[George] a scris:

Ce parerere aveti de faptul ca o factura suficient de mare neincasata, poate crea mari probleme unei companii in raport cu statul? Sau de faptul ca mai multe facturi neincasate pot genera si mai mari probleme?
Mai concret, o factura emisa inseamna obligatii TVA, deci TVA de platit.
Contabilitatea autohtona se bazeaza pe circulatia hartiilor nu pe circulatia reala a banilor, e un amanunt care de multe ori a franat dezvoltarea economiei (si continua sa o faca). Ca de obicei am imprumutat modelul francez care genereaza obligatii in baza facturilor si nu a banilor care circula in realitate. Ceea ce muta obligatiile de plata la compania pagubita prin neplata in loc sa o pastreze la datornic (vezi Chapter 11 in Statele Unite). In US platesti in baza incasarilor nu a facturilor emise iar daca ai o problema de cash, ii poti executa rapid pe cei ce iti sunt datori.
Cam care credeti ca sunt motivele pentru care in Romania s-a preferat acest stil? (intrebarea e pur retorica, eu stiu de ce)

  Codul Financiar si codul Contabilitatii sint doua lucruri diferite, practicile aceptabile fiecarui industrii sint diferite. In US GAAP ( generaly accepted accounting practices) sint asa cum zice George, dar rezultatul final Chapter 11 sau Chapter 7, orice client "executat" in final ,nota de plata e platita integral de stat (taxpayers), bani statului provenind tot din taxe, asupra tuturor.

  Forget me not.

Ultima modificare facuta de NJD (19-02-2006 15:45:00)


19-02-2006 15:43:10
   
?? waldan
Cont Sters

Inregistat: 28-02-2005
Mesaje: 849
Cel mai grav este faptul ca fiscalitatea nu este aplicata uniform.In loc sa stimuleze firmele care cat de cat au profit se incearca in continuare sustinerea artificiala a unor firme mari pentru a limita somajul.
Eu daca am de dat bani la finante si intarzii chiar si un trimestru imi calculeaza penalitati (pe care daca nu le platesc se calculeaza si penalitati la penalitati) pe care desi nu sint vreun combinat le platesc ca sa fiu lasat in pace.Recuperari de TVA nu mai cer de mult ptr ca imediat ma trezesc cu un sir de controale care imi blocheaza  activitatea cel putin 7-8 zile asa prefer sa le deduc(adica blochez niste bani pana la sfarsitul anului) In timp ce marii datornici Sidex Apaterm etc primesc scutiri si amanari de la finante doar ptr ca ocupa forta de munca. :(

Ultima modificare facuta de waldan (23-05-2006 23:01:55)


23-05-2006 23:01:04
   
Pagini: 1    
Mergeti la