Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Dragostea se ofera, nu se cucereste ...    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? Zefli
Cont Sters

Inregistat: 02-06-2006
Mesaje: 80
Asta e concluzia mea ...

09-07-2006 05:04:04
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
si as mai adauga eu ...si contracost! Nu??? :D:D:D ...termina! Dragostea e sau nu! Ea se naste fara sa_ti ceara voie, independenta de vointa ta! Se castiga si creste sau descreste...in fiecare zi, functie de ....capacitatea fiecaruia de a se face iubit sau urat! Depinde! ;) :p

09-07-2006 12:02:05
   
?? Leti06
Cont Sters

Inregistat: 08-07-2006
Mesaje: 32

   Zefli a scris:

Asta e concluzia mea ...


Pe o tava acoperita cu un servetel cu inimioare ca sa vada prostul ca il iubesti?!
cati ani ai puisor? Nu ai trait deloc pana acum?


09-07-2006 13:53:39
   
?? fi-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957

Leti06 a scris:


   Zefli a scris:

Asta e concluzia mea ...


Pe o tava acoperita cu un servetel cu inimioare ca sa vada prostul ca il iubesti?!
cati ani ai puisor? Nu ai trait deloc pana acum?

rautati...?hm!ca de obicei...femeile...da...dragostea se ofera! totusi...fie si pe o tava acoperita de u servetel cu inimioare...RISCUL E ASUMAT!


09-07-2006 15:35:34
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
desi simt ascunsa o unda de rautate in tema topicului... (oricum il ador pe zefli, no matter what)... cred ca dragostea se (te) cucereste... de cele mai multe ori.
"oferta".. la care cred eu ca face referire zefli... e de scurta durata, nu are timp sa devina.. dragoste....


10-07-2006 01:42:54
   
?? marini
Cont Sters

Inregistat: 11-04-2006
Mesaje: 8
andreeas are perfecta dreptate si nu o mai ironizati daca nu stiti ce este dragostea si nu mai murdariti totul dupa grosiera voastra capacitate de a intelege

10-07-2006 02:40:40
   
?? Zefli
Cont Sters

Inregistat: 02-06-2006
Mesaje: 80

Leti06 a scris:


   Zefli a scris:

Asta e concluzia mea ...


Pe o tava acoperita cu un servetel cu inimioare ca sa vada prostul ca il iubesti?!
cati ani ai puisor? Nu ai trait deloc pana acum?


:D :D :D :D


10-07-2006 04:15:44
   
?? Zefli
Cont Sters

Inregistat: 02-06-2006
Mesaje: 80

andreeas74 a scris:

si as mai adauga eu ...si contracost! Nu??? :D:D:D ...termina! Dragostea e sau nu! Ea se naste fara sa_ti ceara voie, independenta de vointa ta! Se castiga si creste sau descreste...in fiecare zi, functie de ....capacitatea fiecaruia de a se face iubit sau urat! Depinde! ;) :p


:D :D :D
Asta ar trebui sa fie un topic "idealist". Dragostea ar trebui oferita dezinteresat si nu ar trebuie sa existe cuceritori si alte chestii de genu asta.

Dar femeile asteapta sa fie cucerite. Sa oferi dragoste doar cand esti cucerita ... hmm ... Nu puteti si altfel ?


10-07-2006 04:28:37
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

Leti06 a scris:


   Zefli a scris:

Asta e concluzia mea ...


Pe o tava acoperita cu un servetel cu inimioare ca sa vada prostul ca il iubesti?!
cati ani ai puisor? Nu ai trait deloc pana acum?



ma lovit drept in inima parerea ta despre barbati , m am indragostit deja , mare chef am acum sa ti cuceresc inima egoista , m ai cucerit

incep sa cred ca buricu pamantului , e de sex feminin

cine gandeste asa , nici nu are ce sa daruiasca  , oare ce poti sa cuceresti?...vantul

sper sa fie doar o suparare de moment , mi se intampla si mie

Ultima modificare facuta de Soryn (10-07-2006 13:27:50)


10-07-2006 13:26:41
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

marini a scris:

andreeas are perfecta dreptate si nu o mai ironizati daca nu stiti ce este dragostea si nu mai murdariti totul dupa grosiera voastra capacitate de a intelege



se vede bine bine ca tu stii , oare vorbeti de iubire?de pasiune?de sex?

femeile prefera sa spuna dragoste in loc de sex , cu preludiu in plus , eventual si sentimente , oare cad stiu ele daca sunt adevarate s au doar utilizate de escroci sentimentali?


10-07-2006 13:37:21
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Zefli ai tot respectul , dar nu stiu despre ce vorbesti , daca de sex cu nabadai, atunci nu ma bag , am scris deja parerea despre santaj sexual , cred ca daca si barbatii ar proceda la fel , multe fete mari ar mai exista azi , poate majoritatea.

Daca te referi la iubire , ai dreptate , se daruieste , nu se cucereste , indiferent de sex.

Sper sa nu confundati pasiunea cu iubirea , pasiunea e un accesoriu iluzoriu de care au nevoie multe femei ca sa poata iubi si face sex .Multe nu stiu , nu pot sa iubeasca fara acest accesoriu,minunat dar efemer.Iubirea nu e efemera , e vesnica.

Stiu ca exista si femei minunate , ce stiu sa ofere fara sa ceara ceva in schimb , indiferent ca e vorba de iubire sau sex , stiu sa daruiasca , le multumesc pt sufletul deosebit ,pacat ca sunt rare.

   Daca as avea putere , v as obliga sa va iubiti toti pe toti .....gratuit  si nu vorbesc de sex


10-07-2006 13:56:20
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918

marini a scris:

andreeas are perfecta dreptate si nu o mai ironizati daca nu stiti ce este dragostea si nu mai murdariti totul dupa grosiera voastra capacitate de a intelege



...adica...eu sa fiu cea care detine ...adevarul absolut, mon cher?? :) nice! ideatic de nice! ... n_am pretentia asta...am expus numai ceea ce gandesc EU! ca ceilalti isi insusesc sau nu punctul meu de vedere...asta chiar tine de libera alegere a fiecaruia! :) nu?


multumesc! :)


10-07-2006 16:08:06
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918

   Zefli a scris:


andreeas74 a scris:

si as mai adauga eu ...si contracost! Nu??? :D:D:D ...termina! Dragostea e sau nu! Ea se naste fara sa_ti ceara voie, independenta de vointa ta! Se castiga si creste sau descreste...in fiecare zi, functie de ....capacitatea fiecaruia de a se face iubit sau urat! Depinde! ;) :p


:D :D :D
Asta ar trebui sa fie un topic "idealist". Dragostea ar trebui oferita dezinteresat si nu ar trebuie sa existe cuceritori si alte chestii de genu asta.

Dar femeile asteapta sa fie cucerite. Sa oferi dragoste doar cand esti cucerita ... hmm ... Nu puteti si altfel ?


daca te_ai fi oprit dupa primul "paragraf"...te_as fi iubit definitiv si neconditionat fara sa mai fii nevoit sa spui nici un alt cuvant! :p...dar n_ai facut_o! ..si totusi...imi place cum gandesti! ...probabil ca esti capabil sa iubesti..ideatic...intr_un final..GLORIOS! ;) ...Succes mult! ....Femeile , la naiba, se trezesc lovite_n inimioara...cu cucerirea! E suficienta CLIPA! Una fie ea ...accidentala..pentru ca aceasta cucerire de care vorbesti si pe care n_o asteapta deloc femeile mai mult decat barbatii! (!?)...sa fie un proces deja incheiat! :)....PUTEM fi si altfel: in sensul de a nu oferi dragostea ...nici macar atunci cand ..se crede c_am fi gata ...cucerite! :D ...- ce preferi, stimabile ??? :p:p:p

Ultima modificare facuta de andreeas74 (10-07-2006 16:12:54)


10-07-2006 16:12:25
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918

Soryn a scris:


marini a scris:

andreeas are perfecta dreptate si nu o mai ironizati daca nu stiti ce este dragostea si nu mai murdariti totul dupa grosiera voastra capacitate de a intelege



se vede bine bine ca tu stii , oare vorbeti de iubire?de pasiune?de sex?

femeile prefera sa spuna dragoste in loc de sex , cu preludiu in plus , eventual si sentimente , oare cad stiu ele daca sunt adevarate s au doar utilizate de escroci sentimentali?



cele care sunt dotate cu creier...il si utilizeaza! ele stiu sa simta situatia..aparenta! si ...realitatea! ;) :)


10-07-2006 16:15:01
   
?? fi-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957

fun-funny a scris:

desi simt ascunsa o unda de rautate in tema topicului... (oricum il ador pe zefli, no matter what)... cred ca dragostea se (te) cucereste... de cele mai multe ori.
"oferta".. la care cred eu ca face referire zefli... e de scurta durata, nu are timp sa devina.. dragoste....

intre SE si TE e o diferenta pe care si cu ochelari de cal tot ar trebui sesizata...


11-07-2006 17:05:50
   
?? fi-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957
topicul asta ,ca mai toate postate pana acum,are o hiba importanta:generalizeaza prea mult,lasa prea mult loc speculatiilor care pot deraia usor pe langa subiect...ON TOPIC:depinde de context...
1.daca esti indragostit fara speranta de o tipa neinteresata de tine (ba,mai mult!indragostita de altul;ceea ce e perfect posibil si de cele mai multe ori real)trebuie sa-i cuceresti dragostea,logic,nu?daca ai bafta sau nu7 in acest sens asta deja e alta tema...
2.daca cineva te impresioneaza cu afectiunea pe care ti-o arata...atunci musai in dragostea trebuie oferita(e drept ca trebuie sa mai ai si disponibilitate pt. asa ceva sau fata de persoana impricinata)
Tema desigur poate fi extinsa...doar pt. ca topicul desi sarac in sarac in expunere iti ofera variante multiple prin omisie...vezi ce am scris la inceput :)


11-07-2006 17:18:16
   
?? Leti06
Cont Sters

Inregistat: 08-07-2006
Mesaje: 32

   Zefli a scris:

Asta e concluzia mea ...


Da, daca dragostea inseamna "materie" substanta conceputa ca tot ce exista sunt de acord cu tine. Dar daca ne referim la ceva ce exista doar in constiinta noastra, in spirit, acest ceva este lipsit de  o forma precisa, de contur , de consistenta materiala, este impalpabil si  acesta nu se poate oferi, ci numai simti. Ca sa simti iti trebuie sensibilitate, o trasatura specifica omului dar nu multi sunt cei care pot spune ca o au.


15-07-2006 13:41:57
   
ani23 bi
Femeie

Nou venit

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 100

andreeas74 a scris:

si as mai adauga eu ...si contracost! Nu??? :D:D:D ...termina! Dragostea e sau nu! Ea se naste fara sa_ti ceara voie, independenta de vointa ta! Se castiga si creste sau descreste...in fiecare zi, functie de ....capacitatea fiecaruia de a se face iubit sau urat! Depinde! ;) :p

Oare mai exista adevarata iubire? Dezinteresata,fara nici un interes ? Acea iubire gen LOVE STORY sau ROMEO SI JULIETA ,mai exista ? EU cred ca nu . dar de ce oare ? De ce nu suntem impreuna "si la bine si la rau " ? DE ce nu imbatranim tinandu-ne de mana ,iubindu-ne ? A pierit iubirea ? Este ceva demodat sa iubesti din tot sufletul o singura persoana ? Esti fraier daca iubesti toata viata aceeasi persoana ?


30-08-2006 19:32:09
   
?? sjf
Cont Sters

Inregistat: 20-11-2005
Mesaje: 1055
Draga mea, nu-ti face iluzii. N-a existat niciodata. Si nu iubi niciodata. O sa-ti treaca repede invalmaseala aia de sentimente contradictorii, bucurie, planuri de viitor, etc. O sa vezi ca e doar o relatie de simbioza in care el iti ofera ceea ce tu nu ai, si invers. Ideal ar fi sa gasesti unul care sa stie sa-ti spuna ceea ce vrei sa auzi si s-o faca la momentul oportun.

31-08-2006 13:39:35
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
pina aici binisor....sa vedem mai pe departe...

06-09-2006 04:35:58
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

ani23 bi a scris:


andreeas74 a scris:

si as mai adauga eu ...si contracost! Nu??? :D:D:D ...termina! Dragostea e sau nu! Ea se naste fara sa_ti ceara voie, independenta de vointa ta! Se castiga si creste sau descreste...in fiecare zi, functie de ....capacitatea fiecaruia de a se face iubit sau urat! Depinde! ;) :p

Oare mai exista adevarata iubire? Dezinteresata,fara nici un interes ? Acea iubire gen LOVE STORY sau ROMEO SI JULIETA ,mai exista ? EU cred ca nu . dar de ce oare ? De ce nu suntem impreuna "si la bine si la rau " ? DE ce nu imbatranim tinandu-ne de mana ,iubindu-ne ? A pierit iubirea ? Este ceva demodat sa iubesti din tot sufletul o singura persoana ? Esti fraier daca iubesti toata viata aceeasi persoana ?

raspunsul la intrebarile astea le primesti doar daca esti dispusa sa experimentezi ; ipoteza ai enuntat-o ,concluzia ai expus-o,mai ramena sa demonstrezi ! Dar fiindca aici nu e matematica : try it !


07-09-2006 16:57:11
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
he he , cam multe persoane cu acelasi nick , totul esxista , daca nu suntem capabili sa vedem , sa simtim , nu inseamna ca nu exista  :)

11-09-2006 15:33:11
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
chiar e plictisitor! cum vrei sa incingi atmosfera fug potarnichiile ....

27-09-2006 13:43:32
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
fug potirnichiile sau " ca potirnichiile " ?

28-09-2006 04:09:37
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

da_si_nu a scris:

fug potirnichiile sau " ca potirnichiile " ?

bouth !


29-09-2006 13:37:45
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
atunci...
uite noutate..credeam ca potirnichiile zboara...
vezi am cam lipsit de la scoala..

pacat...sa fii pasare si sa nu poti zbura...


10-10-2006 04:54:57
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

da_si_nu a scris:

atunci...
uite noutate..credeam ca potirnichiile zboara...
vezi am cam lipsit de la scoala..

pacat...sa fii pasare si sa nu poti zbura...

fie...zboara! :) daca iti propun o conversatie mai consistenta si tu ai sa "zbori"?


10-10-2006 20:19:39
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
eu sa zbor.. ?
ai plecat singur.... :) ;)
cine da dovada de naivitate ?  vinatorul sau pasarea ?

fiecare are naivitatea propie....crede si nu cerceta..se aplica doar in anumite cazuri... :) :)


16-10-2006 20:48:36
   
dadiana43
Femeie

Nou venit

Inregistat: 17-10-2006
Mesaje: 7
DRAGOSTEA... RASPLATA SUFERINTELOR

 
 
  Nimeni nu l-a vazut venind dinspre stele. A sosit intr-un nor
straveziu. Un virus mic, dar foarte puternic. A gasit cel mai
bun loc din Univers… inima oamenilor. Si s-a raspandit
printre ei, aducandu-le suferinte nesfarsite.

Dar oamenii nu au dorit sa gaseasca un antidot impotriva
lui si au invatat sa priveasca spre stelele de unde venea
acest virus, visand ca-l vor raspandi in toata galaxia
deoarece suferintele erau uneori rasplatite cu cea mai
deplina fericire.

Si i-au spus acestui virus "Dragostea".


17-10-2006 04:24:28
   
dadiana43
Femeie

Nou venit

Inregistat: 17-10-2006
Mesaje: 7
„A fi indragostit de cineva inseamna mult mai mult decat a fi stapinit de un sentiment coplesitor - inseamna a lua o hotarare, a face o judecata, a te angaja printr-o promisiune.
Daca dragostea ar fi doar un sentiment nestatornic n-ar exista nici o baza pentru fagaduinta de a iubi pe cineva pe toata durata vietii.
Sentimentele vin si se duc. Cum as putea promite statornicie daca m-as baza numai pe ele, fara sa ma biziuesc pe judecata mintii si pe vointa caracterului?”

                                                                                                                  - Erich Fromm (1900-1960)


17-10-2006 04:27:10
   
dadiana43
Femeie

Nou venit

Inregistat: 17-10-2006
Mesaje: 7
Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci cand

   sunt cu tine.”  -  Gabriel Jose Garcia Marquez



***·

„Nu meritã sã plângi pentru nimeni, iar cei care meritã nu te vor

face sĂŁ plângi.” -  Gabriel Jose Garcia Marquez



***·

„Doar pentru cã cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu înseamnã cã

nu te iubeste cu toatĂŁ fiinta sa.” -  Gabriel Jose Garcia Marquez



***·

„Un prieten adevĂŁrat te prinde de mânĂŁ si Ă®ti atinge inima.” -  Gabriel Jose Garcia Marquez



***·

„Cea mai stranie formĂŁ de a Ă®ndepĂŁrta pe cineva este a sta lângĂŁ el şi

a şti cĂŁ nu-l vei putea avea niciodatĂŁ.” -  Gabriel Jose Garcia Marquez



***·

„Nu Ă®nceta niciodatĂŁ sĂŁ zâmbeşti, nici chiar atunci când eşti trist, pentru cĂŁ nu se ştie cine se poate Ă®ndrĂŁgosti de zâmbetul tĂŁu.”  -  Gabriel Jose Garcia Marquez



***·

„Poate cĂŁ pentru lume eşti doar o singurĂŁ persoanĂŁ, dar pentru o anumitĂŁ persoanĂŁ eşti Ă®ntreaga lume.” -  Gabriel Jose Garcia Marquez



***·

„Nu Ă®ţi petrece timpul cu cineva care nu e dispus sĂŁ şi-l petreacĂŁ cu tine.” -  Gabriel Jose Garcia Marquez



***·

„Poate cĂŁ Dumnezeu va dori sĂŁ cunoşti multe persoane nepotrivite Ă®nainte de a cunoaşte persoana potrivitĂŁ, pentru ca atunci când o vei cunoaşte Ă®n sfârşit, sĂŁ ştii sĂŁ fii recunoscĂŁtor.”  -  Gabriel Jose Garcia Marquez



***·

„Nu plânge pentru cĂŁ s-a terminat, zâmbeşte pentru cĂŁ s-a petrecut.”  -  Gabriel Jose Garcia Marquez



***·

„Vor exista mereu oameni care te vor rĂŁni, aşa cĂŁ trebuie sĂŁ-ţi pĂŁstrezi Ă®ncrederea şi doar sĂŁ ai mai multĂŁ grijĂŁ Ă®n cine ai Ă®ncredere şi a doua oarĂŁ.”  -  Gabriel Jose Garcia Marquez



***·

„Nu te agita atât, lucrurile cele mai bune se petrec atunci când le aştepţi mai puţin.”  -  Gabriel Jose Garcia Marquez



***·

„CautĂŁ sĂŁ devii un om mai bun şi asigurĂŁ-te cĂŁ ştii cine eşti tu Ă®nainte de a cunoaşte pe cineva şi a aştepta ca acea persoanĂŁ sĂŁ ştie cine eşti.”  -  Gabriel Jose Garcia Marquez



***·

"Dragostea este tot ceea ce avem, este singura modalitate in care ne putem ajuta unul pe celalalt." - Euripide



***·

"Iubeste-i pe cei care te iubesc."- Voltaire



***·

"Esti mereu altul.

Ultimul dintre saruturi a fost intotdeauna cel mai dulce." - John Keats



***·

"Cand inima unui barbat este deprimata de atatea preocupari,

   Ceata este imediat imprastiata in momentul in care apare o femeie." -John Gay



***·

"Toate gandurile, toata pasiunea, toate deliciile,

   Si orice altceva ii misca constructia sa mortala,

     Nu sunt altceva decat mesageri ai dragostei,

       Care se hranesc din flacara sa sacra." - Samuel Taylor Coleridge



***·

"Un batran indragostit este asemena unei flori inflorita iarna." - proverb chinezesc



***·

"In prima sa dragoste o femeie isi iubeste iubitul,

    In celelalte tot ceea ce iubeste este iubirea." - George Gordon, Lord Byron



***·

"Si totul pentru dragoste si nimic pentru recompense." - Edmund Spenser



***·

"Doua iubiri umane fac una divina." - Elisabeth Barrett Browning



***·

"Este, cerule, o crima sa iubesti prea bine?" - Alexander Pope



***·

"Dumnezeu este iubire - indraznesc sa spun,

   Dar ce rautacios diavol este dragostea!" - Samuel Butler



***·

"Doamne, ma intreb care a fost nebunul care a inventat primul sarut?"- Jonathan Swift



***·

"Tot ce pot sa inteleg,

    Inteleg doar din cauza ca te iubesc." - Leo Tolstoy



***·

"Ah, se iubeau neincetat:

   Sufletele lor se sarutau,

     Se sarutau cu ochii,

        Erau amandoi un singur sarut." - Heinrich Heine



***·

"Dragostea este oarba si iubitii nu pot sa vada

   Nebuniile mici pe care le fac." - William Shakespeare



***·

"Dragostea nu priveste cu ochii, ci cu mintea." - William Shakespeare



***·

"Dragostea este intelepciunea nebunului si nebunia inteleptului." - Samuel Johnson



***·

"Freamatul dragostei este benefic, dar sa nu fii framantat este si mai rau." - William Shakespeare



***·

"Buzele canta doar atunci cand nu pot saruta." - James Thomsom



***·

"Dragostea este viata fiecarei fiinte." - Emanuel Swedenborg



***·

"Iubirea conduce regii, campul, pamantul,

  Si oamenii de pe el si sfintii de deasupra:

    Pentru ca dragostea este rai, iar raiul este dragoste." - Sir Walter Scott



***·

"Prietenia este asemenea dragostei fara aripi!" - George Gordon, Lord Byron



***·

"Da-mi o mie de saruturi, apoi o suta, si apoi inca o mie." - Catullus



***·

"Nu exista nimic, nici macar pe jumatate, atat de dulce in viata

   Decat visul de iubire al unui tanar." - Thomas Moore



***·

"Nu exista dragoste asa cum este prima iubire." - proverb italian



***·

"Nu poti sa daruiesti un sarut fara sa iei si nu poti lua fara sa dai." - anonim



***·

"Ah, dragostea mea este asemenea unui trandafir rosu

   Care infloreste in iunie.

     Ah, dragostea mea este asemenea unei melodii

       Care canta intr-o dulce armonie." - Robert Burns



***·

"Nu poate sa existe pace a mintii in dragoste, de vreme ce ai obtinut dragostea, ea nu este nimic altceva  decat punct de plecare pentru alte dorinte noi." - Marcel Proust



***·

"Pentru vesti despre inima, intreba fata." - proverb cambodgian



***·

"Ma indoiesc ca stelele sunt de foc

   Ma indoiesc ca soarele se misca

     Ma indoiesc ca adevarul poate fi minciuna

       Dar niciodata nu ma indoiesc ca iubesc." - William Shakespeare

"Lasa-l sa ma sarute cu saruturile gurii sale: pentru ca dragostea este mai buna dacat vinul" - cantecul lui Solomon, 1:2



***

"Dragostea este asemenea tusei: nu poate fi ascunsa." - George Herbert



***

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara." - proverb suedez



***

"Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor

    Par a fi adormite in armonia raiului." - William Shakespeare



***

"Spune-mi pe cine iubesti sa sa-ti spun cine esti." - proverb african



***

"Iubim sa fim indragostiti, acesta este adevarul." - W.M. Thackeray



***

"Dragostea este darul pe care

   Zeii l-au dat

     Oamenilor singuri de sub cer." - Sir Walter Scott



***

"Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta." - Emanuel Swdenborg



***

"Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata." - John Gay



***

"Este un lucru asa de mic

    Sa te fi bucurat de soare,

       Sa fi trait bucuria primaverii,

          Sa fi iubit, sa fi gandit, sa fi facut?" - Matthew Arnold



***

"Saruturile sunt asemenea grauntelor de aur sau de argint din mine, nu au valoare ele insele, dar sunt pretioase pentru ca ne arata ca mina este alturi." Georges Villiers



***

"Daca as fi intrebat de ce-l iubesc,

   Cred ca singurul meu raspuns ar fi:

     Pentru ca a fost el, pentru ca am fost eu." - Michel de Montaigne



***

"Fericirea suprema a vietii este convingerea ca suntem iubiti." - Victor Hugo



***

"Cuplurile casatorite care se iubesc isi spun unul altuia zeci de mii de cuvinte fara sa vorbeasca." - proverb portughez



***

"Cel care nu gaseste dragostea, nu gaseste nimic." - proverb chilian



***

"Ochii iubitului vor fi pierduti asemenea unui vultur orb,

    Urechea iubitului va auzi cele mai joase sunete." - William Shakespeare



***

"Iubirea unei femei, se stie ca

    Este un lucru dragut dar si de temut." - George Gordon, Lord Byron



***

"Declar ca nu exista alt sfant

   mai mare decat sfantul Valentin." - Ogden Nash



***

"Si pe bratul iubitului ea se sprijina,

   Si in jurul mijlocului sau ii simte imbratisarea,

     Si departe merg impreuna, peste dealuri

       In aceasta luma noua, cine poate fi batran?" - Tennyson



***

"Lasa-i sa iubeasca acum, pe cei care nu au mai iubit inainte,

    Si lasa-i pe aceia care tot timpul au iubit, sa iubeasca acum si mai mult." - anonim



***

"Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted." - William Shakespeare



***

"Nici un om nu poate in acelasi timp sa fie si intelept si sa iubeasca." - Robert Herrick



***

"Sa fii plin de admiratie si departe de orice invidie; sa te inveselesti in mare masura de binele altora; sa  iubesti cu o asemenea generozitate a inimii incat dragostea ta sa fie o posesiune draga in absenta rautatii; acestea sunt daruri ale soartei, daruri pe care banii nu le pot cumpara. Cel care are asemenea comoara se va bucura de Univers ca si cum acesta i-ar apartine si ii va ajuta si pe altii sa se bucure alaturi de el." - Robert Louis Stevenson



***

"Este mai bine sa fii iubit chiar daca ai pierdut, decat sa nu fii iubit de loc." - Tennyson



***

"Bea cu mine numai cu ochii tai

   Si-ti voi lua secretul cu mine;

     Sau lasa un sarut pe pahar,

      Si nu voi mai avea nevoie de vin." - Ben Jonson



***

"Un barbat indragostit este mai dibaci decat o suta de avocati." - proverb spaniol



***

"Ne intoarcem mereu la prima noastra dragoste." - proverb american



***

"Ochii au acelasi limbaj pretutindeni." - proverb romanesc



***

„Nu doresc sa reprezint totul pentru oricine, ci as dori sa insemn ceva pentru cineva anume."  - Javan

***

"Iubeste profund si pasional. S-ar putea sa fii ranit, dar e singura cale de a-ti trai viata pe deplin."  - Intelepciunea   populara


17-10-2006 04:28:51
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
dadiana apreciez bibliografia pe care ai avut-o la dispozitie...dar dincolo de citate pe forum sunt mai apreciate opiniile proprii...chiar modelate de cultura !

17-10-2006 12:56:11
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
acum sa comentam fiecare citat in parte ?

17-10-2006 14:55:53
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
dadiana a scapat din vedere ca exista un topic pentru citate... turnati acolo...
am insa o problema deocamdata... nu stiu cine e sau a fost Javan.. ma duc la wikipedia

Ultima modificare facuta de SandieShaw (17-10-2006 18:32:47)


17-10-2006 18:31:28
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

andreeas74 a scris:

si as mai adauga eu ...si contracost! Nu??? :D:D:D ...termina! Dragostea e sau nu! Ea se naste fara sa_ti ceara voie, independenta de vointa ta! Se castiga si creste sau descreste...in fiecare zi, functie de ....capacitatea fiecaruia de a se face iubit sau urat! Depinde! ;) :p



pot sa nu  iti dau dreptate ?


20-11-2006 21:42:02
   
?? AC-DC
Cont Sters

Inregistat: 05-12-2006
Mesaje: 15
Dragostea te face sa devii lacom....Te face sa nu te mai saturi de acel conglomerat de sentimente si senzatii, ci sa il despici analitic in cele mai mici si indepartate parti si farame. Dragostea te face sa ai o nespusa placere sa desiri si sa insiri firele singulare de senzatii si trairi fundamentale.

07-12-2006 02:18:17
   
?? AC-DC
Cont Sters

Inregistat: 05-12-2006
Mesaje: 15
Aceasta senzatie este atat de neobisnuita si de delicata, incat n-o poti retine, se sustrage intruna, faramata de o mie de alte senzatii, se iveste doar o infima secunda ca o minunata prevestire...ca sa dispara din nou. Asta ma chinuie. Imi simt pentru prima data ranita, nu numai lacoma mea fire ci insasi inima.

07-12-2006 02:20:45
   
?? AC-DC
Cont Sters

Inregistat: 05-12-2006
Mesaje: 15
In mod ciudat intrezaresc in aceasta minunata traire, cheia tuturor trairilor, fara de care nimeni n-ar pricepe ceva din dragoste si fara de care eu, daca n-as izbuti sa o traiesc (sa o stapanesc) mi-as rata viata. Trebuie sa o traiesc, nu pur si simplu ca sa o posed, ci pentru linistea inimii mele.

07-12-2006 02:21:50
   
?? AC-DC
Cont Sters

Inregistat: 05-12-2006
Mesaje: 15
Simt cum imi bate inima din cauza emotionantei mele neajutorari in fata acestei senzatii, ea este de neinteles, de nedescris, de neordonat in nici un chip, nici nu s-ar cuveni de fapt sa existe.
Si totusi te afli acolo undeva cu o naturalete cum nu se poate mai minunata. Nici nu e nevoie sa-mi spui unde esti pentru ca urmez "senzatia" cu inima batand tematoare, iar ea ma va conduce sigur la tine.


07-12-2006 02:22:55
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
rindurile de mai sus sunt creeatiile tale ?

http://www.agonia.net/index.php/poetry/5684/%5C

Ultima modificare facuta de da_si_nu (08-12-2006 19:03:48)


08-12-2006 19:00:51
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Pur teoretic nu putem discuta de dragoste fara iubire si nici de iubire fara dragoste.Cred ca sunt doua jumatati care nu pot forma un intreg decat una alaturi de cealalta.

Personal,am doua definitii prin care reusesc sa disting cat de cat termenii,spun despre "iubire" ca: "este fenomenul prin care traiesti prin persoana iubita",insa "dragostea" cred ca: "este fenomenul prin care renunti la trairile tale pentru implinirea trairilor persoanei iubite,si totusi,desi te doare ca nu este langa tine,te bucuri vazandu-l fericit."

Prin urmare,dupa parerea mea,consider ca dragostea este un sentiment mult mai puternic decat iubirea,daca vreti,haidetzi sa spunem ca "dragostea"=iubirea+lipsa de egoism+puterea de renuntare.
Daca esti indragostit,traiesti prin partener si te bucuri de tot alaturi de el,insa daca iubesti cu adevarat,esti in stare "sa-i dai drumul" fara sa te gandesti "la ce faci fara el/ea" ci doar la "fericirea lui".
Suna ca intr-o poveste definitiile meleNu cred insa ca le voi putea pune si in practicaEste cu adevarat foarte foarte dificil sa ai atata tarie de caracter incat sa renunti la binele tau in favoare binelui celui iubit,desi pana la urma,cred ca totul tine de latura egoismului fiecaruia.
Cam asta consider eu,nu stiu daca an spus ceva nou sau ceva stiut de multi,este insa ceea ce eu cred


21-05-2007 19:22:20
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Eu cred invers : Dragostea e egoista pt ca dorim de la celalalt ce avem nevoie , ne transpunem in celalalt , traim prin el dar .... cand nu mai face cum si ce vrem noi incepem sa detestam.
Iubirea e senina , te indeamna sa l accepti pe celalalt asa cum e .. cu bune si rele.... simplul fapt ca celalalt exista iti face placere si te face sa zambesti sau sa visezi.

Ultima modificare facuta de Soryn (23-05-2007 04:18:37)


23-05-2007 04:17:56
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Stii ce nu inteleg eu Soryn, in iubirea asta? de ce se mai apuca unii oameni sa construiasca, daca stiu ca pina la urma tot o sa darime?
De ce nu sunt oamenii statornici in sentimente?
De ce primesc totul, dar nu ofera nimic?
Stii ce mi-a spus barbatul pe care il iubeam si caruia i-am iertat multe?
Ca sunt prea buna pt. el, ca sufar de complexul femeii inselate, de asta ii accept totul, fara sa ma revolt. El nu a inteles iubirea. A vazut doar ce a inteles el.
Si cu toate astea eu l-am iubit....


23-05-2007 04:36:58
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

ariela_k a scris:


Stii ce mi-a spus barbatul pe care il iubeam si caruia i-am iertat multe?
Ca sunt prea buna pt. el, ca sufar de complexul femeii inselate, de asta ii accept totul, fara sa ma revolt. El nu a inteles iubirea. A vazut doar ce a inteles el.

Stimata doamna, prezentati un cliseu, si de-o parte, si de alta....


23-05-2007 10:42:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Eu cred că este greu de imaginat că se poate naşte iubire Ă®n spaţiul acesta virtual...
Nu poţi să iubeşti ce nu cunoşti...nu poţi să iubeşti când nu există Ă®nţelegere, o viaţă, un trecut comun. Şi totuşi, poţi să iubeşti....dar iubeşti doar CUVINTELE care Ă®ncearcă să te apropie de acea persoană...!!Deoarece...cuvintele...sunt primele cele care ne leagă, Ă®nainte de a ne privi...de a ne simţi...de a ne atinge...şi de a ne dărui. Iar cuvintele scrise sunt din puritatea gândului a spiritului şi a sufletului. Eu cred că poţi să simţi şi să cunoşti magia cuvintelor....Ă®nainte de a simţi şi a cunoaşte personal.....omul....


23-05-2007 21:43:01
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

tasha 1951 a scris:

Eu cred că este greu de imaginat că se poate naşte iubire Ă®n spaţiul acesta virtual...
Nu poţi să iubeşti ce nu cunoşti...nu poţi să iubeşti când nu există Ă®nţelegere, o viaţă, un trecut comun. Şi totuşi, poţi să iubeşti....dar iubeşti doar CUVINTELE care Ă®ncearcă să te apropie de acea persoană...!!Deoarece...cuvintele...sunt primele cele care ne leagă, Ă®nainte de a ne privi...de a ne simţi...de a ne atinge...şi de a ne dărui. Iar cuvintele scrise sunt din puritatea gândului a spiritului şi a sufletului. Eu cred că poţi să simţi şi să cunoşti magia cuvintelor....Ă®nainte de a simţi şi a cunoaşte personal.....omul....


Se poate daca e sinceritate , daca nu incercam sa ne ascundem defectele, daca nu incercam sa parem altfel decat suntem , daca.... daca.....mie mi sa intamplat , nu o data.

Conteaza mult ce spune titlul topicului ... cand oferi .... primesti inapoi....uneori...mai devreme sau mai tarziu .Depinde si cum oferi , daca oferi si strigi ca vrei inapoi ....nu functioneaza


24-05-2007 03:34:34
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Corect,
doar asa nu poti fi dezamagit niciodata...nu vei suferi ci doar te vei bucura ca ai facut toptul si nu ai asteptat nimic in schimb...asta nu inseamna ca nu vei primi nimic in schimb...dar daca vei primi..va fi cu atat mai pretios fiindca nu este un schimb...ci un dar...


24-05-2007 10:10:10
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Unii indragostiti isi modeleaza farmecul vietii folosind numai fiorul pasiunii. Ma refer la pasiunea iubirii neconditionate pe care o consider singura iubire adevarata. Iubirea este o traire a ta prin celalalt. Este dorinta de a darui fara a cere nimic in schimb. Iubirea neconditionata este adevarata ta magie interioara care te inalta spre stele si nemurirea lor. Atunci cand vei darui numai iubire de abia atunci vei reconstrui EDENUL rezolvand dilema sufletului pereche, singura rezolvare la tentatiile schimbarii.
Morala: Atunci cand doresti numai iubirea nu vei cere nimic altceva. Si atunci de ce acest tip de iubire desi e cel mai pur, a ajuns acum o raritate?


25-05-2007 20:27:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Dragostea este de fapt o un proces cu doua extreme, victorie si infrangere care la randul lor sunt in competitie. Cine n-a simtit fiorul victoriei iubirii sau amaraciunea pierderii ei, inseamna ca n-a iubit cu adevarat.. Cu toate acestea tendinta naturala a oricarui indragostit este aceea de a-si "netezi" drumul in viata, ferindu-se de infrangeri care aduc suferinte. Dar ce se va intampla in clipa in care apare infrangerea..? Atunci ce este Ă®nfrângerea? Nimic altceva decât lipsa de cooperare intre cei doi. Dar ea poate reprezenta insa si primul pas spre ceva mai bun... ĂŽnfrângerea celuilalt aparenta victorie a puterii egoismului din noi, nu trebuie să aibă ultimul cuvânt. Atitudinea indragostitului Ă®n faţa sfârşitului este de speranţă si altruism..
Deci pentru a transforma înfrângerea-n victorie nu este nevoie de magie sau psihanaliza, ajutor divin sau ajutoare luciferice. Este nevoie numai de a infrunta egoismul din noi..
Morala: In dragoste succesul nu este niciodata final, iar infrangerea nu este niciodata fatala; ceea ce ramane in ultima instanta este curajul de a continua ... Doar cei care indraznesc sa esueze pot obtine succesul. .se pot invinge pe ei insisi..


25-05-2007 20:45:27
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
sa se ofere dragostea ? cat de mare sa rad?   unde va ramane acel gust unic al cuceririlor ?  care ar mai fi multumirea  privind pe cea/cel de langa tine stiind ca nu ai nici o rana dulce in lupta purtata ?  ori e doar o parere personala ?

26-05-2007 18:20:45
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la