Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Sex / despre religie    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
''Ispita de a exista'' de Emil Cioran...Autorul aduce elogii poporului evreu...si e greu sa il combati.Evreii au o mare capacitate de a se adapta aproape oriunde...se acomodeaza foarte repede...stiu foarte bine sa faca fata provocarilor...si musca din calciiul lui Ahile...nu degeaba se spune arunca in desert gol un evreu si el iti vine mincat,baut,futut,imbracat si la bordul unui mercedes...si evreii sabra sint mai descurcareti...in carte autorul face referiri la ce au ajuns marile puteri Franta,Anglia,Germania si Spania...Franta a cunoscut si un mare declin cultural...Spovedania spune el ca ar fi viol al constiintelor....poate un viol consimtit...stim cu totii de preotii ce spovedeau si apoi  te dadeau cu ciocul la securitate...si totusi preotul este unsul lui DUMNEZEU....cite minuni au facut sfintii?dictonul bisericii catolice pt sute de ani a fost''crede si nu cerceta''De ce nu cerceta?Daca nu ai nimic de ascuns de ce nu?Galieo Galilei a murit pr rug pt ca a indraznit sa spuna ca pamintul e rotund...s-a murit pe rug si pt credinta...De-abia in 1992 biserica catolica a recunoscut oficial ca pamintul e rotund....cam tardiv...''e pur si muove''...si totusi in numele religiei s-au purtat razboaie s-au masacrat oameni...crestinii isi spun credinciosi...arabii isi spun credinciosi...se spune ca razboaiele se poarta din trei motive:religia,pamint si...sinii frumosi ai unei femei...papa vorbeste de biserica universala nimanui nu ii da de gindit?...In ''Al doilea mesia'' autor Ahmed Osman acesta spune ca de fapt evreii au preluat religia de la egipteni...egiptenii inbalsamind mortul si pregatindu-i trupul pt a doua intoarcere a sufletului eterna,in trup...deci conceptul de inviere apare la egpiteni pt prima oara...tot Osman face referiri cum ar exista ipoteze ca faraonul Akhenaton ar fi fost Moise si Tuthankamon ar fi fost Isus...Se spune ca pisica are 7 vietii,deci se reincarneaza?Se spune al 9-lea cer,este bolta raiului?Multumesc pt rabdare...

Ultima modificare facuta de amza (30-04-2006 03:20:31)


25-04-2006 22:41:11
   
?? Andreea_S
Cont Sters

Inregistat: 21-08-2006
Mesaje: 12
Nici un rabin nu a stiut sa explice cum de sumerieni aveau acelasi calendar ca evreii, stiut fiind faptul ca rabini spun mereu ca acest calendar le apartine si cu toate astea sumerienii il folosisera deja.

06-09-2006 15:24:10
   
?? Andreea_S
Cont Sters

Inregistat: 21-08-2006
Mesaje: 12
Am gasit de cateva zile un articol pe internet care mi s-a parut atat de minunat scris, incat nu ma pot abtine sa il pastrez numai pentru mine
Dupa ce l-am citit, m-am trezit cu sufetul usurat, plin de bucurie si de speranta. Este scris de o maicuta ortodoxa, dar, veti vedea, nu are nimic dintr-un limbaj "oficial", ci toate problemele (unele chiar foarte intime) sunt discutate direct si pe intelesul tuturor. Aceasta maicuta a fost in tinerete atee si de aceea are mare intelegere pentru cei care nu sunt "dusi la Biserica"

Il postez aici, poate va fi si altora de folos
http://www.sfintii-127.0.0.1/articol.php?a_id=6


Ce as vrea sa va rog este ca, daca aveti ceva impotriva credintei sau a oricarui lucru scris acolo, sa nu va apucati sa va certati pe aici. Pur si simplu ignorati si gata. Multumesc!

Ultima modificare facuta de Andreea_S (06-09-2006 15:35:59)


06-09-2006 15:34:06
   
?? Andreea_S
Cont Sters

Inregistat: 21-08-2006
Mesaje: 12
Nu pot da adresa, oare de ce? E considerata concurenta?

http://www.sfintii-
arhangheli.
ro/
articol.php?a_id=6


Asta ar fi dar legata ;)

Ultima modificare facuta de Andreea_S (06-09-2006 15:38:21)


06-09-2006 15:36:51
   
Pagini: 1    
Mergeti la