Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Feminismul , o forma de rasism ca si machismul    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? Marseillu
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Se numeste rasism sexual . Orice forma de rasism , e condamnat de toate tarile democrate .Femeile au declarat razboi barbatilor ,   incepa nd in anii70 cu Franta ,dar intrun fel aparte ,specific femeilor , sa nu stie barbatii .
    Sau luptat si continua sa lupte pt.(au tot dreptul si sunt alaturi de ele) drepturile lor(egalitatea) , un atac fara mila ca in toate razboaiele in care atacatorii doresc sa castige cu orice chip si ca de obicei(in toate razboaiele) principalele victime au fost  copii .
     Viitorul a fost  pus in pericol,s au intamplat catastrofe familiare , barbati care platesc 4,5,6 pensii alimentare la femei diferite si majoritatea barbatilor nu mai vor copii pt ca sunt utilizati doar pt. asta , a face copii si a plati pensii alimentare pt copii pe care  nu ii vad .Au pierdut rolul esential care il au de la natura(sau dumnezeu,fiecare numeste cum vrea) de a da exemplu, a educa, a ajuta sa se construiasca fizic si psihologic , un copil echilibrat .Au ajuns femei sa fure sperma din prezervativul din galeata de gunoi .atacurile lor s au rasfrint asupra lor insisi , sunt femei care plang ca nu mai sunt barbatii care au fost ,care se plang ca barbatii nu mai vor o relatie corecta si serioasa .Sunt barbati care plang dupa copii pierduti , copii pling dupa o familie unita si linistita si dupa un tata care le va lipsi toata viata.
      Copii neiubiti , copii rau iubiti ,copii care au crescut fara tata ,copii abandonati de ambii parinti , copii fara un exemplu masculin de care au la fel de multa nevoie ca si de exemplul feminin( un copil , daca nu are cele 2 exemple sunt diminuati pe jumatate , au doar 50% posibilitati sa se dezvolte corect).
      Acest feminism , care la baza era o lupta corecta pt egalitate in drepturi si care sa transformat intr o lupta de putere si de dominare  si a  pierdut  rostul (ca multe revolutii au fost deviate de la principiul lor , de la scop) organizatiile feministe au intrat pe mina unor obsedate de putere ,de dominare , de manipulare , principalele victime ,chiar femeile .A provocat un dezastru social si umanitar spre bucuria marilor monopoluri economice.De ce?pt ca femeile cheltuiesc mai mult  , pt ca sa relansat batalia pt castiguri enorme prin manipularea femeii ,prin dezintegrarea familiilor au avut de castigat doar marile societati economice mondiale ce domina lumea si o manipuleaza. Despartind femeile de barbati ,prin intriga ,manipulare , prin organizatiile feministe ,presa tv etc. au reusit sa si mentina castigurile anuale enorme , intro economie de piata (manipulata) umflata cu pompa care era cat paci sa cada , sa piarda monopolul lumii .Au relansat economia de piata cu ajutorul organizatiilor feministe , in loc de o casa era nevoie de 2 in loc de o mobila era nevoie de 2 .
        Astazi in occident ,feminismul nu mai e la moda ,au inceput sa i vada adevarata fata si barbatii si femeile , azi au inceput sa incerce o pace ,sa revina la sentimente mai bune unii fata de ceilalti.S au facut studii si cercetari ,se pare ca si barbatul si femeia au fost intelesi , mai ramane sa ne informam si sa se inteleaga si intre ei.Puterea nu trebuie sa o aiba unul sau celalalt ar fii obligatoriu o nedreptate .
     
   Din pacate Romania o sa treaca prin aceleasi probleme, cu toate ca femeile au avut dreptul de vot si o egalitate (legal vorbind) din 1947 (in occident in anii 70 si 80) , deci o sa fie o suferinta in plus si chiar de pomana.

Egalitate , fraternitate , iubire , tandrete , intelegere , pace ,liniste, bunastare

Asta doresc lumii intregi barbati femei si copii si in special Romanilor care merita sa aiba o viata mai buna , sa iasa din cosmarul in care ia bagat niste PORCI din interior si din exterior , mai vechi sau  actuali . Am vazut oameni murind la universitate si televiziune din ordinul unora care sunt la putere acum.

Ultima modificare facuta de Marseillu (05-03-2006 18:59:57)


05-03-2006 18:53:35
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Sincer, sper sa nu ajung sa postez pe acest topic; nu de alta, dar ma plictiseste de moarte felul asta distorsionat si stinjenitor intelectual in care barbatii "teoretizeaza" despre feminism... asa, cam cum s-ar intilni niste studentashi de la SNSPA la o bere....

05-03-2006 19:12:59
   
?? Marseillu
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

SandieShaw a scris:

Sincer, sper sa nu ajung sa postez pe acest topic; nu de alta, dar ma plictiseste de moarte felul asta distorsionat si stinjenitor intelectual in care barbatii "teoretizeaza" despre feminism... asa, cam cum s-ar intilni niste studentashi de la SNSPA la o bere....



E greu de la o varsta sa ti mai accepti propriile erori , din pacate , sau fericire viata merge inainte si fara noi , tot ce sper e sa mearga spre bine . Binele tuturor nu doar al egoistilor.


05-03-2006 19:51:11
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
N-ai nimerit-o... virsta nu-i punctul meu slab... discut despre ea relaxat si cu umor, chiar nu imi provoaca probleme... altele sint slabiciunile mele... ca uneori dau atentie nemeritata unor "clisheishti"...

05-03-2006 20:09:10
   
?? Marseillu
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

SandieShaw a scris:

N-ai nimerit-o... virsta nu-i punctul meu slab... discut despre ea relaxat si cu umor, chiar nu imi provoaca probleme... altele sint slabiciunile mele... ca uneori dau atentie nemeritata unor "clisheishti"...



nu cer atentia decat celor care ii intereseaza , nu caut nimic special , incerc sa informez, nu alerg  dupa cauze pierdute , vad ca agresivitatea e punctul forte al feminismului , cand te gandesti ca tocmai asta  se reproseaza machilor.imi pare rau  nu am sa mai raspund la agresiuni ,am gresit .iti doresc o zii buna


05-03-2006 20:20:38
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Desi postarea din deschidere nu cere replica, sint deacord in mare cu idea principala si sugestia ei. In contraziceri cu Andreea am postat ceva asemanator acestei postari, nu identica dar adevarata in scop.

06-03-2006 12:58:47
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918

Marseillu a scris:

Se numeste rasism sexual . Orice forma de rasism , e condamnat de toate tarile democrate .Femeile au declarat razboi barbatilor ,   incepa nd in anii70 cu Franta ,dar intrun fel aparte ,specific femeilor , sa nu stie barbatii .
    Sau luptat si continua sa lupte pt.(au tot dreptul si sunt alaturi de ele) drepturile lor(egalitatea) , un atac fara mila ca in toate razboaiele in care atacatorii doresc sa castige cu orice chip si ca de obicei(in toate razboaiele) principalele victime au fost  copii .
     Viitorul a fost  pus in pericol,s au intamplat catastrofe familiare , barbati care platesc 4,5,6 pensii alimentare la femei diferite si majoritatea barbatilor nu mai vor copii pt ca sunt utilizati doar pt. asta , a face copii si a plati pensii alimentare pt copii pe care  nu ii vad .Au pierdut rolul esential care il au de la natura(sau dumnezeu,fiecare numeste cum vrea) de a da exemplu, a educa, a ajuta sa se construiasca fizic si psihologic , un copil echilibrat .Au ajuns femei sa fure sperma din prezervativul din galeata de gunoi .atacurile lor s au rasfrint asupra lor insisi , sunt femei care plang ca nu mai sunt barbatii care au fost ,care se plang ca barbatii nu mai vor o relatie corecta si serioasa .Sunt barbati care plang dupa copii pierduti , copii pling dupa o familie unita si linistita si dupa un tata care le va lipsi toata viata.
      Copii neiubiti , copii rau iubiti ,copii care au crescut fara tata ,copii abandonati de ambii parinti , copii fara un exemplu masculin de care au la fel de multa nevoie ca si de exemplul feminin( un copil , daca nu are cele 2 exemple sunt diminuati pe jumatate , au doar 50% posibilitati sa se dezvolte corect).
      Acest feminism , care la baza era o lupta corecta pt egalitate in drepturi si care sa transformat intr o lupta de putere si de dominare  si a  pierdut  rostul (ca multe revolutii au fost deviate de la principiul lor , de la scop) organizatiile feministe au intrat pe mina unor obsedate de putere ,de dominare , de manipulare , principalele victime ,chiar femeile .A provocat un dezastru social si umanitar spre bucuria marilor monopoluri economice.De ce?pt ca femeile cheltuiesc mai mult  , pt ca sa relansat batalia pt castiguri enorme prin manipularea femeii ,prin dezintegrarea familiilor au avut de castigat doar marile societati economice mondiale ce domina lumea si o manipuleaza. Despartind femeile de barbati ,prin intriga ,manipulare , prin organizatiile feministe ,presa tv etc. au reusit sa si mentina castigurile anuale enorme , intro economie de piata (manipulata) umflata cu pompa care era cat paci sa cada , sa piarda monopolul lumii .Au relansat economia de piata cu ajutorul organizatiilor feministe , in loc de o casa era nevoie de 2 in loc de o mobila era nevoie de 2 .
        Astazi in occident ,feminismul nu mai e la moda ,au inceput sa i vada adevarata fata si barbatii si femeile , azi au inceput sa incerce o pace ,sa revina la sentimente mai bune unii fata de ceilalti.S au facut studii si cercetari ,se pare ca si barbatul si femeia au fost intelesi , mai ramane sa ne informam si sa se inteleaga si intre ei.Puterea nu trebuie sa o aiba unul sau celalalt ar fii obligatoriu o nedreptate .
     
   Din pacate Romania o sa treaca prin aceleasi probleme, cu toate ca femeile au avut dreptul de vot si o egalitate (legal vorbind) din 1947 (in occident in anii 70 si 80) , deci o sa fie o suferinta in plus si chiar de pomana.

Egalitate , fraternitate , iubire , tandrete , intelegere , pace ,liniste, bunastare

Asta doresc lumii intregi barbati femei si copii si in special Romanilor care merita sa aiba o viata mai buna , sa iasa din cosmarul in care ia bagat niste PORCI din interior si din exterior , mai vechi sau  actuali . Am vazut oameni murind la universitate si televiziune din ordinul unora care sunt la putere acum.



"Feminismul e o doctrina stangista, bazata pe egalitarism. Sa nu confundam egalitarismul, care inseamna nivelare sociala (l-am trait sub comunism) cu egalitatea sanselor. Egalitatea sanselor prevede ca fetele sa aiba aceeasi sansa de a se instrui ca baietii. Astazi, acest lucru este castigat, femeile fiind majoritare la toate nivelurile de educatie, corpul profesoral fiind chiar preponderent feminin.

Desi bunul simt si experienta cotidiana ne demonstreaza peremptoriu ca femeia si barbatul sunt complementari, axioma feminismului vrea ca ei sa fie egali. Un exemplu: in Franta s-a abrogat de curand interdictia ca femeile sa faca munci de noapte. Mareata victorie a feminismului, nu-i asa? Tot in Franta, legea ā€žparitatiiā€œ impune prezenta unui numar egal de femei si de barbati in functiunea publica, chiar daca intr-un domeniu oarecare activeaza mai putine femei, si deci mai putine femei capabile.

Egalitarismul femeie-barbat face ca in zilele noastre barbatii sa intre pe usa inaintea femeilor, sa nu mai salute primii, sa dea mana cu femeile, in loc sa le-o sarute, in semn de respect, sa ramana asezati in prezenta femeilor etc. De cate ori n-am vazut cupluri tinere in autobuz in care el sedea, iar ea statea in picioare! "...:rolleyes:...


07-03-2006 18:04:50
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
Mult mai urgenta e ,insa, lupta impotriva brutalitatii conjugale. Cu toate excesele pe care le comporta, combaterea hartuirii sexuale a femeilor este salutara.

Prin natura sa, femeia e mai vulnerabila decat barbatul: ea trebuie protejata atat prin lege, cat si, mai ales, prin educatie. Un baiat bine crescut a auzit de nenumarate ori in copilarie replici de genul ā€žnu o impinge, ea e fetitaā€œ, ā€žlas-o intai pe ea sa se dea in leaganā€œ etc.

Respectarea femeii se invata din copilarie, impreuna cu politetea, cinstea, harnicia, curatenia etc. Demonetizarea educatiei traditionale (adica a ā€žbunei cresteriā€œ) in favoarea celei institutionale, combinata cu vulgaritatea galopanta a lumii noastre, a condus la reificarea femeii la transformarea ei intr-un obiect sexual. Adesea femeile insesi se conformeaza de bunavoie acestui statut: nu barbatii le obliga sa se imbrace sau sa se comporte intr-un anumit fel pe ā€žvedeteleā€œ care impanzesc copertele lucioase si ecranele televizoarelor....:rolleyes:


07-03-2006 18:07:25
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
Feminismul....ramane "en vogue"!...Trebuie analizat daca nu cumva motivul real al "demodarii" notiunii ...nu isi gaseste radacinile adanc infipte in ....barbat!?....

[Nu fac un caz din evolutia "andreei" pe forumul asta...dar, de la prima "ei"postare, "barbatii" au urmarit cu inversunare sa ...o oblige sa renunte la feminitatea care..., in mod real,o caracterizeaza!] ...asadar..., daca voi barbatii , sunteti nostalgici dupa feminismul nostru....cautati sa ne obligati sa ne amintim ca suntem femei, nu in vesnica competitie cu voi!...-desi purtatoare de ...pantaloni! ...Amintiti_va sa fiti tandri si , de ce nu..., sa daruiti in fiecare zi ...flori , femeii de langa voi! ...Asta este ...


PS.Nu_s misandra! si nici...Ioana d'Arc! ;) :p

Ultima modificare facuta de andreeas74 (07-03-2006 18:21:39)


07-03-2006 18:19:49
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Asta e subiect greu, dar stati sa va spun ce am vazut io eri :)

Stateam in strada rezemat de o cladire, pe celular, aur cu cealalta ureche niste toace, imi ridic privirea drept in ochii blondei la fo 30 de ani, in costum bleomaren (2 piese) insist in ochii ei, cind raspunde la privire ai zic "sar'na", ea zimbeste si trece pe linga  mine(asteptindu-se in gindul ei sa fac ce am facut) eu intorc capul usor sa vad aaa "ce pantofi are" :) cind imi ajung ochi acolo, am ramas blokat, nu stiu ce iesise din pantaloni si cam era pe pantoful piciorului drept. toc, toc, toc, toc ea mergea in continuare pina intra in cladire. Cind mi-a cazut fisa ( nu stiu daca a facut-o intentionat) ca nu erau ciorapi rupti, am izbuctint in ras aaaaaaaaaha ha aaaaaaaaaaaaha ha aaaaaaaha ha de se mira lumea credea ca's nebun, :) hi hi hi ce atirna deasupra pantofilor nu erau ciorapi negri, nuuuu nu era nici captuseala de la pantaloni, nuuuu :) ati ghicit , erau Chilotzii aia limba :) :) haaaaha haaaha. Mai, aveti grija cu hainele intime :)   :)


08-03-2006 10:02:51
   
?? next_lvl
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2006
Mesaje: 80

andreeas74 a scris:

Feminismul....ramane "en vogue"!...Trebuie analizat daca nu cumva motivul real al "demodarii" notiunii ...nu isi gaseste radacinile adanc infipte in ....barbat!?....

[Nu fac un caz din evolutia "andreei" pe forumul asta...dar, de la prima "ei"postare, "barbatii" au urmarit cu inversunare sa ...o oblige sa renunte la feminitatea care..., in mod real,o caracterizeaza!] ...asadar..., daca voi barbatii , sunteti nostalgici dupa feminismul nostru....cautati sa ne obligati sa ne amintim ca suntem femei, nu in vesnica competitie cu voi!...-desi purtatoare de ...pantaloni! ...Amintiti_va sa fiti tandri si , de ce nu..., sa daruiti in fiecare zi ...flori , femeii de langa voi! ...Asta este ...


PS.Nu_s misandra! si nici...Ioana d'Arc! ;) :p


ai incurcat feminismul cu feminitatea ;) sau mi se pare?:)


26-10-2006 08:10:50
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
ce mai conteaza...? in furia lor fetele uita "detalii" atat de nesemnificative

27-10-2006 13:15:01
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
asa este..noroc ca are cine sa ne invete, cine sa ne aratee, cine sa ne puna cu boticul pe labe...
dar pina la urma....ce se discuta pe aici ?


27-10-2006 22:08:25
   
?? next_lvl
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2006
Mesaje: 80

da_si_nu a scris:

asa este..noroc ca are cine sa ne invete, cine sa ne aratee, cine sa ne puna cu boticul pe labe...
dar pina la urma....ce se discuta pe aici ?


doar daca nu esti cuminte:)) :P


28-10-2006 09:25:25
   
Pagini: 1    
Mergeti la