Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu snteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Casatoria intre parteneri de acelas sex. Prostitutia.    
Autor
Mesaje Pagini: 1
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
Sa le legalizam ? Biserica se opune.

17-09-2006 01:30:14
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
Foarte bine ca se opune.Dar daca se opune,biserica nu isi pune problema bolilior venerice, daca bordelurile ar fi legalizate,probabil si bolile ar fi sub control.Mai e si problema copiilor,ce se nasc,ai prostituatelor,poate nu ar mai fi atitia.Apoi educarea sexuala ca lumea a prostituatelor.
da_si_nu a scris:

Sa le legalizam ? Biserica se opune.


17-09-2006 01:45:54
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
Casatoria de acelasi sex?E impotriva naturii,religiei si nu in ultimul rind al demnitatii umane.Doua lesbiene isi duc copilul la scoala.Colegii  de scoala se intreaba:cine e mamam si cine  e tata?.Doi homosexuali parinti?Cine e purtatorul de ''tampon''?Copilul va creste cu o imagine deformata a vietii de familie,existind riscul sa devina lesbiana,sau homosexual...

17-09-2006 01:49:57
   
?? Bert77
Cont Sters

Inregistat: 30-08-2006
Mesaje: 9
Bineinteles ca ar fi buna legalizarea prostitutiei ! E in primul rand o chestie de civilizatie, e doar o prestare de servicii un pic mai speciale, de care foarte multa lume are nevoie. Se ingradeste raspandirea bolilor, poate multi frustrati sau obsedati periculosi pentru societate  or sa aiba unde sa isi " deschida supapele" si de ce nu, va fi si un venit la buget din impozite !
Si ca sa nu ziceti ca sunt egoist, n-ar fi rau sa existe si o varianta de bordel pentru femei, nu ?


17-09-2006 01:56:35
   
?? shela
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 63
ideea de casatorie e desueta de ceva timp. Nici macar cei casatoriti nu mai cred in ea, nu o mai respecta. A legaliza o relatie intre doi oameni - barbat / femeie, acelasi sex - nu mai are valoarea unei casatorii reale. Personal nu ma deranjeaza sa fac cunostinta cu doamnele Popescu sau cu domnii Ionescu. Ei si? Care va fi diferenta privita strict prin prisma unei discutii, a unei intilniri de afaceri, a unui troc? Nici una! Iar restul, nu e treaba mea.
Religios? Nici divortul, adulterul, minciuna, preacurvia samd nu sint acceptate de biserica dar le facem cu virf si indesat. Sintem mai buni?


17-09-2006 09:18:24
   
?? adrian ug
Cont Sters

Inregistat: 11-09-2006
Mesaje: 155
Fiecare is alege modul de viata dupa cum doreste. Nu sunt impotriva.

17-09-2006 16:57:41
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
Din cite se pare, legalizarea prostitutiei a ramas pe butuci.Acum vine tare din urma legalizarea casatoriei intre parteneri de acelas sex.Daca aceasta din urma va fi acceptata sa intelegem ca a scazut puterea de influenta a bisericii ?
sau poate ca mafia  este atit de puternica incit sa poata duce la respingerea legii prostitutiei ?


19-09-2006 20:06:21
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
Nu stiu domnita daca mafia e cauza respingerii legii prostitutiei.Daca se va legaliza casatoria intre persoane de acelasi sex,ne vom duce pe ripa si vom deveni o alta natiune de degenerati ca si olandezi,englezii si altii ca ei.
da_si_nu a scris:

Din cite se pare, legalizarea prostitutiei a ramas pe butuci.Acum vine tare din urma legalizarea casatoriei intre parteneri de acelas sex.Daca aceasta din urma va fi acceptata sa intelegem ca a scazut puterea de influenta a bisericii ?
sau poate ca mafia  este atit de puternica incit sa poata duce la respingerea legii prostitutiei ?


19-09-2006 20:14:34
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
asta incerc sa ghicesc, daca va sa aproba legea casatoriei si nu se va aproba cealalta, atunci cauza respingerii prostitutiei nu va fi biserica , zic eu, ci mafia...

19-09-2006 20:17:47
   
?? scaurus
Cont Sters

Inregistat: 13-05-2005
Mesaje: 84
zici bine

20-09-2006 18:09:01
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
In SUA prostitutia este legala doar in citeva state. Inca nu stiu daca au adoptat legea casatoriei intre parteneri de acelas sex.
hm...sa fim noi mai liberi ca ei ?
sau " la fel ca ei "
se vrea europa mai lbera decit tara libertatilor ?


24-09-2006 02:03:50
   
?? shela
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 63
Nu, :) America este tara tuturor posibilitatilor nu a tuturor libertatilor. Poate ti se pare ca inseamna acelasi lucru, dar - ia mai gindeste-te!
Iti dau un exemplu absolut banal: intr-un stat american nu ai voie sa stranuti pe strada. (In romania ai voie :D chiar in nasul vecinului; mai mult de o injuratura nu iei).


24-09-2006 02:15:35
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
shela draga, oare cu cit ai mai multe posibiliati, sanse de a alege, nu cumva ai si un grad mai mare de libertate ?

hm..sau iar ma insel ?


27-09-2006 04:44:45
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

da_si_nu a scris:

shela draga, oare cu cit ai mai multe posibiliati, sanse de a alege, nu cumva ai si un grad mai mare de libertate ?

hm..sau iar ma insel ?

cu certitudine TE INSELI ! vrei sa stii DE CE...?mai insista si poate ma prinzi in forma...atunci sa te tii!


27-09-2006 13:01:15
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

fii-a-mea a scris:


da_si_nu a scris:

shela draga, oare cu cit ai mai multe posibiliati, sanse de a alege, nu cumva ai si un grad mai mare de libertate ?

hm..sau iar ma insel ?

cu certitudine TE INSELI ! vrei sa stii DE CE...?mai insista si poate ma prinzi in forma...atunci sa te tii!




LIBERTÁTE,  (4) libertăţi,  s.f. 1. Posibilitatea de a acţiona după propria voinţă sau dorinţă; posibilitatea de acţiune conştientă a oamenilor în condiţiile cunoaşterii (şi stăpânirii) legilor de dezvoltare a naturii şi a societăţii. ◊ Loc. adv. În libertate = după bunul plac, nestingherit. ◊ Expr. A-şi lua libertatea să... (sau de a...) = a-şi îngădui, a-şi permite să... 2. Starea unei persoane libere, care se bucură de deplinătatea drepturilor politice şi civile în stat. ♦ Starea celui care nu este supus unui stăpân. ♦ Situaţia unei persoane care nu se află închisă sau întemniţată. ◊ Expr. A pune în libertate = a elibera din închisoare, din arest etc. 3. Independenţă, neatârnare (a unui stat faţă de o putere străină). 4. (De obicei la pl.) Drepturi cetăţeneşti. ◊ Libertate individuală = dreptul care garantează inviolabilitatea persoanei. Libertate de conştiinţă = dreptul oricărui cetăţean de a avea o opinie proprie în orice domeniu de activitate. Libertate de gândire sau libertatea cuvântului = dreptul de a exprima prin viu grai sau prin scris opiniile proprii. – Din fr. liberté,  lat. libertas, -atis.



sigur asta nu are legatura cu forma ta...


10-10-2006 02:19:18
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
ce zici tu: am citat din DEX l-am facut praf p-asta! pacat ca-ti lipsesc subtilitatile prea esti in white&black...

10-10-2006 20:37:21
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
:)
te-ai prins...
black&white, yes&no....
dex-ul este folosit ca referinta....ca sa avem un limbaj comun ori sa privim un cuvint ...din acelas unghi..

tot nu vad subtilitatea creeata intre forma ta si libertate....
sa caut in dex cuvintul forma ?


13-10-2006 16:32:50
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

PROSTITÚŢIE s.f. Faptă (infracţională) comisă de femeia care practică relaţii sexuale cu diverse persoane pentru a-şi procura mijloacele de existenţă. ◊ Casă de prostituţie = bordel. ♦ Viaţă dusă de o prostituată. ♦ Fig. Înjosire, degradare. – Din fr. prostitution.
Sursa: DEX '98 | Trimis de ana_zecheru, 20 Apr 2004 | Greşeală de tipar


PROSTITÚŢIE s. (pop.) curvăsărie, curvie, (înv.) supunere.
Sursa: Sinonime | Trimis de siveco, 4 Aug 2004 | Greşeală de tipar


prostitúţie s. f (sil. -ţi-e), art. prostitúţia (sil. -ţi-a), g.-d. prostitúţii, art. prostitúţiei
Sursa: Dicţionar ortografic | Trimis de siveco, 10 Aug 2004 | Greşeală de tipar


PROSTITÚŢI//E ~i f. Îndeletnicire practicată, de obicei, de femei, care întreţin relaţii sexuale cu scopul de a-şi câştiga existenţa. [G.-D. prostituţiei] /<fr. prostitution
Sursa: NODEX | Trimis de siveco, 21 Aug 2004 | Greşeală de tipar


PROSTITÚŢIE s.f. Ocupaţia femeii care se vinde pentru bani oricărui bărbat; viaţa dusă de o astfel de femeie. [Gen -iei, var. prostituţiune s.f. / cf. fr. prostitution, lat. prostitutio].


ca sa vezi ce spune dex-ul...
prostitutia este in cele mai multe definitii o ocupatie a femeilor......


13-10-2006 16:37:09
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
in cele mai multe definitii ! dar nu o exclusivitate ! asta ar trebui sa o stii chiar tu...chiar daca vi se spune "fetite" sunteti departe de frumusetea si implinirea prin si pentru iubire. Faptul ca aveti o gaura disponibila asta nu va pune pe acelasi plan cu femeile...asta si pt. ca femeia e o stare de spirit dar si o ingemanare a unor calitati pe care un barbat nu le poate poseda chiar daca se transforma intr-un substitut. Cu alte cuvinte aici esti plictisitor dar pe centura de langa Milano sigur ca vei gasi pe cineva pt. care sa prezinti interes...daca vrei te pot consilia...nu de alta dar sa nu cazi pe mana marocanilor... :) (sau a albanezilor!)

14-10-2006 16:12:13
   
?? next_lvl
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2006
Mesaje: 80
cu legalizarea prostitutiei ar fi ceva dar cu casataroiile intre persoane de acelasi se no fucking way in primu rand ca, casatoria inseamna uniunea dintre un barbat si o femeie nu dintre 2 persoane de acelasi sex deci daca ar fi asa ceva unu la mana nu sar numi casataorie si in al doilea rand nu ar putea fi oficiata de biserica, cu adoptia iar nu sunt de acord. un copil trebuie sa aibe si mama si tata iar 2 persoane de acelasi sex nui pot oferi asta oricat de mult ar vrea si pe deasupra daca tot au ales sa fie lesby sau gay atunci sa isi faca unu ei daca pot.

23-10-2006 07:10:29
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
poate ca in noua ordine UE..casatoria inseamna altceva...

propietatea comuna asupra bunurilor, pensia de urmas.....
dar la treaba cu copiii..pas....imi cam da cu virgula.....
cred ca dreptul de a avea urmasi este un drept...de neclintit...


23-10-2006 17:26:19
   
?? next_lvl
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2006
Mesaje: 80
dap avem toti dar... nu stiu din moment ce renunti de buna voie ?la dreptu tau biologic  facand chestia asta.....

Ultima modificare facuta de next_lvl (26-10-2006 07:37:08)


26-10-2006 07:36:30
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
ce este de fapt casatoria ?

obligatii si drepturi primite prin lege in baza acordului celor 2 si a unei hirtii ?


21-11-2006 00:02:36
   
Pagini: 1    
Mergeti la