Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu snteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / De ce trebuie sa suferim atunci cand iubim pe cineva?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

fun-funny a scris:


Irenne a scris:

..prins suferinta cred ca se ajunge la smerenie ...

.. si suferinta o acumulam din pumni si picioare, nu?
si cu cit mai multe coaste rupte din si pentru iubire cu atit mai mare smerenia si  fericirea ca ne vomm mintui pe lumea cealalta.....
yeah!
ce cauta smerenia la un topic de iubire? ce caut asmerenia in dragoste?
incerci sa reformulezi pt mine?



suferintele de care vorbesti sunt excese condamnabile si extremiste (de vazut ce anume PROVOACA  asemenea comportamente ).....e subiectiva relatarea lor in topic ....merg mai bine la un topic despre protectia femeilor .

smerenie= modestie,lipsa de orgoliu,lipsa de egoism?   atunci e important in topic ;)


28-11-2006 17:30:57
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Suferinta niciodata nu ajuta....nici macar in dragoste.Suferi ce suferi... si dintr-o data devi blazat si accepti compromisuri pe care altadata nu le-ai fi acceptat. Suferinta ne face mai slabi psihic, mai usor de manipulat.Suferinta e ca o boala....daca o accepti in sufletul tau, ea se cuibareste acolo si nu mai scapi de ea.Se formeaza un automatism, un cerc inchis, din care cu greu mai iesi.
Asa ca....nu va obisnuiti cu suferinta.....Suferinta va deveni o parte din voi....si va lucra mut... sapind in voi: deznadejdea, neputinta, durerea.
Mai bine.....obisnuiti-va cu fericirea....ea sa fie starea de spirit a voastra, zilnica.Iar daca uneori, din cand in cand, mai uitam si ajungem iar la suferinta.....sa ne amintim ca ne-am nascut pt. a fi fericiti.....nu suferinzi.

Este valabil si pt. mine.....si eu sunt om supus greseli.....uneori mai uit si cad in ,,butoiul cu melancolie suferinda''.
Fericirea e ca un joc, pe care daca nu il joci... il uiti.
Vreau sa joc....jocul numit: Sanatate, Fericire, Succes....sa ma identific cu el. Oamenii mor din cauza suferintei. A murit cineva din prea multa fericire?......

Ultima modificare facuta de ariela_k (28-11-2006 22:18:38)


28-11-2006 22:04:39
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 29-09-2005
Mesaje: 763

P. Pan 63 a scris:


fun-funny a scris:


.. si suferinta o acumulam din pumni si picioare, nu?
si cu cit mai multe coaste rupte din si pentru iubire cu atit mai mare smerenia si  fericirea ca ne vomm mintui pe lumea cealalta.....
yeah!

Cumatra, ui' cum shade treaba:
vaz ca sti care-i spilu-n chestea asta, asa ca nu mai cere lamuriri, sufera si gata !


ai vazut drac mort? :)


30-11-2006 16:02:28
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
sau drac in rai ?

30-11-2006 17:16:00
   
?? AC-DC
Cont Sters

Inregistat: 05-12-2006
Mesaje: 15
Cand iubesti fara sa fi iubit exersezi mai intens, mai fierbinte ca oricand, speranta.
Sa arzi, sa tanjesti, sa suferi mocnit, sa stii ca trebuie sa-ti concentrezi toata lumina sufletului pentru a te face vazut, avand puterea de a nadajdui ca totul se va sfarsi romantic si fericit, ca in povesti... este un exercitiu de suflet pe care nu ti-e dat de prea multe ori in viata sa-l repeti.
Pe masura ce anii trec devenim tot mai grabiti, tot mai pragmatici, mai concreti. Avem nevoie de dovezi de iubire grabnice si orice intarziere a raspunsurilor pe care le asteptam ne face sa capitulam fara prea multe regrete.
Incet-incet incepi sa-ti consideri sentimentele investitii...de pe urma carora trebuie sa ai cat mai repede profit... cat mai mare, cat mai rapid...
Lipsa de raspuns este considerata o amenintare cu falimentul...


05-12-2006 15:35:03
   
?? AC-DC
Cont Sters

Inregistat: 05-12-2006
Mesaje: 15
Iubirile neampartasite, superbele amoruri frisonate se intampla rar, poate doar o data in viata, iar tristetea lor ne ramane totdeauna in suflet, traire irepetabila si pretioasa. Nopti lungi. Nesomn infiorat. Dimineti in care te trezesti numai ca sa-ti iei de la capat adoratia devenita rost si tel.
Mai tarziu, peste ani, cand ti-ai istovit puterea de a iubi nebuneste, ti se face dor de tristetea povestilor traite mai demult in vis.
Si iti doresti sa colorezi, macar pentru o clipa viata ta tihnita cu un dram de nenoroc in dragoste, cu o unda de suferinta indragostita.
Pentru ca nu exista alta mai frumoasa si mai de neuitat decat tristetea din dragoste, cea mai dulce tristete din lume.


05-12-2006 15:35:40
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
...cea mai frumoasa durere,cel mai frumos dor!

AC-DC a scris:

Iubirile neampartasite, superbele amoruri frisonate se intampla rar, poate doar o data in viata, iar tristetea lor ne ramane totdeauna in suflet, traire irepetabila si pretioasa. Nopti lungi. Nesomn infiorat. Dimineti in care te trezesti numai ca sa-ti iei de la capat adoratia devenita rost si tel.
Mai tarziu, peste ani, cand ti-ai istovit puterea de a iubi nebuneste, ti se face dor de tristetea povestilor traite mai demult in vis.
Si iti doresti sa colorezi, macar pentru o clipa viata ta tihnita cu un dram de nenoroc in dragoste, cu o unda de suferinta indragostita.
Pentru ca nu exista alta mai frumoasa si mai de neuitat decat tristetea din dragoste, cea mai dulce tristete din lume.


05-12-2006 17:00:21
   
?? Leti06
Cont Sters

Inregistat: 08-07-2006
Mesaje: 32
Numai cand suferim simtim ca intradevar iubim.Durerea se naste odata cu dragostea dar apare putin mai tarziu, cand constietizam ca cel sau cea pe care o iubim nu are aceleasi sentimente. Ar trebui sa facem ceva? Cu certitudine ca da numai ca...este foarte greu sa iei masuri radicale si atunci nu faci altceva, decat sa ii acorzi la nesfarsit o a doua sansa...dar asa cum spune proverbul"Boala lunga, moarte sigura".

05-12-2006 19:13:37
   
?? AC-DC
Cont Sters

Inregistat: 05-12-2006
Mesaje: 15
A doua sansa? Sunt in stare sa-mi acord chiar si a patra sansa, dar se pare ca destinul imi scoate in cale numai iubiri imposibile.

05-12-2006 19:40:43
   
?? AC-DC
Cont Sters

Inregistat: 05-12-2006
Mesaje: 15
Cand ma absoarbe timpul,... ce are loc?!
Se afla loc oare, inapoia mea, vreo forma subtila a sperantei, daca eu tind sa ating pana si acel punct in care nu mai exista nimic?
Cand ajung acolo unde nu mai exista nimic, ca sa existe totul, nu inseamna ca devin radacina tuturor lucrurilor, ca eu sunt insasi timpul ce nu se mai sfarseste?...
Nu este oare, aceasta, stradania mea de a fi eu, Omul?
Peste tot dau dincolo de mine, sa fiu eu, atunci, Raiul de dinafara al inlauntrului meu?
Visam sa ajungem sa ne vedem in Rai...
...nimeni n-a ajuns dincolo de el...
Voi scrie atunci pe o hartie, SPERANTA, si se va naste un sentiment ai timpului ce va veni, dar un anotimp dorinta si "te iubesc pe tine" daca o spun si sa tac apoi...
" Am reusit s-ating "!
" Eu barbat, te iubesc pe tine, femeie. Si eu a trebuit s-ajung aici. "
Da...
...dincolo de spatele Raiului se intampla istoria lunga a absolutului exprimat doar prin cuvintele taceri, fara sa existe vreodata ca mintea sa le poata invata pe de rost.


05-12-2006 21:34:27
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

AC-DC a scris:

Iubirile neampartasite, superbele amoruri frisonate se intampla rar, poate doar o data in viata, iar tristetea lor ne ramane totdeauna in suflet, traire irepetabila si pretioasa. Nopti lungi. Nesomn infiorat. Dimineti in care te trezesti numai ca sa-ti iei de la capat adoratia devenita rost si tel.
Mai tarziu, peste ani, cand ti-ai istovit puterea de a iubi nebuneste, ti se face dor de tristetea povestilor traite mai demult in vis.
Si iti doresti sa colorezi, macar pentru o clipa viata ta tihnita cu un dram de nenoroc in dragoste, cu o unda de suferinta indragostita.
Pentru ca nu exista alta mai frumoasa si mai de neuitat decat tristetea din dragoste, cea mai dulce tristete din lume.


Ma crezi ca sunt satula de toate aceste iubiri neimpartasite....le-as da pe toate en-gross, pt. una singura impartasita...atata vreau una, nu mai multe.M-am saturat de ele, ca de mere paduretze.Iubirile si tristetile astea te obosesc, te baga intr-un cerc inchis al deceptiei, al intrebarii:de ce? cu ce am gresit daca am dat totul?...
Vreau sa ma trezesc dimineata linga acelasi barbat, sa ma indragostesec in fiecare zi, de acelasi barbat, sa-mi impartaseasca sentimentele acelasi barbat...sa ma sufoce cu iubirea lui...acelasi barbat.Oare cer prea mult daca gindesc asa?...
Dar se pare ca fiecare isi doreste in viata, ceea ce nu a avut. Sau atunci cand a avut nu a stiut sa pretuiasca. E f. usor sa te minti si sa dai vina pe altul, spunind ca partenerul e de vina...mai greu e sa fii sincer cu tie insuti.
Ia tu toate tristetile mele din dragoste....eu vreau sa raman doar cu bucuriile.
Nu sunt masochista (psihologic vorbind)...si nu incurajez masochismul psihologic.
Sunt un om care a suferit mult...si acum isi doreste ceva normal, banal.
Unii si-au trait viata la 20 de ani.....si acum vor ceva stabil.Altii s-au casatorit tot atunci, au facut copii, nu au avut timp sa si-o traiasca...si o traiesc tarziu...dupa divort, dupa 30 de ani.
Personal, sunt de acord cu ideea ca toti (si femeile cat si barbatii), sa nu se casatoreasca la 20 de ani, sa astepte pana isi fac o cariera, o casa, sa isi traiasca viata, apoi dupa ce au realizat ceva in viata, sa-si intemeieze o familie.

Ultima modificare facuta de ariela_k (05-12-2006 21:50:48)


05-12-2006 21:35:29
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

AC-DC a scris:

dar se pare ca destinul imi scoate in cale numai iubiri imposibile.


fii atent ce iti doresti vis-a-vis de durere....s-ar putea sa se implineasca....;)


05-12-2006 22:03:00
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Personal, nu incurajez durerea, de nici un fel.Cred ca in viata se poate si intr-un alt fel, decit prin durere.
Nici un om normal nu-si doreste durere...Iar eu nu sufar de complexul Isus...ca daca sufeream ma calugaream.;)

Ultima modificare facuta de ariela_k (06-12-2006 01:16:29)


06-12-2006 01:15:26
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Cred ca oamenii cat de cat normali...prefera conditionarea prin placere, nu prin durere. Trebuie sa fi un caz patologic sa accepti durerea la nesfirsit...si sa te delectezi cu ea. Nu-mi plac masochisti (ma repet). Sunt victime....
Oameni buni, nu confundati placerea cu durerea.....
Dar fiecare cu ,,placerile'' lui...;)


07-12-2006 04:09:27
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

AC-DC a scris:

A doua sansa? Sunt in stare sa-mi acord chiar si a patra sansa, dar se pare ca destinul imi scoate in cale numai iubiri imposibile.


tot inainte...poate cine stie?

Bine ai venit AC-DC , ma bucur sa ti citesc reflectiile ;)


07-12-2006 07:59:40
   
EXA
Femeie

Nou venit

Inregistat: 10-08-2006
Mesaje: 54

erross1 a scris:

Cunoastem o persoana deosebita in viata noastra, ne intalnim, ne indragostim unul de celalalt si totusi suferim! De ce oare?

da mare dreptate asa este dragostea naste si lasa suferinta offffff si foarte mare,dar daca stam sa cantarim se spune ca doar o jumatate iubeste mai intens cealalta jumatate mai lent,dor ca ni sa pare ca iubim in aceeasi masura dar...........niciodata nu,sau mergem pe varianta care imi place mie lui nu,si invers ce ziceti ,a iubii in egala masura nu exista.............................


07-12-2006 22:31:43
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

AC-DC a scris:

Cand ma absoarbe timpul,... ce are loc?!
Se afla loc oare, inapoia mea, vreo forma subtila a sperantei, daca eu tind sa ating pana si acel punct in care nu mai exista nimic?
Cand ajung acolo unde nu mai exista nimic, ca sa existe totul, nu inseamna ca devin radacina tuturor lucrurilor, ca eu sunt insasi timpul ce nu se mai sfarseste?...
Nu este oare, aceasta, stradania mea de a fi eu, Omul?
Peste tot dau dincolo de mine, sa fiu eu, atunci, Raiul de dinafara al inlauntrului meu?
Visam sa ajungem sa ne vedem in Rai...
...nimeni n-a ajuns dincolo de el...
Voi scrie atunci pe o hartie, SPERANTA, si se va naste un sentiment ai timpului ce va veni, dar un anotimp dorinta si "te iubesc pe tine" daca o spun si sa tac apoi...
" Am reusit s-ating "!
" Eu barbat, te iubesc pe tine, femeie. Si eu a trebuit s-ajung aici. "
Da...
...dincolo de spatele Raiului se intampla istoria lunga a absolutului exprimat doar prin cuvintele taceri, fara sa existe vreodata ca mintea sa le poata invata pe de rost.


Prizonier intre viata si moarte
Este omul care nu stie pentru ce traieste.
Dincolo de viata si de moarte
Au ajuns Eroii care STIU. :)

Ultima modificare facuta de ariela (08-12-2006 05:19:23)


08-12-2006 05:18:50
   
?? AC-DC
Cont Sters

Inregistat: 05-12-2006
Mesaje: 15
Si totusi e trist ca femeia, creatia divina isi pune perdea pe fereastra sufletului . Femeie!, da perdeaua jos, lasa iubirea sa-ti umple sufletul si vei vedea cum sufletul ti se va deschide asemeni florii in fata soarelui.

08-12-2006 08:42:21
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
scuze ac-dc......
si barbatul este creeatie  divina  ..daca este sa mergem pe aceasta idee...

daca iubirea este ca o lumina..( varianta cu perdeaua ) iar sufletul este ca o floare, as dori sa fac urmatoarea remarca :

floarea are nevoie si de apa, iar expunerea indelungata la soare poate sa nu fie chiar benefica....

:)


08-12-2006 18:44:42
   
?? AC-DC
Cont Sters

Inregistat: 05-12-2006
Mesaje: 15

da_si_nu a scris:

scuze ac-dc......
si barbatul este creeatie  divina  ..daca este sa mergem pe aceasta idee...

daca iubirea este ca o lumina..( varianta cu perdeaua ) iar sufletul este ca o floare, as dori sa fac urmatoarea remarca :

floarea are nevoie si de apa, iar expunerea indelungata la soare poate sa nu fie chiar benefica....

:)



Se poate inlocui apa cu vinul ?
Eu prefer Chardonnay Aulese, si nici o femeie nu la refuzat.


08-12-2006 20:05:05
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
daca pui o picatura de vin intr-un butoi de apa....ai apa..
dar daca pui o picatura de apa intr-un butoi cu vin...ai cel putin sprit...
asadar apa este de neinlocuit...
adica ceea ce  preferi tu nici o femeie nu refuza ?


08-12-2006 20:24:41
   
EXA
Femeie

Nou venit

Inregistat: 10-08-2006
Mesaje: 54
cata dreptate ,iubiri neimpartasite........................da sunt multi care nu stiu sa-si impartaseasca iubirea acelei persoane care merita...............,sunt multi barbati care iubesc in taina ,oare de ce o fac?sa mergem pe considerentul ca sunt timizi...........ori nu iubesc si se prefac.............,daca iubesti esti liber s-o declari public eu am un prieten adevarat care declara public intodeauna ceea ce simte,il admir ca are demnitate si curaj.................

Ultima modificare facuta de EXA (08-12-2006 20:30:40)


08-12-2006 20:24:56
   
?? AC-DC
Cont Sters

Inregistat: 05-12-2006
Mesaje: 15

da_si_nu a scris:

daca pui o picatura de vin intr-un butoi de apa....ai apa..
dar daca pui o picatura de apa intr-un butoi cu vin...ai cel putin sprit...
asadar apa este de neinlocuit...
adica ceea ce  preferi tu nici o femeie nu refuza ?



Adu-ti aminte ca Iisus a transformat apa in vin, si gestul sau a simbolizat iubirea de dupa focul dintai.


08-12-2006 21:26:39
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (24-06-2007 02:27:13)


08-12-2006 21:30:42
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
da?
interesant....iubirea de dupa foc ?

tare inculta sint..asa ceva nu am mai auzit...


08-12-2006 21:42:28
   
?? AC-DC
Cont Sters

Inregistat: 05-12-2006
Mesaje: 15

da_si_nu a scris:

da?
interesant....iubirea de dupa foc ?

tare inculta sint..asa ceva nu am mai auzit...



Iarta-ma ! Daca asta s-a inteles, e vorba doar de interpretare, si nu vreau sa cad in patima filozofiei, ca nu ma mai opresc. :)


08-12-2006 22:02:36
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

AC-DC a scris:



Iarta-ma ! Daca asta s-a inteles, e vorba doar de interpretare, si nu vreau sa cad in patima filozofiei, ca nu ma mai opresc. :)

Asta ne-ar mai lipsi ! Deja unele din postari au mai multa noima daca le citesti de la coada la cap; gandesc si ma-ngrozesc la ideea c-ar trebui sa umblu nauc printr-o "filozofie" de-a ta !!! :D:D:D


08-12-2006 22:18:52
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 29-09-2005
Mesaje: 763
pt postul de moderator nu ne-am batut ca nu prezenta interes...
da' pt postul de "cel mai al drak" de pe forum.. ma bag si eu...
da-te la o parte Pan :D

lol.. acu' ce-ai avut cu al de mai sus ca era si el on topic ... si in lumea lui










Ultima modificare facuta de fun-funny (08-12-2006 23:03:30)


08-12-2006 22:27:15
   
?? lauraMagic
Cont Sters

Inregistat: 30-05-2005
Mesaje: 483
Marine, marine, mai chiama si un ciini,
Al mai ciobanesc si al mai barbatesc,
di lup sa ma apiri, di distepti sa ma scapii !

Funy funy, marinush al mieu a cam pus ochii pi tini !
Ca de distiapta iesti, frumoasa iesti ! Apriga femeie o zis Marin al mieu si asa m-o pus pe gindirili astia grele !


09-12-2006 18:45:50
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Faptele egoiste nu iau in considerare binele celorlalti si, de aceea, ele nu iau in considerare propriul tau bine suprem. Atunci cand inseli pe cineva, lipsindu-l de ceva ce acesta merita, in cele din urma, pierzi nu numai ceea ce credeai ca vei castiga, ci si ceea ce ai fi castigat, daca ai fi actionat intr-un mod mai putin egoist. Orice incercare de a castiga intr-un mod egoist duce, in final, la pierdere si infrangere - deoarece faptele egoiste nu sunt sprijinite de energia universala

03-10-2007 02:57:41
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
"faptele egoiste nu sunt sprijinite de energia universala"....rau facem ,rau primim....si facem rau si fara sa ne dam seama .....din pacate...

03-10-2007 03:04:20
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
De ce trebuie sa existe iubiri imposibile? Cum se poate ca doua persoane sa se iubeasca enorm de mult si totusi sa nu poata fi impreuna… DE CE ESTE PERMIS ASA CEVA ???!!!??? viata are multe enigme……=(

Declar acest post ca un inceput de campanie Anti Iubiri Imposibile - No Impossible Love . Cei care vor sa participe si sa sustina campania sunt rugati sa lase un comentariu.


20-07-2008 09:38:32
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
he he

iese dramatic daca insistati cu iubirile imposibile  :)


21-07-2008 02:42:08
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

stromboli a scris:

he he

iese dramatic daca insistati cu iubirile imposibile  :)
ai incercat candva o astfel de iubire?

21-07-2008 07:21:42
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Iubiri imposibile? sincera sa fiu nu prea inteleg cum vine asta..sa iubesc ceva imposibil ar fi pierdere de timp..sau ma gandesc ca noi punem prea multe obstacole in calea iubirii si atunci ea devine imposibila..nu e mai indicat sa iubesti pur si simplu..indiferent de consecinte?..si daca ceva nu merge..sa treci mai departe..la o alta iubire posibila?

21-07-2008 21:20:56
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

unikaa a scris:

Iubiri imposibile? sincera sa fiu nu prea inteleg cum vine asta..sa iubesc ceva imposibil ar fi pierdere de timp..sau ma gandesc ca noi punem prea multe obstacole in calea iubirii si atunci ea devine imposibila..nu e mai indicat sa iubesti pur si simplu..indiferent de consecinte?..si daca ceva nu merge..sa treci mai departe..la o alta iubire posibila?

O persoana poate fi eliminata din minte doar cu ajutorul altei persoane.
"cui pe cui se scoate", adica?
in ce ma priveste, nimic mai fals.
am pierdut putine fiinte dragi, iar atunci cand s-a-ntamplat, diparitia lor a creat un spatiu gaunos, pe care nici o alta n-a reusit mai apoi sa-l umple.
ca mai uit uneori, da.....
dar durerea mi-aduce-aminte mereu ca exist fara ei.


21-07-2008 22:29:34
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

tasha 1951 a scris:


stromboli a scris:

he he

iese dramatic daca insistati cu iubirile imposibile  :)
ai incercat candva o astfel de iubire?


Nu stiu,dar sa incerci sa faci ceva imposibil e munca grea nu?poti ajunge la balamuc sau la pujcarie :)


22-07-2008 00:39:31
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Daca incerci sa faci ceva cu propia fiinta , sa treci peste imposibil, sa te autodepasesti, calea iit poate fi deschisa. Prin munca si daruire, cu ajutor divin, poti reusi.Nu este bine nici macar sa incercam a include in ambitii personale viata altei persoane, indiferent ce presupune asta.
Stiu parinti care si-au obligat copiii sa faca anumite meserii iar in urma acestor ambitii parintesti viitorul copiilor a fost de fapt distrus.
La fel si in cazul casatoriilor incheiate de parinti si nu prin buna iubire/intelegere a parintilor.


23-07-2008 12:31:23
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Cind X iubeste pe Y, nu este sigur ca pentru Y iubirea lui X ii face bine.Durerea porneste tocmai din aceasta " diferenta de potential".

23-07-2008 12:33:46
   
?? france
Cont Sters

Inregistat: 08-07-2008
Mesaje: 13
ce suferinta?trageti pe nas mai mult sa va treaca suferinta

23-07-2008 22:17:14
   
?? france
Cont Sters

Inregistat: 08-07-2008
Mesaje: 13
da ce vreti sa spuneti ca exista iubire?mai ales la RO poti sa ai si 100 de ani ca sa corupi cea mai frumoasa femeie doar sa ai buzunarele cat mai pline!!!!!!!

23-07-2008 22:21:18
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Alt frustrat....
Cumetrash, una la mana ar fi ca nu-i nici pe departe asa ! Nu doar in Romania ie valabila trebushoara asta ci peste tot in lume sau macar in aia unde se stie ce-i ala aragaz, chibrituri si masina de spalat.
A doua ar fi ca muierile ce ti le iei dupa grosimea portofelului sau numarul cifrelor din cont, sunt exact ca un hamburger pe langa friptura la tava ; chestie de gust.
A treia ar fi ca-mi pari suferind - esti cumva lovit de "sindromul Raducioiu" ?... :D


23-07-2008 22:31:39
   
?? Observator
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
E acelas.

23-07-2008 23:07:51
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
_l_
Observator a scris:

E acelas.


24-07-2008 01:30:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Se spune ca ,,cine are succes in afaceri nu are noroc in dragoste”.Si viceversa.In cazul meu,dragostea si afacerile s-au completat reciproc,cu momente mai bune si cu altele mai putin bune.La fel ca in viata.Eu am platit in viata mea pentru fericire,cu foarte multa munca.Stiu ce inseamna si nefericirea si fericirea.Cred ca poti ajunge sa le ai pe toate daca esti un om bun si nu faci greseli majore.Divinitatea cred ca le aranjeaza pana la urma pe toate!Dar si vointa!Intotdeauna in momentele de cumpana,trebuie sa-ti acorzi mai mult timp,sa poti cugeta ,sa te gandesti foarte bine la ceea ce vei face.Este foarte important.

03-08-2008 13:53:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
O intrebare verosimila se naste: ce vreau eu de la el? Uneori am senzatia ca stiu.Vreau si am nevoie sa fiu eu, sa am o libertate a mea. Vreau pe cineva puternic care infrunta viata si o iubeste cu pasiune. Vreau furtuna si liniste, pasiune si singuratate. Toata gama de trairi adunate la un loc. Dar oare el imi poate oferi toate astea?! =(

03-08-2008 14:00:56
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Pe bune, cred ca suferim de nebuni ce suntem. Oricat de bine ar merge o relatie, exista momente cand ne saturam de bine si incepem sa cautam nod in papura. Incepem sa ne chinuim, pe noi si pe celalalt, sa ne vaitam, sa incurcam realitatea cu ideile noastre confuze. Problema e ca e totusi mai dragut asa, mai palpitant, (cu un) nebun, decat (cu unul) prea cu_minte. :D

03-08-2008 22:56:09
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Si eu ma mir, sincer, cit de cu_minte sint,... de citeva ore !!! :D:D:D

03-08-2008 23:40:54
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
barbatii nu stiu de ce ... :D

04-08-2008 00:20:34
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

spuneti-mi Aly a scris:

Pe bune, cred ca suferim de nebuni ce suntem. Oricat de bine ar merge o relatie, exista momente cand ne saturam de bine si incepem sa cautam nod in papura. Incepem sa ne chinuim, pe noi si pe celalalt, sa ne vaitam, sa incurcam realitatea cu ideile noastre confuze. Problema e ca e totusi mai dragut asa, mai palpitant, (cu un) nebun, decat (cu unul) prea cu_minte. :D



SM la el acasa :D acum stiu secretul barbatilor cu succes :)


04-08-2008 00:21:56
   
Pagini:  1 2 3 4 5    
Mergeti la