Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / A iubii pe cine nu merita    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 ... 33
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
ok.. admit...

19-10-2006 15:34:34
   
?? stefan_o
Cont Sters

Inregistat: 03-03-2006
Mesaje: 423
ufffffffffffff!!!!

19-10-2006 15:37:29
   
?? mihai
Cont Sters

Inregistat: 20-09-2006
Mesaje: 130

SandieShaw a scris:

sandie sigur nu raspunde daca e intrebata de virsta celor de pe forum... punem pariu? ;)
Ci-ca pe femei sa nu le intrebi varsta,iar pe barbati salariul .Oricum,fi-a-mea imi pare matur in gandire,ca de obicei pustii de 20 de ani cat zice el ca are gandesc cu hormonii care le invadeaza inclusiv creierul. Mai fi-a-mea ,, daca vrei sa ma f,,,si ai doar varsta asta ,,mai asteapta sa cresti,,nu de alta ,dar nu as vrea sa se trezeasca in mine instinctul matern si sa te iau de crescut.

Ultima modificare facuta de mihai (19-10-2006 19:14:12)


19-10-2006 19:13:40
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
pacat ca nu se gaseste si pt. mine o mamicuta sa aiba grija de mine,sa ma mangaie,sa ma spele si nu in ultimul rand sa ma hraneasca...

20-10-2006 21:34:10
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
pai < fi-a-mea> are cel putin 32 de ani
parerea mea...


21-10-2006 00:02:06
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Are peste 35 de ani si a suferit mult (posibil de la aceasi femeie, sau nu)....de aici ,,inghetarea'' asta a sufletului si cinismul.Parerea mea....

21-10-2006 01:39:13
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
a zis mihaita ca nu il crede un pustan de 20 de ani maturizat prea devreme...
na < fi-a-mea> ai intrat la capitolul birfe....!!!


21-10-2006 01:43:09
   
?? mihai
Cont Sters

Inregistat: 20-09-2006
Mesaje: 130
EL cica in profil are 20 ani . Atunci din fatza inseamna ca re 40 ani?

21-10-2006 16:53:45
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
gata..hai sa lasam omul in pace..si sa il lasam sa posteze....fara sa ne legam de amanunte..neesentiale ..zic eu...

21-10-2006 16:57:29
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
ohhohohooo ! asa loviti-ma ! fara mila din toate pozitiile...ce bine e sa fi bagat in seama de atatea tipese care au cevalistea creieras pus la locul lui ! a fost un compliment...! oups ! scuze ! nu m-am putut abtine...sunt scarbos sau doar sunt?

22-10-2006 09:31:06
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
pai..te trecem prin urmatoarele topicuri....:
conteaza aspectul fizic.....?

Suntem ceea ce suntem sau ceea ce cred altii ca suntem?
de ce ne indragostim?
sant mai putin barbati cei care....
si concluzionam cu :
Pierdere de timp sau reletii noi?

asta in varianta scurta de evaluare....


22-10-2006 16:52:28
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

da_si_nu a scris:

pai..te trecem prin urmatoarele topicuri....:
conteaza aspectul fizic.....?

Suntem ceea ce suntem sau ceea ce cred altii ca suntem?
de ce ne indragostim?
sant mai putin barbati cei care....
si concluzionam cu :
Pierdere de timp sau reletii noi?

asta in varianta scurta de evaluare....

si astea toate la topicul "A iubii pe cine nu merita"...e cumva vreo coincidenta?


23-10-2006 11:35:18
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
:)

ti-am zis..este varianta scurta....

         fiecare intelege cum poate
la fel, fiecare se exprima cum stie...

a iubi pe cine nu merita....este o practica destul de raspindita....
oare iubim pe cine merita ?


23-10-2006 17:19:13
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

da_si_nu a scris:

:)

ti-am zis..este varianta scurta....

         fiecare intelege cum poate
la fel, fiecare se exprima cum stie...

a iubi pe cine nu merita....este o practica destul de raspindita....
oare iubim pe cine merita ?

tu ce crezi...eu merit...? ;)


24-10-2006 11:34:07
   
?? mihai
Cont Sters

Inregistat: 20-09-2006
Mesaje: 130
Merit eu sa fiu iubit,,tocmai de tine ,,eu care am mai gresit ,,voi sti sa te port in gand ,,sa nu te uit,,sa nu te mint nicicand ...ASA suna o melodie ,stati linistiti ,,nu eu am facut versurile .

24-10-2006 14:56:56
   
?? stefan_o
Cont Sters

Inregistat: 03-03-2006
Mesaje: 423
aha..sa inteleg ca ..tu meriti sa fi iubita?...sau lasi la latitudinea lui...sau..iubesti ceva anume...dar..pun intrebarea aia a ta..si din biblie...sa ridice piatra cel fara de pacat!

24-10-2006 16:44:40
   
?? mihai
Cont Sters

Inregistat: 20-09-2006
Mesaje: 130
Merit sa fiu iubita(si eu)doar daca iubesc . Dar uneori sunt iubita fara sa merit,la fel iubesc si eu pe cate unu care nu merita . Asta e viata ,cu bune si rele , dar trebuie sa ne suportam unii pe ceilalti ,uneori convietuim impreuna doar de ochii lumii,ca sa nu fim singuri,dar sufletul tanjeste dupa iubire. DIN nou va bat la cap cu eterna mea mea dilema : mai exista iubire ? Daca da,vreau si eu reteta . Numai ca ,,,aceluia care ma iubeste ii va trebui MULTA rabdare cu mine ,,,sunt dificila rau de tot ,,credeti-ma ,,,nu va puneti mintea cu mine ,,,,,deabea ma suport eu ,,,,

24-10-2006 19:31:37
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

mihai a scris:

Merit sa fiu iubita(si eu)doar daca iubesc . Dar uneori sunt iubita fara sa merit,la fel iubesc si eu pe cate unu care nu merita . Asta e viata ,cu bune si rele , dar trebuie sa ne suportam unii pe ceilalti ,uneori convietuim impreuna doar de ochii lumii,ca sa nu fim singuri,dar sufletul tanjeste dupa iubire. DIN nou va bat la cap cu eterna mea mea dilema : mai exista iubire ? Daca da,vreau si eu reteta . Numai ca ,,,aceluia care ma iubeste ii va trebui MULTA rabdare cu mine ,,,sunt dificila rau de tot ,,credeti-ma ,,,nu va puneti mintea cu mine ,,,,,deabea ma suport eu ,,,,

mai lasa "strigatul" asta de ajutor ca nu te prinde...si in plus RENULEEE ! ce are fata asta de te ocoleste?vrea iubire,tu esti gata sa i-o oferi dar ea fuge...! tipic feminin!


26-10-2006 15:43:10
   
?? stefan_o
Cont Sters

Inregistat: 03-03-2006
Mesaje: 423
e problema ei..dar daca ai cunoste-o mai bine...ai fugii..sti e genul de om care se numeste..nu vreu sa o jignesc..

26-10-2006 15:48:40
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

stefan_o a scris:

e problema ei..dar daca ai cunoste-o mai bine...ai fugii..sti e genul de om care se numeste..nu vreu sa o jignesc..

astept detalii la fii_a_meafirst pe mess


26-10-2006 16:07:06
   
?? stefan_o
Cont Sters

Inregistat: 03-03-2006
Mesaje: 423
de ce nu vb personal cu ea...

26-10-2006 16:20:02
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

stefan_o a scris:

de ce nu vb personal cu ea...

e prea ocupata...am vb. putin dupa care a disparut...n-am timp de pierdut cu fite de genul asta...


26-10-2006 16:29:02
   
?? stefan_o
Cont Sters

Inregistat: 03-03-2006
Mesaje: 423
fitze..e putin spus....stoluri intregi..eu cred ca e o persoana frustrata..si cu lipsuri mari...

26-10-2006 16:34:47
   
?? stefan_o
Cont Sters

Inregistat: 03-03-2006
Mesaje: 423
o sustin in continuare si nu o spun cu rautate.....

26-10-2006 19:24:25
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
frumoase postari..si toate on topic....
asadar..exista " iubire pentru cine nu merita"

Ultima modificare facuta de da_si_nu (26-10-2006 19:42:36)


26-10-2006 19:42:27
   

myky_aly
Femeie

Nou venit

Inregistat: 05-07-2006
Mesaje: 1
mai rau e sa iubesti pe cine merita si sa nu poti fii cu el din cauza parintilor si fratilor

26-10-2006 20:38:51
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
familia..sa nu fie de acord cu o anumita relatie ? Am auzit si de astea..ba chiar le-am trait..

26-10-2006 20:43:06
   
?? robertt
Cont Sters

Inregistat: 26-10-2006
Mesaje: 13
Iubire pentru cine nu merita!...hm.  Cum sa ii spunem cuiva ca nu il iubim ca sa nu il jignim?

26-10-2006 21:17:07
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 29-09-2005
Mesaje: 763

myky_aly a scris:

mai rau e sa iubesti pe cine merita si sa nu poti fii cu el din cauza parintilor si fratilor

in opinia mea exista foarte putine situatii in care familia te poate opri sa iubesti pe cineva - prin orice mijloace (fapte, vorbe)...
atunci cind nu esti independent financiar (de o asemenea maniera incit sa-ti faci boccelutza si sa pleci la casa ta);
atunci cind exista ura intre cele doua familii de generatii intregi (justificata);
atunci cind cel iubit este de departe un om fara caracter, violent, fara nici un rost etc etc (defecte pe care desi le vezi, nu le recunosti)

in rest... Nu ma lasa mama! sau, si mai grav.. Nu ma lasa fratele meu sa-l iubesc pe x sau y.. mi se pare telenovelistic si nedemn de a fi bagat in seama...

Ultima modificare facuta de fun-funny (26-10-2006 23:15:43)


26-10-2006 23:05:58
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 29-09-2005
Mesaje: 763

robertt a scris:

Iubire pentru cine nu merita!...hm.  Cum sa ii spunem cuiva ca nu il iubim ca sa nu il jignim?

simplu!
daca vorbeste sau intelege romaneste, folosesti limba romana.
daca nu.. o limba de circulatie internationala...

Exista si varianta sa nu-i spui - de teama de a nu-l supara - si sa continui sa traiesti in minciuna sau, si mai rau, cu scirba ...


26-10-2006 23:19:02
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

myky_aly a scris:

mai rau e sa iubesti pe cine merita si sa nu poti fii cu el din cauza parintilor si fratilor

iubitzica ! bine ai sosit in clubul rautaciosilor ! :D daca ai inimioara slabuta ia un diazepam fiindca la postarea ta se pregatesc raspunsuri pe masura...! ;)


27-10-2006 12:56:34
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
answer 1 ! or fi stiind parintii tai ,saracii, ceva asa ca la dreaq cu parerile lor:distrugeti viata printeso !

27-10-2006 12:58:59
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
parintii ?
cu experienta lor de viata?
se mai pot insela  doar atunci cind ne iubesc peste masura...si nu accepta in ruptulcapului ca plodul lor este de fapt un junghi de om.....
sau poate ca accepta, dar tot il iubesc...

parintii....sunt cei care te cunosc mai bine decit o poti face tu......
de ce nu ar stii ei ce este bun si ce este rau pentru copilul lor ?


27-10-2006 22:30:04
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319
Tanara in calduri doresc (Atentie !) amant tanar (dar nu pusti) , viril ,foarte curat,care sa stea bine cu igiena,cu controalele stomatologice, cu alte cuvinte sa nu ii puta gura, sa fie ras si ingrijit in zona genitala,cu un aspect curat si elegant, fara plete si tatuaje,fara cercei si piercinguri,preferabil cu studii superioare ,educat si manierat.Cei care se regasesc in descriere, sa ma caute in privat .

11-12-2006 20:13:05
   
EXA
Femeie

Nou venit

Inregistat: 10-08-2006
Mesaje: 54

blondina2 a scris:

VI sa intamplat vreodata sa va indragostiti rau de tot de o persoana care la prima vedere este chiar ceea ce cautati..ca dupa un timp sa va dati seama ca de fapt nu este nici pe departe cel de care te-ai indragostit...cel care ai fii vrut sa fie,si totusi sa nu poti pune capat relatiei ?  EI bine,mie mi sa intamplat..vroiam sa termin acea legatura,dar nu puteam,simteam cum tresar la fiecare telefon al lui,chiar daca imi propusesem sa nu-i mai raspund ! Stiam ca ma ranit,ca nu merita iubirea mea,dar eram ca o carpa in fata lui,ma inmuiam toata...si el simtea chiar daca ma dadeam eu mare...IAR in momentele intime..ce sa mai zic..mai are rost sa spun ca-l iubeam cu trupul si cu sufletul,ca ii aratam toata iubirea de care eram in stare?  DAR cu toate astea ,stiam ca nu ma merita,ca ii place ca il iubesc,si din aceasta cauza ma ranea,crezand ca iubirea asta nu va avea si un final. II era greu sa creada cand ii spuneam ca fac eforturi sa-l uit...VREAU sa-mi povestiti si voi despre iubiri din acesttea atat de intense..cand simteati ca va sufocati..ca nu puteti iesi dintr-o relatie...pentru ca il ( o) iubeai prea mult.  SI cum sa sfarsit,pentru ca totul are un sfarsit,mai bun sau mai rau...VA PUP.

Da mi s-a intamplat sa ma indragostesc de un barbat,dar numai aici pe net virtual ,urma sa vina si ziua intalnirii,dar bine ca nu a venit, atat de mult il iubeam incat atunci cand imi deschideam adresa plangeam de bucurie desii nu imi scria nimic,imi trimitea doar muzica si poezie, si de multe ori ma intreb oare de cine m-*am indragostit de el sau de muzica,sau de poeziile trimise de el,eu ii scriam ca il iubesc,dar el niciodata nu mi-a raspuns cu aceeasi moneda,mi-a raspuns cu o poezie,sau cu o melodie,corespondenta s-a rarit nu cunosc motivul,nu a avut curajul sa mi-l transmita nici prin muzica nici prin poezie.mi-am propus sa-l uit,dar nu pot,suna telefonul este adevarat foarte rar imi propun nu raspund nuu,dar cedez pentru a-i auzi vocea,voce care o data imi soptea te iubesc...........noi acestea avem suflet in noi de aceea cedam ,cele care nu au sufletnici ca le pasa,isi gasesc refugiul in alte iubiri bravo lor ca reusesc.oi aceste femei care avem suflet , cand incepem o relatie de iubire ne gandim cat este de frumos inceputul  si in acelasi timp ne gandim cat de dureros va fi sfarsitul................stim suntem constiente de acest fapt ca fiecare inceput are si un sfarsit, asa ca draga mea prietena nu dispera fi tare ........................nu esti singura care cedeaza si daca te mai cauta bucura-te ca te cauta acel om pe care tu il iubesti,sau crede ca mine ca te iubeste,te iubeste in taina,eu cu aceasta idee reusesc sa trec de tot ce-a fost frumos la inceput.................de undeva ma vegheaza si ma iubeste.....................daca ai sa gandesti  asa treci mai usor peste toate greutatile.............mi-ar place sa discutam pe mess impreuna poate v-om descoperii de ce cedam,pe curand..........................


11-12-2006 23:32:41
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

EXA a scris:


blondina2 a scris:

VI sa intamplat vreodata sa va indragostiti rau de tot de o persoana care la prima vedere este chiar ceea ce cautati..ca dupa un timp sa va dati seama ca de fapt nu este nici pe departe cel de care te-ai indragostit...cel care ai fii vrut sa fie,si totusi sa nu poti pune capat relatiei ?  EI bine,mie mi sa intamplat..vroiam sa termin acea legatura,dar nu puteam,simteam cum tresar la fiecare telefon al lui,chiar daca imi propusesem sa nu-i mai raspund ! Stiam ca ma ranit,ca nu merita iubirea mea,dar eram ca o carpa in fata lui,ma inmuiam toata...si el simtea chiar daca ma dadeam eu mare...IAR in momentele intime..ce sa mai zic..mai are rost sa spun ca-l iubeam cu trupul si cu sufletul,ca ii aratam toata iubirea de care eram in stare?  DAR cu toate astea ,stiam ca nu ma merita,ca ii place ca il iubesc,si din aceasta cauza ma ranea,crezand ca iubirea asta nu va avea si un final. II era greu sa creada cand ii spuneam ca fac eforturi sa-l uit...VREAU sa-mi povestiti si voi despre iubiri din acesttea atat de intense..cand simteati ca va sufocati..ca nu puteti iesi dintr-o relatie...pentru ca il ( o) iubeai prea mult.  SI cum sa sfarsit,pentru ca totul are un sfarsit,mai bun sau mai rau...VA PUP.

Da mi s-a intamplat sa ma indragostesc de un barbat,dar numai aici pe net virtual ,urma sa vina si ziua intalnirii,dar bine ca nu a venit, atat de mult il iubeam incat atunci cand imi deschideam adresa plangeam de bucurie desii nu imi scria nimic,imi trimitea doar muzica si poezie, si de multe ori ma intreb oare de cine m-*am indragostit de el sau de muzica,sau de poeziile trimise de el,eu ii scriam ca il iubesc,dar el niciodata nu mi-a raspuns cu aceeasi moneda,mi-a raspuns cu o poezie,sau cu o melodie,corespondenta s-a rarit nu cunosc motivul,nu a avut curajul sa mi-l transmita nici prin muzica nici prin poezie.mi-am propus sa-l uit,dar nu pot,suna telefonul este adevarat foarte rar imi propun nu raspund nuu,dar cedez pentru a-i auzi vocea,voce care o data imi soptea te iubesc...........noi acestea avem suflet in noi de aceea cedam ,cele care nu au sufletnici ca le pasa,isi gasesc refugiul in alte iubiri bravo lor ca reusesc.oi aceste femei care avem suflet , cand incepem o relatie de iubire ne gandim cat este de frumos inceputul  si in acelasi timp ne gandim cat de dureros va fi sfarsitul................stim suntem constiente de acest fapt ca fiecare inceput are si un sfarsit, asa ca draga mea prietena nu dispera fi tare ........................nu esti singura care cedeaza si daca te mai cauta bucura-te ca te cauta acel om pe care tu il iubesti,sau crede ca mine ca te iubeste,te iubeste in taina,eu cu aceasta idee reusesc sa trec de tot ce-a fost frumos la inceput.................de undeva ma vegheaza si ma iubeste.....................daca ai sa gandesti  asa treci mai usor peste toate greutatile.............mi-ar place sa discutam pe mess impreuna poate v-om descoperii de ce cedam,pe curand..........................
Culmea e ca si eu am trait asa ceva , poate ca sunt unii pe net facuti sa fure inimi si sa lase femeile ranite,cu aripa franta. Dar puterea sta tot in a face dragoste cu altul,ca sa uiti de deceptie,pai nu?

12-12-2006 00:56:05
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
asa o fi ?

13-12-2006 10:22:56
   
?? Adam32
Cont Sters

Inregistat: 29-11-2006
Mesaje: 38

da_si_nu a scris:

asa o fi ?

Pai da,in cosmelia asta ar trebui sa se afle si un tip binevoitor,draga camarada de orbecaiala.


13-12-2006 13:39:43
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319
COsmelie? Adica asa vezi tu forumul?

13-12-2006 21:42:48
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
e greu...e foarte greu sa nu fii pe aceeasi lungime de unda cu cel pe care il placi...`uneori,te intrebi daca nu dai prea mult?....nu vrei sa-l sufoci...te autocenzurezi...el crede ca te-ai plictisit...raspunde cu aceeasi moneda...si uite asa...un joc...care uneori te seaca!
dar daca sintem sincere tot noi pierdem...pentru ca barbatii vor intotdeauna lucruri pe care le pot dobindi mai greu....
uf...barbatii ...:rolleyes::x


22-02-2007 00:54:36
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
tasha... oricind putem sa-i punem pe stand by... why bothering? :x:x

22-02-2007 01:01:16
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
ok!...I've given up...!;)=D

22-02-2007 01:49:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Exista oare un medicament impotriva suferintei din dragoste?...
Exista un medicament pentru suferinta asta. De fapt, doua.
Primul, care e destul de pacalitor, este sa intelegi. Vreau sa spun: sa intelegi cu-adevarat. Asta insa vindeca pe sistem "cui pe cui", adica, pina intelegi risti sa te ranesti parelnic mai mult.
Al doilea este insa mult mai simplu si are efect de lunga durata. Se numeste ā€œa trai in momentul prezentā€. Ca si cum n-ai avea memorie. Ca si cum abia te nasti in clipa asta si tot pe asta o ai la dispozitie sa descoperi lumea si s-o iei de la capat. La inceput se poate sa te cam scremi, te va bizii trecutul de te va innebuni. Da, te vei preface un timp, incercind sa nu-i cedezi. Vei alunga gindurile ca pe o albina care ameninta nu doar sa-ti tulbure linistea, ci sa te si intepe. Dar, daca ai suficienta tarie, americanii spun "balls", ajungi sa le fentezi tu. Asta se intimpla in momentul in care atentia ta se va deplasa spre ceea ce cu adevarat traiesti, descoperi in momentul prezent. Acolo va incepe VIATA, ti se va taia respiratia. Acolo vei re-descoperi simplitatea si frumusetea. Acolo vei gasi oglinzile care te vor reflecta asa cum esti de fapt, BUCURIE, FRUMUSETE, LUMINA. Si vei reusi sa dai drumul la pumn. Vei reusi sa-i dai drumul... orice-ar fi. Fiindca acel ceva care pleaca si-a facut datoria si nu mai are nimic sa-ti dea, nimic sa primeasca. Iar tu ai in continuare si de primit si de dat. Si e atita viata, aici si acum, care te-asteapta!
Si-ncet, inveti ca a fi bun cu tine insuti nu inseamna egoism, ci dimpotriva, atitudinea responsabila de a experimenta constient BUNATATEA. Daca nu esti bun cu tine, cum stii sa fii bun cu altii?
Daca tu nu te iubesti suficient, cum stii daca altii te iubesc si cum le dai drumul in viata ta, daca tu crezi ca nu meriti nici macar sa te iubesti tu insuti. Si, daca nu te iubesti pe tine, care-ti esti la indemina, cum stii sa-i iubesti pe altii?
Si-asa, cite putin, invatam de la plenitudinea si simplitatea clipei prezente, ca inautrul nostru e o fiinta incredibila, sublima, care isi e de-ajuns siesi si abia prin aceasta plinatate roditoare poate fi cu-adevarat dimpreuna cu o alta fiinta.
Si-uite-asa, aflam ca iubirea nu pune niciodata lanturi, nu piere niciodata, nu cere, nu acuza, nu raneste, nu doare, nu inspaiminta, nu invrajbeste, nu striveste, nu pizmuieste, nu...
Iubirea inalta, elibereaza, accepta diferenta, respecta alegerea, uneste, creste, VINDECA, iarta, alina, alinta, ofera, transforma, trezeste, PACIFICA...


07-05-2007 19:35:08
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
dragostea este cea care cu greu accepta realitatea, sfirsitul....

07-05-2007 20:51:34
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
mi-am pus chiar zilele astea intrebarea daca gresesti iubind pe cineva ... stiind ca nu merita dragostea ta. Din pacate, nu e vorba de omul in sine... (asta nu am judecat inca).. ci de situatie, conjunctura, imprejurarile si locul unde l-ai cunoscut.. Datorita acestora .. poti spune ca nu merita sa iubesti.. sa te implici... si sa constuiesti o asemenea relatie..

07-05-2007 21:57:05
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Vorbe dulci sunt usor de spus, lucruri dragute sunt usor de cumparat, dar oameni de treaba sunt greu de gasit.
Viata se termina cand tu incetezi sa visezi, speranta moare cand tu incetezi sa crezi, dragostea se termina cand tu incetezi sa mai tii la cineva, prietenia se sfarseste cand tu nu mai imparti.
Asa ca imparte cu cine crezi ca iti este prieten, iubeste fara conditii, vorbeste fara intentii, daruieste fara motive, tine la cineva fara explicatii!!
E inima adevaratei prietenii.
Ce frumos daca am realiza asta mai devreme!


07-05-2007 22:26:34
   
adela32
Femeie

Nou venit

Inregistat: 17-04-2007
Mesaje: 4
Afirmatia..''stiind ca nu merita dragostea '' ..asta presupune ca am facut deja o judecata..si ma gandesc ca nu merita...ce rost ar mai avea sa intreb pe oricine altcineva despre asta ? Cred ca intrebarea ar fi daca merita sa construiesc o relatie despre care , cel putin in acest moment,cred ca nu este ceea ce mi-am dorit cu adevarat...Apoi afirmatia ''din pacate nu e vorba de omul in sine '' ..ma gandesc ca tocmai despre omul acesta este vorba..pentru ca daca el ar reprezenta ceea ce consider eu in acest moment ca-mi doresc..ce importanta ar mai avea:situatia, conjunctura, imprejurarile, locul...Daca sa construiesc sau nu o relatie cu el este o decizie pe care mi-o asum si care, in acest moment imi ofera ceea ce am nevoie..poate nu tot ceea ce am nevoie..dar ma multumeste

07-05-2007 22:40:17
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Mi s-a intimplat sa cred ca sint o amintire...
Nu stiu a cui, nu as putea s-o spun.

O amintire a unui pom
cu crengile cetoase si rebele care mi-au insemnat obrazul-
cindva-
in trecere grabita.
A unui om
care nu am stiut niciodata sa fiu,
dar care mi-a cioplit chip de piatra si de fum.

Si-n gindul acela sarat
in care nu sint decit o amintire a oceanului
ma oglindesc visind
ca sint rebele crengi aruncate de furtuna pe tarm,
ce scrijelesc si-nseamna pentru totdeauna
obrazul de alge si catarge smulse si nisip
care abia acum tresare si incepe sa doara...

N-am fost niciodata o frumusete rapitoare, dar am avut un optimism al meu, un zimbet cald pentru fiecare, un mister al meu. Iubesc sufletul meu. Imi place ce am devenit prin vointa... Imi plac urmele lasate de timp. Nu imi pare rau ca am iubit barbati fara patratele pe burta, ci ai caror bicepsi s-au format mai degraba in exercitiul manevrarii de carti. Eu cred sincer ca adevaratele dimensiuni despre care cred ca trebuie conservate cu sfintenie nu sunt acelea ale trupului. Ci masurile rabdarii de care avem, nevoie pentru ca iubitii sa inteleaga ca inima noastra e unul dintre prea putinele sanctuare ale fericirii posibile. Anii au curs peste mine fara sa-mi sa-mi vindece nesiguranta, fara a-mi fereca poarta spre tarimul asteptarilor fara rost. Nevoia de dragoste m-a urmat pretutindeni prin virste, organica, vie, profunda. Dar am reusit sa poleiesc, incet, incet, toate cotloanele existentei mele. Am declarat mereu, raspicat si poetic, ca viata mea sta sub semnul dragostei. Am incercat mereu sa ma salvez de la banalitate printr-o mare si dureros de frumoasa iubire. Pentru ca zimbetul dragostei este liniste si neprevazut, pentru ca este atingerile ma infioara, ma fac dependenta...=)


07-05-2007 23:05:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
azi am plans pentru durerea unei prietene.curios...ne pricepem la vorbe...le sucim...le mesterim...dar cand e vorba de ceva concret-un sfat-ne cramponam si nu stim ce sa spunem.cand un prieten iti spune ca are sufletul facut franjuri...ce sa ii spui ca sa ii treaca durerea?eu una....nu stiu!cuvintele nu valoreaza doi bani,alina pe moment dar...nu vindeca.

09-06-2007 13:06:09
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Exista iubiri pe care nu le poti duce.Te ard, te consuma pe dinauntru,incep frumos si se termina prost pentru ca,pur si simplu,sufletul nu poate sa le incapa atat de mari,atat de intense,atat de neobisnuite.Eu am trait o astfel de iubire si, desi m-a costat foarte mult desi regret ca a fost o iubire efemera,imi amintesc cu placere despre zilele cand paseam pe nori si respiram prin toti porii.N-ai cum sa nu-ti dai seama cand ti se intampla,pentru ca aceste povesti sunt complet diferite de celalalte amoruri.... de iubirile cuminti......Inima iti bate atipic uneori uita sa bata odata si apoi iar o ia din loc,....ai stele in priviri,incepi sa observi fluturii si petalele zburand prin aer,te induioseaza sa-i vezi pe altii sarutandu-se pe banci,dar ti-e si putin mila de ei ,pentru ca sti ca ei nu simt ceea ce simti tu.....=)=)=)

01-07-2007 12:53:58
   
Pagini: 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 ... 33    
Mergeti la