Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / PT cel care ma iubeste    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319
Te iubesc si tot ce vreau este sa fiu cu tine in fiecare clipa. Imi doresc sa adorm in bratele tale in fiecare seara. Tu esti sufletelul meu si doar pe tine te iubesc !!! Imi pare rau daca cateodata, din prea multa dragoste fac prostii, eu tot pe tine te iubesc si te vreau.Ai reusit sa ma faci sa am nevoie de tine, ca de o gura de aer proaspat,incat as innebunii de durere daca intr-o zi te-as pierde. Iti multumesc ca mai ales pe mine,iti multumesc ca m-ai primit inbratele tale. Te iubesc si niciodata nu cred ca voi reusii sa-ti arat cat de mult,Dumnezeul meu Iehova.

15-12-2006 00:56:38
   
?? al_crapone
Cont Sters

Inregistat: 13-10-2006
Mesaje: 3
ariello..las dracu vrajeala...

15-12-2006 01:25:02
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319
Cred ca te stiu de undeva . Tocmai deaia nu mai trec pe acolo.

15-12-2006 01:31:20
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (20-06-2007 22:29:11)


15-12-2006 18:15:13
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 29-09-2005
Mesaje: 763
nu, el e cristi :D

15-12-2006 18:33:03
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (20-06-2007 22:30:25)


16-12-2006 06:30:55
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319
Oare cei din zodia gemeni sunt persoane cu "doua fetze" ?

17-12-2006 10:22:41
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (20-06-2007 22:27:27)


17-12-2006 20:22:46
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

WhiteRaven a scris:

... exprima-te civilizat.. dubla personalitate :D
Eu sunt geaman,si singura coincidenta din viata mea ,daca e sa o iau asa,,ar fi ca odata am avortat gemeni. Nu e gluma.Chiar mi s-a intamplat,credeti ca cei din zodia gemenilor sunt mai predispusi sa aibe gemeni? Sau e doar o coincidenta?

17-12-2006 20:38:54
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

Arriella a scris:


WhiteRaven a scris:

... exprima-te civilizat.. dubla personalitate :D
Eu sunt geaman,si singura coincidenta din viata mea ,daca e sa o iau asa,,ar fi ca odata am avortat gemeni. Nu e gluma.Chiar mi s-a intamplat,credeti ca cei din zodia gemenilor sunt mai predispusi sa aibe gemeni? Sau e doar o coincidenta?


Din ce stiu eu, nici o legatura... mai degraba cu faptul ca mama, sora, bunica ta materna, sora mamei tale ar fi avut gemeni... e o trasatura transmisa ereditar doar pe linie materna si feminina.


17-12-2006 20:45:24
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (20-06-2007 22:29:02)


17-12-2006 20:50:25
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

SandieShaw a scris:


Arriella a scris:


WhiteRaven a scris:

... exprima-te civilizat.. dubla personalitate :D
Eu sunt geaman,si singura coincidenta din viata mea ,daca e sa o iau asa,,ar fi ca odata am avortat gemeni. Nu e gluma.Chiar mi s-a intamplat,credeti ca cei din zodia gemenilor sunt mai predispusi sa aibe gemeni? Sau e doar o coincidenta?


Din ce stiu eu, nici o legatura... mai degraba cu faptul ca mama, sora, bunica ta materna, sora mamei tale ar fi avut gemeni... e o trasatura transmisa ereditar doar pe linie materna si feminina.
Cred ca si tu,ca si mine ,nu crezi in zodii. Iar biblia spune ca este ocultism citirea in stele,asadar sa nu o practicam.

17-12-2006 20:50:51
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

WhiteRaven a scris:


Arriella a scris:


WhiteRaven a scris:

... exprima-te civilizat.. dubla personalitate :D
Eu sunt geaman,si singura coincidenta din viata mea ,daca e sa o iau asa,,ar fi ca odata am avortat gemeni. Nu e gluma.Chiar mi s-a intamplat,credeti ca cei din zodia gemenilor sunt mai predispusi sa aibe gemeni? Sau e doar o coincidenta?


si eu sunt geaman (zodie) dar nu am avut parte de asemenea evenimente lol
dap :rolleyes: mai cunosc si eu cazuri.. avorturi de capriorn, taur si sagetator :))) deci te cred pe cuvant ca nu glumesti.
R: SS a cuprins cam tot apropo de coincindenta sau nu.
Sincer,am sa fac un studiu sa intreb pe cei care au gemeni daca vreunul din parintii lor este geaman. MI-am propus asta mai de mult, dar ,,,nu pot sa opresc cupluri pe strada sa intreb,,,,cred ca m-ar considera ciudata. Dar am sa caut pe net relatia dintre cei nascuti in "gemeni" si nasterile gemelare.

17-12-2006 20:54:37
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319
SI ca sa fiu on topic,va lansez o intrebare: credeti ca trebuie sa rostim numele lui Dumnezeu atunci cand ne spunem rugaciunea ? Sau doar evreii din vechime aveau dreptul de a rostii numele Iehova? Care e parerea voastra? Aveti o parere sustinuta de biblie,sau doar de oameni?

17-12-2006 20:58:05
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (20-06-2007 22:29:42)


17-12-2006 21:09:15
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

Arriella a scris:

SI ca sa fiu on topic,va lansez o intrebare: credeti ca trebuie sa rostim numele lui Dumnezeu atunci cand ne spunem rugaciunea ? Sau doar evreii din vechime aveau dreptul de a rostii numele Iehova? Care e parerea voastra? Aveti o parere sustinuta de biblie,sau doar de oameni?



Si biblia a fost scrisa tot de oameni :) ai orice drept din moment ce nu faci rau nimanui


18-12-2006 11:42:17
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

WhiteRaven a scris:

on topic LOL... mda
Legat de gemeni, sa spun asa mama e geamana dar nu si ca zodie. .. dar am iesit eu geaman la zodie .. atat :))))
nu are nici cea mai mica legatura zodia cu nasterile.
Daca ma intrebi pe mine si zodiile sunt o prostie.. dar lumea le ia in serios.



ce sigur esti de tine mon ami :)


18-12-2006 11:42:59
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319
Soryne,expune-ne parerea ta.

18-12-2006 15:15:14
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

Soryn a scris:


Arriella a scris:

SI ca sa fiu on topic,va lansez o intrebare: credeti ca trebuie sa rostim numele lui Dumnezeu atunci cand ne spunem rugaciunea ? Sau doar evreii din vechime aveau dreptul de a rostii numele Iehova? Care e parerea voastra? Aveti o parere sustinuta de biblie,sau doar de oameni?



Si biblia a fost scrisa tot de oameni :) ai orice drept din moment ce nu faci rau nimanui


Te autoidilizezi... ia sondeaza-te... cu sinceritate... colportind ineptii nu poti face rau citorva (mai debili, are iau totul pe nemestecate)?

Ultima modificare facuta de SandieShaw (18-12-2006 23:25:45)


18-12-2006 23:25:23
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319
La cine te refereai ? Cine se ,,,auto,,,,?

19-12-2006 00:28:13
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

Arriella a scris:

La cine te refereai ? Cine se ,,,auto,,,,?


Ma adresam lui Soryn. nu stiu daca cu rezon...

Ultima modificare facuta de SandieShaw (19-12-2006 00:33:29)


19-12-2006 00:32:22
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319
Ai un dinte contra lui? Stiu un stomatolog bun,contacteaza-ma sa-ti dau numarul lui.

19-12-2006 00:33:50
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Multam, Blony, am intretinuta dantura la zi... chiar cind am ceva contra cuiva, nu-mi pun dintii la bataie... :D:D in acest caz nici la maseaua de minte nu ma gindesc...

Arriella a scris:

Ai un dinte contra lui? Stiu un stomatolog bun,contacteaza-ma sa-ti dau numarul lui.


19-12-2006 00:42:29
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

SandieShaw a scris:


Soryn a scris:


Arriella a scris:

SI ca sa fiu on topic,va lansez o intrebare: credeti ca trebuie sa rostim numele lui Dumnezeu atunci cand ne spunem rugaciunea ? Sau doar evreii din vechime aveau dreptul de a rostii numele Iehova? Care e parerea voastra? Aveti o parere sustinuta de biblie,sau doar de oameni?



Si biblia a fost scrisa tot de oameni :) ai orice drept din moment ce nu faci rau nimanui


Te autoidilizezi... ia sondeaza-te... cu sinceritate... colportind ineptii nu poti face rau citorva (mai debili, are iau totul pe nemestecate)?



esti bolnavioara , ar fi cazul sa ma eviti daca nu vrei sa ti fac io tie un portret psihologic de toata frumusetzea

lucrati pe post de cenzori?gratuit? din lipsa de alta posibilitate de a domina?

provocatima si o sa stau sa va fac portretul 24 din 24

poate imi spui tu cum a aparut biblia....ce zici?cand nu ai argumente lovesti ca orbul

cui oare fac rau? si cu ce? cu adevarul ? fiecare crede ce vrea si are dreptul sa se exprime

Nu asa ai sa ma faci sa plec...incearca sa ma rogi frumos si voi pleca .....poate

Ultima modificare facuta de Soryn (19-12-2006 07:35:01)


19-12-2006 07:17:14
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

Soryn a scris:


SandieShaw a scris:


Soryn a scris:




Si biblia a fost scrisa tot de oameni :) ai orice drept din moment ce nu faci rau nimanui


Te autoidilizezi... ia sondeaza-te... cu sinceritate... colportind ineptii nu poti face rau citorva (mai debili, are iau totul pe nemestecate)?



esti bolnavioara , ar fi cazul sa ma eviti daca nu vrei sa ti fac io tie un portret psihologic de toata frumusetzea

lucrati pe post de cenzori?gratuit? din lipsa de alta posibilitate de a domina?

provocatima si o sa stau sa va fac portretul 24 din 24

poate imi spui tu cum a aparut biblia....ce zici?cand nu ai argumente lovesti ca orbul

cui oare fac rau? si cu ce? cu adevarul ? fiecare crede ce vrea si are dreptul sa se exprime

Nu asa ai sa ma faci sa plec...incearca sa ma rogi frumos si voi pleca .....poate


Nu te ambala. Keep cool. Ce-or sa creada colegele noastre mai delicate si MAI binecrescute despre tine?... Marturisesc ca nici eu nu am intentionat sa-ti "dai arama pe fata"... nu am timp de asa ceva... singur ai picat in capcana provocarii... Pentru mine nu e insa nici o problema...easy come, easy go.
Sint curioasa, profiler de serviciu, cum mi-ai aplica "portretul psihologic"... cu crosa de basseball?
Cit despre Biblie, daca n-ai studiat in cei 4 ani istoria religiilor exista o solutie: go google... Eu nu am opinii si argumente personale privind sursele scripturale... nu-mi permit. Pot cita cele citeva teorii care circula si pot adera la una din ele, chiar la cea sustinuta de bisericile crestine.
Si sa stii ca nu-mi doresc sa pleci de pe forum. Nici sa ramii. PUNCT

Ultima modificare facuta de SandieShaw (19-12-2006 11:18:18)


19-12-2006 11:07:56
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
pentru cine ma iubeste....
nu te astepta sa te iubesc si eu.....  :)


19-12-2006 15:43:21
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Ah....SANDIE SHOW m-ai prins....ce ma fac?nu o sa ma mai iubeasca nimeni  p'aici.. ce rau ma doare......daca nu-mi spuneai tu de provocare habar nu aveam, "musumesc" :D

"portretul psihologic"... era chiar psihologic , nu folosesc "crosa"de basseball cu femei (sau poate nu esti?) ...nu e vina mea ca  fricile tale obsesionale iti intuneca judecata.... nu mai folosi expresii dezgustatoare ,asa poate se linistesc si fricile obsesionale , ai castiga enorm in judecata.

Stiu ca nu a fost intentia ta , impulsivitatea te caracterizeaza , nu faci parte din cei de care vorbeste funfunny "sa gandeasca inainte sa scrie ceva"

am  uitat sa precizez ca in cei 4 ani , jumatate am chiulit :D dar am "cetit" in timpul liber destul , pe google exista opiniile altora pe care nu ai cum sa-i injuri , asa ca ti "versi" frustratiile  pe aici.

daca tu nu reusesti sa ai opinii si pareri personale , de ce ii impiedici pe altii?suntem aici pe forum tocmai sa  expunem si sa ascultam parerile personale ,doar asa ne cunoastem mai bine , pe noi si pe alti oameni interesanti.Judeca greselile oamenilor nu pe oameni , nu ai calitatile necesare pt asa ceva.

"Limba de lemn " ce unii incearca sa o impuna aici , nu ajuta la comunicare .... tocmai "greselile" altora  reusesc sa-ti anime ...putin .... imaginatia . Ce ar face unii daca nu ar veni si "prosti" pe forumul "vostru"? Ati sfarsi 4-5 persoane in conferintza pe mess ...nici nu vreau sa-mi imaginez cat de interesant ar fi.

Ai vazut? se pare ca sunt indragostit ...ai reusit sa-mi atragi atentia ...scrisoarea asta de dragoste e o dovada....... PUNCT ... SI ...VIRGULA....daca e nevoie

P.S.
Din dragoste pt tine o sa-ncerc sa-mi amintesc ortografia si gramatica Romana , she zici? esti incantata?ca femeie sau ca "profesoara" a forumului?

Ultima modificare facuta de Soryn (19-12-2006 19:28:26)


19-12-2006 19:15:41
   
?? kawacadabrantul
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 906

Arriella a scris:

Te iubesc si tot ce vreau este sa fiu cu tine in fiecare clipa. Imi doresc sa adorm in bratele tale in fiecare seara. Tu esti sufletelul meu si doar pe tine te iubesc !!! Imi pare rau daca cateodata, din prea multa dragoste fac prostii, eu tot pe tine te iubesc si te vreau.Ai reusit sa ma faci sa am nevoie de tine, ca de o gura de aer proaspat,incat as innebunii de durere daca intr-o zi te-as pierde. Iti multumesc ca mai ales pe mine,iti multumesc ca m-ai primit inbratele tale. Te iubesc si niciodata nu cred ca voi reusii sa-ti arat cat de mult,Dumnezeul meu Iehova.

Trecind peste "reusii", innebunii" etc (se scriu cu un singur i, draga Ariela - no hard feelings, ori "honni soit qui mal y pense" :)  - aici Soryn, dar si Sandie ma inteleg desigur mai bine - poate vreodata o sa profiti pozitiv de observatiile astea amicale), deci: subiectul numirii/nenumirii transcedentalului Dumnezeu e vechi de cind lumea si nu cred sa-l putem lamuriiii :D noi acum, aici. Iar, cum totul e relativ (inclusiv adevarul-dreptatea - cele impartite de noi, oamenii, fireste), se pare ca Biblia si e, si nu e scrisa de oameni, profetii fiind (repet: se pare...) doar niste "relee" transmitatoare ale unor adevaruri venite "de mai sus". E oricum o alta (si tare stufoasa) discutie apropo de cite din adevarurile astea (si in ce masura) au fost deformate de interesele vremelnice ale bisericii-popimii-acolitilor intru putere etc. Sint zeci de lucrari (mai mult sau mai putin discutabile) pe tema asta, unele au insa chiar o logica seducatoare. Liberul arbitru al fiecaruia decide, in final (natural, cu conditia sa aiba de unde...) ;)


19-12-2006 20:24:38
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

kawacadabrantul a scris:


Arriella a scris:

Te iubesc si tot ce vreau este sa fiu cu tine in fiecare clipa. Imi doresc sa adorm in bratele tale in fiecare seara. Tu esti sufletelul meu si doar pe tine te iubesc !!! Imi pare rau daca cateodata, din prea multa dragoste fac prostii, eu tot pe tine te iubesc si te vreau.Ai reusit sa ma faci sa am nevoie de tine, ca de o gura de aer proaspat,incat as innebunii de durere daca intr-o zi te-as pierde. Iti multumesc ca mai ales pe mine,iti multumesc ca m-ai primit inbratele tale. Te iubesc si niciodata nu cred ca voi reusii sa-ti arat cat de mult,Dumnezeul meu Iehova.

Trecind peste "reusii", innebunii" etc (se scriu cu un singur i, draga Ariela - no hard feelings, ori "honni soit qui mal y pense" :)  - aici Soryn, dar si Sandie ma inteleg desigur mai bine - poate vreodata o sa profiti pozitiv de observatiile astea amicale), deci: subiectul numirii/nenumirii transcedentalului Dumnezeu e vechi de cind lumea si nu cred sa-l putem lamuriiii :D noi acum, aici. Iar, cum totul e relativ (inclusiv adevarul-dreptatea - cele impartite de noi, oamenii, fireste), se pare ca Biblia si e, si nu e scrisa de oameni, profetii fiind (repet: se pare...) doar niste "relee" transmitatoare ale unor adevaruri venite "de mai sus". E oricum o alta (si tare stufoasa) discutie apropo de cite din adevarurile astea (si in ce masura) au fost deformate de interesele vremelnice ale bisericii-popimii-acolitilor intru putere etc. Sint zeci de lucrari (mai mult sau mai putin discutabile) pe tema asta, unele au insa chiar o logica seducatoare. Liberul arbitru al fiecaruia decide, in final (natural, cu conditia sa aiba de unde...) ;)
Sa sti ca greselile de gramatica nu imi apartin(de data asta) am dat copy-paste la o declaratie pe care  am considerat  ca o merita doar cel care ma iubeste,exprima exact ceea ce as fi vrut eu sa spun. Si cum nu am cui altcuiva sa-i adresez aceste cuvinte frumoase si incarcate de emotie,(pentru ca nimeni nu ma iubeste dezinteresat),am pus la sfarsit numele care (zic eu,)este numele Creatorului.SI vad ca Biblia imi da dreptate,pentru ca eu de fapt acolo am gasit scris la nota de subsol IEHOVA.

19-12-2006 20:40:16
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

Soryn a scris:

Ah....SANDIE SHOW m-ai prins....ce ma fac?nu o sa ma mai iubeasca nimeni  p'aici.. ce rau ma doare......daca nu-mi spuneai tu de provocare habar nu aveam, "musumesc" :D

"portretul psihologic"... era chiar psihologic , nu folosesc "crosa"de basseball cu femei (sau poate nu esti?) ...nu e vina mea ca  fricile tale obsesionale iti intuneca judecata.... nu mai folosi expresii dezgustatoare ,asa poate se linistesc si fricile obsesionale , ai castiga enorm in judecata.

Stiu ca nu a fost intentia ta , impulsivitatea te caracterizeaza , nu faci parte din cei de care vorbeste funfunny "sa gandeasca inainte sa scrie ceva"

am  uitat sa precizez ca in cei 4 ani , jumatate am chiulit :D dar am "cetit" in timpul liber destul , pe google exista opiniile altora pe care nu ai cum sa-i injuri , asa ca ti "versi" frustratiile  pe aici.

daca tu nu reusesti sa ai opinii si pareri personale , de ce ii impiedici pe altii?suntem aici pe forum tocmai sa  expunem si sa ascultam parerile personale ,doar asa ne cunoastem mai bine , pe noi si pe alti oameni interesanti.Judeca greselile oamenilor nu pe oameni , nu ai calitatile necesare pt asa ceva.

"Limba de lemn " ce unii incearca sa o impuna aici , nu ajuta la comunicare .... tocmai "greselile" altora  reusesc sa-ti anime ...putin .... imaginatia . Ce ar face unii daca nu ar veni si "prosti" pe forumul "vostru"? Ati sfarsi 4-5 persoane in conferintza pe mess ...nici nu vreau sa-mi imaginez cat de interesant ar fi.

Ai vazut? se pare ca sunt indragostit ...ai reusit sa-mi atragi atentia ...scrisoarea asta de dragoste e o dovada....... PUNCT ... SI ...VIRGULA....daca e nevoie

P.S.
Din dragoste pt tine o sa-ncerc sa-mi amintesc ortografia si gramatica Romana , she zici? esti incantata?ca femeie sau ca "profesoara" a forumului?


Mda... din tot bullshit-ul pe care l-ai produs voi retine replica "ar fi cazul sa ma eviti ".. singurul lucru cu cap pina la urma


20-12-2006 01:19:54
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Arriella pt tine un copy-past:

"Iubite frate al meu, nu-ti cer decat increderea.

Da-mi-o si vom iesi impreuna din acest loc al umbrelor.

Nu te pot scuti de infruntarea cu fricile tale,

dar te pot tine de mana pana cand o faci."


20-12-2006 10:04:49
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
" Fericire... e un cuvant sublim... iubirea seamana a avere, o dragoste, dar totodata si durere, iubirea poate fi frumoasa, dar uneori si furtunoasa. Daca vreodata iubirea te va lua pe aripa ei... nu o alunga... caci vei regreta... Cand iubesti... tu o stii bine,... dar nu lasa acest sentiment sa dispara din tine...Sunt clipe ce cad peste noapte, sunt clipe ce vor reveni si-astept cu nerabdare ziua... cand tu vei reveni..."

20-12-2006 10:15:09
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
..fericirea e zborul de cocori,mangaierea curcubeelor ,surasul de copil ,dumnezeiasca natura si sarutul indragostitilor...fericirea e viata ,izvorul de munte ,esti tu,el,ea,noi...lumea cu sufletul ei!..iubirea e raspunsul la tot ,dragostea ca un clopot al universului...sunetul zambetelor de suflete luminoase.....Sunt clipe ce cad in ferestri cu astri din Luna Cerului ce ne cuprind ca intr-un glob auriu iubita si iubitul ce vor scrijeli mereu povesti de fericire,iubire,dragoste....La multi ani !

20-12-2006 10:49:55
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Daca ma iubeste cineva sa-mi aduca un emetiral... sau poate un torecan....

20-12-2006 19:18:36
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
nu exista droguri.....exista medicamente prea tari....

:)

EMETIRAL , supozitor
prochlorperazinum
EMETIRAL - supozitor

Compoziţie: Supozitoare a 5 mg şi 25 mg emetiral.

Acţiune farmacoterapeutică: Emetiralul derivat de fenotiazină are proprietăţi neuroleptice asemănătoare clordelazinului. Se caracterizează însă în mod special prin acţiunea sa antiemetică, care este de 4 ori mai mare decât la Clordelazin, în timp ce deprimarea funcţiei motorii reprezintă numai 2/3, iar acţiunea adrenalitică şi hipotensoare este redusă la jumătate. Aceste fapte au orientat indicaţiile clinice ale Emetiralului spre tratamentul emezei. Se remarcă însă şi efectele de reglare a activităţii psihice, sedative şi hipnotice ale Emetiralului.

Indicaţii: Indicaţia majoră o constituie greţurile de orice natură; uremie, encefalopatii hipertensive, sindrom Ménière, intoleranţe medica-mentoase, radioterapie, vărsături postoperatorii, vărsături determinate de afecţiuni gastrointestinale sau psihice, vărsături incoercibile de sarcină. Afecţiuni psihice (delir, halucinaţii, manie acută, schizofrenie, stări anxioase), migrene, insomnii.

Contraindicaţii: Arterioscleroză cerebrală, leziuni hepatice şi renale, boala ulceroasă, comă barbiturică, etilică sau prin opiacee. Copii sub 6 ani.

Mod de administrare: Adulţi: doza obişnuită este de 15-30 mg pe zi, repartizată în 2-3 prize. ÃŽn afecţiunile psihice doza zilnică variază între 50-250 mg după caz; la doza maximă se va ajunge prin creştere progresivă, cu 10 mg zilnic sau la 2 zile, până la obţinerea efectului. Doza de întreţinere este de 25-50 mg pe zi (în funcţie de toleranţa individuală). Dozele pe cale rectală sunt aceleaşi ca şi pentru calea orală. Se recomandă ca iniţial să se folosească supozitoare de 5 mg pentru a se stabili doza minimă eficace în obţinerea rezultatului dorit. Durata unei cure de tratament în mod obişnuit nu trebuie să depăşească 2 săptămâni. Copii: Nu va fi administrat copiilor sub 6 ani. La copiii peste 6 ani posologia este foarte variabilă, în funcţie de cazul clinic şi de susceptibilitatea individuală a bolnavului. Ea va fi fixată numai de medic: în general 1/2 mg/kg corp/24 ore; această doză va fi repartizată în mai multe prize. Nu se va depăşi doza de 20 mg/24 ore.

Efecte secundare: Emetiralul este tolerat atât local, cât şi general. Folosirea îndelungată, deşi nu provoacă modificări funcţionale sau histologice persistente, predispune la tulburări nervoase extrapiramidale reprezentate prin contracturi ale musculaturii membrelor şi feţei însoţite de trasmus urmat de deschiderea exagerată a gurii, mişcări necoordonate ale mâinilor şi globilor oculari. Uneori pot surveni tulburări de acomodare, iritaţie gastrică, uscăciunea mucoaselor. Toate acestea survin rar şi cedează imediat la întreruperea tratamentului, fără sechele.

Prezentare farmaceutică: Cutii a 6 supozitoare.
A.P.P.:


20-12-2006 20:28:49
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

Soryn a scris:

Arriella pt tine un copy-past:

"Iubite frate al meu, nu-ti cer decat increderea.

Da-mi-o si vom iesi impreuna din acest loc al umbrelor.

Nu te pot scuti de infruntarea cu fricile tale,

dar te pot tine de mana pana cand o faci."
Asta ar trebui sa-mi dea de gandit? Ok,am sa gandesc,desi se spune ca blondele nu fac asta.

22-12-2006 22:10:39
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957

da_si_nu a scris:

pentru cine ma iubeste....
nu te astepta sa te iubesc si eu.....  :)

decat daca esti o fatuca frumoasa si senzuala...as adauga eu... ;)


23-12-2006 09:42:10
   
EXA
Femeie

Nou venit

Inregistat: 10-08-2006
Mesaje: 54

al_crapone a scris:

ariello..las dracu vrajeala...

BINE SPUS al crapone


23-12-2006 11:05:42
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319
Pai ce ne-am face fara vrajeala? Nu credeti ca si VRAJEALA E BUNA LA CEVA ?

26-12-2006 23:06:41
   
?? catalin324
Cont Sters

Inregistat: 21-12-2006
Mesaje: 17

Arriella a scris:

Oare cei din zodia gemeni sunt persoane cu "doua fetze" ?


Yeah baby. Poate nu toti, dar cu siguranta yo ma aflu printre acele pers cu 2 fete dar...numai acolo unde trebuie :D


27-12-2006 14:12:08
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
zodiile ? un alt gen de exploatare a omului. ceva ce se poate ''citi'' si ''crede'' de catre orbi si surzi.nimic mai neadevarat. de ce zodiile nu se scriu pentru toata lumea ? reusite la serviciu,vei merge in concediu,vei lua examenul,nu vei castiga nimic, nu vei fi avansat..., bla bla bla,bun! si copii unde raman? ei nu sant nascuti sub un anume semn astral ? alegeti esenta si comentati ! zodiile ? vrajeli de 2 lei.parere personala.

29-12-2006 19:33:50
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
poate ca am fost cu ceva in afara temei, dar ma dispera faza cu semnele astrale....zodii....bleaaah !

29-12-2006 19:36:19
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

catalin324 a scris:


Arriella a scris:

Oare cei din zodia gemeni sunt persoane cu "doua fetze" ?


Yeah baby. Poate nu toti, dar cu siguranta yo ma aflu printre acele pers cu 2 fete dar...numai acolo unde trebuie :D
Eu sunt daca e sa ma iau dupa zodie,geaman,si cred ca faptul ca ma pot preface atat de bine ,ca pot parea inocenta si nestiutoare atunci cand am vreun avantaj,face parte din cele doua fetze pe care le am . DAR ,,,,,atentie,,,,nu am doar doua fetze,,,ci mult mai multe. SAU toate femeile sunt asa ?

29-12-2006 22:02:10
   
?? la_ur
Cont Sters

Inregistat: 27-12-2006
Mesaje: 4
nu toate femeile sunt asa ariella.de mintit poti sa minti cat vrei.toata treaba e sa fie cu folos. la tine nu prea vad folosul. si chestia cu cetatea ... e draguta ea asa da  nu prea e adevarata. nu vreau sa te cuceresc baby. nu inca. trebuie mult mai mult decat atat sa inciti unu ca mine. sunt marisor de acuma , inteleg. apropo de zodii insa am mari retineri despre cei care au sarit sa spuna ca sunt doar prostii.( dc oare taman scorpionul care e cea mai naspa a sarit asa in sus) nu sunt prostii copilasi. e o stiinta straveche. sunt calcule le mijloc si e la indemana oricui sa verifice predictiile pe cei din jur. da nu cele tampite din ziare. alea sunt chestii comerciale. un astrolog nu-ti va spune niciodata ce ti se va intampla.el i-ti va spune doar in ce stare sufleteasca te vei afla la un moment dat. s ate feresti de pornirile rele pe care le ai sau sa te folosesti de cele bune. pb e ca oamenilor le e frica sa afle ca liberul lor arbitru de care sunt atat de mandri nu e chiar asa de liber.micuta ariella deci daca ai timp liber asa mult cum spui ia o carte de astrologie si inteligenta cum esti cred ca daca ai sa citesti numai prefata nu ai sa mai vb de ocultism. o carte nu o revista. numai bine micuto!! te iubesc!!

29-12-2006 22:47:52
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

wscorpio a scris:

zodiile ? un alt gen de exploatare a omului. ceva ce se poate ''citi'' si ''crede'' de catre orbi si surzi.nimic mai neadevarat. de ce zodiile nu se scriu pentru toata lumea ? reusite la serviciu,vei merge in concediu,vei lua examenul,nu vei castiga nimic, nu vei fi avansat..., bla bla bla,bun! si copii unde raman? ei nu sant nascuti sub un anume semn astral ? alegeti esenta si comentati ! zodiile ? vrajeli de 2 lei.parere personala.

vorba aceea... daca cineva nu crede in astrologie, nu inseamna ca astrele nu-l influenteaza. De asemenea, daca nu crede in incarnare, nu inseamna ca el nu se incarneaza.
si, da, ai dreptate... nu e topicul potrivit... A existat unul, dar ma tem ca a fost sters. Daca vei considera ca este o tema pe care o poti intretine... fa un topic...


30-12-2006 01:00:15
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
influenta astrelor asupra omului. uite un titlu care m-ar pute purta pe orbitele lor .as putea visa... as putea sa sper la o zi in care un astru oarecare ar influenta pe cineva care va veni intr-o zi si imi va spune : te iubesc,vreau sa fi doar al meu si nu al tuturor,nu pot trai fara tine. da, va veni si ziua aceea,dar intr-o alta viata in care m-as reincarna in cel de langa tine !
cat despre reincarnare...nu as vrea sa devin animalutul de companie al eventualei mele dorite iubiri. ca doar reincarnarea se refera la tot ce e viu nu ? =D ;)


30-12-2006 18:14:26
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
nu stiu... daca e chiar asa... Se vorbeste de evolutie... prin reincarnare... Cu alte cuvinte... omul devine ultima si suprema fiinta in care ne putem reincarna...
BTW, nu-i topicul potrivit... :D


30-12-2006 19:10:31
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319
Aveti ceva impotriva daca cred doar intr-un creator si nu cred in reincarnare sau in ceva ce nu mi se arata? Pentru ca iata,creatorul mi se arata prin ceea ce ne-a lasat,natura minunata de pe aceasta planeta fascinanta.Asa ca toate astea nu ma poate convinge cineva ca au aparut asa din senin,e clar ca au fost create cu un scop,iar scopul,cred eu,este acela de a trai omul fericit pe pamant si a se bucura de toata creatia LUI. Asta e convingerea mea.

31-12-2006 00:03:34
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (20-06-2007 22:33:02)


01-01-2007 00:54:05
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579

WhiteRaven a scris:


fun-funny a scris:

nu inseamna ca el nu se incarneaza.

daca imi permiti :D am si eu o nelamurire.. cica nou nascutii primesc duh de la nastere. Atunci, cum intra in copil spiritul celui care urmeaza sa se reincarneze?

Nu vreau sa intru in polemica, dar ce ma deranjeaza cel mai mult e ca niciuna din 2 persoane care discuta aceste lucruri in contradictoriu nu va putea bate din pumni "sic, sic, eu am avut dreptate" celailalte.


white,ceea ce spui tu,apropo de scrierea lu' fun,nu are logica ! ceea ce a vrut ea sa spuna , e ca tocmai acel suflet care intra in nou nascut ar fi acea reincarnare,e vb de reincarnarea sufletului.parerea ei ! eu insa ma abtin din dorinta de a nu supara divinitatea ! chiar si cu gandul!deci fun,iti respect parerea dar nu sant de acord cu tine ! white incearca sa patrunzi in profunzimea celor scrise.


01-01-2007 05:31:58
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la