Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Dragostea se ofera, nu se cucereste ...    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
putem simti orice ,dar ceea ce simtim e preferabil sa manifestam cu masura ...manifestarile exagerate sunt de prost gust sau daunatoare ...indragostitul e tocmai neputinta de a se stapani ....cazand in ridicol..stii ce m-a invatat dragostea ?sa o iubesc in toata splendoarea ei spre cultivarea binelui si frumosului spiritual ,natural....si acolo unde imi este refuzat sentimentul sa iubesc in tacere....iar unde sunt lasata, sa zburd pe aripile ei cu tot ce am mai bun in mine...


tasha 1951 a scris:

Dragostea trebuie sa fie caracterizata
de respectul de sine, incredere in capacitatile si aptitudinile tale,
bunavointa si dragoste fata de viata - care este autorul divinului ce se
afla in fiecare dintre noi.Aceasta sa insemne oare ca
barbatii si femeile din ziua de azi nu se mai iubesc suficient? Asa as
inclina sa cred... Atunci cand esti prea dependent de celalalt, cand incerci
sa gasesti in el resursele unui echilibru altminteri precar, este
dificil sa iubesti, sa ai suficienta siguranta de sine si sa gandesti
pozitiv astfel incat sa poti oferi celuilalt ceea ce ai mai bun. Este ceea ce
se intampla astazi cu multi tineri, pentru care un aparent confort
material ascunde cu dificultate angoasele, interogatiile si suferintele.
Bineinteles ca nu este totul pierdut si nici atat de grav cum
ar putea parea in urma afirmatiilor mele, daca acceptam ideea ca trebuie
sa invatam sa iubim. Pentru ca iubirea reprezinta un ansamblu de
sentimente complexe care sunt dominate de irational, de imprevizibil, de
creativitatea sau de suferinta, ratacire si disperare.


Ultima modificare facuta de nevinovata (19-06-2007 13:38:44)


19-06-2007 13:28:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
.....dragostea ca inlocuire (in care
ii daruiesc celuilalt iubirea pe care mi-as fi dorit sa i-o dau cuiva
care m-a parasit sau pe care l-am pierdut...)Si,
bineinteles, mai exista si alte forme de pseudo-iubiri, pe care fiecare le va
recunoaste la randul sau! De asemenea, mai exista dragostea-ecran, care
mascheaza neputinta noastra de a iubi (atunci cand spunem "te iubesc",
fiind de fapt perfect constienti ca nu simtim astfel).Din
fericire, exista si iubiri posibile si perfect reale, vii si care ne umplu
de fericire si energie. Dar, pentru a ajunge la capacitatea de a iubi
astfel, de a iubi total, trebuie sa crestem, sa ne marim (nu indraznesc
sa spun sa murim).

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (19-06-2007 13:32:22)


19-06-2007 13:31:56
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
nabadaioasa dragoste,sublima iubire....scrantitul amor....peste ele revarsarea muzicii si cantarea inimii...sarutul si mangaierea...si asa viata grea va fi mai usor de suportat...iubiti-va mult!


tasha 1951 a scris:

.....dragostea ca inlocuire (in care
ii daruiesc celuilalt iubirea pe care mi-as fi dorit sa i-o dau cuiva
care m-a parasit sau pe care l-am pierdut...)Si,
bineinteles, mai exista si alte forme de pseudo-iubiri, pe care fiecare le va
recunoaste la randul sau! De asemenea, mai exista dragostea-ecran, care
mascheaza neputinta noastra de a iubi (atunci cand spunem "te iubesc",
fiind de fapt perfect constienti ca nu simtim astfel).Din
fericire, exista si iubiri posibile si perfect reale, vii si care ne umplu
de fericire si energie. Dar, pentru a ajunge la capacitatea de a iubi
astfel, de a iubi total, trebuie sa crestem, sa ne marim (nu indraznesc
sa spun sa murim).


19-06-2007 13:35:58
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
da,de trei ori da,afectiunea este pe termen lung,pentru ca este o stare speciala si nu are corespondent in socializare.este ceva mult mai profund,implicand mare parte o sufletului nostru.cand traiesti afectiv,nu poti face decat sa traiesti cu sufletul nu cu ratiunea.asa cred eu.

nevinovata a scris:

dificultatea in dragostea este de a o pastra...dar ca orice punct de sprijin ,poate fi nesigura...(acel sambure de speranta inchis intrun invelis de nesiguranta....)...fiecare incepe sa vada pe celalalt,de la o vreme,nu asa cum si-l inchipuia ,ci cum e in realitate,ceea ce constituie o deceptie....cel mai frumos e sa faci bine ,sa iubim oamenii ,fara a intra prea mult in intimitatea lor....e nabadaioasa rau dragostea asta....dar e asa de placut sa fii indragostit!...parca se merita suferinta de dragul starii euforice......sa iubesti imperfectiunile celui de langa tine,sa ierti,sa iubesti neconditionat...e divin!


20-06-2007 11:50:27
   
Looolita
Femeie

Nou venit

Inregistat: 03-03-2007
Mesaje: 131
" Dragostea se ofera , nu se cucereste ... "
             Dar trebuie sa o meritam !


21-06-2007 02:44:24
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Fiecare dintre noi merita asta....suntem facuti sa iubim...doar ca unii o fac mai mult ...altii mai putin..
fiecare in felul lui...=)=)=)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (21-06-2007 12:04:40)


21-06-2007 12:04:20
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
sentimentul de dragoste nu se stinge prin jicniri si nu se aprinde cu daruri ...comportarea noastra fata de cei pe care ii iubim nu oglindeste intodeauna adevarul si intensitatea sentimentului nostru ,ci mai degraba starea sufleteasca dintrun moment dat ,interesul,caracterul,posibilitatile materiale,temperamentul ,ipocrizia,etc..cu iubirea e altfel...dainuie in noi ...induram greu si iertam usor dar in dragoste ,induram greu ,iertam mai greu....


Looolita a scris:

" Dragostea se ofera , nu se cucereste ... "
             Dar trebuie sa o meritam !


Ultima modificare facuta de nevinovata (21-06-2007 12:22:45)


21-06-2007 12:22:04
   
?? trei in una
Cont Sters

Inregistat: 12-06-2007
Mesaje: 77
iluziii care lasa urme va facetzi rau singuri

21-06-2007 18:32:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

trei in una a scris:

iluziii care lasa urme va facetzi rau singuri

...spuse el de colo...patitul?;)
sau cum sa inteleg?=)


21-06-2007 19:24:30
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Iubirea este libertate. Iubirea este neconditionata. Nu depinde de cata atentie primesti din cealalta parte. Iubirea nu se agata, nu se cramponeaza si nu cere nimic. Esti recunoscator atunci cand iubirea iti este primita de celalalt. Si este atat de rara!
Oamenii confunda iubirea cu multe alte…"simptome" Confunda iubirea in primul rand cu dorinta sexuala, cu atractia, cu pasiunea. Apoi la acestea se adauga nevoia, posesivitatea, sufocarea celuilalt. Superb a descris Osho iubirea, printr-un singur atribut: "racoroasa…". In schimb cand este fierbinte, doritoare, sufocanta, posesiva – aceea nu este iubire. In acest caz este multa suferinta, mai ales cand dorinta nu este intampinata, cand asteptarile nu se realizeaza. Este intr-adevar o relationare, cei doi sunt doua polaritati, uneori ajungand pana acolo incat devin adversari, dusmani, intra in competitie pentru control, pentru supravietuire. Este o inchisoare, o povara…iubirea nu este asa. O relatie este astfel, dar nu iubirea.
Cum zicea sus numitul, iubirea este racoroasa, iti da avant, iubirea inseamna sa fii in comuniune cu fiinta iubita – adica dispar polaritatile. Nu sa o incatusezi, sa ii pui lantul in jurul gatului.


14-07-2007 19:57:46
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957

tasha 1951 a scris:

Femeile imature isi pastreaza agenda complet goala si asteapta sa le sune un barbat.
Femeile mature isi fac propriile planuri si ii spun cu gratie barbatului pe care il apreciaza ca este binevenit in acele activitati la care doreste sa participe.
Femeile imature vor sa-l controleze pe barbatul din viata lor.
Femeile mature stiu ca, daca barbatul este cu adevarat al lor, controlatul este absolut inutil.
Femeile imature il "verifica" pe barbatul care nu le-a sunat.
Femeile mature sunt prea ocupate ca sa observe ca el nu a sunat.
Femeile imature incearca sa "inlantuiasca" un barbat utilizand sexul.
Femeile mature stiu ca numai sex-appealul de tip mental poate determina un barbat sa vrea sa te "inlantuiasca" el pe tine.
Femeile imature falsifica manifestarile placerii sexuale, ori asteapta cuminti sa termine barbatul ceea ce face el acolo in mod egoist ori prostesc...
Femeile mature, in aceeasi situatie, spun "Opreste-te", se ridica, se imbraca si pleaca.
Femeilor imature le este frica de perioadele in care sunt pe cont propriu.
Femeile mature apreciaza aceste perioade si le utilizeaza ca timp pretios, in care poti realiza mari progrese personale.
Femeile imature ignora "baietii buni".
Femeile mature ignora "baietii rai".
Femeile imature sunt permanent ingrijorate ca nu sunt suficient de frumoase sau bune pentru un anume barbat.
Femeile mature stiu ca sunt suficient de frumoase sau suficient de bune pentru oricare barbat.
Femeile imature incearca sa monopolizeze tot timpul barbatului lor.
Femeia matura realizeaza ca ii poate oferi linistita spatiul de care are nevoie unui barbat - asta va face timpul petrecut apoi in cuplu chiar mai placut si special - si pleaca sa se distreze cu proprii prieteni.
Femeile imature gandesc ca un barbat care plange este un barbat slab.
Femeile mature ii ofera acestuia un umar pe care sa planga si o batista.
Femeile imature vor sa fie rasfatate si ii spun asta in mod raspicat barbatului lor.
Femeile mature ii "arata" barbatului ce inseamna rasfatul si il fac sa se simta suficient de confortabil ca sa poata raspunde cu reciprocitate fara teama ca-si va pierde "barbatia".
Femeile imature sunt ranite de un barbat si-i fac pe toti ceilalti barbati sa plateasca pacatele aceluia.
Femeile mature stiu ca acela a fost doar UN barbat.
Femeile imature se indragostesc si vaneaza obiectul afectiunii lor pana in panzele albe, ignorand toate semnalele pe care le primesc si toate realitatile care nu se potrivesc cu iluziile lor dragi.
Femeile mature stiu ca, uneori, cel pe care il iubesti nu te poate iubi pe tine si isi vad de viata lor mai departe, fara amaraciune si furie.

si cu toate astea ,mai tasha, femeile mature sunt perdante in fata celor imature aidoma baietilor buni in fata celor rai :D sa fie spiritul uman putin masochist atunci cand e vb. de sentimente impartasite cu sexul opus?


14-07-2007 21:04:21
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
ei,parca poti sa stii..natura umana este asa ciudata..si crede-ma nu-mi propun acuma sa dau verdicte...=)=)
o las pe alta data cand poate voi fi mai paminteana...azi sunt visatoare...;)
=)=)
lasa-ma asa...uneori e bine sa mai si visam cu ochii deschisi...

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (14-07-2007 21:52:15)


14-07-2007 21:51:23
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la